موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - بازنشستگان تامين اجتماعي - نماينده مردم - مجلس شوراي اسلامي - شوراي اسلامي - بازيگر معروف - افزايش حقوق بازنشستگان - نقل و انتقالات - انديشه نگار پارس - تلفن هاي همراه - شهرستان گرمسار - منطقه حفاظت شده طارم سفلي - سان - آنچلوتي - پادگان مهندسي بروجرد - سكتباليست آمريكايي - كارناوال خياباني - ليگ برتر جوانان - نايب رييس مولس شوراي اسلامي - وليلا - شركت تمپ

مطالب مرتبط:
استخدام نگهبان با تجربه آقا در مجموعه مجلل تخت جمشید شاندیز
استخدام مسئول روابط عمومی در پتروشیمیایی تخت جمشید پارس عسلویه در تهران
تابستون همش مهمونی ای؟ خُب شومیز بخر خیالت تخت شه؛ از کژوال تا گیپور و پلنگی
وزیر بهداشت: تکمیل پروژه احداث بیمارستان 540 تخت خوابی چابهار تسریع می شود
اهواز میزبان کنفرانس بین المللی زبان شناسی، ترجمه و ادبیات
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 12 تیر 1401 ساعت 07:222022-07-03سياسي

گل نوشته های تخت جمشید و اما و اگرهای نحوه ی خوانش آن ها با ترجمه های متناقض


این روزها خوانش و چگونگی در دست گرفتن و چرخاندن الواح هخامنشی توسط یکی از کتیبه شناسان تخت جمشید مورد نقد فراوان قرار گرفته که بخش هایی از دیدگاه های موجود در این نقدها را در گزارشی مطرح کرده ایم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، گل نوشته های باروی تخت جمشید بخشی از اسناد پرداخت ها و دستمزدهایی است که به گروه های مختلف کاری به مقدار دقیق و مشخص اختصاص می یافته و پرده از یک سیستم بسیار پیشرفته و دقیق مالی برمی دارند.

این گل نوشته ها به دلیل نقش مهرهایی که روی خود دارند به جهت هنری، اسطوره شناسی و جنبه های ادراکی مردمان عصر هخامنشی از جایگاه اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

جنس الواح، گل رس فشرده است که در دوران باستان در بخشی از باروی تخت جمشید بایگانی شده بودند.

پایگاه میراث جهانی تخت جمشید به تازگی در راستای برگزاری نمایشگاه بازگشت به خانه که به نمایش اسناد منحصر به فرد باقی مانده از بایگانی باروی تخت جمشید در دوران حکومت هخامنشیان می پرداخت، فیلم های کوتاهی منتشر نمود که در آن ها فردی که او را متخصص زبان های باستان و مشاور کتیبه شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید معرفی می کنند، با در دست گرفتن شماری از گل نوشته های 2500ساله در زیر لوپ آزمایشگاه به خوانش متن آن ها اقدام می نماید.

انتشار این فیلم و نمایش شیوه در دست گرفتن، چرخاندن ها و لمس کردن های پیاپی این آثار (الواح هخامنشی) مورد نقد برخی از کارشناسان و فعالان و دوستداران میراث فرهنگی و آثار تخت جمشید قرار گرفته است.

منتقدان بر این باور هستند که رفتاری غیرحرفه ای از سوی متخصص زبان های باستان و مشاور کتیبه شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید صورت گرفته که می تواند منجر به وارد شدن آسیب به الواح هخامنشی شود.

گروهی در مقابل بر این عقیده هستند که با توجه به جایگاه فرد به عنوان مشاور پایگاه تخت جمشید این امر بدون اشکال است.

افشین یزدانی (دکترای باستان شناسی با گرایش پژوهش های هخامنشی) در این خصوص به ایلنا گفت: در ابتدا باید تأکید شود که بنا بر اصل و قاعده پذیرفته شده در حوزه حفاظت و پژوهش هرگونه دست گرفتن و لمس کردن هر اثر باستانی از جمله گل نوشته های کوچک، ظریف و بی نهایت ارزشمند تخت جمشید که وجود ترک هایی بر بدنه آن ها در فیلم های منتشر شده نیز قابل تشخیص است، تنها و تنها برای انجام کارهای پژوهشی تخصصی و حفاظتی امری مقبول است و جز آن هرگونه لمس آثار مجاز و پذیرفته نیست.

