موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - تامين اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - رتبه بندي معلمان - بازنشستگان تامين اجتماعي - باشگاه پرسپوليس - وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي - سازمان تامين اجتماعي - استراماچوني - خاطرات مردم - درباره سيلوا - سهميه بندي - پوريا غلامي - باشگاه هاي ورزشي اهواز - كيسه صفرا - دبير خانه صنعت - شخم - پيام خانلرخاني - سيستم عامل - بساط گستران - استخدام آموزش و پرورش - انتقاد

مطالب مرتبط:
طرح جدید اسراییل علیه ایران، دچار شکست زودهنگام شد
فراخوان جذب پژوهشگر در حوزه فضای مجازی و علوم انسانی –اسلامی اعلام شد
فرجام علوم انسانی بعد از انقلاب فرهنگی چه شد؟ / تعدد متولیان و افراطی گری، علوم انسانی را گیج کرده است
علوم پزشکی در صدر شکایات مردمی به بازرسی قم
استخدام Python Developer در مرکز نوآوری علوم اعصاب و هوش مصنوعی CAICA
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 7 تیر 1401 ساعت 15:372022-06-28پزشكي

زایمان زودهنگام علوم شناختی


برای استفاده از ظرفیت و کارکردهای مهم علوم شاختی پیش آنکه آفت های طرح شده بیش از این گریبان گیر شود بایستی مراکز علمی و پژوهشی با دغدغه های راستین و حضور متخصصان به پژوهش، - " برای استفاده از ظرفیت و کارکردهای مهم علوم شاختی پیش آنکه آفت های طرح شده بیش از این گریبان گیر شود بایستی مراکز علمی و پژوهشی با دغدغه های راستین و حضور متخصصان به پژوهش، تحقیق و آزمایش پیرامون آن بپردازند.

سایت فکرت، رسانه اندیشه و آگاهی؛ حوزه شناخت یکی از مهم ترین حوزه های مطالعاتی است که کشورهای مختلف و مجامع علمی متعدد سال های متمادی با هدفِ درک بهترِ کارکرد و کاربرد آن به پژوهش و مطالعه پرداخته اند.

گستردگی کارکرد و مطالعات این حوزه و هم چنین میان رشته ای بودن آن منجر شده است اندیشمندان مختلفی از حوزه هایی مانند: فلسفه، روان شناسی، علوم اجتماعی، عصب شناسی، زبان شناسی، انسان شناسی، علوم رایانه و هوش مصنوعی به پژوهش، گفتگو و هم افزایی در این حوزه بپردازند.

ظرفیت شناختی علوم شناختی علوم شناختی از جمله حوزه های مطالعاتی است که احتمالاً طی چند سال آینده تمام کنش ها و واکنش های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، اقتصادی و… با آن مرتبط بشود و هر کشوری از سیر مطالعاتی و پژوهشی این حوزه عقب بیفتد، سرنوشتش، سرنوشت آن ملّت هایی است که در آغاز انقلاب صنعتی عقب افتادند و سرنوشتشان شد استعمارزدگی، شد زیر دست بودن، شد فقیر ماندن، شد ذلیل شدن.

[1] ما نیز با توجه به موقعیت استراتژیک کشورمان در جهان اگر در زمینه ی علوم شناختی و فنّاوری های شناختی تلاش نکنیم، کار نکنیم، حرکت جدّی نکنیم و یک ذرّه غفلت کنیم و خوابمان ببرد، به سرعت سقوط خواهیم کرد.

[2] آنچه مسلم و یقینی است برای رسیدن به جایگاهی مطلوب در این حوزه نباید از ذره ای تلاش، کوشش، پژوهش، مطالعه، تحقیق و آزمایش فروگذاری کرد و مطمئناً با توجه به کارکرد علوم شناختی طی چند سال آینده تمام ساحت های زندگی ما گره خواهد خورد به حوزه های مختلف علوم شناختی، از نقش فناوری های نوین شناختی گرفته تا جایگاه علوم شناختی در حوزه های آموزشی و تربیتی.

