موضوعات داغ: - وزير ارتباطات - ماهواره ايراني - وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات - ارتباطات و فناوري اطلاعات - امام حسين (ع) - ارتباطات و فناوري - فناوري اطلاعات - پرتاب ماهواره - عيسي زارع پور - كارگاه توليدي - ميلوتينوويچ - متن سخنراني ظريف - بيژن كامكار - هادي العامري - چلك - مهماني خانوادگي - جرارد مارتينو - مصطفي سليماني وكيل بيرانوند - ظرفيت توليد برق - آدام ماروشيچ - طرح همسفران خورشيد - جغتاي - جواد محقق

مطالب مرتبط:
ببینید | تعقیب و گریز پرالتهاب یک خرس وحشی با دوچرخه سوار
پزشک یزدی وظیفه شناس نجات جان موتور سوار | جان بخشیدن پزشک رهگذر به یک تصادفی+ ویدئو
برگزاری همایش امام خمینی (ره) احیاگر وحدت اسلامی در قروه
دشمنان با اعمال تحریم ها به دنبال منزوی کردن ایران بودند | دنیا می خواهد با جمهوری اسلامی ارتباط داشته باشد
احترامی که اکنون در جامعه برای مردم وجود دارد در حد نظام اسلامی نیست | منطقه از مدار اراده آمریکا خارج شده است
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 11 تیر 1401 ساعت 00:022022-07-01سياسي

مسجد تراز اسلامی| امام جماعتی که پشت موتورگازی سوار می شد، اما ساواک را کلافه کرد


یکی از ائمه جماعات فعال که توانست با تلاش هایش مسجد را احیا و به پایگاه مبارزاتی علیه رژیم شاهنشاهی تبدیل کند، شهید آیت الله سعیدی بود.

امام جماعت شاخصی که در نهایت در همین راه هم توسط ساواک به شهادت رسید.

- خبرگزاری فارس ـ حوزه مسجد و هیأت ـ امیرحسین کسایی: امام جماعت، مهم ترین رکن مسجد و عامل اصلی برای فعال شدن مساجد و خروج آنان از انفعال است.

فعالیتی که به تبع آن جوانان و نسل نو را به مسجد جذب خواهد کرد که نمونه های بسیاری از آن را در طول تاریخ جمهوری اسلامی شاهد بودیم.

یکی از بارزترین این مصادیق در مسجد امام موسی بن جعفر علیه السلام واقع در خیابان غیاثی تهران رقم خورده است.

آیت الله سعیدی به پیشنهاد پدر به تحصیلات دینی گرایش پیدا کرد این روحانی با بهره گیری از ظرفیت منبر و مسجد، مبارزه علیه شاه را سامان داد در دوران نهضت اسلامی، مسجد به عنوان پایگاهی نیرومند و مستحکم در برابر سیاست های استبداد داخلی و استکبار خارجی عمل می کرد و نقش ویژه ای در روشنگری مردم داشت.

آیت الله سیدمحمدرضا سعیدی از جمله روحانیون انقلابی بود که در این دوران، توانست با بهره گیری از ظرفیت منبر و مسجد، مبارزات مردمی را علیه رژیم پهلوی ساماندهی کند.

او در دوم فروردین 1308 در خانه حاج سیداحمد سعیدی واقع در محله نوغان مشهد متولد شد.

حاج احمد اصالتاً اهل همدان، اما ساکن نوغان بود.

سیدمحمدرضا سعیدی کودک بود که مادرش را از دست داد.

او پس از گذراندن دوره ابتدایی به پیشنهاد پدر به تحصیلات دینی گرایش پیدا کرد.

دروس مقدماتی را نزد پدر فرا گرفت و در نوجوانی، وارد حوزه علمیه مشهد شد.

او در آن شهر ادبیات را نزد ادیب نیشابوری، منطق را از آقای دامغانی و شرح لمعه و قوانین و فقه را از سیداحمد مدرس یزدی آموخت.

وی مدتی نیز شاگرد آیت الله حاج شیخ کاظم دامغانی و آیت الله حاج شیخ هاشم قزوینی بود.

مسجد مسجد امام موسی بن جعفر(ع) محله دولاب (غیاثی) آغاز مبارزات آیت الله سعیدی با حضور در مسجد امام موسی بن جعفر(ع) او سپس به قم رفت تا از محضر علمای بنام حوزه علمیه آنجا بهره ببرد.

