موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - رتبه بندي معلمان - سازمان تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - خط حمله پرسپوليس - تعيين تكليف - نقل و انتقالات - ارتفاعات ماسال - بانوي روستايي - جانلوييجي دوناروما - حلقه مطالعاتي - آداب رسوم - حبيب الله غفوري - توليد نفت چين - جاذبه هاي گردشگري تايلند - كاتوزيان - عباس شاهسوني - مخالفان المپيك - ملاصدرا - معصومه پاشايي بهرام

مطالب مرتبط:
محدود کردن حکمرانی به رویکرد سیاسی آسیب آور خواهد بود/ اوج اقتدار حکمرانی اسلامی در دوران دفاع مقدس جلوه گر شده است
آسیب 540 واحد مسکونی در پی زلزله چارک هرمزگان
طلاب در مناطق آسیب پذیر استان مرکزی خدمات مشاوره ای ارائه می کنند
زلزله چارک به 540 واحدمسکونی شهری و روستایی آسیب زد
ساماندهی 26 منطقه آسیب پذیر مازندران
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 12 تیر 1401 ساعت 17:522022-07-03سياسي

رفیعی آتانی: محدود کردن حکمرانی به رویکرد سیاسی آسیب آور خواهد بود


رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با بیان اینکه مفهوم حکمرانی با همه ابعاد و اضلاع آن باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: محدود کردن موضوع مهم حکمرانی به رویکرد سیاسی به ما آسیب وارد خواهد کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس، عطاء الله رفیعی آتانی در نشست گروه حکمرانی اسلامی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خاطرنشان کرد: در ارتباط با مطالعات حکمرانی سه رویکرد وجود دارد، رویکرد نخست ادامه مدیریت دولتی و دوم با نگاه سیاسی و رویکرد سوم ادامه هیچ کدام نیست، بلکه یک رویکرد بینارشته است.

که باید با کمک دانش های مختلف به مبانی، نحوه و مدل حکمرانی و اثرسنجی سیاست ها همت گماشت.

به لحاظ دانشی باید به طور ویژه از ظرفیت مدیریت دولتی در مطالعات حکمرانی استفاده کنیم وی ادامه داد: سیاست یکی از دانش های مورد نیاز حکمرانی است.

دانش سیاستگذاری و مدیریت دولتی نیز داعیه دار حکمرانی هستند، بنابراین به لحاظ دانشی باید از ظرفیت مدیریت دولتی در مطالعات حکمرانی استفاده کنیم.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس اظهار داشت: امروز فعالان عرصه علوم انسانی اسلامی، به این نتیجه رسیدند که این رویکرد باید با صحنه عمل درگیر شود، مطالعات حکمرانی از این جهت حائز اهمیت است که آن دستاوردهای علوم انسانی اسلامی را به سمت درگیر شدن با صحنه عمل جهت دهد و آنها را عملیاتی نماید.

رفیعی آتانی با اشاره به دغدغه مطالعات حکمرانی در سطح مسئولان ارشد نظام است، گفت: رییس مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از نمادهای مدیریت جهادی، مطالعات حکمرانی را مورد توجه و تاکید قرار داده است.

وی ادامه داد: ایشان (ریاست مجلس) به عنوان یک مدیر برجسته که در همه عرصه های مدیریتی حضور داشته، عمیقا باور دارد که اصل کار ما باید اصلاح نظام حکمرانی باشد و به این نتیجه رسیده اند که این نوع مطالعات نیاز کشور است و باور دارد که مساله کشورما نحوه حکمرانی، مدل های حکمرانی، مبانی، اثرسنجی سیاست ها و نوع حکمرانی ماست، بنابراین باید در این فضاها، مطالعات حکمرانی را دنبال کنیم.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: محدود کردن مقوله حکمرانی به رویکرد سیاسی به ما آسیب جدی وارد می کند، بلکه به لحاظ دانشی باید از مدیریت دولتی نیز استفاده شود.

*تجربه نگاری حکمرانی در دستور کار باشد رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به اینکه اوج مدیریت و حکمرانی اسلامی در دوران دفاع مقدس جلوه گر شده است، بیان داشت: تلاش ما در دوره ای این بود که تجربیات مدیریتی موفق فرماندهان دفاع مقدس را استخراج و آنها را با زبان مفاهیم و از منظر دینی بسط دهیم.

