مطالب مرتبط:
واکنش کاربران به قطع اینترنت حین برگزاری کنکور
پای دادستانی کل کشور به موضوع قطع اینترنت همراه در زمان برگزاری کنکور باز می شود؟
برگزاری سومین روز آزمون سراسری در استان قزوین 
برگزاری سومین روز آزمون سراسری در استان یزد
برگزاری سومین روز آزمون سراسری در استان یزد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 11 تیر 1401 ساعت 07:322022-07-02سياسي

انتقاد از دائمی شدن رویه قطع اینترنت در روزهای برگزاری کنکور/ چرا آنتن موبایل در محل آزمون مسدود نمی شود؟


از 4 سال پیش اینترنت موبایل در محل آزمون و محله های اطراف به مدت 5 ساعت در 4 روز پیاپی قطع می شود.

امسال هم کاربران در حدود 600 محله درگیر این اختلال شدند.

- گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس؛ فاطمه سامعی؛ کنکور سراسری سال 1401 به عنوان پنجاه و دومین رقابت داوطلبان برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور از صبح چهارشنبه هشتم تیرماه با رقابت 161 هزار داوطلب گروه هنر آغاز شد و همزمان قطعی چند ساعته اینترنت همراه در حوزه های برگزاری کنکور و مناطق نزدیک به حوزه های امتحانی در سراسر کشور رقم خورد.

راهکاری که به نظر می رسد پس از تجربه قانون شکنی برخی افراد در آزمون سراسری سال های گذشته، تردید داوطلبان کنکور در سلامت کنکور و نگرانی مسئولان سازمان سنجش از زیرسوال رفتن امنیت و صحت برگزاری کنکور، به یک رویه ثابت سالانه تبدیل شده است.

رویه ای که البته باعث اعتراض کاربران میلیونی تلفن همراه در کشور شده است.

*4 روز پیش، پیروز، دیروز و امروز اینترنت برخی مناطق به دلیل کنکور مختل است پنجشنبه نهم تیرماه کنکور گروه علوم انسانی و گروه علوم ریاضی و فنی برگزار شد، دهم تیرماه کنکور گروه علوم تجربی برگزار شده است و امروز شنبه یازدهم تیرماه کنکور گروه زبان های خارجی برگزار می شود تا به این ترتیب با پایان یافتن ماراتن 4 روزه کنکور، مسئله اختلال عمدی در اینترنت هم به اتمام برسد.

مهدی سالم مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، رسما موضوع محدودیت در اینترنت همراه به دلیل برگزاری کنکور را اطلاع رسانی کرده است.

وی در توییتی اعلام کرد که به درخواست وزارت علوم و تایید مراجع ذی ربط امروز و فردا (در روزهای برگزاری کنکور هنر و ریاضی و انسانی) در حوزه های برگزاری آزمون کنکور دسترسی به اینترنت محدود خواهد بود و از مردم به دلیل اعمال این محدوده ها و ایجاد اختلال در اینترنت در این مناطق عذرخواهی کرد.

آخر هفته پیش، برخی از کاربران با قطع چند ساعته اینترنت موبایل متوجه برگزاری کنکور در کشور شدند *اینترنت چند منطقه مختل است؟ همراه اول جزییات بیشتری از محدودیت اعمال شده روی اینترنت را اعلام کرده است.

آن طور که همراه اول اطلاع رسانی کرده، بنا به درخواست سازمان سنجش، در روزهای برگزاری آزمون سراسری، اینترنت اپراتورهای تلفن همراه تا ساعت 12:30 در مناطقی که حوزه های امتحانی در آن قرار دارد قطع است.

بنابر آمار رسمی سازمان سنجش آموزش کشور، کنکور امسال در 417 شهرستان کشور و 15 کشور خارجی برگزار خواهد شد که 17 حوزه در خارج از کشور دایر است.

در مجموع کنکور امسال در 615 حوزه امتحانی برگزار می شود که به جز حوزه های خارج کشور، در باقی حوزه ها و مناطق افراد آن، مشترکان عادی تلفن همراه اختلال عمدی اینترنت را تجربه کرده اند.

