مطالب مرتبط:
تقلب و تخلف در کنکور امسال؛ شایعه یا واقعیت؟/ کار را به کاردان بسپارید، متخصصان را نرانید!
ادعای لو رفتن سوالات کنکور 1401/ کشف 70 تخلف سرجلسه آزمون
انهدام 2 باند تقلب و افشای سوالات کنکور در آذربایجان غربی
ماجرای تقلب حین جلسه کنکور تجربی و انتشار سوالات در فضای مجازی چه بود؟
گزارش روزنامه «اعتماد» از تقلب در کنکور 1400
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 11 تیر 1401 ساعت 15:122022-07-02سياسي

تقلب و تخلف در کنکور امسال؛ شایعه یا واقعیت؟/ کار را به کاردان بسپارید، متخصصان را نرانید!


مشکل اصلی را اما باید جای دیگر جُست: با روی کار آمدن دولت سید ابراهیم رییسی برخی یک شبه به جایگاه هایی رسیده اند که سزاوار نیستند و جوانانی با مشتی شعار و تظاهر ایدیولوژیک و حذف نخبگان بر جای آنان می نشینند.

- روزنو :نماد سازمان سنجش طی سالیان متمادی دکتر توکل بود که به آقای کنکور شهرت داشت .

خود کنکور بود اصلا! نمی گوییم تا ابد باید می ماند اما تجربه ها باید منتقل شود.

درباره تخلف و تقلب در کنکور سراسری امسال به خصوص در رشته پر داوطلب و پر طرفدار علوم تجربی شایعاتی در فضای مجازی و گفت و گوهای داوطلبان و خانواده ها در گرفته که در مقام اثبات و نفی نمی توان نوشت اما در این که شایعه بسیار پررنگ است و امنیت روانی خانواده ها را بر هم زده تردیدی نیست تا جایی که روزنامه رسالت - که دهه ها ارگان اصلی اصول گرایان سنتی بود و اکنون تریبون نواصول گرایان قالیبافی است - خواستار استعفای رییس سازمان سنجش شده است.

همان گونه که اشاره شد شایعات مختلفی شنیده می شود.

از کنترل نکردن دقیق شناسنامه ها و کارت ملی ها به معنی احتمال امتحان دادن دیگری به جای داوطلب اصلی و واقعی ( فکر کنید دانشجوی پزشکی جای دیگری امتحان بدهد) یا صدای گوشی های تلفن همراه در جلسه و حتی لو رفتن سؤالات در ساعتی قبل از آزمون.

برخی هم مدعی شده اند بعضی داوطلبان به جای دیگر هدایت شده اند و صفحات اینستاگرام پر از این ادعاها شده که همه را نمی توان توطئه استکبار جهانی برای تحت الشعاع قرار دادن جراحی مشعشع دولت در حذف ارز ترجیحی دانست! بله، ممکن است حسب عادت قضیه را از بیخ و بن انکار کنند یا بگویند تنها محدود به برخی حوزه ها بوده یا قول دهند از پذیرفته شدگانی که با توجه به نمره امتحان نهایی پیش بینی نمی شده در رتبه های بالا پذیرفته شوند دوباره آزمون گرفته شود اما اثبات این که چون در امتحان نهایی نمره کم داشته اند قاعدتا نباید رتبه بالا به دست آورند دشوار است چون ممکن است شخص در روز خاص امتحان نهایی مشکل داشته امامهارت تست زنی او بالا بوده باشد.

مشکل اصلی را اما باید جای دیگر جُست: با روی کار آمدن دولت سید ابراهیم رییسی برخی یک شبه به جایگاه هایی رسیده اند که سزاوار نیستند و جوانانی با مشتی شعار و تظاهر ایدیولوژیک و حذف نخبگان بر جای آنان می نشینند.

کار به جای رسید که وزیر محذوف و پرمدعی کار با افتخار می گفت نصف مدیران وزارت کار را کنار می گذارد و البته به هزار نرسیده خودش مرخص شد! حجت عبدالملکی را می توان نماد تخیلات و توهمات باطل شده دولت رییسی دانست.

