موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - افزايش حقوق - افزايش حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - باشگاه استقلال - اينترنت رايگان - سازمان تامين اجتماعي - يارانه نقدي - الناز حبيبي - رقص تابوت - برق صنايع - فسلطين اشغالي - پتروشيمي جم - دروازه بان گل گهر سيرجان - فوتبال خوزستان - ساخت وبسايت - روابط ايران و هند - سالگرد ناصر حجازي - شركت ملي گاز - سوپر ماركت آنلاين - عراقي - سرماي شديد

مطالب مرتبط:
اقدامات برای شناساندن راه امام خمینی (ره) جهاد تبیین است
گم شدن بودجه راه سازی روستای گنبد (خوی)!
هیأت مردمی ترین تشکل اجتماعی و دینی و بهترین کانون برای تبیین است
بهترین راه های مرطوب سازی موهای خشک
نوروزی: اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها به نفع مردم است
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 8 خرداد 1401 ساعت 16:402022-05-29سياسي

راه های جمع سپاری و مردمی سازی تربیت تبیین شد


حوزه/ در سلسله مباحثی با عنوان «اندیشه های راهبردی تهذیب و تربیت» موضوع «جمع سپاری و مردمی سازی تربیت» توسط حجت الاسلام والمسلمین عالم زاده نوری معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه تبیین شد.

- "، در سلسله مباحثی با عنوان اندیشه های راهبردی تهذیب و تربیت موضوع جمع سپاری و مردمی سازی تربیت توسط حجت الاسلام والمسلمین عالم زاده نوری معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه مطرح می شود که متن آن تقدیم می شود.

ایده مردمی سازی تربیت مبتنی بر مبانی و متکی بر ادله ای است که به آن اشاره می شود: جوان در میدان عمل بزرگ می شود و با تمرین و ممارست و عهده داری رشد می کند نه با تماشا کردن و از دور دستی بر آتش داشتن و دست بر روی دست نهادن.

پس به جای تربیت نظری و کلاسی به تربیت میدانی و کارگاهی باید روی آوریم.

زیرا تربیت واقعی و رشد و تعالی وجودی در میدان عمل پدید می آید نه در کلاس درس؛ بنابراین نمی توانیم انتظار داشته باشیم که ما کار کنیم تا جوان رشد کنند! ما احساس مسئولیت بورزیم تا او مسئول شود! وقتی مسئولان و کارگزاران کار می کنند آنان رشد می کنند نه نسل جوان؛ اینکه متولیان رسمی و نهادهای حاکمیتی برای جوانان برنامه اجرا کنند و آنان را مخاطب اجرای خود ببینند کافی نیست.

گاهی ما در مقام تربیت خودمان را فعال و متربی را منفعل تلقی می کنیم؛ یعنی سخنرانی می کنیم تا دیگران گوش کنند.

نصیحت می کنیم تا دیگران اثر بپذیرند، مربی می شویم تا دیگران متربی باشند؛ در حالی که این تصور که ما فعالیت کنیم و آنها رشد کنند، ما هدایت کنیم و آنها بشوند و ما حرکت کنیم و آنها برسند تصور تامی نیست.

جوان برای رشد و بالندگی و کمال، باید خودش راه بیفتد و پیش رود، زمین بخورد و بلند شود، تلاش کند و نتیجه بگیرد.

اگر و تنها اگر به جوان امکان و مجال کار دهیم و او را برای حضور در میدان تشویق کنیم و زمینه ی احساس مسئولیت و ایفای نقش را برایش آماده کنیم، او را رشد داده ایم.

با این وصف به جای آنکه مردم و جوانان را دائماً مخاطب برنامه های فرهنگی تربیتی بشماریم، باید آنان را همکار و کارگزار بشناسیم و به آنها میدان عمل مستقل دهیم.

همان گونه که عمده ی جوانان انقلابی در مبارزات پیش از انقلاب و در جبهه ها یعنی در میدان درگیری های واقعی تربیت شدند.

اساتید اخلاق دست در دست هم نمی توانند در فضای کلاس و حجره یا در حلقات ذکر و موعظه، چنین فتح الفتوحی پدید آورند.

