مطالب مرتبط:
آقابهرام، یار 30 ساله «یار مهربان»/ خورجین اش بوی کتاب می دهد
بوی تند فلفل قرمز خیانت در باشگاه استقلال!
عطرها بوی تقلب می دهند
غرق شدن یک مرد 39 ساله در سد کوچری گلپایگان
غرق شدن کودک هفت ساله در رودخانه ارس
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 4 تیر 1401 ساعت 20:072022-06-25اجتماعي

آقابهرام، یار 30 ساله «یار مهربان»/ خورجین اش بوی کتاب می دهد


- خبرگزاری فارس-همدان، علی پنبه ای: خورجینش بوی کتاب می دهد، بوی کاغذ که معطر به کلمه است و اندیشه.

از همان سال های دور، یعنی درست سال 1368 که از تربیت معلم و از رشته علوم تربیتی فارغ التحصیل می شود، راه تربیت را می یابد و کتاب را همراه می کند تا راه انبیاء یعنی معلمی را به خوبی بپیماید؛ آری او هم شغل انبیاء را برگزیده و هم به کتاب که معجزه خاتم انبیاست، اعتقاد راسخ و کامل دارد و به مدد این دو به دنبال بهتر شدن جامعه ای است که در آن رشد و نمو پیدا کرده است.

زندگی اش را نیز بر اساس همین دو رکن به پیش می برد و پیک کتاب می شود، هر روز خورجین موتورش را پر از کتاب می کند و روستا به روستا، مدرسه به مدرسه راه های خاکی و آسفالته را می پیماید تا یار مهربان را به دست دانش آموزان و معلمان برساند، گاهی سفارش کتاب خاصی دارد و گاهی هم خودش به فراخور حال معلم و یا دانش آموز کتابی را معرفی می کند.

این قصه از 30 سال و اندی پیش آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد تا انسان ها بتوانند نخستین گام موفقیت یعنی خودشناسی را آسوده تر بپیمایند.

بهرام قربانیان معلم اهل روستای گاوسوار از توابع بخش سردرود شهرستان رزن است، او 16 سال از خدمت 31 ساله اش در آموزش و پرورش را به راهبری گذارنده است، یعنی یک به یک روستاها را می رفته تا ببینید که مدارس و کلاس ها پابرجاست یا خیر؟ او درباره این روزها حرف برای گفتن زیاد دارد، خاطراتی که با محور دوست بزرگ انسان، آن یار با سود و بی زیان عجین است و بزرگ و کوچک را مخاطبش می کند.

او که امین همه مردم منطقه است، به برکت همین کتاب و به گفته خودش با محوریت جهان بینی اسلامی؛ در عزا و شادی همه مردم شریک است و مراسمی نیست که بدون حضور او برگزار شود.

آقای معلم کتاب رسان اکنون سه فرزند دارد که به گفته خودش اهل کتاب و مطالعه هستند و در ادامه راه پدر حتی از او نیز پیشی می گیرند چراکه به گفته پدر آنها باهوش ترند.

واسطه ای بین کتاب و مردم قربانیان با مرور این خاطرات به روزهای آغازین خدمتش در آموزش و پرورش بازمی گردد و یکی از دلایل این اقدام خود را شاد کردن مردم عنوان می کند و می گوید: کتاب ها را از کتابخانه ها به امانت می گرفتم و در اختیار معلمان و دانش آموزان و حتی اهالی روستاها قرار می دادم و این واسطه گری من بین مردم و کتاب آغاز شد و تا امروز هم ادامه یافته، حتی قبل از کرونا ماشین را جایگزین موتورسیکلت کرده بودم و کتاب ها را در منطقه خودمان به افراد مختلف می رساندم و البته از هر کس کتاب می گرفتم، می خواستم خلاصه ای از آن را با من در میان بگذارد و تجربیات آنها را یادداشت و به دیگران منتقل می کردم حتی خارج از استان هم برای بازدید می رفتم تا بر تجربیاتم بیفزایم و آنها را گسترش دهم او فلسفه اصلی این اقدام را مربوط به دین اسلام و معجزه اش یعنی کتاب قرآن می داند و به گفته خودش اعتقاد راسخ دارد که باید کتاب در اختیار همگان قرار گیرد بنابراین بیان می کند: حدود 30 سال و اندی است کتاب را به دست مردم می رسانم و به این واسطه دوستان بسیاری یافتم که با آنها در ارتباط هستم.

