مطالب مرتبط:
تست شخصیت شناسی | با نگاه اول چه می بینید ؟
فارس من| تدریس دبیران مرد در تمام دبیرستان های دخترانه ممنوع شد
فارس من | اجرای روکش آسفالت میدان راه و شهرسازی بیرجند نیازمند تأمین اعتبار
فارس من| واکاوی مالیات بر اجاره بها/ صاحب خانه ها باید اظهارنامه مالیاتی اجاره را تکمیل کنند
فارس من| قول مساعد شورای عالی شهرسازی برای حل مشکل اهالی سردشت
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 تیر 1401 ساعت 00:022022-06-25اجتماعي

فارس من | آسیب شناسی از ابتذال ویدیوی جنسی پسراینستاگرامی تا هنجارشکنی نوجوانان شیرازی


چرا ماجرای ویدیوهای نامتعارف کودک اینستاگرامی اینقدر مهم است؟ چرا نباید از کنار حضور نوجوانان شیرازی با ظاهر هنجارشکنانه شان در مکانی عمومی به راحتی گذشت؟ چرا سکوت در برابر تولیدات رسانه ای مثل شهرک کلیله و دمنه جایز نیست؟ ریشه آسیب های اجتماعی در .

- گروه زندگی؛ عطیه اکبری: هفته گذشته بود که ویدیوهای پسرکم سن و سال در کنار دو دختر نوجوان که آن ها را با عنوان خانمی ها و ملکه هایش صدا می کرد در اینستاگرام حسابی جنجال به پا کرد و توجه رسانه ها را به خود جلب کرد.

ویدیوهای این پیج به قدری قبح شکنانه و خارج از عرف بود که منجر به یک خشم عمومی شد.

مردم اعتراض خود را در سامانه فارس من  با ثبت کمپینی که مطالبه اش برخورد با سوء استفاده جنسی از نوجوانان برای کسب درآمد" بود نشان دادند و حالا با اینکه تب خبری پسر جنجالی اینستاگرام با دخالت پلیس فتا فروکش کرده اما امضاهای کمپین هنوز هم در حال افزایش است و این نشان می دهد که مردم، پدرها و مادرها نگرانند.

نگران نوجوانان و فرزندانشان.

هنوز ترکش ویدیوهای سخیف و جنسی پسر کم سن و سال در فضای مجازی از بین نرفته بود که حضور تعدادی نوجوان با شکل و شمایل عجیب و هنجارشکنانه در شیراز باز هم حاشیه ساز و جنجال آفرین شد.

بحث حقوقی و قانونی این ماجرا و ضرورت برخورد قهری با چنین پدیده هایی سرجای خود، اما باید دید این ماجراها از کجا آب می خورد؟ چه می شود که کودکی که تازه قدم به  نوجوانی گذاشته  با وقاحت جلوی دوربین می ایستد و از رابطه نامتعارف همزمان با دو دختر می گوید و اتفاقاً از همین اباحه گری و بالا رفتن فالوئرها کسب درآمد می کند آن هم میلیونی؟! چه می شود که تعدادی نوجوان از دختر و پسر، سعی می کنند گوی سبقت را در هنجارشکنی ظاهری از هم بربابید و با علم به این هنجار شکنی با ظاهری زننده در یک مکان عمومی حاضر شوند.

از ظاهر پدیده پسر اینستاگرامی و نوجوانان شیرازی فراتر رفتیم و در تحلیلی روانشناسانه و گفت و گو با مهدی مسلمی فر ؛ روانشناس و مشاور در این پدیده های اجتماعی عمیق شدیم.

مهدی مسلمی فر ؛ مشاور و روانشناس *یک هفته از وایرال شدن ویدیوهای خارج از عرف پسرنوجوان در اینستاگرام می گذرد و کمپینی که در فارس من در اعتراض به این پدیده ثبت شد همچنان در حال حمایت است.

به عنوان اولین موضوع بفرمایید از منظر روانشناسی چرا این ویدیوها منجر به یک خشم عمومی و اعتراض عمومی در همه خانواده ها شد.