مصعب بن عمیر مبلغ جوان رسالت پیامبر در مدینه، نمونه ی همین تربیت میدانی است.

طلبه نیز باید مسئولانه وارد کار شود و مشق نقش آفرینی و اثرگذاری کند.

به همین جهت باید در مسیر تربیت جامع و مؤثر طلبه، فکری برای کشف و تعریف میدان کرد؛ بنابراین متربی نیز مانند مربی باید احساس مسئولیت تربیتی کند و با انگیزه ی کافی در میدان عملی تربیت حضور یابد و در میدان به تمرین و ممارست بپردازد و مشق مسئولیت پذیری و عمل و اقدام تربیتی داشته باشد و نیز مربی در یک فرایند مشخص تربیتی او را بیازماید، ارزیابی و راهنمایی و دستگیری نماید تا تربیت در ابعاد متعالی خود محقق شود.

و معماری ساخت محیط معنوی صالح بودن حداقلِّ وظیفه ی مؤمنان و گام اول است؛ فراتر از آن انتظار می رود که هر انسان مؤمنی در اصلاح دیگران نیز بکوشد.

صالح بودن گرچه لازم است، کافی نیست و تنها هنگامی مؤمنان در صالح بودن به کمال می رسند که مصلح باشند.

انسان مؤمن چه در مقام مربی و چه در مقام متربی مکلف است نسبت به احوال برادران خود حساسیت ورزد و تحت رابطه ی اخوت، نسبت به آنان تعاون، تعاضد، تواصی، نصرت و دست گیری داشته باشد.

انجام این تکلیف الهی خود مایه ی رشد و تقرب است.

امیر مؤمنان علی7 فرمودند: وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ تَکُنْ مِنْ أَهْلِهِ؛[3]" امر به معروف کن تا اهل آن شوی ؛ یعنی اگر کسی بخواهد رشد کند و خوب شود باید در میدان جامعه، صرفاً مصرف کننده، تماشاچی و منفعل نباشد و به عنوان یک نیرو و کارگزار، دیگران را به کار خیر دعوت کند.

این هزینه کردن برای دیگران به کمال فردی ما کمک می کند و ما را در مسیر خوبی ها پیش می برد.

خوب شدن با سر در لاک فرو بردن و از کار دیگران بازماندن به دست نمی آید.

یکی از عوامل رشد و کمال انسان تلاش برای دستگیری و ارتقای دیگران است و طلبه با معماری ساخت محیط معنوی و تربیتی سلوک معنوی می کند.

به صورت طبیعی وقتی کسی دست در کاری داشته باشد، پای پرچمی سینه زند و برای چیزی هزینه کند نسبت به آن وابسته تر خواهد شد؛ اگر کسی علاقه ی خود را به ایمان و ارزش های اخلاقی در عمل ابراز کند نسبت به آن دلبستگی و تعلق بیشتری خواهد یافت.

به بیان دیگر انسان ها در نسبت با ایمان و ارزش های اخلاقی بر دو گروه اند.

دسته ای فقط از برکات آن بهره می برند.

دسته ی دیگر خود را حامی و پاسدار آن می بینند.

گروه دوم که علی القاعده برای آن هزینه می کنند به ارزش های ایمانی پای بندتر خواهند شد.

تصمیم به مصلح شدن تصمیم بزرگی است که انسان را از قفس کوچک و تنگ منیّت که البته جاذبه هایی هم دارد خارج می کند.

انسان بر پایه ی سرشت الهی و نیز بر اساس آموزه های اسلامی، وقتی در مقام تربیت کردن و رشد دادن دیگران برمی آید، لاجرم خود را قبل از دیگران ملزم به رعایت می بیند و از خود شروع می کند (فلیبدأ بتأدیب نفسه) و این راز مردمی سازی تربیت است.

استادی که درس اخلاق می گوید، مربی ای که در مقام تربیت قرار می گیرد و مدیر و معاونی که نسبت به دیگران دغدغه می ورزد و دل می سوزاند مجرای فیض الهی قرار می گیرد و پیش از متربی خود، بهترین فرصت را برای خودسازی در اختیار دارد.

این فرصت را باید قدر شناخت و از آن بهره گرفت و البته این فرصت را باید در اختیار خود طلبه هم قرار داد.

