مطالب مرتبط:
خبر مهم آموزش و پرورش برای معلمان | جزییات ثبت نام بیمه تکمیلی فرهنگیان اعلام شد
خبر مهم آموزش و پرورش برای معلمان امروز دوشنبه6 تیر 1401 | جزییات ثبت نام بیمه تکمیلی فرهنگیان اعلام شد
خبر خوش سرپرست وزارت کار برای بازنشستگان | مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان اصلاح می شود؟
عضو کمیسیون آموزش مجلس: وزارت آموزش و پرورش برگزاری آزمون استاندارد را تضمین کند
معاون وزیر آموزش و پرورش: نهضت قرآن خوانی در کشور راه اندازی شود
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 6 تیر 1401 ساعت 17:372022-06-27اجتماعي

کدام رشته های تحصیلی در آینده بازار کار خوبی خواهند داشت؟ | پاسخ معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به این پرسش


همچنان حدود 60 درصد داوطلبان کنکور رشته تجربی را انتخاب می کنند و این یعنی شکست هدایت تحصیلی، زیرا از هر 106 دانش آموز در رشته تجربی فقط یک نفر از آنها شانس قبولی در رشته پزشکی را دارد - به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، هدایت تحصیلی هر ساله پس از ارائه کارنامه یک سال تحصیلی به دانش آموزان آغاز خواهد شد، این فرایند معمولاً در اواسط تیرماه است، گرچه نمی توان تاریخ دقیقی برای آن در نظر گرفت.

هر منطقه ای که با اتمام تصحیح اوراق و پایان بندی کارنامه، آمادگی داشته باشد می تواند روال هدایت تحصیلی را انجام دهد که بتدریج در سراسر مناطق اجرایی خواهد شد.

هدایت تحصیلی یکی از چالش برانگیزترین تصمیمات در دوره تحصیل افراد است؛ چرا که انتخاب رشته تمام مسیر تحصیلی، اجتماعی و فرهنگی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد.

سال ها شعار انتخاب رشته بر علاقه و توانایی دانش آموز متمرکز می شد، اما اکنون هدف فراتر از آن رفته و دانش آموزان باید از پایه دهم که وارد متوسطه دوم می شوند در توسعه کشور خود سهیم باشند.

کارشناسان و معاونان وزارت آموزش و پرورش این توسعه را متوجه رشته های مهارتی می دانند، گرچه نمی توان منکر موج عجیب دانش آموزان به سمت رشته تجربی برای پذیرش در رشته پزشکی شد، اما گفته می شود آینده از آن افرادی است که در رشته های ریاضی فیزیک، فنی و حرفه ای و علوم پایه تحصیل می کنند.

امسال متقاضیان کنکور در رشته انسانی هم غیرقابل پیش بینی شد و همپای تجربی رسید و ممکن است در رشته های متوسطه دوم نیز متقاضی زیاد شود.

اگر به آموزش و پرورش بازگردیم، دستورالعمل هدایت تحصیلی عملاً در این سال ها نتوانسته است به شکلی فرایندی به انتخاب رشته دانش آموزان در متوسطه دوم بر حسب استعداد، شایستگی ها و نیاز جامعه تبدیل شود و تنها محتوایی روی کاغذ باقی مانده است.

شاهد این ادعا را می توان عدم توان آموزش و پرورش برای معرفی رشته های فنی و حرفه ای به دانش آموزان، بی سرانجامی طرح شهاب که قرار بود خروجی استعدادیابی دانش آموزان در دوره دبستان باشد و به هدایت تحصیلی بینجامد و کمبود حدود 20 تا 30 هزار مشاور مدرسه که از الزامات اجرای این طرح است و در نهایت نمره سالاری در این طرح ذکر کرد.

آموزش و پرورش همواره ادعای این را دارد که در صدد افزایش دانش آموزان در رشته های مهارتی است، اما متأسفانه هر ساله دانش آموزان برای تحصیل در رشته تجربی گوی سبقت را از سایر دانش آموزان می ربایند این آمار کاذبی است که کمبود دانش آموزان در رشته ریاضی فیزیک را محسوس تر می کند.

همچنان حدود 60 درصد داوطلبان کنکور رشته تجربی را انتخاب می کنند و این یعنی شکست هدایت تحصیلی، زیرا از هر 106 دانش آموز در رشته تجربی فقط یک نفر از آنها شانس قبولی در رشته پزشکی را دارد.