طی سال های آینده صنایع ما در صورتی موفق و پیشامد خواهند بود که مسلط به فناوری ها باشند و حوزه های فرهنگی و مذهبی ما نیز زمانی می توانند راهبردها و راهکارهای دقیقی را استخراج نمایند که تسلط کامل به روش های استخراج انگاره های ذهنی جامعه داشته باشند و مسیر برنامه ریزی فرهنگ و تولید آثار رسانه ای را از مسیر ذهن و قلب مخاطبان آغاز نمایند و در سایه سار شناختی سازی ابزارها، صنایع، راهبردها و راهکارها یقیناً اقتصاد کشور نیز پویا و شکوفا خواهد شد.

با امعان نظر به تمام نکاتی که طرح شد و تأکید چندباره بر ظرفیت عظیم علوم شناختی چند تهدید اساسی مطرح است که اگر توجه کافی به آن نداشته باشیم پیش از آنکه نطفه ای منعقد کرده باشیم می خواهیم زایمان انجام بدهیم و یا زایمانی زودهنگام و فرزندی نارس متولد کنیم.

درکشتزار گندم، جو درو کردیم طی تاریخ چهل ساله ی جمهوری اسلامی ایران تهدیدها و فرصت های مختلفی بر سر راه مدیران، نخبگان، پژوهشگران و اندیشمندان قرار گرفته است و هر کس به فراخور یک نیاز از دغدغه ی جهاد، ایثار و کارهای بر زمین مانده گرفته تا دغدغه ی شهرت، ریاست و… نوعی مواجهه با تهدیدها و فرصت ها داشته است و با وجود دغدغه های خالص و پاک و حضور متخصصین متعهد موفقیت هایی شکل گرفته است فراتر از انتظار وگاهی با وجود دغدغه های ناصواب با وجود کاشت گندم پس از چندین ماه انتظار جو درو کردیم.

رفتارهای ناصواب مدیریتی حوزه مطالعاتی علوم شناختی برای همه ی کشورهای مطرح جهان خصوصاً جمهوری اسلامی ایران زمینِ بازی است که جایگاه زیادی برای خطاها و رفتارهای ناصواب قرار نداده، اشتباهات کوچک در این حوزه تبعات سترگ خواهد داشت؛ به همین جهت در حوزه مدیریتی این حوزه به شدت باید از تصمیم گیری و ورود افراد شتاب زده، عجول، لجوج، عنود و ناکارآمد جلوگیری شود.

هضمِ قبل از نشخوار در حوزه پژوهش، آزمایش و تحقیقات علوم شناختی نیز بایستی مراقبت های ویژه ای انجام بشود آفتی که گریبان گیر برخی از اصطلاحات علمی و فرهنگی شد اگر گریبان علوم شناختی را بفشارد باید فاتحه ی نتایج و کارکردهای عظیم این حوزه را خواند، برخی از مدیران و شبه محققان و پژوهشگران در حوزه های مختلف فرهنگی بیش از آنکه پیرامون تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی، نفوذ فرهنگی، جنگ روانی، بیانیه ی گام دوم و….

فکر کنند و فهمیده باشند، سخن گفته اند و قبل از نشخوار هضم کرده اند؛ اگر فضای مطالعاتی علوم شناختی نیز دچار چنین آفتی بشود یقیناً خسارت های جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

رأفتِ قلم زیر چرخ شهوت علم طی سال های گذشته در حوزه های مختلف علمی با انسان های عجیبی مواجه شده ایم، افرادی که تمام دغدغه ی ذهنی شان وزن مقالات علمی و پژوهشی است و هدفی جز ارتقاء رتبه های علمی و استادی در سطح دانشگاه های کشور ندارند.