بر اساس معارف دینی، فیوضات الهی نیز نسبت به جمع مؤمنین که قدم در راهی گذاشته اند بیشتر خواهد بود، وقتی شخصی علاوه بر خودسازی، در نسبت با دیگران، احساس مسئولیت تربیتی دارد و در میدان تربیت روابط مؤثری را با دیگران رقم می زند و اینگونه جمعی از مؤمنین در روابط و تأثیر و تأثر متقابل بر تربیت خود و دیگران می کوشند، فیوضات الهی و اسباب هدایت و رشد و تعالی بیش از تلاش های فردی نازل و حاصل می گردد(ید الله مع الجماعه).

اساساً مراحلی از سلوک اخلاقی و طی طریق الهی، به واسطه ی قیام جمعی و حرکت گروهی ممکن می شود.

یکی از مدیران مدارس علمیه وقتی با تخلف طلبه ای مواجه می شود هم حجره ای های او را فرامی خواند و مؤاخذه می کند و از آنان برای اصلاح دوست خود تعهد می گیرد تا احساس مسئولیت را در وجود آنان برانگیزد و آنان را به تعهد و تکافل اجتماعی تمرین دهد؛ زیرا محیط کوچک حجره میدان تمرین تعهد و مشق احساس مسئولیت اجتماعی است و اگر طلبه نسبت به هم حجره ی خود مسئولیت پذیر نباشد، فردا در جامعه نیز نمی تواند نسبت به مسائل بزرگ تر احساس مسئولیت کند.

3.

مسئولیت اجتماعی و رسالت الهی از بدو بلوغ زندگی حوزویان دو دوره دارد: دوره ی رشد و تحصیل و بالندگی و دوره ی خدمت، ثمردهی و نقش آفرینی اجتماعی.

طلبه در دوره ی اول بیشتر به بالابردن ظرفیت علمی و دیگر توانمندی‏های خود می‏پردازد و قابلیت‏های خود را فعال می‏کند.

عمده ی فعالیت‏هایش ناظر به خود اوست و به هدف اعتلا و کمال خود از دیگران استفاده می کند.

در دوره ی دوم، بیشتر به بهره گیری از این توانمندی‏ها و ارائه ی خدمات، به دیگران می‏پردازد.

شخصیت اصلی او بیشتر درخدمت رفع نیازهای جامعه قرار دارد و از او انتظار ثمردهی می‏رود.

گاهی گمان می شود: تا کسی دوران رشد و تحصیل را به پایان نرسانده باشد حضور اجتماعی برای او مطلوب یا شایسته نیست؛ بنابراین ابتدا باید تمام همّ و غمّ خود را به خود مشغول سازد و از دیگران برای رشد خود بهره بگیرد تا به حد بالایی برسد آنگاه دغدغه مند مسایل دیگران شود و برای خدمت به آنان هزینه کند .

اما این تصور، تصور تامی نیست؛ زیرا: اولاً انسان از بدو بلوغ نسبت به خلق خدا و جامعه پیرامون خود تکلیف و مسئولیت دارد؛ یعنی همان لحظه که به نماز و روزه مکلف می شود، به امر به معروف و نهی از منکر نیز مکلف می شود و از همان لحظه حق ندارد تماشاچی فارغ البال و عنصر بی مسئولیت جامعه باشد.

انسان مؤمن از آغاز ایام تکلیف باید به منزله یک موجود زنده، نسبت به رخدادهای بیرونی موضع داشته باشد و از خود عکس العملی نشان دهد.

کسی که از خود حرکت و اقدام و جوششی نشان نمی دهد به خفتگان و مردگان ملحق است و نشان از زنده بودن ندارد؛ هرکه او بیدارتر پردردتر .

خطاب أَلا کُلُّکُمْ رَاعٍ وَ کُلُّکُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِیَّتِهِ ما انسان ها در زندگی روزمره - چه بخواهیم چه نخواهیم، آگاهانه یا ناهشیار - بر همدیگر اثر می گذاریم.

حال که چنین است چه خوب که هنر اثرگذاری بر دیگران را بیاموزیم و از این فرصت مغتنم، آگاهانه و هوشمندانه استفاده کنیم.