هر سازمان اداری یک ساختار بوروکراتیک و نمادی دارد و نواصول گرایان به اسم نئو لیبرال و تکنوکرات قدیمی ها را کنار می زنند.

نماد سازمان سنجش هم طی سالیان متمادی دکتر توکل بود که به آقای کنکور شهرت داشت و سال های طولانی رییس این سازمان و حتی در دوره احمدی نژاد هم به صورت کامل کنار گذاشته نشد.

در دوره جوانی ما یک موی سپید نداشت و وقتی می رفت یک موی سیاه بر چهره و از توصیه هر ساله به ضرورت همراه داشتن پاک کن منصرف نمی شد اما این کاره بود.

خود کنکور بود اصلا! نمی گوییم تا ابد باید می ماند.

معلوم است که هر مدیری روزی بازنشسته می شود ولی حداقل به شیوه باغ داران شمال عمل کنید که نهالی را ابتدا کنار درخت مرکبات می کارند و کمی که جان گرفت جای گزین می کنند.

در مدیریت هم چنین است.

مثل تیم های فوتبال که تغییرات بطیء است و ناگهان همه تغییر نمی کنند.

در دهه 60 برایم سؤال بود که وزارت کار با وزیر و معاونانی که سال ها در زندان های شاه بودند چگونه این قدرهمچنان فنی و دقیق اداره می شود چرا که سرحدی زاده وزیر و کمال گنجه ای معاون او بیشتر به مبارزر سیاسی شهرت داشتند تا تخصص.

مرحوم سرحدی بنده خدا دیپلم هم نداشت و تا بخواهی البته خلوص و صفا و شرف داشت.

بعد دانستیم کل ساختار اداری و فنی و تخصصی وزارت کار روی کاکل مدیری به نام خواجه نوری می چرخد و مهندس سیاوش سمیعی هم معاون تکنوکراتی بود و سرحدی خدا بیامرز به نظرات آنها احترام می گذاشت و با یان که 14 سال متمادی در زندان شاه بوده ادا در نمی آورد و کاری به ریش تراشیده مهندس سمیعی نداشت.

می خواست به کارگران خدمت کند و دنبال ادا و اصول نبود.

سیگار هم می کشید و وقتی مهندس موسوی به خواست امام سیگار را کنار گذاشت گفت خوب نیست من هم کنار بگذارم و نخست وزیر پرسید چرا؟ گفت: چون من نماینده میلیون ها سیگاری در دولت ام و امام رهبر همه جامعه است.

هم سیگاری هم غیر سیگاری! مزاح بود البته اما جامعه را چند پاره نکرده بود که چون خودش 14 سال زندان و ضد شاه بوده بقیه طاغوتی اند.

یا در سازمان برنامه مغز غیر قابل انکار آن آقای کردبچه بود که هر سال بودجه ها را می نوشت.

این افراد آن قدر دقیق و مسلط کار می کنند که مثل زنان خانه دار زحمات شان به چشم نمی آید و فق طو وقتی به سفر بروند یا مدتی نباشند معلوم می شود که مرد خانه یا بچه ها از عهده چای دم کردن هم برنمی آیند.

مدیران بورکراتیک و تکنوکرات نیز این گونه اند که وقتی معلوم شده چه می کردند که نیستند.

هر سازمان اداری یک مدیر سیاسی داشت و یک مغز اداری و به نفع خود مقام سیاسی بود که تکنوکرات ها را نگه دارد.

نواصول گریان اما با قدیمی ها سر سازش ندارند.

این گونه است که عادل فردوسی پور در شبکه 3 تحمل نشد چون علی فروغی جز در قد ظاهری در هر موضوع دیگر نسبت به فردوسی پور احساس کوچکی می کرد.

نه تحصیلات دانشگاهی، نه اطلاعات عمومی، نه محبوبیت مردمی، نه سابقه رسانه ای ، نه مدرک دانشگاهی، نه ظاهر و چهره.

هیچ یک، واقعا هیچ یک.