در قم در درس آیت الله سیدحسین بروجردی و آیت الله میرزاهاشم آملی شرکت کرد و در همین شهر خود را دلداده آیت الله سیدروح الله خمینی یافت.

از این رو با آغاز نهضت اسلامی کوشید با تمام توان در مسیر مبارزه با نظام استبدادی گام بردارد.

ساواک از فعالیت های آیت الله سعیدی بیمناک بود و با حساسیتی ویژه همه اقدامات او را زیر نظر گرفت، اما تهدید، بازخواست و ممنوع المنبر کردن، مانع از مبارزات وی نشد.

او علاوه بر سفر به نجف و دیدار با امام، طی نامه هایی نیز با ایشان ارتباط مستقیم داشت و رهنمودهای امام را در امر مبارزه به کار می بست.

چنان که از اسناد ساواک برداشت می شود، مهم ترین فعالیت های مبارزاتی آیت الله سیدمحمدرضا سعیدی در دوران نهضت اسلامی در مسجد امام موسی بن جعفر(ع) شکل گرفت.

این مسجد در محله دولاب (غیاثی) تهران واقع شده است و مؤسسان آن از اعضای فداییان اسلام بودند.

اهالی محله به امام خمینی(ره) مراجعه کردند تا امام جماعتی برای مسجدشان معرفی کند به شرطی به مسجد می آیم که جلوی فعالیت های سیاسی ام را نگیرید آیت الله سعیدی در سال 1344 به دعوت متولیان این مسجد، از قم راهی تهران شد.

حجت الاسلام سیدحسن سعیدی (فرزند شهید سعیدی) چگونگی دعوت از پدرش برای امام جماعت مسجد خیابان غیاثی را چنین شرح داده است: .

یادم نمی رود که یک روزی بعدازظهر بود، عده ای از معتمدین این محل (خیابان غیاثی میدان خراسان) مرحوم حاج آقای متبحری و فرزندشان که نوجوانی بودند، آقای آشیخ علی آقای متبحری که الان در کسوت روحانیت هستند و راننده شان که آقای حاج قربانی نام داشت، 3ـ4 نفر در یک ماشین شورولت (از این ماشین های بزرگ) مقابل منزل ما در قم پارک کردند و پیاده شدند.

بعداً متوجه شدیم که این هیأت به دفتر امام مراجعه کرده و امام جماعتی برای مسجد حضرت امام موسی بن جعفر علیه السلام، درخواست کرده بودند و اعضای دفتر امام بالاتفاق شهید سعیدی را برای امامت جماعت این مسجد معرفی کرده بودند.

یکی از شرط های پدرم این بود که تهران می آیم و پیشنمازی مسجد را قبول می کنم ، به شرط آن که شما جلوی فعالیت سیاسی من را نگیرید.

چون می خواهم که مسجد را پایگاهی به نفع امام بسازم.

آیت الله سعیدی روی منبر چه می گفت؟ آیت الله سعیدی خیلی زود مسجد موسی بن جعفر علیه السلام را به پایگاه نهضت امام خمینی تبدیل کرد و ضمن برپایی کلاس های مختلف آموزش دینی، به سخنرانی های افشاگرانه و روشنگرانه پرداخت.

این بخشی از سخنرانی وی به تاریخ 31 تیرماه 1345 در همین مسجد است: .

در چنین موقعیت زمانی که همه جا معلوم شده خیانت آمریکا.

و همچنین بهایی ها تا حدودی الحمدلله خیانت شان معلوم شده.

امروز خورشید جمال دل آرای آیت الله العظمی خمینی (صلوات دسته جمعی حاضرین).

بهتر در دل ها تابش کرده.

امروز دولت و ملت بهتر می فهمند که حق با خمینی بود که سه سال پیش داد زد، امروز روز حرف است.

منتهای مطلب عرض کردم کار را با شعار و صلوات تمام نکنید، بنشینید نزد علما و منبری ها، ازشان خواهش کنید این مطالب را به نحو درس به شماها یاد بدهند، یهودی ها را به شما بشناسانند.

بهایی ها را به شما بشناسانند، کمونیست ها را به شما بشناسند، عوامل استعمار را به شما بشناسانند.

راه مبارزه را به شما یاد بدهند که شما چه بکنید در این دوره که زیر بار این ها نروید.