ضرورت تواصی به حق و صبر به عنوان شرط نجات بخش انسان از خسران عُمر و یا تکلیف به تعاون بر برّ و تقوی ، رسالت دینی همه ی مؤمنان نسبت به برادران ایمانی خود را نشان می دهد؛ ضرورتی که کارویژه ی تخصصی طلاب علوم دینی نسبت به جامعه و آحاد مردم به شمار رفته و باید در دوران تحصیل و در کارگاه مدرسه ورزیدگی کافی برای آن کسب شود.

ثانیاً اگر قرار باشد دوران رشد و بالندگی به پایان برسد تا خدمات اجتماعی و نقش آفرینی های اجتماعی آغاز گردد باید تا ایام کهنسالی و حوالی پایان عمر صبر کنیم.

در این صورت لازم است برای یک فعالیت اجتماعی یا کار فرهنگی ساده در جمع کودکان و نوجوانان از شیخ انصاری، آیت الله جوادی آملی یا میرزا جواد ملکی تبریزی استفاده کنیم؛ زیرا مسیر رشد و کمال ره صد ساله است و حد یقف ندارد.

خدمات اجتماعیِ آینده ی طلبه، در کار علمی و پژوهشی منحصر نیست و به ارتباطات انسانی نیازمند است.

رشد طلبه در زمینه ی ارتباطات اجتماعی نیز به تمرین نیاز دارد و با درس و بحث و مطالعه و پژوهش یا در گوشه ی حجره و کتابخانه حاصل نمی شود.

کسی که رشدش تنها سمت و سوی دانشی دارد الزاماً برای خدمات متناسب با فضای انقلاب اسلامی و اداره ی جامعه اسلامی خصوصاً در عرصه ی تهذیب و تربیت و سازندگی انسان ها، آماده نیست.

کسی که در دوران رشد خود فضای اجتماعی را درک نکرده است نمی تواند ناگهان بر پیچیدگی های میدان فائق آید و نیروی مؤثری گردد.

قدرت اثرگذاری بر دیگران، و مهارت ایجاد تحول در جان انسان ها لازمه ی نقش آفرینی اجتماعی است؛ بنابراین در برنامه ی رشد و آموزش جوانان انقلابی، ارتباط واقعی با میدان های خدمت باید در نظر گرفته شود و حضور در عینیت جامعه و کار جمعی مؤثر باید جزیی از طرح رشد و بالندگی جوانان باشد.

بسیاری از مسائل مهم در مقوله ی تربیت از جمله درک و تحمل شرایط محیطی و فضای اجتماعی و اقتضائات میدانی و مهارت های ارتباطی و فنون مدیریتی و مانند آن صرفاً از طریق مطالعه و تحصیل و یا دفعتاً ایجاد نمی شود؛ بلکه به یک حضور مستمر و تدریجی و سیر از اجمال به تفصیل در میدان و کارزار تربیت نیاز دارد.

این حضور تدریجی و مشق کنشگری اجتماعی در زمینه های کوچک و محدود، احتمال اشتباهات شخص را نیز پوشش می دهد.

به هر حال در فعالیت های پرشور اجتماعی، خصوصا برای افراد مبتدی، احتمال خطا و لغزش وجود دارد.

اگر کسی از ابتدا در یک مسئولیت سنگین قرار گیرد، احتمال اشتباه او بالاست و این اشتباه معمولاً قابل جبران نیست؛ اما اگر در شرایط بسته و محدود تمرین کرده باشد برای حضور در عرصه های بزرگ آماده تر است و احتمال خطای او کاسته خواهد شد.

از مطالب گذشته روشن شد که انسان باید در دوران رشد، ثمردهی نیز داشته باشد و از راه این نقش آفرینی اجتماعی رشد کند و این همان قاعده ی خدمت در دوران رشد و رشد در ضمن خدمت است؛ البته توجه داریم که عمده ی زمان و توان انسان در دوره ی رشد و بالندگی باید خرج تحصیل و بالابردن توانمندی‏های شخصی خودش شود؛ ولی در حاشیه ی آن حتماً ارائه و بازدهی نیز داشته باشد.

برهم خوردن نسبت متن و حاشیه، شایسته نیست و مغایر با وظیفه ی اصلی است.

