موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - تامين اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - تأمين اجتماعي - سازمان تامين اجتماعي - سخنگوي كميسيون امور داخلي - رتبه بندي معلمان - مجلس شوراي اسلامي - بي اختياري ادرار - وزيرخارجه پاكستان - برنامه سينمايي - جيمز پيرس - هويدا - نوازنده - سامانه فرزندخواندگي - فرماندار تاكستان - آب زالو - استروييدهاي آنابوليك - كادرفني سايپا - رضايت مردم - سخنگوي هلال احمر

مطالب مرتبط:
باقری کنی: هیچ کشوری نیست که طعم تلخ نقص حقوق بشر آمریکایی را نجشیده باشد
علی باقری: امروزه حقوق بشر دستاویز و ابزاری است برای گسترش و نهادینه سازی سلطه و یک جانبه گری که آمریکا سردمدار آن است
فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه: حمله به هواپیمای مسافربری مصداق بارز حقوق بشر آمریکایی بود
ترور «سردار سلیمانی»؛ تنها مصداق تروریسم دولتی در تاریخ معاصر/ آمریکا چگونه حقوق بشر را تفسیر می کند؟
غریب آبادی: آمریکا نمی‎تواند مدعی حقوق بشر باشد/تحریم ایران از جمله اقدام‎های ناقض حقوق بشری است
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 12 تیر 1401 ساعت 21:572022-07-03سياسي

باقری کنی: تحریم مصداق بارز نقض حقوق بشر از سوی آمریکاست


در کنار یکجانبه گرایی دولت سلطه گر آمریکا، تحریم از مصداق های بارز نقض حقوق بشر از سوی این کشور است.

- خبرگزاری تسنیم"؛ علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه بعد از ظهر امروز یکشنبه 12 تیر طی سخنانی در چهارمین همایش بین المللی حقوق بشر آمریکایی با بیان اینکه حقوق بشر یکی از مباحث مهم در دنیای امروز است، گفت: موضوع حقوق بشر و حقوق ملت ها یک موضوع چندوجهی است؛ به این معنا که در یک نگاه اولیه موضوع حقوق بشر فقط از یک منظر حقوقی یا یک منظر اجتماعی و یا یک منظر نوعی از سبک زندگی نگاه می شود، در حالی که آن چه به نام پدیده حقوق بشر در جهان امروز با آن مواجه هستیم، ترکیبی از حقوق، سیاست، رسانه و سبک زندگی است؛ به عبارت دیگر امروزه حقوق بشر و حقوق انسان در طول دهه های گذشته کاهش یافته است.

وی افزود: حقوق بشر در فلسطین که به قیمت از دست دادن جان هزاران نفر در طول ده ها سال انجامیده و به قیمت از بین رفتن زیرساخت و جان و مال مردم یمن تمام شده، از نظر غربی ها نه تنها نقض حقوق بشر محسوب نمی شود بلکه خود آنها با کمک به متجاوزان به فلسطین و یمن، نقش بسزایی در نقض حقوق این ملت ها و بلکه در نفی وجودشان و حیاتشان و ساحت زندگی آنها دارند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی به عنوان مبدع و مبتکر مردم سالاری دینی در تقابل با نظام سلطه و پرچمدار این معامله است؛ زیرا انسان از منظر اسلام و جمهوری اسلامی، زیرساخت تفکر است و در مکتب ما جان و حیات انسان، معادل با حیات و جان همه انسان هاست.

اگر یک انسان به ناحق کشته شود به معنای این است که همه انسان ها کشته می شود.

این تفکری است که انقلاب اسلامی و حکمرانی دینی و مردم سالاری دینی آن را ارائه می دهد.

در مقابل تفکر دیگری هم هست که اگر 500 هزار نفر از مردم عراق کشته شوند به خاطر اینکه منافع آمریکا در آن تأمین شود اشکالی ندارد؛ این نظری بود که وزیر خارجه وقت آمریکا مادلین آلبرایت آن را به زبان آورد.