از خانواده های مذهبی تا غیر مذهبی! مطالبه همه، برخورد با این نوع هنجارشکنی بود! یکی از دلایلش این است که ما در روانشناسی اخلاقی و رشد اخلاقی بحثی را داریم به نام فاعلیت اخلاقی؛ فاعلیت اخلاقی یعنی اینکه مهم است یک رفتار اجتماعی مهم از جانب چه کسی انجام شده است! اگر رفتارها و صحبت های این پسربچه توسط فردی خارجی یا حتی فردی میانسال ایرانی انجام می شد متفاوت بود از اینکه از یک نوجوان ایرانی سر زده است.

فاعل این پدیده یک کودک است که در مرحله سن بلوغ قرار دارد.

برای همین موضوع مورد توجه و توبیخ قرار می گیرد و وایرال می شود.

تصاویری از حضور هنجارشکنانه برخی از نوجوانان در شیراز که در دو روز گذشته جنجال برانگیز شد *بلوغ زودرس و زنگ هشدار *اثر چنین ویدیوهایی در فضای مجازی چه خواهد بود؟ این پدیده و این دست ویدیوهای هنجار شکن مثل بسیاری از آسیب های اجتماعی دیگر که باعث بلوغ زودرس می شود، خطرناک است و می تواند پیامدهای اجتماعی متعددی داشته باشد.

از همه مهم تر اینکه یک زنگ هشدار است برای ما و نشان می دهد آسیب های اجتماعی که در گذشته بیشتر در حوزه بزرگسال مورد بررسی قرار می دادیم الان به سمت سنین پایین تر آمده است.

همان طور که در ماجرای نوجوانان شیرازی و ظاهر آنها و ارتباطشان هم این موضوع قابل بررسی است.

ببینید نسل جدید وقتی دسترسی آزاد به اطلاعات دارند، این دسترسی آزاد چالش ها و ارزش های طبقه قبل و نسل قبل را به چالش می کشد.

در هر جامعه ای همین طور است.

حالا تکلیف ما چیست؟ باید با نوجوانت صحبت کنی که چرا این را می پذیری؟ چرا نمی پذیری؟ چرا این بد است و چرا بد نیست؟ اگر والدین ما مجهز باشند به استدلال های محکم، منطقی می توانند کمک کنند به نهادینه شدن ارزش ها در ذهن فرزندانشان.

تصاویری از سه نوجوان اینستاگرامی *وقتی رسانه ها مقصرند/ اندر مصائب تولیداتی مثل شهرک کلیله و دمنه الان ما باید نگران باشیم نسبت به اینکه بخشی از آسیب های اجتماعی دوره نوجوانی در جامعه از فرهنگ رسانه عمومی ما ناشی می شود.

شما ببینید الان فرهنگ رسانه عمومی ما به نقطه ای رسیده که خانم برومند سریالی می سازد که در آن مواردی مثل عشق آتشین، رابطه های خارج از چهارچوب و .

را مطرح می کند که این موارد هیچ ربطی به موضوع هویت یابی برای کودکان و نوجوان ندارد.

از رسانه های ما بگیرید تا مدارس ما که در بعضی از موارد مثلاً مدیر مدرسه فرهنگ ریاکارانه دارد.

ممکن است خودش ماهواره ببیند اما با دانش آموز صحبت می کند که چرا نباید ماهواره دید! وقتی نوجوان با این ارزش های متضاد مواجه می شود و این تناقض ها را می بیند دچار بحران می شود.

*بعد از کرونا و مجازی شدن آموزش ها، موبایل و تلفن همراه و فضای مجازی در دسترس بسیاری از نوجوانان و حتی کودکان ما قرار گرفت و اصلاً دور از ذهن نیست که بسیاری از نوجوان های ما ویدیوهای این پسربچه را دیده باشند و یا شاید او را دنبال کرده باشند.

پدر و مادرها در مواجهه با چنین پدیده هایی در فضای مجازی  باید چه کنند؟ رسانه های عمومی می توانند نقش روشنگری داشته باشند.

رسانه ها با همین مصاحبه ها، گزارش ها و روانکاوی چنین شخصیت هایی باید نشان دهند که این افراد دچار اختلال سلوک هستند.

یعنی در گذشته و کودکی شان مشکلاتی وجود دارد.

قطعاً افراد حاضر در این ویدیو در دوره کودکی هنجارشکن بودند و وقتی شرایط زندگی آنها بازنمایی شود و نقابی که زده می شود برداشته می شود، پشت صحنه به ما نشان می دهد که این فرد و دخترانی که در کنار او هستند خانواده مناسبی نداشته و ندارند.