دینتان را حفظ کنید، ایمانتان را حفظ کنید، مملکت تان را حفظ کنید، استقلالتان را حفظ کنید.

شهید سعیدی در مسجد امام موسی بن جعفر، نشریات دینی و انقلابی منتشر می کرد انتشار نشریه ای به نام مسجد امام هفتم به دنبال این سخنرانی ها، آیت الله سعیدی دستگیر شد، اما بعد از آزادی هم دست از مبارزه برنداشت و مانند دیگر مبارزان روحانی، تشکُل انقلابی ایجاد کرد و کانون مبارزه را در مسجد امام موسی بن جعفر (علیه السلام) فعال ساخت.

شهید آیت الله سعیدی در مسجد امام موسی بن جعفر علیه السلام، نشریات دینی و انقلابی منتشر کرد ، اردوهای آموزشی برای آقایان و خانم ها برقرار کرد، کلاس های درس و تفسیر برپا کرد و سخنرانی هایی ایراد کرد که در آن روزگار و محیط خفقان، هر یک دریایی از روشنگری و افشاگری بودند.

راه اندازی نشریه ای به نام مسجد امام هفتم نقطه اوج فعالیت های انقلابی سعیدی در مسجد موسی بن جعفر (ع) بود و به واسطه انتشار مقالات فراوان در این نشریه و همچنین بیان سخنرانی های روشنگرانه درباره نظام شاهنشاهی در این مسجد و شهرها و روستا های اطراف تهران، چند بار دستگیر شد.

آیت الله سعیدی با ترس و محافظه کاری میانه ای نداشت آیت الله سعیدی، شجاعانه و بی پروا و جسور سخن می گفت و همچون امامش اساساً با ترس و محافظه کاری میانه ای نداشت.

او می گفت: .

آقا ملاحظه از کی بکند انسان؟ وقتی که ما حرف حق داریم، منطق داریم، استدلال داریم، مملکت هم که مملکت مسلمان هاست، همه دم از دینداری می زنند، چرا نگوییم؟ البته معلوم است، آن دست هایی که نمی خواهد در این مملکت اشهد ان محمداً رسول الله گفته شود و می خواهند ایران را به جای فلسطین خودشان قرار بدهند، آن ها نمی توانند ببینند البته، لذا مزاحمت ایجاد می کنند، خمینی های ما را تبعید می کنند، علمای ما را به زندان می فرستند، بازاری ها را به زندان می اندازند و چه می کنند و چه می کنند.

لکن همین است آقا.

ما جنگی نداریم، مبارزه ای نداریم.

فقط امر به معروف و نهی از منکر است.

البته همین هم بی دردسر نیست آقا!.

شهید سعیدی در زندان ساواک آیت الله سعیدی چگونه مسجد خود را پُرجمعیت کرد؟ شهید آیت الله سعیدی از شاگردان خاص حضرت امام و بسیار فاضل بود و خصوصیات فردی منحصر به فردی داشت.

بسیار بی غل و غش و بااخلاص بود و بارها گوشزد می کرد: اگر کسی بهتر از من می تواند مسجد را اداره کند، لحظه ای تردید نکند! بیاید و امام جماعت شود و ما پشت سرش نماز می خوانیم .

به امام جماعت های سایر مساجد می گفت: بیایید امام جماعت را دوره ای کنیم.

یک شب شما به مسجد ما بیایید و یک شب من به مسجد شما می آیم! .

کمتر کسی حاضر است چنین کاری بکند.

همین نشانه صفا و خلوص این مرد بود.

او می خواست مردم بدانند روحانیون همگی یک هدف دارند و کسی برای خودش کار نمی کند.

در این زمینه تا حدودی موفق شد.

ایشان گاهی در هیأت های کوچک محل شرکت و برای مستمعین صحبت می کرد.

ابداً شبیه بعضی از وعاظ نبود که منتظر می مانند تا دعوتشان کنند.

خیلی راحت پشت موتور گازی جوان ها می نشست و خود را به محل سخنرانی می رساند.

برای نسل جوان بسیار جذاب بود و مسجد ایشان از آبادترین و پرجمعیت ترین مساجد به شمار می رفت.

بعدها هم الحمدلله همین طور بود و آقای طباطبایی آن مسجد را به بهترین نحو ممکن اداره کرد.

من با کلانتری کاری ندارم سخنرانی های آیت الله سعیدی در مسجد امام موسی بن جعفر علیه السلام، به قدری تند بود که از همان بدو ورود ایشان به مسجد، حساسیت منابع اطلاعاتی رژیم را برانگیخت.