روند هدایت تحصیلی و تلاش برای سوق دادن دانش آموزان به سمت توسعه بازار کار کشور را در گفت وگو با معاون متوسطه وزارت آموزش و پرورش مورد بررسی قرار داده ایم.

مهدی کاظمی، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره اصلاحاتی که باید بر روند هدایت تحصیلی صورت بگیرد، گفت: ما تغییر خاصی را در روند هدایت تحصیلی نداریم به دلیل اینکه قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی موضوع را تعیین کرده و تنها تفاوت این است که قانون نظام جامع تعیین و تصویب شده و قبل از سال، یعنی در پایان سال 1400 تصویب شد و ما باید متناسب با آن برنامه ریزی لازم را انجام دهیم.

فرایند هدایت تحصیلی که ما به دنبال آن هستیم از چهارم دبستان آغاز می شود وی در ادامه گفت: آنچه که طبق این آیین نامه اتفاق می افتد، این است که باید هدایت تحصیلی به صورت فرایندی باشد، همچنین آن فرایندی که ما دنبال آن هستیم از پایان دوره ابتدایی یعنی در پایه چهارم دبستان آغاز خواهد شد و در دوره متوسطه اول و نهایتاً تا پایه نهم ادامه دارد که پس از آن دانش آموزان برای پایه دهم انتخاب رشته را انجام داده اند.

کاظمی در ادامه گفت: طبیعتاً پارامترهای مختلفی در این خصوص نقش دارد، از جمله تست های چندگانه که برای کشف استعداد و علاقه دانش آموزان در نظر گرفته می شود؛ همچنین رغبت دانش آموزان برای انتخاب رشته بسیار مؤثر است.

علاوه بر این، عملکرد دانش آموزان در دوره متوسطه اول در دروس مختلف ارزیابی می شود.

وی با اشاره به طرح جدید معاونت متوسطه برای روند هدایت تحصیلی از سال آینده که پایه هفتم را مورد توجه قرار داده است، توضیح داد: نظر معلمان و اولیای دانش آموزان هم اهمیت بسیاری دارد، اما آنچه که ما در معاونت متوسطه به دنبال آن هستیم، برنامه ریزی دقیق آموزشی با کمک معلمان برای متوسطه اول بویژه پایه هفتم است.

البته این طرح برای هدایت تحصیلی سال آینده خواهد رسید.

برای این طرح باید از ابتدای سال آموزشی برنامه ریزی صورت بگیرد، بدین صورت که دوره های آموزشی را برای معلمان در نظر خواهیم گرفت تا فرایند تحصیلات تکمیلی با شیوه درست تری انجام شود.

کاهش شدید دانش آموز در رشته ریاضی فیزیک معاون وزیر آموزش و پرورش درباره توجه به بازار کار در امر هدایت تحصیلی اظهار داشت: امسال فرایند هدایت تحصیلی به همان رویه سال گذشته انجام شد، ولی یک نکته مهم نیاز جامعه به بازار کار امروز است.

زیرا معتقدیم، نیاز بازار کار باید جدی گرفته شده و این مورد در جهت توسعه اقتصادی آینده کشور لحاظ شود، بنابراین هدایت تحصیلی باید متناسب با این مهم انجام شود.

وی درباره کاهش دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک گفت: ما طی سال های گذشته بخصوص در هشت سال اخیر با کاهش شدید دانش آموزان در رشته ریاضی فیزیک مواجه بوده ایم که این طبیعتاً متناسب با نیازهای کشور در آینده نیست و حتماً باید اقدام ویژه ای در این راستا انجام دهیم که یکی از اولویت های ما توسعه سهم دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک در سال‎های آتی است.

کاظمی در پاسخ به این سؤال که آیا کاهش متقاضی در رشته ریاضی فیزیک مربوط به نبود اشتغال در این حوزه می شود یا دشواری دروس؟ گفت: شاید در حال حاضر بحث شغل خیلی مطرح نباشد زیرا بازار کار به نسبت شرایط کنونی وضعیت مناسبی دارد، اما در رشته های فنی و حرفه ای عمدتاً می توان شاهد خوداشتغالی های بیشتری هم باشیم.