رفیعی آتانی خاطرنشان کرد: تجربه حکمرانی علمایی که دارای فکر دینی و مدیریتی بودند و توانستند در مقاطع ای نظام و کشور را از مخمصه های بزرگ نجات دهند نیز بسیار مهم و تعیین کننده است.

وی، تجربه نگاری حکمرانی را با هدف اصطیاد مفاهیم و خلق واقعیات مشابه را حائز اهمیت دانست و گفت: گروه مطالعات حکمرانی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بخشی از فعالیت های خود را در زمینه تجربه نگاری حکمرانی متمرکز نماید تا بتواند دانش و تجربه کسانی که با نگاه دینی تجربه مدیریتی و دانشی خوبی داشتند را به کمک کشور بیاورد.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس البته تاکید کرد: مطالعات ما در عرصه حکمرانی، باید خود را در قالب عمل نمایان سازد،   باید کلیت مجلس از گروه حکمرانی اسلامی منتفع شود رفیعی آتانی خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس به عنوان یک ستاد علمی برای مدیریت علمی است که بنا دارد همه ظرفیت علمی حوزه های علمیه را به مجلس شورای اسلامی پمپاژ کند.

وی با اشاره به اهمیت گروه مطالعات حکمرانی مرکز گفت: گروه های علمی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با کمیسیون های تخصصی متناظر است، اما گروه مطالعات حکمرانی، موضوع کلیت مجلس است اگر ما مشاوره یا طرح پیشنهادی از این منظر داشته باشیم باید کلیت مجلس را تحت تاثیر قرار دهیم و مشاور و کارشناس معین کلیت مجلس باشیم.

حوزه علمیه غرق در دستاوردهای علوم انسانی اسلامی است وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه باید محصولات و تولیدات حوزه علمیه را از کانال مجلس به سمت اداره کشور ببریم، خاطرنشان کرد: حوزه علمیه غرق در دستاوردهای علوم انسانی اسلامی است ولی متاسفانه این ظرفیت ها کمتر در عرصه حاکمیت عرضه واستفاه می شود، مرکز تحقیقات اسلامی مجلس این آمادگی و اراده را دارد که این ظرفیت ها را در اختیار نظام حکمرانی قرار دهد.

رفیعی آتانی گفت: فضلای حوزه که در عرصه های مختلف حکومت و حاکمیت مسئولیت داشته و دارند، باید در گروه مطالعات حکمرانی مرکز حضور داشتند باشند.

وی با اشاره به اینکه دانش آمیخته با تجربه، راهگشای مشکلات کشور است، گفت: اگر دانش و علم ما امروزه به کمک زندگی مردم نیاید عقیم خواهد ماند و نمی تواند مشکل گشا باشد.

رفیعی آتانی بیان داشت: البته کار گروه مطالعات حکمرانی به واسطه اینکه در متن سیاست کلان کشور قرار دارد، کار آسانی نیست ولی باید با جدیت دنبال کرد تا به مدد مجلس انقلابی، به نظام اسلامی خدمت کنیم.

مساله محوری و مساله مندی را قاعده کار خود بگیریم وی مساله محوری را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: ما قرار است برای مجلس و نظام مفید باشیم بنابراین باید مساله محوری و مساله مندی را قاعده کار خود بگیریم و در فضای گسترده و عمیق برای حوزه عمل کار انجام دهیم و مطالعات ما نزدیک به حوزه عمل باشد.

دولت و حکمرانی اولویت اول میز مطالعات سیاسی است حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی رییس شورای علمی گروه مطالعات حکمرانی اسلامی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس نیز طی سخنانی گفت: حکمرانی از مهمترین مباحث مورد توجه در دنیاست و در میز مطالعات سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی موضوع دولت و حکمرانی به تصویب رسیده و در اولویت قرار گرفت و همین انگیزه باعث همکاری با مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شد.

وی ادامه داد: همکاری مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم پیرامون موضوع حمکرانی متقابل است و امید است بتوانیم به نحوه مطلوبی این موضوع را به سرانجام خوبی برسانیم.

وی گفت: اساتید و شخصیت های خوبی برای شورای علمی گروه مطالعات حکمرانی انتخاب شدند که برخی از آنها سابقه نمایندگی مجلس و مدیریت علمی در دانشگاه و نهادهای نظام را دارند.