این در حالی است که به اظهار شخص مشاور در این لمس کردن های مداوم و پیاپی هیچ کار پژوهشی تخصصی مد نظر نیست و هدف، نمایش الواح از نزدیک به مخاطبان عامی است که هیچ دانش تخصصی در زمینه گل نوشته ها ندارند ! اعترافی صریح مبنی بر آن که در پس در دست چرخاندن های پیاپی شماری از ارزشمندترین و ظریف ترین اسناد تاریخی کشور و البته جهان -که بنا بر اعتراف صریح دیگری از سوی همین شخص که در پاسخ به نقدهای وارد شده بیان شده حتی می تواند منجر به وارد شدن آسیب به آنها نیز گردد- هیچ دلیل موجه پژوهشی یا حفاظتی ندارد! سخن بی پرده ایشان مانند این است که یک باستان شناس، یک مرمتگر و یک موزه دار چون صرفا باستان شناس، مرمتگر یا موزه دار است خود را مجاز بداند برای یک گروه از مخاطبان عام در موزه ملی یا تخت جمشید یا هر مکان ارزشمند باستانی دیگر، اقدام به دست کشیدن بر روی آثار، دستمالی آنها و در دست چرخاندن های مکرر نماید.

بی تردید عملی خلاف ذات ضوابط حفاظتی است که بی شک با تذکر شدید مواجه گردیده و در صورت تکرار به اخراج و توبیخ فرد خاطی منجر خواهد شد.

او تأکید کرد: وقتی که به جهت اهداف آموزشی حتی برای دانشجویان رشته های تخصصی در دانشگاه ها، روش های کارامدی چون ارائه و نمایش عکس و جزییات آموزشی در قالب برنامه هایی چون پاورپوینت وجود دارد، چه توجیهی دارد فردی به خود اجازه دهد که میراث نحیف اما بی نهایت ارزشمند ملتی و بلکه جهانی را تنها جهت نمایش دادن به مخاطبان عام به شکل مکرر در دست گردانده، بچرخاند و بی محابا لمس کند؟ تصویر از فیلم منتشر شده توسط پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از گل نوشته شماره 1845در حالی که ترک عمیق بر روی گل نوشته بخوبی قابل مشاهده است به شکلی غیرحرفه ای و غیرضرور در دست گرفته وچرخانده می شود یزدانی با اشاره به از برخوانی ناشیانه الواح همراه با نمایش نادرست خطوط، تصریح کرد: نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه شود این است که برای مدت 60 سال است که متن، جزییات دستوری و نوشتاری گل نوشته های تخت جمشید و تمامی نمونه هایی که در فیلم های منتشر شده توسط پایگاه میراث جهانی به صورت مکرر در دست چرخانده می شود، توسط شناخته شده ترین زبان شناسان عیلامی یعنی "ریچارد هَلُک" و "جرج کَمرون" مورد خوانش و مطالعات دقیق قرار گرفته است.

اما مشاور زبان شناس تخت جمشید حتی از پس روخوانی روان ترجمه گل نوشته ها نیز برنمی آید و در فیلم ها شاهد یک بازخوانی ضعیف، دست و پاشکسته، ناقص و البته پر ایراد هستیم.

این باستان شناس با اشاره به متن آوانویسی و ترجمه شده گل نوشته شماره 718 باروی تخت جمشید که در سال 1969 منتشر شده، مطرح کرد: جهت روشن تر شدن موضوع و فراهم شدن امکان مقایسه، متن آوانویسی و ترجمه منتشر شده در سال 1969 گل نوشته شماره 718 باروی تخت جمشید را کافیست با روخوانی مشاور تخت جمشید از متن همان گل نوشته مقایسه کنید.