پس راه حل را در این دید که عادل فردوسی پور را کنار بگذارد تا کسی جای او بنشیند که از همه نظر از او سر باشد نه فقط در قد ظاهری و اوامر را اطاعت کند چون می داند در خیابان به دنبال سوژه گشتن کجا و در استودیو گفت و گوی مستقیم داشتن کجا و آن قدر نامقبول است که حتی بیان درست تر کلمات به نسبت عادل که جویده جویده صحبت می کرد هم به عنوان امتیاز در نظر گرفته نمی شود.

این داستان در جاهای دیگر هم رخ داده و در برخی ادارات آدم احساس می کند به مهد کودک رفته است! به اسم جوان گرایی بچه بازی درآورده اند.

در جلسه ای یک جوان بیست و سه چهار ساله برای آن که نشان دهد چقدر متعهد است مدام وسط جلسه و بی ربط همه را به صلوات فرستادن دعوت می کرد ورشته کلام از دست خودش هم خارج می شد و در این فاصله البته فرصت پیدا می کرد زیر زیرک به یادداشت هایی که از روی گوگل جمع آوری کرده بود نگاهی بیندازد.

کاش کنکور متمرکز را بردارند و پیش از سال 49 بازگردند تا طرف اگر دوست دارد فلسفه بخواند در آزمون دانشکده مربوط شرکت کند نه این که از روی رتبه ناچار باشد و وقت خودش و استاد و مملکت را بگیرد و آخر هم معلوم نشود این همه فلسفه خوانده را چرا تربیت می کنند.

فلسفه را به عنوان مثال گفتم.

دکتر در دامپزشکی را هم می توان مثال زد که می خواسته جراح قلب شود و دام و حیوان را دوست ندارد و هر رشته ای که از سر ناگزیری رتبه برمی گزینند.

موضوع اصلی این یادداشت اگرچه تخلفات و تقلبات کنکور است که حداقل مصداق سلب امنیت روانی مردم است و نکته ای که رهبری در دیدار اخیر با مقامات قضایی گفتند اما روشن است که تنها می توان دغدغه های مخاطبان را منعکس کرد و اثبات موردی نیاز به ادله خاص دارد اما در مجموع از کاهش فاحش اعتماد اجتماعی حکایت می کند.

این را هم تکذیب یا رفع و رجوع کنند باز مشکل اصلی باقی است.

این وضعیت که به صِرف ظاهر و با مدرک مؤسسات قارچی مشاغلی را به آدم های بی تجربه بسپاریم فجایعی بالاتر هم به بار می آورد و بعد 43 سال قابل قبول و موجه نیست که یک جوان 24 ساله جنگ و انقلاب ندیده خود را مدعی تر از فرزندان انقلاب و جنگ نشان دهد و خیال کند با چند جمله عربی و کت وشلوار پوشیدن به مدیر متعهد بدل شده است چرا که به تعبیر شهید چمران که امسال سازمان زیباسازی شهرداری اصول گرا آن را احیا کرد و رواج داد "قبول یک مسؤولیت بدون تخصص عین بی تقوایی است".

--------------------------------------------------------------------------------------- * هامون سبطی، رییس کارگروه آموزش دیده بان شفافیت و عدالت به روزنامه فرهیختگان گفته است: ماجرای تقلب حین جلسه ماجرایی است که سه، چهارسالی است مطرح شده و با وجود تذکراتی که ازسوی دیده بان شفافیت و عدالت و دلسوزان در این چندسال داده شده اما آن همت و جدیت لازم برای جلوگیری از این مساله متاسفانه دیده نشده است، به همین خاطر امسال شاهد هستیم همانند سال های گذشته این موضوع مساله ساز شد، هم برای دستگاه های اجرایی و هم برای خانواده ها و داوطلبان و هم برای دستگاه های انتظامی که زحمت می کشند و گاهی تا جایی که می دانیم اطلاعات به شکل درست یا به موقع دراختیار آنها گذاشته نمی شود و زحمات آنچنان که باید و شاید به نتیجه نمی رسد والا جمع کردن بساط تقلب و تقلب فروشی ها برای نیروهای انتظامی و امنیتی کار سختی نیست به شرطی که همت و هوشمندی لازم در سایر دستگاه های اجرایی وجود داشته باشد.