حکمرانی نیازمند مطالعات بین رشته ای است حجت الاسلام و المسلمین سید محمد تقی آل غفور از اعضای شورای علمی گروه مطالعات حکمرانی که سابقه نمایندگی مجلس را دارد، نیز طی سخنانی گفت: امروز بحث حکمرانی یک موضوع مهم در جهان است و ذیل بحث توسعه نیز مطرح است و زمانی که بحث حکمرانی مطرح می شود بحث کل گرایانه، نظام گرایانه و سیستمی است، بنابراین الزاما بحث بین رشته ای خواهد شد و باید از رشته های مختلف در این گروه مطالعاتی متخصص داشته باشیم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، بهترین چیزی که در زمینه حکمرانی به ما کمک می کند مساله الگو هست، برخی شخصیت ها مانند خواجه نصیر طوسی نمونه هایی هستند که بحث نظری و عملی حکمرانی را به هم پیوند دادند و موفق هم بودند.

استاد دانشگاه تصریح کرد: وقتی بحث حکمرانی مطرح می شود یکبار بدون سابقه و یکبار با سابقه بررسی خواهد شد و ما سابقه بیش از چهل سال در حوزه حکمرانی داریم وباید نسبت به گذشته خود، بررسی نقادانه ای داشته باشیم که در آینده با چه خلاء ها مواجه و چه ملاحظه هایی باید داشته باشیم قانونمندی یکی از شاخص های مهم حکمرانی است علیرضا صدرا نماینده سابق مجلس و عضو شورای علمی گروه مطالعات حکمرانی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس یادآورشد: اگر سیاست های کلی نظام قانونگذاری که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده، سرلوحه کار قرار بگیرد، حکمرانی شایسته قانونی نیز انجام می گیرد.

وی ادامه داد: اولین مشکل ما در کشور، قانونگذاری است، قانون زیاد داریم ولی باید قانون خوب تصویب کنیم، قانونمندی یکی از شاخص های مهم حکمرانی است و اگر قانونمندی ما خوب نباشد با مشکلات اساسی مواجه خواهیم شد.

اسلام حکومت قانون است، حکمرانی قانون وظیفه مجلس است .

صدر با اشاره به توصیه های رهبر معظم انقلاب مبنی بر تقویت مرکز پژوهش ها گفت: در دنیا مراکز تحقیقاتی قوی و ثابت هستند و با تغییر مسئولان، ساختار این مراکز به هم نمی ریزد، به همین دلیل تاثیرگذار هستند، ما هم به چنین چیزی نیاز داریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما یک ابر مشکل مزمن، فراگیر و فزاینده به نام رکود تورمی مواجه هستیم که به ظاهر اقتصادی است ولی ریشه های فرهنگی و سیاسی دارد و دشمن نیز روی این موج سوار شد، البته این نه بحران است و نه بن بست بلکه عدم کارمدی ساختاری و راهبردی باعث این مشکل شده است.

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی بیان داشت: ما در بهره وری موفق ولی در اثربخشی با مشکل مواجه هستیم، زیرساخت ها و کاردهای تربیت شده با هم عجین نیستند، ریشه این کار نیز در 1- ناکارآمدی در قانونگذاری 2- نظام اداری و بروکراسی 3 سیاست های خلق الساعه، است.

مجلس شورای اسلامی در قانونگذاری و ساختار نقش دارد.

وی ادامه داد: ما در کنار چرایی و چیستی، چگونگی را نیز در نظام حکمرانی داریم، هر چه چرایی روشن تر و شفاف تر باشد، چیستی یقینی تر و چگونگی واقعی تر خواهد بود، بنابراین رسالت گروه مطالعات حکمرانی پرداختن به ریشه این مشکلات است.

وی خاطرنشان کرد: برای حکمرانی کادر سازی نکردیم، از حکمرانان اسلامی انتظار است که چیستی و چگونگی را به ما یاد دهند، مثلا در موضوع عدالت مشکل نظریه و برنامه داریم، مسئولان نمی دانند باید چه کار کنند، در فن و تکنولوژی و دانش حکمرانی مشکل داریم، اقتصاد دان غیر از مدیریت اقتصادی است.

او گفت: رهبر انقلاب سیاست های کلی نظام قانونگذاری را ابلاغ کردند، باید دستورات رهبری تبدیل به حکمرانی شود، برنامه تدابیر پیشرفت آماده شده، پیشنهاد است آن را در دستور کار قرار دهیم.

مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، عقلانیت تفکر را به سمت مجلس اشراب کند مسعود معینی پور عضو شورای علمی گروه مطالعات حکمرانی و رییس سابقه شبکه چهارم سیما نیز گفت: در حوزه حکمرانی نیاز به تجربه های نظری و عملی داریم و شکاف میان نظر و عمل را باید از میان برداریم.

وی ادامه داد: ما تا در یک حوزه به عنوان کنشگر وسیاستگذار نباشیم تا اثر سیاستگذاری خود را ببینیم، تصمیم گیری و موفقیت سخت است، ما به الگوهایی نیاز داریم که راهکارها را ارائه دهند.

معینی پور گفت: جریان حکمرانی بین رشته ای است و نمی توان نسبت به مطالعات اقتصادی و یا تحولات در سبک زندگی بی توجه بود ولی به مطالعات حکمرانی پرداخت.

وی خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس باید عقلانیت تفکر را به سمت مجلس شورای اسلامی اشراب کند و رفت و برگشت بین مجلس و مرکز تحقیقات اسلامی نباید یک طرفه باشد.

  موفقیت برخی کشورها در زمینه حکمرانی مورد مطالعه قرار بگیرد مختار شیخ حسینی از دیگر اعضای شورای علمی گروه حقوق نیز گفت: در مساله حکمرانی مطالعات تجربه کشورهای اسلامی که به یک ثبات رسیده اند حائز اهمیت است.

برخی کشورها مانند ترکیه و مالزی با پیشینه اسلامی و تمدنی دارند که به ثبات رسیدند از سوی دیگر برخی کشورها بدون داشتن این پیشینه هم به رشد رسیدند، باید مطالعات بنیادین در این زمینه صورت بگیرد.

وی ادامه داد: نیازمند کارهای علمی بنیادی از منظر اسلامی و پاسخ به سوالات مختلف در این حوزه هستیم.

چگونگی وارد شدن در عرصه عمل بهنام نیا از دیگر اعضای شورای علمی گروه مطالعات حکمرانی گفت: ابتدا باید ببنیم هدف از کلمه حکمرانی چیست آیا آن را موسع می گیریم یا مضیق؟ از سوی دیگر باید تکلیف مشخص شود که مراکز تحقیقاتی و کارشناسان تغذیه کننده نمایندگان مجلس هستند یا اینکه خود نمایندگان بر اساس نظر خود تصمیم می گیرند.

وی ادامه داد: ما باید در چیستی، چرایی و چگونگی مقوله حکمرانی حرف بزنیم، تاکنون در چیستی و چرایی حرف زدیم ولی در ارتباط با چگونگی زیاد سخن نگفتیم، باید بگوییم چگونه باید به صحنه عمل وارد شویم.

نیاز به قانون جدید نداریم چون به اندازه کافی قانون داریم ولی اجرای قانون نیاز به مقررات دارد، ما یک قانون را ابلاع می کنیم ولی مجری از یک دولت به دولت دیگر متفاوت عمل می کند.

بهنام نیا خاطرنشان کرد: به دلیل نداشتن افراد متخصص در اجرای قانون به صورت یکنواخت در دولت های مختلف، آسیب های جدی از مسیر حکمرانی به نظام تحمیل شده است.

باید بازخوردهایی از اجرای مقررات از بعد نظارتی در دستورکار باشد.

وی ادامه داد: ما در وسط یک نظام حکمرانی هستیم، باید قوانینی که ما را در این وضعیت قرار داده مورد آسیب شناسی قرار گیرد، اگر بخواهیم با توجه به این مبانی و بنیان ها به نقطه مطلوب برسیم باید اصلاح مسیر کنیم، یعنی برای یک وضع میانی برنامه ریزی کنیم تا به شرایط مطلوب برسیم.

وی خاطرنشان کرد: آیا ما بنیان هایی در اسلام داریم که به این مسائل و مقررات پرداخته باشد، نیاز است که از خلال اجتهاد و فتوا و .

این مباحث را به صورت مطالعات بنیادین استخراج کنیم.

مطالعات حکمرانی مافوق است حجت الاسلام والمسلمین هاشمیان از دیگر اعضای گروه مطالعات حکمرانی گفت: گروه مطالعات حکمرانی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس باید بتوانند با نگاه کلان نگر خود، کمبودها و خلاء های سایر گروه های علمی را برطرف کند.