در ادامه، این اختلال سلوک و نشانه های آن مورد بررسی قرار می گیرد.

*حذف دنیای مجازی! آری یا نه در کنار روشن کردن موارد موردی مثل ویدیوی این نوجوان، ما باید نظارت روی کودک و نوجوانمان داشته باشیم.

وسایل الکترونیک را در اختیار نوجوان قرار می دهیم و او را رها می کنیم.

در دنیای امروز خیلی نمی توان به حذف دنیای مجازی فکر کرد.

همین حالا کودک و نوجوان از طریق بازی های اینترنی آنلاین می تواند ارتباط برقرار کند با افراد مختلف.

باید فرهنگ استفاده از وسایل الکترونیک را به بچه هایمان آموزش دهیم.

*پدر! مادر! سواد الکترونیکت کو؟ پدر و مادرها باید سواد الکترونیکی خودشان را بالا ببرند.

پدر و مادری که نمی تواند تنظیمات یک اپلیکیشن را انجام بدهد طبیعتاً نمی تواند قدرت نظارتی یا کنترلی بر روی فرزند خودش در دنیای مجازی داشته باشد.

پس درکنار پیشگیری باید به بهداشت عمومی روانشناسی در فضای مجازی فکر کنیم و این بهداشت عمومی را ارتقا دهیم.

*از جوکر تا نوجوان هنجارشکن اینستاگرامی *حالا  به طور خاص به موضوع روانشناسی این پسر نوجوان و ویدیوهای هنجارشکنانه اش بپردازیم.

بعد ازدیدن این ویدیوها همه خانواده ها نگران شدند و برایشان سؤال پیش آمده که چه می شود یک کودک تازه نوجوان شده اینقدر بی پرده و عریان از روابط جنسی و مثلث عشقی حرف می زند؟ این رفتار از کجا ناشی می شود؟ از طرفی حضور آزادانه برخی از دختران و پسران نوجوان در بلوار چمران شیراز نشان می دهد قبح روابط نامتعارف بین این افراد شکسته شده.

شما چه تحلیل روانشناسانه ای از این ماجراها دارید دارید؟ من در دو بخش رفتارهای نوجوان اینستاگرامی را ریشه یابی می کنم.

از ماجرای این نوجوان به طور خاص و موردی شروع می کنیم تا به نتایج دقیق تر و قابل تعمیم تری در دوره نوجوانی برسیم.

لارنس کلبرگ روانشناس برجسته ای هست که در حوزه رشد اخلاقی کودک و نوجوان کار کرده است.

او در یکی از مراحل رشد اخلاقی کودک ونوجوان موضوع رعایت اخلاق از روی رعایت رسوم و قواعد جمعی برای همرنگ شدن با جماعت را مطرح می کند و اسمش را می گذارد گرایش پسر خوب دختر خوب این گرایش یعنی چه؟ یعنی دختر نوجوان، پسر نوجوان برای اجتناب از پذیرفته نشدن و برای اینکه نکند یک وقت در ساختاری پذیرش کامل برایش وجود نداشته باشد ممکن است برای پیوستن به جمعی و گروهی به هنجارها و رفتارهای جمعی و اجتماعی تن بدهد که ممکن است با آنچه در کودکی آموخته است، متضاد باشد.

قضیه را بهتر توضیح دهم.

ببینید در سن 14 سالگی هویت در حال شکل گیری است، نوجوان می خواهد ببیند چه کسی است؟ تا الان مثلاً می گفته من بهرام پسر علی هستم.

الان در دوران نوجوانی می خواهد هویت مستقلی را برای خودش تعریف کند.

در همین دوره ابهام هویت، فرد وارد مرحله اجتماعی شدن می شود.

حالا برای آنکه از طرف گروهی مورد تأیید و پذیرش واقع شود تا هویت یابی اش شکل بگیرد، سعی می کند الگوبرداری کند.

در این مرحله است که می بینید نوجوان ها عکس یک سلبریتی، مثلاً بازیکن فوتبال یا خواننده یا یک بازیگر یا یک نویسنده را روی دیوار می زنند و با این شخصیت ها همزاد پنداری کرده و الگوسازی می کنند.

