مطالب مرتبط:
معاون اجتماعی موسسه کادراس: «تریاک» اولین و «گل» دومین مخدر پرمصرف کشور
«تریاک» اولین و «گل» دومین مخدر پرمصرف کشور
تریاک اولین و گل دومین مخدر پرمصرف کشور
«تریاک» اولین و «گل» دومین مخدر پرمصرف در ایران
«تریاک» اولین و «گل» دومین مخدر پرمصرف در ایران/ مصرف گل و شیشه در میان جوانان رایج تر است
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 4 تیر 1401 ساعت 15:272022-06-25پزشكي

«تریاک» اولین و «گل» دومین مخدر پرمصرف کشور


تاریخ استفاده از تریاک، چه به صورت درمانی و چه تخدیری به طور دقیق روشن نیست اما می توان گفت استفاده درمانی از تریاک بر استفاده تخدیری آن مقدم بوده است.

- تاثیر مصرف تریاک در بروز برخی سرطان ها در مقایسه با مصرف دخانیات از سیگار هم بیشتر است و حتی مصرف طولانی مدت آن با افزایش بیماری های قلبی- عروقی همراه بوده و حتی شانس بروز حملات قلبی و سکته های قلبی و مغزی با مصرف آن دو برابر افزایش می یابد، این درحالیست که بر اساس آخرین شیوع شناسی در دسترس، تریاک بیش از 50 درصد موادمخدر مصرفی کشور را شامل می شود.

فرزانه سهرابی، معاون اجتماعی موسسه کادراس ضمن اشاره ای به تاریخچه مصرف تریاک در ایران، به ایسنا می گوید: پس از بنگ و حشیش ماده مخدری که به ایران راه یافت، تریاک بود.

مصرف تریاک به منزله دارویی مسکن و اثربخش، نتیجه تحقیقات بوعلی سینا و محمد زکریای رازی بوده است.

آنها در شمار نخستین پزشکانی بودند که در قرن 10 میلادی، خواص تریاک را شناخته و برای پیشبرد اهداف پزشکی از آن به عنوان پادزهر استفاده می کردند.

وی ادامه می دهد: تاریخ استفاده از تریاک، چه به صورت درمانی و چه تخدیری به طور دقیق روشن نیست اما می توان گفت استفاده درمانی از تریاک بر استفاده تخدیری آن مقدم بوده است.

علت مصرف و رواج تریاک را در ایران برخی دستاورد حمله مغولان و برخی نتیجه لشکرکشی نادرشاه به هندوستان می دانند، اما مستند است که در زمان صفویه مصرف این ماده به خصوص در بین برزگان، درباریان و رجال عالی مقام متداول بوده است به گونه ای که شاه طهماسب صفوی خطر مصرف مواد افیونی را جدی تلقی کرد و دستور داد تا تریاک موجود در دربار را معدوم کنند اما در دوره های بعد و حکمرانی جانشینانش مانند شاه سلیمان، مصرف تریاک دوباره متداول شد و مردم با اینکه می دانستند تریاک مضر است اما به علت عادت کردن به آن، مصرف می کردند.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد با بیان اینکه مصرف تریاک به روش های شناخته شده از زمان قاجار در ایران شروع شد، می افزاید: در این دوره کشت و مصرف تریاک از سوی کارگران هندی در منطقه خراسان و کرمان رواج یافت؛ همچنین کشت آزمایشی خشخاش و شایعه خواص آن به وسیله مستشاران خارجی به سرعت موجب گسترش کشت و مصرف تریاک در نواحی مختلف کشور (به ویژه مناطقی که بیشتر در دست نیروهای استعماری بود) شد.

در دوره قاجار به دلیل آنکه تریاک با قیمت بالا نسبت به گندم و دیگر محصولات از سوی انگلیسی ها خریداری می شد، کشاورزان روی به کاشت تریاک آوردند و حتی در بین سال های 1286-1288 موجب قحطی در کشور شد.

سهرابی خاطرنشان می کند: مصرف تریاک به صورت جدید از زمان قاجاریه با فعالیت استعمارگران شکل گرفت و در واقع شکل سیاسی مواد مخدر از این زمان آغاز شد.