وی با اشاره به اینکه در ارتباط با نظام حکمرانی باید به یک تعریف و نظریه واحد برسیم، گفت: باید نگاه سیستماتیک و فرآیندی به اصل نظام سیاستگذاری داشته باشیم، مناسبات بین نهادها مانند دولت و مجلس، شوراهای دیگر را به چالش بکشیم و ساختار حکمرانی موضوع مطالعات ما قرار بگیرد.

جانشین گروه علمی مطالعات فرهنگی اجتماعی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: در مطالعات حکمرانی بیشتر با مسائل کلان کار داریم، ما بعد از 40 سال از انقلاب اسلامی در لایه هایی مشکل داریم که باید ورود داشته باشیم، رفت و برگشت میان نظر و عمل باید وجود داشته باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: نقدهایی که در برخی زمینه ها متوجه نظام جمهوری اسلامی است باید به صورت عالمانه مورد مطالعه گروه حکمرانی قرار بگیرد تا به سمت اصلاح و یا پاسخگویی به شبهات پیش برویم.

  عبدالحمید رییس دفتر مطالعات بنیادین حکمرانی مرکز پژوهش های مجلس نیز گزارشی از فعالیت های این گروه را ارائه داد و تاکید کرد: ما به سمت عامل و کارکرد سازی در نظام حکمرانی پیش رفتیم ولی به سمت سیستم سازی نرفته ایم، باید ابزار و ساختار را به عنوان مساله وسط بگذاریم و نهادها، ساختارها، ابزارها و کارکردهای نظام حکمرانی را با نگاه اسلامی مورد مطالعات بنیادین قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه خطاهای محاسباتی و چالش های مهم حکمرانی در آینده را باید شناسایی کنیم، گفت: مطالعات حکمرانی و مطالبه هایی که در این حوزه شکل گرفته، هم فرصت و هم تهدید است، فرصت از این بابت که یکی از مهمترین موضوعات نظام روی میز مطالعه قرار گرفته است و تهدید از آن حیث که مبادا، تکرار این موضوع چنان برای ما عادی شود که بدون اینکه کاری کرده باشیم از سپهر سیاسی محو شود و کار خاصی برای آن انجام ندهیم.

اکبری معلم جانشین گروه علمی حکمرانی اسلامی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بیان داشت: ما جدا از حوزه علمیه نیستیم، سطح تعامل و تفاهم های ما باید به صورتی باشد که حوزه علمیه احساس کند گروه حکمرانی اسلامی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس یکی از بازوران اساسی آن در حوزه حکمرانی و قانونگذاری برای حل معضلات کشور است.

وی ادامه داد: تشکیل کارگروه های تخصصی در زیرمجموعه گروه علمی مطالعات حکمرانی در دستور کار است.

و دنبال هستم تا تدوین و تصویب آیین نامه داخلی گروه در اولویت قرار گیرد، - اولویت های مسائل نظام بر اساس نیازها، اقتضائات و ظرفیت های گروه حکمرانی انجام شود.

وی تاکید کرد: - تدوین و تصویب برنامه  ها و فعالیت های گروه حکمرانی اسلامی بر اساس سیاست ها و اهداف مرکز تحقیقات اسلامی ضروری است و از سوی دیگر، رسمیت بخشی گروه های علمی و کارگروه های تخصصی مرکز تحقیقات اسلامی مورد انتظار است.

حجج اسلام والمسلمین نجف لک زایی، منصور میراحمدی، سیف الله صرامی، محمد تقی آل غفور، علیرضا صدرا، بهنام، مسعود معینی پور، مختار شیخ حسینی، عبدالحمید، محمد حسین هاشمیان و علی اکبری معلم اعضای شورای علمی گروه مطالعات حکمرانی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس را تشکیل می دهند.