در خوانش هَلُک آمده است: در سال 24 (از پادشاهی داریوش مطابق 498 پیش از میلاد) مقدار 20 بَر قرص نان (؟) رَزی که توسط شَلَمَنَه فراهم شده بود در حضور شاه در کوکنَکَه توزیع شد ؛ و اما خوانش مشاور منصوب مدیریت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید: این عدد 20 هست، واحد، لیتر است، 200 لیتر، کیمین که در فارسی ایضاً است، رَزی که احتمالا یک نوع غذا بوده که از یک نوع میوه به احتمال زیاد انگور تولید می شه و بعد در ادامه کورمَن هست.

تخصیص یافته از سوی شخصی به نام شَلَمَنه و بعد در ادامه در دربار شاهی، همین طور که می بینید نام شاه در اینجا وجود دارد، سونکی تی ایب بَ که می شود دربار شاهی با واژه بعدی که مَ ایک کَ هست.

و در نهایت نام مکان هست در کوایکَّنَاَکَّ، کوکَّنَ…کوکَّنَکَّن یه چنین چیزی! و در نهایت تاریخ رو می بینیم واژه ی سال، اَش بِاول، سال و بعد 24، سال 24 ام.

و در لبه پایین اومِّمَنَّ یعنی سال 24ام.

مشخصات آوا نگاری و برگردان متن یکی از گل نوشته های تخت جمشید با شماره 718 که53 سال پیش توسط ریچارد هَلُک در اختیار عموم قرار گرفته و مشاور کتیبه شناس تخت جمشیددر فیلمی که بتازگی منتشر کرده با در دست چرخاندن و لمس های مکرر غیر ضرور آن را به شکلی نادرست بازخوانی می کند او تصریح کرد: در حالی که گل نوشته مورد مطالعه همانند 49 گل نوشته دیگر که موضوع آن ها تهیه مقدمات و تدارکات شاهی است از ساختار و چیدمان واژگان مشخص و ساده ای پیروی می کنند اما در فیلم های منتشر شده به گونه ای سخت، غامض و البته غیر مسلط توضیح داده می شود که نه تنها مخاطب عام بلکه مخاطب خاص نیز در انتهای فیلم دانش درستی از متن سند بدست نمی آورد و دچار گیجی و ابهام نیز می شود.

به عنوان نمونه واحد اندازه گیری در بسیاری از گل نوشته ها و نمونه مورد بحث، یک واحد وزنی با نام بَر (BAR) است که با جامدات و به عنوان مثال با غلات می آید و هر واحد آن حدود 10 کیلوگرم تخمین زده می شود اما به طرز عجیبی در خوانش های منتشر شده، واحد، حجم و لیتر معرفی می شود در صورتی که واحد حجم عموما با واژه مَریش همراه است.

در متن گل نوشته مورد بحث درحالیکه متخصص بنامی چون هَلُک تأکید دارد که هیچ راه و سرنخی برای شناخت واژه ی عیلامی رَزی وجود ندارد اما در فیلم های منتشر شده توسط پایگاه تخت جمشید، گوینده بدون ارائه هیچ سندی آن را انگور معرفی می کند و نه تنها واحد اندازه گیری که کلا ماهیت کالا از یک نوع قرص نان، به مایعی که از انگور بدست می آید تبدیل می شود! یزدانی اذعان داشت: مورد دیگر خوانش واژه ی کورمَن است که درست آن در اینجا کورمین است و عنوانی است که برای تهیه کننده جیره خوراکی و پیش از اشاره به نام شخصی وی در گل نوشته ها به فراوانی بکار می رود.

همچنین در فیلم منتشر شده از مهر 718 گفته می شود که نام شاه را می بینیم که البته صحیح نبوده و به نام شاه که داریوش باشد در گل نوشته اشاره مستقیمی نشده است و تنها به سال پادشاهی وی اکتفا گردیده است، سونکی واژگان عیلامی معادل عنوان شاه است و عبارت تی ایب بَ، سونکی نیز که توسط مشاور دربار شاهی گفته می شود توسط زبان شناسان به در حضور شاه ترجمه شده است که با توجه به اصطلاح انگلیسی که برای آن بکار می برد (ِin behalf of the king & dispensed before the king) عبارت در حضور شاه نزدیک ترین معنای فارسی است و نه دربار شاهی.

