مطالب مرتبط:
آسیب 156 میلیارد دلاری تحریم آمریکا به معیشت مردم ایران در 8 سال
مسابقات جهانی، بهانه ای برای سفر به ینگه دنیا/ چند نفر از فدراسیون دوومیدانی به آمریکا می روند؟
انتقاد از دخالت آمریکا در امور داخلی لیبی
بی سابقه ترین جاسوسی جهان از آمریکا
چرا آمریکا دوباره به میز مذاکره برگشت؟
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 12 تیر 1401 ساعت 21:022022-07-03بين الملل

ریشه آمریکا


آمریکایی که مردمان آن را مهاجران انگلیسی تشکیل می دادند، ابتدا با کمک اسپانیا و فرانسه علیه بریتانیا جنگ می کند و بر آن فائق می آید، سپس به سراغ کشورهایی که یاری کرده اند تا از زیر یوغ بریتانیا خارج شود می رود و با آنها نیز می جنگد تا نشان دهند علی رغم شعارهایی که سر می دهد، - برای رسیدن به اهداف خود هیچ خط قرمزی برای خود متصور نیستند.

خبرگزاری فارس ـ یادداشت ـ حسین معینی: روند شکل گیری کشوری به نام آمریکا که امروز متشکل از 50 ایالت است، پیوند عمیقی با ایجاد فرهنگی دارد که خروجی آن می شود حقوق بشر آمریکایی.

ماجرا از اینجا آغاز می شود که پس از قتل و غارت های سنگینی که دولت های اسپانیا، پرتغال، هلند، فرانسه و انگلستان در سده های شانزده تا هجده در قاره آمریکا خصوصا در بخش های شمالی آن انجام می دهند، بخش های وسیعی از این سزمین را نه تنها به عنوان مستعمره که به عنوان بخش هایی از خاک خود تلقی می کنند؛ به عنوان مثال اسپانیایی ها که از طریق مکزیک تصرف غرب آمریکای شمالی را در برنامه داشتند، تا سواحل کارولینای شمالی پیش رفتند و در مدت سه سال به دره می سی سی پی، تگزاس و اوکلاهما رسیدند.

سیاحان دیگر اسپانیایی هم به کلرادو و نیومکزیکو، آریزونا، نوادا، کالیفرنیا سفر کردند و این مناطق به تدریج جزء متصرفات اسپانیا شد.

اسپانیایی ها هنگامی که به کالیفرنیا و سواحل اقیانوس آرام دست پیدا کردند، در قرن هجدهم قوای نظامی نیرومندی را برای مقابله با روس ها مستقر کردند و به تدریج امپراتوری پهناور آمریکایی خود را نه به صورت یک مستعمره بلکه به عنوان ایالات وابسته به اسپانیا مستقر کردند و برای آن نایب السلطنه تعیین نمودند.

از طرف دیگر انگلیسی ها از اوایل سده هفدهم تمایل به مهاجرت به سرزمین هایی که جزیی از مستعمرات جدید بریتانیا بود پیدا کردند و تا سال 1640 در حدود 60.

000 نفر از مردم انگلستان به آمریکای شمالی مهاجرت کردند که اغلب آنان در ایالت ویرجینیا و ایالت ماساچوست استقرار یافتند.

در طول سده ی هفدهم، سیزده ایالت مهاجرنشین انگلیسی در سواحل شرقی آمریکای شمالی و در کنار اقیانوس اطلس شکل گرفتند که به عنوان مستعمرات انگلیس تحت کنترل حکومت مرکزی بودند.

انگلیسی ها که به تمام سرزمین های آمریکای شمالی چشم طمع داشتند در نهایت طی جنگ های متعددی که با اسپانیا، هلند و فرانسه طی 70 سال از قرن هفدهم و هجدهم داشتند، توانستند خود را به صورت قدرت بلامنازع آمریکای شمالی تثبیت کنند.

این در حالی بود که انگلیسی ها دیرتر از سایر اروپایی ها به دنیای جدید و نویافته پا گذاشته بودند.

پس از این پیروزی انگلیسی ها که برای غارت هند تجربه تأسیس کمپانی هند شرقی را داشتند برنامه ریزی مفصلی برای بهره مندی از معادن و ظرفیت های طبیعی ناب این بخش از قاره آمریکا می کنند.

آنها با بسط دادن تجارت برده و انتقال سیاه پوستان از اقصی نقاط دنیا به مستعمرات جدید خود ثروت هنگفتی کسب کردند.

تجار بریتانیایی با استفاده از نیروی کار رایگان بردگان آفریقایی از طریق بندرهای غربی این کشور مثل منچستر و گلاسگو و لیورپول سیستم تجاری بسیار پرسود و بی سابقه ای ایجاد کردند.