ریاست این شورا برعهده نجف لک زایی است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: حکمرانی - مرکز تحقیقات اسلامی - مدیریت دولتی - مرکز تحقیقات - اسلامی - مدیریت - دانش - سیاسی - دولتی - سیاست - ادامه - مطالعات - تحقیقات - رفیعی - سیاستگذاری - نگاه سیاسی - مورد - آسیب - مجلس - خبرگزاری - استفاده - ارتباط - یکی از - مفهوم - دانشی - گزارش - مختلف - موضوع - ظرفیت - نیاز

آخرین اخبار سرویس:
یکی از وکلای تاج زاده : فردا برای ملاقات با او به زندان می روم

تأکید «نوری المالکی» بر ازسرگیری جلسات پارلمان عراق

کمک مومنانه| توزیع 4 هزار بسته کمک معیشتی در شهرقدس

کمک مومنانه| توزیع 4 هزار بسته کمک معیشتی در شهرقدس

استخدام کارمند اجرایی (وصول عوارض و ممیز) در آریا صدرا پارس تارا در البرز

ماهواره⁧ خیام برگ زرین دیگری در تاریخ افتخارات علمی ایران⁩ است

امر به معروف و نهی از منکر به معنای خشونت، تحکم و قلدری نیست

کتاب های عاشورایی برای نوجوانان

هشتمین کارگاه فصلی «چهارفصل تئاتر ایران» برگزار می شود

بازدید معاون اول رییس جمهور از خبرگزاری صدا و سیما

اوج گیری کرونا و داغدار شدن 5 خانواده دیگر در آذربایجان غربی

تلاش می کنیم یک اربعین نمونه و در تراز ملی برگزار کنیم

دیدار مردمی وزیر فرهنگ با فعالان حوزه فرهنگ و هنر و کارکنان وزارتخانه

رسانه ها بسترساز آگاهی بخشی صادقانه، ایجاد نشاط و امیدآفرینی در جامعه هستند

هفته دولت هزاران میلیارد تومان پروژه در استان کردستان افتتاح می شود

مطالبه گری کلید رشد توسعه اجتماعی است

عزاداری عاشورای حسینی در کشمیر

چرا سیل امامزاده داوود قربانی گرفت؟

برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) در «آکتائو» قزاقستان + تصاویر

هاشمی سردار همدانی را فرمانده دلاور حرم می دانست

احتمال بالا رفتن مصرف برق در پی افزایش دما

جانشین فرمانده کل سپاه: سپاه دست فلسطینی ها را پُر خواهد کرد

توزیع 4000 بسته کمک معیشتی با شعار تکریم حسینی در شهرقدس

خدمت رسانی به زائران نعمتی است که شفاعت در آخرت را به دنبال دارد

نخست وزیر تایلند 2 سال دیگر در قدرت باقی می ماند

آخرین وصیت امام سجاد (علیه السلام) چه بود؟

تصویری از محمد کارت در پشت صحنه یاغی با نیکی کریمی و علی شادمان

صهیونیست ها هرگز 80 سالگی خود را نمی بینند

در اولین سالگرد درگذشت؛ دوستان علی سلیمانی به یاد او گرد هم می آیند

فریبا عادلخواه تبادل می شود؟/ علت مرخصی پنج روزه شهروند زندانی ایرانی - فرانسوی به روایت وکیلش

دیدار جمعی از فعالان اصلاح طلب با همسر تاج زاده

خبرنگاران حلقه وصل مردم و مسئولان هستند

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن تهران بزرگ منصوب شد

خبرنگاران روایت گر لحظه های واقعی هستند

انتشار اصلاحات نهایی آیین نامه رتبه بندی معلمان + متن کامل

شاهین طلایی شد، نقره به ضیغمی نژاد رسید 

تاجزاده فردا با وکیل خود ملاقات می کند/ توضیحات وکیل درباره جلسه ملاقات

مرندی: متن مذاکرات وین در تهران بررسی می شود

احمدی نژاد در مراسم شام غریبان امام حسین(ع) + عکس ها

منظومه شعر علی محمد مؤدب فردا رونمایی می شود

انجام موفقیت آمیز اولین پیوند کبد کودک 9 ساله در تبریز

صهیونیست ها هرگز 80 سالگی خود را نمی بینند

قالیباف روز ملی 14 کشور را به همتایان خود تبریک گفت

همایش علمی فقر و نابرابری آموزشی برگزار می شود

شام غریبان حسینی در محضر رهبر انقلاب + عکس ها

خبرنگاران تصمیم سازان جامعه هستند

در سوگ زین العابدین

ویدئو/ دعوت دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی برای شرکت در پویش عهد اربعینی

