مطالب مرتبط:
7 تیر، قیام مردم تبریز به رهبری ستارخان/نقش نفوذی ها و خلع سلاح ستارخان سردار ملی
روایت قیام مردم تبریز در «سردار ملی»
روایت قیام قیام مردم تبریز در «سردار ملی»
روایتی از قیام مردم تبریز در سردار ملی
روایت قیام مردم تبریز در «سردار ملی»
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 7 تیر 1401 ساعت 13:122022-06-28سياسي

7 تیر، قیام مردم تبریز به رهبری ستارخان/نقش نفوذی ها و خلع سلاح ستارخان سردار ملی


- خبرگزاری فارس- مریم عباسی: ستارخان سردار ملی (1284-1332ق) فرزند حاج حسن قراجه داغی در منطقه قراجه داغ (ارسباران) به دنیا آمد.

ستارخان، سردار مقاومت آذربایجان و جنبش مشروطیت نوشته است: من هیچ وقت گریه نمی کنم چون اگر اشک می ریختم، آذربایجان شکست می خورد و اگر آذربایجان شکست بخورد، ایران زمین می خورد… اما در مشروطه دو بار اون هم تو یه روز اشک ریختم.

حدود 9 ماه بود که تحت فشار بودیم… بدون غذا.

بدون لباس… از قرارگاه اومدم بیرون … چشمم به یک زن افتاد با یه بچه تو بغلش.

دیدم که بچه از بغل مادرش اومد پایین و چهار دست و پا رفت به طرف و بوته علف… علف رو از ریشه درآورد و از شدت گرسنگی شروع کرد خاک ریشه ها رو خوردن… با خودم گفتم الان مادر اون بچه به من فحش می ده و میگه لعنت به ستارخان که ما را به این روز انداخته… اما مادر کودک اومد طرفش و بچه اش رو بغل کرد و گفت: عیبی نداره فرزندم… خاک می خوریم اما خاک نمی دهیم… اونجا بود که اشکم دراومد.

  تحلیلی بر وصیّت نامه ستارخان سردار ملی این شهید راهِ مشروطه مشروعه ، هدف از قیام مسلّحانه خود و یارانش را "اجرای احکام شریعت غراء احمدی(ص)" اعلام و با درج عبارت "مطابق احکام صادره علماء اسلام" به طول تاریخ درس می دهد که در نظام سیاسی شیعه، هر قیامی، هر عملی و هر جنگ و صلح و مذاکره و توافقی باید مطابق فتوا و حُکم ولیّ و زعیم شیعه بوده باشد.

این بنده عاصی ستار،برای اجرای احکام شریعت غراء احمدی(ص)مطابق احکام صادره علماء اسلام ، از جان و مال و اولاد و هستی خود، صرف نظر کرده تا دولت جابره تبدیل به دولت عادله و قوانین حضرت سیدالمرسلین رویه و مسلک اهل اسلام شود.

"ستار" در نگاهی به وصیّت نامه این دلاور مرد آذربایجان و ایران زمین ، نکات قابل توجهّی حاصل می آید؛ و اغراق نکرده ایم اگر این وصیّت نامه را چکیده بسیار فشرده از نظام سیاسی شیعه و حکومت ولایت فقیه بدانیم.

در شروع وصیّت نامه، این سردار ملّی همانند سرداران مذهبی، مِیل حرکتی خود و خاستگاه حرکت اجتماعی-سیاسی خود را با به کار بردن عبارت "بنده" می نمایاند، تا نشان دهد قبل از آنکه سردار بزرگی باشد و حتی قبل از آنکه ستّار باشد، بنده خدا و عبد است، با صفتِ "عاصی" به نظر می رسد، ستّارخان نه شکسته نفسی معمول، بلکه تواضع ممدوح کرده و با بیان ذلّت خود در محضر باریتعالی، جلوی خود پسندی و عُجب خود را گرفته است، تا از مردم و زمین و زمان و مملکت متوقّع نباشد و خود را تنها ناجی مردم از بحران نپندارد.