انگلیسی ها از یک سو، با ترویج کشت، تولید و فروش تریاک در ایران به درآمدهای امپراطوری بریتانیا افزودند و از سوی دیگر، مصرف تریاک را در سطح وسیعی رواج دادند.

از زمان امیرکبیر تا سال 1282 کشت خشخاش، فروش و مصرف تریاک در ایران آزاد بود و هیچ قانونی در این زمینه وجود نداشت.

نخستین قانون در این مورد به نام قانون تحدید تریاک در سال 1290 در 6 ماده در مجلس تصویب شد و با هدف کاهش مصرف تریاک قانون ها و سیاست های دیگری نیز در این دوره وضع شد.

معاون اجتماعی موسسه کادراس با بیان اینکه اعتیاد به تریاک و کشت و فروش آن تبعات منفی در عصر قاجار به همراه داشت، از مهم ترین آنها را کم کاری، سستی و تغییر الگوهای کاشت و برداشت محصولات کشاورزی، از هم پاشیدگی خانواده، رواج برخی از محیط های نامتعارف و بسیاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی دیگر عنوان می کند.

وی با اشاره به اینکه ایران به دلایل تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی و همسایگی با افغانستان (به عنوان بزرگترین تولیدکننده تریاک جهان) دارای بیشترین مصرف کننده تریاک خام (42 درصد تریاک خام مصرفی جهان) است و پس از ایران، کشورهای افغانستان و پاکستان در رتبه های بعدی قرار دارند، تصریح می کند: باورهای نادرست درباره اثرات درمانی تریاک موجب شده تا برخی بر این باور باشند که مصرف تریاک باعث اعتیاد نمی شود، اوج این باور نادرست در زمان شیوع کرونا بود که با مصرف تریاک از ابتلای به کرونا در امان می شویم.

در واقع دلایل اصلی مصرف بالای تریاک در جهان و ایران همین باورهای بی پایه و اساس است.

مصرف تریاک به هر شکل و به هر میزان موجب اعتیاد می شود سهرابی تاکید می کند که مصرف تریاک به هر نوع (خام، شیره و سوخته)، به هر شکل (بلعیدن و دودی) و به هر میزان (حتی نیم گرم در شبانه روز) علاوه بر معتاد شدن فرد، به بروز بیماری های قلبی عروقی، سکته های قلبی و مغزی و سرطان ها منجر می شود.

از نحوه مصرف تریاک تا عوارض آن بر بدن وی درخصوص نحوه مصرف این مخدر، با بیان اینکه امروز در کشورهای غربی، تریاک به شکل پودری یا کلوخی به رنگ قهوه ای سوخته در دسترس مصرف کنندگان قرار می گیرد، یادآور می شود: این ماده یا تدخین شده یا به صورت خوراکی و تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد.

اما از آن جایی که ساختار تریاک بسیار شبیه به ساختار مواد مخدر طبیعی بدن است، در اثر استفاده، مولکول های مخدر موجود در تریاک گیرنده های اعصاب را تسخیر کرده و همان حس آرامش فاقد درد را در بدن تولید می کند.

این ماده مخدر ابتدا باعث حس شادمانی و سرخوشی شده اما با استفاده مکرر، بدن برای دسترسی به این حالت به میزان هرچه بیشتر از این مواد نیاز پیدا می کند.

به گفته این پژوهشگر حوزه اعتیاد، سوء تغذیه، مشکلات تنفسی و افت فشار خون از جمله بیماری هایی هستند که با اعتیاد به تریاک در رابطه اند.

چرا معتادان مشتاق مصرف دوباره موادمخدر می شوند؟ سهرابی با تاکید بر اعتیادآور بودن ماده تریاک، می گوید: در اثر استفاده از این ماده اشتیاق به مصرف (چه جسمانی و چه روانی) بسیار سریع پیشرفت می کند به طوریکه خماری ناشی از آن باعث تهوع، آبریزش چشم، خمیازه، سرمازدگی یا تعریق خواهد شد.

در واقع معتادین بیشتر برای جلوگیری از درد ناشی از خماری به مصرف آن ادامه می دهند تا به دست آوردن حس نخستین سرخوشی یا رسیدن به تعادل جسمی و روانی.

