موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - افزايش حقوق - سازمان تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - رفاه اجتماعي - وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعي - جاماندگان سهام عدالت - سلطان نصير - شهر گلوگاه - لاله اسكندري - رييس اداره نظارت - اسماعيل اباد - استخدام نقشه بردار - عسگرخاني - مميز - سه مليون تن - شهلا حائري - لائورا برن - فريدون الهامي - آقابزرگ

مطالب مرتبط:
انقلابی که در سازمان اموال تملیکی صورت گرفت/ ورود مجدانه و پیگیرانه رییس قوه قضاییه به موضوع ساماندهی اموال تملیکی در راستای صیانت از بیت المال/ کالاهایی که دیگر خاک نمی خورند و فاسد نمی شوند
قوه قضاییه و ساماندهی سازمان اموال تملیکی؛ کالاهایی که دیگر خاک نمی خورند و فاسد نمی شوند
انقلابی که در سازمان اموال تملیکی صورت گرفت/ کالا هایی که دیگر خاک نمی خورند
80 درصد مسئولان قوه قضاییه اموال خود را اعلام کرده اند
سخنگوی قوه قضاییه: 80 درصد مسئولان قوه قضاییه اموال خود را اعلام کردند
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 7 تیر 1401 ساعت 13:022022-06-28سياسي

ورود قوه قضاییه به اموال تملیکی برای صیانت از بیت المال/ کالاها دیگر خاک نمی خورند و فاسد نمی شوند


زیان وارده به بیت المال از ناحیه وضعیت نابسامان انبارهای سازمان اموال تملیکی از جمله مصادیق و نمونه های تضییع حقوق عامه بود که دستگاه قضایی با کمک سایر دستگاه ها، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس؛ صیانت از حقوق عامه و حفظ بیت المال از جمله مسئولیت های ذاتی قوه قضاییه است که در دوره جدید بنا بر تاکیدات و دستورات حجت الاسلام محسنی اژه ای نسبت به این مهم اهتمام بیشتری می شود.

زیان وارده به بیت المال از ناحیه وضعیت نابسامان انبارهای سازمان اموال تملیکی از جمله مصادیق و نمونه های تضییع حقوق عامه بود که دستگاه قضایی با کمک سایر دستگاه ها، برای برطرف کردن این مشکل گام هایی اساسی برداشته است.

پس از ورود مجدانه و پیگیرانه رییس عدلیه به موضوع ساماندهی اموال تملیکی و مساعدت سایر قوا و دستگاه ها، انقلابی در سازمان اموال تملیکی صورت گرفته تاجایی که استان های سراسر کشور در گام نخست به صورت گسترده نسبت به تعیین تکلیف کالا ها، اقدامات مقتضی را صورت دادند و از این طریق ضمن حفظ حقوق دولتی و عمومی، مبالغ زیادی به بیت المال و خزانه کشور مسترد است.

هشتم فرودین ماه در جریان نخستین جلسه مشترک شورای عالی قوه قضاییه با شورای قضایی استان ها در سال جاری، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای ضمن شرح اولویت های 15 گانه قوه قضاییه در سال 1401، با بیان اینکه موضوع نظارت بر گمرکات و بنادر و ساماندهی انبارهای سازمان اموال تملیکی، درد کهنه ای بود که در ماه های پایانی سال گذشته گام های بسیار بلندی برای بهبود وضعیت آن برداشته شد، گفت: روند ساماندهی گمرکات، بنادر و انبارهای اموال تملیکی باید همچنان ادامه پیدا کند تا از این طریق هم از بیت المال و اموال مردم صیانت شود و هم یک بستر و گلوگاه بزرگ فساد بسته شود.

بر پایه توفیقاتی که در گام نخست ساماندهی وضعیت انبارهای اموال تملیکی برداشته شد، گام دوم و تکمیلی این مقوله مهم با بازدید اسفندماه سال گذشته حجت الاسلام محسنی اژه ای از انبارهای شماره 3 و 4 سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی در استان هرمزگان که در زمره مهم ترین مراکز اموال تملیکی کشور است، برداشته شد.

