موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - حقوق كارمندان و بازنشستگان - جواد كاظميان - باشگاه سپاهان - استقلال و پرسپوليس - اتحاديه اروپا - حقوق كارمندان - نسرين مقانلو - اميرعبداللهيان - مديران استقلال - انهدام باند - كسراب - اوزه بيو دي فرانچسكو - وريمه - آيت الله العظمي مظاهري - مشكلات مالي باشگاه پرسپوليس - footballleagueworld - دستور وزير - عليرضا موحد نژاد - پذيرش دكتري بدون آزمون - پروژه سرمايه گذاري - مركز تواري - ماموران

مطالب مرتبط:
ایجاد چهار کارگاه جدید در مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران خرم آباد
مهارتی شدن سی درصد آموزش ها در برنامه ششم توسعه
فرماندار قرچک : تحقق 50 درصد تعهد اشتغال در این شهرستان
نه درصد اشتغال کشور در دست بخش تعاون
آموزش مهارت های زندگی به فرزندان فقدان نهاد تعلیم و تربیت/ در ارائه الگوهای موفق منفعلانه عمل کرده ایم
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 11 تیر 1401 ساعت 09:122022-07-02اجتماعي

«اشتغال» با مهارت آموزی در محیط واقعی کار/ 65 درصد آموزش های فنی و حرفه ای منجر به اشتغال شد


مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی گفت: در سال جاری بیش از 55 رشته جدید آموزشی به مجموعه رشته های آموزشی ما افزوده شده و این پتانسیل را داریم که متقاضیان در این رشته ها پذیرش شوند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از بیرجند، فنی و حرفه ای یکی از نیازهای امروز است که برای آموزش و مهارت آموزی مورد نیاز است.

حسن کامرانی فرد مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار فارس به بیان برنامه ها و اهداف این نهاد در استان می پردازد.

فارس: نظر خود را در رابطه با آموزش های فنی و حرفه ای و نیاز آن در جامعه بفرمایید؟ کامرانی فرد: سازمان فنی و حرفه ای متولی آموزش های مهارتی است و همگام با تازه های علوم و فناوری و به تبع آن با توجه تأکید مقام معظم رهبری و شعار سال اداره کل فنی و حرفه ای برنامه های منسجمی را از ابتدای سال آغاز کرده که امتداد آن برای اوقات فراغت نیز برنامه ریزی شده است.

فارس: رشته های موجود در استان را بیان کنید و آیا متناسب با بازار کار است؟ کامرانی فرد: با پتانسیل 500 کارگاه آموزشی در سطح استان رشته های مهارتی متنوعی را اجرا می کنیم.

در سال جاری بیش از 55 رشته جدید آموزشی به مجموعه رشته های آموزشی ما افزوده شده و این پتانسیل را داریم که متقاضیان در این رشته ها پذیرش شوند.

به صورت متمرکز در شهرستان بیرجند بیش از 100 رشته آموزشی در حال ثبت نام و آغاز دوره داریم که در پنج مرکز آموزشی بیرجند اتفاق می افتد و 19 مرکز آموزشی در سطح استان چه در حوزه برادران و چه خواهران متناسب با استانداردهای به روز شامل گروه های صنعت، خدمات، کشاورزی و فرهنگ و هنر در خدمت علاقه مندان خواهد بود.

فارس: به 55 رشته جدید اشاره کردید آیا این رشته ها در حوزه توانمندی استان ما است؟ کامرانی فرد: امسال رشته هایی که شناسایی کردیم، براساس اسناد بالادستی و نیازسنجی که در استان انجام شده و قالب در طرح های تکاپو و طرح های نیازسنجی در کل استان انجام شده است.

رشته های ما براساس نیاز بوده و کم سرمایه بر است و تجهیزات این رشته ها بالغ بر 10 میلیارد تومان بوده که در چند ماه اخیر خریداری و مستقر شده که از ویژگی نوین بودن آن استفاده کردیم و بازار نوینی خواهند داشت.

ما با دو تفکر داریم رشته های آموزشی را دنبال می کنیم یکی این است که آینده مشاغل را بررسی می کنیم که در بسیاری از موارد آینده مشاغل دچار تغییر می شود و دیگری مشاغل آینده را بررسی کردیم و رشته های نوین مانند خانه های هوشمند، اینترنت اشیا و اتوماسیون های صنعتی در گروه های برق فناوری و اطلاعات را به صورت متمرکز داشتیم.

