موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - تامين اجتماعي - نقل و انتقالات - افزايش حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - باشگاه پرسپوليس - سازمان تامين اجتماعي - تيم فوتبال پرسپوليس - كارلوس آلبرتو - اپاتان - رئال بتيس - آيت الله آل هاشم - اگزوز خودروها - وزارت خارجه آمريكا - جلسه شوراي عالي اداري - خريد ارزان - آث ميلان و يوونتوس - رضا طاهري - ترانزيت گاز - عيادت از بيماران - سن ژرمن

مطالب مرتبط:
انفجار بمب واقعی فوتبال ایران در آستانه جام جهانی+ عکس
وعده مهم محسن رضایی به مردم | از 10 سال قبل پیروزی انقلاب با تورم مواجهیم
هواشناسی ایران 1401/04/12؛ هشدار بارش های رگباری در برخی استان ها/ دما در نیمه شمالی 7 درجه کاهش می یابد
بسیج سند زنده پیروزی و نمایشگاهی از ظرفیت های عظیم ملت ایران در صحنه های مختلف
ظرفیت پالایشی ایران از 2 میلیون و 200 هزار بشکه گذشت
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 12 تیر 1401 ساعت 16:372022-07-03سياسي

محسن رنانی: در ایران انقلاب نمی شود اما ظرفیت شورش وجود دارد/ خطر شورش اگر مستمر شود، آثار زیان بارش برای ایران از خسارت بمب اتم بیشتر است


95 درصد مؤسسات، بنگاه ها و نهادهای بخش خصوصی ما زیر پنج نفر یا خانوادگی است.

اینها همه عوارض ناتوانی و بی مهارتی ما در گفت وگو است.

- روزنو :محسن رنانی عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان: 110 سال است که پی درپی انقلاب می کنیم.

انقلاب مشروطیت، تغییر رژیم قاجار، نهضت ملی شدن نفت و به گمانم حتی جنبش سبز همگی از جنس انقلاب بودند.

اما اینها همه انقلاب هایی بودند که به این خاطر به وجود آمدند که نخبگان ما گفت وگو بلد نبودند محسن رنانی عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان نسبت به کاهش اعتماد نفس در نظام تصمیم گیری کشور اظهار نگرانی کرد، رنانی در تحلیل خود که در مجموعه نشست هایی گفت وگوهای توسعه مطرح کرده نوشته است: ما در مرحله همایندی بحران ها هستیم.

در همایندی بحران ها از یک سو نظام تدبیر گرفتار گردابی از بی ثباتی ها و چالش ها و تصادفات و اشتباهات اقتصادی و اجتماعی می شود و کارش می شود آتش نشانی.

اگر حتی بتواند آتش های بحران را در این گوشه و آن گوشه خاموش کند، اما گرفتار سردرگمی عجیبی می شود و ناکارآمدی اش به اوج می رسد.

در چنین شرایطی کافی است مقبولیت سیاسی هم پایین باشد تا اعتماد به نفس نظام تدبیر کاهش پیدا کند.

در واقع ما الان در شرایطی هستیم که اعتماد به نفس نظام تدبیر در حال کاهش است بنابر گزارش سایت دیده بان ایران؛ شرق نوشت؛ گفت وگوهای توسعه مجموعه نشست هایی است درباره اندیشه های صاحب نظران ایرانی درباره توسعه که پویش فکری توسعه با همکاری پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس از سال 1396 آغاز کرد تا از دل این گفت وگوها هم توجه جامعه روشنفکری به صورت جدی تر به مباحث توسعه ایران معطوف شود و هم اندیشه های پراکنده صاحب نظران ایرانی در حوزه توسعه ایران به صورت روایت های منسجم و ساختارمند تدوین شود و در اختیار پژوهشگران و سیاست گذاران قرار گیرد.

دبیری علمی این مجموعه گفت وگوها و روایت ها بر عهده دکتر محسن رنانی است و تاکنون تدوین 26 روایت شروع شده که حدود نیمی از آنها پایان یافته است و دومین کتاب از آن مجموعه نیز با عنوان روایت مقصود فراستخواه از مسئله توسعه در ایران در نهم تیرماه 1401 در خانه اندیشمندان علوم انسانی رونمایی شد.

آنچه در پی می خوانید سخنان محسن رنانی در مراسم رونمایی کتاب یادشده است.

مقصود من از توسعه و رشد تویی تو / مقصود تویی توسعه و رشد بهانه است.

گفت وگوهای توسعه یک غلط مصطلح است که ما به کار بردیم برای گفت وگو درباره توسعه.

ما به اشتباه فکر می کردیم باید گفت وگو کنیم تا بفهمیم چگونه به سمت توسعه برویم.