در ادامه ستارخان، بسیار عالی در چند خط کوتاه و با عبارات مُجمَل امّا پرمعنی، هدف از قیام خود، مبنای آن و روش عمل، خطوط قرمز و .

را بیان داشته است.

این شهید راهِ مشروطه مشروعه، هدف از قیام مسلّحانه خود و یارانش را اجرای احکام شریعت غراء احمدی(ص) اعلام و با درج عبارت "مطابق احکام صادره علماء اسلام" به طول تاریخ درس می دهد که در نظام سیاسی شیعه هر قیامی، هر عملی و هر جنگ و صلح و مذاکره و توافقی باید مطابق فتوا و حُکم ولیّ و زعیم شیعه بوده باشد.

این مجاهد بزرگ تشیّع، رسیدن به تشکیل حکومت اسلامی و رویه و مسلکِ اهلِ اسلام شدنِ قوانینِ حضرتِ سیدالمرسلین را آنقدر مهمّ و با ارزش می داند که برای دستیابی به آن اِبایی از گذشتن از جان و مال و اولاد و هستی ندارد و سرآخر همین اتفاق می افتد، تا به طول تاریخ نشان داده شود این فرازِ بیانِ ستّارخان نیز تعارف یا شعار نبوده است.

و ما اکنون در کجای تاریخ ایستاده ایم و چه جوابی خواهیم داشت برای فردای روزی که با ستارخان ها و شهید مدرّس ها و صدها هزار شهید دفاع مقدّس .

روبه رو خواهیم شد، اگر اجرای احکام شریعت غراء احمدی(ص) را وقعی ننهیم و مهمّ تر از آن احکام صادره علماء اسلام به خصوص ولیّ و زعیم زمان خود را در تصمیم گیری ها، مذاکرات، توافقات و .

لحاظ کنیم.

  ستارخان، سردار ملی ستارخان از سرداران جنبش مشروطه خواهی ایران، و ملقب به سردار ملی است.

در مقاومت تبریز وی جانفشانی های بسیاری کرد.

ستار قره داغی سومین پسر حاج حسن قره داغی در 28 مهر سال 1285 ق ( 1868 میلادی) به دنیا آمد.

او از اهالی قره داغ آذربایجان بود که در مقابل قشون عظیم محمدعلی شاه پس از به توپ بستن مجلس شورای ملی و تعطیلی آن که برای طرد و دستگیر کردن مشروطه خواهان تبریز به آذربایجان گسیل شده بود ایستادگی کرد و بنای مقاومت گذارد.

وی، مردم را بر ضد اردوی دولتی فرا خواند و خود رهبری آن را بر عهده گرفت و به همراه سایر مجاهدین و باقرخان سالار ملی مدت یک سال در برابر قوای دولتی ایستادگی کرد و نگذاشت شهر تبریز به دست طرفداران محمدعلی شاه بیفتد.

اختلاف او با شاهان قاجار و اعتراض به ظلم و ستم آنان، به زمان کودکی اش برمی گشت.

او و دو برادر بزرگ ترش اسماعیل و غفار از کودکی علاقه وافری به تیراندازی و اسب سواری داشتند، اما اسماعیل فرزند ارشد خانواده در این امر پیشی گرفته بود و شب و روزش به اسب تازی، تیراندازی و نشست و برخاست با خوانین و بزرگان سپری می شد، سرانجام او در پی اعتراض به حاکم وقت دستگیر و محکوم به اعدام شد.

این امر کینه ای در دل ستار ایجاد کرد و نسبت به ظلم درباریان و حکام قاجاری خشمگین شد.

ستار در جوانی به جرگه لوطیان (جوانمردان، یا اهل فتوت) محله امیرخیز تبریز درآمد و در همین باب در حالی که به دفاع از حقوق طبقات زحمتکش بر می خاست با مأمورین محمدعلی شاه درافتاد و به ناچار از شهر گریخت.

