موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي - هواداران پرسپوليس - رتبه بندي معلمان - افزايش حقوق - ورزشگاه آزادي - افزايش حقوق بازنشستگان - پرسپوليسي ها - سياه كوه - اسوتچي - مدافع ايراني خنت - نوسازي كاميون - مذكرات وين - عبدالرضا عباسپور - درمانگر اعتياد - لوكاس پيازون - پارلمان تونس - قطبي ميان - تجارت چين - رايانش كوانتومي - مدافع سلامت

مطالب مرتبط:
ببینید| به مناسب سالروز حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران
رهبر امامدادی سالروز جنایت «ناو آمریکایی یو اس اس وینسنس»
سالروز جنایت «ناو آمریکایی یو اس اس وینسنس»
تصاویر | صفحات نخست روزنامه های یکشنبه 12 تیر 1401
تغییر قیمت خودروهای پژو | ایران خودرو چه برنامه ای برای سال جدید دارد؟
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 12 تیر 1401 ساعت 17:352022-07-03بين الملل

12 تیر، ایرباس و جنگ به سبک آمریکایی | واکاوی حمله ناو «وینسنس» به ایرباس مسافری ایران


حوزه/ 34 سال پیش در چنین روزی ناو آمریکایی «یواس اس جک وینسنس» با شلیک دو موشک هدایت شونده کروز، هواپیمای ایرباس مسافربری ایران را که از بندرعباس عازم دبی بود، - حوزه/ 34 سال پیش در چنین روزی ناو آمریکایی یواس اس جک وینسنس با شلیک دو موشک هدایت شونده کروز، هواپیمای ایرباس مسافربری ایران را که از بندرعباس عازم دبی بود، هدف قرار داد و 290 انسان بی گناه و غیر نظامی را به شهادت رساند.

خبرگزاری حوزه" - تهران/ مسافران آن پرواز قربانیان طرحی بودند که باهدف تحت فشار قرار دادن منابع درآمدی تأمین کننده هزینه دفاع مقدس، رژیم بعث عراق را از زیر بار ناکامی در جنگ خارج کند.

پروژه ای که از آن به عنوان جنگ نفتکش ها یاد می شد.

سالروز جنایت آمریکایی ها فرصتی بود تا آن واقعه و اثرات آن را تا به امروز، از زبان سردار اسماعیل کوثری، فرمانده لشکر 27 محمد رسول الله در دوران جنگ تحمیلی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس واکاوی شود.

دلیل مداخله مستقیم نظامی آمریکا در سال پایانی جنگ تحمیلی علیه ایران و آنچه در آن سال ها جنگ نفتکش ها نام گرفت چه بود؟ در سال آخر جنگ شرایط میدانی کاملاً متفاوت از اوایل جنگ تحمیلی بود که بخش های قابل توجهی از خاک ایران در اختیار نیروهای عراقی قرار داشت.

نیروهای ایرانی موفق شده بودند تقریباً تمامی خاک کشور را پس بگیرند و در بخش هایی هم ما وارد خاک عراق شده بودیم و عملیات موفق و بزرگی اجراشده بود.

اما آنچه بیشتر موجب دخالت مستقیم نیروهای نظامی آمریکا در جنگ به نفع ارتش بعث و صدام بود، شرایط مقطعی است که از آن به عنوان جنگ نفتکش ها نام برده می شود.

پس از آنکه رژیم صدام بندر بصره و دو پایانه نفتی خود در نزدیکی فاو را از دست داد و برای صادرات نفت به مشکل برخورد، تصمیم گرفت با ناامن کردن خلیج فارس، ایران را هم از صادرات نفت محروم کند.

ایران پس از اجرای والفجر 8 و عملیات کربلای 5 در جبهه های دفاع مقدس، در موقعیت برتری قرار گرفت.

حامیان صدام و آمریکا و شوروی که از این افزایش قدرت نظامی ایران ترسیده بودند، به بهانه تأمین امنیت کشتی های تجاری عراق و نفتکش های آن وارد خلیج فارس شدند.

در حقیقت ورود نیروهای آمریکایی به منطقه خلیج فارس برای مداخله مستقیم در عملیات نظامی به نفع عراق و فشار بر نیروهای ایران بود تا فروش نفت و منبع اصلی درآمد ایران را مختل کند.

آمریکایی ها سعی داشتند همزمان ایران را عامل ناامنی و تهدید نفتکش ها نشان دهند تا در آن روزها بتوانند ائتلافی بین المللی علیه کشور ما به بهانه تهدید جهانی شکل بدهند.