فارس: عدالت آموزشی در حوزه فنی و حرفه ای در روستاها و مناطق مرزی استان اجرا شده است؟ کامرانی فرد: در 19 گروه هدف اجرای آموزش می کنیم و برای مناطق محروم و مرزی در راستای عدالت آموزشی دوره های خاصی برگزار می کنیم.

دوره هایی که امکان اجرای دوره در مناطق مرزی وجود نداشته و رشته های تخصصی که صرفه اقتصادی ندارد در بیرجند برنامه ریزی شده و در کنارش برای اجرای عدالت اجتماعی مراکز شبانه روزی را فعال کردیم و اسکان آن ها به صورت رایگان انجام می شود.

آموزش آن ها منجر به اخذ گواهینامه شده و برای آن ها پروانه کسب صادر می شود و با تسهیل گران ارتباطی برقرار کردیم که تسهیلاتی را در اختیار آن ها به صورت قرض الحسنه قرار می گیرد.

پروسه شناسایی، اجرای آموزش و اشتغال آن ها توأم برنامه ریزی شده و اکنون در مرکز استان در حال انجام است و این قابلیت را داریم اگر شهرستان های مرزی ما نیاز آموزشی خاصی دارند اعلام کنند ما آمادگی داریم تجهیزات را در اختیار آن ها قرار دهیم.

فارس: آیا روستاییان و عشایر اگر درخواستی داشته باشند، مرتفع می شود؟ کامرانی فرد: توجه ویژه به روستاییان و عشایر داریم تا در حوزه مهارتی آن ها را توانمند کنیم.

فارس: خانه مهارت روستایی به چه صورت است و آیا در مناطق روستایی اتفاق می افتد؟ کامرانی فرد: ما در مناطق روستایی در قالب های متفاوتی آموزش داریم در مراکز ثابت ما که 19 مرکز ثابت و تیم های سیار داریم قابلیت آموزش موردی را در هر نقطه هدف و نقطه جمعیتی داریم و خانه های مهارت را هم شکل دادیم.

با ارتباطی که با نهاد کتابخانه ها انجام دادیم از فضا و بستر آن ها استفاده کردیم و در راستای ترویج و توسعه مهارت آموزی اتفاق خوبی در استان رقم خورده و در حال انجام است و بر مبنای عدالت آموزشی این مهم پیگیری می شود.

فارس: برخی روستاها قطب محصول کشاورزی هستند، آموزش های مورد نیاز در روستاها داده می شود؟ کامرانی فرد: تفاهم نامه متعددی با سازمان های مختلف در اجرای آموزش داشتیم یک تفاهم نامه ما با جهاد کشاورزی است که ارتباط خوبی داریم و برخی از رشته ها که پتانسیل اجرای آن را داریم ما اجرا می کنیم و برخی دیگر را با همکاری جهاد کشاورزی و استفاده از اساتید آن ها اجرا می کنیم.

در قاینات هم اکنون دوره های متناسب زرشک و زعفران را داریم در خوسف روی حوزه عناب کار می کنیم و در هر شهرستان متناسب با پتانسیل های آن اجرای آموزش می کنیم.

در رشته گوهرتراشی و گوهرشناسی در شهرهایی که این پتانسیل را دارند اجرای آموزش می کنیم.

فارس: آیا در حوزه مربی های آموزشی در رشته های جدید و سایر رشته ها در مراکز دولتی مشکلی نداریم؟ کامرانی فرد: ظرفیت مربی ما در استان 95 مربی است که متناسب با رشته های خود در شهرستان ها آموزش ها را ارائه می کنند و در کنار این به سبب گسترش حوزه های آموزشی از مربیان افتخاری برای نخستین بار از ابتدای سال جاری کمک گرفتیم.

خوشبختانه استقبال فارغ التحصیلان دانشگاهی بسیار زیاد بوده که به صورت افتخاری به عنوان مربی افتخاری در پورتال فنی و حرفه ای ثبت می شوند و دوره های خاصی در خصوص مربیگری برای آن ها گذاشته می شود و از ظرفیت علمی آن ها در کنار مربیان استفاده می شود و تاکنون بیش از 50 نفر متقاضی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به صورت افتخاری با ما همکاری می کنند.