همین نشان دهنده تفاوت دو تفکر است و این نوع تفکرات هستند که خودش را به جامعه جهانی به مردم دنیا عرضه کرده و قاعدتاً مردم، تفکری که با سرشت آنها سازگاری دارد و با هویت آنها همخوانی دارد آن را می پذیرند.

باقری کنی افزود: اما یک ترفندی که غربی ها و یکجانبه گرایی آمریکا به آن دامن می زند، این است که موضوعات را بر اساس منافع خودش به گونه ای سامان می دهد که در منظر افکار عمومی به آنها جهت داده شود.

خیلی از موضوعات همین طوری است که آنها می آیند مثلاً مقاومت را ترجمه می کنند به تروریسم، برای اینکه یک مقابله افکار عمومی با آن ایجاد کنند، در صورتی که مقاومت یعنی مبارزه با اشغالگری، مبارزه با تجاوزگری، مبارزه برای استقلال و مبارزه برای تعیین سرنوشت و همه این مبارزه ها در قالب این تفکر و گفتمان مقاومت شکل می گیرد.

در تفکر اسلامی مقاومت یک مبارزه مقدس است که ارزش این را دارد که حتی انسان جان خودش را هم بدهد ولی نظام سلطه با سامانه های رسانه ای و سلطه و سیطره بر نهادهای بین المللی این مقاومت را به تروریسم ترجمه می کند.

در حالی که تروریسم از نظر هر انسان آزادی در جهان محکوم است.

مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: موضوع دیگر تحریم است.

تحریم یک جانبه در واقعیت یعنی هدف قرار دادن همه انسان ها بدون اینکه استثناء قائل شوند و مجازات همه انسان ها بدون اینکه هیچ جرمی مرتکب شده باشند.

دلیل تحریمی که آمریکایی ها علیه ملت های مستقل از جمله ایران در طول دهه های گذشته و به ویژه در طول یک دهه گذشته اعمال کرده اند، مجازات همه مردم بدون استثناء از مرد و کودک و جوان و مسلمان و شیعه و سنی و مسیحی و همه افراد است و همه در معرض تیر تحریم آمریکایی ها قرار دارند.

وی افزود: تحریم های غیرقانونی و ظالمانه نکته مهمی است که باید به آن توجه کنیم، اما آنها تحریم ها را به یک روایت دیگری در منظر جهانی قرار می دهند و این وظیفه ماست که واقعیت و سرشت بنیانی این نوع تجاوزگری ها که در قالب دو عرصه تحریم و تروریسم اعمال می شود را نشان دهیم.

تحریم تروریسم دو رکن اساسی حقوق بشر آمریکایی است و اگر این دوره را از آنها بگیریم شاید دیگر آنها نتوانند اینگونه سیطره خودشان را امتداد دهند.

در مقابل تفکر انقلاب اسلامی است که مبنای سیاست های آن بر اساس صیانت از حقوق انسان ها و حقوق بشر و حقوق ملت هاست.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: یکی از ترفندهایی که آمریکایی ها تقریباً در طول دوران گذشته به ویژه بعد از انقلاب اسلامی علیه ملت ها به کار می گیرند، این است که با برجسته کردن یک یا دو موضوع در مورد یک نفر و دو نفر، مسأله سازی می کنند، اینکه چرا یک نفر دستگیر شده و چرا با یک شخصی این طور برخورد شده است.

این را با نظریه می دهند و آن را به مسأله ملی و منطقه ای و بین المللی تبدیل و از آن سوء استفاده می کنند.

وی افزود: وقتی ملت فلسطین مقاومت و برای حق تعیین سرنوشت خود مبارزه می کند که او را تروریست معرفی می کند و این ترفندی است که آمریکایی ها را و سیاست آنها را امتداد می دهد تا سیاست سیطره خود را تداوم دهند؛ غافل از اینکه سیطره و سلطه بر ملت ها ناقض حقوق ملت هاست و ملت ها را متوجه می کند.