در طول گفت وگوها دریافتیم که گفت وگو خود توسعه است؛ گفت وگو یعنی توسعه و ملتی که مهارت گفت وگو دارد توسعه یافته است و ملتی که توسعه یافته است، مهارت گفت وگو دارد.

بعدها که روی مسئله تربیت و توسعه متمرکز شدم، دیدم گفت وگو ، توسعه و کودکی سه واژه ای هستند تفکیک ناپذیر.

بذر گفت وگو در کودکی کاشته می شود و مهارت گفت وگو در کودکی شکل می گیرد.

همان مهارتی که 110 سال است نتوانستیم کسب کنیم یا نخواستیم یا غفلت کردیم.

روشنفکران و هادیان فکری و سیاسی ما فکر کردند فقط باید براندازی کنیم تا به توسعه برسیم.

110 سال است که پی درپی انقلاب می کنیم.

انقلاب مشروطیت، تغییر رژیم قاجار، نهضت ملی شدن نفت و به گمانم حتی جنبش سبز همگی از جنس انقلاب بودند.

اما اینها همه انقلاب هایی بودند که به این خاطر به وجود آمدند که نخبگان ما گفت وگو بلد نبودند.

با این نگاه بود که ما در پویش فکری توسعه، از سال 1396 گفت وگوهای توسعه را راه انداختیم.

خوشحالم که بعد از پنج سال تلاش، با فراز و نشیب دومین کتاب از مجموعه روایت های توسعه با عنوان روایت حضرت مقصود امروز انتشار یافت و خوشحالم که تا این لحظه تدوین 26 روایت برنامه ریزی و شروع شده است که 12 روایت آن تمام شده و 10 روایت دیگر نزدیک به تکمیل است و دو نیز روایت چاپ شده است.

امیدوارم طبق برنامه ریزی انجام شده طی دو، سه سال آینده برسیم به انتشار 50 روایت توسعه از صاحب نظران ایران.

این مجموعه یک دانشنامه از دانش زنده توسعه در نیم قرن اخیر خواهد بود.

متأسفانه برخی از بزرگان اندیشه ورز توسعه را که تجربه زیسته شان مربوط به نیمه اول قرن چهاردم هجری بود، از دست دادیم و فعلا آنچه داریم مربوط به نظریه پردازان نیم قرن اخیر است.

50 روایت توسعه از 50 تلاشگر حوزه اندیشه برای 50 سال اخیر.

یک دانشنامه خواهد بود از اندیشه گری در مسئله توسعه ایران که یک منبع و ذخیره عظیمی از دانش زنده و آشکارشده برای پژوهشگران است برای فهم علل شکست ما در توسعه.

اما ما متأسفانه نتوانستیم برنامه گفت وگوهای توسعه را به گفت وگوی واقعی از جنس دیالوگ بین اندیشمندان توسعه تبدیل کنیم.

این نقطه شکست و ناتوانی ما بود.

گرچه ما برای تدوین هر کدام از 12 روایت، ده ها گفت وگو کردیم، یعنی برای برخی از روایت ها غیر از اینکه کلیه نوشته های صاحب نظر را خواندیم و بحث کردیم و بعدا هم حدود 20-30 ساعت با خود صاحب نظر گفت وگو کردیم و نظرات او را نقد کردیم و پاسخ گرفتیم، اما واقعا گفت وگو شکل نگرفت؛ دیالوگ شکل نگرفت.

دیالوگ به مفهوم هم شنوی؛ یعنی من آمده ام تو را بشنوم و تو هم مرا بشنو تا با هم حقیقت را کشف کنیم و با هم رشد کنیم.

حتی در گفت وگوهای توسعه هم شاهد بودیم که برخی آمده اند تا خودشان را اثبات کنند.

نیامده اند بشنوند و نظریه شان را اصلاح کنند.

البته در بین نظریه پردازان توسعه برخی با این آمادگی آمده بودند تا خودشان را اصلاح کنند ولی برخی اصلا نیامدند.

چرا؟ چون دیگری آمده بود.

برخی اصلا نیامدند و دعوت ما را نپذیرفتند چون دیگری آمده بود.

برخی هم حاضر به شنیدن نقد خویش نشدند چون دیگری را صاحب صلاحیت برای اندیشه ورزی و نقد خویش نمی دانستند یا دیگری را هم وزن خودشان نمی دانستند.

برخی هم از ترس اینکه از نیش های ناقدان آسیب ببینند، نیامدند.

اینها مشکلاتی بود که داشتیم و گاهی مجبور بودیم در هر مورد با تک تک این عزیزان گفت وگو کنیم و نازشان را بکشیم تا راضی شوند و بیایند.

چیزی که من در آغاز این حرکت فکر می کردم این بود که بتوانیم اندکی فضای سرد بین اندیشه ورزان را گرم کنیم ولی نشد.