فارس: اگر کسی مهارتی داشته باشد و درخواست آموزش بدهد می تواند این کار را بکند؟ کامرانی فرد: در این خصوص ما در 15 روز ابتدای سال تا 15 فروردین ماه سال جاری به سبب اینکه نیاز تمام مردم استان را پوشش دهیم خارج از طرح تکاپو مسابقه ای تحت عنوان مهارت های مورد نیاز خود را به ما اعلام کنید، در استان برگزار کردیم.

در این مسابقه حدود 10 رشته آموزشی تقاضای آموزش داشتند، تماس گرفتیم، تجهیزات متناسب را گرفتیم و در بیرجند رشته فیوزینگ را با درخواست همشهریان خارج از طرح های پژوهشی انجام دادیم.

این رشته در حوزه بازیافت شیشه ها است و کوره مربوطه را خریداری کردیم که در مرکز خواهران بیرجند هم انجام خواهد شد.

فارس: مراکز فنی و حرفه ای در شهرستان ها چه وضعیتی دارند و آیا پروژه های زیرکوه و طبس امسال اجرا می شوند؟ کامرانی فرد: تمام تلاش ما این است که در حوزه مهارت آموزی ظرفیت را اجرا کنیم و شهرستان زیرکوه با توجه به اینکه جدید تأسیس شده اقدامات لازم را با سازمان استخدامی انجام دادیم و چارت تشکیلاتی زیرکوه را گرفتیم.

در سنوات گذشته برای ساخت این مرکز اعتبار اندکی اختصاص پیدا کرده و امسال به صورت ویژه از محل اعتبارات سفر رییس جمهور به استان مبلغی را مرکز زیرکوه در نظر گرفتیم و ساختمان اداری مرکز کامل شده و عملیات ساخت دو باب کارگاه را آغاز خواهیم کرد که از درگاه های مختلف تأمین اعتبار آن را انجام و امسال این دو کارگاه را به صورت ثابت در زیرکوه راه اندازی خواهیم کرد.

هم اکنون در زیرکوه اجرای آموزش در مکان استیجاری صورت می گیرد و به سبب ماهیت آموزش فنی و حرفه ای تصمیم گرفتیم در فضای استانداردتری آموزش ها را اجرا و همگام با اجرای آموزش فضای جدید را آماده می کنیم.

در شهرستان طبس مرکز ما مرکز دو منظوره است و ویژه خواهران مرکزی جدایی را چند سال است آغاز کردیم و امسال سرعت عملیات را بالا بردیم و امید است امسال افتتاح کنیم.

فارس: آموزش های فنی و حرفه ای به چه میزان در استان سبب ایجاد اشتغال شده است؟ کامرانی فرد: در راستای اهداف آموزشی رصد می کنیم و افرادی که دوره های آموزشی را گذراندن و سن اشتغال را دارند بعد از فراغت دوره های آموزشی کار آن ها و رهگیری اشتغال افرادی که آموزش دیدند بالای 65 درصد است و بسیاری از رشته هایی که ثبت نام می کنند، اشتغال آن ها از قبل فراهم شده و ارتباطی را با صنایع گرفتیم و نیازسنجی کردیم.

برخی صنایع درخواست داده تا آموزش ها را ارائه دهیم و در این صنایع نیرو لازم داشتند به طوری که در نهبندان رشته های معدن را داریم که اشتغال آن هم برنامه ریزی شده است.

انتهای پیام/69071/ب
کلید واژه ها: فنی و حرفه ای - آموزش های فنی و حرفه ای - آموزش - آموزش فنی و حرفه ای - حرفه - خراسان جنوبی - مهارت آموزی - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - سازمان فنی و حرفه ای - برنامه ها - آموزش فنی - مهارت - آموزش های مهارتی - کامرانی - مقام معظم رهبری - خبرگزاری فارس - خراسان - نیاز - رشته - آموزشی - برنامه - فارس - اشتغال - مدیرکل - خبرنگار فارس - جنوبی - مقام معظم - متقاضیان - خبرگزاری - اداره کل

آخرین اخبار سرویس:
اوقات شرعی شیراز چهاردهم مهر 1401

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان ، 14 مهر 1401

اوقات شرعی گرگان؛ 14مهر

دستاورد جدید شهرداری تهران در اورهال 550 اتوبوس/ ورود اتوبوس های دولتی به کجا رسید؟