سپس با میانجیگری پاره ای از بزرگان به شهر آمد و چون در جوانی به درستی و امانتداری در تبریز شهرت داشت به همین دلیل مالکان حفاظت از املاک خود را به او می سپردند.

    "   مقاومت او در مدت 11 ماه از 20 جمادی الاول 1326 ق تا هشتم ربیع الثانی 1327 ق رهبری ِ مجاهدین تبریز و ارامنه و قفقازی ها را بر عهده داشت و مقاومت شدید و طاقت فرسای اهالی تبریز در مقابل سی و پنج الی چهل هزار نفر قشون دولتی با راهنمایی و رهبریت او انجام گرفت، به طوریکه شهرت او به خارج از مرزهای کشور رسید و در غالب جراید اروپایی و آمریکایی هر روز نام او با خط درشت ذکر می شد و درباره مقاومت های سرسختانه وی مطالبی انتشار می یافت.

در اواخر کارِ محاصره تبریز قوای روسیه با موافقت دولت انگلیس به سوی تبریز آمد و راه جلفا را باز کرد.

قوای دولتی با دیدن قوای روس به تهران بازگشت و محاصره تبریز پایان گرفت، اما ستارخان حاضر به اطاعت از دولت روس نشد و در اواخر جمادی الثانی 1327 ق (اواخر ماه مه 1909 م) به ناچار با همراهانش به کنسول خانه عثمانی در تبریز پناهنده شد.

در منابع ذکر شده است که ستارخان به کنسول روس (پاختیانوف) که می خواست بیرقی از کنسول خانه خود به سر در خانه ستارخان زند و او را در زینهار دولت روس قرار دهد گفت:  ژنرال کنسول، من می خواهم که هفت دولت به زیر بیرق دولت ایران بیایند.

من زیر بیرق بیگانه نمی روم.

پس از عقب نشینی قوای روس مردم شهر به رهبری ستارخان در برابر حاکم مستبد تبریز رحیم خان قد علم کردند و او را از شهر بیرون راندند، اما اندکی بعد ستارخان در زیر فشار دولت روس، دعوت تلگرافی ِ آخوند ملامحمدکاظم خراسانی و جمعی از ملیون را پذیرفت و با لقب سردار ملی به سوی تهران حرکت کرد.

در این سفر باقرخان سالار ملی نیز همراه او بود.

هدف دولت مشروطه از این اقدام که به بهانه تجلیل از ستارخان و باقرخان صورت گرفته بود در واقع کنترل آذربایجان و خلع سلاح مجاهدین تبریز بود.

روز شنبه 7 ربیع الاول سال 1328 ق در شب عید نوروز، جمعیت زیادی از مردم و رجال شهر از جمله یپرم خان ارمنی برای وداع با ستارخان و باقرخان جمع شدند و آنان در میان هلهله جمعیت از منزل خود بیرون آمدند و به سوی تهران حرکت کردند.

در بین راه نیز در شهرهای میانه، زنجان، قزوین و کرج استقبال باشکوهی از این دو مجاهد راستین آزادی به عمل آمد و هنگام ورود به تهران نیمی از شهر برای استقبال به مهرآباد شتافتند و در طول مسیر چادرهای پذیرایی آراسته با انواع تزیینات، و طاق نصرت های زیبا و قالی های گران قیمت و چلچراغ های رنگارنگ گستردند.

در سرتاسر خیابان های ورودی شهر، تابلوهای زنده باد ستارخان و زنده اد باقرخان مشاهده می شد.

تهران آن روز سرتاسر جشن و سرور بود.

ستارخان پس از صرف ناهار مفصلی که در چادر آذربایجانی های مقیم تهران تدارک دیده شده بود به سوی محلی که برای اقامتش در منزل صاحب اختیار (محلی در خیابان سعدی کنونی) در نظر گرفته بودند رفت.

