موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - هواداران پرسپوليس - تامين اجتماعي - افزايش حقوق - افزايش حقوق بازنشستگان - پرسپوليسي ها - طرح رتبه بندي معلمان - آنجلينا جولي - آينده صنعت برق - طرح بسندگي زبان - عليرضا نظري - نفت مسجدسليمان صنعت نفت - مهدي آقازاده - ارجنان - سپهبد سردار حاج قاسم سليماني - حكيمي پور - پرتاب وزنه - جوايز سينمايي اسكار - سفير لبنان در ايران - گلزني مهدي طارمي - پيتر بروك

مطالب مرتبط:
واکنش روزنامه دولت به یک نظرسنجی :کاهش محبوبیت رییسی به 28درصد دروغ است/69درصد مردم از زندگی لذت می برند؛52درصد هم مقصرهمه مشکلات را دولت قبل می دانند
روزنامه دولت :کاهش محبوبیت رییسی به 28درصد دروغ است
حالا 75 درصد مردم ایران احساس آرامش و آسایش می کنند | نظر مردم درباره دولت رییسی و امید به آینده
ایرانی ها حالا شادند؛ 75 درصد مردم احساس آرامش و آسایش می کنند | نظر مردم درباره دولت رییسی و امید به آینده
خبر خوش سخنگوی دولت درباره اجرای شدن آیین نامه رتبه بندی معلمان
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 13 تیر 1401 ساعت 10:372022-07-04سياسي

واکنش روزنامه دولت به خبر «کاهش رضایت از عملکرد رییسی به 28 درصد»: دفتر مؤسسه ای که نظرسنجی را انجام داده در امریکاست؛ نظرسنجی هم تلفنی بوده؛ همین دو مورد برای زیر سؤال بردن نتایج آن کافی است


- به دنبال نظرسنجی گروه استاسیس که در هفته آخر خرداد ماه سال 1401 انجام شد، میزان رضایت از عملکرد ابراهیم رییسی، 28 درصد اعلام گردید.

روزنامه ایران در واکنش به این خبر نوشت: برخی منتقدان داخلی دولت، با تکیه بر نظرسنجی های غیرمعتبر مراکز و مؤسسات غربی، نتایج کاملاً معکوسی را به جامعه مخابره می کنند.

به طور کلی استفاده از نظرسنجی های مجعول به مثابه ابزار زیر سؤال بردن رقیب سیاسی، مع الاسف پدیده ای رایج در بخشی از سیاست داخلی ما است.

از جمله تلاش ها برای ابزارسازی از نظرسنجی، نتایج به اصطلاح یک پژوهش خارجی است که از سوی برخی طیف های منتقد دولت مورد استفاده قرار گرفته است.

این طیف، به جای تکیه بر برنامه های ایجابی خود و اقناع افکار عمومی با کارنامه قبلی یا برنامه آتی، تلاش کرده با استفاده از این حربه تازه یاب، عملکرد یک ساله دولت سیزدهم را زیر سؤال ببرد.

این طیف، حتی به ناکام جلوه دادن دولت بسنده نکرده، بلکه فراتر از دولت رفته و از مسدود بودن افق ها در ایران صحبت رانده است.

درحالی که به نظر می رسد افقی که به راستی مسدود شده و امیدی به گشایش آن نیست، افق این جریان سیاسی است، نه آینده ایرانیانی که در یک سال گذشته نظاره گر گشایش های ناشی از عملکرد دولت و حرکت به سمت عدالت داخلی و خارجی با تکیه بر قدرت مردم بوده اند.

بیان حرف های مطلوب ما از خارجی ها آنچه به تازگی از سوی برخی از منتقدان دولت مورد استناد قرار گرفته است، نتایج به اصطلاح نظرسنجی مؤسسه ای به نام استاتیس است.

دفتر این مؤسسه در شهر واشنگتن، پایتخت امریکا قرار دارد و آن طور که ادعا شده، این نظرسنجی با استفاده از تلفن انجام شده است.

همین دو گزاره، به تنهایی برای زیر سؤال بردن نتایج ادعایی آن کافی است.

چه آنکه حتی رسانه های معاند وابسته به رژیم آل سعود نیز در روز های اخیر با استناد به نظرات این مؤسسه حملات گسترده ای علیه دولت سیزدهم ترتیب داده اند.

اما نکته اینجا است که آنچه در یافته های این پژوهش مطرح شده، دقیقاً همان چیز هایی است که این طیف از منتقدان دولت همگام با رسانه های فارسی زبان وابسته، پیش تر هم بر آن تأکید می کردند.