*با چه منطقی همزمان با برگزاری کنکور اینترنت باید مختل شود؟ شورای حفاظت آزمون سراسری سعی دارد به هر نحوی که شده امنیت آزمون سراسری را حفظ کند و به داوطلبان اطمینان خاطر بدهد.

محمد حسین حاجیلو رییس شورای حفاظت آزمون سراسری می گوید: برای حفظ حقوق داوطلبان پرتلاش، دسترسی به اینترنت در دانشگاه ها و مدارس محل برگزاری آزمون سراسری، در ساعات برگزاری آزمون محدود می شود.

علاوه بر این، تمامی حوزه های آزمون به دستگاه آشکار ساز ابزار الکترونیکی مجهز شده اند و به همراه داشتن یا استفاده از ابزارهای الکترونیکی ارتباطی در داخل حوزه آزمون با هر مشخصاتی باعث محرومیت داوطلب خواهد شد.

حاجیلو اضافه می کند: همچنین با تلاش عوامل امنیتی، انتظامی و قضایی تعدادی از عوامل گروه هایی که اقدام به فروش سؤالات جعلی کنکور یا وسایل الکترونیکی ارتباطی برای تقلب می کردند، بازداشت شدند.

سازمان سنجش تلاش دارد تا از هر راه ممکن، سلامت و صحت برگزاری کنکور را تامین کند *قطع اینترنت در زمان کنکور از کی مرسوم شد؟ تیرماه سال پیش بود که کاربران در چند روز متوالی روایت هایی از قطعی زمان بندی شده اینترنت را گزارش کردند که باعث تعجب و حساسیت کاربران شده بود.

در آن زمان کشور با مشکل محدودیت منابع برق هم مواجه بود و گمانه زنی هایی درباره تاثیر نوسانات برق بر ناپایداری شبکه ارتباطی کشور مطرح می شد.

اما محمد جواد آذری جهرمی، وزیر وقت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در توضیح دلیل اختلالات آن روزهای اینترنت همراه، گفت: قطعی برق ما را متأثر کرد اما اختلال روز گذشته، به دلیل برگزاری کنکور بود.

کنکوری ها به علت احتمال لو رفتن سوالات در فضای مجازی امنیت روانی نداشتند و سازمان سنجش هم نسبت به موضوع حساسیت داشت.

درخواست شد که در حوزه های امتحانی اینترنت 3g و 4g فعال نباشد که قطعا در همسایگی نقاطی که کنکور در آن جا برگزار می شود تاثیرگذار است.

البته زیان اختلالات ایجاد شده از سود آن بیشتر است.

باید سال آینده برای این موضوع فکر دیگری کرد.

*حداقل 4 است که اینترنت در حوزه های امتحانی کنکور و همسایگی آنها قطع می شود اگرچه جهرمی برای نخستین بار موضوع قطعی اینترنت همزمان با برگزاری کنکور را به صورت رسمی اعلام کرد، اما بررسی اخبار سال های قبل نشان می دهد که ایده قطع اینترنت همزمان با کنکور چند سالی است که اجرا می شود.

گزارش هایی از سوی کاربران مبنی بر قطع بودن اینترنت در محل خاص برگزاری کنکور و بازگشت وضعیت شبکه به حالت عادی پس از پایان کنکور ثبت شده است.

برای مثال در سال 99 پس از برگزاری کنکور سراسری، گزارش های متعددی مبنی بر قطع کامل اینترنت در برخی حوزه های امتحانی از سوی کاربران شنیده شده بود.

اکنون مشاور وزیر ارتباطات هم سابقه چند ساله محدودیت اینترنت در حوزه های برگزاری کنکور را تایید کرده است.

مهدی سالم توضیح داد: چهار سال است که محدودیت اینترنت در حوزه های برگزاری کنکور اجرایی می شود و موضوع جدیدی نیست.

 این تصمیم گیری در مراجع ذیصلاح گرفته شده است.

