مطالب مرتبط:
اعلام ضوابط تشکیل کلاس های مدارس در سال تحصیلی جدید | از تعداد دانش آموزان در هر کلاس تا وظایف و چگونگی تامین معلم | کلاس های 36 نفر به بالا ممنوع شد؟
ضوابط تشکیل کلاس های مدارس در سال تحصیلی جدید | از تعداد دانش آموزان تا وظایف و چگونگی تامین معلم | کلاس های 36 نفر به بالا ممنوع شد؟
شهریه مدارس غیر دولتی برای سال تحصیلی جدید درصدی اعلام نمی شود
سال دهمی ها بخوانند/ علت افت تحصیلی دانش آموزان در مقطع دهم
مدارس استان قزوین میزبان 25 هزار کلاس اولی
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 8 خرداد 1401 ساعت 13:022022-05-29اجتماعي

ضوابط تشکیل کلاس های مدارس در سال تحصیلی جدید


معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش دستورالعمل سازماندهی عوامل نظام آموزشی رسمی و عمومی این وزارتخانه و نیز ضوابط تشکیل کلاس های درس را در سال تحصیلی 1402-1401 ابلاغ کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک به نقل ازهمشهری آنلاین، سعید عسکری معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در بخشنامه ای ابلاغی اعلام کرد که در راستای تحقق سیاست های کمی و کیفی منابع انسانی وزارت آموزش وپرورش که با تکیه بر ساماندهی بهینه منابع انسانی، ارتقای کمیت و کیفیت فعالیت های آموزشی و تربیتی را مدنظر قرار داده و به منظور تمهید مقدمات برای شروع سال تحصیلی 1402-1401، بدین وسیله دستورالعمل توسعه سنواتی که با مساعی و همکاری حوزه های ذی ربط ستادی و استانی تدوین شده است به منظور اجرا ابلاغ می شود.

ضمن تأکید بر اجرای شایسته این دستور العمل انتظار می رود نکات ذیل مورد توجه قرار گیرد: اهداف و سیاست های برنامه ساماندهی عوامل نظام تعلیم و تربیت رسمی برنامه توسعه سنواتی و ساماندهی عوامل نظام تعلیم و تربیت رسمی و عمومی آموزش وپرورش در سال تحصیلی 1402-1401، با توجه به سیاست های کلی ایجاد تحول در آموزش و پرورش، ابلاغی مقام معظم رهبری، اهداف و راهکارهای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، خط مشی های جدید وزارت آموزش وپرورش و دیگر اسناد بالادستی با رویکرد تفویض اختیار و تسهیل برنامه ریزی منطقه ای تنظیم شده است.

مهم ترین اهداف مورد نظر در تدوین و اجرای این دستورالعمل عبارت اند از: 1- افزایش بهره وری منابع انسانی 2- اجرایی کردن سند تحول بنیادین آموزش وپرورش و مفاد مرتبط با زیرنظام های شش گانه 3- ارتقای کیفیت فعالیت ها در آموزش وپرورش 4- توسعه و تعمیق فعالیت های برنامه ریزی منابع انسانی 5- جذب حداکثری دانش آموزان لازم التعلیم و بازمانده از تحصیل 6- ساماندهی و به کارگیری بهینه و اثربخش منابع انسانی و توزیع عادلانه آن در سراسر کشور 7- تقویت شایستگی های حرفه ای و اعتقادی مدیران و معلمان و فراهم آوردن سازوکارهای اجرایی برای مشارکت فعال و موثر ایشان در برنامه های تربیتی و فعالیت های پرورشی مدارس 8- برنامه ریزی برای کارآموزی و کارورزی دانشجومعلمان در کنار تربیت معلم و بررسی نظریات جدید تعلیم و تربیت رویکردها و سیاست های اجرایی 1- ارتقای کیفیت مدارس، با تأکید بر مدارس شبانه روزی و توسعه طرح روستا مرکزی و توجه ویژه به کلاس های چندپایه 2- تأمین نیازها از طریق منابع انسانی رسمی، پیمانی و قرارداد کار معین موجود، به صورت موظف و عندالزوم غیرموظف تبصره: تأمین نیاز از محل نیروهای واجد شرایط مندرج در قوانین مربوط و خرید خدمات آموزشی، با رعایت محدودیت های ضوابط بودجه ای سال 1401 و براساس مجوزهای دریافتی از ستاد صورت خواهد پذیرفت.