او مدت یک ماه مهمان دولت بود، اما به دلیل وجود سربازان و کمی جا دولت، محل باغ اتابک (محل فعلی سفارت روسیه) را به اسکان ستارخان و یارانش و محل عشرت آباد را به باقرخان و یارانش اختصاص داد.

پس از چند روزی که نیروهای هر دو طرف در محل های تعیین شده اسکان یافتند .

مجلس طرحی را تصویب کرد که به موجب آن تمام مجاهدان و مبارزان غیرنظامی از جمله افراد ستارخان و خود او باید سلاح های خود را تحویل دهند.

این تصمیم به دلیل بروز حوادث ناگوار و ترور مرحوم سید عبدالله بهبهانی و میرزاعلی محمدخان تربیت از سران مشروطه گرفته شده بود.

، اما یاران ستارخان از پذیرفتن این امر خودداری کردند.

به تدریج مجاهدین دیگری که با این طرح مخالف بودند به ستارخان و یارانش پیوستند و این امر موجب هراس دولت مرکزی شد.

سردار اسعد به ستارخان پیغام داد که به سوگندی که در مجلس خوردید وفادار باشید و از عواقب وخیم عدم خلع سلاح عمومی بپرهیزید.

، اما باز یاران ستارخان راضی به تحویل سلاح نشدند.

بعدازظهر اول شعبان 1328 ق قوای دولتی که جمعاً 3 هزار نفر می شدند به فرماندهی یپرم خان، یار قدیمی ستارخان در تبریز و رییس نظمیه وقت باغ اتابک را محاصره کردند و پس از چندبار پیغام، هجوم نظامیان به باغ صورت گرفت و جنگ بین قوای دولتی و مجاهدین آغاز گشت.

در این جنگ قوای دولتی از چند عراده توپ و پانصد مسلسل شصت تیر استفاده کردند و به فاصله چهار ساعت 300 نفر از افراد حاضر در باغ کشته شدند.

ستارخان راه پشت بام را در پیش گرفت، اما در مسیر پله ها در یکی از راهروهای عمارت تیری به پایش اصابت کرد و مجروح شد و قادر به حرکت نبود.

اندکی بعد قوای دولتی او را دستگیر کردند و به منزل صحصام السلطنه بردند و خود و اتباعش ناچار به خلع سلاح شدند ( 30 رجب 1328 ق).

بعد از این وقایع، ستارخان خانه نشین شد و پزشکان حاذق برای مداوای پای او تمام تلاش خود را کردند، اما معالجات به جایی نرسید و در تاریخ 28 ذی الحجه 1332 هـ.

ق ( 25 آبان 1293 ش / 16 نوامبر 1914 م) در تهران دار فانی را وداع گفت و در باغ طوطی در جوار بقعه حضرت عبدالعظیم حسنی در شهرری درحالی که هزاران هزار تهرانی با چشمانی گریان جنازه او را تشییع می کردند به خاک سپرده شد.

او هنگام فوت حدود 53 سال داشت.

سخن آخر واقعه فتح تهران در دوران مشروطه شاید یکی از آموزنده ترین قطعات تاریخی ملت ایران باشد.

در دوران استبداد صغیر، عده ای از مشروطه خواهان از مناطق مختلف ایران از جمله آذربایجان تنها راه دفاع از انقلاب خویش را فتح تهران دانستند و راهی پایتخت شدند.

در میان فاتحان تهران نام مردانی بزرگ به چشم می خورد؛ هر کس در آن روزگار نام ستارخان و باقرخان را می شنید ناخودآگاه مجاهدان مسلمانی را به یاد می آورد که برای احیای شریعت ختم المرسلین(ص) و آزادی در پناه اسلام به پاخاستند.

ستارخان بعد از فتح تهران راهی پارک اتابک شد تا با نیروهایش همچنان حافظ مشروطه ای باشد که آن را مشروعه می خواست؛ ولی دست های خیانت کار هنوز به طور کامل قطع نشده بودند.