وی درباره ذهنیت هایی که نسبت به دشواری رشته ریاضی وجود دارد، بیان کرد: بالاخره ذهنیتی از گذشته وجود دارد که رشته ریاضی فیزیک رشته دشواری است و یکی از علل می تواند این طرز تفکر باشد، اما لزوماً دلیل اصلی کاهش متقاضی در رشته ریاضی فیزیک نیست.

هدف گذاری و برنامه ریزی در این راستا بسیار مهم است و شاید خیلی با اولویت و جدیت طی هفت، هشت سال گذشته برنامه ای برای آن وجود نداشته است.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: ما بیشترین افت دانش آموز در رشته ریاضی فیزیک را طی هشت سال اخیر داشتیم و از میزان سهم 28 درصد به 14.

7 درصد دانش آموز رسیده ایم.

این آمار مربوط به رشته ریاضی فیزیک در سال 99 است.

یک علت کاهش تقاضا در رشته ریاضی فیزیک، تقاضای کاذب برای رشته علوم تجربی است.

بالاخره تب پزشک شدن در میان دانش آموزان ما وجود دارد و این قضیه در کاهش دانش آموز در رشته ریاضی فیزیک تأثیرگذار بوده است، اما به طور کلی باید نیازهای کشور را در انتخاب رشته نیز در نظر بگیریم.

رشته های ریاضی فیزیک و فنی مهندسی در آینده بازار کار خوبی خواهند داشت کاظمی در ادامه با تأکید بر رشد اشتغال در رشته های ریاضی و علوم پایه خاطرنشان کرد: به نظر می آید بر اساس مشاغل آینده که رصد شده است رشته ریاضی فیزیک و فارغ التحصیلان آن، همچنین گروه علوم پایه و فنی مهندسی در آینده نه چندان دور وضعیت بازار کار خوبی خواهند داشت.

البته روند توسعه در دنیا در حال حرکت به این نوع رشته ها و مشاغل است.

مشاغل آینده را که رصد می کنیم، می بینیم در ذیل این رشته ها قرار دارند و قطعاً نیاز بازار کار در این رشته ها رشد خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که بارها از طرف وزارت آموزش و پرورش تأکید شده، باید 50 درصد دانش آموزان در رشته های مهارتی و فنی تحصیل کنند، اکنون برنامه معاونت متوسطه برای افزایش دانش آموزان در این رشته و سوق دادن آنها به سمت رشته های مهارتی چیست، گفت: یکی از بحث هایی که داشتیم، طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، عدد حضور دانش آموزان در رشته های مهارتی باید به میزان 48.

26 درصد می رسید و بر اساس قانون برنامه ششم توسعه باید این عدد 50 درصد باشد.

تلاش هایی هم در این مدت صورت گرفته، ولی آنچه که اتفاق افتاده این است که، آمار دانش آموزان در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم رشته فنی و حرفه ای 35.

67 درصد است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش بر توسعه رشته های مهارتی با کمک صاحبان صنایع تأکید کرد و گفت: از این رو یکی از برنامه ها و اولویت های معاونت آموزش متوسطه، توسعه آموزش های فنی و حرفه ای با مشارکت صاحبان صنایع، مشاغل و همچنین ایجاد هنرستان ها در جوار کارخانه است، زیرا نیاز به بازار کار در این خصوص برای ما بسیار مهم است که اینها هم در راستای توسعه کمی و کیفی آموزش قرار دارد.

ما معتقدیم اگر نگاه آینده پژوهانه به موضوع توسعه آموزش های فنی و حرفه ای داشته باشیم، طبیعتاً توسعه مهارتی باید با استفاده از صاحبان صنعت، مشاغل و شهرک های صنعتی و بخش های مختلف اقتصادی اتفاق بیفتد.

وی اضافه کرد: ما اکنون پیگیریم تا توسعه را با ایجاد هنرستان ها در جوار کارخانه پیش ببریم و با این اولویت برنامه ریزی توسعه را پیش می بریم.

برای سال تحصیلی آینده هدفگذاری کردیم تا آمار دانش آموزان رشته های مهارتی را به 40 درصد برسانیم، اما این کار هم شرایط و الزامات خاص خودش را می طلبد و ان شاءلله برنامه ریزی های انجام شده محقق شود.