و اکنون بر این باورم که در کودکی همه ما مشکلی هست که باید به آن بپردازیم و آن ناتوانی و بی مهارتی در گفت وگو است و من بعدها که تأمل می کردم، دیدم بسیاری از متل ها و ضر ب المثل هایمان را ساخته ایم برای پوشاندن این ناتوانی.

مثلا می گوییم اگر شریک خوب بود خدا هم شریک داشت و با این تئوری، از شراکت با دیگران در امور اقتصادی و اجتماعی دوری می کنیم.

در حالی که ناتوانی در شراکت ریشه در ناتوانی در گفت وگو دارد.

حجم زیادی مؤسسه و شرکت شکل می گیرد، سه ماه، شش ماه، یک سال نمی کشد که دیگر نمی توانند با هم کار کنند و جدا می شوند و این گونه است که بیش از 95 درصد مؤسسات، بنگاه ها و نهادهای بخش خصوصی ما زیر پنج نفر یا خانوادگی است.

اینها همه عوارض ناتوانی و بی مهارتی ما در گفت وگو است.

اما روایت حضرت مقصود؛ یک ترم را در خدمت استاد فراستخواه درس اخلاق و گفت وگو آموختیم.

تعداد ساعاتی که خدمتشان نشستیم و گفت وگو کردیم نزدیک ساعات یک ترم تحصیلی شد و در این همنشینی ها نه تنها از دانش ایشان بهره بردیم بلکه درس اخلاق گرفتیم.

در نوشته های ایشان نیز ما هم زمان با دانش و ادب توأمان مواجه بودیم.

اما روایت مقصود؛ در آغاز فکر می کردیم وقتی روایت ها تدوین و منتشر شود، ممکن است برخی شان برای تحلیل همه دوران تاریخ معاصر ایران به کار بیایند.

کم کم متوجه شدیم هر روایت تصویری و گوشه ای از تاریخ توسعه ایران و نقشه توسعه ایران را تبیین، توصیف و ترسیم می کند؛ یعنی هر روایت برای یک برهه خاص از تاریخ ایران کاربرد دارد و نباید انتظار داشته باشیم یک صاحب نظر تئوری اش مثلا برای کل صد سال اخیر جواب بدهد.

روایت محمود یا نظریه دکتر سریع القلم برای یک زمانه کاربرد دارد، روایت مسعود یا نظریه دکتر نیلی برای یک زمان دیگر و روایت مقصود هم برای دوره ای دیگر.

به گمان من در بین روایت هایی که تا به اینجا نوشته ایم، مثلا روایت دکتر سریع القلم و روایت دکتر نیلی مربوط به عصر نرمالیتی ایران هستند؛ یعنی اینها تحلیل هایشان و توصیه هایشان برای زمانی است که جامعه و سیاست ما از شرایط نرمال، بهنجار و عادی برخوردار باشد.

در این صورت محمود می گوید راه حل توسعه ما در ادغام شدن در اقتصاد جهانی است و مسعود می گوید راه حل توسعه ما در سرمایه گذاری انبوه و بزرگ مقیاس صنعتی است.

ولی هیچ کدام از اینها الان راه حل ما نیست، چون آنها فقط در شرایط بهنجاری و عادی بودگی ایران جواب می دهند.

اما امروز که ما در میانه بحرانیم و افق نداریم، راه حل مان چیست و کجاست؟ وقتی تأمل می کردم، دیدم روایتی که الان، در این لحظه تاریخ ایران، بتواند راهکار بدهد و نسخه بنویسد، روایت مقصود است؛ به ویژه مسئله تأکید دکتر فراستخواه بر کنشگر مرزی.

درواقع اگر زمانی باشد که کنشگر مرزی باید نقش بازی کند، در همین لحظه های بحران های بحرانی تاریخ ایران است؛ لحظه هایی که مثل لبه تیغ است و یک حادثه یا تصادف کوچک یا بزرگ می تواند جامعه و سیاست ایران را به این سو ببرد یا به آن سو درغلتاند و نتایج پیش بینی نشده ای را به بار بیاورد.

در این لحظه تاریخی است که کنشگران مرزی می توانند و باید نقش بازی کنند.

این لحظه تاریخی است که نخبگان مرزی دو سوی عرصه سیاست و جامعه باید پا به میدان گذارند و باهم و با حکومت و با جامعه گفت وگو کنند.

استدلال خودم را عرض می کنم.

الان به قول دکتر فاضلی ما در مرحله همایندی بحران ها هستیم.

در همایندی بحران ها از یک سو نظام تدبیر گرفتار گردابی از بی ثباتی ها و چالش ها و تصادفات و اشتباهات اقتصادی و اجتماعی می شود و کارش می شود آتش نشانی.