او در یکی از همین سخنرانی ها، هم رژیم پهلوی را مورد انتقاد قرار داد و شاه را ظالم خواند، هم علیه استعمار آمریکا و بهاییت سخن راند و از همه مهم تر نام امام خمینی را بر بالای منبر برد.

به فاصله چند روز بعد از این سخنرانی، وی احضار شد تا تذکرات لازم داده شود که در منابر فقط مطالب دینی و مذهبی ایراد کند.

با وجود این تذکرات با فرارسیدن ماه محرم، سخنرانی های کوبنده آیت الله سعیدی در منبر مسجد موسی بن جعفر(ع) ادامه یافت.

کلانتری 14 تهران در این باره گزارش داد: تاکنون چندین بار اظهارات خلاف رویه و تحریک آمیز کرده که گزارش آن به عرض رسیده و چون به وی ابلاغ گردیده که برای دادن تعهد و کسب اجازه به کلانتری بیاید، اظهار کرد: با کلانتری کاری ندارم.

و چون ایام محرم است و کسانی که پای منبر جمع می شوند مردم عامی و متعصب و دلال هستند، اصولاً صلاح نیست که این شخص به منبر برود.

افکار من تطبیق می کند با منویات آیت الله خمینی سخنرانی های آیت الله سعیدی در مسجد موسی بن جعفر(ع)، باعث جذب حداکثری شده بود و همواره جمعیت قابل توجهی برای استماع سخنان ایشان به این مسجد می رفتند.

سخنران نیز با شجاعت و صراحت هرچه تمام تر در اکثر منابر خود، به هر مناسبتی از امام خمینی صحبت کرده و برای سلامتی ایشان دعا می کرد.

در پی گزارش های ساواک، آیت الله سعیدی روز 9 مرداد سال 1345 بازداشت شد و تحت بازجویی قرار گرفت.

او در بازجویی بر حمایت و طرفداری خود از امام خمینی تأکید کرد و گفت: افکار من تطبیق می کند با منویات آیت الله خمینی.

پس از چند جلسه بازجویی و اخذ تعهد، این روحانی مبارز دو ماه بعد آزاد شد.

اما عمال رژیم پهلوی دستور گرفته بودند تا به محض مشاهده عمل خلاف و مشکوک از ایشان، مراتب را گزارش کنند.

زندگینامه شهید سعیدی در قالب کتاب بصیرت در روزگار سکوت منتشر شده است محور اصلی مبارزات آیت الله سعیدی در سنگر مسجد موسی بن جعفر براساس آنچه از اسناد برداشت می شود، محور اصلی مبارزات آیت الله سعیدی در سنگر مسجد موسی بن جعفر(ع) عبارت بود از: احیای نام امام خمینی، افشاگری علیه دولت و دربار شاهنشاهی، افشای چهره کریه استعمار آمریکا، تشویق مردم به مبارزه، سازماندهی حرکت های ضد سلطنتی، ارائه آموزش های دینی و مذهبی به مردم و تشکیل کلاس، دعوت از وعاظ و روحانیون انقلابی جهت سخنرانی در مسجد، سخنرانی علیه بهاییت و یهود، مقایسه رژیم شاهنشاهی با دولت بنی امیه.

مبارزات آیت الله سیدمحمدرضا سعیدی سرانجام موجب دستگیری مجدد او در 13 خرداد 1349 شد، اما این بار تاب شکنجه های وحشیانه ساواک را نیاورد و در بیستم همان ماه بر اثر شکنجه ها، شهد شهادت را نوشید.

اقدامات و محبوبیت آیت الله سعیدی به حدی بود که این روزها محله دولاب تهران به نام آیت الله سعیدی شناخته می شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: مسجد - امام جماعت - آیت الله سعیدی - اسلامی - فعال - امام - آیت الله - خبرگزاری فارس - جمهوری اسلامی - علیه - یکی از - ائمه جماعات - علیه السلام - سعیدی - ساواک - عامل اصلی - بهره گیری - امام موسی - خبرگزاری - الله - مهم ترین - تحصیلات - پیشنهاد - خیابان - جوانان - مبارزه - السلام - جماعتی - جمهوری - روحانی

آخرین اخبار سرویس:
عزاداری شام غریبان حسینی با حضور رهبر معظم انقلاب

هشدار جدی علی ربیعی نسبت به فاصله میان حاکمیت و مردم

عزاداری ظهر عاشورای حسینی در امامزاده معصوم (ع)

عزاداری ظهر عاشورای حسینی در فاطمیه بزرگ تهران

مراسم شام غریبان ابا عبدالله الحسین (ع) در سوریه

پاسخ تند به توییت های ضدتوافق وزیر رییسی

پیشنهادات مورا یا متن نهایی توافق؟!