اما نکته اینجاست که این الگوسازی همیشه به صورت مستقیم انجام نمی شود.

گاهی به شکل برعکس اتفاق می افتد.

با این پیش زمینه ذهنی در نوجوان که من می خواهم چیزی باشم که دیگری نیست و بقیه نیستند.

حالا در ادامه می گوییم که چه کسانی و چه گروهی این هویت یابی را به صورت برعکس و از طریق رفتارهای ضداجتماعی بودن انجام می دهند.

اگر این حس در نوجوانی ادامه پیدا کند، درمان و چاره جویی نشود در بزرگسالی می تواند یک شخصیت ضد اجتماعی را شکل دهد.

مثل آنچه در فیلم جوکر می بینیم.

*ریشه ضد اجتماعی شدن کجاست؟/ ملکه های ویدیو از کجا می آیند؟ *با توجه به توضیحات شما و بررسی رفتارهای این نوجوان در فضای مجازی می توان گفت او هم دقیقاً هویت یابی را از طریق رفتارهای ضد اجتماعی انجام می دهد، ریشه این ضداجتماعی شدن کجاست؟ یا به بیانی دیگر در همه نوجوانان نیازمندی به توجه وجود دارد.

چه اتفاقی می افتد که بعضی از نوجوانان به صورت سالم و کارآمد با مشکلات دوران نوجوانی سازگاری پیدا می کنند و بعضی به صورت ناسالم و ناکارآمد؟ این موضوع بر می گردد به پیش از دوره نوجوانی.

اگر قرار باشد در دوره کودکی و پیش از نوجوانی تأمین شدگی عاطفی نداشته باشیم یعنی مشکلاتی را در دوران کودکی داشته باشیم که نتوانستیم از آن عبور کنیم؛ مشکلاتی مثل طلاق، سوگ، مشاهده خیانت پدرو مادر و خیلی از مسایلی که این تأمین شدگی را مخدوش کند فرد در دوره نوجوانی دچار چالش می شود.

چنانچه در یکی از پست های پیج این پسر بچه می بینیم که نوجوان ایستاده است و از مادری که ندارد گلایه می کند و می گوید که من هنوز هم بدون تو احساس تنهایی می کنم.

پس ما در این پرونده با نوجوان یا کودک نوجون شده ای طرف هستیم که احساس تنهایی از دست دادن مادر یا فقدان مادری را دارد و این ضعف در جایگاه مادری تبدیل می شود به دو فرشته، یا به قول خودش دو ملکه که در ویدیوها کنارش دیده می شوند.

این ضعف دوران کودکی تبدیل می شود به یک رفتار اغراق شده و افراطی برای تأمین جنبه هایی که از روان عاطفی مادر برایش تأمین نشده است.

حالا ما نمی دانیم دلیل این فقدان مادری چه بوده است.

اما وقتی این کودک نوجوان شده به اینها اشاره می کند و از آن طرف کلمات اغراق شده ای مثل سلطان، ملکه و کلماتی که ادبیات قدرت را نشان می دهد به کار می برد، به ما هشدار می دهد که در دوران کودکی این نوجوان، عقده حقارت و کمبودهایی وجود داشته است.

*همه مشکلات با بستن پیج حل می شود؟ *آنچه در این میان اهمیت پیدا می کند این است که ما چطور باید ساختارهای خانواده یا بنیان های خانواده را تقویت کنیم که چنین اتفاقاتی برای کودک و نوجوانمان نیفتد؟ خیلی ها نوشته بودند ما دوست داریم پدر و مادر این کودک و دختران حاضر در ویدیوهایش را ببینیم.

اصلاً باید سؤال کنیم که آیا پدر و مادری در کار است؟ آیا اصلاً اگر هم در کار باشد آن والد جایگاه پدری یا مادری داشته است؟ ببینید ما با مشاهده این پدیده ها معمولاً به طرف حذف نشانه می رویم، می گوییم پیج این پسربچه باید بسته شود.

درست! باید بسته شود، چون آسیب زننده است.

اما این فقط یک مرحله است.

اینطور نیست که اگر این پیج بسته شود همه مشکلات حل می شود و خیالمان راحت شود و همه چیز گل و بلبل می شود.

مسئله آنجاست که این پسر بچه و پدیده هایی از این دست در فضای مجازی، یک فرد یا یک نفر نیستند.