اگر حتی بتواند آتش های بحران را در این گوشه و آن گوشه خاموش کند، اما گرفتار سردرگمی عجیبی می شود و ناکارآمدی اش به اوج می رسد.

در چنین شرایطی کافی است مقبولیت سیاسی هم پایین باشد تا اعتماد به نفس نظام تدبیر کاهش پیدا کند.

در واقع ما الان در شرایطی هستیم که اعتماد به نفس نظام تدبیر در حال کاهش است و این یک خطر تاریخی است.

وقتی اعتماد به نفس پایین می آید امکان تصمیمات بزرگ و افق گشایانه و جراحی های ساختاری از دست می رود؛ یعنی نظام تدبیر دیگر نمی تواند در ثبات و آرامش و با اعتماد به نفس تصمیمات بزرگ بگیرد.

در این صورت تصمیمات نظام تدبیر از سطح عقلانیت (rationality) به سطح هوش (Intelligence) سقوط می کند.

هوشمندی، تصمیم گیری در سطح IQ است و از جنس توانایی های فیزیولوژیک مغز است، اما عقلانیت یک مفهوم اجتماعی و یک مهارت اجتماعی است که ما در تجربه زیستی خود به تدریج یاد می گیرم.

ما برای تدبیر امور اجتماعی خود نیاز به عقلانیت داریم.

هوش شرط لازم است ولی کافی نیست.

سطحی از هوش را حیوان دارد و سطوح بالاتر هوش را انسان دارد.

ولی الزاما برای توسعه، هوش بالا نمی خواهیم بلکه عقلانیت بالا می خواهیم؛ هم در جامعه و هم در حکومت.

در بحران هایی که اعتمادبه نفس نظام تدبیر پایین می آید، تصمیمات، شتاب زده و در خفا و بدون گفت وگوی جمعی و بدون مشارکت نخبگان و ناقدان گرفته می شود و به همین خاطر، تصمیمات از سطح عقلانیت به سطح هوش سقوط می کند.

یعنی نظام تدبیری که اعتمادبه نفسش را از دست داده است، تصمیماتش را با هوش خود می گیرد نه با عقلانیت خود.

راه حل هوشمندانه اولین راه حلی است که هرکس هوش کافی داشته باشد، به آن می رسد؛ حتی اگر هیچ سواد و تجربه ای نداشته باشد.

ولی عقلانیت دانش جمعی و دانش ضمنی نخبگان را به خدمت می گیرد و تصمیماتی می گیرد که فردا نخواهد عوض کند.

مثلا برخورد اخیر دولت با مسئله نان، برخورد هوشمندانه بود نه عقلانی و نمونه های فراوانی از این سیاست ها را می توانیم پیدا کنیم که نشان می دهد نظام تدبیر تصمیماتش از سطح عقلانیت به سطح هوشمندی سقوط کرده است.

در چنین شرایطی احساس آتش نشان بودن به اضافه سقوط به سطح هوشمندی که موجب می شود راه حل ها پی در پی شکست بخورد، اعتماد به نفس سیاست گذار را پایین می آورد و نظام تدبیر را آماده واکنش های تند می کند و همه چیز را به فاز امنیتی شدن می برد.

و این آغاز شکل گیری یک چرخه ناکامی- ناامنی است.

از طرف دیگر جامعه بحران زده که امواج بحران سرگردانش کرده است، در این شتاب ها و سرگردانی ها، هیجانش بر عقلانیتش غلبه می کند و رفتارهای جامعه می رود در فاز هیجان.

حتی وقتی شورشی در کار نیست و در خانه یا در تاکسی نشسته ایم اما کلام مان، رفتارمان، نوع خرید کردنمان، نوع رانندگی مان، شیوه بورس بازی مان و رفتارما در بازار ارز به شکلی است که در آن هیجان بر عقلانیت غلبه کرده است.

پس از یک طرف نظام تدبیر، نگران و ناتوان از تدبیر امور به شیوه عقلانی است و از طرف دیگر، جامعه، خسته و فرسوده و هیجان زده است و رفتارهایش قابل پیش بینی نیست.

حاصل این چه خواهد بود؟ از چنین شرایطی هیچ نتیجه عقلانی و مفیدی برای کشور بیرون نخواهد آمد.

انقلاب های مخرب از چنین شرایطی بیرون می آیند.

حتی اگر انقلاب نشود که در ایران نمی شود، یعنی در ایران به دلایل متعدد ظرفیت انقلاب وجود ندارد، اما ظرفیت شورش وجود دارد و خطر شورش اگر به یک پدیده بلندمدت و مستمر تبدیل شود، آثار زیان بارش برای جامعه و اقتصاد و سیاست از خسارت بمب اتم بیشتر است.