برخی از اساتید مراکز علمی کشور قداست و رأفت قلم را زیر چرخ شهوت علم از بین بردند و فراموش کردند نگارش یک مقاله و پرورش یک فرضیه یا نظریه به مثابه پرورش یک فرزند است که همیشه بند بند وجودش در ذهن طنین انداز است نه صرفاً جمع آوری تعدادی از کلمات تکراری و به فراموشی سپردن آن ها پس از تأیید نهایی مراکز به ظاهر علمی.

بنگاه های معاملاتی الفاظ و مفاهیم هرچند نهاد علم در کشور ما مشکلات متعددی دارد و بیش از آنکه شبیه به مهد و مراکز علمی باشد بیشتر شبیه است به بنگاه های معاملاتی الفاظ و مفاهیم، اما با توجه به اهمیت و جایگاه علوم شناختی و نوپدید بودن این حوزه قبل از آنکه دلالان آن را مُثله نمایند و کتاب هایی که به فراخور اهدافشان باشد به مترجمان از پیش تعیین شده بسپارند برای ترجمه و پس از چند سال با اساتید و علمی مواجه بشویم که صرفاً افراد و مراکزی خاص آن را متوجه می شوند و هرکس حق ورود و اظهارنظرهای منطقی در آن حوزه را نداشته باشد، باید به داد آن رسید و نجاتش داد.

نتیجه گیری برای استفاده از ظرفیت و کارکردهای مهم علوم شاختی پیش آنکه آفت های طرح شده بیش از این گریبان گیر شود بایستی مراکز علمی و پژوهشی با دغدغه های راستین و حضور متخصصان به پژوهش، تحقیق و آزمایش پیرامون آن بپردازند و چه بسا لازم باشد حاکمیت یک متولی عاقل و منطقی به جهت هم افزایی مراکز علمی و اساتید و متخصصان نیز تشکیل بدهد، افراد مختلف از دریچه ها و حوزه های متفاوت سخن بگویند، فکرکنند وآثار مختلف علمی در قالب های فرضیه و نظریه منتشر بشود و تا زمانی که نتایج علمی این حوزه حداقل در سطوح اولیه به نتایجی نرسیده است از اظهارنظرهای غیر تخصصی و سخن گفتنِ افراد مدعی هرچند در جایگاه های رفیعِ علمی، رسانه ای و مدیریتی جلوگیری شود.

* مجید رحیمی، نویسنده و پژوهشگر انتهای پیام/
کلید واژه ها: پژوهش - کارکرد - علوم - مراکز علمی - کارکردهای - حوزه - مطالعات - متخصصان - استفاده - کشورهای مختلف - پژوهشی - علمی - علوم شناختی - علوم رایانه - شناخت - مراکز - مختلف - ظرفیت - دغدغه - هوش مصنوعی - زودهنگام - حضور - مهم ترین - کاربرد - آزمایش - رایانه - اندیشه - شناختی - مطالعه - مصنوعی

آخرین اخبار سرویس:
اجرای 64 طرح عمرانی حوزه سلامت خیر ساز در فارس

بازیگر «خوش رکاب» در بیمارستان بستری شد؛ حال محمد کاسبی وخیم است!

درمان آلرژی های غذایی با تکنیک جدید ایمن درمانی

83 فوتی جدید کرونا در کشور / 1474 تن در شرایط شدید بیماری

اعلام آمار قربانیان کرونا در کشور/ 1474 تن در شرایط شدید بیماری

2 برابر شدن آمار فوتی ها و مبتلایان جدید کرونا در شبانه روز گذشته | آخرین وضعیت رنگبندی کرونا

83 فوتی جدید کرونا در کشور / 1474 تن در شرایط شدید بیماری

شناسایی 6279 بیمار جدید کرونایی و فوت 83 نفر دیگر

83 فوتی جدید کرونا در کشور / 1474 تن در شرایط شدید بیماری

برای ستاره خوش رکاب دعا کنید/ وضعیت محمد کاسبی دعا کنید

آمار کرونا امروز 32 مرداد: افزایش دوباره تعداد فوتی ها/ 1474 تن در شرایط شدید بیماری