باقری کنی افزود: اینکه مقام معظم رهبری اعلام کردند که قدرت آمریکا در حال افول است، یکی از زیرساخت های اساسی آن دقیقاً همین فهم ملت ها از نقض حقوق بشر توسط آمریکاست چون آمریکایی ها هیچ ارزش و شأنی برای انسان ها و حقوق ملت ها قائل نیستند و آنچه برای آنها مبنا و شاخص و ملاک است منافع خودشان است، آن هم نه منافع ملت آمریکا بلکه منافع باند قدرت و ثروت که در هیئت حاکمه آمریکا حکمرانی می کنند.

وی تأکید کرد: خیلی از سیاست های آمریکایی ها به ضرر منافع ملت آمریکاست؛ اما باند قدرت و ثروتی که در رأس حکومت هستند اقتضای منافع شان این است که از وحشیگری صهیونیست ها حمایت کنند و به هزینه ملت آمریکا قطعنامه های شورای امنیت علیه رژیم صهیونسیتی را بارها و بارها وتو کنند و در مقابل تجاوز به ملت یمن سکوت یا آن را توجیه کنند و در مقابل جنایت های متعدد و مکرر و وحشتناکی که سربازان آمریکایی در عراق و افغانستان انجام دادند سرپوش بگذارند و آنها را به گونه دیگری جلوه دهند که مثلاً آنها آمده اند برای استقرار امنیت آزادی یا توسعه در حالی که واقعیت اینطور نیست.

وی ادامه داد: واقعیتی که در افغانستان با آن مواجه هستیم خلاف آن چیزی است که آنها ادعا می کردند؛ آمریکا با یک جانبه گرایی در افغانستان اینطور می خواست القا کند که با نظامی گری به دنبال توسعه و دموکراسی برای مردم افغانستان است، اما 20 سال حضور و نقش آفرینی و فعالیت آمریکایی ها و نیروهای هم پیمان آنها در افغانستان نزدیک به 50 برابر شدن تولید مواد مخدر در این کشور است و این واقعیتی است که رسانه های بین المللی اجازه نمی دهند به گوش همه مردم جهان برسد تا واقعیت نگاه آمریکایی ها به حقوق بشر و حقوق انسان ها روشن شود.

آنچه واقعیت است این است که بزرگ ترین نقض حقوق بشر و سیاست زده کردن حقوق بشر از سوی آمریکا صورت می گیرد.

وی افزود: برای انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران انسان به ما هو انسان موضوعیت دارد و بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، انسان صرف نظر از ملیت، دین، مذهب، نوع زبان و رنگ، موضوع اصلی و محوری حقوق بشر است و بر همین اساس منشور حقوق بشر در نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به مردم این است که مردم یا برادران خواهران ایرانی ما هستند، یا برادران و خواهران ایمانی ما هستند و یا خواهران و برادران انسانی ما.

به همین علت است که ما هم از حقوق مردم فلسطین و از حق تعیین سرنوشت آنها حمایت می کنیم و این مبنای تفکر انقلاب اسلامی است و این مأموریت و مسئولیتی است که این تمدن در چارچوب مردمسالاری اسلامی متوجه مردم کرده است.

باقری کنی ادامه داد: اما در مقابل سرشت زیاده خواهی و ماهیت خودبرتربینی آمریکایی ها هیچ حد و مرزی برای حکومت های مستقل قائل نیست و می توان ادعا کرد که امروز در جهان هیچ ملتی نیست که طعم تلخ حقوق بشر آمریکایی را نچشیده باشد.

زیر پا گذاشتن حقوق ملت های مستقل جزو سیاست های آمریکاست.

اساس اختلاف مواجهه آمریکا با ایران اسلامی هم همین پایداری از ایران اسلامی در صیانت از حقوق مردم است.