این آن تصادف تاریخی است که حداقل سه بار در تاریخ رخ داده است و روشنفکران ما خطا کردند و به آن دامن زدند و من الان نگرانم که روشنفکران ما دوباره خطایی را که در گذشته کردند، دوباره تکرار کنند؛ یعنی خزیدن در لاک خویشتن، مهاجرت به درون، قهر کردن و ناامیدشدن و کناره گرفتن؛ یعنی رها کردن جامعه در وضعیتی که روز به روز هیجان بیشتری بر عقلانیت غلبه می کند و امکان دست یافتن به راهکارهای عقلانی را کمتر و کمتر می کند.

این آفتی است که چند بار در تاریخ ایران گرفتار آن شده ایم و نهایتا منجر به برخوردهای خسارت بار اجتماعی و سیاسی شده است.

این آن لحظه تاریخی است که کنشگران مرزی مد نظر دکتر فراستخواه، اگر توسعه خواه باشند و منافع جمعی و اجتماعی برایشان مهم باشد، باید از لاک خویش بیرون بیایند و تمام سرمایه و اعتبارشان را به عرصه بیاورند برای شکل دادن گفت وگو.

اتفاقا الان وقت گفت وگو است.

وقتی دولت مستأصل شده، بهترین زمان برای گفت وگو است.

آن وقت که دولت همه جا اقتدارش را به رخ می کشد که گفت وگو نمی کند.

فرقی نمی کند هر دولتی در چنین شرایط تاریخی باشد، وقتی اعتماد به نفس خود را از دست می دهد، برخوردهای تند می کند؛ بنابراین، این آن لحظه تاریخی است که روشنفکران و کنشگران مرزی ما باید به میدان بیایند، هزینه کنند، خطر کنند، اعتبار و اندیشه شان را وسط بیاورند و بکوشند راه گفت وگو و تعامل با سیستم را باز کنند.

با جامعه گفت وگو کنند و از نگرانی هایش بکاهند و از خطرات تندروی آگاهش کنند.

البته در طرف حکومت هم کنشگران مرزی باید پا پیش بگذارند و با جامعه گفت وگو کنند.

من این را قبول ندارم که الان در آن طرف کنشگر مرزی نداریم.

شاید اگر یک کنشگر مرزی از داخل سیستم پا پیش بگذارد، تعداد زیادی کنشگر دیگر نیز به میدان بیایند.

وقتی می گوییم کنشگر مرزی طرف حکومت، یعنی نخبه ای که از دل حکومت برآمده است، ولی با جامعه تعامل دارد.

این طرف نیز کنشگر یا نخبه هایی را داریم که از دل جامعه برآمده اند، ولی با حکومت تعامل دارند.

زبان گفت وگو دارند، رفاقت دارند و هنوز اعتماد حکومت از آنها سلب نشده و جزء معارضان یا براندازان قلمداد نشده اند.

اینکه راه داده شود برای گفت وگو، الان وقتش است و من بیانیه اخیر اقتصاددانان را به همین دلیل امضا نکردم.

گفتم الان وقت بیانیه نیست.

زمانی نقد و بیانیه می دهیم که راهکاری بود.

الان که ما خودمان هم راهکار نداریم.

الان بحران ها آن قدر پیش رفته است که هیچ کس نمی داند چه باید کرد.

هر راهکاری باید از دل یک گفت وگوی ملی و با افزایش امید ملی و از دل یک پارادایم شیفت یا افق گشایی در نظام سیاسی پدیدار شود.

و برای رفتن به سوی این افق گشایی و ایجاد امید، راهی جز گشودن باب گفت وگو با حکومت و جامعه نیست.

اکنون تقریبا تمام راهکارهای مرسوم کتابی به بن بست می رسد.

الان به جای بیانیه باید بگوییم حکومت، دولت ما آماده ایم کمک کنیم، چه کار می توانیم بکنیم؟ بگو کجا می توانیم کمک کنیم؟ حتی امروز معتقدم در زمان آقای احمدی نژاد هم ما اقتصاددانان خطا کردیم که پنج بیانیه دادیم.

قبل از بیانیه باید می رفتیم در می زدیم می گفتیم ما آماده همکاری هستیم، کجا می توانیم کمک کنیم؟ نه پست می خواهیم و نه پروژه، هر جایی که بتوانیم در مقام مشورت، خدمتی بکنیم، آماده ایم.

هنوز دولت نیامده، همان سال اول بیانیه دادیم.

البته آن دولت هم شلتاق می کرد؛ البته آن زمان هم تحولات سیاسی باعث شده بود جامعه دوقطبی شود و اقتصاددان ها هم در این جامعه باید یک جا می ایستادند، ولی منافع ملی در بحران های بزرگ ایجاب می کند که خطوط سیاسی را نادیده بگیریم و برای منافع ملی یکپارچه شویم و قیام کنیم برای همکاری.