مطالعه 2 کتاب در هر ماه/ انس با قرآن آغاز فصل کتابخوانی اما بهرام قربانیان که سالهاست کتاب به دست مردم می رساند، چقدر اهل مطالعه است و چگونه کتاب خواندن را آغاز کرده است؟ او در پاسخ به این سوال می گوید: انس و الفت من با کتاب پیش از 6 سالگی و با خواندن قرآن آغاز شد؛ این معجزه الهی من را شیفته خود کرد، پس از آن به خواندن گلستان سعدی در مکتب خانه آن زمان روی آوردم و سپس در مدرسه که همیشه از شاگردان ممتاز بودم با کتاب خو گرفتم تا امروز.

در حال حاضر هم سعی می کنم هر ماه دو جلد کتاب را بخوانم و البته همانطور که گفتم خلاصه کتاب ها را نیز از افراد طلب می کردم.

در میان دوستان قربانیان که مخرج مشترکشان کتاب است از همه قشری می توان مخاطب یافت، یکی معلم و دانش آموز است و دیگری دامدار.

هر کدام بنا بر نیازشان از آقای راهبر کتاب می گرفتند و یا به او سفارش می دادند و این عشق واقعی به کتاب و ترویج آن است که بهرام را به این سو و آن سو می کشاند تا کتاب مورد نظر را بیابد و در قبال آن نیز با خدا معامله کند و به دنبال کسب رضای خالقش باشد.

انس با نماز به برکت کتاب قربانیان از ارتباط مداوم با کتابخانه های شهرستان رزن سخن به میان می آورد و ادامه می دهد: حتی در سفرهای خود به استان های دیگر نیز به کتابخانه ها مراجعه می کردم و با آنها در ارتباط بودم و در واقع کتاب را از کتابخانه به دست افراد می رساندم و سپس آنها را به کتابخانه بازگشت می دادم، این کار به قدری انجام شده که برخی از افراد به من کتاب هدیه می دهند تا آنها را به دست دوستدارانش برسانم.

او همچنان با برخی از افراد که در روزهای اولیه خدمتش کتاب به دست آنها رسانده ارتباط دارد و  ماجراهای بسیاری از یار مهربان و انسان در سینه اش نهفته است و به همین دلیل برای نمونه می گوید: به یک دانش آموز کتابی درباره نماز خواندن دادم و وقتی پس از سال ها با او برخورد کردم، دلیل نماز خواندن بدون وقفه را همان کتاب عنوان کرد که این برای من ارزش بسیاری دارد، یا دامداری از من بابت کتاب هایی که در اختیارش گذاشتم و باعث موفقیت او در حرفه اش شد، قدردانی کرد، حتی نتایج این کار را در فرزندان و یا اقوام خودم می بینم.

به طور کلی همه اتفاقات و رویدادهایی که در این سال ها برایم رخ داده است، زیباست.

همین چندی پیش کتابی به نام از چیزی نمی ترسیدم مشتمل بر خاطرات دوران نوجوانی شهیدسلیمانی را مطالعه کردم و در اختیار افراد بسیاری گذاشتم، یکی از نکات جالب کتاب برای من این است که جایی سردار می گوید: پدرم زمانی مرا سوار گاو کرد و 15 کیلومتر راه رفتم تا به روستای مجاور رسیدم این مسأله برای من که اهل روستای گاوسوار هستم، جالب آمد؛ آدم ها در کتاب ها می توانند خود را پیدا کنند و این مهمترین مزیت کتاب برای انسان است، من خودم را در کتاب ها به ویژه در قرآن پیدا کردم.

البته اجازه بدهید قبل از سوال بعدیتان این کتاب را به همه مردم توصیه کنم که دست نوشته های سردار از دوران نوجوانی اش است و دختر ایشان جمع آوری کرده است.

کتاب رسانی با محوریت قرآن و عترت به اعتقاد قربانیان دو مسأله انسان را می سازد و باعث پیشرفت یا پسرفت و بدبختی انسان می شود، به همین دلیل کتاب هایی که انسان می خواند باید مناسب باشد وگرنه هر کتابی را نمی توان به دست گرفت و مطالعه کرد، بنابراین اگر کتاب خوب بخوانیم، خوب خواهیم شد، لذا برخی از کتاب ها هستند که نباید آنها را خواند.

او که با معلمی خو گرفته و این شاخصه بارز را حفظ کرده، ادامه می دهد: دومین مسأله این است که انسان باید با افراد صالح معاشرت کند تا نتیجه مطلوب بگیرد، بنابراین محور فعالیت های من در کتابرسانی و ترویج فرهنگ مطالعه قرآن و عترت است و در محور جهان بینی اسلامی فعالیت خود را پیش می برم بنابراین این کار مملو از زیبایی های ویژه است.

بنابراین هر کتابی که می خوانیم در ما اثر می گذارد.