حاشیه، نباید از متن بیشتر شود، مساوی آن هم نیست؛ بلکه از آن ـ به اندازه‏ای قابل توجه ـ کوچک‏تر است.

می توان گفت نسبت متن و حاشیه تقریباً نسبت 4 به 1 است؛ یعنی اگر شخص چهار پنجم وقت و نیروی خود را به تحصیل و یک پنجم آن را به فعالیت‏های اجتماعی اختصاص دهد، اندام کلی برنامه ی او از تناسب خارج نشده است.

انتقال فرد از دوره ی اول به دوره ی دوم به صورتِ دفعی رخ نمی‏دهد؛ یعنی این دو دوره، مرز ظریفِ خطی ندارند که گام‏نهادن به دوره ی دوم تنها در یک‏ لحظه رخ دهد؛ بلکه این انتقال به صورتی تدریجی، آرام و در طی زمانی طولانی صورت می گیرد؛ بنابراین مرز میان این دو دوره، طیفی است نه خطی.

از سوی دیگر هرچه انسان دانش و توان بیشتری کسب کند به تناسب وسع جدیدی که برای او حاصل شده است، تکالیف اجتماعی بیشتری بر دوش او می آید؛ بنابراین به مرور باید زمان و توان بیشتری برای حضور اجتماعی خود صرف کند.

هر سال که پیش‏تر می‏رود، غلظت فعالیت‏ها و خدمات اجتماعی در برنامه ی کاری او افزایش می‏یابد و از برنامه های تحصیلی او اندک اندک کاسته می‏شود؛ البته رشد و تحصیل به شکل کلی از برنامه ی کاری او حذف نمی‏ شود؛ زیرا هر انسانی موظف است از گهواره تا گور در جستجوی رشد و دانش باشد؛ اما میزان پرداختن به وظیفه ی دائمی دانش‏جویی در ادوار مختلف متفاوت است.


کلید واژه ها: تربیت - حجت الاسلام والمسلمین - حوزه های علمیه - حجت الاسلام - تهذیب - مردمی - سازی - میدان - راهبردی - اندیشه - حوزه - سلسله - موضوع - تبیین - معاون - توسط - زاده - عالم - کلاس - نوری - میدانی - کلاسی - تقدیم - تمرین - تعالی - اشاره - واقعی - تماشا - ایده - متکی

آخرین اخبار سرویس:
ارتباط شبکه های برق ایران و جمهوری آذربایجان از مهم ترین برنامه های همکاری دو کشور

فال حافظ روزانه | فال حافظ امروز پنج شنبه 16 تیر 1401 به همراه تفسیر دقیق

ستاد عتبات عالیات: امسال 3 تا 5 میلیون زایر اربعین در عراق داریم

چند مقام دیگر دولت انگلیس استعفا دادند

رتبه بندی معلمان «بالاخره» در حال اجراست

صدور کیفرخواست عاملان شهادت ستوان «رضا احترامی»

زاکانی: تهران را زیباتر از امروز می سازیم | شهردار صوفیای بلغارستان: خواستار همکاری با موزه تهران هستیم

مقابله با جریان تحریف دشمن/بازنشر اخبار امیدآفرین توسط رسانه ها

شاه چراغ در سوگ باقر العلوم

سفر رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور به استان گیلان

دولت تنخواه 50 میلیارد تومانی برای احداث منازل زلزله زدگان هرمزگان را تخصیص دهد

چند درصد ایرانی ها از فیلترشکن استفاده می کنند؟

آخرین خبر از بررسی موضوع حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در هیئت تطبیق

شمخانی: برای دستیابی به توافق قوی و پایدار به مذاکرات رفع تحریم ها وارد شدیم

شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری در آستانه اشرفیه+ گزارش

واکنش بی سابقه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به خاموش کردن دوربین های فراپادمانی

موافقت تولیت آستان حضرت عبدالعظیم(ع) با انتقال سوله های خود از قلعه گبری و تبدیل این بنا به یک موزه

بازنشستگان / چرا احکام را زود صادر کردید/حقوق بازنشستگان اصلاح نشود روز تامین اجتماعی اعتراض جمعی می کنیم