این هم پوشانی یافته های این به اصطلاح نظرسنجی با ادعا های این منتقدان، درست مانند شاهدی است که از غیب برای آنان رسید.

به عبارت دیگر، برای این طیف، مهم تر از اینکه یافته ها چقدر علمی یا دقیق باشد، این مهم بوده که ادعا های آنان را نتیجه گرفته است.

نارضایتی از عملکرد دولت، بی آیندگی ایرانیان و ناامیدی از جریان های سیاسی موجود، همان چیزی نیست که این طیف از منتقدان سال ها است بر آن تأکید دارند و در این حالت وقتی یک مؤسسه امریکایی هم این گزاره ها را تأیید می کند! چرا نباید به آن دامن بزنند؟ چه بسا ممکن است پای هماهنگی های صورت گرفته از قبل نیز در جریان باشد.

یافته های مؤسسه های نظرسنجی داخلی به رغم این اما، یافته های پژوهش ها و نظرسنجی های نهاد ها و مؤسسات معتبر داخلی، روایت دیگری از ایران دارد.

این روایت، نه همه مشکلات را رفع شده تلقی می کند، نه ادعا می کند که همه ایرانیان از هر جهت از وضع فعلی راضی اند.

بلکه هم کاستی ها را بیان می کند و هم روی مشکلات طیف های مختلفی از مردم انگشت می گذارد.

در مقابل، به این مسأله هم اشاره می کند که ایرانیان نه تنها به هیچ وجه افق پیش رو را بسته نمی بینند، بلکه امیدوارانه به آینده نگاه می کنند.

بخش عمده این امید به آینده، ناشی از عملکرد دولت سیزدهم در یک سال گذشته است.

بویژه اینکه مردم در این نظرسنجی ها و پژوهش ها نشان داده اند که می دانند دولت جدید وارث چه مسائل و چه وضعیتی بوده است و می دانند که در چه مسیری در حال حرکت است.

این داده ها که حاصل تحلیل نتایج آخرین نظرسنجی های معتبر در خرداد و تیر 1401 است، نشان می دهد که درک مردم از شرایط عمومی کشور نظیر علت مشکلات اقتصادی، مقابله با کرونا، سیاست خارجی، شادکامی و رضایت مندی عمومی، واقع بینانه است.

درست برخلاف نظرسنجی ادعایی مؤسسه امریکایی که گویی از کشوری دیگر گزارش می دهد.

میراث کژکارکردی های گذشته برای دولت سیزدهم هرچند دولت سیزدهم از بیان همه مشکلات به ارث رسیده از دولت گذشته استنکاف می کند، اما یافته های نظرسنجی و افکارسنجی نشان می دهد که مردم نسبت به این میراث وقوف دارند.

مشخص در این باره، نتایج نظرسنجی های مراکز معتبر نشان می دهد که 52 درصد مردم معتقدند در دهه گذشته، تدابیر و اقدامات مناسبی برای حل مشکلات اقتصادی کشور صورت نگرفته است.

مسائلی مانند دلار 4200 تومانی که برای این دولت به ارث رسید، نشان می دهد که این باور ایرانیان تا چه اندازه واقعی است.

در کنار این، دولت سیزدهم برنامه کلنگ زنی های نمایشی و آغاز به کار های بیهوده پروژه های عمرانی را کنار گذاشته و بر اتمام پروژه های نیمه تمام به جای مانده از دولت های قبل متمرکز شده است؛ امری که از آن با عنوان نهضت اتمام پروژه های نیمه تمام یاد می شود.

این تصمیم، ناشی از وجود نزدیک به 100 هزار پروژه نیمه تمام در کشور است، پروژه هایی که ناتوانی دولت های گذشته در تحقق آنها، عملاً به اتلاف منابع ملی منجر شده است.

بر پایه چنین وضعیتی است که می توان نتایج این نظرسنجی ها را معتبر و واقعی دانست.

نتایجی مانند اینکه بیش از 52 درصد مردم بر این باورند، چون در دهه گذشته اقدامات مؤثری برای حل مشکلات اقتصادی انجام نشده، علت اصلی تورم و مشکلات اقتصادی کشور مربوط به عملکرد نامناسب دولت قبل است.

رضایتمندی از عملکرد دولت در مقابله با کرونا و درمان یکی از نخستین برنامه های دولت سیزدهم، مقابله با کرونا بود.

دولت در این زمینه در رویکرد تأمین نان و حفظ جان دو هدف را دنبال می کرد، بهبود وضعیت اقتصادی و مهار ویروس کرونا در کشور.