استقبال بی نظیر کودکان و نوجوانان از کتاب وقتی سخن از بچه ها به میان می آورم تا جنس استقبال و چگونگی رفتار آنها را جویا شوم، آقامعلم کتابرسان یک بار دیگر به وجد می آید، شور و حالی که دانش آموزان به او منتقل کردند، همچنان در درونش چون شعله ای فروزان می درخشد و بلادرنگ ادامه حرف مرا می گیرد و از تدبیری که برای آینده اندیشیده و به فکر افراد جایگزین خودش است می گوید و اضافه می کند: وقتی کتاب را به بچه ها می دهم با علاقه مطالعه و پیگیری می کنند، قطعاً اگر کتاب مناسب سن افراد داده شود، در درونشان رسوخ می کند و آنها دنبال کننده حرفه ای کتاب می شوند.

در حال حاضر هم حلقه صالحین داریم که کتاب را برای مطالعه بین بچه ها می چرخانیم و  هر فردی کتابی را که دوست دارد به دیگری می دهد، در اصل به فکر آینده هستم تا نیروهایی را تربیت کنم که کار کتابرسانی را ادامه دهند.

پرسش و پاسخم که جلو می رود، ناخودآگاه به ذهنم خطور می کند که آقا معلم حتما تا کنون از جیبش هم برای کتابخوان کردن افراد و خریدن کتاب برای آنها  خیلی هزینه کرده است، بنابراین این ذهنیت را با او در میان می گذارم و پاسخی شنیدم که شایسته یک معلم واقعی است: دوست ندارم در این رابطه سخن بگویم چون این فعالیت معامله من با خداست و پروردگار را شاکرم که پولم را در این زمینه هزینه کردم.

راه اندازی نهضت سوادآموزی در روستا یکی از دستاوردهای آقای معلم کتابدار راه اندازی نهضت سوادآموزی در زادگاهش است که در این بار می گوید: وقتی از تربیت معلم فارغ التحصیل شدم و به روستا آمدم نهضت سوادآموزی را راه اندازی کردم و از افراد 15 تا 60 ساله در آن شرکت کردند؛ برخی از افراد دوره های نخستین به رحمت خدا رفته اند و امروز دعای خیر آنها پاداش من است، فردی بود که در سن پایین به خاطر برخورد نامناسب ترک تحصیل کرده بود اما دوباره به آغوش تعلیم و تربیت بازگشت و به گفته خودش زندگی اش نجات پیدا کرد.

من بنا بر آیه صریح قرآن معتقدم با اجبار نمی شود افراد را وادار به کاری کرد بنابراین باید مردم را تشنه کرد تا خودشان به دنبال علم و دانش بروند.

آقای قربانیان در درجه اول یک معلم است، این خصیصه در لحظه به لحظه گفت وگوی دو نفره مان پررنگ می شود و همه را به شاکر بودن، صابر بودن و امیدوار بودن دعوت می کند و این را مثلث زندگی خود می داند و آن را به همه توصیه می کند.

او از همه می خواهد حداقل ماهانه یک جلد کتاب در مورد زندگی و مسائل مربوط به خود مطالعه کنند.

معلوم است دلش تاب نمی آورد درباره معلم حرفی نزند بنابراین می گوید: معلم نور است و اگر نبود، جهان چیزی نبود جز تاریکی کتابخوان ها از فضای مجازی بهینه استفاده می کنند صحبت به فضای مجازی که می رسد، انتظار دارم آن را تقبیح کند و از معایبش بگوید اما درست برعکس معتقد است با کتاب دشمنی ندارد، می گوید: فضای مجازی هم رویکردهای خوبی دارد و این به ما بستگی دارد درست گزینش کنیم آن هم با مطالعه کتاب خوب، نه تنها فضای مجازی برای فرد کتابخوان تهدید نیست بلکه به زندگی بهتر کمک می کند؛ به عنوان مثال ما هر روز در روستای خود قرآن را ختم می کنیم و این به لطف فضای مجازی رخ داده است  در انتها حاج بهرام یک کتاب معرفی می کند و از ما و خوانندگان گزارش می خواهد که آن را مطالعه کنند.

پس کتاب رضایت از زندگی به قلم عباس پسندیده از انتشارات چاپ و نشر دارالحدیث را به سفارش آقای معلم کتابدار حتما بخوانید.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز جمعه سوم تیرماه در سفر به شهرستان های رزن و درگزین از این معلم پای کار تقدیر کرد و اقدامات او را ستود.