وزیری که خارج از حیطه وظایف خود همچنان درباره برجام اظهارنظر می کند!

برگزاری مراسم شام غریبان با حضور رهبر انقلاب

روحانی افشاگری کرد!/ توفان به پا شد؟

توضیحات مهم وزارت اطلاهات درباره ارتحال امام خمینی (ره)

ادعای عجیب روزنامه کیهان علیه روحانی

درخواست جنجالی انصارالله از مقاومت

نام امام حسین در انجیل و بشارت آمدنش از سال ها قبل+ویدئو

مشروطه و سرنوشت یک خویشاوندی 

تصاویر نمای داخل ضریح مطهر امام حسین (ع)

روضه خانگی اباعبدالله حسین (ع)

رییس دانشگاه پیام نور روز خبرنگار را گرامی داشت

پورعباس از زحمات اصحاب رسانه تقدیر کرد

مرقد امام حسین (ع) در طی زمان / تصاویر

تأکید «نوری المالکی» بر ازسرگیری جلسات پارلمان عراق

آخرین خبر رسانه اصول گرا از مذاکرات؛ توافق در کار نیست

حرکت ساقدوش عروس کار دست داماد داد!

هر روز «روز خبرنگار» است

(10) خوشا به حال غریبان

ببینید | زنجیرزنی کودکانه چند پسربچه؛ بی ریاترین عزاداری برای امام حسین

متن توافق در وین نهایی شد؟ ؛ تصمیم گیرنده مشخص است | تاکتیک مذاکراتی نخ نما که لو رفته است!

شورای عالی امنیت ملی: مورا و مالی صلاحیت تعیین تکلیف درباره متن نهایی توافق را ندارند/ایران متن موجود را قبول ندارد

تصاویر / مراسم شام غریبان ابا عبدالله الحسین (ع) در مسجد اعظم قم

صوت | شب دهم محرم 1401 با نوای مهدی رسولی

صوت | شب دهم محرم 1401 با نوای سید مجید بنی فاطمه

پنتاگون: ارزیابی درباره اقدام احتمالی چین علیه تایوان تغییری نکرده است

صوت | شب دهم محرم 1401 با نوای سید مهدی میرداماد

سانسور «الله اکبر، خامنه ای رهبر» توسط اینستاگرام | رجز فارسی، عربی، عبری میثم مطیعی در شب عاشورا

شام غریبان در هیأت فهادان یزد+ویدئو

تصاویر / مراسم قرائت زیارت عاشورا در پارک مردم همدان

فیلم | مداحی محمود کریمی در حضور رهبر انقلاب

تصاویر/ تشییع و اقامه نماز میت بر پیکر طلبه حوزه علمیه یزد مهدی درندی

هم نوایی کربلای ایران با اسرای نینوا/خوزستان عزادار شام غریبان سالار شهیدان شد

دلنوشته های تسلیت برای ایام تاسوعا و عاشورا +ویدئو

تصاویر/ مراسم سنتی گل مالی روز عاشورا در قم

فیلم | روضه خوانی محمود کریمی در منزل حاج قاسم سلیمانی ظهر عاشورای امسال

فیلم | مرثیه خوانی رهبر انقلاب به زبان ترکی در مورد سیدالشهدا(ع) در اردبیل

نصرالله: حزب الله در چهل سال گذشته به راه امام حسین(ع) پایبند بوده است

ببینید | حضور علیرضا بیرانوند در مراسم گل مالی روز عاشورا

مراسم شام غربیان ابا عبدالله الحسین (ع) در سوریه

پیام جدید برای سردار قاآنی

خوزستان عزادار شام غریبان

عکس عجیب و صمیمی مریم معصومی با یک پسر ناشناس | آقا داماد چرا معرفی نمی شود؟ +تصویر

چهار نکته در سخنان عاشورایی عبدالملک الحوثی

تصاویری از عزاداری پرحاشیه یمنی ها+ببینید

گفت وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با هنیه و تبریک پیروزی های اخیر محور مقاومت