در ابتدای فعالیت دولت، روزانه نزدیک به 700 ایرانی جان خود را از دست می دادند.

اما در یکسالگی دولت سیزدهم، تعداد فوتی های ناشی از کرونا در برخی روز ها به صفر رسید.

در همین راستا، نتایج نظرسنجی ها نشان دهنده رضایتمندی مردم از عملکرد دولت در زمینه مهار ویروس کرونا است.

مطابق یافته های این مراکز افکارسنجی، بیش از 83 درصد مردم عملکرد دولت سیزدهم در مقابله با کرونا را موفق ارزیابی می کنند.

ضمن اینکه 74 درصد از مردم نیز اعلام کرده اند از وضعیت بهداشت و درمان کشور رضایت دارند.

رضایت عمومی و شادی در زندگی یافته های نظرسنجی های مراکز معتبر داخلی، وضعیت کاملاً متفاوتی در زمینه رضایت عمومی یا شادی ایرانیان در زندگی ارائه می کند.

برخلاف سیاه نمایی مؤسسه های خارجی و تکرار آن از سوی برخی غربگرایان داخلی، بررسی ها نشان می دهد در سال 1401 میانگین نمره شادکامی 64.

41 از 100 بوده است.

در همین رابطه، سنجه های خودم را فردی فعال و تأثیرگذار می بینم با امتیاز 72.

3، نسبت به آینده امیدوار هستم با امتیاز 69.

4، از زندگی خود لذت می برم با امتیاز 68.

7 و احساس می کنم زندگی ارزشمندی دارم با نمره 68.

5 از 100، نشان می دهد که ایرانیان در محدوده انسان های شاد قرار دارند.

درعین حال، نتایج یک نظرسنجی درباره سنجش میزان رضایتمندی عمومی که در خرداد 1401 انجام شده است، نشان می دهد 75 درصد مردم در سطح زیاد و تا حدی زیاد در زندگی احساس آرامش و آسایش می کنند.

در این رابطه، 91 درصد در سطح زیاد و تا حدی زیاد از سازگاری و همدلی در خانواده خود رضایت دارند و 80 درصد معتقدند مردم در کار های خیر شرکت کرده و به یکدیگر کمک می کنند.

حدود 76 درصد نیز به طور زیاد و تا حدی زیاد معتقدند مردم در مراسم و مناسبت های مذهبی شرکت می کنند.

بیش از 65 درصد مردم هم تأکید داشتند مردم در روابط اجتماعی خود با یکدیگر با تحمل و مدارا رفتار می کنند و 70 درصد نیز از تأمین امنیت عمومی اعلام رضایت کرده اند.

این نتایج نشان می دهد که ایران، همچنان جامعه ای پایدار و امیدوار به آینده است، این درحالی است که اگر بنابر صحت نظرسنجی های خارجی می بود، امروز نمی بایست از پایداری و یکپارچگی ایران نشانی باقی مانده باشد.


کلید واژه ها: نظرسنجی - اقناع افکار عمومی - روزنامه - استفاده - روزنامه ایران - عملکرد - دولت - روزنامه دولت - افکار عمومی - سیاست داخلی - رضایت - منتقد - داخلی - ابزار - واکنش - رییسی - مورد - درصد - تکیه - منتقدان - ابراهیم - تلاش ها - برنامه - مؤسسات - پدیده - جامعه - عمومی - مراکز - اعلام - خارجی

آخرین اخبار سرویس:
کتاب «علمدار هورالعظیم» چاپ می شود/ روایت زندگینامه سردار عینعلی

منت عجیبی که دولت بر سر مردم گذاشت؛ سفرهای استانی را زودتر از بقیه شروع کردیم

باید به حرف های شریعتمداری درباره میرحسین موسوی ایمان بیاورید/ تا حالا نشده کسی از شریعتمداری شکایت کند و پیروز شود

خشم سناتور ارشد آمریکایی : این 3 درخواست ایران باج خواهی است / شورای امنیت ملی آمریکا پاسخ داد

درگیری فیزیکی رییس جمهور برزیل با یک فعال مجازی + ویدئو

وضعیت اجاره بهای مسکن مناسب نیست| انتقاد از روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن در سیستان و بلوچستان

اعتراض به حذف معلمان طرح مهرآفرین

استخدام فروشنده قنادی با بیمه در کافه قنادی مارژولن در تهران

استخدام فروشنده قنادی و نیروی خدمات در کافه قنادی مارژولن در تهران

استخدام نیروی خدمات در کافه قنادی مارژولن در تهران

کودتای 28 مرداد، ایران را به کمای سیاسی برد

نورمفیدی ، خطیب جمعه گرگان : هیچ کدام از دولت های ایران خائن نبودند / سفره های مردم در حال کوچک شدن است

یوسف زاده: بعضی ها که انشاء خوبی دارند، فکر می کنند نویسنده دفاع مقدس شده اند!