وی تأکید کرد: ایران اسلامی در هیچ زمانی و هیچ موضوعی و هیچ شرایطی کوچک ترین تسامحی در قبال حقوق مردم در قبال آمریکا از خود نشان نداده است.

باقری کنی همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته ای پایبندی خودش را به حقوق انسان ها و ملت ایران به وضوح نشان داده و این برای جهانیان ثابت شده است که جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ رو دربایستی، کوچک ترین خدشه ای در قبال ملت خودش نشان نخواهد داد و این بزرگ ترین فراسرمایه ایران است.

وی افزود: تجربه 8 سال دفاع مقدس و مقاومت مردم ایران در مقابل تحریم ها این را ثابت کرده که در حق خود، پایمردی خواهند داشت و تجربه مقاومت مردم ایران برای حفظ و تثبیت و گسترش استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای این گفتمان را ثابت کرده و این رویکرد یکی از محورهای اساسی مکتب شهید سلیمانی است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ادامه داد: یکی از اصول و شاخص های مکتب شهید سلیمانی که معیار و مبنای گفتمان مقاومت است، صیانت از حقوق ملت هاست.

برای همین تفکری که شهید سلیمانی در عرصه منطقه تحت پرچم گفتمان مقاومت ترویج داد این بود که گفتمان مقاومت در هر کشور یک مفهوم مشترک دارد و آن صیانت از حقوق ملت هاست و در همان کشور مدافع منافع آن کشور است.

این رهیافتی بود که شهید سلیمانی از رهنمودهای امامین انقلاب گرفت.

باقری کنی در پایان سخنانش گفت: گفتمان مقاومت صرفاً نفی سلطه نمی کند بلکه یک زیرساخت برای یک مردم سالاری دینی را ایجاد کرده و حتی زمانی که نظام سلطه از منطقه بیرون برود باز این گفتمان ادامه خواهد داشت.


کلید واژه ها: حقوق بشر - حقوق - نقض حقوق بشر - امروز - سبک زندگی - حقوق بشر آمریکایی - موضوع - همایش بین المللی - وزیر امور خارجه - منظر - معاون سیاسی - مصداق - زندگی - از دست دادن - تحریم - باقری - بین المللی - امور خارجه - در یک نگاه - علی باقری - بارز - خبرگزاری - آمریکایی - حقوق ملت - دست دادن - چهارمین - اجتماعی - هزاران - یکشنبه - فلسطین

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مهندس برق و الکترونیک در شرکت پرشین تابلو تابان در خراسان رضوی

استخدام کارشناس بازرگانی در حوزه مناقصات در خراسان رضوی

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت پرشین تابلو تابان در خراسان رضوی

پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک میان شورای عالی استان ها و وزارت میراث فرهنگی/ مدیریت شهری در بافت تاریخی با مشکل روبروست

ساخت و ساز در بافت های فرسوده به دلیل وجود بناهای تاریخی فریز شده است/ پیش بینی تلفات 500 هزارنفری در بافت فرسوده تهران

راهکارهای عملی کاهش شکاف نسلی با بهر ه مندی از تربیت معنوی

امام حسین(ع) سراج منیر هستند

تجلیل از 140 آزاده در بیرجند

پشت پرده پرونده «جیران» | چرا عوامل این سریال سکوت کرده اند؟

رییس مجمع نمایندگان استان بوشهر: بیمارستان تنگستان استاندارد لازم درمانی را ندارد

از ظرفیت نظام شورایی برای تحول در گردشگری و بافت تاریخی استفاده شود

نگاهداری: ساماندهی سیاست های مالیاتی شاه کلید بهبود شرایط اقتصادی است

تجهیزات و ایمان، نیروی دریایی سپاه را شکست ناپذیر کرده است

برنامه های تحولی حوزه خراسان در دوران پساکرونا ادامه می یابد

جنگ اصولگرایان بر سر برجام

سردار سلامی: امروز ما چیزی از دشمن کم نداریم

زمین خواری با شگرد درختکاری در بلهزار/قلع و قمع با حضور معاون دادستان مرکز استان+تصویر