کاظمی در واکنش به اجبار والدین در انتخاب رشته و حتی تحت تأثیر قرار گرفتن دانش آموزان نسبت به جو جامعه برای انتخاب رشته هایی از جمله تجربی و تأثیری که روی دانش آموزان و روند تحصیل آنها خواهد گذاشت، توضیح داد: موضوع انتخاب رشته بسیار مهم است، بالاخره دانش آموز در پایان پایه نهم انتخاب می کند که در چه رشته ای تحصیل کند.

وقتی دانش آموز رشته هنرستانی یا نظری را انتخاب می کند تا پایان تحصیل در همان مسیر خواهد بود به همین خاطر است که هدایت تحصیلی مهم و حیاتی است و همه ما از مسئولین گرفته تا خانواده و خود دانش آموزان باید نسبت به این مسأله احساس مسئولیت کنند.

البته رسانه در این زمینه می تواند نقش کلیدی ایفا کند.

برخی از انتخاب ها تحت تأثیر فضای احساسی و عاطفی صورت می گیرد معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: همه باید کمک کنند تا دانش آموزان انتخاب درستی داشته باشند؛ برخی از انتخاب ها تحت تأثیر فضای احساسی و عاطفی صورت می گیرد و دانش آموزان بعضاً به علت نظرات خانواده عمل می کنند، زیرا برخی پدر و مادرها از فرزندان خود انتظار دارند، آمال و آرزوهای آنها در دوران جوانی را محقق کنند که ممکن است این مسیر با علاقه دانش آموز نباشد.

ما باید کمک کنیم که این نظرات با هم همگرایی داشته باشد تا دانش آموز به درستی انتخاب کند.

طبیعتاً والدین و معلمان به دلیل ارتباطی که با دانش آموزان دارند باید آنها را به مسیر درستی سوق دهند و در این خصوص سعی کنیم آگاهی دانش آموزان با تحلیل به یک انتخاب درست منجر شود.

کاظمی بیان کرد: اغلب دانش آموزان با توجه به رشته پزشکی وارد رشته علوم تجربی می شوند و بالاخره از مجموعه 106 نفر، فقط یک نفر در رشته پزشکی پذیرفته می شود.

لذا بقیه دانش آموزان در صورت عدم موفقیت با مشکل مواجه می شوند.

نتایج آزمون کنکور سراسری سال گذشته نیز حاکی از این موضوع است که نسبت دانشجویان پذیرفته شده در رشته ریاضی به ثبت نام شدگان 66.

1 درصد بوده ولی در رشته علوم تجربی آمار پذیرفته شدگان فقط 14.

4 درصد نسبت به ثبت نام شدگان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: همین آمار نشان می دهد که ظرفیت، متناسب با تعداد متقاضیان نیست و هر سال ظرفیت پشت کنکوری ها برای رشته تجربی افزایش می یابد و فشار و استرس شدیدی به دانش آموزان وارد می کند.

ما باید اینها را در نظر بگیریم، ضمن اینکه آینده انتخاب رشته تحصیلی و آینده شغلی دانش آموزان باید متناسب با سیاست های توسعه ای کشور باشد.

انتخاب رشته و هدایت تحصیلی دانش آموزان باید به صورت متوازن و نیاز بازار کار کشور در راستای توسعه ای باشد، اما در این خصوص نقش معلمان برای بهبود فرایند تحصیلی بسیار مهم است.

معاون متوسطه آموزش و پرورش با اشاره به نقش معاونت پرورشی در هدایت تحصیلی دانش آموزان، گفت: هرچند که بخشی از فرایند هدایت تحصیلی در معاونت متوسطه به عهده ما است اما بخش دیگر آن در معاونت پرورشی شکل می گیرد.

ما خودمان را موظف می دانیم در این راستا برای مشارکت بیشتر معلمان در فرایند هدایت تحصیلی اقدام کنیم.

کاهش میانگین نمره دانش آموزان کاظمی در پاسخ به این سؤال که علیرضا منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی میانگین معدل دانش آموزان متوسطه را 10 و 11 و میانگین دانش آموزان فنی را 8، 9 اعلام کرد.

علت افت معدل در دانش آموزان چیست، گفت: البته میانگین نمرات دانش آموزان ما طی سال های گذشته روند کاهشی نداشته اما باز هم عدد پایینی است.