دستاورد جدید شهرداری در اورهال 550 اتوبوس/ ورود اتوبوس های دولتی به کجا رسید؟

اوقات شرعی چهاردهم مهر ماه در سمنان

آسمان چهارمحال و بختیاری صاف تا کمی ابری

لباس سنتی زنان ایرانی چه شکلی بود؟ | زنان ایران زمین چه مدل لباس های سنتی میپوشیدند

وزیر آموزش و پرورش: تعدادی از احکام رتبه بندی معلمان از ماه جاری صادر می شود/ احداث 2100 سالن ورزشی و زمین چمن در مدارس کشور

مدارک لازم برای تعویض شناسنامه قدیمی + تعرفه خدمات

اقدامات شهرداری در هفته تهران؛ از ارائه خدمات سلامت محور تا تخفیف های ویژه حمل ونقل عمومی

واکنش جنجالی آقای وزیر به درخواست یک معلم + فیلم

پیش بینی وزش باد در سمنان

واکنش جنجالی آقای وزیر به درخواست یک معلم + فیلم

احکام جدید رتبه بندی معلمان / خبر سخنگوی وزارت آموزش و پرورش درباره مدارک رتبه بندی معلمان

خبر خوش برای معلمان متقاضی رتبه بندی

کُشتی با خرس وسط خیابان های تهران

کشف عجیب و غریب باستان شناسان | پیداشدن اسکلت 76 کودک که به طور وحشتناکی قربانی شده اند

مهدی موعود (عج)، ناجی بشریت

وقوع زلزله هنگام مصاحبه رییس مدیریت بحران

مدارس این شهر فردا تعطیل شد!

ترافیک نیمه سنگین در محورهای شمالی کشور

فردا مدارس این استان ها تعطیل اعلام شدند

دلیل اصلی قفل صبحگاهی تهران

هشدار جدی سازمان هواشناسی به کشاورزان

ترافیک نیمه سنگین در محور های مواصلاتی استان قزوین

دنباله ای به طول 10 هزار کیلومتر ناشی از برخورد فضاپیمای DART ناسا با سیارک

راهداری: زلزله خوی هیچ خسارتی به راه و ابنیه فنی وارد نکرد

اجرای طرح امین در مدارس منتخب کشور (پیک نیمروزی 1401/07/12)

وقف سنت حسنه (پیک بامدادی 1401/07/12)

پاسخ وزیر آموزش و پرورش به درخواست یک معلم : وقت ندارم

کشف سیاره هایی بزرگ تر و سکونت پذیرتر از زمین/ عکس

برنامه جامع ساماندهی مدیریت پسماند کلانشهر ها (پیک نیمروزی 1401/07/10)

خبر هایی از برگزاری آغاز سال تحصیلی بانوان طلبه جدید در شاهرود

نصب پنل خورشیدی برای درآمدزایی مدارس دولتی

استخدام منشی آشنا به زبان انگلیسی در آکادمی زبان کودک بادبادک در تهران

نوری : سند بنیادی مهمترین راه تحول آموزش و پرورش است

واکنش وزیر آموزش و پرورش به اعتراضات اخیر دانش آموزان

قلعه بابا ویدا کجاست؟ (آدرس + تصاویر جذاب و دیدنی)

وزیر آموزش و پرورش: دانش آموزان فریب دشمن را خوردند

اولین واکنش به گسترده شدن اعتراضات در مدارس

آماده باش مراکز درمانی تأمین اجتماعی برای ارائه خدمات به مصدومان زلزله خوی

اسکان اضطراری زلزله زدگان خوی در این 3 نقطه

مدارک رتبه بندی 500 هزار معلم تأیید شد

9 هزار کلاس درس جدید در مدارس کشور راه اندازی شد

یک گام جدید برای حفاظت از یوزپلنگ ایرانی

بسته خبری پژواک، چهارشنبه 13 مهر ماه

آماده باش کامل مراکز درمانی و بیمه ای تأمین اجتماعی برای ارائه خدمات به مصدومان زلزله خوی

خدمات لازم به سرعت به حادثه دیدگان زلزله خوی ارائه شود

ایجاد اشتغال پایدار برای مرزنشینان/ ساماندهی معابر کوله بری در مراحل نهایی است

مدارس استان یزد فردا پنجشنبه در همه مقاطع تعطیل شد

ببینید | واکنش جنجالی وزیر آموزش و پرورش به درخواست ساده یک معلم؛ وقت ندارم!