الان آن لحظه تاریخی است که همه دولتمردان باید فراخوان بدهند به نخبگان مدنی، سیاسی و اقتصادی و بگویند به ما بگویید چه کنیم تا از این شرایط عبور کنیم.

الان آن لحظه تاریخی است که اگر دولت مستقر می خواهد گذار مطمئنی از این بحران ها داشته باشد، باید تمام ظرفیت تاریخی و فکری موجود ملت ایران را به کار بگیرد.

و توسعه خواهی اینجا معلوم می شود که آیا کسی دعوت می کند برای گفت وگو و مفاهمه؟ توسعه خواه، خواه نخبه دولتی یا مدنی، کسی است که وقتی چهارراه تحولات اجتماعی و سیاسی گره خورد، از ماشین خودش بیرون نیاید و بگوید تو خطا آمده ای برو عقب، بلکه بگوید بایست من دنده عقب می گیرم.

الان آن لحظه تاریخی است که کنشگران مرزی ما چه در حکومت و چه بیرون حکومت، روشنفکران ما چه نزدیک به حکومت و چه مخالف حکومت، باید همگی دنده عقب بگیرند و فضا بدهند تا شاید این گره فروبسته سیاست گشوده شود.

من واقعا افسوس می خورم که این حجم از نخبگان ما در خارج از کشور هنوز در بین خودشان هم نتوانسته اند گفت وگو راه بیندازند.

فرض کنیم براندازی هم رخ داد، می گویم شما که الان که در بیرون قدرت هستید، توان گفت وگو با هم و توان اجماع سازی ندارید، چطور فکر می کنید اگر به قدرت رسیدید، می توانید کشور را نجات دهید.

آن موقع هم شما انحصارگران قدرت خواهید شد.

اگر نیت درست و توان کاری برای کشور دارید، این گوی و این میدان، اول گفت وگو کنید و به اجماع برسید.

در اجماع شماست که می توان باب گفت وگو با حکومت را باز کرد، نه در رقابت و تخریب یکدیگر.

اما یک جامعه متفرق که یک طرف نخبگان بیرونی اش ناتوان از گفت وگو تنها در اندیشه براندازی هستند و از طرف دیگر نخبگان درونی اش در اندیشه مهاجرت به درون یا به بیرون، در اندیشه قهر و گوشه گیری و ناامیدی هستند، چه بر سرش خواهد آمد؟ آیا دوباره جامعه رها خواهد شد تا در برزخ ناامیدی و بی افقی، دست به شورش و ویرانی بزند؟ اگر تئوری مقصود کاربردی دارد، در این لحظه تاریخی ماست و من خوشبختم که امروز از این روایت رونمایی می شود.

این روایت را ظرف دو ساعت می توان خواند.

توصیه می کنم به همه نخبگان مدنی و دولتمردان و نخبگان حکومتی که این روایت را بخوانند و از آن درس بگیرند.

و اگر فرصت ندارند به پویش فکری توسعه بگویند خلاصه نوشتاری یا صوتی اش را برای آنها بفرستند.

امروز وقت آن است که هم نخبگان توسعه خواه روایت مقصود را بخوانند و به کار بگیرند.

این نسخه، در کتاب روایت مقصود به تفصیل آمده است، نسخه امروز تاریخ توسعه ایران است.

امیدوارم گوش شنوایی باشد.


کلید واژه ها: انقلاب - دانشگاه اصفهان - عضو هیئت علمی - رنانی - گفت وگو - هیئت علمی - دانشگاه - محسن - اقتصاد - اصفهان - بحران - ایران - تصمیم گیری - تغییر رژیم - بخش خصوصی - گروه - نظام - خانوادگی - علمی - هیئت - شورش - هایی - در ایران - ناتوانی - بمب اتم - نخبگان - اعتماد - نگرانی - مهارتی - 95 درصد

آخرین اخبار سرویس:
فقط پنج درصد اهداف برنامه ششم برای جمع آوری گازهای فلر محقق شده است

ببینید: حضور سفیر برزیل و بولیوی در آشپزخانه یک هیئت!

کدام معلمان مشمول رتبه بندی می شوند؟

این خانم بازیگر قبل از “سحر دولتشاهی” همسر “رامبد جوان” بود/ عکس

تمدید حکم اعضای فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام تا یک ماه آینده

ببینید | تاکسی لاکچری در شیراز؛ سمند با امکانات ماشین بت من!