عددی که عنوان شده نمره پایانی دانش آموزان نبوده زیرا نمره پایانی ماحصل عملکرد یکساله آنها است.

وی ادامه داد: آنچه در معدل دانش آموزان تأثیرگذار بوده عملکرد یکساله نوبت اول و نمره های مستمر آنها است، ولی روند نمرات کاهشی نبوده است.

سال ها، به جز این دو سال که شاهد شیوع کرونا بودیم، به صورت میانگین میزان کاهش نمره ها 87 صدم بوده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سؤال که برنامه معاونت متوسطه برای ارتقای معدل دانش آموزان چیست و چقدر می توان گفت معلمان در این خصوص کم کاری کرده اند، گفت: معلمان کم کاری نداشته و هرچقدر که توانسته اند تلاش خود را کرده اند، البته عوامل مختلفی مثل شیوع کرونا و آموزش غیرحضوری تأثیر زیادی داشت، این موضوع در تمام دنیا محسوس بوده و ثابت شده است.

وی با اشاره به اینکه زمان آموزش در دوران کرونا کم شد، گفت: ما در شرایط غیرحضوری آموزش مان کمتر بود، بدین صورت که پژوهش های داخلی و بین المللی حاکی از آن است؛ آموزش ها در هفته بین 4 تا 8 ساعت، کمتر از قبل ارائه شدند.

طبیعتاً این نوع عوامل هم تأثیرگذار است به همین خاطر ما یک برنامه تابستانی با عنوان طرح جبران و تثبیت یادگیری را پیش بینی کردیم.

کاظمی درباره کاهش نمره دانش آموزانی که در امتحانات نهایی شرکت کردند، گفت: وضعیت دو سال و نیم گذشته قطعاً بر معدل و نمره دانش آموزان تأثیر گذاشته است، مثلاً ما در سایر پایه ها به جز امتحان نهایی افزایش معدل دانش آموزان را داشتیم، یعنی در مجموع نمره امتحانات نهایی کاهش داشته و این تحت تأثیر آموزش غیرحضوری بوده است.

افت یادگیری در رشته های تحلیلی مانند علوم انسانی، معارف و برخی دروس رشته ریاضی فیزیک معاون متوسطه آموزش و پرورش گفت: وضعیت دروس با هم متفاوت است، این را بر اساس پژوهش ها و بررسی میدانی به شما می گویم؛ بیشترین افت را در دروس تحلیلی چه در مقاطع ابتدایی و چه در مقاطع متوسطه اول و دوم داشته ایم.

همچنین افت قابل ملاحظه ای در رشته های تحلیلی علوم انسانی، علوم معارف و برخی دروس رشته ریاضی فیزیک مشاهده شده است.

وی تأکید کرد: در این مدت برنامه درسی نیز تغییر کرده که متناسب با آن باید برنامه آموزشی برای معلمان تدوین شود.

کاظمی با اعلام اجرای طرح جبران و تثبیت یادگیری در تابستان گفت: با توجه به بررسی هایی که انجام داده ایم، برنامه جبران و تثبیت یادگیری را برای دانش آموزان ابتدایی تا پایان مقطع یازدهم متوسطه برنامه ریزی کرده ایم.

دانش آموزان متوسطه اول و دوم در پایه دهم و یازدهم مشمول این طرح هستند.

حداکثر 36 ساعت آموزش را برای چهار عنوان درسی پیش بینی کردیم تا دانش آموزانی که بیشترین افت را داشتند و حدود 20 درصد می شوند، از این فرصت استفاده کنند.

معاون متوسطه وزارت آموزش و پرورش در پایان توضیح داد: دو گروه در متوسطه مشمول این طرح می شوند؛ گروه اول دانش آموزانی که حد نصاب قبولی را کسب نکرده اند، گروه دوم دانش آموزانی که حد نصاب قبولی را متناسب با آیین نامه کسب کرده اند، اما شورای مدرسه تشخیص می دهد برای تعمیق یادگیری، شرکت آنها در طرح جبران و تثبیت یادگیری ضرورت دارد.