پیش نویس تغییر قانون انتخاب شهردار در مجلس/ چکش کاری طرح در کارگروهی تخصصی مجلس و شورای عالی استان ها

ناموفق بودن آذربایجان شرقی در حوزه سنددار کردن کشاورزی/تمام اراضی کشاورزی تا پایان کار دولت سیزدهم سنددار می شود

بازدید معاون رییس جمهور از طرح توسعه بندرشهید رجایی

استخدام جوشکار حرفه ای آرگون و الکترود با حقوق خوب از فارس و هرمزگان

طرح انتخاب مدیران و کارکنان جهادی در همه دستگاه ها اجرایی شود

استخدام بازاریاب آرایشی و بهداشتی با حقوق ثابت و پورسانت عالی در اصفهان

بررسی توافق احتمالی برجام از شورای عالی امنیت ملی

استخدام طراح فرش با بیمه در شرکت فرش نیل شید در تهران

راهکارهای عملی کاهش شکاف نسلی با بهر مندی از تربیت معنوی

استخدام کارگر ساده برای شرکت سهند افشان آذر در تهران

استخدام شرکت رایان فرادرمان کاوان

اعلام خطر از وضع دانشکده ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران

نشست هم اندیشی اعضای شورای عالی استان ها با حضور ضرغامی

آیین خاطره گویی آزادگان از دوران اسارت

رد طرح اصلاح ماده 32 قانون تشکیلات و وظایف و انتخابات شورا های شهر و روستا

تقدیر از روزنامه نگاران در «گزارش برتر سال»

پیشنهاد راه اندازی کارگروه مشترک شورای عالی استان ها و وزارت میراث فرهنگی

برگزاری اجلاس عمومی بسیجیان مشهدالرضا(ع)

تاکسیرانی: رانندگان سرویس مدارس از «شنبه» ثبت نام کنند

از ظرفیت نظام شورایی کشور برای تحول در رویکرد های گردشگری و بافت تاریخی استفاده شود

ملت ایران انقلاب را حفظ کرده اند/ شکست حصر پاوه مانع از سقوط استان کردستان شد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی از دفتر استانی خبرگزاری تسنیم بازدید کرد + تصاویر

اعلام لیست سرویس های مجاز مدارس از 15 شهریور/ توسعه فعالیت های تاکسی های بی سیم در کشور

استخدام کارشناس فروش در موسسه آموزشی خواجه نصیر در تهران

حاج محمدتقی انصاریان درگذشت

سلطان رشوه ایران را بشناسید / دریافت رشوه 45000 هزار دلاری توسط ماموران مالیاتی!

فرونشست های معابر یزد نیازمند بررسی سریع و دقیق کارشناسی است

مزارع پرورش میگو هرمزگان برق دار می شوند

از ظرفیت نظام شورایی کشور برای تحول در رویکردهای گردشگری و بافت تاریخی استفاده شود

از ظرفیت نظام شورایی کشور برای تحول در رویکرد های گردشگری و بافت تاریخی کشور استفاده شود

بازدید دبیر ستاد حقوق بشر ایران از زندان سنندج

حکام عربستان باید حقوق ملت ایران و شأن و احترام زائرین ایرانی را حفظ کنند

همه چیز در مورد بیمه مسئولیت – بیمه مسئولیت چیست؟

«ابوترابی فرد»؛ خطیب جمعه این هفته تهران

پاسخ به صبر و حوصله مردم، اقدام جهادی و حل مشکل آب توسط مسئولان است

استخدام نان برکو

استخدام کارمند پذیرشگر در اتوخسروانی در تهران

استخدام حسابدار برای شرکت سهند افشان آذر در تهران

استخدام رییس ترید مارکتینگ در مجتمع صنعتی سپاهان باطری در خراسان رضوی

استخدام شرکت سهند افشان آذر

فرونشست های یزد نیازمند بررسی سریع کارشناسی است

استخدام نیروگاه زباله سوز نوشهر

سوره های قرآن/ سوره طه (متن، ترجمه و فایل صوتی)