  *اینکه مردم کار جدی و مهم با اینترنت ندارند پیش فرضی ذهنی نشود از دید داوطلبان کنکور و خانواده های آنها و شاید دیگر افراد دغدغه مند نسبت به آموزش، منفعت قطع 5 ساعته اینترنت در حوزه های امتحانی کنکور و محله های اطراف بیشتر از ضرر آن است.

همچنان که در سال های اخیر شاهد راه اندازی کمپین هایی در شبکه های مجازی توسط برخی از داوطلبان کنکور  بودیم که به دلیل اینکه از تقلب نشدن در کنکور مطمئن نبودند از مسوولان می خواستند که برای اطمینان کامل از صحت کنکور، اینترنت را قطع کنند.

اما برخی از شهروندان هم درگیر کنکور نیستند و شاید نظر متفاوتی درباره این رویه داشته باشند.

فراهانی، یک کاربر تلفن همراه و از منتقدان این رویه است.

وی به خبرنگار فارس، گفت: صبح 4 شنبه متوجه شدم اینترنت قطع است و بعدا در اطلاعیه ها خواندم که اینترنت به دلیل کنکور قطع بوده است.

  وی اضافه کرد: از زمانی که کنکور داده ایم سال ها گذشته و اصلا یادم نبود که کنکور چه وقت برگزار می شود؛ آیا همه در این کشور می دانند کنکور چه روزی برگزار می شود که برای آن آمادگی داشته باشند؟ وی گفت: اپراتورهای تلفن همراه که روزانه پیامک های زیادی را بابت امور خود به مشترکان می فرستند درباره قطع 5 ساعته اینترنت در یک روز هیچ دغدغه ای نداشتند.

یعنی بعد از اینکه اینترنت وصل شود باید بفهمیم چرا قطع بوده است؟ این کاربر عادی تلفن همراه که یک شرکت کوچک خصوصی دارد، گفت: قطعی اینترنت روز 4 شنبه اتفاق افتاد و چون در شرکت به اینترنت ثابت هم دسترسی داریم، مشکلی در کار برایمان به وجود نیامد؛ اما این رویه قطع کردن چند ساعته اینترنت باعث می شود فکر کنیم که پیش فرض ذهنی مسوولان این است که اصولا مردم کار جدی با اینترنت ندارند و هر وقت قطع بود قطع بود، عیبی ندارد.

همچنین یک کاربر دیگر اینترنت همراه هم معتقد است: درخواست برای قطع اینترنت مناطق اطراف محل آزمون سراسری، یک درخواست عجیب و بسیار اشتباه بوده است؛ زیرا با تهیه دستگاه مسدود کننده آنتن تلفن همراه (جمر) می توانستند اینترنت محل های آزمون را قطع کنند؛ نه اینکه دسترسی هزاران کاربران عادی که بسیاری از آنها کارشان با اینترنت است را مختل کنند؛ این کار زیرپاگذاشتن حق مردم عادی است.

کاربران می گویند وقتی راه کارهای جایگزین وجود دارد مسوولان نباید از قطع اینترنت به عنوان راهکار آسان استفاده کنند *قرار بود به جای قطع اینترنت فکر دیگری برای تامین امنیت کنکور 1401 شود مبنای اغلب انتقاداتی که به قطع اینترنت در روزهای برگزاری کنکور وارد می شود، استفاده از آسان و دم دستی ترین راه حل برای حل مشکل تقلب و حفظ اعتبار کنکور است.

بسیاری از کاربران گلایه دارند که چرا سازمان سنجش، وزارت علوم و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به جای اینکه راهکاری اساسی برای تامین امنیت کنکور بیاندیشند از سهل الوصول ترین راه که همان قطع اینترنت است استفاده می کنند؟ اساسا هم وقتی وزیر وقت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر موضوع قطع اینترنت به دلیل برگزاری کنکور صحه گذاشت، تاکید کرد که باید سال آینده برای این موضوع فکر دیگری کرد.

بنابراین از ابتدا قرار نبود ساده ترین روش، دائمی شود.