3- سازماندهی بهینه و استفاده کامل از ساعات موظف تمامی نیروهای شاغل؛ همچنین به کارگیری حداکثری نیروهای دارای کسر ساعت موظف و به تبع آن، کاهش میزان ابلاغ غیرموظف 4- سازماندهی منابع انسانی و فضا در دوره های فنی وحرفه ای/ کاردانش، متوسطه اول و متوسطه دوم نظری، به صورت واحد و یکپارچه با رعایت عدالت در توزیع منابع 5- استفاده از سازوکار نقل و انتقالات درون و برون استانی مطابق با ضوابط و قوانین، به عنوان یکی از راه های تأمین و تعدیل نیروی انسانی مناطق 6- اهتمام به نگه داشت نیروهای واجد شرایط بازنشستگی (اختیاری) در مواقعی که منطقه با کمبود قابل ملاحظه نیرو مواجه است.

7- استفاده حداکثری از ظرفیت و توانمندی بازنشستگان در تأمین نیازهای آموزش وپرورش و توانمندسازی منابع انسانی در چارچوب قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مصوب 1395 با اصلاحات بعدی 8- ممانعت از مأموریت با دریافت حقوق از مبدأ به طور خاص و محدودیت در اعطای مأموریت به سایر دستگاه ها و یا تغییر وضعیت و انتصاب معلمان در مشاغل دیگر 9- مدیریت تعداد کلاس های دایر در بخش دولتی، در مناطق شهری و روستایی، بر پایه سیاست های راهبردی توجه ویژه به مناطق کمتر توسعه یافته و ساماندهی وضعیت کلاس های کم جمعیت ، ادغام کلاس های کم جمعیت هم پایه در یک مدرسه و همچنین تجمیع کلاس های تک پایه کم جمعیت و تشکیل کلاس های چندپایه 10- توزیع متوازن دانش آموزان دوره متوسطه دوم بخش دولتی و غیردولتی، در شاخه ها و رشته های مختلف، با رویکرد توسعه آموزش های فنی وحرفه ای و کاردانش (شهری و روستایی) 11- پیگیری برنامه توسعه آموزش وپرورش استثنایی، بر اساس دستورالعمل های ابلاغی وزارت متبوع 12- تربیت و آموزش معلمان در قالب دوره های ضمن خدمت مصوب مبتنی بر مهارت های چندگانه، جهت پوشش تحصیلی دانش آموزان استثنایی در کلاس های چندپایه و دانش آموزان تلفیقی - فراگیر 13- توسعه آموزش های پیش دبستانی، مخصوصا در مناطق دوزبانه، روستایی، عشایری و کمتر توسعه یافته، بر اساس دستورالعمل های ابلاغی وزارت متبوع 14- به روزرسانی سامانه ها، به منظور اعمال کنترل و نظارت دقیق بر اجرای قوانین و ضوابط ساماندهی کاهش تراکم کلاس های پرجمعیت 15- تفویض بیشتر اختیارات و افزایش مشارکت سطوح اجرایی در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری 16- اولویت به کارگیری نیروی انسانی در گروه معلم (کلاس درس) به منظور بهینه سازی منابع انسانی 17-مدیریت منابع انسانی مبتنی بر آمایش سرزمینی و تحصیلی و مقتضیات بومی و محلی 18- نیازسنجی، ساماندهی و تخصیص منابع انسانی، متناسب با محیط های متنوع آموزشی، مشاغل، رشته ها و نیاز واقعی آموزش وپرورش، با تأکید بر شاخص های ترکیبی به ویژه "تعداد کلاس های درس دایر و دانش آموز" 19- ساماندهی منابع انسانی، با رویکرد ثبات بخشی و تقلیل نسبت نیروهای اداری به کارکنان آموزشی، طراحی سازوکارهای افزایش بهره وری منابع انسانی با تأکید بر ساماندهی کلاس ها و مدارس کم جمعیت و پرجمعیت با رویکرد توسعه و تقویت مدارس شبانه روزی و طرح روستامرکزی، به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته، بر اساس شاخص های مصوب ضوابط سازماندهی دانش آموز، کلاس و مدرسه برمبنای سیاست کاهش تمرکز و تفویض اختیار به سطوح اجرایی و با عنایت به تفاوت های استان ها و مناطق از نظر پراکندگی جغرافیایی، شرایط اقلیمی، فرهنگی و اجتماعی، تراکم دانش آموزی، نسبت دانش آموز به گروه معلم، تعداد نیروهای موظف، تخصیص ساعت غیر موظف و .

