مطالب مرتبط:
صدها نفر به رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه های برتر دولتی رفتند
استخدام انباردار در تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی نوید در خوزستان
رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان: آمادگی کامل برای پذیرش مصدومان زلزله وجود دارد
کاهش خطوط تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بازگشایی دانشگاه ها/ ماجرای اعتراض دانشجویان چه بود؟
نقش ملی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حوزه سلامت
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 11 تیر 1401 ساعت 15:472022-07-02سياسي

پارسال صدها نفر با تقلب دانشجوی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه های برتر دولتی شدند


متقلبان که حتی از فیلتر حداقل های آزمون دوباره سنجش هم رد نشدند، با پیگیری برخی نمایندگان مجلس دوباره به دانشگاه برگشته اند.

- " متقلبان که حتی از فیلتر حداقل های آزمون دوباره سنجش هم رد نشدند، با پیگیری برخی نمایندگان مجلس دوباره به دانشگاه برگشته اند.

روزنامه اعتماد نوشت: رازی مگو که همه مردم شهر نزدیک به یک سال درباره آن حرف می زدند اما پس از فشردن دکمه ضبط صدا، سکوت پیش می گرفتند تا درست در یک هفته مانده به کنکوری تازه؛ حالا همه نگران تکرار اتفاق بی سابقه سال پیش هستند و شاید همین نگرانی هم بسیاری را به گفت وگو و ضبط صدایشان راضی کرده است.

همه خبر را شنیده اند و با جزییات پرونده را دنبال می کنند اما از نتیجه راضی نیستند؛ تقلبی گسترده در کنکور سراسری علوم تجربی 1400 که صدها نفر را به رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه های برتر دولتی رسانده و کار به امتحان دوباره سازمان سنجش، ده ها شکایت قضایی و چندین جلسه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی هم رسیده اما نتیجه نتوانسته معترضان به تقلب را راضی کند.

آنها می گویند متقلبان که حتی از فیلتر حداقل های آزمون دوباره سنجش هم رد نشدند، با پیگیری برخی نمایندگان مجلس دوباره به دانشگاه برگشته اند.

ماجرا به یکی دورافتاده ترین مناطق ایران در یکی از محروم ترین استان ها برمی گردد: شهر لنده در استان کهگیلویه وبویراحمد.

مرتضی یکی از ساکنان این شهر کوچک، درست در سال 1386 و زمانی که تنها یک دبیرستان پسرانه در لنده وجود داشت، دیپلم ریاضی خود را گرفت اما هر چه تلاش کرد به سد محکم کنکور آن سال ها برخورد کرد و راهی به دانشگاه نیافت و در نهایت راهی بازار و صاحب مغازه ای کوچک شد.

14 سال برای مرتضی به نسبت عادی و یکنواخت طی شد تا اینکه امسال سر از دانشگاه دولتی آن هم رشته دندان پزشکی درآورد.

مرتضی البته تنها گزینه حیرت آور کنکور 1400 در شهری 15هزار نفری نبود و ساکنان هر گوشه از شهر و روستاهای افراد، مثال های فراوانی برای گفتن دارند و کار تا جایی پیش رفته که بعضی از معلمان، والدینِ دانش آموزان کنکوری و مسئولان محلی هم در نامه ها و استشهادهای مختلف، خواستار بررسی پرونده شدند.

نخ قصه ای که در این گزارش و تحقیق از کهگیلویه آغاز شده اما به استان های دیگری هم کشیده می شود؛ کرمان، ایلام و شاید استان هایی بیش از انگشتان یک دست: تقلبی گسترده و کم سابقه در کنکور سراسری 1400 که به جلسات مسئولان کشوری، دستگیری برخی عاملان و حتی تغییر در شیوه برگزاری کنکور هم کشیده شده اما همچنان بسیاری از متقلبان در دانشگاه های دولتی به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی مشغولند.

در یکی از مهم ترین و امن ترین آزمون های سراسری ایران، تقلبی تا این حد ساماندهی شده و گسترده چگونه رخ داد و چرا بخش زیادی از داوطلبان متهم به تقلب، حتی پس از اخراج از دانشگاه و محرومیت پنج ساله از کنکور، دوباره به دانشگاه برگشتند؟ پیش از آن که به روایت کنکور پارسال و جزییات تقلب کم سابقه بپردازیم، نگاهی به کارزارهای پرتکرار این روزها بخشی از واقعیت رخ داده را روشن می کند؛ وضعیت (استوری) واتساپ و اینستاگرام ساکنان کهگیلویه در چند روز گذشته به طور گسترده به یک درخواست مشخص ختم می شود: کنکور را سالم برگزار کنید.

آنها این درخواست خود را از استوری شبکه های مجازی و اجتماعی هم فراتر برده اند و در چندین خبرگزاری هم با امضای مجازی، کارزارهایی را برای مقابله با تکرار اتفاق سال گذشته ایجاد کرده اند؛ کمپین اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از تکرار تقلب در کنکور 1401 در خبرگزاری فارس نزدیک به 10 هزار امضا دارد و در وبسایت کارزار هم چندین کمپین و درخواست مشابه ایجاد شده است.

در متن درخواست منتشرشده در فارس آمده است که در سال گذشته عدم رعایت موارد امنیتی علی رغم تمام تذکرات و پیش بینی ها متاسفانه با پدیده تقلب گسترده در کنکور سراسری روبرو شدیم و امسال نیز مجددا این تذکر را داده و خواهشمندیم سازمان سنجش و نهادهای امنیتی به موضوع برگزاری کنکور به صورت جدی تری ورود کرده و با اجرای این پیشنهادها از بروز مشکلات بعدی جلوگیری نمایند.