سوال پرتکرار این روزها این است که چرا وزارت علوم و وزارت ارتباطات از امکانات دیگری از جمله مسدودکننده آنتن و ابزارهای پیشرفته تشخیص وسائل الکترونیکی یا هر تدبیر مناسب دیگری استفاده نمی کنند؟ کنکور یک آزمون ثابت سالانه است که وزارت علوم از قبل می داند در چه تاریخی برگزار خواهد شد، با این پیش فرض آیا وزارت علوم با کمک دیگر دستگاه های مربوط نباید تمهیدات لازم برای امنیت کنکور را به صورت پایدار و اصولی پیش بینی کند که هر سال نگران خدشه وارد شدن به امنیت کنکور نباشد؟ *چرا به جای قطع اینترنت همسایه ها، اینترنت محل کنکور با دستگاه مسدودکننده قطع نشد؟ مهدی سالم مشاور وزیر و رییس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به این سوال که چرا از دستگاه مسدودکننده آنتن موبایل برای حوزه های کنکور استفاده نشده است؟ پاسخ می دهد.

او می گوید: برای حوزه های امتحانی کنکور باید چندین هزار جمر تهیه می شد که اینترنت ممتحنین و مسئولان اجرایی کنکور را هم با اختلال رو به رو می کرد؛ پس از جمر استفاده نشد.

  اغلب کاربران عادی موبایل تجربه مواجه با مسدودکننده موبایل (جمر) در سالن همایش و سازمان ها را دارند و با آن آشنا هستند سالم همچنین در پاسخ به این سوال که چرا قطع اینترنت در مناطق موردنظر از قبل به مشترکان اطلاع داده نشده بود؟ گفت: برخی از موضوعات باید در آخرین فرصت، اطلاع رسانی شوند تا کنکور امن برگزار شود.

او تاکید کرد: شخصاً مخالف اعمال این محدودیت بودم؛ اما تصمیم گیری درباره این موضوع در مراجع ذیصلاح انجام شده است.

  امروز هم عبدالرسول پورعباس رییس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه در جلسات کنکور از دستگاه های آشکار ساز موبایل استفاده می شود، توضیح داد: موبایل در همه حوزه ها با دستگاه ها پیدا می شود و کسی نمی تواند موبایل را داخل حوزه بیاورد.

در کنکور ریاضی و انسانی امسال، 70 مورد تخلف در سر جلسه امتحان به کمک دستگاه های آشکار ساز پیدا کردیم و هر تقلبی پیدا خواهد شد.

وی افزود: روز اول در کنکور هنر که کنترل ها کمی ضعیف تر بود ساعت 12 و نیم یک عکس منتشر شد اما روز دوم در کنکور ریاضی و انسانی اولین عکسی که از جلسه بیرون آمد، ساعت یک و نیم ظهر و یک عکس از یک صفحه دفترچه بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، ساعت برگزاری کنکور تا ساعت 12 و نیم است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: کنکور - برگزاری - اینترنت - موسسات آموزش عالی کشور - داوطلبان - آزمون - حوزه های امتحانی - کنکور سراسری سال - داوطلبان کنکور - اینترنت موبایل - اینترنت همراه - موبایل - سراسری - آزمون سراسری - کنکور سراسری - علم و پیشرفت - قطع اینترنت - سازمان سنجش - رقابت - آموزش عالی - دانشگاه ها - کشور - چهارشنبه - گروه - محله - ساعت - حوزه - خبرگزاری - دانشگاه - مسئولان