ارتش آمریکا در دریا برتری کامل نظامی داشت.

حتی در همان روز واقعه حمله موشکی به ایرباس ایران گفته شده آن ها چند شناور نیروهای ایرانی را در منطقه هدف قراردادند.

حمله به یک هواپیمای مسافری و غیرنظامی آن هم در داخل فضای ایران به نظر شما با چه هدفی صورت گرفت.

آیا آمریکایی ها می خواستند با این حرکت پیام خاصی به تهران بدهند؟ و آیا به اهداف خود رسیدند؟ آمریکایی ها حدود یک سال بود که وارد جنگ نفتکش ها شده بودند و به طور مستقیم در جنگ از ارتش عراق حمایت می کردند.

برای آن ها قابل قبول نبود با وجود فشار سنگینی که وارد می کردند تا با ناامن کردن خلیج فارس در منبع اصلی درآمد ایران برای تأمین هزینه دفاع مقدس که صادرات و فروش نفت بود، خلل ایجاد کنند، اما جمهوری اسلامی ایران مقاومت نشان داده و می توانست نفت خود را بفروشد و جنگ را به هر شکلی اداره کند.

در آن مقطع به نظرم آمریکایی ها باهدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ما می خواستند فشار را به اوج برسانند یا به تعبیر امروز فشار حداکثری را وارد کنند و بگویند از هیچ اقدامی حتی جنایت آشکار و نقض همه مقررات و موازین بین المللی و کنوانسیون های جهانی هم ابایی ندارند.

آن ها می خواستند تا همه شاهراه های تجاری ما را ناامن کنند و با چنین اقداماتی روحیه نیروهای ایرانی را ضعیف سازند.

علاوه بر این آن ها گمان می کردند با چنین حرکتی می توانند افکار عمومی مردم ما را دچار رعب و وحشت کنند و روحیه مردم ما را هم پایین بیاورند، اما با درایت حضرت امام (ره) و هوشیاری رزمندگان و اعتقاد راسخ مردم به آرمان های انقلاب و غیرت آن ها در دفاع از کشور و صلابت و صبر آن ها این توطئه هم خنثی شد و مردم و رزمندگان ما منسجم تر و با انگیزه تر راه مقاومت را ادامه دادند که نتیجه کوتاه و میان مدت آن در همان مقطع شکست رژیم بعث و حامیانش و نتیجه درازمدت آن که امروز درک می کنیم و می بینیم شکست راهبردی سیاست های کلان آمریکا و متحدانش در منطقه است که مصادیق آن اخراج آمریکایی ها از عراق و افغانستان و برتری محور مقاومت است.

آمریکایی ها می دانستند که زدن هواپیمای مسافری برای آن ها هزینه خواهد داشت و نخواهند توانست افکار عمومی جهان را اقناع کنند.

به همین دلیل هم آن ها مدعی شدند این جنایت در اثر یک اشتباه رخ داده و داستان سرایی های مختلفی در این باره ارائه دادند.

مثل اینکه پشت هواپیمای ایرباس یک جنگنده پرواز می کرده یا هواپیمای مسافری مستقیم به سمت ناو آمریکایی در حرکت بوده است.

چه اسنادی در رد این ادعا وجود داشت و آیا به لحاظ فنی با توجه به تجربه بالای نظامی شما به ویژه در میدان نبرد چنین خطایی در تشخیص هواپیمای مسافری ممکن بود؟ این اتفاق به هیچ وجه ناشی از یک خطا نبود و این یک دروغ بزرگ بود.

مگر می شود ناو پیشرفته ای که به آخرین تجهیزات روز مجهز بود نتواند یک هواپیمای مسافری را تشخیص دهد؟ هواپیمای ایرباس ایران کاملاً در کریدور بین المللی مسافری حرکت می کرد.

در کانال باز پیام های او مخابره و هویت خودش را معرفی کرده بود.

هواپیما هنوز در حریم هوایی کشورمان قرار داشت و به هیچ عنوان هم در مسیر ناو آمریکایی نبود.

همه این ها در اسنادی که به ایکائو و دادگاه لاهه ارائه شد، مستند بود.

حتی در گزارشی که بعدها وزارت دفاع آمریکا در مورد این واقعه ارائه داد هم تصریح شد پرواز 655 ایران ایر از بندرعباس شروع شد و به پرواز خود در مسیری عادی ادامه داد تا اینکه هفت دقیقه پس از پرواز، توسط یک موشک پرتاب شده از سوی ناو وینسنس مورد اصابت قرار گرفت و در بخش دیگری از این گزارش به آخرین تماس خلبان برای گزارش دهی در خصوص موقعیت هواپیما هم اشاره شده که در کریدور مسافری بوده است؛ بنابراین در زمان مزبور، آمریکا از مسئله مسافربری بودن هواپیما و غیرنظامی بودن آن پرواز اطلاع کاملی داشته است.