رییس دستگاه قضا در جریان آن بازدید از نزدیک وضعیت و فرآیندهای امر ساماندهی کالاهای موجود در انبار اموال تملیکی استان هرمزگان را مشاهده کرد و ضمن دریافت گزارش کار از مسئولین ذیربط، دستورات مشخصی پیرامون ارتقاء ساماندهی وضعیت انبارهای سازمان اموال تملیکی، تکمیل سامانه های لازم برای ثبت و نگهداری کالا های قاچاق و توقیفی و رفع اختلاف سازمان اموال تملیکی و سازمان تعزیرات درباره عدم تطابق کالا های توقیفی دپو شده در انبار ها صادر کرد.

محسنی اژه ای همچنین در جریان بازدید مزبور مجدداً بر امحای کالاهای قاچاق و ممنوعه و کالاهای فسادپذیر با کمترین هزینه و ضرورت تعیین تکلیف سریع کالاهای توقیف شده سریع الفساد تاکید کرد و جدیت و اهتمام نسبت به این دو مقوله را در پیشبرد گام دوم ساماندهی وضعیت انبارهای اموال تملیکی ضروری دانست.

ارتقاء و نظام مندی بیشتر نحوه کار ضابطان و کاشفان کالاهای قاچاق و نحوه نقل و انتقال این قبیل کالاها و همچنین رفع باقی مانده اختلافات آماری مراجع قضایی و سازمان اموال تملیکی، از دیگر تاکیدات قاضی القضات برای نیل به توفیقات بیشتر در جریان گام دوم ساماندهی وضعیت اموال تملیکی بود.

اما طی مدت اخیری که قوه قضاییه به موضوع ساماندهی انبارهای اموال تملیکی ورود کرده است، بیش از 60 درصد انبارهای اموال تملیکی استان های هرمزگان، بوشهر و خوزستان که در زمره استان های شاخص و هدف در بحث اموال تملیکی هستند تخلیه شده اند؛ کالاهای تخلیه شده از انبارهای اموال تملیکی این استان ها مسترد ، فروخته یا منهدم شده اند؛ همچنین طی مدت اخیر چندین مزایده برای اموال موجود در انبارهای سازمان اموال تملیکی کل کشور برگزار شده است.

در استان هرمزگان که از مهم ترین استان های کشور در حوزه گمرکات و انبارهای تملیکی کشور است، به خصوص پس از سفر اسفندماه سال گذشته رییس قوه قضاییه، اقدامات ویژه ای در حوزه مورد اشاره صورت گرفت.

برخی از مهم ترین اقدامات انجام شده بعد از سفر رییس قوه قضاییه به استان هرمزگان به شرح زیر است: تنظیم گزارش مشروح و تعیین تکلیف محموله های متعددی که در حین بازرسی از بنادر مشاهده شدند؛ مانند: محموله 4 هزار تن گچ، آمبولانس ها، 52 تن برنج، 2 تن چای، 3 هزار و 618 کارتن لامپ ال ای دی، 5 هزار و 536 کیلوگرم پارچه و حتی کالاهای فاسد مانند محموله یک کانتینر کنسرو طبق گزارش اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، تمامی کالاهای مهلت منقضی شده مربوط به سال1400 و ما قبل آن ، توسط بندر مورد ارزیابی قرار گرفته و هیچگونه کالا و کانتینر مهلت منقضی ارزیابی نشده در بندر شهید رجایی وجود ندارد.

تحرکات و نظارت های خوبی در ترخیص کالاهای اساسی مانند گندم، جو، ذرت و روغن خام صورت گرفته و با دستور قضایی، محموله های سنگینی روانه بازار و کارخانجات شده است.

جهت جلوگیری از ایجاد هزینه های گزاف دموراژ کشتی ها، به صورت مستمر بر میزان معطلی کشتی ها در لنگرگاه و اسکله ها نظارت می شود و در مواردی که معطلی نامتعارف باشد، با ورود دستگاه قضایی، موانع برطرف می شود.