کلید واژه ها: هدایت تحصیلی - تحصیل - رشته - انتخاب رشته - هدایت - رشته تجربی - انتخاب - وزارت آموزش و پرورش - دانش آموز - کارنامه - رشته های تحصیلی - داوطلبان کنکور - آموزش و پرورش - آموزش متوسطه - معاون آموزش - دانش آموزان - وزارت آموزش - آموزش - شانس قبولی - رشته پزشکی - سال تحصیلی - بازار کار - داوطلبان - دانش - توان - تصمیمات - اجتماعی - متوسطه - همشهری - آمادگی

آخرین اخبار سرویس:
کدام بخش های خودرو بدون اجازه پلیس قابل تعویض نیست؟

امروز کوهرنگ | سیلاب و تگرگ زندگی عشایر را از بین برد +ویدئو

کدام بخش های خودرو بدون اجازه پلیس قابل تعویض نیست؟

چه کسانی باید برای سفر به عراق گذرنامه خود را تعویض کنند؟

هشدار نارنجی هواشناسی

مراسم شب عاشورا در برلین، پکن، کابل، آنکارا، سارایوو و پاریس

مراسم عزاداری شب عاشورا در برلین، پکن، کابل، آنکارا و سارایوو

عزاداری شب عاشورا در پکن، کابل، آنکارا، برلین و سارایوو

استاد حسین وحیدی مخترع «آ با کلاه» درگذشت +تصویر

مراسم شب عاشورای حسینی در حرم مطهر حضرت رقیه (س)