داوطلبان کنکور و همچنین خانواده های نگران، در این کارزارها راهکارهایی مانند نصب دستگاه هایی موبایل یاب یا قطع اینترنت حوزه را هم مطرح کرده و در پایان هم بر هزینه ازدست رفتن اعتماد عمومی تاکید دارند: لطفا هزینه بربودن درخواست ها بهانه ای برای عدم اجرای آن نباشد چون هزینه برگزاری کنکور را خود بچه ها پرداخت می کنند.

قطعا شفافیت هزینه بردار است ولی هزینه آن برای کشور نسبت به ازدست رفتن اعتماد عمومی و مشکلات امنیتی کمتر است.

اینها البته تنها کمپین های مرتبط با کنکور سراسری نیست و در این خبرگزاری ها نزدیک به 20 کارزار دیگر هم با عناوینی چون نمرات عجیب دانش آموزان در کنکور 1400 پیگیری شود ، درخواست پیگیری عوامل گروه تقلب در کنکور سراسری 1400 و رسیدگی به تقلب سازماندهی شده در کنکور تجربی 1400 هم دیده می شود؛ با این همه درخواست و کارزار و امضا اما تاکنون نه تنها رسانه ای به این پرونده نپرداخته که حتی مسئولان هم به طور رسمی و علنی روایت از ماجرا ارائه نکرده اند.

دقیقا در کنکور سراسری 1400 چه اتفاقی رخ داد و تقلبی که گسترده خوانده می شود، چگونه ساماندهی و عملی شد؟ روایت اول؛ فردی که به زمزمه ها رسمیت بخشید همه همدیگر را می شناسیم، می دانیم کی چقدر درس خوانده و معدلش چند بوده و رتبه اش چند شده است.

اصلا تقلب امسال عجیب بوده ؛ این را راننده یک تاکسی در دهدشت می گوید و بلافاصله چندین روایت از زندگی و کار چندین دانشجوی کنونی پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه های مختلف هم مطرح می کند.

جمله اش تمام نشده از یک ویدئو هم می گوید: همین چند روز پیش یه دانشجو توی جلسه با فرماندار هم از این تقلب حرف زده، فیملش هست.

در دوران یکه تازی شبکه های اجتماعی پیداکردن یک فیلم آن هم با موضوعی که حالا دغدغه بسیاری از ایرانیان است، کار چندان دشواری نیست.

راننده تاکسی با دو تماس تلفنی فیلم را در واتساپ دریافت می کند و بلافاصله هم دکمه پخش گوشی اش را می زند.

ماجرا به جلسه فرماندار با رتبه های برتر کنکور شهری کوچک در استان کهگیلویه وبویراحمد و تقدیر از این دانشجویان برمی گردد که در حین بحث، دانشجویی به انتقاد از شیوه برگزاری کنکور و تقلب گسترده سخن می گوید و خواستار پیگیری این موضوع و مقابله با تکرار آن می شود.

نامش فرزاد محمدی زاده است که در کنکور همان سال رتبه 93 منطقه سه را کسب کرده و حالا دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز است.

فرزاد را که در کنکورهای آزمایشی رتبه های به مراتب بهتری کسب کرده و معدل امتحانات نهایی اش هم عالی است، در اینستاگرام پیدا می کنم و پس از ردوبدل کردن شماره تماس، قرار گفت وگو تعیین می شود.

او که حالا در کنار تحصیل پزشکی به مشاوره و هدایت تحصیلی دانش آموزان مناطق محروم مشغول است، روایت ماجرا را اینگونه تعریف می کند: انتظار داشتم رتبه ام بهتر شود ولی فکر نمی کردم دلیل خاصی داشته باشد تا اینکه کم کم از گوشه و کنار می شنیدم که خبری هست؛ یعنی مرحله اول که رتبه ها آمد ما از تقلب هیچ خبری نداشتیم تا زمانی که نتایج مرحله نهایی اعلام شد و کم کم خبرهایی می شنیدیم که آدم های عجیبی پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه های خوب قبول شده اند.

من هنوز هم باور نمی کردم تا اینکه یکی از دوستانم به نفر سومی زنگ زد (جلوی خودم بهش زنگ زد) و گفت چطور فلان رشته قبول شدی؟ اون هم گفت که والله پول دادیم و سوالات به دست ما رسید و فلان.

آنجا فهمیدم که قضیه واقعا مشکوک و جدی است و از آنجا موضوع دغدغه من شد و در حد توان خودم هر جا که توانستم پیگیری کردم.

روایت تقلب پارسال در هر گوشه این چند شهر در جریان است اما چطور می شود از اتفاق افتادن تقلبی در این سطح مطمئن بود؟ او در پاسخ مثال های فراوانی را پشت سر هم بیان می کند و می گوید: خب بالاخره خیلی ها را گرفتند و کلی پرونده هم درست شده.

او مثال هایی از افرادی که پس از سال ها دوری از درس و کتاب، امسال دانشجوی پزشکی شدند، مطرح می کند اما نمی خواهد که این مثال ها منتشر شود: هر کدامش که منتشر شود همه می فهمند بحث درباره چه کسی است.

همه هم را می شناسیم دیگر.

بخش دیگری از صحبت های این دانشجوی پزشکی که حالا مشاوره و همکار یکی از موسسات کنکور هم هست، به برنامه ریزی بلندمدت برخی افراد برای تقلب در کنکور پیش رو برمی گردد: اطلاعاتی که همه مردم شهر هم از پرونده می دانند این است که تعدادی از قبل برنامه اش را داشتند.

مثلا من همین امسال در آزمون های آزمایشی کسی را سراغ دارم که رتبه 18 آورده در حالی که پنج سال از درس و دانشگاه دور بوده ولی در کنکور آزمایشی شده رتبه 18.