ناو آمریکایی مدعی شده بود به هواپیمای ایرانی هشدار داده اما این هشدار به اذعان خود آن ها در کانال نظامی صورت گرفته که هواپیمای ایرباس امکان شنیدن آن را نداشته است، درحالی که کانال ارتباطی هواپیماهای مسافری توسط همه ناوهای آمریکایی قابل شنیدن بود.

از این رو باید گفت این حادثه جنایت بار برخاسته از خباثت آمریکایی ها بود که با وجود اطلاع کامل از اینکه هواپیمایی که از فرودگاه بندرعباس بلند شده و هنوز در حریم هوایی ایران قرار داشت و در کریدور بین المللی مسافری حرکت می کرد، به دلیل شدت خشم و کینه ای که از نیروهای مدافع ایرانی داشتند و نتوانسته بودند به اهداف خود در جنگ نفتکش ها برسند، هدف قرار دهند و دست به چنین جنایتی بزنند.

در واقع نیروهای نظامی آمریکا در منطقه و ناوهای این کشور با داشتن پیشرفته ترین تجهیزات آن زمان در مقابل قایق های مدافع ایران که با کمترین تجهیزات و با ایثار و شجاعت مقابل آن ها می ایستادند و مانع تعرضات آن ها می شدند برای آمریکایی ها بسیار سنگین و تحقیرکننده بود و من معتقدم این اتفاق برای فرمانده ناو آمریکایی وینسنس خیلی سخت بود و او را واداشت تا از روی خشم دست به چنین جنایتی بزند تا شرایط خودش و نیروهایش را در داخل ساختار نظامی آمریکا نجات دهد.

دیدیم دولت آمریکا هم با وقاحت تمام به جای مجازات وی و خدمه ناو وینسنس به آن ها مدال شجاعت داد.

جالب آنکه آمریکایی ها مدعی شدند هدف قرار گرفتن این هواپیما براثر یک اشتباه و خطا بوده و حتی در این صورت هم باز باید خدمه کشتی و فرمانده آن مؤاخذه می شدند، نه اینکه مدال شجاعت و افتخار دریافت کنند.

این یک نمونه از حقوق بشر آمریکایی و غربی است که در آن منافع و اهداف نظام استکبار تعریف کننده و توجیه کننده همه امور است.

این مصداق تعبیر امام خمینی (ره) است که فرمودند آمریکا شیطان بزرگ است، یعنی برای منافع و اهداف خودش حاضر است دست به هر جنایتی بزند و برای اعمال قدرت خود بر تمام جهان هیچ خط قرمز اخلاقی، سیاسی و انسانی قائل نیست.

رفتارها و سیاست های غرب و به ویژه آمریکایی ها در چهار دهه گذشته از این چارچوب و مدل خارج نبوده و به تعبیر رهبر معظم انقلاب هرروز دیوار بی اعتمادی به آن ها را بلندتر ساخته است.

حتی امروز هم که به نوع و شکل دیگری با ما در جنگ اقتصادی و اطلاعاتی و به تعبیر شما در شکل دیگری از جنگ نفتکش ها هم هستند، باز این خباثت و بی صداقتی در رفتار آن ها موج می زند.

نمونه آن، مذاکرات یک سال گذشته برای بازگشت آن ها به برجام و رفع تحریم هاست که با کارشکنی و سکوت و بی عملی آمریکایی ها بی نتیجه مانده و دولت جدید آمریکا هم عملاً همان رفتار و مدل و سیاست شکست خورده فشار حداکثری ترامپ را دنبال کرده و می کوشد تا میراث او را حفظ کند.

با این توهم که فشار و عملیات روانی می تواند اراده جمهوری اسلامی و مردم ایران را بشکند و وادار به عقب نشینی کند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: آمریکایی - هواپیمای ایرباس - ایرباس - ناو آمریکایی - در چنین روزی - بندرعباس - مسافربری - هواپیمای - قرار داد - ایران - محمد رسول الله - رژیم بعث عراق - منابع درآمدی - آمریکایی ها - شونده - هدایت - رسول الله - قرار - روزی - شلیک - موشک - قربانیان - خبرگزاری - تحت فشار - رژیم بعث - اسماعیل - فرمانده - مسافران - مسافری - سالروز