کدام معلمان مشمول رتبه بندی می شوند؟

نماینده مجلس: رییس جمهور از تشکیل 3 استان در پایتخت حمایت می کند

نشست مشترک دولت و مجلس برگزار شد

استخدام دستیار مدیر اجرایی و کارشناس SEO در نگاه مشرق میانه در تهران

الزام فرمانداران به پیگیری اجرایی شدن حکم تخلف زمین خواری و تغییر کاربری غیر قانونی اراضی خراسان جنوبی

نماینده مجلس: رییس جمهور از تشکیل 3 استان در پایتخت حمایت می کند/ عدم اعتبار راه آهن برای خطوط ریلی غرب تهران

فیلم| نظر داوران پژوهشکده معدنکاری یزد در خصوص معدن مس دره زرشک

در آیین بزرگداشت خبرنگار چه گذشت؟

مجوز مجلس برای نقل و انتقال حق بیمه بین صندوق های بازنشستگی

خبر مهم درباره کنکور دکتری 1402 | جزییاتی که داوطلبان دکتری باید بدانند

افزیش حقوق و مستمری خانواده های معظم شهدا و کمک معیشت جانبازان

تأکید آیت الله رییسی بر ارتباط مستمر با مردم و استفاده از ظرفیت رسانه ای موجود در کشور

گفتمان مقاومت تنها راهکارِ موثرِ غلبه بر مسائل جهان اسلام است

رییسی: مردمی بودن اصلی ترین جهت گیری دولت سیزدهم است

توضیحات احمدی لاشکی درباره سامانه رتبه بندی معلمان

تاکید رییس قوه قضاییه بر حفظ حریم خصوصی افراد

مراسم تجلیل از خبرنگاران فعال فارس در حوزه دفاع مقدس

رتبه اول استان تهران در میزان خسارات ناشی از سیل / نماینده مجلس: تامل برانگیز است

نشست مشترک دولت و مجلس برگزار شد

در برنامه رو در رو مطرح شد: مشاورین انتخاب رشته هیچ نوع وابستگی به سازمان سنجش ندارند

ضرغامی: شناور بیاورید سوخت یارانه ای بگیرید

جزییات درخواست آملی لاریجانی+پاسخ رهبری

نظر معلمان درباره اصلاحاتِ آیین نامه ی رتبه بندی

امتیاز ویژه برای معلمان ابتدایی و معلمان مناطق عشایری و مرزی مشمول رتبه بندی

چرا حکم اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام یک ماه تمدید شد؟

دبیر ستاد امر به معروف خراسان رضوی: عدم رعایت پوشش اسلامی در عکس پروفایل می تواند به اخراج کارمند ختم شود

ساماندهی معلمان نیاز به قانون ندارد

بررسی طرح ساماندهی نیروی انسانی آموزش و پرورش با حضور رییس سازمان اداری و استخدامی

اختراعات عجیب و غریب یک روحانی

استاندار سیستان و بلوچستان: فرمانداران بازماندگان تحصیل را شناسایی و شرایط تحصیل آنان را فراهم کنند

هرجا که برای مردم کار کنیم، موفق خواهیم بود

تاکید رییس قوه قضاییه بر اهتمام به حفظ حریم خصوصی افراد

استخدام مهندس عمران در یک شرکت مهندسین مشاور پایه یک در تهران

اژه ای: در نظام اسلامی افراد پاک طینت رشد می کنند

محسنی اژه ای: حتی با وجود شناسایی و رفع آسیب ها باید برای تعالی مجموعه قضایی اقدام کرد

نشست مشترک دولت و مجلس برگزار شد

تکلیف معلمان بازنشسته با اجرای طرح رتبه بندی چیست؟

بازنشستگان بخوانند/ شرایط جدید دریافت مزایای بازنشستگی

سیاست خارجی رییسی نیازی به توافق ندارد؟/ توییت معاون دفتر رییس جمهور

صنعتگران یزدی ساخت 300 واحد مسکونی برای سیل زدگان را تقبل کردند

میرسلیم: غرب مقصر است که اجازه داد محاکمه سلمان رشدی 33 سال به تعویق بیفتد!

رد لایحه توسعه منطقه آزاد انزلی

کدام معلمان مشمول رتبه بندی می شوند؟

حکم مهرشاد سهیلی قطعی شد

موافقت دولت با اختصاص تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از سیل و آبگرفتگی

تعیین اعضای هیئت رییسه تحقیق و تفحص از پروژه های انتقال آب بین حوزه ای

«پژوهشگری» شغل شد

دعوت از موکب داران برای راه اندازی موکب ویژه بانوان

تاکید اژه ای بر برخورد عبرت آموز با متخلفین و مفسدین

ساخت انیمیشن عملیات مشهور دفاع مقدس

جریان صدر خواستار انحلال پارلمان عراق شد

آنچه در جلسه امروز کمیسیون امنیت گذشت؟

انتقاد معنادار یک فعال سیاسی اصلاح طلب با انتشار یک عکس

انگلیس/ پرواز روی بال هواپیما در 93 سالگی (فیلم)