جلسات متعدد بین بنادر، گمرکات و سازمان اموال تملیکی و سایر ارگان ها برگزار شده ونسبت به روان سازی امور اقدام شده است.

درخصوص کالاهای متروکه، اداره بنادر تقریباً به روز شده و در مهلت قانونی، کالاهای مهلت منقضی را به گمرک اعلام و ارسال می کند.

گمرک حدود 4 هزار کانتینر کالای متروکه را تعیین تکلیف کرده و به روز شده است و بعضی به سازمان اموال تملیکی ارسال و برخی دیگر به صاحبان کالا تحویل و ترخیص شده است.

(حدود 3 هزار کانتینر تحویل سازمان اموال تملیکی شده و حدود هزار کانتینر تحویل صاحبان کالا و ترخیص شده است) سازمان اموال تملیکی، بخش قابل توجهی از کالاهای متروکه و قاچاق را، هم از لحاظ حجم و هم از لحاظ ارزش ریالی، تعیین تکلیف کرده است.

بعد از سفر رییس قوه قضاییه، بیش از310 میلیارد تومان، فروش کالاهای اموال تملیکی بوده است که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته – که18 میلیارد تومان بوده – با 17 برابر رشد مواجه بوده است.

در مزایده اردیبهشت ماه، حدود240میلیارد تومان کالا، جهت فروش عرضه شده است.

 حدود 30 کانتینر کالا به ارزش17میلیارد تومان نیز معدوم شده است.

فرآیند قبلی اعلام کالاهای مهلت منقضی، از سوی بندر به گمرک زمان بر و دارای بروکراسی اداری طولانی بود، به نحوی که پس از اعلام بندر به گمرک، مجدداً بایستی گمرک با بندر مکاتبه می کرد که کانتینرها جا به جا شده و سپس ارزیابی شوند، لکن با اصلاح فرآیند مذکور، هم اکنون، همزمان با اعلام مراتب مهلت منقضی به گمرک،کانتینرها نیز توسط بندر جابه جا شده و آماده ارزیابی می شود تا این فرآیند طولانی نشود.

یک اقدام بسیارمهم و بی سابقه در طول تاریخ بندر که بعد از سفر رییس قوه قضاییه اتفاق افتاد، این بود که 44 انبار موجود در بنادر، با ظرفیت حدود80 هزار کانتینر، برای اولین بار، با حضور پلیس و گارد بنادر و نماینده دادستان، انبارگردانی و سرشماری تک به تک موارد شد، که این کار مهمی است و زمینه بسیاری از تخلفات و موارد فساد را از بین خواهد برد.

تسهیل امور مرتبط به واردات در راستای مساعدت بیش از پیش به دولت؛ ورود جدی دستگاه قضایی استان هرمزگان باعث شد حدود67 هزار تن کاغذ موجود در انبارها و بنادر و گمرکات به ارزش حدود600 میلیون یورو شناسایی شود و در بازه زمانی حدود15روز، روزانه بیش از 2 هزار تن و جمعا ً بیش از 33 هزار تن کاغذ از بندرعباس به سراسر کشور ارسال شد و از کاغذهای موجود در بنادر ، حدود 32 هزار تن ترخیص شدند و این فرآیند با جهش چند ده برابری نسبت به گذشته هنوز ادامه دارد.

 تخلفات عدیده ای شامل احتکار، عرضه خارج از شبکه و سوءاستفاده های ارزی هم کشف شده و پرونده قضایی تشکیل شده است.

موارد فوق الذکر، فقط گزارش کار ساماندهی وضعیت انبارهای تملیکی و گمرک استان هرمزگان است؛ در سایر استان ها نیز وضعیت به همین منوال است و امور به صورت مطلوب پیش می رود.

در استان یزد بنا به گفته غلامعلی دهشیری رییس کل دادگستری این استان یزد، با هماهنگی دستگاه قضایی و سازمان اموال تملیکی استان از ابتدای سال تاکنون تمامی 640 فقره پرونده های ورودی به دادگستری استان و 199 فقره پرونده معوقه سال های گذشته سازمان اموال تملیکی با ارزشی بیش از 72 میلیارد ریال تعیین تکلیف شدند.