دولت بریتانیا برای تأمین مخارج جنگهای استعماری و رقابت با قدرت های دیگر اروپایی ابتدا مالیات های تجارت بین این کشور و مستعمرات آمریکایی را بالا برد و سپس بطور فزاینده اقدام به دخالت و کنترل تجارت نسبتاً آزاد بین بریتانیا و مستعمراتش در قاره آمریکا کرد.

این دخالت ها تا حدی بود که اقتصاددان مشهور آدام اسمیت در مورد عواقب آن به دولت بریتانیا هشدار داده بود.

مهاجرنشین ها موظف بودند که فراورده ها و مواد اولیه ی تولیدی خود را فقط به بازرگانان انگلیسی بفروشند و فقط کالای انگلیسی را خریداری و مصرف کنند.

این کار موجب زیان مهاجران می شد کم کم زمینه ی نارضایتی آنها را فراهم کرد.

تجار و مستعمره نشینان از شرایط موجود ناراضی بودند و بالاخره به شورش علیه حکومت بریتانیا دست زدند.

دولت های اسپانیا و فرانسه که در آن دوران بزرگ ترین رقیب امپراتوری بریتانیا بودند، و در همین بخش ها شکست سنگینی از انگلیسی ها خورده بودند، به این امید که بتوانند دست بریتانیا را از مستعمرات وسیع آمریکای شمالی کوتاه کنند، به شورشیان کمک مالی و تسلیحاتی کردند تا آمریکا را تبدیل به متحد خود در مقابل بریتانیا کنند؛ کمک هایی که منابع آن حاصل چندین دهه غارت جهان و به خاک و خون کشیدن مردم بود.

در جریان این نبردها استقلال 13 مستعمره آمریکای شمالی با صدور اعلامیه استقلال آمریکا در 4 ژوییه 1776 بدست آمد.

این 13 مستعمره سابق در حالی اعلام استقلال کردند که هیچ یک هنوز دارای ویژگی های حقوقی یک دولت - ایالت نبودند.

با رفع مسائل حقوقی در 1777 و امضای اولین پیمان اتحاد در 1781، ایالات متحده آمریکا متشکل از 13 ایالت بنیان گذاشته شد.

در اواخر قرن نوزدهم آمریکایی که از ثروت بیکران، ده ها هزار هکتار زمین و نیروی کار ارزانی که در اختیار داشت بهره مند شده بود دیگر آن کشور با قدرت درجه 2 به حساب نمی آمد.

رمز این حرکت پر شتاب را می توان در به کار بستن دکترین مونرو که برخاسته از تفکرات جیمز مونرو رییس جمهور وقت آمریکا بود دانست که در سال 1823 در نطق سالانه خود آن را مطرح کرد.

این دکترین بر 2 پایه استوار بود؛ 1- دولت ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که در جنگ های بین قدرت های اروپایی و مستعمرات آنها دخالت نخواهد کرد و بی طرف خواهد بود.

2- آمریکا اعلام کرد وقوع جنگ یا فعالیت استعماری در قاره آمریکا را به عنوان حرکتی خصمانه تلقی می کند و دست به دفاع مسلحانه و حمله متقابل خواهد زد.

دکترین مونرو هرچند به ظاهر در برابر سیاست های توسعه گرایانه اروپاییان اتخاذ شده بود، اما به تدریج به سیاستی برای افزایش نفوذ و سلطه ایالات متحده بر قاره آمریکا بدل گردید.

مساحت آمریکا تا اوایل قرن نوزدهم، یک سوم اندازه کنونی بود اما سیاست های توسعه طلبانه آنها موجب گسترش مرزهای آن تا وضعیت کنونی گردیده است.

توماس جفرسون، یکی از بزرگترین بنیانگذاران آمریکا هم این چنین تبلیغ می کرد که کشورش مسوولیت الهی دارد که نه تنها یک امپراتوری آزاد در سرزمین خود برقرار سازد، بلکه باید سایر مردم را هم متمدن کند.

جفرسون عنوان می کرد که فرق بین امپراتوری آزاد و امپراتوری های قدیمی این بود که امپراتوری آزاد نه تنها براساس آزادی ساخته می شود بلکه جنگ، زور و از بین بردن حقوق دیگران رخ نمی دهد.

البته در عین حال معتقد بود که آمریکا باید برای بقا و تداوم خود سرزمین های بیشتری را تصاحب کند.

بر همین اساس طی قرن 19 مرزهای آمریکا از کرانه اقیانوس اطلس تا سواحل اقیانوس آرام گسترده شد.