به عبارتی این ویدیوها بروز و ظهور آسیب های اجتماعی جامعه است که در فضای مجازی خودش را نشان می دهد.

راه را اشتباه نرویم.

تحلیل های ما نباید یک سویه باشد.

فقط فضای مجازی عامل این گونه آسیب ها نیست.

این ها آسیب های اجتماعی هستند که در جامعه وجود دارد و فضای مجازی ابزاری می شود برای انتشار آنها.

آن چیزی که باید اصلاح شود ساختارهایی هست که خانواده آسیب پذیر درست می کند.

ما باید به این مسائل به صورت ریشه ای نگاه کنیم و نباید جزیی نگر باشیم.

ما در این پدیده فقط با چند نوجوان طرف نیستیم.

این یک تفکر است و شما نشانه های این تفکر را در ابزار و ادوات و استودیو و دوربین پهبادی می بینی و مشخص می شود که در پشت صحنه این ویدیوها یک شبکه ماجرا را کنترل می کند و این نشان می دهد این کودک نوجوان شده، یک مجری است، یک فرد آسیب دیده، فریب خورده، که به عنوان یک بازیگر در این میان ایفای نقش می کند.

* ادبیات  محصولات رسانه ای! ما باید واقعیت ها را ببینیم.

چون ندیدن این پدیده ها باعث می شود حرکت های اجتماعی شکل نگیرد.

همین الان که این مسئله وایرال شد باعث شد وحدت رویه ای شکل بگیرد و همه مطالبه کنند و پلیس فتا دخالت کند.

بنابراین اگر موضوع را به صورت فردی ببینیم باعث می شود از کل غافل شویم.

از تأثیر تولید محصولات فرهنگی در کشور غافل می شویم.

ما از مدرسه موش ها داریم می رسیم به اثر جدید خانم برومند با این ادبیات رکیک و تکیه های کلام هایی که بین بچه های ما رایج می کند.

*از ابتذال  ویدیوی پسراینستاگرامی تا نوجوانان بلوار چمران شیراز * در پرداختن به ماجرای این نوجوان اینستاگرامی، موضوع مهم دیگر توجه به زیرساخت های روانشناسی است.

اینکه نیاز نوجوان به دیده شدن چطور در خانواده ما و جامعه باید تأمین شود؟ نوجوان ما قرار است سراغ چه تریبونی برود که بتواند عرض اندام کند و هویت اجتماعی خودش را شکل بدهد؟ ماجرای خیابان چمران و نوجوان هایی که همه با ظاهرهای عجیب و غریب در آن ظاهر شده بودند، اهمیت این الگویابی، میل به دیده شدن و رفتار کردن برخلاف هنجارهای اجتماعی را نشان می دهد.

ببینید ما در روانشناسی مراحل رشد مرحله ای را داریم که به آن دوره سخت کوشی در برابر حقارت یا دوره مدرسه و اجتماعی شدن اولیه گفته می شود که در 6 سالگی تا 12 سالگی اتفاق می افتد.

در این دوره، دنیای اجتماعی کودک از خانواه فراتر می رود و او با مدرسه و اجتماعی که از جنس خودش و خانواده اش نیست مواجه می شود.

این دوره آغاز آموزش الگوهایی است که پیش نیاز بزرگسالی است.

در این دوره بچه ها مواجه می شوند با اینکه ضعیف هستند یا قوی هستند، باهوش هستند یا نه.

یک جور مقایسه عمومی و اجتماعی بین بچه ها خارج از فضای خانواده اتفاق می افتد.

برای همین به آن می گوییم دوره سخت کوشی در برابر احساس حقارت.

در این دوره کودک باید از طریق یادگیری و تلاش، شایستگی خودش را در جامعه ثابت کند و در مقایسه با دیگران این احساس ارزشمندی را در خودش ایجاد کند.

اگر به هر دلیلی نتواند این کار را انجام دهد دچار احساس حقارت می شود و این می تواند یکی از ویژگی های مخرب این سن و سال و دوران مدرسه باشد که ممکن است کودکی تصور کند که من بیرون از محیط خانه یک فضای ناامنی را تجربه می کنم که بی کفایت هستم و این بی کفایتی ها در او احساس گناه و حقارت ایجاد می کند و این احساس در او ممکن است باقی بماند.