معاون اجتماعی موسسه کادراس یادآور می شود: تریاک، در مقایسه با مصرف دخانیات، ماده بسیار قوی تر و موثرتری در بروز سرطان است و تاثیر تریاک در بروز برخی سرطان ها، از سیگار هم بیشتر است.

مصرف طولانی مدت تریاک با افزایش بیماری های قلبی عروقی همراه است.

شانس بروز حملات قلبی و سکته های قلبی و مغزی با مصرف تریاک، دو برابر افزایش می یابد.

افزایش 86 درصدی خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها و بیماری های تنفسی با مصرف منظم تریاک بنابر اظهارات وی، مصرف منظم تریاک، خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها و بیماری های تنفسی را مجموعاً تا 86 درصد افزایش می دهد.

به عنوان مثال، در حالی که وجود بیماری دیابت، به تنهایی، خطر مرگ را نسبت به غیردیابتی ها، حدود دو برابر می کند، همزمانی مصرف تریاک و دیابت، این خطر را به 2.

76 برابر افراد غیردیابتی بدون سابقه مصرف تریاک افزایش می دهد.

همچنین مصرف تریاک، خطر مرگ زودرس در بیماران دیابتی را به طور کلی حدود 30 درصد افزایش می دهد.

مصرف طولانی مدت تریاک خطر مرگ زودرس در بیماران مبتلا به سیروز کبدی را 2.

74 برابر افزایش می دهد.

لزوم بازنگری در سیاست های کاهش آسیب سهرابی ضمن ارائه ترسیمی از وضعیت موجود اعتیاد در کشور، اظهار می کند: افزایش شیوع اعتیاد سالانه و به دنبال آن کاهش سن شروع اعتیاد در کشور، تغییرات الگوی مصرف مواد از مواد مخدر سنتی به سوی مواد روان گردان و محرک، افزایش تولید تریاک در کشورهای همسایه و گسترش قاچاق مواد از مسیر ترانزیتی ایران و همچنین تولید بی سابقه مواد صنعتی مانند شیشه که ذائقه مصرف بسیاری از مصرف کنندگان است و گسترش طرح های حوزه درمان و کاهش آسیب در مقابل طرح های حوزه پیشگیری نشان می دهد که وضعیت موجود نیاز به بازنگری در سیاست ها و برنامه ها دارد.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد ادامه می دهد: هرچند برنامه های حوزه درمان و به ویژه مبارزه با عرضه باید ادامه یابد، اما آسیب شناسی این برنامه ها نشان داد که اگر در حوزه پیشگیری طرح ها و برنامه های جدی انجام می شد، وضعیت موجود بسیار بهتر بود.

به ویژه پیشبرد برنامه های پیشگیرانه در خانواده ها و مدارس می تواند برای افراد در معرض اعتیاد بسیار کارساز باشد.

تجربه ثابت کرده بسیاری از افرادی که در نوجوانی روی به مصرف تفننی مواد و سیگار می آورند، دارای خانواده های ناکارآمد یا والد معتاد بوده اند، انجام برنامه های پیشگیرانه برای این دسته می تواند در پیشگیری از اعتیاد در آینده بسیار مفید باشد.

از این رو پیشنهاد می شود، متولیان، سیاستگذاران و برنامه ریزان اولویت را در تدوین و اجرای برنامه های پیشگیرانه قرار دهند.

شیوع مصرف آمفتامین ها در قاره آسیا و تغییر روند مصرف موادمخدر و محرک معاون اجتماعی موسسه کادراس به ارائه آمارهایی از میزان مصرف تریاک در جهان می پردازد و می گوید: در قاره آسیا نیز، بر اساس آمار موجود، حشیش بیشترین میزان شیوع مصرف را به خود اختصاص داده است اما از سوی دیگر باید توجه داشت که منطقه مثلث طلایی، با محوریت کشور افغانستان در آسیا، بیشترین تولید تریاک را برعهده دارد و این امر سبب شده است تا میزان مصرف تریاک و مشتقات آن در آسیای جنوب شرقی و آسیای جنوب غربی (خصوصا ایران، پاکستان و افغانستان) بالاتر از متوسط میزان مصرف جهانی باشد.

با این حال شیوع آمفتامین ها در این قاره روند مصرف مواد مخدر و محرک را تغییر داده و پس از حشیش، در جایگاه دوم بیشترین مصرف را به خود اختصاص داده است.