اما به رغم شعار امپراتوری بی همتای آزادی، آنان از روش های امپراتوری های قدیمی، یعنی جنگ و کشتار و پاکسازی نژادی برای تصرف سرزمین ها استفاده کردند.

به عنوان مثال با اینکه طبق قانون اساسی آمریکا دولت فقط با تصویب مردم بومی می توانست سرزمینی را به خود ملحق کند، اما جفرسون - که خود نقش مهمی در نگارش قانون اساسی داشت - بدون نظرخواهی از اهالی لوییزیانا (از مستعمرات فرانسه) آن را از ناپلئون خرید و این قانون را نقض کرد.

آنها چند سال بعد در سال 1822 قسمت دیگر که شامل ایالت فلوریدا می شد را هم از دولت اسپانیا خریداری کردند تا نشان دهند به حتی به قانونی خود تدوین کرده اند نیز پایبند نیستند.

آنها برای تسخیر سرزمین هایی از مکزیک ابتدا آنها را غیرمتمدنان و بی فرهنگ هایی معرفی می کنند که به دلیل نژادشان قادر نیستند که بر سرزمین های خود حکومت کنند و به همین بهانه وارد جنگ با آنها می شوند.

جنگ های پی در پی علیه سرخپوستان و به خاک و خون کشیدن آنها سرزمین های زیادی مانند آریزونا، کالیفرنیا، نیومکزیکو، نوادا، تگزاس و اکلاهما را به آمریکا ملحق کرد.

تداوم محوریت دکترین مونرو سیاست های توسعه طلبانه آمریکا را هم تشدید کرد، آمریکا تلاش کرد تا با خارج کردن رقبای اروپایی خود، قاره آمریکا را به حیاط خلوت خود تبدیل کند، به این ترتیب با اسپانیا که از چهار قرن قبل به صورت سنتی در این قاره حضور داشت وارد جنگ شدند و کوبا، پروتوریکو، گوام و جزایر هاوایی  را از کنترل اسپانیایی ها خارج کردند.

آمریکایی ها در خلیج مانیل فیلیپین هم نبردی سریع علیه ناوگان دریایی اسپانیا به راه انداختند و آنها را نابود کردند تا اسپانیایی ها مجبور شوند در برابر 20 میلیون دلار حاکمیت فیلیپین را به آمریکا واگذار کنند.

شکست اسپانیایی ها آغازی شد بر مداخلات تجاوزکارانه آمریکا در قرن بیستم؛ آنها با طرحی کودتا در کشورهایی نظیر دومینیکن، یونان، سوریه، ایران، اندونزی، شیلی و چاد و هزینه سنگین ده ها میلیارد دلاری در این کشورها افراد نزدیک به خود را به قدرت برسانند و از آنها بهره کشی کنند.

تجاوز نظامی در جریان جنگ های جهانی اول و دوم و تهاجم وحشیانه به کشورهایی نظیر ویتنام، کامبوج، لائوس، افغانستان و عراق، همچنین ترور سیاست مداران و حذف مخالفان دیگر رویکردی بود که از قرن بیستم آمریکایی ها در پیش گرفتند و تا امروز نیز آن را ادامه داده اند.

آمریکایی که مردمان آن را مهاجران انگلیسی تشکیل می دادند، ابتدا با کمک اسپانیا و فرانسه علیه بریتانیا جنگ می کند و بر آن فائق می آید، سپس به سراغ کشورهایی که یاری کرده اند تا از زیر یوغ بریتانیا خارج شود می رود و با آنها نیز می جنگد تا نشان دهند علی رغم شعارهایی که سر می دهد، برای رسیدن به اهداف خود که هیچ خط قرمزی برای خود متصور نیستند.

این کشور در جنگ های خود به جنایاتی دست زده است که شاهدان آن نیز یا از روایت آن خودداری می کنند یا با اکراه آن را نقل می کنند؛ از جنایتی تحت عنوان می لای در ویتنام در قرن 20 میلادی تا جنایاتی که سیمور هرش، روزنامه نگار تحقیقی آمریکایی از زندان ابوغریب در قرن 21 میلادی روایت می کند و آن را فراتر از جنایت می لای می نامد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: آمریکا - بریتانیا - آمریکایی - اسپانیا - خبرگزاری فارس - فرانسه - هایی - قاره آمریکا - انگلستان - خبرگزاری - حقوق بشر - خط قرمزی - مهاجران - انگلیسی - مستعمره - یادداشت - فرهنگی - پیوند - کشوری - تشکیل - ایالت - اهداف - ماجرا - امروز - یاری - نشان - روند - گیری - فارس - غارت