می دانی چرا این ها سراغ کنکور آزمایشی می آیند؟ چون الان یکی از معیارها این است که کنکورهای آزمایشی بررسی شود و خب از نظر سنجش هم منطقی است که وقتی تراز و رتبه خوب است پس این رتبه می تواند درست باشد.

حتی برای آزمون های نهایی هم این روند اتفاق می افتد؛ یعنی تعدادی قبل از اینکه ما به حوزه آزمون نهایی برسیم سوالات را داشتند.

چون معیار سنجش برای بررسی رتبه های کنکور، اول آزمون نهایی است و بعد کنکورهای آزمایشی.

این ها الان هم در آزمون های آزمایشی تقلب می کنند و هم در کنکورهای آزمایشی.

روایت دوم؛ پدر: حق فرزندان مان را خوردند آنچه تفاوت کنکور 1400 را در مقایسه با سال های پیشین برجسته می کند، تعداد بالای پرونده های قضایی یا پرونده های نرسیده به دستگاه قضا به دلیل ریش سفیدی و فامیل گرایی است؛ پرونده هایی که تعدادی از آنها همچنان باز است و در کنار آن، پرونده اصلی موضوعی است که در ذهن و فکر بسیاری از داوطلبان یا خانواده های شان همچنان باز است.

در ماه های پیگیری این پرونده، با ده ها نفر از افرادی روبرو شدم که با ریز جزییات از کارنامه تحصیلی، رتبه، درصدها و شیوه تقلب افرادی مشخص سخن می گفتند اما زمانی که بحث به ضبط و انتشار این توضیحات در گزارش می رسید، همه با این توضیح که ما از یک طایفه هستیم، ما فامیل هستیم، دوست قدیمی هستیم پا پس می کشیدند.

در این بین اما معدود کسانی هم بودند که با دغدغه و علاقه نه تنها روایت می کردند که حتی ماه ها پیگیر قضایی این پرونده هم شدند.

یکی از این افراد که نام و صدایش نزد خبرنگار اعتماد محفوظ می ماند، ماجرا را به این صورت توضیح می دهد: اگر خودتون همون لیست معروف رو نگاه کنید؛ حتما شما که تحقیق می کنید می دونید لیستی از همه کسایی که تقلب کردن منتشر شده و همه مردم این شهر هم اون لیست رو دارن، در اون لیست می بینید که چندین نفر از فامیل و طایفه ما بودند.

یکی از همون ها یکی- دو ماه قبل از کنکور همینجوری به من گفت اگه می خوای امسال پسرت دیگه پزشکی قبول بشه، راهش پول خرج کردنه، یه بار پول خرج کن و دیگه تموم.

او که انگار تازه پس از کنکور و اعلام رتبه ها و آمار قبولی، متوجه معنا و مفهوم برخی سخنان شده، روایت خود را این طور می دهد: می دونی چرا دو ماه قبل کنکور اینجوری به من گفت؟ می خواست مزه دهن منو متوجه بشه.

می خواست بدونه من پول می دم یانه.

اما او در پاسخ چه کرد و چه گفتید؟ با لحنی این بار آرام ادامه می دهد: من گفتم این حرفا چیه و واقعیتش هم اینه که اصلا جدی نگرفتم این حرفو.

همون هفته آخر، دوباره همون آدم یه جمله با همین مفهوم گفت ولی باز هم من اصلا نمی دونستم چه خبره و اصلا جدی نگرفتم.

گذشت تا رتبه ها اومد و متاسفانه رتبه پسر من با وجود اینکه هم کنکورهای آزمایش اش عالی بود و هم عالی درس خونده بود، خوب نشد.

سر مرز داروسازی بود و خودش هم همین رشته رو می خواست.

مرز ردی ها.

اما ماجرای آن فرد و پیشنهادش به کجا رسید؟ پدری که ماه ها پیگیر پرونده تقلب کنکور در ادارات و نهادهای دولتی و قضایی بود، در پاسخ به ادامه روایت برمی گردد: هیچی.

موقعی که رتبه ها اومد که هیچ خبری از این آدم نبود چون دخترش دو یا سه سال پیش رفته بود پرستاری.

من هم فکر نمی کردم که دوباره کنکور داده باشه.

حتی مرحله اعلام قبولی دانشگاه ها هم که رسید باز هیچی نگفت تا اینکه کم کم یه خبری زیرزیرکی پیچیده بود که کلی آدم عجیب پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی قبول شدن.

دو - سه هفته گذشته بود که من فهمیدم.

بله دختر اون آدم بعد از دو یا سه سال پرستاری خوندن، پزشکی دانشگاه دولتی قبول شد.

اینجا بود که فهمیدم اون آدم می خواست پول بده برای سوالات کنکور و اومده بود سراغ من که پول رو با هم تقسیم کنیم ولی روش نشد یا می ترسید که مستقیم بگه.

باورت می شه؟ یعنی اینا از حداقل یکی - دو ماه قبل برنامه شو داشتن.

مشابه این روایت ها در چندین استان مختلف و بیش از همه در شهرهای کوچک و حتی برخی روستاها فراوان است؛ خودشان اما می گویند وقتی تقلب و پاسخ ها به دورافتاده ترین مناطق ایران یعنی کهگیلویه و ایلام و جنوب کرمان رسیده، حتما خیلی زودتر به شهرهای بزرگ هم رسیده است.

فهم تقلبی در این حد گسترده، نیازمند آشنایی بیشتر با شیوه طراحی پرسش ها، روش نگهداری و به طور کلی امنیت دفترچه ها و همچنین نحوه انتقال این دفترچه ها به مناطق مختلف کشور است.