یزدانی معتقد است عدم آگاهی از سوابق خوانش سنگ نوشته های محوطه میراث جهانی تخت جمشید به الواح ختم نمی شود چنانکه چندی پیش نیز در خوانشی که توسط کتیبه شناس محوطه میراث جهانی تخت جمشید از متن سنگ نوشته نمای یکی از کاخ ها که بیش از یک صد سال است که مورد خوانش و تجزیه و تحلیل زبان شناسان و باستان شناسان قرار گرفته و تعلق آن به اردشیر اول هخامنشی اثبات شده است آمده بود احتمالا متعلق به اردشیر اول .

این درحالی است که متن سنگ نوشته مورد بحث در اواخر سده نوزده و سال های نخست سده بیست میلادی توسط زبان شناسان بزرگی چون رولاند کِنت ، جورج کَمرون و ارنست هِرتسفلد مورد بررسی های دقیق و خوانش قرار گرفته است که بر این اساس شاه هخامنشی، اردشیر اول (حکمروایی از سال 465 تا 424 پیش از میلاد) پس از مرگ پدرش خشیارشا، نسبت به تکمیل یک کاخ در تخت جمشید و سنگ نوشته های آن اقدام کرده است: …یک شاه از بسیاری، یک سرور از بسیاری، من اردشیر، شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه سرزمین هایی با زبان های گوناگون، شاه این سرزمین فراخ و گسترده، پسر خشیارشا، شاه، نوه داریوش، یک هخامنشی، اردشیر، شاه بزرگ می گوید: به لطف اهورامزدا، این کاخ را خشیارشا شاه که پدر من بود… سپس من… .

نسبت دادن احتمال برای کتیبه ای که قریب به یک صد سال از خوانش و اثبات تعلق آن به اردشیر اول هخامنشی می گذرد تنها بر اثر ناآگاهی از سوابق پژوهشی کتیبه های تخت جمشید امکان پذیر است بخشی از صفحه 280 کتاب شماره یک تخت جمشید که در سال 1953 منتشر شده و به بررسی نقش برجسته نمای پلکان کاخ اردشیر اول، سوابق پژوهش های باستان شناسی و زبان شناسی و ترجمه دقیق متن آن پرداخته است سهیل دلشاد (مشاور امور کتیبه شناسی و زبانشناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و عضو مرکز پژوهش های کتیبه شناسی) نیز در پاسخ به نقدهای مطرح شده به این شیوه بازخوانی متون هخامنشی گفته است: متخصصین خط میخی از نخستین سال های آشنایی مراکز علمی با خط میخی و الواح گلی همواره به یک روش یعنی در دست گرفتن الواح و بازی کردن با نورهای متفاوت جهت تشخیص نشانه های حک شده بر روی سطوح الواح کار کرده اند.

یک لوح از زمان ورود به یک مجموعه تا تازه ترین پژوهش ممکن است در دستان 20 تا 30 پژوهشگر مختلف قرار گرفته باشد.

الواحی که برای آموزش دانشجویان در اختیار آن ها قرار می گیرند حتی بیشتر از الواح دیگر دست به دست می شوند.

آیا در این روند آسیبی متوجه الواح است؟ بله! آیا با توجه به این آسیب های احتمالی باید کار لوح خوانی را تعطیل نمود؟ به هیچ وجه! او معتقد است: روش های جایگزینی برای کمتر در معرض خطر قرار دادن الواح مانند تصویربرداری RTI با گنبد نوری و اسکن های سه بعدی وجود دارد.

هرچند که در روند تهیه همین تصاویر نیز ممکن است الواح آسیب ببینند! به هر روی این امکانات پیشرفته هم در مرحله تهیه تصاویر و هم در هنگام استفاده نیاز به زیرساخت هایی دارد که کمتر مجموعه معتبری در دنیا از آن برخوردار است.

حتی با وجود این دسته از امکانات پژوهشگران نیاز دارند به دفعات به اصل لوح مراجعه کنند و آن ها را در دست بگیرند.

ضمن اینکه دانشجویان و کارآموزان نیز باید کار کردن با اصل لوح را به صورت عملی و نه مجازی فرا بگیرند.