استخدام دکتری یا کارشناس ارشد مهندس عمران در بهسا پایدار مانا در تهران

توله یوز تلف شده ماده بود/ تقاضا برای همکاری پلیس راهور با محیط بانان

عزاداری از غروب تاسوعا تا ظهر عاشورا، سنت دیرین شیعیان روسیه

استقرار محیط بانان برای حفاظت از یوز مادر و توله در جاده تهران- مشهد

آیین سنتی «شام پایلاماق» در اردبیل

رضا خان بابایی آیین سنتی «شام پایلاماق» در اردبیل

حسینیه ایران؛ آیین سنتی «زار خاک» در روستای قورتان اصفهان

بازدید معاون رییس جمهوراز خسارت سیلاب روستای سرمشک رابر

حسینیه ایران؛ آیین سنتی «زار خاک» در روستای قورتان

حسینیه ایران؛ آیین سنتی «زار خاک» در روستای قورتان اصفهان

تاسوعا 1401 با هیئت احلی من العسل

حسینیه ایران؛ تاسوعای حسینی در بقعه ایوب نبی (ع)‎‎خراسان شمالی

آمادگی بهزیستی قزوین برای دریافت نذورات در محرم و صفر

گزارش تصویری(50): عزاداری ماه محرم در کربلای معلی

سیلاب و تگرگ در کوهرنگ امروز +ویدئو

اقامه نماز ظهر عاشورا در 65 بقعه متبرکه استان مرکزی

عجیب ترین تست جهان/ یوزپلنگ کجاست؟

سیل در چهارمحال و بختیاری/ جاده ها مسدود و خودروها گرفتار شدند

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان، 17 مرداد 1401

تقویم و اوقات شرعی دوشنبه 17 مرداد 1401

اقامه نماز ظهر عاشورا در آبادان و خرمشهر

گیلان یکپارچه غرق در سوگ سرور و سالار شهیدان

هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم اعلام شد

ممنوعیت تردد کامیون در تهران در تاسوعا و عاشورا ممنوع شد

تمهیدات پلیس راهور تهران برای تاسوعا و عاشورا

آغاز برنامه ویژه پلیس برای تاسوعا و عاشورا

افزایش تردد در محور های خوزستان در روز عاشورا

جاده کندوان فردا یک طرفه می شود

ببینید | مراسم عزاداری دهه اول محرم در گلزار شهدای بهشت زهرا

تقویت سامانه بارشی در روز های دوشنبه و سه شنبه در گیلان

روضه در صحرا در گلزار شهدای تهران

پارکینگ های اطراف میدان امام حسین(ع) اصفهان در روز عاشورا رایگان است

به وقت عاشورا

خدمات مینی بوس رانی کیش به عزاداران عاشورای حسینی

ثبت نام در سامانه سماح شرط عبور از مرز برای زیارت اربعین

احتمال بارش های سیلابی در گیلان

گوش انسان در مریخ دیده شد!+عکس

تداوم بارش های پراکنده در سمنان

روند افزایشی مرگ و ابتلا به کرونا در تهران

باران در ارتفاعات استان های تهران و البرز

پلیس پایتخت آماده باش شد

جاده کندوان فردا یک طرفه می شود

باران خون در هند | لحظه آخرالزمانی از بارش خون از آسمان! + ویدئو

عزاداری دو خانوار ساکن روستای برواز دشتستان در رثای سالار شهیدان

ورود مافیای کنکور به آموزش و پرورش/مدارس سمپاد دچار انحراف شده اند

لیست هتل های 4 ستاره قم | تلفن و آدرس هتل های 4 ستاره قم

ببینید | غوغای ایرانیان در بین الحرمین

سوگواران خراسان شمالی در تاسوعا سالار شهیدان اشک ماتم ریختند

تهیه هیزم غیرجنگلی در بام خرم آباد برای برگزاری مراسم روز عاشورا

فیلم| دیدار پدر دختری پس از 7 سال

فیلم| دیدار پدر دختری پس از 7 سال

بارش های سیل آسا در کوهرنگ، لردگان و فارسان+فیلم

تجهیزات هواشناسی کافی نیست

ندای «یا حسین (ع)» در شهرها و روستاهای سمنان+ عکس

ندای «یا حسین (ع)» در شهرها و روستاهای سمنان+ عکس

محدودیت های ترافیکی روز عاشورا در اهواز اعلام شد

جاده کندوان فردا یک طرفه می شود

انتشار کارنامه نتایج مرحله اول آزمون سراسری سال 1401

مراسم یوم العباس (ع) در کرج

عزاداری مردم شهرستان های استان تهران در روز تاسوعا + تصویر

فیروزکوه بعد از سیل | آب برق گاز و تلفن مناطق سیل زده برقرار شده است

پخت غذای نذری به نیت 72 شهید کربلا

عزاداری برای سیدالشهدا (ع) در بوسنی و هرزگوین

پیش بینی هوای بارانی برای شهرهای شمالی در تاسوعا و عاشورا +ویدئو

مراسم عزاداری روز تاسوعای حسینی در بازار تهران

احتمال بارش های سیلابی در گیلان

فیلم| حال و هوای بامدادی بوشهر در محرم

تاسوعای حسینی در دلبران

خراسان جنوبی در روز تاسوعای حسینی غرق در ماتم و عزا شد + تصویر

هشدار هواشناسی | رگبار در این استان ادامه دارد

پخت غذای سنتی گوشت لوبیا با قدمت 100 ساله در لتحر کاشان به روایت تصویر

مسدود شدن محور شهرکرد به کوهرنگ از مسیر سودجان

طنین دلدادگی روز تاسوعای حسینی در پایتخت حسینیت سرداده شد

احتمال بارش های سیلابی در گیلان

نام نویسی در طرح نذر خون تا پایان ماه صفر

مواکب خوزستان آماده خدمت رسانی در اربعین

تاسوعای حسینی در بقعه متبرکه ایوب نبی (ع)

بارش تگرگ و باران در دیشموک و جاری شدن سیل

سهمیه 420 نفری دانشگاه فرهنگیان هرمزگان برای سال تحصیلی جدید

محدودیت های ترافیکی روز عاشورا در اهواز

مهدی مریزاد حلواپزان تاسوعای حسینی

هشدار هواشناسی؛ احتمال وقوع سیل در این استان ها

ادامه ناپایداری های جوی در لرستان

آمادگی کامل پلیس برای اجرای تمهیدات انتظامی و ترافیکی مراسمات عزاداری

اثری جدید در رثای حضرت ابوالفضل(ع) منتشر شد + فیلم

آیین سلام در روستا های اراضی و باغ ملک

دلباختگان سالار شهیدان در جوار بقاع متبرکه دمشق

آب و هوای قله دماوند توفانی شد +ویدئو

حسین شاهبداغی حال و هوای حرم کریمه اهل بیت(س) در روز تاسوعا

تاسوعا و طنین نوحه «ای اهل حَرَم» در کهگیلویه و بویراحمد

کدام رشته های تحصیلی در آینده بازار کار خوبی خواهند داشت؟ | پاسخ معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به این پرسش

کدام رشته های تحصیلی در آینده بازار کار خوبی خواهند داشت؟ | پاسخ معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به این پرسش