آخرین اخبار سرویس:
فال ابجد 10 مهر 1401/ فال ابجد امروز یکشنبه 10 مهر 1401

بیانیه ی تبیینی وزارت اطلاعات پیرامون حوادث اخیر کشور

امکان پایان جنگ اوکراین ظرف چند روز وجود دارد

تصاویر/ دیدار مدیر حوزه های علمیه کشور با آیت الله شفیعی در اهواز

مهران مدیری به کدام کشور رفته بود ؟

شهادت بک :فرمانده سپاه سیستان و بلوچستان

شهادت معاون اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان

کلاس های درس در دانشگاه زاهدان تا پانزدهم مهر غیرحضوری شدند

جعل بیانیه حربه جدید دشمنان ملت

مسئول اطلاعات سپاه استان سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

بیانیه وزارت اطلاعات درباره جزییات حوادث اخیر کشور

مهران مدیری به کجا رفته بود ؟

فعالیت های آموزشی دانشگاه سیستان و بلوچستان تا پایان هفته مجازی شد

امیر تتلو خبر تغییر جنسیتش را علنی کرد!/ عکس

باور «ما می توانیم» در دوران دفاع مقدس شکل گرفت

استخدام ناخنکار و پدیکوریست در یک سالن زیبایی در تهران

ایران ارجمند استواری خواهد می ماند

زمان احتمالی اعلام نامزد ریاست جمهوری عراق

تصاویر / حضور امام جمعه همدان در جمع حلقه های صالحین خواهران همدان

تا زمانی که امام محله، طلبه تراز انقلاب نباشد، نتیجه مطلوب حاصل نمی شود

تصاویر/ جلسه قرارگاه فرهنگی تثبیت اعتقادی خوزستان با حضور آیت الله اعرافی

تحقق دغدغه رهبر انقلاب پیرامون مساجد در گرو حضور امام محله در تراز انقلاب است

فال تاروت کبیر | فال تاروت 9 مهر

حق مسلم اعتراض

هشتم مهر، سالروز مولانا

حضور آیت الله اعرافی در نماز جمعه اهواز + عکس

آینده کشور در آموزش و پرورش رقم می خورد

زنی که روح گرگ دارد با ظاهری انسانی !

آرامش نیاز اکنون جامعه است

19 جانباخته و 20 مجروح در حادثه تروریستی زاهدان | فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

­ابلاغ مصوبه تامین مسکن زوج های دارای سه فرزند

انفجار جمعیت سالمندی در کشور طی 20 سال آینده

یک نماینده مجلس: آقای روحانی از مجمع اخراج شد!

امکان ارائه تضمین درباره عدم خروج دولت های آینده از برجام وجود ندارد

شهادت مسئول اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان

ناآرامی در زاهدان| خبرگزاری دولت: به کلانتری حمله و آن را به رگبار بستند| 19 نفر کشته شدند

کامیون سوغاتی دستاورد نیست!

سردار سلیمانی: باور «ما می توانیم» در دوران دفاع مقدس شکل گرفت

سردار سلیمانی: باور «ما می توانیم» در دوران دفاع مقدس شکل گرفت

مسوول اطلاعات سپاه سلمان سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

ترور فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان

شهادت فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان | جزییات تیراندازی و شهادت سیدعلی موسوی

بیانیه تبیینی وزارت اطلاعات پیرامون حوادث اخیر کشور

تصاویر / نشست جمع بندی سفر مدیر حوزه های علمیه کشور به خوزستان

آذری جهرمی: هدف همین بود

تحلیل ربیعی از اعتراضات اخیر: نگرانم

تصاویر / دیدار مدیر حوزه های علمیه کشور با آیت الله شفیعی

تسنیم : «فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید»

تصاویر / بازدید آیت الله اعرافی از مرکز علمی فرهنگی امام حسین(ع) اهواز

حوادث زاهدان/ شهادت مقام ارشد سپاه / 19 کشته و 20 زخمی در تیراندازی زاهدان / حمله و تیراندازی به کلانتری/ کوبیدن اتوبوس به دیوار کلانتری / تجمع تعدای از نمازگزاران / دعوت مولوی عبدالحمید به آرامش

اصلاح قوانین مادر را رها کنید

اغتشاشات عمق کینه جریان صهیونی ماسونی از انقلاب اسلامی را نمایان ساخت

فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

19 جانباخته و 20 مجروح در حادثه تروریستی امروز زاهدان/ فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

19 جانباخته و 20 مجروح در حادثه تروریستی امروز زاهدان/ فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