و به منظور سازماندهی بهینه کلاس ها و نوآموزان پیش دبستانی و دانش آموزان و افزایش بهره وری منابع انسانی موجود، تا حد ممکن، سیاست گذاری اجرایی و اتخاذ تصمیم در برخی از امور این شیوه نامه، بر عهده کار گروه استان است.

ضوابط تشکیل کلاس و مدرسه در مدارس عادی ـ دولتی در صورت مواجهه مناطق آموزشی با کمبود نیرو (اختصاص ساعت غیر موظف)، کلاس های چندپایه در مدارس روستایی، عشایری و شهری مطابق ضوابط جدول ذیل سازماندهی می شوند: ضوابط کلاس بندی فوق در مدارس روستایی و عشایری و مدارس شهرهای کوچک(روستا- شهرهایی که طی سال های اخیر از روستا به شهر تبدیل شده اند) اعمال می شود.

در کلاس های سه پایه و بیشتر، ساعات آموزش افزایش می یابد و به تناسب آن، به مدیر آموزگار(معاون آموزگار) و معلمان این کلاس ها، حق التدریس پرداخت خواهد شد.

اعلام حداکثر تعداد دانش آموز در کلاس دوره های مختلف تحصیلی ضوابط تشکیل و استمرار مدارس عادی دولتی و حداکثر تعداد دانش آموز در کلاس دوره های مختلف تحصیلی، به شرح جدول ذیل بوده و لازم به ذکر است سقف تعداد کلاس دوره های تحصیلی بر اساس قرارداد توسعه سنواتی مناطق / نواحی به تفکیک واحدهای آموزشی مشخص خواهد شد.

به جز در مورد حدنصاب تشکیل مدارس شبانه روزی، در سایر موارد، کارگروه استان در شرایط خاص و متناسب با کمیت نیروی انسانی، وضعیت فضا و امکان دسترسی دانش آموزان به مدارس دیگر می تواند: - حدنصاب استمرار فعالیت مدرسه را تا 25 درصد کاهش دهد.

- حداقل تعداد دانش آموز در کلاس را تا 25 درصد کاهش دهد.

- حداکثر تعداد دانش آموز در کلاس را تا 10 درصد افزایش دهد.

در این صورت ضروری است موارد مصوب شده فوق، با توجه به سطح دسترسی داده شده به استان و منطقه، در سامانه های ذیربط مشخص و اعمال شود تا محاسبات لازم برای تخصیص نیرو صورت پذیرد.

بر اساس شیوه نامه مذکور، دایر کردن کلاس درس با تعداد دانش آموز بالاتر از 36 نفر ممنوع بوده و در شرایط خاص کارگروه توسعه مدیریت استان امکان پذیر خواهد بود.