بنده دستکم در دو مجموعه بزرگ حاوی الواح و کتیبه های میخی در آلمان کارآموزی و کسب دانش نموده ام و در هر دو مجموعه خود شاهد بوده ام که تعداد زیادی از الواح حتی با قدمت بیش از الواح بایگانی باروی تخت جمشید (مانند الواح خط میخی آغازین مربوط به 5300 سال پیش) به دفعات توسط دانشجویان مقاطع کارشناسی و ارشد که تاکنون با الواح میخی کار نکرده بودند دست به دست می شدند.

یک مقایسه بسیار ساده بین نحوه در دست گرفتن و کار با الواح بارو توسط بنده و نحوه کار با الواح توسط دیگر پژوهشگران و دانشجویان نشان می دهد که آیا بنده در هنگام کار با این الواح جانب احتیاط را رعایت کرده ام یا خیر.

دلشاد تصریح کرد: ورود انتقادی یک باستان شناس یا مرمتگر یا هر پژوهشگر دیگری بدون تجربه کار مستقیم با الواح به مسئله خوانش الواح و شیوه کار کردن با این مواد نوشتاری مانند این است که بنده غیرمتخصص در باستان شناسی یا مرمت نسبت به شیوه کاوش یک باستان شناس یا مرمت یک مرمتگر نقدی تخصصی وارد نمایم.

بدتر از آن اینکه نقد را با اطلاعات اشتباه و واژگان تحقیرآمیز آراسته نموده و در راه اندازی یک موج خبری در رابطه با چیزی که تخصصش را ندارم مشارکت فعال داشته باشم.

اینکه افرادی از سر دلسوزی مطالبی را در نقد شیوه کار بنده با الواح بگویند بسیار خوب است.

ولی اینکه بدون اطلاعات کافی، تخصص لازم و تجربه مناسب در کار با الواح مطالبی را در جهت تخریب فعالیت حرفه ای بنده بیان بفرمایند ابداً قابل پذیرش نیست.


کلید واژه ها: تخت جمشید - پایگاه میراث جهانی تخت جمشید - پایگاه میراث جهانی - برگزاری نمایشگاه - نوشته - هخامنشی - بازگشت به خانه - الواح هخامنشی - هایی - دوران باستان - اسطوره شناسی - عصر هخامنشی - میراث جهانی - اسناد - گزارش - الواح - نمایش - نمایشگاه - برخوردار - بایگانی - برگزاری - خبرنگار - پیشرفته - بازگشت - باستان - دیدگاه - اختصاص - اسطوره - پایگاه - پرداخت

آخرین اخبار سرویس:
تمرین سناریوهای مختلف در رزمایش ترکیه و جمهوری آذربایجان

تشکیل ستاد راهبردی مناسب سازی محیط شهری/ نصب سیستم صوتی گویا در چراغ های راهنمایی سطح تبریز

دولت در نشست با مجلس گزارش های خوبی درباره مسائل معیشتی ارائه کرد

آمادگی استاندار سمنان برای برون سپاری فعالیت های اجتماعی و فرهنگی

بازداشت یکی از مدیران شهرداری تهران

اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه نگاران استان تهران انتخاب شدند

مذاکرات باید منجر به رفع تحریم ها شود

نماینده مجلس: رییس جمهور از تقسیم شدن استان تهران به 3 استان حمایت می کند

اختلاف قالیباف با رییسی بالا گرفت

رونمایی از نخستین سامانه های پرتودهی که طراحی و ساخته شده در داخل کشور هستند

طرح های پیشگیرانه آسیب های اجتماعی در روستاهای سمنان اجرا می شود

شهردار شیراز هدف گیری آرمان های انقلاب را مدنظر داشته باشد

پیام تسلیت آیت الله آملی لاریجانی به حسن رحیمی

واکنش علی مطهری به درخواست تاجزاده در دادگاهش

وزیر علوم: کنکور حذف شدنی نیست/ضرغامی: در جمهوری اسلامی رابطه مان را با شادی تعریف نکردیم/واکنش قالیباف به نامه میرحسین موسوی