در 28 خردادماه، دومین حراج حضوری سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی در سال جاری برگزار شد.

در جریان این حراج، 155 پارتی کالا به قیمت پایه کارشناسی 286 میلیارد ریال، از سوی 14 مدیریت استانی عرضه شد.

کالاهای عرضه شده شامل لوازم یدکی خودرو، قطعات رایانه، ابزار آلات صنعتی، موبایل و لوازم جانبی و اقلام دیگر بوده که از 155 پارتی ارائه شده تعداد 104 پارتی به فروش رسید.

در دومین حراج حضوری سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی در سال جاری، میزان فروش قریب به 260 میلیارد ریال بوده که نسبت به قیمت پایه کارشناسی 42 درصد افزایش داشته است.

شایان ذکر است در اولین حراج حضوری سازمان اموال تملیکی در سال جاری که در اردیبهشت ماه برگزار شد میزان فروش 113 میلیارد ریال بود.

همچنین معاون اموال منقول سازمان اموال تملیکی ضمن اشاره به تاثیر قابل توجه برگزاری حراج های حضوری در راستای سرعت بخشیدن به روند تعیین تکلیف کالاهای تحت تملک، اظهار کرد: با گذشت چند ماه از بازدید رییس قوه قضاییه و رییس جمهور از انبارهای اموال تملیکی و تاکید بر ساماندهی آنها، خوشبختانه با تلاش و اقدامات جهادی همکاران در سراسر کشور، شاهد بهبود فرآیندها و رفع موانع موجود در روند تعیین تکلیف کالاها هستیم که از این جهت نتیجه مطلوبی نصیب سازمان اموال تملیکی شده است.

سید عبدالمجید اجتهادی معاون وزیر اقتصاد و رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان اموال تملیکی نیز 26 خرداد در جریان بازدید از انبارهای اموال تملیکی استان البرز، گفت: با تدبیر و تلاش مدیران و کارکنان این سازمان پس از بازدید رییس قوه قضاییه و رییس جمهور و همچنین ورود وزیر اقتصاد، دیگر شاهد وضعیت نابسامان درانبارها نیستیم و در حال حاضر آمار کالاهای سنواتی به شدت کاهش یافته و اغلب کالاهای موجود مربوط به سال جاری است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اموال تملیکی - سازمان اموال تملیکی - انبارهای سازمان اموال تملیکی - بیت المال - دستگاه - حقوق عامه - اموال - دستگاه قضایی - قضایی - ساماندهی اموال تملیکی - قوه قضاییه - سازمان - سایر - عامه - مصادیق - حقوق - محسنی اژه ای - حجت الاسلام - ناحیه - نمونه - وضعیت - صیانت - ساماندهی - زیان - خبرگزاری - ورود - انقلابی - اهتمام - خورند - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
جزییات تازه از همسان سازی حقوق بازنشستگان

واکنش اساتید بسیجی به یادداشت میرحسین موسوی/ نمی گذاریم قلم ها و زبان های ناپاک حماسه آفرینی شهدا را تحریف کنند

بستن موضوعات پادمانی در مذاکرات وین معطل چیست؟

استخدام کارشناس برنامه ریزی در شرکت فکور مغناطیس اسپادانا در قزوین

استخدام تکنسین آزمایشگاه با بیمه در صنایع غذایی نسیم صباح مازند در مازندران

هدف نهایی حصر چه بود؟

واکنش عباس عبدی به بیانیه میرحسین موسوی | شد آنچه که نباید می شد ...