شناسایی 6279 بیمار جدید کرونایی در کشور

قزوین رتبه نخست ماسک نزدن در کشور را دارد

17 خوراکی که به افسردگی دامن می زنند

آمار کروما در ایران 23 مرداد 1401/ شناسایی 6279 بیمار و 83 فوتی جدید

83 فوتی جدید کرونا در کشور

درمان ناباروری تسهیل شد

فوت 83 بیمار کرونایی/ 78 شهرستان در وضعیت قرمز

آمار کرونا امروز یکشنبه 23 مرداد 1401

حال «محمد کاسبی» وخیم است

83 فوتی جدید کرونا در کشور / 1474 تن در شرایط شدید بیماری

آمار وخیم امروز کرونا 23 مرداد | 83 فوتی جدید و 1474 تن در شرایط شدید بیماری

آمار کرونا 23 مرداد 1401 اعلام شد | تعداد فوتی ها همچنان بالا می رود

83 فوتی جدید کرونا در کشور / 1474 تن در شرایط شدید بیماری

کرونا 83 قربانی گرفت/78 شهرستان در وضعیت قرمز

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی و خانه مطبوعات گیلان

فراخوان انجام عمل جراحی رایگان برای بیماران نیازمند در لرستان

آخرین آمار ویروس کرونا در ایران؛ 7475173 نفر مبتلا و 142944 نفر فوتی

آمار کرونا در ایران| شناسایی 6279 بیمار جدید/ فوت 83 نفر در شبانه روز گذشته

استفاده از ماسک و ترزیق دُز یادآور جدی گرفته شود

شناسایی نیکوتین ساده و ارزان می شود

آمار کرونا امروز 23 مرداد / چند نفر فوت شدند ؟

افسردگی خندان چیست؟/ چه کسانی در معرض خطر افسردگی خندان اند؟

آخرین آمار فوت و ابتلا به کرونا، امروز یک شنبه 23 مرداد: 83 مرگ و 6279 مبتلای جدید

41 درصد تست کرونا در شهرستان تربت حیدریه مثبت شد

17 خوراکی که به افسردگی دامن می زنند

همکاری مراکز خصوصی مازندران با بیمه ها برای درمان ناباروری

ماجرای هجوم عقرب ها به روستای چاهنان میناب/ تکذیب فوت 5 نفر بر اثر گزش نیش عقرب

استخدام کارشناس برق و الکترونیک در گروه پزشکی ابن سینا در تهران

نقش تعیین کننده اصحاب رسانه در فرهنگ سازی جوانی جمعیت

بستری 94 بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته در گیلان

اجرای طرح راه سلامت بسیج دانشجویی در دانشگاه ها علوم پزشکی

اهدا اعضای بدن یک جوان مرگ مغزی قمی به بیماران نیازمند

شمار جان باختگان کرونا در فارس به 8080 نفر رسید

حال محمد کاسبی وخیم است | مردم برای بازیگر خوش رکاب دعا کنند

حال بازیگر «خوش رکاب» وخیم است | محمد کاسبی بستری شد

وضعیت وخیم هنرمند سرشناس | محمد کاسبی بار دیگر در بیمارستان

بلایی که گرسنه خوابیدن بر سرتان می آورد

شناسایی 380 مبتلای جدید به کرونا در اصفهان/ 118 نفر بستری شدند

حال بازیگر مرد ایرانی وخیم است؛ مردم دعا کنند

2 ویتامین ی که ریزش مو را قطع می کند

عوامل تاثیرگذار در ابتلا به اوتیسم کدامند؟

مشهد؛ در وضعیت زرد کرونایی

شمار جانباختگان کرونا در فارس به 8080 نفر رسید

کاهش بیماران کرونایی در 24 استان/ روند فوتی ها در 19 استان همچنان افزایشی است

رژیم غذایی گیاهی الزاماً برای قلب سالم تر نیست

اینفوگرافیک | چگونه متوجه اعتیاد خود به شبکه های اجتماعی شویم؟ | راه های ترک اعتیاد به شبکه های اجتماعی را بشناسید