همچنان که مصاحبه شوندگان این گزارش می گویند و اطلاعات مستندی هم صحت آن را نشان می دهد، به نظر می آید متقلبان پرونده کنکور سراسری 1400 از ماه ها پیش خود را برای چنین اقدامی آماده کرده بودند؛ اینکه فردی 32 ساله پس از سال ها دوری از دروس، چندین ماه پیش از برگزاری آزمون ثبت نام انجام دهد یا اینکه دانشجوی سال سوم رشته ای علوم انسانی، در کنکور ثبت نام و بعد هم داروسازی قبول شود، نشان از آگاهی قبلی یا دست کم ساماندهی و برنامه ای از پیش تعیین شده دارد.

درباره مراحل طراحی و انتقال پرسش ها، سازمان سنجش آموزش کشور هر ساله یک روایت رسمی تکرار می کند که از قرنطینه چندهفته ای طراحان پرسش ها حکایت دارد.

جهت بررسی این روایت گفت وگو با طراحان پرسش های کنکور سراسری مفید است اما دسترسی به این افراد اگر نگوییم نشدنی که بسیار دشوار است؛ دست کم اینکه نویسنده این گزارش نتوانسته فردی را بیابد که راغب به گفت وگو هم باشد.

با چندواسطه اما یکی از طراحان پرسش های کنکورهای ارشد و دکتری در یکی از رشته های علوم پایه به شرط منتشرنشدن نام و اطلاعات جزیی اش، توضیحاتی را ارایه می دهد: من اطلاع دقیقی درباره کنکور سراسری ندارم اما روند طراحی پرسش کنکورهای دکتری و ارشد به این صورت است که ابتدا سنجش با نامه ای کاغذی در پاکتی مخصوص (هیچ مرحله ای به صورت ایمیل یا ارسال فایل در پیام رسان های مجازی نیست) از حدود 30-20 نفر از چهره های شاخص هر درس درخواست طراحی پرسش می دهد.

این نامه البته دو شرط مشخص هم دارد: 1- بستگان درجه اول شما امسال کنکور نداشته باشند.

2- شما با هیج موسسه کمک آموزشی و کنکوری همکاری نداشته باشید.

آن طور که این عضو هیات علمی یکی از دانشگاه های مطرح تهران می گوید، مراحل بعد به طبقه هفتم سازمان سنجش انجام می شود: این پرسش ها که جمع آوری می شود، مسئولیت به سه نفر اصلی هر گروه می رسد که معمولا قوی ترین و قابل اعتمادترین استادن آن درس در ایران هستند.

از این سه نفر، یک هد (مسوول) گروه می شود و در دو - سه جلسه پرسش های اصلی آن درس مشخص می شوند.

روند ورود به طبقه هفتم هم به این صورت است که هیچ کس حق همراه داشتن موبایل هر وسیله الکترونیکی دیگر را ندارد و حتی پرسش ها را با خودکار و روی کاغذ می نویسیم.

پس از طراحی پرسش های نهایی، برگه پرسش ها در اختیار تایپیست مخصوص و مورد اعتماد سنجش در همان طبقه قرار می گیرد و پس از تایپ، یک بار دیگر این گروه سه نفره، صحت پرسش ها و همچنین ایرادهای نگارشی و تایپی را بررسی می کنند که پس از این مرحله، نوبت به تکثیر عمده پرسش ها آن هم با استانداردهای مشخص سنجش در ساختمان همین سازمان می رسد.

یک بحث پرتکرار دیگر هم در روایت های رسمی، قرنطینه طراحان پرسش ها است که دست کم و بر اساس این روایت، چنین قرنطینه ای درباره طراحان پرسش های کنکورهای دکتری و ارشد وجود ندارد و طراحان پس از پایان کار خود در طبقه هفتم به خانه و کلاس های درس و دانشگاه خود برمی گردند.

اما از نگاه طراح پرسش های یکی از درس های کنکورهای ارشد و دکتری در هفت سال گذشته، آیا امکان لورفتن پرسش ها در این مرحله وجود دارد؟ او در پاسخ می گوید: بخش زیادی از این روند بر شیوه گزینش سنجش و اعتماد آنها به افراد انتخاب شده برمی گردد.

امکان تقلب یا انتقال پرسش ها در این مرحله قطعا صفر نیست اما من بعید می دانم این اتفاق رخ دهد.

درباره کنکور سراسری با توجه به تعداد به شدت کمتر درس ها و همچنین اهمیت بیشتر آن و داوطلبان میلیونی، به نظر می آید که استانداردهای مراقبت از پرسش ها بالاتر است و احتمالا لورفتن پرسش ها هم ناچیز.

با این توضیحات اما چگونه افرادی از پیش خود را برای تقلب در این کنکور آماده کرده بودند و شیوه آنها دقیقا چه بود؟ شنیدن روایت های بیشتر و هم صحبتی با افراد نزدیک تر به این حلقه، روزنه نوری بر این پرونده تاریک می افکند.

روایت سوم؛ گفتند هم برای پاسخ ها و هم تجهیزات پول دادیم در بسیاری از شهرهای کم جمعیتی که ماجرای تقلب کنکور سراسری 1400 در آنها دهان به دهان می چرخد، فهرست هایی از افراد با رتبه های مشکوک هم منتشر شده است.

به نظر می آید این فهرست ها از سوی معترضان پیگیر محلی یا از دل گزارش های مردمی با هدف ارائه به نهادهای ناظر تهیه شده و در مراحل و شاید ناامیدی از پیگیری جدی، دست به دست چرخیده است.

تماس با بسیاری از افراد یکی از این فهرست نتیجه چندانی دربرندارد و همه یا اصل موضوع را رد می کنند یا اینکه رتبه و قبولی را حاصل تلاش خود می دانند.

در این بین اما تعدادی از این افراد در حلقه های نزدیک تر به خود یا جمع های خانوادگی و دوستانه با اعتماد به نفس از کار بزرگ خود سخن می گویند.

صدای یکی از این افراد هم با برنامه ای از قبل تعیین شده در اختیار خبرنگار نویسنده این گزارش قرار می گیرد که محتوای آن را دیگر اطلاعات و اسناد هم تایید می کند.