معمولاً افرادی که اختلال شخصیت ضد اجتماعی دارند و روابط هنجارشکنانه برقرار می کنند کسانی هستند که در این مرحله دچار مشکل بودند.

در موردکودک اینستاگرامی با مجموع شواهدی که در این پرونده وجود دارد این احتمال به شدت حاکم هست.

در نتیجه می توان گفت بذرهای هویتی که در نوباوگی کاشته می شود، در طول مرحله های بعدی در نوجوانی اگر به یکپارچگی و یک سری معیارهای ارزشمند نرسد، دائم فرد احساس سردرگمی و بی هویتی می کند که می تواند این بی هویتی را در قالب شکستن هنجارها جبران کند.

یعنی فرد به جای تقویت احساس ارزشمندی هنجارها و قوانین را می شکند.

شورش می کند و تمایل پیدا می کند به ضد اجتماعی شدن و قیام.

با رفتارهای غیر عرف و هنجار شکنانه سعی می کند برای خودش هویتی درست وپا می کند که از این احساس سردرگمی خارج شود.

رفتار این پسر، ماجرای مادرش، ادبیاتی که به کار می برد، خالکوبی هایی که دارد مدام نشان می دهد که می خواهد هویت برای خودش ایجاد کند.

انفکاک بین خودش و جامعه خودش را نشان می دهد.

تغذیه روانشناسی کودکان ما از رسانه ها *حالا چرا این پدیده ها اینقدر مهم است؟ چرا نباید در برابر ویدیوهای این چنینی و بازنشرشان در فضای مجازی سکوت کنیم یا روشنفکرانه عمل کنیم.

بگوییم خوب آسیب هست دیگر!  ببینید اگر این آسیب ها قرار باشد ادامه پیدا کند و با آن مواجه و برخورد نشود می تواند فردی را حاکم کند در جامعه ای که نیاز به قدرت و دیده شدن دارد.

ما نسلی را داریم که الان بدون هیچ قانون و ضابطه از طریق رسانه ها تغذیه روانشناسی می شوند.

الان بچه های ما از دختر کفشدوزکی الگو می گیرند.

متاسفانه این الگوها الگوهای کارشناسی شده و ضابطه مندی نیست، بلکه الگوهای در دسترس است.

این الگوها قدرتشان خیلی بیشتر از معلمی که است که در زمستان سر صف برای بچه ها باید و نباید تعریف می کند.

بازیگر فیلم سینمایی، سریال هایی که پخش می شود، این محتواها شاکله غذای روانشناختی و موقعیت های آینده بچه های ما را شکل می دهد.

پس در این نسل، در این فضا و جامعه، زمینه اینکه افراد به این گونه موارد گرایش پیدا کنند هست.

حالا می خواهد یک ترامپ هنجار شکن در آمریکا باشد یا بازیکن هنجار شکن.

هنجار شکنی می تواند به یک ارزش تبدیل شود برای کسانی که نیاز دارند در برابر احساس حقارت و هویت اجتماعی پیدا نشده ملجأ و تعریفی برای خودشان پیدا کنند.

پس از کنار هیچ یک از این آسیب ها نباید به راحتی گذشت.

باید به فرزندانمان کمک کنیم که دوران هویت یابی را به سلامت بگذرانند.

ظاهر متفاوت نوجوان های خیابان چمران شیراز را هم می توان با همه این تحلیل های روانشناسی بررسی کرد و بیش از پیش به اهمیت فضای مجازی و کنترل فرزندانمان در این فضا توجه کنیم.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اینستاگرام - نوجوان - نوجوانان - تولیدات رسانه ای - سوء استفاده جنسی - آسیب های اجتماعی - شیرازی - کلیله و دمنه - سوء استفاده - دختر نوجوان - عمومی - رسانه - آسیب شناسی - هنجارشکنی - کنار - آسیب - فارس - جنسی - رسانه ای - رسانه ها - اجتماعی - تولیدات - استفاده - اعتراض - مطالبه - سامانه - مکانی - دخالت - خانمی - برابر

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس ارشد منابع انسانی در آکادمی زبان مهرداد در تهران