شهادت باقرالعلوم(ع) کدام هیئت برویم؟

قلم امنیت آفرین/ 3 ویژگی برترساز اهالی قلم

کفش های «عمو پورنگ» توجه کاربران را جلب کرد/ عکس

تغییر تعطیلی عید قربان در هفته آینده | شنبه عید قربان است؟

شمخانی: هر ائتلافی با رژیم صهیونیستی ثبات و امنیت منطقه را تهدید می کند

مشکلات محورهای مواصلاتی پایانه های شلمچه و چذابه برطرف می شود

ظریف: به خاتمی گفتم مردم با رأی دادن به من، تنبیه خواهند شد کمااینکه از سال 96 به بعد به خاطر رأی به روحانی، تنبیه شدند/نماینده مجلس: 80 درصد ایرانی ها روی گوشی هایشان «فیلترشکن» نصب کرده اند/دستور رییسی درباره حجاب به «همه دستگاه ها و نهادهای فرهنگی و اجرایی»

اعتراض یکی از شرکت کنند ه های حاضر در فینال فینالیست های شب های مافیا

مراسم سی و ششمین سالگرد شهادت سردار دستواره برگزار شد

استخدام مدرس مجرب زبان انگلیسی در آکادمی زبان ایده ال در تهران

مراسم سی و ششمین سالگرد شهادت سردار دستواره برگزار شد

مازندران، در صدر تغییر مدیریتی فرمانداری ها

مشاور وزیر کشور در امور زنان: ارائه خدمات ویژه بانوان در مناطق زلزله ضروری است

موارد رسیدگی به تراکنش های بانکی عملکرد سال 1399 ابلاغ شد

انتقاد از ممنوعیت صادرات صیفی جات

شمخانی در دیدار وزیر خارجه قطر: رویکرد ایران در مذاکرات هسته ای دستیابی به توافقی قوی و پایدار است

نشست مسئول سازمان بسیج رسانه با اصحاب رسانه

برگزاری جلسه ستاد اربعین حسینی استان خراسان رضوی

نیازمند ارتباط بیشتر علمای شیعه و سنی با یکدیگر هستیم

تعطیلی روز عید قربان در هفته آینده تغییر کرد؟

نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان: مرزهای بین دو کشور را باید با ایجاد هم افزایی به مرزهای اقتصادی تبدیل کرد

نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان: مرزهای بین دو کشور را باید با ایجاد هم افزایی به مرزهای اقتصادی تبدیل کرد

جمله «کیهان» به فلاحت پیشه : چرا از روسیه انتقاد می کنی؟ / نکند آمریکایی ها ، آتویی از تو دارند

رادیو غدیر راه اندازی شد

کردستان نیازمند نگاه ویژه دولت

مدیر امور اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری: حدود 5000 حاجی ایرانی از اهل سنت هستند

پروژه حقوق بشر علیه ایران یک پروژه انگلیسی است

شمخانی فردا به ارمنستان می رود

«فرار موش ها از کشتی در حال غرق»؛ چند مقام دیگر دولت انگلیس استعفا دادند

نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان: مرزهای بین دو کشور باید با ایجاد هم افزایی به مرزهای اقتصادی تبدیل کرد

تصویب طرح تبادل زندانی با ایران در کمیسیون روابط خارجی پارلمان بلژیک

استخدام متخصص Piping با بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در محدوده مطهری

آغاز ثبت نام سومین دوره طرح سنجش و سطح بندی داوران مسابقات قرآن

94 سکه مناسب برای مهریه است

از ترس تنهایی در روابط آسیب زا نمانید | چطور تشخیص دهیم فصل خداحافظی از یک رابطه فرا رسیده؟

طرح سنجش و سطح بندی داوران مسابقات قرآنی

مراسم وداع با پیکر شهید مدافع حرم مصطفی مهدوی نژاد

چهره سحر دولتشاهی قبل از بازیگر شدن +عکس

خدمات ایران به اتباع افغانستانی بی سابقه است/سازمان بین المللی مهاجرت به همکاری ایران افتخار می کند