آخرین اخبار سرویس:
اعلام آتش بس در غزه| افزایش امید برای پایان خشونت ها

رژیم صهیونیستی در اهدافش شکست خورد

پکن: تایوان بخشی از قلمرو چین است نه خاک آمریکا

آمریکا و هند، چین را غافلگیر کردند

سخنگوی نُجَباء: آماده ایم تا همه امکاناتمان را در اختیار فلسطینی ها قرار دهیم

قتل های هدفمند علیه مسلمانان در آمریکا؛ بایدن واکنش نشان داد

اولین پایگاه نظامی ناتو رسما در آسیا فعال شد؟

النخاله: رژیم اشغالگر برای توقف درگیری عجله داشت

ابراز «خشم و اندوه» بایدن از قتل 4 مسلمان در نیومکزیکو

اعتراض ها در اقلیم کردستان و معیارهای دو گانه

هتک حرمت ساحت قرآن در هامبورگ / ایران محکوم کرد

نتایج مهم مذاکرات وین پس از دیدار مورا با نمایندگان ایران و آمریکا

هشدار به سرمایه گذاران اقتصادی/ جهان، چین را تحریم می کند؟

شایعه هک وب سایت خبرگزاری فارس صحت ندارد

استقرار 2 پایگاه سیار واکسیناسیون کرونا در حسینیه ثارالله و گلزار شهدای کرمان

برقراری آتش بس شکننده در نوار غزه با میانجیگری مصر

اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید

امروز با محتشم کاشانی : باز این چه شورش است (متن کامل)

نقش حاشیه ای روسیه و چین در وین

بیانیه تند سپاه علیه «جنایت بزرگ» اسراییل

نصرالله: موشک های مقاومت رژیم صهیونیستی را وادار به پذیرش آتش بس کرد

زیاد النخاله: در 50 ساعت ثابت کردیم که مقاومت دست برتر را دارد

زیاد النخاله: جهاد اسلامی و حماس در یک ائتلاف هستند

ماهواره خیام، ماهواره سنجش از دور و متعلق به ایران است

دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین: دشمن اشغالگر حتی یک متر هم نتوانست پیشروی کند/ شروطمان را تحمیل کردیم

زیاد النخاله: ما و حماس در یک ائتلاف هستیم

زیاد النخاله: دستاورد بزرگی نصیب فلسطین شد/ با حماس در یک ائتلاف مداوم هستیم

اولیانوف: به روند مذاکرات وین خوش بین هستیم

خبرگزاری فرانسه: اسراییل بعد از برقراری آتش بس باز هم به غزه حمله کرد

در هاییتی، یک سناتور سابق توسط باندهای مسلح به ضرب گلوله کشته شد

آتش بس در غزه؛مصر پادر میانی کرد

زیاد النخاله: تنها تضمین برای اجرای توافقات، قدرت مقاومت است

جنبش جهاداسلامی اجرای آتش بس غزه از ساعت 11:30 یکشنبه شب را تایید کرد

زیاد النخاله: مردم فلسطین و مقاومت در مقابله با رژیم صهیونیستی حماسه آفریدند

زیاد النخاله: مقاومت در یک دقیقه حدود 58 شهرک را موشکباران کرد

چهار مسلمان در نیومکزیکو در نتیجه حملات هدفمند کشته شدند. بایدن اعلام همبستگی کرد

زیاد النخاله: مقاومت شروط خود را به رژیم صهیونیستی تحمیل کرد / رژیم صهیونیستی به تعهدات خود عمل نکند حملات را شروع می کنیم

پهپادی که ژنرال های آمریکا را گیج کرده است

ممانعت از ورود هیات های عزاداری مشاعل گردان به محوطه حرم حضرت معصومه(ع)

زیاد النخاله: اگر دشمن صهیونیستی به شروط ما پایبند نباشد جنگ از سر گرفته می شود

ونزوئلا و مکزیک، به کوبا برای مهار آتش سوزی در تاسیسات ذخیره نفت کمک اضطراریارائه می کنند

خبرنگار وال استریت ژورنال درباره مذاکرات وین چه می گوید؟

با توجه به بدترین خشکسالی، فرانسه با چهارمین موج گرما در تابستان امسال مواجه است

عفو بین الملل برای گزارش خود در مورد اوکراین عذرخواهی کرد

گفت وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با همتای قطری

اعتراف تلخ بلومبرگ

افشای نقشه شوم اسراییل برای حماس

زیاد النخاله: دشمن صهیونیستی دنبال آتش بس بود/ اگر به شروط ما عمل نکنند جنگ از سر گرفته می شود

وزیر خارجه چین، واشنگتن را به «سفسطه» متهم کرد!