استعمارگران زخم خورده از انقلاب مشروطه آن هم مشروطه از نوع آنچه ستارخان و باقرخان می خواستند، انقلابی های این ونه را نمی توانستند تحمل کنند، مخصوصا اگر مسلح به سلاحی باشند که بتوانند با آن از نهضتشان دفاع کنند.

نفوذی ها دست به کار شدند و به بهانه های مختلف قانونی ساختند تا مجاهدان را خلع سلاح کند؛ بهانه تراشی امنیت هم عده ای از نمایندگان مجلس وقت را خوش افتاد و طرح خلع سلاح فاتحان تصویب شد؛ اول هم کار را از مسلم ترین مجاهد مشروطه خواه شروع کردند؛ ستارخان باید سلاح را تحویل می داد تا خیال استعمارگران پیر راحت شود بدون آنکه جای پایی از خود باقی بگذارند و سرشان بالا باشد که خودتان در بین خودتان قانون خلع سلاح را تصویب کردید! سردار آذربایجان که حالا سردار ملی بود توطئه استعمار را خوب شناخت و تا آخرین نفس سلاحش را تحویل نداد و در نهایت پارک سبز اتابک آنچنان سرخ شد که تا سال ها خون مجاهدان مسلمان از آن پاک نشد.

ننگ اما بر پیشانی روشنفکران مدعی مشروطه خواهی که دانسته یا ندانسته از خلع سلاح ستارخان و باقرخان دفاع کردند، ماند که بزرگترین پشتوانه انقلاب را به خون نشاندند و به این ترتیب تنها 12 سال بعد، خود انقلاب مشروطه را با کودتا دربست تحویل رضاخان قلدر دست نشانده انگلیسی ها دادند و دیگر چه سود دست بر روی دست زدن.

 
کلید واژه ها: ستارخان - آذربایجان - سردار ملی - سردار - قیام مردم تبریز - مادر - قراجه - ایران زمین - مردم تبریز - شکست - بدون - خبرگزاری - خلع سلاح - تحت فشار - مشروطیت - قرارگاه - دست و پا - مقاومت - گرسنگی - مشروطه - بیرون - منطقه - نوشته - فرزند - تبریز - نفوذی - ایران - رهبری - دنیا - سلاح

آخرین اخبار سرویس:
مصر 42 عضو دیگر اخوان المسلمین را به لیست تروریسم اضافه کرد

معاون پژوهش حوزه های علمیه: مدیران استانی زمینه تبدیل پژوهش سراها به پژوهشکده را فراهم کنند

پایان دادن به ادعا های سیاسی و پایداری انتفاع اقتصادی ایران از توافق محور گفتگو های وین

فال روزانه حافظ سه شنبه 25 مرداد 1401/ برای دفع شری شما باید...

فال روزانه حافظ سه شنبه 25 مرداد 1401/ مسئله ای هست که برای شما اهمیت زیادی دارد اما...

فیلم جدید از کتک خوردن مسافران پرواز قشم ایر

خبرنگاران مطالبات ضروری مردم را پیگیری کنند

مهدی مریزاد آیین رونمایی از کتاب «غریبه ای در شهر»

انتقاد امام جمعه بندرخمیر از بلاتکلیفی مجتمع بندری خمیر

همه کشورها باید از فناوری صلح آمیز هسته ای برخوردار باشند

حمید اسدی «معاون قضایی، اجرای احکام و امور مجلس» سازمان زندان ها ش

ایران برای تأمین دسترسی ترکمنستان به بنادر جنوبی اش آمادگی دارد

خدمات نظام مالیاتی از اول شهریور الکترونیکی می شود

همایش استانی روز جهانی مسجد در بوشهر برگزار می شود

فرماندار بیرجند از دفتر خبرگزاری تسنیم در استان خراسان جنوبی بازدید کرد

امضاء تفاهم نامه همکاری مشترک بین کمیته امداد و جمعیت هلال احمر زنجان

تصاویر/ مراسم تشییع پیکر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین شهیدی پور