خلاصه روایت به این صورت است که این افراد در هر شهر و منطقه با یک یا چندین واسطه با فرد هماهنگ کننده در ارتباط بودند.

ابتدا بیعانه ای یا پیش پرداختی داشتند که دست کم 10 میلیون تومان بود و در مرحله بعد هم برای دریافت هندزفری مخصوص و کارتی که کار تلفن همراه را انجام می داد، هزینه ای از 20 میلیون تومان به بالا پرداخت کردند.

هندزفری دریافتی آنها کاملا داخل گوش قرار می گرفت که امکان تشخیص آن به شدت پایین بود؛ عبارت خود این فرد هندزفری نامریی و موبایل مسترکارت است.

آنها روز امتحان با این تجهیزات به محل برگزاری کنکور رفتند و در ادامه هم پاسخ ها از داخل گوشی به این افراد اطلاع داده می شود: موبایل کارتی حالت پاسخ خودکار داشت و ما قبلا همه این ها را چندین بار تست کرده بودیم.

چون دفترچه من متفاوت از دفترچه ای بود که آنها در بیرون داشتند، اول هر پرسش را برایم می خواندند و من باید آن سوال را پیدا می کردم.

بعد هم جواب درست را می گفتند.

تازه برای من سخت شده بود ولی بعضی دقیقا همان دفترچه ای را داشتند که بیرون رفته بود و اصلا نیاز نبود که دنبال سوال بگردند.

اینکه پرسش ها چگونه به بیرون رسیده بود هم بخش دیگری از ماجرا است؛ مسئولان اصلی این تیم ها، افرادی را با هدف قبلی در کنکور ثبت نام کرده و از آنها خواسته بودند که از صفحات مختلف عکس بگیرند و به بیرون ارسال کنند.

تیم هایی هم برای پاسخگویی به پرسش ها در کمترین زمان ممکن داشتند.

فعالان شبکه های اجتماعی و آنها که تیر پارسال اخبار را دنبال می کردند البته به خاطر دارند که درست در روز برگزاری کنکور سراسری کانالی با نام مشخص در تلگرام، حدود یک ساعت پس از آغاز کنکور هم تصاویر پرسش ها و هم پاسخ را منتشر کرده بود؛ البته گردانندگان آن کانال همان روز متنی در کانال خود منتشر کردند و مدعی شدند که با هدف تلاش برای عدالت، افشاگری و رسوایی این تقلب گسترده دست به چنین اقدامی زده اند.

به نظر می آید این توضیحات، معنا و مفهوم سخنان عبدالرسول پورعباس رییس کنونی سازمان سنجش آموزش کشور در اول تیر 1401 را بهتر آشکار می کند.

او گفته بود: عده ای سعی می کنند که به سوالات سازمان سنجش دسترسی پیدا کنند.

یک عده حرفه ای فقط اجیر می ‎شوند تا بروند سر آزمون تا از سوال ها عکس بگیرند با دوربین های پیشرفته در عینک و کراوات و دکمه.

داوطلبانی که قصد تقلب دارند محرومیت آزمون تا 10 سال را دارند، اما کسانی که تلاش دارند تا در تقلب به دیگران کمک کنند تا پنج سال زندان دارند.

روایت چهارم از کرمان؛ ریاضی را افتاد اما در کنکور 80درصد زد {درست یک سال پیش یکی از دوستانم با من تماس گرفت و گفت که دنبال یک هندزفری مخصوص می گردد که در داخل گوش حالت نامریی دارد یا مثلا شبیه پاک کن یا مدادتراش است.

اطلاعاتی درباره آن نداشتم.

از او درباره کارکرد این هندزفری پرسیدم و گفت به درخواست برادر کنکوری اش که در سیرجان کرمان ساکن است، پیگیر شده است.

با هم به بازار موبایل و مجتمع علاالدین رفتیم و آنجا هم فروشنده ای پیدا نشد که حتی از وجود چنین هندزفری هایی اطلاع داشته باشد.

می گفتند اگر چنین چیزی باشد، قطعا قیمت به شدت بالایی خواهد داشت و به راحتی هم در اختیار همه قرار نخواهد گرفت.

در هفته های گذشته که پیگیر گفت وگوهای این گزارش بودم و بحث به این هندزفری ها رسید، این خاطره از ذهنم گذشت و شماره تماس برادر دوستم را گرفتم که روایتش در ادامه می آید.

} رضا نام مستعار دانشجوی کنونی رشته شیمی است که پارسال و در روزهای پیش از کنکور ساکن شهر کوچکی در اطراف سیرجان بود و زمزمه هایی از احتمال تقلب در کنکور شنیده بود: شهرستان ما شهرستان کوچکی است و خبرها زود می پیچد.

آن موقع شنیده بودم که پارسالش یعنی کنکور 99، یک عده با کارنامه قبلی خیلی ضعیف که دانش آموز خیلی ضعیفی هم بودند رتبه خوبی آوردند.

گویا سال 99 هم تقلب شده بود ولی مثل 1400 انگار نبود.

می گفتند که این ها یک سری هندزفری و وسایل خاص خریده بودند.

می خواستم ببینم جریان چیست و استرس و نگرانی کنکور را هم داشتم.

از برادرم خواستم که درباره یک مدل هندزفری خاص که در گوش می رود و اصلا دیده نمی شود، بپرسد.

حدس می زدم اگر چنین چیزی باشد حتما در علاالدین هم پیدا می شود و اگر نباشد هم که دروغ است.

او همین خبرها را شنیده بود و وقتی فهمید در تهران هم کسی از این تجهیزات خبر ندارد تا اندازه ای خیالش راحت شد تا نوبت به اعلام نتایج رسید: بعد که نتایج کنکور منتشر شد یه سری آدم عجیب و غریب رتبه بین 150، 200 تا هزار همه در یک رنج و همه هم شاگرد ضعیف پیدا شدن که برای همه عجیب بود.