تسلیت رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پی درگذشت محمدتقی انصاریان

جاخالی دادن دردناک داماد وسط رقص با عروس خانم!

انتقاد تند کاشی از لیلاز : برای شرارت معبد می سازیم

ساخت 30 هزار واحد ارزان برای تهرانی ها

تبیین و روشنگری اخبار یکی از وظایف و اصول حرفه ای اصحاب رسانه است

از ورود فاضلاب تا ریختن نخاله و گرفتن ماهی با برق؛ بلایی نیست که در اهواز سر کارون نیاورده باشند و باز هم دست بردار نیستند/ کارون انتقام خودش را می گیرد (فیلم)

تبیین و روشنگری اخبار یکی از وظایف و اصول حرفه ای اصحاب رسانه است

شخصیت های علمی جرجان زمین به عنوان سرمایه علمی در حال فراموشی است

شخصیت های علمی جرجان زمین به عنوان سرمایه علمی در حال فراموشی است

پرچم ضریح اباعبدالله الحسین(ع) در سی سخت/روایتی از اقدامات جهادی تیپ 48 فتح در 2 بحران سی سخت

اسماعیلی: عضویت در سامانه جامع رسانه ها اختیاری و به منظور تسهیل امور حمایتی است

معاملات صوری پشت نقاب کارتخوان ها / گلایه های اصناف از نادیده گرفتن عدالت مالیاتی

فال روزانه | فال امروز شنبه 29 مرداد 1401 | چه چیزی در انتظار شماست ؟

توصیف «استاد شهیدی پور» در بیان فعالان قرآنی / از خادم نمونه قرآن تا دایرهالمعارف قرآنی

نماینده ولی فقیه در سپاه: رمز موفقیت دولت سیزدهم مَحرم دانستن مردم است

ترتیل صفحه 519 قرآن/ نزدیک تر از رگ گردن+فیلم، متن و مفاهیم

نذری که بین المللی شد!/اینجا دلتان را به ضریح اباعبدالله کوک بزنید

هیچ نقطه امنی برای رژیم صهیونسیتی وجود ندارد

رابطه سیاه زن شوهردار با فروشنده بوتیک لباس | آرش وقتی فهمید دنیا را خبر کرد!

فال حافظ روزانه | فال حافظ امروز شنبه 29 مرداد 1401 به همراه تفسیر دقیق

هشدار مجلس به همه وزرا : این کار را چند روزه انجام ندهید ، حتما استیضاح می شوید

تصمیم تازه وزارت کشور درخصوص لایحه جامع انتخابات

خبرنگاران مهم ترین ستون تشکیل جامعه نوین اسلامی هستند

طرح قانونگذاران آمریکایی برای دائمی کردن یک قانون تحریمی علیه ایران

واکنش ایران به انتخابات کنیا

نقش آفرینی با احساس تعزیه خوان عراقی و هجوم مردم برای کمک به امام حسین

مطالبه گران به انتصاب مدیران ناکارآمد ورود کنند

اختلاف بر سر جیران بالا گرفت / آرشیو سریال هم حذف شد

تکیـه ای که یک شاهزاده قاجاری آن را ساخت

واکنش شورای عالی امنیت آمریکا به برجام

پاسخ کوبنده مجلس به نامه روسای سابق بانک مرکزی

میراث گرانبهای آیت الله تسخیری چه بود؟

استخدام شرکت دانا نویان

خبر قالیباف برای جانبازان اعصاب و روان

در گفت وگوی احمد راستینه با وزیر نیرو در مورد رفع مشکل آب شرب شهر کرد چه گذشت؟

سوگواره شعر عاشورایی یک پلک کربلا

مستند تفنگچی های پاوه؛ برگی از تاریخ انقلاب اسلامی ایران

رزمایش خادمین زائران اربعین حسینی / گزارش تصویری

انتقاد صداوسیما از رییسی! + فیلم

روایت یک دانشجوی بی بضاعت از مراجعه به صندوق رفاه دانشجویان

چه کسی کودتا کرد؟ | تحلیل سعید حجاریان از 28 مرداد 32

دور جدید نشست آیت الله رییسی با نمایندگان به شیوه جدید آغاز شد

ساخت تجهیزات نیروگاهی در شرایط سخت تحریم

مدیران آذربایجان غربی به دنبال جذب اعتبارات ملی باشند/ خدمات دولت به اطلاع مردم برسد