نشست مشترک دولت و مجلس

با شکایت دانشگاه علوم پزشکی قزوین؛ یک خبرنگار به دو سال حبس تعزیری و دو سال محرومیت از فعالیت رسانه ای محکوم شد

مامور جدید مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه

استخدام کارشناس امور قراردادها در کلینیک دندانپزشکی مدرن در نارمک

برنامه ها و اقدامات ستاد امر به معروف: راه اندازی مرکز ملی کیفیت فرهنگی/ تفکیک لباس منزل و بیرون در فروشگاه ها/ رعایت حجاب برای کارمندان زن در عکس پروفایل شبکه های اجتماعی/ استانداردسازی پوشش زنان و مردان/ تولید نرم افزار نظارت بر رفتار مردم

شایعه درگذشت و فوت مهران غفوریان و تکذیبه عجیب آقای بازیگر!

25 درصد از ریزگردهای کشور مربوط به تالاب جازموریان است/ انتخاب اعضای هیات رییسه تحقیق و تفحص از پروژه های انتقال آب بین حوزه ای

بررسی مسائل معیشتی و اقتصادی محور مباحث دولت و مجلس

تمام فرهنگیان فاقد مسکن در شهرستان ساوجبلاغ صاحب خانه می شوند

محکومیت مهرشاد سهیلی قطعی شد

رییسی: مردمی بودن اصلی ترین جهت گیری دولت سیزدهم است

فال تاروت کبیر | فال تاروت 24 مرداد

نتیجه نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد

برنامه ها و اقدامات ستاد امر به معروف: راه اندازی مرکز ملی کیفیت فرهنگی / تفکیک جنسیتی در ادارات/ تفکیک لباس منزل و بیرون در فروشگاه ها/ لزوم پوشش اسلامی برای کارمندان زن در عکس پروفایل شبکه های اجتماعی/ استانداردسازی پوشش زنان و مردان/ تولید نرم افزار نظارت بر رفتار مردم

رتبه بندی معلمان جدید و فاقد شماره استخدامی

چگونه بفهمیم درون گرا هستیم یا نه؟

توضیحات دبیر ستاد امر به معروف مشهد در مورد جریمه عکس بی حجاب پروفایل کارمندان

استخدام مسئول وقت دهی با بیمه و پاداش در کلینیک دندانپزشکی مدرن در نارمک

استخدام مسئول سئو در کلینیک دندانپزشکی مدرن در تهران

تشریح جزییات نشست مشترک دولت و مجلس از زبان رییس دفتر رییس جمهور

دبیر ستاد امر به معروف خراسان رضوی: عدم رعایت پوشش اسلامی در عکس پروفایل می تواند به اخراج کارمند ختم شود

استخدام کارمند پذیرشگر با بیمه و پاداش در کلینیک دندانپزشکی مدرن در تهران

طرح ساماندهی کارکنان قراردادی تصویب شد+ جزییات

66 درصد مصوبات سفر رییس جمهوری در استان محقق شده است

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: تراز تجاری کشور در سه ماهه امسال مثبت شده است

استخدام کارشناس QC با بیمه و پاداش در کلینیک دندانپزشکی مدرن در تهران

استخدام ادمین اینستاگرام با پاداش و بیمه در کلینیک دندانپزشکی مدرن در تهران

استخدام منشی مدیریت با بیمه در کلینیک دندانپزشکی مدرن در نارمک

ادعای جدید بذرپاش درباره ترک فعل

جزییات جلسه مشترک امروز دولت و مجلس

مردمی بودن اصلی ترین جهت گیری دولت سیزدهم است

دنباله رو راه شهدا در عمل باشیم

اعلام نتیجه نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش

کمیسیون امنیت ملی مجلس: مذاکرات باید به رفع تحریم ها منجر شود

گزارش مخبر از اقدامات دولت سیزدهم در یک سال گذشته

بدحجاب ها جریمه نقدی می شوند/ دبیر ستاد امر به معروف خبر داد

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها: در حوزه های دفاعی و سازندگی به صادرکننده دانش تبدیل شدیم