استمرار فعالیت مدارس متوسطه، با تعداد دانش آموزان کمتر از حدنصاب اعلام شده در جدول شماره (3-2) مشروط به عدم دسترسی به مدرسه شبانه روزی امکان پذیر خواهد بود.

در این صورت، یکی از دبیران یا هنرآموزان مدرسه، ضمن کاهش 12 ساعت از تدریس موظف هفتگی، به صورت تمام وقت، به عنوان معاون دبیر یا معاون هنرآموز انجام وظیفه می کند.

در شاخه فنی وحرفه ای و کاردانش تشکیل کلاس با ماهیت کارگاهی با تعداد 15 نفر هنرجو در یک کلاس کارگاهی امکان پذیر است.

در صورتی که تعداد هنرجویان به 23+1 نفر برسد، تفکیک کلاس مذکور به دو گروه عملی میسر خواهد بود.

هر دانش آموز مشمول طرح تلفیقی در مدارس عادی، از حیث شمارش در کلاس ها، برای رعایت حدنصاب، حداکثر و.

، معادل سه دانش آموز به شمار می آید.

( افزایش کلاس های مذکور به شرط رعایت سر جمع کلاس توافق شده در قرارداد توسعه سنواتی امکان پذیر است.

) در صورت کاهش آمار دانش آموزان مدرسه، از حدنصاب های مذکور، هیچ دانش آموزی نباید بر اثر اعمال این سیاست، از تحصیل باز بماند و سازماندهی دانش آموزان در مدارس تحت پوشش روستامرکزی یا شبانه روزی ضروری است.

به منظور اجرای توسعه متوازن آموزش متوسطه، در شاخه ها و رشته های پایه دهم متوسطه دوره دوم، سهم هر منطقه و استان در هر شاخه و رشته، از سوی معاونت متوسطه وزارت ( با رعایت شاخص های مندرج در قوانین و مقررات مربوط) تعیین و کمیت های مورد نظر، در قرارداد توسعه سنواتی لحاظ می شود.

با عنایت به لزوم مدیریت بهینه منابع انسانی و به منظور استمرار فعالیت های کلاس های میان پایه زیر حدنصاب دوره تحصیلی متوسطه دوم (نظری، فنی وحرفه ای و کاردانش)، ضروری است به گونه ای برنامه ریزی شود که بعد از دریافت مجوزهای لازم از سوی ستاد در سامانه های مرتبط، دروس عمومی به صورت تجمیعی برگزار شود.

در مناطقی که کمبود نیرو (اختصاص غیرموظف) موضوعیت دارد، تشکیل کلاس های کم جمعیت هم پایه و قابل ادغام در یک مدرسه، ممنوع است.

چنانچه مجموع کلاس های درس دایر شده در یک فضای دو نوبته، از یک دوره تحصیلی و یک جنس، در دو نوبت، مساوی یا کمتر از تعداد کلاس کالبدی فضا باشد، دایر کردن آموزشگاه نوبت دوم در آن فضا مجاز نیست.

در این خصوص، کارگروه استان، بر روند دو نوبته شدن مدارس مناطق تابعه، نظارت خواهد کرد.

تبصره: در صورت اجرای آموزش های ترکیبی نحوه تخصیص کلاس و تعیین حد نصاب دانش آموز در دستورالعمل مربوط تعیین و ابلاغ خواهد شد.

متن کامل بخشنامه را
کلید واژه ها: وزارت آموزش و پرورش - معاون برنامه ریزی - وزارت آموزش - سال تحصیلی - آموزش - آموزش و پرورش - منابع انسانی - برنامه ریزی - منابع - وزارت - دستورالعمل - وزارت آموزش وپرورش - توسعه - ابلاغ - دستور - پرورش - سال تحصیلی جدید - آموزشی - برنامه - آموزش وپرورش - کلاس های درس - نظام آموزشی - تشکیل - سیاست - ضوابط - معاون - وزارتخانه - سازماندهی - قرار - ساماندهی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس تضمین کیفیت در شرکت صنایع صبح پارلار آسیا در آذربایجان شرقی