آخرین اخبار سرویس:
امام خمینی(ره) 40 سال قبل به داد لبنان رسید / حقوق لبنان هیچ ارتباطی با توافق هسته ای ندارد

اردوغان: باید گام های بیشتری با سوریه برداریم

مغز متفکر داعش به هلاکت رسید

حمله عناصر الشباب به هتلی در پایتخت سومالی

انفجار وحشتناک دو خودروی بمب گذاری شده در پایتخت سومالی

تصویر عجیب ناسا از لکه قرمز سیاره مشتری

ایران و اروپا منتظر پاسخ آمریکا

یادآوری تلخ ایران علیه آمریکا

واکاوی روابط ترکیه و رژیم اسراییل از بحران های اقتصادی تا قضیه فلسطین

جهان تا بدین اندازه غرق در مشکلات نبوده است

گروه تروریستی الشباب مسئولیت انفجارهای هتل موگادیشو را برعهده گرفت

واکنش بولیوی به توافق ایران و آمریکا

تداوم بزرگترین اعتصاب در شبکه حمل و نقل ریلی انگلیس

عراق|اعتراف وزیر مقتدی به اختلافات در میان اعضای جریان صدر

آمریکا نقش اسراییل را در برجام لو داد

افشای جزییات بسته پیشنهادی اروپا به ایران

بوسه دو پسر جوان و کم سن بر صورت نسرین مقانلو + عکس

حمله تروریستی به هتلی در پایتخت سومالی

کمک تسلیحاتی جدید 775 میلیون دلاری آمریکا به اوکراین

لیگ بمب اتمی با 9 عضو خطرناک

خبر بد سازمان ملل از اوکراین

مانور شکست خاموشی با قطع برق صنایع!

تلاش «شاباک»برای جلوگیری از نفوذ روسیه و ایران در انتخابات «کنست»

درگیری با کشور های غربی یک احتمال واقعی است

هنوز در حال بررسی پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا هستیم

بازداشت نوه برادر صدام در لبنان به اتهام کشتار اسپایکر

دفع حمله داعش در استان صلاح الدین عراق توسط الحشد الشعبی

طرح گروهی از سناتورهای آمریکایی برای دائمی شدن تحریم های حوزه انرژی علیه ایران

مقام اتحادیه اروپا: واشنگتن ممکن است امروز پاسخ ایران را بدهد / علی واعظ: احتمالا پاسخ امریکا یک نه یا یک چیز میانی خواهد بود

طرح اروپا برای احیای برجام: رفع تحریم 17 بانک / امکان صادرات نفت ایران بعد از توافق / آزادسازی پول ایران در کره جنوبی

نامزد نخست وزیری انگلیس : پوتین باید از حضور در نشست گروه 20 منع شود

تجاوز نظامی مجدد ترکیه به شمال عراق

تشکر اردوغان از رییس رژیم صهیونیستی بابت تقویت روابط

واکنش آمریکا به انتشار ادعاهایی درباره مذاکرات وین

فرمانده سپاه ایران: نقطه آسیب اسراییل در نبرد زمینی است

پنتاگون کمک نظامی جدید به ارزش 775 میلیون دلار به اوکراین ارسال می کند

ماهاتیر محمد: آمریکا به دنبال جنگ افروزی در تایوان است

در رایزنی تلفنی اردوغان و رییس رژیم صهیونیستی چه گذشت؟

فیلم | فرمانده سپاه: هیچ نقطه امنی برای رژیم صهیونیستی وجود ندارد

فشار آمریکا برای اندونزی برای جلوگیری از شرکت «پوتین» در نشست گروه بیست

آمریکا درصدد تجهیز تایوان به سلاح های نامتعارف

طرح قانونگذاران آمریکایی برای دائمی کردن یک قانون تحریمی علیه ایران

تیراندازی در جنوب سوئد

ما چیزی نداریم که با توافق هسته ای ایران مرتبط کنیم

چرا ترامپ نمی تواند به کاخ سفید برگردد؟

مقام آمریکایی: در حال بررسی پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا هستیم

22 میلیون نفر در شاخ آفریقا گرسنه هستند

بحران سیاسی عراق: تلاش ها برای برگزاری جلسه پارلمان در دانشگاه بغداد یا ساختمان وزارت آموزش و پرورش

یک کشته در تندباد شهرستان بدره

ببینید | ترس عجیب خرس سیاه از گربه شجاع

22 میلیون نفر در شاخ آفریقا گرسنه هستند

برخورد2هواپیما در کالیفرنیا چند کشته برجا گذاشت

فال تاروت کبیر | فال تاروت 29 مرداد

جزییات دعوای آنجلینا جولی و برد پیت؛ موهایش را کشید و هل داد!