انتهای پیام/89040/م
کلید واژه ها: کتاب - دانش آموز - معلم - تربیت - مهربان - فارغ التحصیل - علوم تربیتی - دانش آموزان - روستا - مدرسه - تربیت معلم - دانش - گاهی - خبرگزاری - برگزیده - تربیتی - اعتقاد - معلمان - معرفی - جامعه - سفارش - زندگی - همراه - معلمی - رشته - خاصی - خاتم - فارغ - همان - کلمه

آخرین اخبار سرویس:
این لباس ها آغشته به روانگردان هستند!+تصاویر

زوج مبتلا به آبله میمونی خوزستانی نیستند

استخدام دامپزشک در کشتارگاه صنعتی طیور پر طلای هیدج از آذربایجان غربی

استخدام کارشناس ارشد منابع انسانی در آکادمی زبان مهرداد در تهران

پرتکرار ترین تخلفات موتورسواران چیست؟

استخدام منشی مطب دندانپزشکی در مطب دندانپزشکی دکتر مهران قراگوزلو در تهران

افتتاح نخستین مدرسه اوتیسم در منطقه 14

افتتاح چهلمین دوره از مسابقات قرآن، نماز و عترت دانش آموزان سراسر کشور ویژه پسران

عکس | چهلمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان سراسر کشور

عکس | چهلمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش آموزان سراسر کشور

ساخت پاتوق محلی در زمین متروک

درگیری لفظی در آنتن صداوسیما بالا گرفت+فیلم

مراسم عروسی دو قورباغه به امید خوشکسالی + ویدئو

حدود 810 هزار معلم مشمول رتبه بندی می شوند

مانع رتبه بندی معلمان رفع شد

افزایش ساعات کاری دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس+10 )

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ با بیمه و پاداش در شرکت تولیدی کفش مادو

مدل لباس پارچه نخی دخترانه اگر میخوای انتخاب کنی بیا اینجا

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان ، 26 مرداد 1401

افزایش فضای آموزشی اردبیل نیازمند توجه استانی و ملی است

تقویم و اوقات شرعی چهار شنبه 26 مرداد 1401

اوقات شرعی گرگان؛ 26مرداد

وام به بازنشستگان متقاضی زیارت عتبات عالیات

اوقات شرعی بیست و ششم مرداد ماه در سمنان

پیش بینی وقوع سیل باورنکردنی در انگلیس

خیزش گردوخاک محلی در شرق اصفهان تا فردا

حذف رشته موسیقی برای دختران و واکنش جالب سهراب پورناظری

اعطای وام به بازنشستگان متقاضی زیارت عتبات عالیات

چهره زیبای بهنوش طباطبایی/ ببهنوش طباطبایی مرزهای زیبایی را جابه جا کرد! + عکس

استخدام مدرس مجسمه سازی در موسسه آموزشی تصویرگران پویا اندیش در تهران

دمای پنج منطقه خوزستان از 50 درجه عبور کرد

استخدام ادمین شبکه های اجتماعی در یک شرکت معتبر در اصفهان

ساخت «مدارس آینده» توسط بنیاد برکت/ تحصیل 250 هزار دانش آموزش در 1835 مدرسه برکت

وزیر آموزش و پرورش: حدود 810 هزار معلم مشمول رتبه بندی معلمان می شوند

پیش بینی وزش باد و کاهش دمای هوا در سمنان

هشدار هواشناسی به تهرانی ها | وزش باد شدید در جنوب تهران: کاهش دما از فردا

گلایه مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد از یک تحلیل غیر منصفانه

متروی تهران در چه حوزه ای الگوی شهرهای دیگر شد ؟

پروازهای فرودگاه شهدای ایلام در ایام اربعین اضافه می شود

افزایش مشمولان رتبه بندی معلمان | خبر تازه وزیر آموزش و پرورش

ثبت نام 100 هزار متقاضی پیاده روی اربعین از فارس

دانشگاه ها تبدیل به ماشین تولید مدرک شده اند

آبفا: آب شرب دماوند به حالت پایدار رسید/ 16 درصد مشترکان پرمصرف هستند

اندکی از تب دما در آبادان کاسته می شود

فیلم| توصیه رتبه اول ریاضی به کنکوری ها/مقصد «کیارش» چه رشته و کدام دانشگاه است؟

جاده چالوس قفل شد

دروازه عاشقی|ساعات کاری مراکز پلیس+10 خوزستان افزایش می یابد

مشارکت صدا و سیمای مرکز گیلان برای حمایت از شرکت های دانش بنیان

فیلم/دعایی عجیب بین زنان محجبه برای مردانِ جمع!