مثلا رتبه اول کنکور تجربی درس ریاضی را حدود 50 درصد زد اما یک نفر که من کامل می شناسمش و درس های دبیرستان را نمی توانست پاس کند، 80 درصد ریاضی زد.

طرف حتی اینقدر حالی اش نبود که کنکور سخت بود، بعد کنکور کارنامه اش رو استوری کرد و درصد ریاضی اش بیشتر از 80 درصد بود.

واقعا بالای 80 درصد اون هم کسی که ریاضی را افتاده بود.

دو برابر رتبه اول کنکور ریاضی زده بود.

و اینقدر این طرف حالی اش نبود و پرت بود که حتی همین درصد عجیب و غریب را استوری کرد.

رضا می گوید در همین شهر کوچک اطراف سیرجان بیش از هشت نفر با شرایط مشابه را می شناسد که همه پزشکی و دندانپزشکی کرمان قبول شدند.

اما بارها در خبرهای رسمی از امتحان مجدد سنجش و بررسی شرایط افراد با رتبه های مشکوک سخن به میان آمده بود و حتی رییس پیشین سازمان سنجش از فراخواندن حدود 600 نفر به امتحان مجدد خبر داده بود اما آن طور که رضا می گوید این افراد همه همچنان مشغول دانشگاه اند: من هم شنیدم که قرار است از این ها امتحان بگیرند ولی می دانم که الان دارند دانشگاه درس می خوانند.

از پیج های اینستاگرامشان مشخص است.

روایت پنجم از ناظر امتحان؛ پیشنهاد پول و گوشی دادند معلمی در کهگیلویه که نام و صدایش نزد خبرنگار اعتماد محفوظ می ماند، روایت متفاوتی از شب پیش از برگزاری کنکور می دهد؛ او که خود فرزند کنکوری دارد و با سختی و رنج یک سال درس خواندن شبانه روزی برای موفقیت در این آزمون آشنا است، می گوید که شب پیش از کنکور افرادی با موبایل و کارت هدیه سراغش آمدند: ما پیش بینی چنین تقلبی را داشتیم؛ هم مراقبان و هم مسئولان هم در جریان بودند.

حتی یادم هست که به فرماندار وقت هم التماس کردم که اینترنت شهر در آن روز قطع شود.

آقای فرماندار ساعت یک شب به من زنگ زد و گفت که با استاندار هم زمان با وزیر کشور لینک شدیم ولی وزیر گفت که تنها با مصوبه شورای عالی امنیت ملی یا مسئول امنیت شهرستان می توان اینترنت یک شهرستان را قطع کرد.

اما بر چه اساس پیش بینی چنین شرایطی را داشت؟ این معلم و ناظر جلسه کنکور در پاسخ می گوید: چون به خودم پیشنهاد شد.

عده ای با یک گوشی کارنکرده و یک کارت هدیه آمدند و پیشنهاد همکاری دادند که حتی من این موضوع را به فرماندار هم منتقل کردم.

خیلی تند با این افراد حرف زدم که این چه پیشنهادی است اما گفتند فقط ما تنها نیستیم و خیلی ها دارند این کار را انجام می دهند.

با فرماندار و مسئولان شهرستان حرف زدم و حتی در یک گروه با حضور مسئولان هم این موضوع را مطرح کردم که در نهایت پاسخ شان همان تماس ساعت یک شب بود که نمی شود اینترنت را قطع کرد.

حتی پیشنهاد داد که جایگاه اصلی را به من نشان دهید تا خودم بروم و شخصا این کار را انجام دهم ولی اقدامی نشد تا آن اتفاق تلخ رخ داد.

او در ادامه از تلخی این اتفاق می گوید: اینکه طرف پس از 10 سال بیاید و بدون هر تلاش و سوادی در یکی از بهترین دانشگاه های ایران پزشکی بخواند واقعا دردآور است.

فرزند خود من چند سال پیش کنکوری بود و می دانم که چه مرارت و تلخی را طی کرد و خودم هم چقدر در این سال سختی کشیدم.

حتی تا زمانی که رتبه ها آمد حتی یک شب خواب درستی نداشتم و بعید است تا آخر عمر سختی های این یک سال فرزندم را فراموش کنم.

اینکه فردی بدون یک ساعت درس خواندن بهترین رشته قبول شد واقعا تلخ و دردآور است.

چالش مجلس و سنجش، درباره امتحان مجدد کارنامه های شبهه ناک پرونده کنکور 1400 به همین روایت ها و دستگیری چندین متهم و حتی تغییر در شیوه برگزاری آزمون (افزایش تعداد دفترچه ها و تعداد پاسخ نامه ها با هدف کاهش زمان مفید برای تقلب) خلاصه نمی شود؛ نزدیک به یک سال است که کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی و سازمان سنجش آموزش کشور درباره شیوه سنجش افراد با کارنامه های مشکوک بحث و چالش دارند.

مجلس می گوید مراجعانی داشت که از فشار روانی به خود و خانواده هایشان آن هم به دلیل امتحان مجدد سنجش گلایه دارند و خواستار لغو این آزمون است و در سمت دیگر هم سازمان سنجش با تاکید بر قانون و حق داوطلبان، امتحان مجدد از داوطلبان با کارنامه مشکوک را یک اصل ضروری می داند.

هر چه که هست تاکنون مجلس برنده این چالش بود و کمیسیون اصل نود رسما اعلام کرده که برگزاری امتحان مجدد از افرادی که به دانشگاه رفته اند غیر قانونی است و نباید انجام شود.