همایش روز ملی تشکل ها در رشت

تکمیل ظرفیت کمپ های ترک اعتیاد در شیراز/ معتادین متجاهر یک درد اجتماعی است

تنها راهکار موثر غلبه بر مسائل جهان اسلام از نگاه رییسی

مسیح علی نژاد در احاطه بادیگاردهایش+عکس

خبر خوش برای بازنشستگان/شرایط جدید دریافت مزایا اعلام شد

اقامه دعوی جریان صدر علیه روسای سه قوه عراق

اختصاص تسهیلات بانکی برای جبران خسارات سیل و آبگرفتگی

برگزاری دومین مرحله از رزمایش عاشقان ثارالله ایلام

استخدام مهندس محاسب سازه در شرکت تاو طراحان شریف در تهران

حضور گسترده مردم شیراز در تشییع سردار بی سر حماسه ای ماندگار بود

واکنش سردار حاجی زاده به اهانت میرحسین موسوی

محکومیت مهرشاد سهیلی قطعی شد

اعلام نتیجه نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش

رییسی بر ارتباط مستمر با مردم و اطلاع رسانی دقیق و کامل تاکید کرد

خراسان جنوبی رتبه چهارم سازمان های مردم نهاد را دارد

ضرورت جبران گرانی ها برای بازنشستگان و کارمندان

مجلس پای احقاق حقوق بازنشستگان ایستاده است

جزییاتی از جلسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

رییسی: مردمی بودن اصلی ترین جهت گیری دولت سیزدهم است

درگذشت حجت الاسلام محمدرضا شهیدی پور پیشکسوت قرانی

تعطیلی روز سقوط کابل به دست طالبان؛ شهروندان افغانستان: «خندیدن بر غم های یک ملت است»/ گزارش شفقنا

بررسی موانع جوانی جمعیت در استان کردستان/هزینه های درمان ناباروری پرداخت می شود

تست در برخی مراکز معاینه فنی با سیخ کباب + فیلم

تصمیمات مجمع برای فعالیت های صندوق توسعه ملی در برنامه هفتم توسعه

پیام تسلیت آیت الله آملی لاریجانی به حسن رحیمی

آزادی بیش از 7 هزار زندانی غیرعمد طی ده سال در اصفهان

محمدرضا شهیدی پور پژوهشگر و فعال قرآنی درگذشت

بهره گیری از زبان فرهنگ، ادب و هنر برای خلق جلوه های الگوساز برای نسل جوان

رییس ستاد کنگره ملی بزرگداشت شهدای استان گیلان منصوب شد

هشت هزار شهید گیلان مایه مباهات و افتخار استان هستند

سخنگوی دولت: هنر آن است که بتوانیم با مردم ناراضی گفت وگو کنیم

فقط 5درصد اهداف برنامه ششم در حوزه مهار گازهای فلر محقق شده است

نتیجه نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد

درخواست ترامپ از اف.بی.آی برای بازگرداندن اسناد

رییسی پست جدید گرفت

سخنگوی دولت: گزارشی از اصلاح نظام بودجه در نشست دولت و مجلس مطرح شد

قالیباف: تعرض به قهرمانان مدافع حرم خاک پاشیدن به آفتاب است

شهردار شهرکرد انتخاب شد

آخرین اخبار از صدور احکام جدید بازنشستگان تامین اجتماعی 1401

نشست مشترک دولت و مجلس برگزار شد

سالروز پیروزی مقاومت در جنگ 33 روزه

عکس پروفایل بدون پوشش اسلامی در مشهد ممنوع شد

نتیجه نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد

خبرنگاران بهترین جهادگران حوزه جهاد تبیین هستند

آیین معارفه سرپرست شهرداری شیراز برگزار شد

اعلام نتیجه نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش + لینک

رفع ممنوعیت صادرات محصولات طیور به عراق پس از 6 سال

آقای رییس جمهور شکست شما در جنگ اقتصادی قطعی است

گل نوشته های تخت جمشید و اما و اگرهای نحوه ی خوانش آن ها با ترجمه های متناقض

گل نوشته های تخت جمشید و اما و اگرهای نحوه ی خوانش آن ها با ترجمه های متناقض