استخدام مشاور تحصیلی (مدارس) و مسئول دفتر در موسسه آموزشی راعی در تهران

والدین دانش آموزان تنها هزینه کتاب و بیمه را باید پرداخت کنند/ دریافت هزینه ثبت نام دانش آموزان ممنوع

تمهیدات لازم برای مسافران تابستانی در اردبیل انجام شود

پیشرفت قابل ملاحظه عملیات اجرایی میدانگاه جهاد

15 شهریور؛ مانور بازگشایی مدارس در کرمانشاه اجرا می شود

اولین ویدین از امین الله رشیدی خواننده در بیمارستان + ویدیو

زیرساخت دوره های تربیت ارزیاب نظام رتبه بندی معلمان فراهم شد

خسارت سیل بر قنوات روستا های استان

آموزش و پرورش: رشته موسیقی دختران از هنرستان های فارس حذف نشده است

رونمایی از قدیمی ترین اسناد سوگواره حسینی در حرم رضوی

ببینید: تصاویری از خراب کردن پل غیرمجاز رودخانه خمام

پلمب مرکز ترک اعتیاد در بندرترکمن با دستور قضایی

پلمب مرکز ترک اعتیاد در بندرترکمن با دستور قضایی

ثبت نام قطعی پیاده روی اربعین حسینی

جدال لفظی رییس راهور تهران با مجری+ فیلم

همایش آزادگان دوران دفاع مقدس از فردا در تهران

خبر خوب برای دختران شیرازی / ثبت نام در رشته موسیقی پابرجاست

لیست جاذبه های گردشگردی کاشان + عکس

ببینید | تخریب پل غیر مجاز در گیلان!

آواز خواندن خواننده 97 ساله در بستر بیماری

تشکیل 50 پرونده تخلف حمل و نقل بار درون شهری

ایجاد زیرساخت های منطقه گردشگری «تجنود» تأمین اعتبار می شود

دریافت هزینه به جز پول کتاب و بیمه در هنگام ثبت نام دانش اموزان ممنوع است

امسال 370 هزار دانش آموز در مدارس حضور خواهند داشت / طرح رتبه بندی معلمان بزودی آغاز خواهد شد

تحصیل 8 هزار 500 دانش آموز خراسان رضوی در مراکز آموزش و پرورش استثنایی

زیرساخت های نامناسب جاده ای در ورودی های شهر بشرویه نیازمند توجه ویژه

کمبود فضای آموزشی در یاسوج نگران کننده است

استخدام 9 عنوان شغلی در دفتر معماری داخلی ایتوک در آذربایجان شرقی

استخدام سرآشپز در کیترینگ غذای سالم و رژیمی فودلسی در البرز

تأکید استاندار کربلا بر آمادگی برای برگزاری مراسم اربعین

اعزام کاروان راهیان نور برادران به مناطق عملیاتی شمالغرب

ببینید | پیاده روی اربعین از دورترین نقطه عراق تا کربلا آغاز شد

پیاده روی استقامتی نیرو های مسلح خراسان شمالی

شرجی در بوشهر اوج می گیرد

ثبت نام بیش از چهار هزار زائر کردستانی در سامانه سماح

اعطای وام به بازنشستگان متقاضی زیارت عتبات عالیات

پلمب یک واحد آلاینده محیط زیست در کاشان

بازدید استاندار کربلا از متروی تهران

موکب داران خراسان شمالی، آماده خدمت به زائران عتبات

مهربانی پاسارگادی ها در کمک به نیازمندان ادامه دارد

توضیحات شهرداری قشم پیرامون قطع گسترده درختان کنوکارپوس

قطعه اول جاده آق قلا – بندرترکمن ماه دیگر به آسفالت می رسد

آیا تهیه فرم جدید برای دانش آموزان ضرورت دارد؟

کمبود 2 هزار نفری معلم در استان همدان

درخواست احیا و نجات تالاب گاوخونی

ویدیو کامنت| حکم قضا اجرا شد؛ تخریب سازه های غیرمجاز یک متخلف غیربومی در خمام

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت سازه سازان ایمن خواب هوشمند در البرز

آمادگی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برای کمک به هوشمندسازی در کربلا

توصیه استاندار کربلای معلی به زائران اربعین/آمادگی نهادهای خدمت رسان برای استقبال از زائران

مشارکت سازمان منطقه آزاد چابهار در برگزاری و اجرای طرح غربالگری دانش آموزان بدو دبستان

جوی آرام و پایدار در لرستان تا روز جمعه

آقابهرام، یار 30 ساله «یار مهربان»/ خورجین اش بوی کتاب می دهد

آقابهرام، یار 30 ساله «یار مهربان»/ خورجین اش بوی کتاب می دهد