اصلاح قوانین خواسته اصلی صنعتگران قزوین از دولت است

یوسفعلی میرشکاک نشان درجه یک هنری گرفت

امام جمعه کرمانشاه : بالا بودن کرایه خانه ها با مبانی اسلام سازگاری ندارد

نشست خبری «مهمانی 10 کیلومتری عید غدیر» +تصاویر

اختصاص قیر رایگان برای آسفالت معابر ناحیه صنعتی نیر

معدن کار ارمنی در متروپل چه می کرد؟

وضعیت بد حجاب و عفاف در کردستان بیانگر ضعف دستگاه های فرهنگی است

اعلام برنامه های دهه امامت و ولایت در سمنان

برگزاری همایش شهرداران و روسای شورای اسلامی شهر های استان کرمان

آغاز پایش شبکه های توزیع آب در اطراف بنا های تاریخی شهر اصفهان

غریب آبادی: تمام تلاشمان برای ارتقاء و حمایت از حقوق بشر است

تصمیم آخر برای افزایش حقوق بازنشستگان گرفته شد

موسوی: اعتراضات بازنشستگان به نحوه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در حال رسیدگی است

لزوم نگاه ویژه مرکز مدیریت حوزه های علمیه به آذربایجان غربی

استخدام حسابدار ارشد در گروه تولیدی صدف نایلون البرز در البرز

بررسی راهکارهای تقریب مذاهب درنشست مسئولان دانشگاههای آزاداسلامی سراسر کشور در مهاباد

ژست های عجیب سردار آزمون در آلمان

گزارش مرکز پژوهش ها درباره نظر مردم برای مهریه: 94 سکه مناسب است

کیفرخواست متهم پرونده قتل شهید احترامی صادر شد

آیت الله خاتمی؛ خطیب این هفته نمازجمعه تهران

برگزاری تجمع بزرگ بانوان تمدن ساز در همدان

حداد عادل: برنامه ای داریم که 2 سال است برای بررسی در نوبت مانده/ برخی از این برنامه ها 30 سال است که دست نخورده

​صدور احکام افزایش حقوق و مزایای کارمندان ثابت رسمی شهرداری تهران

اینفوگرافیک | گونه جدید کرونا چه خطراتی دارد؟

ازترس تنهایی در روابط آسیب زا نمانید| چطور تشخیص دهیم فصل خداحافظی از یک رابطه فرا رسیده

آغاز طرح دختران حاج قاسم سلیمانی

دعوت حجت الاسلام فرحزاد از مردم جهت حضور در کاروان شادی خودرویی

وضعیت پوشش اینترنت در روستاهای استان قزوین بهبود پیدا کرده است

استاندار آذربایجان غربی:در سفرهای شهرستانی قولی را به مردم نمی دهیم که عملیاتی نشود

لرستان در سوگ شکافنده علوم و معلم عطوفت

تاکید بر هماهنگی های اربعینی در دیدار معاون وزیر کشور با مقام های امنیتی عراقی

ادامه بحران سیاسی در بریتانیا؛ دومینوی استعفا در دولت جانسون

امام جمعه کرمانشاه: کرایه خانه ها بالاست؛ این با مبانی اسلام سازگاری ندارد

خبر خوش درباره اصلاح افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان

حضرت علی اصغر علیه السلام سند مظلومیت و حقانیت مکتب عاشورا و امام حسین علیه السلام است

راه اندازی سامانه ارتباطات مردمی در پی سفر رییس جمهور به کردستان

سازمان ملل: از بازگشایی سفارتخانه های خارجی در افغانستان استقبال می کنیم

نقد تند خبرگزاری اصولگرا به خاطرات آیت الله رفسنجانی : مرحوم هاشمی نیز متهم است ، رهبری را از واقعیات آگاه نکرده

دیدار نائب التولیه آستان مقدس کاظمین با معاون فرهنگی آستان مقدس فاطمی

آماده از سرگیری فعالیت های ضروری در ایران هستیم!

فارس من| از موانع قانونی تا آمادگی واگذاری میدان خمام به شهرداری

جاده دسترسی به دانشکده دندان پزشکی ایلام بهسازی و آسفالت می شود

یادمان برادران شهید باکری در ارومیه احداث می شود

راه های جمع سپاری و مردمی سازی تربیت تبیین شد

راه های جمع سپاری و مردمی سازی تربیت تبیین شد