66 درصد از 167 هزار مرگ نسبت داده شده به اختلالات مصرف مواد مخدر ناشی از مصرف اوپیوییدها به گفته سهرابی، اوپیوییدها که شامل اوپی یت ها (هرویین و تریاک) و اوپیوییدهای دارویی و سایر اوپیوییدهای مصنوعی هستند، به دلیل پیامدهای شدید مصرف شان برای سلامت افراد در بسیاری از کشورها یک نگرانی عمده به حساب می آیند؛ به طوریکه در سال 2017 مصرف اوپیوییدها تقریباً عامل 80 درصد از 42 میلیون سال زندگی سالم از دست رفته در نتیجه ناتوانی و مرگ زودرس (سال های از دست رفته زندگی با ناتوانی) بود و 66 درصد از حدود 167 هزار مرگ نسبت داده شده به اختلالات مصرف مواد مخدر را به خود اختصاص می داد.

وی یادآور می شود: در سال 2019 کشت تریاک برای تولید اوپیوییدها (افیون ها) و اوپی یت ها (شبه افیون ها) با کاهشی 30 درصدی مواجه شده که به طور عمده در نتیجه خشکسالی در افغانستان به وقوع پیوسته است.

در این سال مجموعاً در جهان 240 هزار و 800 هکتار از سطح جهان به زیر کشت تریاک رفته که برابر با 337 هزار و 325 زمین فوتبال 100 متری است.

معاون اجتماعی موسسه کادراس ادامه می دهد: در سال 2019 به ترتیب 58 میلیون تن انواع افیون ها و 30 میلیون نفر نیز شبه افیون ها را مصرف می کردند که مجموع این رقم ها نسبت به سال 2018 نزدیک به 5 میلیون نفر افزایش پیدا کرده است.

به گفته این پژوهشگر حوزه اعتیاد، در سال 2019 به طور کلی 7،610 تن تریاک خام تولید شده که از این میزان تقریباً 1٫180 تن تریاک قابل مصرف و نزدیک به 700 تن هرویین تولید شده است.

در مجموع تولیدات افیونی در سال مذکور 0٫1 درصد کاهش را نشان می دهد.

ترجیح جوانان برای استفاده از "گل" به دلیل مصرف راحت تر وی با بیان اینکه در ایران نیز بر اساس آخرین شیوع شناسی در دسترس، تریاک رایج ترین ماده مصرفی است و بیش از 50 درصد مصرف مواد در کشور را شامل می شود، می افزاید: همچنین دومین ماده پرمصرف به ویژه میان نسل جوان در حال حاضر گل است و سپس مصرف شیشه سومین ماده مصرفی در کشور است، اما در مورد مصرف تریاک باید به این نکته مهم نیز اشاره کرد که این ماده چون به صورت سنتی و از زمان های دور مصرف آن رایج بوده است، می توان گفت بیشتر افرادی که در رنج سنی 40 تا 60 سال هستند، تریاک مصرف می کنند.

سهرابی خاطرنشان می کند: در این میان مقبولیت ماده ای در جامعه به نحوه مصرف آن نیز باز می گردد، چون شیوه مصرف تریاک سخت است، یعنی نیاز به این است که فرد در مکانی مشخص و با ابزاری ویژه مصرف کند، گرایش جوانان به آن را کمتر کرده است، در مقابل از آنجا که مصرف موادی مانند گل و شیشه راحت تر بوده در عین حال میان جوانان رایج تر است و گروه های سنی جوان را بیشتر در معرض تهدید قرار داده است.


کلید واژه ها: تریاک - مصرف - استفاده - معاون اجتماعی - درمانی - قلبی - افزایش - مخدر - موسسه کادراس - مصرف دخانیات - تاریخ - ایران - بوعلی سینا - کشور - موادمخدر - سرطان ها - اجتماعی - دخانیات - تحقیقات - نخستین - دارویی - طولانی - فرزانه - مقایسه - بیماری - برابر - عروقی - حملات - موسسه - اشاره

آخرین اخبار سرویس:
یک توصیه بهداشتی برای سلامت گوش

این تکنیک روانشناسی شما را هوشمند و خلاق می کند ؛ اما مراقب باشید!