واکنش تولیت آستان قدس رضوی به اظهارات سخیف یکی از سران فتنه

سئوالات اساسی دانشجویان در تدریس دفاع مقدس پاسخ داده شود

برگزاری هشتمین جشنواره رسانه ای ابوذر در گلستان

خانواده محوری پایه تحول در شهر

ضربات وزارت اطلاعات به جریانات ضد انقلاب و وابسته به رژیم صهیونیستی

ابراز همدردی ایران با مردم و دولت مصر

وکیل فائزه هاشمی درگذشت | وکیلی که از اختلاسگر بزرگ دفاع کرد و از وکالت حجاریان استعفا داد

پایان پروتور آرکتیک در نروژ ؛ رکابزن میزبان قهرمان شد

رییس کل دادگستری استان قزوین: هرجا نیاز باشد از خبرنگاران حمایت می کنیم

تسلیت سازمان دارالقرآن الکریم به مناسبت درگذشت حجت الاسلام شهیدی پور

افشای پشت پرده تعویق اصلاح حقوق بازنشستگان

هاکی ایران نایب قهرمان آسیا شد

گزارش علی باقری در جلسه شورای عالی امنیت ملی

کشت و صنعت مغان به عنوان پدافند غیرعامل در تامین امنیت غذایی ایران است/از هرگونه حسابرسی استقبال می کنیم

ورود 2 کشتی اقیانوس پیمای حامل کالاهای اساسی به بندر امام (ره)

اهدای 94 دستگاه لوازم سرمایشی به مددجویان بندرلنگه

استخدام کارشناس حسابداری واحد خزانه در شرکت بتن سبک کیمیای بهروزی در تهران

مجیزگویی و بی انصافی از آفات رسانه است

آیت الله رییسی: دست اندازی به منابع طبیعی خط قرمز دولت مردمی است

وزارت اطلاعات با اشراف، تهدیدات مختلفی را خنثی کرده است

مظفر: نامه موسوی هم ­آوایی با بدخواهان و دشمنان ملت ایران بود

دختر ابتهاج : اطلاعات خاکسپاری پدرم کذب است

یلدا ابتهاج اطلاعیه های مراسم خاکسپاری هوشنگ ابتهاج را تکذیب کرد

عکس | مراسم گرامیداشت روز خبرنگار در کردستان برگزار شد

دومین کنگره ملی شعر خانواده و سبک زندگی برگزار می شود

شهید همدانی هیچگاه از جهاد و ایثار دست نکشید

ضارب ماموران انتظامی تهران محاکمه شد

وکیل پرونده خاوری درگذشت

گزارش باقری کنی در جلسه فوق العاده شورای عالی امنیت ملی

ماجرای بولتون ارتباطی به برجام ندارد

اعلام هزینه های درمان بستری بیمه شدگان در بیمارستان های خصوصی و دولتی

آغاز عملیات اجرایی احداث شهرک صنعتی پوشاک؛ بزودی

صنایع باید به سمت استقلال و خودکفایی در حوزه برق گام بردارند

بررسی ساز وکار اصلاح قانون انتخابات مجلس

«منیه الطالبین»؛ تفسیری نو با انتشاری متفاوت

حقوق ها به این شرط افزایش می یابد

خوشبختی بریتنی «همسر سام اصغری» تمام شد!

خوشبختی بریتنی “همسر سام اصغری” تمام شد!

تاثیرات قانون اقدام راهبردی مجلس از زبان رییس سازمان انرژی اتمی

تیم مذاکره کننده نتوانست از طرف مقابل امتیاز بگیرد/ ضمانت های اجرایی برجام مسخره است!