تجمع بزرگ رهروان زینبی در حرم امامزاده جمال غریب(ع)

قالیباف، رییسی را تنها گذاشت؟

ظریفیان: جایگزینی ظلم ستیزی با کفرستیزی، پای امویان را در قدرت محکم کرد

پلوسی: نباید به چین اجازه وارد کردن فشار جدید بر تایوان را داد

پیام خبرنگاران به مسوولان

پیام وزیر امور خارجه در پی در گذشت هوشنگ ابتهاج

سیاحت ساحت سایه

استخدام شرکت سپهر نیاز دانا

نتیجه تقلید از فرهنگ غرب گرفتار شدن در دام شیطان است

بازخوانی گفت وگوی انصاف نیوز با حسین درخشان درباره «جانشینی رهبری»

ابتهاج در انتخابات ریاست جمهوری به چه کسی رای داده بود؟+عکس

روابط آنکارا- تل آویو؛ ذبح شعارهای حمایت از فلسطین به پای وعده های تجاری

استخدام شرکت مرجان جنوب

استخدام شرکت اطلس راهبر دریا

تمدید مهلت ثبت نام در چهارمین دوره تربیت مدرس جامعهالزهرا(س)

بنی امیه و تزریق فسق به متن دین برای استمرار حاکمیت | هادی سروش

خداحافظ ای خردمند ملت عشق...

«سایه» مردم

یک شرط مهم برای مشمولان رتبه بندی معلمان حذف شد

ورود جدی دولت به هزینه نجومی سفر عتبات و عالیات

میخوای بدونی در رابطه عاشقانه چه آرزویی داری؟ بگو ببینم با دیدن اولین تصویر چه به ذهنت آمد ؟

فارس من|فرارمالیاتی برخی پزشکان را رسیدگی کنید

تلاش ها برای احیای برجام به جایی رسیده که اسراییل نمی تواند مانع شود

پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته کی واریز می شود؟

توافق منوط به لغو تمام تحریم ها و گرفتن تضمین از آمریکا و اروپا است

مردم شهرستان چرداول در مدیریت پسماند مشارکت کنند

اظهارات مهم استاندار تهران درباره کافه های اطراف دانشگاه ها

فیلم| علم واچینی آقا سید صالح رشت با مردمان عاشورایی 72 روستا

استخدام کارآموز حسابدار در شرکت ساختمانی سماسازان در قم

تصاویر/ حضور مدیر حوزه علمیه فارس در منزل شهید اسکندری

ترتیل صفحه 510 قرآن/ کار برای خدا+فیلم، متن و مفاهیم

شستن پیراهن عزادار حسین(ع) لیاقت می خواهد

امروز با عطار : میان مسجد و میخانه راهی است

سفیر ایران در بلژیک گزارش داد

خبرنگاران طلایه داران راستی و حقیقت هستند

رییسی: هیچگونه تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه را نمی پذیریم

امکان صدور 3 سال حبس و رد صلاحیت انتخاباتی برای ترامپ

10 نکته در خصوص اهانت میرحسین به سرداران شهید مدافع حرم

لرستان نیازمند اشتغال پایدار است/ فرصت آزمون و خطا نداریم

خبرنگاران زبان تبیین را به اقناع نزدیک کنند

وقتی رهبر انقلاب، ابتهاج را غافلگیر کرد

آیت الله رییسی: ایران تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه را نمی پذیرد

رییسی در تماس تلفنی نخست وزیر ارمنستان: ایران هیچگونه تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه را نمی پذیرد

پیگیری وزارت خارجه برای بازگرداندن پیکر ابتهاج به ایران

محقق داماد: هوشنگ ابتهاج بیانگر درددل جامعه زمان خود بود

وزاری عضو هیات امنا افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را پذیرفتند

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پذیرفته شد

نتیجه تقلید از فرهنگ غرب گرفتار شدن در دام شیطان است

حجت الاسلام سیدحسین حسینی کارنامی دومین امام جمعه موقت ساری شد

برگزاری همایش رهروان زینبی در 130 بقعه متبرکه مازندران

گروه خیریه دندانپزشکی و چشم پزشکی به ایلام سفر می کنند

تشریح برنامه های سی و یکمین سفر استانی آیت الله رییسی به کرمان

«با هم بخوانیم» به کتابخانه عمومی مشکان فارس رسید

 پیام حسن روحانی در سوگ «بازتاباننده روح جمعی حماسه و دریغ ملت ایران»

ببینید | پاسخ رییس سازمان فضایی به یک سوال مهم؛ ماهواره خیام، جاسوسی هم می کند؟!