پرتکرار ترین تخلفات موتورسواران چیست؟

استخدام منشی مطب دندانپزشکی در مطب دندانپزشکی دکتر مهران قراگوزلو در تهران

افتتاح نخستین مدرسه اوتیسم در منطقه 14

افتتاح چهلمین دوره از مسابقات قرآن، نماز و عترت دانش آموزان سراسر کشور ویژه پسران

عکس | چهلمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان سراسر کشور

عکس | چهلمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان سراسر کشور

ساخت پاتوق محلی در زمین متروک

درگیری لفظی در آنتن صداوسیما بالا گرفت+فیلم

مراسم عروسی دو قورباغه به امید خوشکسالی + ویدئو

حدود 810 هزار معلم مشمول رتبه بندی می شوند

مانع رتبه بندی معلمان رفع شد

افزایش ساعات کاری دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس+10 )

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ با بیمه و پاداش در شرکت تولیدی کفش مادو

مدل لباس پارچه نخی دخترانه اگر میخوای انتخاب کنی بیا اینجا

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان ، 26 مرداد 1401

افزایش فضای آموزشی اردبیل نیازمند توجه استانی و ملی است

تقویم و اوقات شرعی چهار شنبه 26 مرداد 1401

اوقات شرعی گرگان؛ 26مرداد

وام به بازنشستگان متقاضی زیارت عتبات عالیات

اوقات شرعی بیست و ششم مرداد ماه در سمنان

پیش بینی وقوع سیل باورنکردنی در انگلیس

خیزش گردوخاک محلی در شرق اصفهان تا فردا

حذف رشته موسیقی برای دختران و واکنش جالب سهراب پورناظری

اعطای وام به بازنشستگان متقاضی زیارت عتبات عالیات

چهره زیبای بهنوش طباطبایی/ ببهنوش طباطبایی مرزهای زیبایی را جابه جا کرد! + عکس

استخدام مدرس مجسمه سازی در موسسه آموزشی تصویرگران پویا اندیش در تهران

دمای پنج منطقه خوزستان از 50 درجه عبور کرد

استخدام ادمین شبکه های اجتماعی در یک شرکت معتبر در اصفهان

ساخت «مدارس آینده» توسط بنیاد برکت/ تحصیل 250 هزار دانش آموزش در 1835 مدرسه برکت

وزیر آموزش و پرورش: حدود 810 هزار معلم مشمول رتبه بندی معلمان می شوند

پیش بینی وزش باد و کاهش دمای هوا در سمنان

هشدار هواشناسی به تهرانی ها | وزش باد شدید در جنوب تهران: کاهش دما از فردا

گلایه مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد از یک تحلیل غیر منصفانه

متروی تهران در چه حوزه ای الگوی شهرهای دیگر شد ؟

پروازهای فرودگاه شهدای ایلام در ایام اربعین اضافه می شود

افزایش مشمولان رتبه بندی معلمان | خبر تازه وزیر آموزش و پرورش

ثبت نام 100 هزار متقاضی پیاده روی اربعین از فارس

دانشگاه ها تبدیل به ماشین تولید مدرک شده اند

آبفا: آب شرب دماوند به حالت پایدار رسید/ 16 درصد مشترکان پرمصرف هستند

اندکی از تب دما در آبادان کاسته می شود

فیلم| توصیه رتبه اول ریاضی به کنکوری ها/مقصد «کیارش» چه رشته و کدام دانشگاه است؟

جاده چالوس قفل شد

دروازه عاشقی|ساعات کاری مراکز پلیس+10 خوزستان افزایش می یابد

مشارکت صدا و سیمای مرکز گیلان برای حمایت از شرکت های دانش بنیان

فیلم/دعایی عجیب بین زنان محجبه برای مردانِ جمع!

استخدام مشاور تحصیلی (مدارس) و مسئول دفتر در موسسه آموزشی راعی در تهران

والدین دانش آموزان تنها هزینه کتاب و بیمه را باید پرداخت کنند/ دریافت هزینه ثبت نام دانش آموزان ممنوع