دادگستری در برخورد با فساد با احدی تعارف ندارد

وزیر کشور پیام جدید ارسال کرد

آرزوی قلبی عارف درباره خبرنگاران

توضیحات رییس جهاد کشاورزی نیشابور در خصوص هدیه عجیب روز خبرنگار

پیام رییسی خطاب به خبرنگاران

مشارکت مجمع خیرین سلامت در 6 هزار طرح

خبرنگاری، حرفه ای آمیخته با عشق

هر روز، روز خبرنگار است

وحیدی : برآورد های امسال نشان از شرکت چشمگیر در حماسه اربعین است

شهید غلامرضا رهبر، خون نگار جبهه و جنگ   

تصاویر(72): عزاداری محرم 1444 در دفتر آیت الله محفوظی

دنیای بدون خبرنگار خاموش است | میرحسین موسوی شایسته ترحم نظام نیست

انتقاد غریب آبادی از سکوت جامعه بین المللی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی

تقارن روز خبرنگار و عاشورای حسینی اهمیت فرهنگ سازی «جهاد تبیین» را روشن تر می کند

جهاد دانشگاهی برای اسلامی شدن دانشگاه ها و تعمیق هویت ایرانی اسلامی تلاش کند

فریبا عادل خواه به مرخصی رفت

فریبا عادل خواه به مرخصی رفت

انتقاد غریب آبادی از سکوت جامعه بین المللی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی

مخبر هیچ صفحه ای در فضای مجازی ندارد

بزرگداشت شهدای مدافع حرم در باغبادران

اولویت ستاد اربعین مقابله با مشکلات گرمای هوا باشد

برگزاری نمایشگاه کالاهای ایرانی در بصره

سومین حرم اهل بیت (ع) در عزای سید الساجدین (ع)

اعلام موفقیت طرح های ویژه مراسم عاشورا در کربلای معلی

اسراییل 80 سالگی خود را نخواهد دید

معلمان بخوانند | رتبه بندی چقدر حقوق معلمان را بالا می برد؟

استخدام آبدارچی با بیمه، عیدی و سنوات در هلدینگ درسا آریا راد در ولنجک

بازنشر مقاله ای خواندنی در باب ویژگی های یک مذاکره گر موفق

لیست چالش های محله ای در دل پایتخت ؛ازخودروهای رها شده پلاک دار تا پلاک قرمزها

فیلم| آیین تاریخی نخلبرداری عصر عاشورا در تفت

توییت ضدتوافق میرسلیم با هشتگ «یزید»

رای پرونده پادوانی بازهم به تعویق افتاد

استخدام کارشناس پشتیبانی امور مشتریان در شرکت تک پخش دی (وان دی آف)

استخدام مسئول دفتر با بیمه و پاداش در هلدینگ درسا آریا راد در ولنجک

معاون قوه قضاییه: چند کودک باید جان خود را از دست بدهند تا جامعه بین المللی رژیم خون آشام را پاسخگو کند؟

انتقاد علم الهدی از « جسارت به ساحت مقدس حضرت»

تصاویر تکان دهنده و تلخ از لحظه درگذشت مداح جوان در حین نوحه خوانی محرم

رسالت رسانه در تاریخ و جغرافیای امروز

پیام نیروهای مقاومت به نصرالله

پیام نیروهای مقاومت به نصرالله: انگشتان ما بر روی ماشه است

انتقاد نظام روانشناسی به طرح اعطای مجوز مشاوره به حوزه علمیه

نماینده مجلس : رهبری به برخی نمایندگان بابت انتقادات تند از دولت ، تذکر دادند

گزارش تصویری | مشعل گردنی در شهرری

خبرنگاران مجاهدان حقیقی عرصه روشنگری و اطلاع رسانی

سردار فدوی: سپاه دائم دست فلسطینی ها را پُر خواهد کرد

رییس مجلس روز ملی 14 کشور را به همتایان خود تبریک گفت

حماس و جهاد اسلامی لشکری واحد ضد صهیونیست ها هستند

پیش ثبت نام اربعین تمدید شد

علت توهین میرحسین موسوی به شهدای نیروی قدس و مدافعان حرم چیست؟

تلاش های مسئولان استان ایلام برای اربعین حسینی سال جاری جهادی و انقلابی است

سردار فدوی: صهیونیست ها هرگز 80 سالگی خود را نمی بینند

فیلم/ گاه شمار فضایی دولت سیزدهم

رفیعی آتانی: محدود کردن حکمرانی به رویکرد سیاسی آسیب آور خواهد بود

رفیعی آتانی: محدود کردن حکمرانی به رویکرد سیاسی آسیب آور خواهد بود