توصیه ای بهداشتی برای سلامت گوش

تقویت سیستم ایمنی و شکست کرونا با این تغذیه سالم

پوست لیموترش را دور نیندازید | خواص شگفت انگیز پوست لیموترش

بایدن با آزمایش منفی دوم کرونا می تواند از حالت ایزوله خارج شود

رایج ترین دروغ های مردها به زن ها!

رایج ترین دروغ های مردها به زن ها!

دویدن هنگام صبح بهتر است یا عصر؟

دوست داری گوجه بادمجون فوق العاده خوشمزه درست کنی؟ این طوری بپز

افرادی که احتمال بروز سنگ کلیه دارند

طرز تهیه پیراشکی قارچ | فینگر فودی ساده ، خوشمزه و بین المللی

استخدام منشی حرفه ای با بیمه در مطب دندانپزشکی دکتر شاعری در تهران

بادمجان قاتل قند خون | با بادمجان به جنگ قند خون بروید

اشتباهاتی در مصرف آجیل که برای سلامت مغز مضر است

جوان آبدانانی با اهدای اعضای بدن خود جان 4 نفر را نجات داد

ماجرای عجیب زن بارداری که شکمش را برید

جوان آبدانانی با اهدای اعضای بدن خود جان 4 نفر را نجات داد

طرز تهیه حلوای عربی

با این گیاه به جنگ قند خون بروید | عوارض خوردن کلاهک بادمجان

فال قهوه روزانه | فال قهوه امروز دوشنبه 17 مرداد 1401

چه کسانی در معرض سنگ کلیه هستند؟

اهدای عضو کودک خردسال، نجات بخش سه بیمار

فوتی های کرونا افزایش یافت | بالای 5 هزار نفر بستری شدند

آخرین آمار کرونا در ایران تا 16 مرداد/ فوت 63 بیمار دیگر در شبانه روز اخیر

خطر عجیب استفاده از کولر در تابستان!

اولویت برگزاری مراسم عزاداری در فضای باز و یا فضای مسقف با تهویه مناسب

طرز تهیه حلوای عربی

اقدامات بهداشتی دامپزشکی در مناطق سیل زده ضروری است 

استقبال عزاداران و هیات های مذهبی قم از واکسیناسیون ویژه کرونا

این زن به خاطر پیر نشدن 40 سال نخندید! | از چروک صورت وحشت دارد! +تصویر

عکس | نذر متفاوت زن بوشهری با قلبی بزرگ ... | از اینجا دست خالی نمی روید

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی اصیل با طعم بی نظیر

کسانی که به سرطان و سکته قلبی و مغذی دارند برای مهار بیماری خود حتمی این میوه را مصرف کنند +علت

بروز بیماری قلبی با خوردن این نوع گوشت

کرم کنجد خانگی کاکائویی تهران مشهد

معاون دانشگاه علوم پزشکی البرز خبر داد؛ فعالیت تیم های سیار واکسیناسیون در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی

عدم تزریق واکسن کرونا جان 4 نفر دیگر را در شبانه روز گذشته گرفت

7 خطر پیش رو برای افرادی که آب سرد می نوشند

“دو پیازه آلو”، غذای لذیذ و خوشمزه شیرازی

آماده باش مراکز بهزیستی در شرایط شیوع کرونا در زنجان

«دو پیازه آلو»، غذای لذیذ و خوشمزه شیرازی

فوت 3بیمار کرونایی در قم

برپایی تکیه سلامت و خدمات دهی به عزاداران حسینی در شرق اهواز

وزیر اسبق بهداشت، نماد علوم پزشکی ایران در میان عمانی هاست

معجزه ای به نام شیر مادر؛ کاهش احتمال ابتلا به سرطان و ام اس در کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند

خدمات رایگان دندان پزشکی به مردم مناطق مستعد خدمت استان قزوین

خواص و مضرات انجیر

1 فوتی و 48 مبتلای جدید در کاشان و آران و بیدگل

ابتلای 233 تن به کرونا در آذربایجان غربی

معجزه ای به نام شیر مادر؛ کاهش احتمال ابتلا به سرطان و ام اس در کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند

وضعیت کرونا در ایران / آمار کرونا 16 مرداد 1401 + تعداد فوت شدگان

ترسیم اولین نقشه کامل از ارتباطات سیستم ایمنی بدن

اگر جز این افراد هستید هرگز هندوانه نخورید!