شهادت مقام ارشد سپاه در حملات زاهدان

بازگشت آموزش « تزریقات» به فهرست آموزش های همگانی هلال احمر پس از سه دهه

وحدت مردم سیستان و بلوچستان تیری برقلب دشمن

انعقاد تفاهم نامه میان سازمان عقیدتی - سیاسی ارتش و دفتر تبلیغات

شهادت فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان/ یک پاسدار مجروح شد

شهادت فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان/ یک پاسدار مجروح شد

شهادت یک مقام امنیتی سیستان و بلوچستان توسط تروریست ها

حمله دسته جمعی «آقایان بازیگر» به این 2 زن معروف/ عکس

وزارت اطلاعات: خرابکاری در دو هواپیمای مسافربری با هدف سقوط آن ها که با عنایات الهی خنثی شد

تسنیم: فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

استخدام صندوقدار در چرم مشهد در تهران

تذکر امام جمعه کرج نسبت به ارتقاء امنیت فرهنگی

تذکر امام جمعه کرج نسبت به ارتقاء امنیت فرهنگی

فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

یک فرمانده سپاه در زاهدان به شهادت رسید +جزییات

کرباسچی: چرا کسی از خانواده مهسا امینی عذرخواهی نکرد؟

معرفی اغتشاشگران به عنوان مردم توهین به ملت ایران است

سومین پویش وقف کتاب در آذربایجان غربی

12 مهر، آخرین مهلت شرکت در مزایده سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران

جوانان می پرسند پس چرا خودتان سال 57 با اغتشاش، انقلاب و شاه را بیرون کردید؟

شورای عالی فضای مجازی مبانی قانونی ندارد

ایجاد ژئو پارک در گنبد نمکی جاشک استان بوشهر ضروری است

بیانیه مهم وزارت اطلاعات/ دستگیری 49 عضو منافقین و 77 عضو گروهک های تجزیه طلب در آشوب های اخیر

واکنش کرباسچی به بازداشت خبرنگار روزنامه هم میهن

بیانه مهم وزارت اطلاعات درباره حوادث اخیر در کشور

دستگیری سیروان و زانیار خسروی صحت دارد؟

دستاوردهای حوزه وقف در یزد به نمایش گذاشته شد

بیانیه وزارت اطلاعات پیرامون حوادث اخیر کشور

گرامیداشت یاد و خاطره شهدای شرکت آبفای استان یزد

یکبار برای همیشه!

میراث دار دیکتاتوری وحشی؛ در انتظار یک کودتای جدید؟

ارزیابی ربیعی از رخدادهای اخیر کشور

هدف دشمن در اغتشاشات، ایجاد ناامنی و تفرقه بین مردم و مسوولان است

هدف دشمن در اغتشاشات، ایجاد ناامنی و تفرقه بین مردم و مسوولان است

بیانه مهم وزارت اطلاعات درباره حوادث اخیرد در کشور؛ خرابکاری در دو هواپیمای مسافربری خنثی شد

زانیار و سیروان خسروی بازداشت شدند؟

دیدار فراگیران کشور روسیه با رییس مؤسسه آموزش های کوتاه مدت

تاکید «حکیم» بر حفاظت از جان شهروندان افغانستانی

برگزاری آیین اختتامیه دوره خط امام (ره) در استان هرمزگان

کاهش آمار ولادت طی سالیان اخیر

اغتشاسات عمق کینه جریان صهیونی ماسونی از انقلاب اسلامی را نمایان ساخت

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس: احتمالا بعد از شفاف سازی پرونده مهسا امینی برخی شیوه ها را اصلاح کنیم

بیانیه وزارت اطلاعات صادر شد

خطیب جمعه تهران: حجاب خط قرمز ماست

انتقاد از دائمی شدن رویه قطع اینترنت در روزهای برگزاری کنکور/ چرا آنتن موبایل در محل آزمون مسدود نمی شود؟

انتقاد از دائمی شدن رویه قطع اینترنت در روزهای برگزاری کنکور/ چرا آنتن موبایل در محل آزمون مسدود نمی شود؟