قاچاق دام، عامل شیوع بیماری تب مالت

عشق نجات دهنده است؟

فعالیت ذهنی به اندازه فعالیت ورزشی خستگی آور است

فعالیت 95 مرکز رشد فناور حوزه سلامت

سهم 50 درصدی مشارکت مردمی در رفع مشکلات نظام سلامت

پرداخت های بیمه سلامت بروز است

چشم انداز تولید داروهای دانش بنیان در اصفهان| ارتباط با صنعت نیازمند توجه ویژه

روش لاغری گیاهی در منزل - دمنوش چربی سوز دکتر سلامت

کمال گرا یی ؛ علائم و راهکارهای درمان آن

بهترین دمنوش های گیاهی برای کاهش تب

معدوم سازی یک واحد مرغداری گوشتی مبتلا به آنگارا در خراسان جنوبی

راهکارهایی برای مقابله با درد رماتیسم مفصلی

عوامل تاثیرگذار در ابتلا به اوتیسم کدامند؟

بهره برداری از آزمایشگاه غربالگری خون در خراسان شمالی در آینده نزدیک

بستری 41 بیمار کرونایی در البرز

کرونا روی قله صعود؛ سه البرزی جان باختند

معدوم سازی یک واحد مرغداری گوشتی مبتلا به بیماری آنگارا در خراسان جنوبی

رنگ کرونایی کرج نارنجی شد

معدوم سازی یک واحد مرغداری گوشتی مبتلا به بیماری آنگارا در خراسان حنوبی

انتقاد رییس پلیس راهور از وزارت بهداشت و خودروسازان: جان مردم برای تان مهم باشد

چرا هتل لاله هنوز هم میان مسافران محبوب است؟

17 خوراکی که به افسردگی دامن می زنند

افزایش دمای هوا و خطر گرمازدگی در گیلان

سازمان بهداشت جهانی: مرگ و میر بر اثر کرونا 9درصد کاهش یافته است

زنان باردار با این راهکارها سیستم ایمنی شان را تقویت کنند تا به کرونا مبتلا نشوند

نان کم نمک می شود/ایرانی ها روزانه 66 گرم قند و شکر می خورند

راهکارهایی برای مقاوم شدن سیستم ایمنی زنان باردار در برابر کرونا

همه مطالبات داروخانه های طرف قرارداد تامین اجتماعی خراسان شمالی پرداخت شد

این بیماری ها با بوتاکس درمان می شوند

چگونه به طور موفق و بدون بازگشت، وزن کم کنیم؟

عملکرد گلکسی واچ 4 با ابزارهای پزشکی مطابقت دارد

8 راه حل برای درمان خنده عصبی+ عکس

معده دردهای مکرر کودکان نشانه چیست؟

استفاده از ماسک و ترزیق دُز یادآور جدی گرفته شود

پیش بینی اوج گیری کرونا طی 15 روز آینده در ساوه

اجرای پویش پیشگیری از حوادث ترافیکی در شیراز

ساخت حسگر نانویی برای شناسایی ارزان نیکوتین

بانوی مرگ مغزی به سه بیمار زندگی دوباره بخشید

استفاده از ماسک و ترزیق دُز یادآور در استان اردبیل جدی گرفته شود

قزوین قرمز کرونایی شد/ قزوین در استفاده از ماسک از آخر اول شد

بیمارستان های خراسان جنوبی تجهیز می شو د

با مصرف دو ویتامین B5 و بیوتن از ریزش موها جلوگیری کنید

پوست خوک درمان جدید نابینایی شد!

زایمان زودهنگام علوم شناختی

زایمان زودهنگام علوم شناختی