فیلم| تبلیغ نوین؛ شما هم دعوتید

ارائه خدمات پزشکی رایگان به هزار نفر توسط قرارگاه امام رضا(ع) در گلوگاه

اجرای رتبه بندی معلمان از اولویت های مهم کمیسیون آموزش و تحقیقات و فناوری است

عجیب اما واقعی/ یک شرکت به ازای هر ایرانی یک میلیون تومان تخلف کرده

مدیران استان آذربایجان غربی به دنبال جذب اعتبارات ملی، باشند/ خدمات دولت به اطلاع مردم برسد

استخدام گروه صنعتی شفق دانا

شب شعر عاشورایی در سنگر

هیچ نقطه امنی برای رژیم صهیونسیتی وجود ندارد

فیلم | اهدای خون توسط نماینده ولی فقیه در سمنان

قیمت آپارتمان در خیابان مصدق تهران چقدر است؟

فیلم| اولین دوره معرفتی_تشکیلاتی اسلام ناب طلبگی خواهران

واکنش عباس عبدی به سخنان لیلاز در حمایت از ساخت بمب هسته ای

برگزاری یادواره شهدا نوعی جهاد تبیین و تلاش برای پاسداشت ارزش هاست

با اقدامات دولت رییسی، به توافق برجام نیازی نداریم

مادر سردار شهید فتح الهی به فرزند شهیدش پیوست

قدرت موشکی کشورمان خاری بر چشم دشمنان

طحان نظیف: مجلس بدون شورای نگهبان بی اعتبار است

مادر سردار شهید فتح الهی به فرزند شهیدش پیوست

ماجرای قبولی در رشته پزشکی با رتبه 120هزار

ثبت نام بیش از 200 ناظر افتخاری برای همکاری با بازرسی کل استان ایلام

واکنش عباس عبدی به سخنان اتمی لیلاز/تحلیل که قرص مسکن نیست

تخلف مالی یک شرکت | به ازای هر ایرانی یک میلیون تومان | توزیع رانت بالغ بر 91هزار میلیارد تومان

بازدید رییس کل دادگستری استان کرمان از مناطق سیل زده راور + تصاویر

مدیران به اولویت های سند آمایش استان سمنان توجه کنند

اعلام تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

شستا و صدر تامین با رویکرد هم افزایی از توسعه ذوب آهن حمایت می کنند

مادر داماد با دمپایی وسط عروسی به جان داماد افتاد! +فیلم

سردار پاک پور: ایجاد و تقویت صلح و دوستی مهم ترین هدف مسابقات تک تیراندازی 2022 است

سردار پاک پور: ایجاد و تقویت صلح و دوستی مهم ترین هدف مسابقات تک تیراندازی 2022 است

پشیمانم، مرا ببخشید

کاروان راهیان نور از شهرستان شاهرود به مناطق عملیاتی غرب کشور اعزام می شود

دروازه عاشقی| 48 گیت در مرز شلمچه برای تردد زائران آماده است

استخدام شرکت دانا پیروز کیش

کرانه باختری هم در حال مسلح شدن علیه صهیونیست هاست

دروازه عاشقی| 48 گیت در مرز شلمچه برای تردد زائران آماده است

استخدام آموزشگاه دانا سخن

همه زوجین نابارور بیمه می شوند

نامه سرگشاده همسر تاج زاده به رییس قوه قضاییه

پرسش های زیدآبادی از محسنی اژه ای

فرح پهلوی فکر می کند مردم ایران منتظر او هستند! +ویدئو

ایجاد و تقویت صلح و دوستی مهم ترین هدف مسابقات تک تیراندازی 2022 است

خبرنگاران افسران مقابله با جنگ نرم هستند

حضور خطرناک ناوشکن چینی در محل رزمایش موشکی تایوان

واکنش روزنامه دولت به خبر «کاهش رضایت از عملکرد رییسی به 28 درصد»: دفتر مؤسسه ای که نظرسنجی را انجام داده در امریکاست؛ نظرسنجی هم تلفنی بوده؛ همین دو مورد برای زیر سؤال بردن نتایج آن کافی است

واکنش روزنامه دولت به خبر «کاهش رضایت از عملکرد رییسی به 28 درصد»: دفتر مؤسسه ای که نظرسنجی را انجام داده در امریکاست؛ نظرسنجی هم تلفنی بوده؛ همین دو مورد برای زیر سؤال بردن نتایج آن کافی است