واکنش تلویحی وزیر آموزش و پرورش به تجمعات در مدارس دخترانه | هشدار درباره نفوذ دشمن به مدارس | سند 2030 را اجرا نمی کنیم

اعزام یگان ویژه به مدرسه؟ / عاقبت رفتار اصلاح طلبان

«حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی» در گیلان

هشدار سازمان هواشناسی/ سامانه بارشی و خیزش گردوخاک در 6 استان کشور

هشدار هواشناسی؛ سامانه بارشی و خیزش گرد و خاک در کشور

وزیر کشور: همه ظرفیت ها در امدادرسانی به زلزله زدگان به کارگرفته شود

ببینید | واکنش عجیب وزیر آموزش و پرورش به درخواست یک معلم؛ وقت ندارم!

وجود 1000 مدرسه کانکسی در کشور

تلما یوز ایرانی

واکنش عجیب به مردودی فله ای دانش آموزان در یکی از ایالت های هند

پایداری هوا در زنجان

خودکفایی روستای جوزار جاوید ممسنی

وزیر آموزش و پرورش: توجه دشمنان به نقش دانش آموزان در پیشرفت کشور معطوف شده است

اجرای طرح آب توسط هلال احمر در بانه

تعطیلی مدارس استان یزد –فردا

نواختن زنگ نماز در مدارس کهگیلویه و بویراحمد

کشف اسکلت 76 کودک قربانی | قربانیان مراسم مذهبی تمدن چیموی!

پیگیری نبود حفاظ در محل های پر خطر کارگاهی ضروری است

توزیع بسته های مهر تحصیلی در هرمزگان

آخرین وضعیت ترافیکی جاده ها / ترافیک در محورهای شمالی

استخدام منشی با بیمه در شرکت ساختمانی هامون در البرز

لایروبی رودخانه ها و شناسایی مناطق پرخطر در بحران اولویت فرمانداران باشد

محورهای خراسان شمالی: ترددها روان،سرعت ها بحرانی

نصب هولوگرام روی سرویس های مجاز مدارس

آغاز کاهش دمای هوا در خراسان رضوی

برخورد فیزیکی با دانش آموزان معترض؟

مدارس استان یزد تعطیل شد

حاکمیت امواج پایدار بر جو لرستان

احکام جدید رتبه بندی معلمان / خبر سخنگوی وزارت آموزش و پرورش درباره مدارک رتبه بندی معلمان

هشدار هواشناسی؛ گرد و خاک در تهران

هدیه زوج جوان گنبدی به دانش آموزان مناطق مرزی

معرفی پارک دلفین های کیش

هشدار؛ بارش باران برای این استان ها در راه است

مدارس این استان فردا پنج شنبه 14 مهر تعطیل شد

مصدومیت 580 نفر در زلزله خوی

تعطیلی مدارس استان یزد فردا پنجشنبه

آغاز ویژه برنامه های هفته نیروی انتظامی در شیراز

چه اتفاقی برای کارنامه سبز کنکور سراسری امسال افتاد؟

تعطیلی مدارس پنجشنبه 14 مهر | مدارس کدام استان ها روز پنجشنبه تعطیل است؟

مدارس این شهر فردا تعطیل شد

مدارس استان یزد فردا پنجشنبه در همه مقاطع تعطیل است

مدارس استان یزد فردا پنجشنبه تعطیل است

ببینید | چپ کردن اتوبوس حامل دانش آموزان؛ زخمی شدن 33 نفر

«آزمون» شرط رتبه بندی معلمان مهرآفرین

تعطیلی مدارس در این شهر/ علت چیست؟

استخدام کارشناس ایمنی، بهداشت و محیط زیست از تهران و البرز

جزییات تازه از بیمه رانندگان تاکسی | | مشمولان جدید چه کسانی هستند؟ | آغاز  پوشش بیمه ای تاکسیران ها طبق فهرست جدید 

جمع آوری مخازن زباله به دستور شورای تامین استان

«اشتغال» با مهارت آموزی در محیط واقعی کار/ 65 درصد آموزش های فنی و حرفه ای منجر به اشتغال شد

«اشتغال» با مهارت آموزی در محیط واقعی کار/ 65 درصد آموزش های فنی و حرفه ای منجر به اشتغال شد