اقامه نماز جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام ابوترابی فرد

استخدام حسابدار و کارگر ساده در شرکت سهند افشان آذر

معرفی چهره های جدید به مسابقات قرآنی بدون سهمیه استانی

نامه جبهه اصلاحات به رییس قوه قضاییه: قانون و حقوق شهروندی در مورد تاج زاده رعایت شود

استخدام شرکت آپا شعله دیبا

استخدام شرکت مهتا نور

وزیر دفاع سخنران پیش از خطبه نماز جمعه تهران

حضرت آیت الله وحید خراسانی: بر حسین بن علی (ع) ابدالدهر باید گریه کرد

آیین تکریم و معارفه شهردار پیشوا

حکام عربستان باید حقوق ملت ایران و شأن و احترام زائرین و حجاج ایرانی را حفظ کنند

کارا نبودن قوانین در حوزه شهری/ عزم وزارت کشور برای رفع مشکلات حمل و نقل عمومی

مخالف تشکیل وزارت بازرگانی هستیم

جشن آشتی کنان مهراد جم و دنیا جهانبخت بعد دو سال + عکس

مرکز نیکو کاری هایپر می آغاز به کار کرد

صدور حکم حبس برای متولی کشتارگاه اهواز

استخدام شرکت ایمن گستر صادق

استخدام کمک حسابدار در شرکت مهندسی مشاور آفتاب ایمن پرتو در تهران

سوره های قرآن/ سوره مریم (متن، ترجمه و فایل صوتی)

داوری مجازی مسابقات سراسری قرآن مزایا و معایبی دارد

ضارب سلمان رشدی: هیچ ارتباطی با سپاه پاسداران ندارم

استخدام هتل تبرک

اگر پاسخ ایران نه شود

مراسم سوگواری دهه سوم محرم در هیات های مذهبی

برگزاری مسابقات کارکنان نیروی انتظامی قم

مراکز مثبت زندگی بزرگ ترین شبکه خدمات اجتماعی در خاورمیانه است

تصاویر/ تجلیل از بانوی محجبه قطار تهران- یزد در ستاد امر به معروف تهران

تصاویر/ همایش خانوادگی آزادگان در تبریز

بازگشایی دفتر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان ایلام

سرپرست معاونت توسعه سرمایه انسانی و سیستم های اطلاعاتی منصوب شد

حرف های متفاوت معاون وزیر کار در یاسوج/از مدیر سوزوکی سوار تا مدیران گوش به فرمان نماینده

سند تحول دولت مردمی فضای جامعه را برای مطالبه گری تهییج می کند

استخدام انباردار با بیمه و پاداش در شرکت صاحب سروتجهیز پارسا در خراسان رضوی

خبر مهم برای دارندگان سهام عدالت

رونمایی از کتاب «پسری از جنس مقاومت» در بافق

ضرورت کار جهادی و تبیینی در حوزه زکات

رییس جمهور به زودی به ازبکستان سفرمی کند

بازدید دریجانی، مدیرکل بیمه سلامت استان از ایکنا یزد

دیدار مردمی عضو شورای شهر با شهروندان منطقه 14

آمریکا به بازداشت ناعادلانه شهروندان ایرانی پایان دهد

شایعه سازی یکی از شگردهای اصلی دشمنان علیه ایران است

باقری کنی: تحریم مصداق بارز نقض حقوق بشر از سوی آمریکاست

باقری کنی: تحریم مصداق بارز نقض حقوق بشر از سوی آمریکاست