نامه نمایندگان کانون های بازنشستگی فرهنگیان به رییس جمهور

انجام هماهنگی برای انتقال و تدفین پیکر هوشنگ ابتهاج

امکان حبس 3 ساله و رد صلاحیت انتخاباتی برای ترامپ

دانستن آسیب پذیری دشمن با همه اقتدار ظاهری، درس مکتب عاشوراست

امام سجاد (ع) چگونه شهید شدند؟

موضوع نشست امشب سران قوا چه بود؟

ساماندهی ویترین های شهر کرج

ببینید | ماهواره خیام جاسوسی هم می کند؟ | پاسخ تند رییس سازمان فضایی

پیام آیت الله محقق داماد برای درگذشت استاد سایه/ از تعهد ملی تا عشق به امام حسین(ع)

پیام تسلیت محقق داماد به مناسبت درگذشت استاد ابتهاج

غش کردن عروس ذوق زده وسط مراسم! + عکس

رییسی به نخست وزیر ارمنستان: هیچگونه تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه را نمی پذیریم

لرستان نیازمند اشتغال پایدار است/ فرصت خطا و آزمون نداریم

شهدای مدافع حرم چتر امنیت را در کشور گشودند

قانون رتبه بندی معلمان اصلاح و ابلاغ شد

بشنوید| هوشنگ ابتهاج، عشق به حسین(ع) را با چه تعبیری بیان می کند؟

پیام تسلیت دکتر داوری اردکانی بمناسبت ارتحال استاد ابتهاج

بررسی گزارش متروپل/ دستورکار مجلس در هفته آینده

تامین منافع ملت ایران محور مذاکرات وین| ایران دنبال رضایت طرف مقابل به هر قیمتی نیست

فخرالسادات محتشمی پور: نگذارید تاجزاده به سرنوشت هدی صابر دچار شود

تعبیر خواب دزد | دیدن دزد در خواب !

برخی با ترویج فرهنگ غرب به دنبال ایجاد انحراف در جامعه هستند

رییسی: ایران هیچ گونه تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه را نمی پذیرد

خبر مهم برجامی | آغاز بررسی متن پیشنهادی توافق برجام | سران قوا برای توافق تشکیل جلسه خواهند داد؟

استاندار لرستان: از هیچ فرصتی برای توسعه استان دریغ نمی کنیم

مشاور امور ایثارگران فرمانداری شیراز معارفه شد

وکیل تاج زاده: موکلم در دادگاه حاضر نمی شود

بشنوید| هوشنگ ابتهاج، عشق به امام حسین(ع) را با چه تعبیری بیان می کند؟

استخدام طراح معمار در شرکت غرفه سازی رایمون در تهران

دیدار روسای حوزه هنری و تبلیغات اسلامی خوزستان

واکنش شهرداری تهران به اهانت میرحسین موسوی | تصاویری که در پایتخت نصب شدند

بشنوید| هوشنگ ابتهاج، عشق به سیدالشهداء(ع) را با چه تعبیری بیان می کند؟

پیگیری وزارت امورخارجه برای بازگرداندن پیکر «امیر هوشنگ ابتهاج» به ایران

پیام تسلیت سیدمحمد خاتمی در پی درگذشت ابتهاج

ترامپ از پاسخ به پرسش های دادستان کل نیویورک سر باز زد

پیام احمد مسعود برای درگذشت ابتهاج

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به پرتاب ماهواره خیام

ازدواج دیرهنگام چه عواقبی دارد؟ | چرا نباید دیر ازدواج کرد

ورود قوه قضاییه به اموال تملیکی برای صیانت از بیت المال/ کالاها دیگر خاک نمی خورند و فاسد نمی شوند

ورود قوه قضاییه به اموال تملیکی برای صیانت از بیت المال/ کالاها دیگر خاک نمی خورند و فاسد نمی شوند