موضوعی که روز گذشته خیلی مساله ساز شد این بود که قرار بر این بود طبق اعلام رسمی مسئولان سازمان سنجش که سوالات دفترچه های کنکور پس از برگزاری کنکور دراختیار داوطلبان قرار نگیرد درحالی که همیشه این نوع پنهان کاری ها باعث بروز رانت و فساد می شود، یعنی اگر سازمان سنجش در سال های گذشته این ابتکار را به خرج داده بود، به محض پایان یافتن آزمون سوالات را دراختیار عموم مردم قرار می داد به این خاطر بود کسانی سوالات را با روش های غیرقانونی از سالن ها خارج نکنند و الان هم کار ساده تر شده و نیاز نیست به صورت فیزیکی خارج کنند بلکه کافی است از آنها عکس بگیرند.

این اتفاق افتاد ولی در آزمون هنر سوالات برخلاف سال های گذشته دراختیار عموم قرار نگرفت با اینکه سوالات در فضای مجازی در دسترس بود.

در آزمون انسانی و ریاضی که حدود 500هزار شرکت کننده داشت سازمان سنجش از انتشار سوالات خودداری کرد درحالی که از دفترچه ها عکس گرفته شد و به صورت غیررسمی در کانال ها در دسترس بود و نقدهایی علیه سوالات نوشته شد و پاسخ ها داده شد اما درمورد آزمون تجربی که حساس ترین آزمون بود متاسفانه پیش از پایان آزمون دو دفترچه از سه دفترچه روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت و این جای سوال است که چنین اتفاقی رخ داده است.

این سابقه نداشته یعنی با دو امر کاملا متضاد روبه رو هستیم.

کنکور هنر و کنکور ریاضی و انسانی پایان یافته ولی سوالات آنها در دسترس مردم نیست درحالی که کنکور تجربی هنوز پایان نیافته سوالات روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت.


کلید واژه ها: کنکور - خانواده ها - سید ابراهیم رییسی - خانواده - ابراهیم رییسی - روزنامه رسالت - داوطلب - کنکور سراسری - روی کار آمدن - سازمان سنجش - امنیت روانی - اصول گرایان - سید ابراهیم - شایعه - امسال - فضای مجازی - علوم تجربی - داوطلبان - تخلف - تقلب - ابراهیم - متخصصان - روزنامه - نخبگان - سراسری - سازمان - سالیان - طرفدار - تریبون - تا ابد

آخرین اخبار سرویس:
رییس سازمان بسیج اساتید: ساحت مقدس شهدا با لجن پراکنی ها ذره ای مخدوش نمی شود/ صدور بیانیه هجو قبل از روز «مقاومت اسلامی» تصادفی نیست

توقیف یک شناور حامل سوخت قاچاق در آب های خلیج فارس توسط سپاه پاسداران

برگزاری محفل انس با قرآن در پالایشگاه ستاره خلیج فارس

ایفای نقش اصحاب رسانه البرز در طرح قرارگاه اجتماعی

استخدام طراح دکوراسیون داخلی با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت دکوچید در تهران

تجلیل از 193 آزاده خویی در سال روز ورود آزادگان سرفراز به میهن اسلامی

ترفندای خونگی واسه تمیز کردن آینه؛ اینجوری خیلی شیک و سرعتی شیشه آینه رو برق بنداز

شرکت 98 نفر کردستانی در مرحله استانی مسابقات سراسری قرآن

زندگی نامه نخبه ای که دست راست همت بود

ماجد غماس: فلسطین همچنان باید مساله اساسی جهان اسلام باشد

تعیین تکلیف معتادان متجاهر اتباع شهر تهران

نظر سردار حاجی زاده درباره تیم مذاکره

سه معارفه دیگر مدیران استان های فروشگاه زنجیره ای رفاه تغییر کردند

ادامه معارفه ها در فروشگاه زنجیره ای رفاه

سکوت مصطفی تاجزاده در دادگاه

خبر خوب نماینده مجلس درباره افزایش حقوق بازنشستگان

استخدام شرکت مهندسی تکرو سیستم

استخدام کارگر ساده با بیمه در مجموعه پیتزا سیب 360 در شعبه ایرانمال

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ با بیمه در موسسه حسابداری محاسبان

مادر شهیدان «احمدرضا و محمود رضایی پور» آسمانی شد

استخدام مترجم انگلیسی در شرکت نیک تصویر پارتاک در اصفهان

دردسرهای تأمین اجتماعی برای پیمانکاران/ نماینده پیمانکاران سمنان: از استان می رویم!