آخرین آمار کرونا در ایران/فوت 63 بیمار

نذر متفاوت یک پزشک در بوشهر/ از اینجا دست خالی نمی روید!+ عکس

گلایه داوطلبان تخصص پزشکی از کاهش ظرفیت رشته های پرطرفدار

با این روش بدن خود را در خانه تقویت کنید !

63 فوتی و شناسایی 5477 بیمار جدید کرونا در کشور طی 24 ساعت گذشته

یک فوتی و 44 بستری جدید کرونایی در خراسان شمالی

4 ماده غذایی معجزه گر برای کاهش کمردرد

آمار کرونا امروز یکشنبه 16 مرداد 1401

کرونا دوباره پا گرفته و جان می گیرد/ 63 قربانی و 5477 مبتلای جدید

افزایش طول عمر با این نوشیدنی

از هر 8 بیمار یک نفر علائم کرونا را حفظ می کند

رژیم غذایی کم فیبر چه فوایدی دارد؟

کاهش وزن 8 کیلویی در یک هفته؛ سریع و سالم+ برنامه

آمار جان باختگان کرونایی در کشور

مراقب کلاهبرداری افراد سودجو در نمونه برداری میکروبی آب آشامیدنی و بیماری وبا باشید

هشدار؛ ضدعفونی کردن ماسک ممنوع!

جان باختن دو بیمار کرونایی

ابداع ورقه هایی که سلامت گوشت را نشان می دهد

هشدار؛ ضدعفونی کردن ماسک ممنوع!

ابداع ورقه هایی که سلامت گوشت را نشان می دهد

فوت یک بیمار و بستری 11 بیمار کرونایی در بیمارستان های استان اردبیل

فوت 3 نفر بر اثر ابتلا به کرونا در قم

فوت 4 مازندرانی بر اثر ابتلا به کرونا در روز تاسوعای حسینی

شناسایی 5477 بیمار جدید کووید19 در کشور | 63 هموطن جان باختند

نسخه ای برای کاهش فشارخون بالا در منزل

63 فوتی و شناسایی 5477 بیمار جدید کرونا در ایران

شناسایی 5477 بیمار جدید کرونایی/ 63 نفر دیگر فوت شدند

کار زیبای یک داروخانه در بوشهر/ از اینجا دست خالی نمی روید!+ عکس

کار زیبای یک داروخانه در بوشهر/ از اینجا دست خالی نمی روید!+ عکس

فوت63 نفر و شناسایی 5477 بیمار جدید کرونایی

طرز تهیه و ترکیب ادویه قیمه نذری | راز خوشمزه و خوش عطر شدن قیمه نذری را بدانید

آخرین آمار از وضعیت بیماری کرونا در کرمان

آخرین آمار کرونا در کشور/ 63 بیمار جان باختند

واکسیناسیون قطره چکانی در روزهای اوج گیری کرونا/ شاید موج هفتم به پاییز برسد

خواص درمانی انگور

کشف خارق العاده دانشمندان برای بازگرداندن مردگان به زندگی!

بستری 11 بیمار کرونایی طی 24 ساعت گذشته در اردبیل

معجزه این دمنوش برای درمان بیماری قلبی

اعتراض مردم صیدون باغملک به قطعی مکرر برق + تصاویر

کرونا در ایران؛ فوت 63 بیمار و شناسایی 5477 بیمار جدید

مراجعه 348 بیمار مشکوک به کرونا به مراکز درمانی چهارمحال و بختیاری

جان باختن63 بیمار مبتلا به کرونا در کشور

پیام های مهمی که رنگ ادرارتان به شما می دهد | شناسایی بیماری ها با رنگ ادرار

پیشگیری از آلزایمر با این خوراکی های سنتی

63 نفر دیگر جان باختند؛ شناسایی بیش ار 5 هزار بیمار جدید مبتلا به کرونا

63 فوتی و شناسایی 5477 بیمار جدید کرونا در کشور

«تریاک» اولین و «گل» دومین مخدر پرمصرف کشور

«تریاک» اولین و «گل» دومین مخدر پرمصرف کشور