انتقاد صریح مهدی نصیری به عبدالله گنجی

واکنش چمران به کشتار مردم بی دفاع غزه/ کشورهای دنیا در برابر جنایات رژیم صهیونیستی سکوت نکنند

اعلام حمایت نبیه بری و سیدعمار الحکیم از جهاد اسلامی فلسطین در گفتگو با زیاد النخاله

بیرون زدن دم خروس دموکرات های خوب!

المیادین: توافق آتش بس در غزه حاصل شد

خوش بینی مذاکره کنندگان علی رغم روند کند مذاکرات؛ توافق می شود؟

رییسی: روحیه سلحشوری جوانان فلسطینی و یمنی امتداد راه انقلاب اسلامی است

ماهواره خیام هفته آینده فضایی می شود

بیانیه جنبش «جهاد اسلامی» درباره توافق آتش بس در «غزه»

متن توافقنامه آتش بس در غزه

افزایش شمار شهدای غزه به 41 نفر

توافق آتش بس میان مقاومت و رژیم صهیونیستی حاصل شد +مفاد توافقنامه

گروههای مسلح وابسته به قطعه سازان، به خودروسازان قطعه بی کیفیت می فروشند!

تصویری از لادن مستوفی در کنار پسر جذابش/ فاصله کم مادر پسری!

امروز با محتشم کاشانی : باز این چه شورش است...

شمار شهدای فلسطینی در حمله رژیم صهیونیستی به غزه به 43 نفر رسید

بیانیه مهم سپاه خطاب به اسراییل

آذربایجان حمله کرد

مردم بامیان با سردادن شعار «مرگ بر آمریکا» حمله کابل را محکوم کردند

توافق برای آتش بس در غزه از ساعت 23 و 30 دقیقه امشب

می دانید سخت ترین کار دنیا چیست؟ / ویدئو

جهاد اسلامی از توافق آتش بس با اسراییل خبر داد

مالک «خیام» کدام کشور است ؟ / ماهواره ساخت ایران ، پرتاب به فضا با موشک روسی ، از پایگاه فضایی قزاقستان

تا قبل از نیمه شب امشب، خبری از آتش بس نخواهد بود

مریم معصومی از همسرش رونمایی کرد

جاهای دیدنی زادگاه بروسلی

شمار شهدای غزه به 41 نفر افزایش یافت

ببینید | لحظه اتصال کابل برق بر اثر طوفان در ایذه

اسراییل مصداق گروهی است که خداوند خواستار مبارزه با آنهاست

بیانیه رسمی جنبش جهاد اسلامی فلسطین درباره آتش بس در غزه

محور مذاکرات آتی ایالات متحده و کره جنوبی

فرمانده میدانی جهاد اسلامی شهادت تمام فرماندهان مقاومت را رد کرد

خبر داغ طالبان از رهبر القاعده؛ او زنده است؟

ضرورت شناسایی و محاکمه مسببین شهادت دیپلمات های ایرانی در مزار شریف

اولیانوف: مذاکرات احیای برجام در حال پیشرفت است

موشک های مقاومت به فرودگاه بن گوریون رژیم صهیونیستی رسید

افزایش آمار شهدای غزه به 41 نفر/ آغاز آتش بس میان اسراییل و جهاد اسلامی از امشب

نگرانی بریتانیا از بازداشت های اخیر در اقلیم کردستان

استخدام مسئول فنی در شرکت دریای طب اندیشان در تهران

جهاد اسلامی: میانجیگری برای برقراری آتش بس را نمی پذیریم

چهارمین روز رزمایش نظامی چین بعد از سفرپلوسی به تایوان

درگیری خونین در رفسنجان کشته داد

شرط به توافق رسیدن در مذاکرات وین مشخص شد؟

الکاظمی و الحلبوسی راه های خروج از بن بست کنونی در عراق را بررسی کردند

موشک های مقاومت به فرودگاه بن گورین رسید

سفر بلینکن به آفریقا بعد از ناتوانی در تشکیل جبهه جنگ سرد ضد روسیه و چین

شمار شهدای غزه به 41 تن رسید / توافق برای آتش بس در غزه از ساعت 23 و 30 به وقت محلی

فوری/آتش بس بین مقاومت و اسراییل برقرار شد + مفاد توافقنامه

مسئله ای که نهایی شدن توافق به آن بستگی دارد

توافق آتش بس میان مقاومت و رژیم صهیونیستی حاصل شد +مفاد توافقنامه

اینجا محل تبادل پیام های ایران و آمریکاست

ریشه آمریکا

ریشه آمریکا