استخدام مهندس ناظر عمران در یک شرکت معتبر در تهران

تسهیلات مورد نیاز کارخانه چوب و کاغذ مازندران تأمین شود

منابع و راهنمای استخدام بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران

تربیت 5 هزار تیم واکنش سریع/ آمادگی هلال احمر برای خدمت رسانی به زائران اربعین

استخدام برنامه نویس وردپرس در شرکت نوآوران ثمین ملاصدرا تک در تهران

استخدام شرکت بین المللی پیشگامان حساب

نیروی دریایی سپاه شناور حامل سوخت قاچاق در آب های خلیج فارس را توقیف کرد

حضور رییس دیوان عالی کشور در مرکز ارتباط مردمی قوه قضاییه

جبران خسارت سیل و سرمازدگی در اولویت دولت باشد

هزینه های سنگین سیاسی و اقتصادی «استان سازی» غیرقانونی رییسی

62 گروه مدیحه سرایی به مرحله استانی مسابقات قرآن راه یافتند

خلبانِ خواننده مهمان «اقیانوس آرام» می شود

بیانیه میرحسین موسوی و موضع خاتمی و اصلاح طلبان

یک خبرنگار بحران: در کشور ما به کارکرد درست خبرنگار توجه نمی شود

ثبت نام 10 هزار چهارمحالی در سامانه سماح

محدودیت کرونایی در شهر های قرمز فارس اعمال می شود

برگزاری مسابقه ملی «آیه های نور در مکتب امام حسین(ع)»

نظارت سه مرحله ای بر حساب کتاب شهرداری ها

وزارت اطلاعات به پرونده معاملات صوری در بازار مسکن ورود کند

ببینید: مقصران حادثه متروپل مشخص شدند

تدوین دستورالعمل استاندارد صید در آب های عمیق به زودی نهایی می شود

جهاد تبیین حرکت به سمت تحریف زدایی است

نیم قرن اشتباه؛ چه لذتی دارد که یک فرد در کاخی باشکوه زندگی کند ولی از گرسنگی جان دهد؟

آخرین خبر از حذف کنکور/ آموزش مجازی ادامه دارد؟

اجرای نهضت آسفالت در شهر صنعتی البرز/ استفاده از 6 هزار تن آسفالت جهت بسازی معابر