دست رد لبنان بر سینه سوریه

ریل سرخ؛ چین و معرفی یک نخستین دیگر در زمینه فناوری قطار(+فیلم و عکس)

جزییات بسته جدید کمک نظامی آمریکا به اوکراین

جزییات دعوای آنجلینا جولی و برد پیت؛ موهایش را کشید و هل داد!

فیلم | بدون تعارف با یک خلبان آزاده

کنترل روسیه بر نیروگاه زاپروژیا تضمین چرنوبیل نشدن آن است

دیدار بن سلمان و عمار الحکیم در جده

مقام آمریکایی: هنوز در حال بررسی پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا هستیم

بهره برداری از سه پایگاه انتقال خون هفته دولت در لرستان

اگر ایران همچنان درخواست های بیشتری داشته باشد، آمریکا مذاکره را رها می کند

یک بام و دوهوای بی بی سی درباره سیل و خشکسالی

طرح قانونگذاران آمریکایی برای دائمی کردن یک قانون تحریمی علیه ایران

طالبان: در هفته گذشته نزدیک به 3 هزار مهاجر افغان از ایران اخراج شده اند

تداوم انفجار در پایگاه های روسی؛ مقام اوکراینی: کریمه به ما برمی گردد

عمان به هواپیما های اسراییل اجازه عبور نمی دهد

آماده سازی مرز شلمچه برای اربعین حسینی (عکس)

تابستان نارضایتی ها در انگلیس

دولت بایدن اختصاص800 میلیون دلار کمک نظامی و پهپادهای جدید برای اوکراین اعلام می کند

تحولات عراق| از ادامه تظاهرات حامیان تشکیل دولت تا کشیده شدن پای «مارادونا» به زمین جریان صدر!

ائتلاف روزی خواستار خروج ما از صنعاء بود، اما اکنون آتش بس می خواهد

شناسایی بزرگ ترین مانع ترامپ برای بازگشت به کاخ سفید

تشکر اردوغان از رییس رژیم صهیونیستی

لنگرگاه جدید برای نیروی دریایی عراق در ام قصر

سید حسن نصرالله: ترسیم مرز های دریایی ارتباطی به برجام ندارد

خشم یک نهاد آمریکایی از درآمد ایران پس از توافق احتمالی

نامه برجامی نخست وزیر صهیونیست ها به بایدن

شمار قربانیان آتش سوزی در الجزایر به 38 نفر رسید

چین برای نخستین بار هشدار ملی خشکسالی صادر کرد

حکیم به ایران خیانت کرد؟

انتقاد یک نهاد آمریکایی از درآمد ایران پس از توافق احتمالی

تنش در روابط مصر و رژیم صهیونیستی پس از حمله به غزه

شرط زلنسکی برای ازسرگیری مذاکرات با روسیه

نصرالله: توافق هسته ای ایران هیچ ارتباطی با ما و حقوق لبنان ندارد

سید حسن نصرالله:ما چیزی نداریم که با توافق هسته ای ایران مرتبط کنیم

کرانه باختری هم در حال مسلح شدن علیه صهیونیست هاست

هشدار پوتین به ماکرون درباره وقوع فاجعه بزرگ

هشدار پوتین به ماکرون درباره وقوع فاجعه بزرگ

سردار سلامی: کرانه باختری هم در حال مسلح شدن علیه صهیونیست هاست

آمریکا این تسلیحات نظامی پیشرفته را به اوکراین داد+جزییات

ناگفته های یک ایرانی از درون زندان آمریکایی «ابوغریب»

ستایش دبیرکل حزب الله لبنان از تصمیم تاریخی امام خمینی (ره) در سال 1982

قدردانی اردوغان از نقش رییس اسراییل در گسترش روابط دوجانبه

مسکو به واشنگتن هشدار داد | تبدیل به یکی از طرفین جنگ می شوید

روایت سیدحسن نصرالله از کمک های ایران به لبنان و سوریه در زمان جنگ تحمیلی

آمریکا: با اسراییل درباره برجام اختلافات تاکتیکی داریم

ببینید | نمایندگی پژو در فرانسه از دیدن 207 ایرانی ها شوکه شدند!

12 تیر، ایرباس و جنگ به سبک آمریکایی | واکاوی حمله ناو «وینسنس» به ایرباس مسافری ایران

12 تیر، ایرباس و جنگ به سبک آمریکایی | واکاوی حمله ناو «وینسنس» به ایرباس مسافری ایران