بررسی اخبار رسمی درباره تاریخ برگزاری امتحان مجدد هم نشان می دهد که از تیر پارسال تا اردیبهشت همین امسال بارها تاریخ های متفاوتی برای برگزاری کنکور مجدد اعلام شده و در نهایت افراد زیادی هم از حضور در این امتحان معاف شدند؛ اطلاعاتی موثق و روایت چندین نماینده مجلس نشان می دهد که حتی افرادی که از نظر سازمان سنجش مشکوک به تقلب بودند، با پیگیری بعضی نمایندگان مجلس از کنکور مجدد رها شدند و حالا به تحصیل خود در رشته برتر علوم تجربی ادامه می دهند.

این ماجرای شائبه تقلب گسترده در حالی است که پیش تر بومی گزینی، سهمیه های فراوان و همچنین پولی شدن بسیاری از کدرشته های دانشگاه های دولتی با انتقادات فراوانی روبرو شده بود؛ منتقدان می گویند که در چنین شرایطی داوطلبان کنکوری برآمده از طبقه ضعیف جامعه و خانواده های فرودست عملا شانسی برای ورود به دانشگاه ها و رشته های برتر ندارند.

به نظر می آید به این فهرست حالا یک نگرانی دیگر هم افزوده شده است؛ نگرانی ای که شاید مرهم آن برگزاری کنکور امسال به شیوه کاملا سالم و امن است.


کلید واژه ها: دانشگاه - نمایندگان مجلس - دندانپزشکی - نمایندگان - داروسازی - تقلب - دانشگاه های برتر - روزنامه اعتماد - پیگیری - کنکور سراسری - فیلتر - آزمون - کنکور - علوم تجربی - سنجش - راضی - مجلس - روزنامه - گفت وگو - گسترده - اعتماد - نگرانی - پرونده - سراسری - نزدیک - اتفاق - دولتی - سابقه - تقلبی - تکرار

آخرین اخبار سرویس:
تازه عروسی تهرانی مچ داماد را با یک دختر در اروپا گرفت | سفر کاری با همکار خانم دز دادگاه لو رفت!

عکس متفاوت از فرماندهان سپاه و ارتش در یک قاب+ببینید

نقش دستگاه قضایی در صیانت از سلامت جامعه و مجموع دستگاه های حکومتی | لزوم برخورد قاطعانه با متخلفین و مفسدین

رییسی: گره گشایی از زندگی مردم و جبران عقب ماندگی ها مسئولیت مشترک همه اجزای نظام است

دبیر ستاد نهی از منکر : بدحجاب ها جریمه نقدی می شوند / بدحجابی جرم نیست ، تخلف است

هزار امید برای دختران شمال شرق تهران

برخورد تحسین برانگیز مردم یاسوج با اورژانس+ فیلم

تفاوت فرهنگی میان دانشجویان بومی و غیربومی مشکل ساز شده است

روایت مهاجرانی از نگارش نقد کتاب سلمان رشدی

رییسی: همکاری دولت و مجلس تاکنون نتایج سازنده و مهمی داشته است

جلسات مشترک مجلس و دولت هر فصل برگزار می شود

خط قرمز ما منافع مردم و مصلحت های نظام است

برای 2 شهید مفقودالجسد 3 بار مراسم تشییع گرفتند

دبیر ستاد نهی از منکر : بدحجاب ها جریمه نقدی می شوند / بدححابی جرم نیست ، تخلف است

پیام تسلیت آیت الله سیستانی به استاد شهیدی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 24 مرداد 1401

وفاق موجود میان دولت و مجلس فرصتی برای غلبه بر مشکلات است

عکسی از تتلو و صدف طاهریان که نباید منتشر می شد! + عکس

8 نشانه ای که لو میده یکی داره به شما علاقه مند میشه!

بازنشستگان با سابقه حق بیمه کمتر از ده سال حقوق دریافت می کنند

آمریکا جلوی ورود الواح هخامنشی به ایران را گرفت

منتقدان و مخالفان طرح عفاف و حجاب لب باز کردند/ برخی چهره ها نیامدند

آنچه ابتدا می بینید عمیق ترین ترس های شما را آشکار می کند؟!

یکی بهت ابراز علاقه میکنه ولی تردید داری بهش! / این ویژگی ها رو اگه داشت بهت دروغ میگه!

مجلس افزایش حقوق بازنشستگان را به هیات تطبیق پاس داد!

فال ابجد 25 مرداد 1401/ فال ابجد فردا سه شنبه 25 مرداد 1401

سرنوشت خودروهای لاکچری دپو شده در گمرک چیست؟

لزوم استفاده از ظرفیت های ملی برای خدمت رسانی مطلوب به زائران رضوی

تصاویر/ مجمع مشورتی مسئولان ارشد استان خراسان رضوی ویژه دهه آخر صفر

اپیدمی قطع درخت در تهران

نماینده سیلی زن هم انتقاد کرد

رییسی: مقاومت تنها نسخه علاج مشکلات جهان اسلام است

شن کف رودخانه زاینده رود را کجا می برید؟/ بررسی یک پرونده عجیب در زاینده رود؛ یک جزیره محو شده است (فیلم)

طرح ساماندهی کارکنان قراردادی تصویب شد+ جزییات

نظر معلمان درباره اصلاحاتِ آیین نامه ی رتبه بندی

خواندنی های تاریخ| دردسرهای بامزه شناسنامه گرفتن ایرانی ها!

قالیباف: مجلس خود را موظف به همراهی با دولت می داند

مقام حوزه علمیه: 13 میلیون خانم متاهل در کشور تمایلی به فرزند آوری ندارند

سحر قریشی عکس های آقای خواننده را پاک کرد!