شورای عالی قضایی عراق: صلاحیت انحلال پارلمان را نداریم

استخدام مسئول دفتر با بیمه در مجموعه آجیل و خشکبار حسینی- پوطار/خراسان رضوی

استخدام بازاریاب در بیمه سامان با کد 8169 در تهران

نگاه نقطه ای به گستاخی میرحسین خطاست

مسابقه ملی «آیه های نور در مکتب امام حسین(ع)» برگزار می شود

رفتار مسیحیان و بوداییان؛ ریشه برخی انحرافات در عزاداری

راهنمای خرید بهترین هدایای نامزدی برای زوج های جوان

مجمع تشخیص مصلحت نظام در آستانه تغییرات جدید؟

شرایط جدید دریافت مزایای بازنشستگی

شهدای مدافع حرم مانع تغییر جغرافیای ایران شدند

تأکید رهبر انقلاب بر عدم فعالیت اقتصادی ائمه جمعه به خاطر حفظ شأن آنان است

اربعین بیت الغزل استان از آغاز فعالیت دولت سیزدهم در استان بوده است

محکومیت 156 میلیارد تومانی تولیدکنندگان لبنیات/ پلمب بیش از 50 فروشگاه زنجیره ای

پایش بخش حقیقی اقتصاد ایران در تیرماه 1401 توسط مرکز پژوهش های مجلس

تصاویر/ همایش روز خبرنگار در بوشهر

امینی: مردم توان تحمل این همه گرانی را ندارند

سرلشکر باقری به عراق می رود

نجات باورنکردنی قاتل پس از 14 سال در خوزستان

شورای شهرتهران بر هزینه کرد اربعین نظارت دارد/ روش انتخاب پاکبانان داوطلبانه است

دروازه عاشقی| ایجاد شهرک های اربعین در مرز های شلمچه و چذابه

نطق وکلای ملت/ از تشکیل وزارت بازرگانی تا انتقاد به توزیع اعتبارات در کشور

رییس بسیج اساتید: انقلاب اسلامی، اسلام را از حجره ها و سجاده ها به کف خیابان ها کشاند

ایکنا، رسانه ای همراه با کمیته امداد خراسان شمالی

تذکر نماینده مجلس به رییسی: مردم توان تحمل این همه گرانی را ندارند

استخدام مسئول دفتر در یک موسسه فرهنگی معتبر در میدان انقلاب

استخدام گرافیست در مجتمع چاپ و بسته بندی الماس در اصفهان

نمایشگاه «شوق حضور» در خرم آباد برپا می شود

استخدام شرکت آرشام گهر

قالیباف: مصوبه مجلس، بازگشت قیمت ها به شهریور 1400 است/ هیچ مصوبه ای در جلسه سران قوا برای لغو این موضوع وجود ندارد

فعالان حوزه اطلاع رسانی فرماندهان مقدم تبیین هستند

رییس پلیس راهور فراجا: تعداد کشته های جاده ای در زمان واردات ماشین کاهش یافت

طرح مجلس برای جذب معلم از بین نیروهای حق التدریس و خرید خدمات مغایر دستور صریح رهبر انقلاب است

مقایسه غم انگیز چابهار و جبل علی/ مریم شکرانی

محاکمه چند مدیر در رابطه با اموال متروکه و تملیکی به اتهام ترک فعل

مسیر مبهم درآمد خانواده های ایرانی

استخدام گرافیست و منشی در مجتمع چاپ و بسته بندی الماس در اصفهان

کنگره های شهدای کشور مردمی شود

مجوز هزینه کرد شهرداری تهران برای مشارکت در برگزاری مراسم اربعین حسینی

اتمام حجت قالیباف با دولت | توزیع کالابرگ و بازگشت قیمت های شهریور 1400

واکنش شورای شهری ها به قطع درختان کهنسال دانشگاه الزهرا

استخدام مسئول دفتر با بیمه در گروه صنعتی پامچال در یوسف آباد

کیش میزبان نمایشگاه گردشگری فرهنگ ایران زمین

بازنشستگان بخوانند/ شرایط جدید دریافت مزایای بازنشستگی

دیدار جانشین فرمانده سپاه صاحب الامر با خبرنگاران صداوسیما

هجوم عقرب های سمی به هرمزگان/ فوت 5 نفر براثر گزش عقرب در یک روستا

مهدی چمران رییس شورای شهر تهران ماند

مراسم تودیع و معارفه معاونت بهره برداری و اکتشاف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برگزار شد

پخش همزمان یک مسابقه از دو شبکه تلویزیونی

برخی دروس دانشگاه ها در ترم جدید، مجازی تدریس می شوند

نقد کرباسچی به بیانیه میرحسین موسوی

استخدام پرسنل اداری خانم در مجتمع صنایع غذایی گلها

استخدام کارشناس توسعه تعاملات و پشتیبانی در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

آزادسازی 65 هزار مترمربع از اراضی کشاورزی عباس آباد

تقلب و تخلف در کنکور امسال؛ شایعه یا واقعیت؟/ کار را به کاردان بسپارید، متخصصان را نرانید!

تقلب و تخلف در کنکور امسال؛ شایعه یا واقعیت؟/ کار را به کاردان بسپارید، متخصصان را نرانید!