تمهیدات لازم برای مسافران تابستانی در اردبیل انجام شود

پیشرفت قابل ملاحظه عملیات اجرایی میدانگاه جهاد

15 شهریور؛ مانور بازگشایی مدارس در کرمانشاه اجرا می شود

اولین ویدین از امین الله رشیدی خواننده در بیمارستان + ویدیو

زیرساخت دوره های تربیت ارزیاب نظام رتبه بندی معلمان فراهم شد

خسارت سیل بر قنوات روستا های استان

آموزش و پرورش: رشته موسیقی دختران از هنرستان های فارس حذف نشده است

رونمایی از قدیمی ترین اسناد سوگواره حسینی در حرم رضوی

ببینید: تصاویری از خراب کردن پل غیرمجاز رودخانه خمام

پلمب مرکز ترک اعتیاد در بندرترکمن با دستور قضایی

پلمب مرکز ترک اعتیاد در بندرترکمن با دستور قضایی

ثبت نام قطعی پیاده روی اربعین حسینی

جدال لفظی رییس راهور تهران با مجری+ فیلم

همایش آزادگان دوران دفاع مقدس از فردا در تهران

خبر خوب برای دختران شیرازی / ثبت نام در رشته موسیقی پابرجاست

لیست جاذبه های گردشگردی کاشان + عکس

ببینید | تخریب پل غیر مجاز در گیلان!

آواز خواندن خواننده 97 ساله در بستر بیماری

تشکیل 50 پرونده تخلف حمل و نقل بار درون شهری

ایجاد زیرساخت های منطقه گردشگری «تجنود» تأمین اعتبار می شود

دریافت هزینه به جز پول کتاب و بیمه در هنگام ثبت نام دانش اموزان ممنوع است

امسال 370 هزار دانش آموز در مدارس حضور خواهند داشت / طرح رتبه بندی معلمان بزودی آغاز خواهد شد

تحصیل 8 هزار 500 دانش آموز خراسان رضوی در مراکز آموزش و پرورش استثنایی

زیرساخت های نامناسب جاده ای در ورودی های شهر بشرویه نیازمند توجه ویژه

کمبود فضای آموزشی در یاسوج نگران کننده است

استخدام 9 عنوان شغلی در دفتر معماری داخلی ایتوک در آذربایجان شرقی

استخدام سرآشپز در کیترینگ غذای سالم و رژیمی فودلسی در البرز

تأکید استاندار کربلا بر آمادگی برای برگزاری مراسم اربعین

اعزام کاروان راهیان نور برادران به مناطق عملیاتی شمالغرب

ببینید | پیاده روی اربعین از دورترین نقطه عراق تا کربلا آغاز شد

پیاده روی استقامتی نیرو های مسلح خراسان شمالی

شرجی در بوشهر اوج می گیرد

ثبت نام بیش از چهار هزار زائر کردستانی در سامانه سماح

اعطای وام به بازنشستگان متقاضی زیارت عتبات عالیات

پلمب یک واحد آلاینده محیط زیست در کاشان

بازدید استاندار کربلا از متروی تهران

موکب داران خراسان شمالی، آماده خدمت به زائران عتبات

مهربانی پاسارگادی ها در کمک به نیازمندان ادامه دارد

توضیحات شهرداری قشم پیرامون قطع گسترده درختان کنوکارپوس

قطعه اول جاده آق قلا – بندرترکمن ماه دیگر به آسفالت می رسد

آیا تهیه فرم جدید برای دانش آموزان ضرورت دارد؟

کمبود 2 هزار نفری معلم در استان همدان

درخواست احیا و نجات تالاب گاوخونی

ویدیو کامنت| حکم قضا اجرا شد؛ تخریب سازه های غیرمجاز یک متخلف غیربومی در خمام

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت سازه سازان ایمن خواب هوشمند در البرز

آمادگی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برای کمک به هوشمندسازی در کربلا

توصیه استاندار کربلای معلی به زائران اربعین/آمادگی نهادهای خدمت رسان برای استقبال از زائران

مشارکت سازمان منطقه آزاد چابهار در برگزاری و اجرای طرح غربالگری دانش آموزان بدو دبستان

جوی آرام و پایدار در لرستان تا روز جمعه

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت سازه سازان ایمن خواب هوشمند در البرز

استخدام مدیر فروش و کارشناس فروش در آذربایجان شرقی

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در البرز

فارس من | آسیب شناسی از ابتذال ویدیوی جنسی پسراینستاگرامی تا هنجارشکنی نوجوانان شیرازی

فارس من | آسیب شناسی از ابتذال ویدیوی جنسی پسراینستاگرامی تا هنجارشکنی نوجوانان شیرازی