قالیباف: دولت و مجلس دو بازوی نظام حکمرانی در کشور هستند

واکنش مهران غفوریان به خبر فوتش

فیلم | آیت الله جوادی آملی: حفظ نظام اسلامی واجب عینی است

روضه خوانی در نخلستان ها برای کشاورزان +عکس و فیلم

افزایش 6 هزار مگاواتی تولید برق در 9 ماه گذشته

ترتیل صفحه 514 قرآن/ تحقق وعده های الهی+فیلم، متن و مفاهیم

مجلس گزارش دولت از متن مذاکرات وین را همدلانه بررسی می کند

بازداشت یکی از مدیران حقوقی شهرداری تهران

بازنشستگان هنوز منتظرند/ دولت احکام بازنشستگان را اصلاح می کند؟

این دو پسر می دانند فردا قرار است بمیرند! | ماجرایی عجیب و خواندنی

والدین جدی بگیرند / سه سوال مهم از کودکان قبل از خواب شبانه

نقش بی بدیل قوه قضاییه در سلامت جامعه و مجموع دستگاه های حکومتی

وزیر ارتباطات چگونه تجربه اینترنتی ما را تغییر داد؟ / ارتباطات اینترنتی دیتاسنترهای داخلی در 47 درصد مواقع سال 1400 دچار اختلال بوده اند

آغاز عملیات آبرسانی به روستا های لنده به همت سپاه

نتیجه آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد + جزییات

فیلم | آیین سنتی نخل گردانی روز شش امام حسین(ع) در نیاسر

قالیباف: باید خط قرمز ما منافع مردم باشد

(عکس) قابی از مسیح علی نژاد و بادیگاردهایش

اجرای طرح تابستانه حفظ 4 جزء قرآن در دزفول

ادعای سخنگوی دولت درباره رابطه رییسی با مردم

آخرین اخبار از صدور احکام جدید بازنشستگان تامین اجتماعی 1401

پرداخت حقوق به بازنشستگانی که کمتر از 10 سال حق بیمه دارند!

دانشجویان در جهت باروری علم تلاش کنند

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس : گزارش دولت از متن مذاکرات وین را مجلس ، همدلانه بررسی می کند

هشدار جدی به کارمندان: عدم رعایت پوشش اسلامی در عکس پروفایل می تواند به اخراج کارمند ختم شود

فرمانده دافوس ارتش: آماده همکاری با عراق در حوزه آموزش نظامی هستیم

ضرورت استفاده از ظرفیت های ملی برای خدمت رسانی مطلوب به زائران رضوی

حریم خصوصی افراد حفظ و با متخلفین برخورد قاطع شود

رییس مجلس: خط قرمز ما باید منافع مردم باشد

شکل هندسی چهره شما راز درونتان را فاش میکند / این رو بخون تا متوجه بشوی

خط قرمز ما باید منافع مردم و مصلحت های نظام باشد

درخواست رییس شورای عالی سیاسی یمن از سازمان ملل متحد

تصاویر/ برگزاری آیین سنتی نخل گردانی روز شش امام حسین(ع) در نیاسر کاشان

یکی از مدیران شهرداری تهران بازداشت شد/ توضیحات زاکانی

13 شهریور به نام روز ملی اردوهای جهادی در تقویم کشور ثبت شود

از تغییرمعادله به نفع مقاومت تا انتقال الگو به فلسطین

طرح ساماندهی کارکنان قراردادی تصویب شد+ جزییات

بخش عمده اعتبارات سفر رییس جمهور، صرف ساخت مدارس می شود

یک نماینده: ورود خودرو های خارجی مشروط به این است که خودروسازان نتوانند موضوع را پیگیری کنند

ضرورت توجه به تولیدات چندرسانه ای برای انعکاس خدمات نظام در هفته دولت

دبیر ستاد نهی از منکر خراسان رضوی : عدم رعایت پوشش اسلامی در عکس پروفایل می تواند به اخراج کارمند ختم شود

تشریح جزییات نشست مشترک دولت و مجلس

رییس شورای عالی سیاسی یمن خواستار انجام تعهدات آتش بس شد

فیلم | گزارش صدا و سیمای قم از مراسم عزاداری هیئت هنر و رسانه

رابطه قایمکی تتلو با صدف طاهریان | سحر قریشی دستگیر شد؟

اقدامات امیدآفرین، در اولویت اطلاع رسانی روابط عمومی ها قرار گیرد

عدم توجه به کادرسازی نیروها؛ ضعف مهم دستگاه های اجرایی

قالیباف: در برخی مواقع تصمیماتی می گیریم که کاری به آسایش مردم ندارد/ منابع کشور را یا نشناختیم، یا اگر شناختیم، به سراغ آنها نرفتیم

خانه ارغوان پس از درگذشت مرحوم ابتهاج

پاسخ جالبی که مرحوم هوشنگ ابتهاج در مورد اسمش گفت+ویدئو

عواملی که باعث خیانت زوج ها میشود

صحن جمهوری حرم مطهر رضوی مسقف می شود

قالیباف: منابع کشور را یا نشناختیم، یا اگر شناختیم، به سراغ آنها نرفتیم

​قادری: همسان سازی حقوق بازنشستگان مطالبه جدی عمومی است

زاکانی: تخلف یکی از مدیران شهرداری توسط شهرداری کشف شد / مبارزه با فساد را وظیفه خود می دانیم

سرپرست شهرداری شیراز معارفه شد

ساماندهی معلمان نیاز به قانون ندارد

توان های انسان در اثر عبودیت، استغفار و توبه شکوفا می شود

پادکست | عبرت های کربلا

دولت و مجلس دو بازوی نظام حکمرانی در کشور هستند

بازداشت یکی از مدیران حقوقی شهرداری | علت این حکم فعلا قابل توضیح نیست

پارسال صدها نفر با تقلب دانشجوی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه های برتر دولتی شدند

پارسال صدها نفر با تقلب دانشجوی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه های برتر دولتی شدند