هنر آن است که بتوانیم با مردم ناراضی گفت وگو کنیم

تاکید اژه ای بر برخورد قاطعانه و عبرت آموز با متخلفین و مفسدین

بازداشت یک متهم به پولشویی در سیرجان/ بیش از 100 نفر شاکی شدند

محسنی اژه ای: کشف جرم در قوه قضاییه بر مبنای آموزه های اسلامی است

وزیر بهداشت رییسی استیضاح می شود؟

پیاده روی اربعین فراخوانی مردمی برای حفظ ارزش ها است/ اهمیت خدمت رسانی مناسب به زائران اربعین

واکنش علی مطهری به درخواست تاج زاده

معاون سیاسی دفتر رییس جمهور: رییسی اثبات کرد که سیاست خارجی اش وابسته به توافق نیست

ضرورت تصمیم گیری سریع وزرای کار و اقتصاد پیرامون افزایش حقوق بازنشستگان

بیان ناگفته های دفاع مقدس در مجموعه «روایت معیار»

رایگان بودن خدمات هلال احمر در اربعین

وزیر علوم: کنکور سراسری حذف شدنی نیست

آقای نماینده ؛ اگر به متن مذاکرات هم دسترسی دارید ، «خود کنترلی» را فراموش نکنید!

«اُپرای عاشورا» تمدید شد

الزام قانونی صدور شناسنامه فنی ساختمان ها

محکومیت مهرشاد سهیلی قطعی شد

اقدام زشت در مراسم تعزیه خوانی؛ اسب را با سیگار سوزاندند/ اسب سوخته سر یک زن را شکست

محکومیت مهرشاد سهیلی اعلام شد

معاون سیاسی دفتر رییس جمهور: رییسی اثبات کرد که سیاست خارجی اش وابسته به توافق نیست

حمله به سلمان رشدی طراحی شده بود؟ | سرنوشت رشدی‎؛ از ‎گره احتمالی در مذاکرات تا آثار مرگ احتمالی او

اعتماد به نیروهای جوان، اولویت درحوزه منابع انسانی است

بهشتی پور: برخی علاقمندند پدیده های سیاسی را به هم ربط دهند/سوءقصد به سلمان رشدی ارتباطی با مذاکرات وین ندارد

ترویج فرهنگ قرآنی در گروه جهادی «شهید محسن کارگر»/ دهه هشتادی هایی که در اردبیل الگو شدند

بیانیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی/روز مقاومت اسلامی، یادآور شکست ابهت پوشالی ارتش صهیونیست هاست

البرهان: ارتش سودان از هیچ طرفی جانبداری نخواهد کرد

لایحه جامع روزنامه نگاری در کمیسیون فرهنگی دولت به تصویب رسید

64 پروژه عمرانی حوزه سلامت توسط خیرین در دست اجرا است / مشارکت بیش از 49 میلیارد تومانی خیرین با حوزه سلامت فارس

عدم رعایت پوشش اسلامی در عکس پروفایل می تواند به اخراج کارمند ختم شود

حکم اعضای فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام یک ماه تمدید شد/ اعضای جدید بعد از بررسی برنامه هفتم انتخاب می شوند

کاریکاتور/ یک بام و دو هوای رسانه های ضد انقلاب در دفاع از نویسنده آیه های شیطانی

پشتیبانی کامل دستگاه های اجرایی لرستان از راهپیمایی اربعین

مدیران خدمات نظام را به وسیله فضای مجازی انعکاس دهند

شهردار گرگان: انتقال پادگان گرگان در دست اقدام است

ساخت انیمیشن عملیات طریق القدس با کیفیت 4K

تعیین اعضای هیئت رییسه کمیته تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی

نقش قوه قضاییه در سلامت جامعه و مجموع دستگاه های حکومتی، نقش بی بدیلی است

محکومیت مهرشاد سهیلی قطعی شد

موافقت دولت با دولت با اختصاص اعتبار برای جبران خسارات ناشی از سیل

اسکان رایگان زائر اولی های اهوازی در مسجد امام حسن مجتبی (ع) مشهد

کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس تصویب شد

محسن رنانی: در ایران انقلاب نمی شود اما ظرفیت شورش وجود دارد/ خطر شورش اگر مستمر شود، آثار زیان بارش برای ایران از خسارت بمب اتم بیشتر است

محسن رنانی: در ایران انقلاب نمی شود اما ظرفیت شورش وجود دارد/ خطر شورش اگر مستمر شود، آثار زیان بارش برای ایران از خسارت بمب اتم بیشتر است