تصاویر | مراسم سوگواری شب عاشورای حسینی در نهاد ریاست جمهوری

شام غریبان حسینی در شیراز

مکتب اباعبدالله(ع) دانشگاه جوانمرد پرور است

شام غریبان گلای عاشق

لاله گردانی شام غریبان حرم شاهچراغ(ع) شیراز

مراسم عزاداری شام غریبان با حضور رهبر انقلاب + عکس

تصاویر/ شام غریبان هیئت ثارالله رشت

بازی مار و پلهٔ مذاکرات

گزارش تصویری| عزاداری پرشور شیعیان در لندن به مناسبت عاشورا

تصاویر/ اجتماع عظیم هیئات مذهبی اصفهان در عصر عاشورا

تصاویر/ مراسم عاشورای حسینی در افغانستان

تصاویر/ عزاداری روز عاشورای حسینی در تبریز

تصاویر/ برگزاری مراسم سوگواری شام غریبان شهادت امام حسین (ع) در نهاد ریاست جمهوری

حسین الله کرم: نمایندگان مجلس به رفراندوم برای حجاب رای نمی دهند

عکس متفاوت از حدادعادل در خیابان+ببینید

تصاویر/ میزبانی از عزادارن حسینی در حرم مطهر رضوی

تصاویر/ حسینیه حرم - هیئت خوزستانی ها

وزیر امور خارجه تبریک گفت

تصاویر/ مراسم عزاداری محرم حسینی در شهر «دزج»

گفت وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با هنیه و تبریک پیروزهای اخیر محور مقاومت

شورای ششم شهر تهران در یک سالی که گذشت

تصاویر / مراسم قرائت پرفیض زیارت عاشورا در حسینیه عاشقان ثارالله کرج

پیام مدیرعامل گروه بهمن به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار

پیام مدیرعامل کروز به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار

تصاویر/ مراسم عزاداری هیئت حضرت ابوالفضل(ع) پردیسان به همت کارکنان مرکز مدیریت حوزه های علمیه

آقای بادامچیان! تاجزاده می تواند از شما شکایت کند

اقامه عزای زائران رضوی در شام غریبان حسینی

ببینید | روضه ای سوزناک به زبان لری در برنامه حسینیه معلی | اشک های بنی فاطمه؛ واکنش سه مداح مطرح کشور

ببینید | مرثیه خوانی سوزناک و قدیمی رضا صادقی در عاشورا

چه کسی باید تکلیف لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت را روشن کند؟ - توضیحات معاون رییسی

متنی در وین نهایی نشده/ آمریکاست که باید تصمیم بگیرد، نه ایران

آیین سنتی خیمه سوزان در کرمانشاه

شام غریبان حسینی در تهران

خبرنگار سفیر امید و آزادیست

دشمن به دنبال جدایی مردم از دین و روحانیت است

گزارش تصویری| مراسم عاشورای 1401

چرا جایگاه دست دوم مجالس عزاداری به زنان اختصاص می یابد؟

برگزاری مراسم عزاداری شام غریبان حسینی (ع) با حضور رهبر معظم انقلاب

عکس | مراسم شام غریبان شهادت حضرت سیدالشهداء(ع) در حرم رضوی

گردان رزمی العباس با 3 هزار نفر در آیین طویریج شرکت می کند

سایت رهبری عزاداری شام غریبان در حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر معظم انقلاب

گرامیداشت یاد شهدا و ادای احترام به خانواده شهدای خبرنگار

برگزاری مراسم شام غریبان در قالب سوگواره بصیرت عاشورایی در بقاع شاخص کهگیلویه و بویراحمد

عکس | مراسم شام غریبان شهادت حضرت سیدالشهداء(ع)

شام غریبان حسینی در پیشوا

بسته محتوایی روز یازدهم محرم| سری به نیزه بلند است در برابر زینب

پیام رییس صداوسیما برای روز خبرنگار

هم نوا شدن مردم استان اصفهان در شب شام غریبان با اسرای کربلا+ تصاویر

مسجد تراز اسلامی| امام جماعتی که پشت موتورگازی سوار می شد، اما ساواک را کلافه کرد

مسجد تراز اسلامی| امام جماعتی که پشت موتورگازی سوار می شد، اما ساواک را کلافه کرد