یلدا ابتهاج: اطلاعات خاکسپاری پدرم کذب است

رییسی و علی باقری به شورای عالی امنیت ملی پاسخ دادند

اسلامی: همه کشور ها باید از فناوری صلح آمیز هسته ای برخوردار باشند

مصونیت قضایی خبرنگاران در کردستان

استاندار سمنان: خبرنگاران موثرترین مولفه برای اطلاع رسانی عملکرد نظام و دولت هستند

گزارش باقری کنی در جلسه فوق العاده شورای عالی امنیت ملی

اجرای طرح چله نوکری و خدمت در استان بوشهر

ضربات وزارت اطلاعات به جریانات ضد انقلاب

نشست شورای عالی امنیت ملی به ریاست رییسی

واکنش ایران به ادعای بی اساس قاچاق تسلیحات از بندرعباس به بندر الحدیده یمن

بحران بدون حضور مردم قابل مدیریت نیست

تکرار سناریوهای نخ نما نتیجه جدیدی را به نفع متجاوزان رقم نمی زند

رایگان کردن آب در روش های نوین آبیاری در دستور کار قرار گیرد

فعالیت تشکل های اجتماعی گره گشا و ثمر بخش است

بررسی سوالات نمایندگان از وزیر صمت در کمیسیون صنایع

پایش سلامت سازه ها با سامانه ایران ساخت

رایی که بر سرنوشت زاکانی اثری ندارد

دستور رییس جمهور برای تسریع ابلاغ و اجرای الگوی کشت محصولات کشاورزی

نشست شورای عالی امنیت ملی به ریاست رییس جمهور درباره مذاکرات برجامی

اطلاعات منتشرشده در خصوص مراسم خاکسپاری سایه نادرست است

استخدام 5 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در قم

حق جویی و حق طلبی؛ از تعهدات جامعه رسانه ای

مشارکت اجتماعی با بسیج نیروهای مردمی شکل می گیرد

تشکیل 600 هزار پرونده در تعزیرات برای واحد های صنفی متخلف

تجربه موفق یک سیاست نقطه زن در مبحث اسقاط خودرو

درگیری فیزیکی مسئول قشم ایر با مسافر پرواز نجف-تهران تایید شد +ویدئو

گزارش علی باقری در جلسه فوق العاده شورای عالی امنیت ملی در مورد مذاکرات برجام

فرمانده سپاه الغدیر: جهاد تبیین مأموریت رسانه های انقلابی است

جلسه فوق العاده شورای عالی امنیت ملی درباره برجام | جزییات گزارش باقری در حضور رییس جمهور

یک نماینده مجلس: جوانی جمعیت نه تنها یک مزیت بلکه یک ضرورت و یک فوریت جدی است

سفرهای استانی اگر نتیجه نداشته باشد به وجهه دولت ضربه می زند

سخنان چمران درباره تغییر شهردار تهران

لباس حسرت برانگیز همسر مهدی یغمایی جنجالی شد! | جدیدترین عکس مهدی یغمایی و همسرش

حکایت زنانی که طلاق می گیرند و درخواست صیغه 99 ساله می دهند!

نشست شورای عالی امنیت ملی به ریاست رییسی درباره برجام

دولت طی سه روز آینده موضع نهایی خود را درباره حقوق بازنشستگان اعلام کند

خبر خوش کمیسیون آموزش برای فرهنگیان

لزوم استفاده از ظرفیت های ملی برای خدمت رسانی مطلوب به زائران رضوی

بازدید آیت الله رییسی از وزارت جهاد کشاورزی

وزیر آموزش و پرورش: رتبه بندی معلمان 45 روزه انجام می شود + فیلم

جلسه فوق العاده شورای عالی امنیت ملی درباره برجام | باقری گزارش داد

تصمیم ساماندهی و تعیین تکلیف شرکت های دولتی در برنامه هفتم توسعه

ارتقا نقش نهادمند مردم در موضوعات حقوقی

7 تیر، قیام مردم تبریز به رهبری ستارخان/نقش نفوذی ها و خلع سلاح ستارخان سردار ملی

7 تیر، قیام مردم تبریز به رهبری ستارخان/نقش نفوذی ها و خلع سلاح ستارخان سردار ملی