چالوس و هراز یک طرفه می شود

اعمال محدودیت ترافیکی در جاده های شمال

نظام وظیفه هشدار داد: مشمولان غایب در صورت قبولی آزمون سراسری حق ثبت نام ندارند

بهره گیری از توانایی هنرستان ها برای تهیه لباس فرم مدارس

مشمولان غایب در صورت قبولی در آزمون سراسری، حق ثبت نام ندارند

انعقاد تفاهم‎ نامه آموزش و پرورش و هلال احمر برای تربیت مربیان

بهره مندی از اتوبوس های باکیفیت در گرمای عربستان

اعزام بیش از دوهزار دانش آموز سراسر کشور به مناطق عملیاتی غرب کشور

نظام وظیفه: مشمولان غایب در صورت قبولی آزمون سراسری حق ثبت نام ندارند

ساعت 12 امشب آخرین مهلت دریافت کارت کنکور سراسری 1401

برگزاری کارگاه آموزشی «مفاهیم بیمه و تامین اجتماعی» برای کارفرمایان

هشدار پلیس درباره سربازی کنکوری ها

کدام مناطق کشور درگیر گرد و خاک هستند؟

انعقاد تفاهم‎ نامه آموزش و پرورش هلال احمر برای تربیت مربیان

هشدار سطح نارنجی نسب به وقوع دمای 49 درجه و بالاتر در خوزستان

ترغیب جوانان به تشکیل خانواده فرهنگسازی می خواهد

پایان هفته ای گرم در انتظار مشهدی ها/ هوا از هفته آینده خنک تر می شود

مشمولان غایب در صورت قبولی در آزمون سراسری حق ثبت نام ندارند

استخدام مدیر فروش (آموزش) در موسسه آموزش عالی آزاد امین در خراسان رضوی

آخرین مهلت دریافت کارت شرکت در آزمون سراسری

برگزاری دوره های فشرده برای دانشجو معلمان ورودی سال 98 دانشگاه فرهنگیان

جوی آرام تا پایان هفته در گلستان ؛ بارش پراکنده باران از شنبه آینده

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر تولیدی در آذربایجان شرقی

هشدار به کنکوری های مشمول سربازی | آیا امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود دارد؟

وعده های رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی برای افزایش حقوق و مستمری بازنشستگان 1401

3 اصلی که باید در برگزاری کلاس های جبرانی تابستان لحاظ شود

مشمولان غایب در صورت قبولی در آزمون سراسری حق ثبت نام ندارند

استخدام معلم در یک موسسه آموزشی معتبر در تهران

اجرای بیش از 4 هزار تن آسفالت ریزی در سطح منطقه 17

نمایشگاه «شهرهای خواهرخوانده و توانمندی مدیریت شهری تهران» برگزار می شود

پایان هفته ای گرم در انتظار مشهدی ها/ هوا از هفته آینده خنک تر می شود

هشدار پلیس درباره سربازی کنکوری ها

بهسازی معابر و بزرگراه های منطقه 19 با پخش بیش از 3 هزارتن آسفالت

فعالیت 12 کانون یاری گران زندگی در واحد های کارگری خراسان جنوبی

استقبال جوانان جویای کار از مهارت آموزی در محیط کار

هشدار پلیس درباره سربازی کنکوری ها

هشدار پلیس درباره سربازی کنکوری ها

استخدام مهندس شیمی با بیمه، پاداش در شرکت رزیتان در پردیس

پایان هفته ای گرم در انتظار مشهدی ها

هوای تبریز در مدار آلودگی

28 موافقت اولیه برای تاسیس اقامتگاه بوم گردی در خراسان رضوی صادر شد

بیش از 30 هزار زائر ایرانی وارد عربستان شدند

ایمن سازی مدارس فرسوده پایتخت ضروری است

استخدام هتل خورشید هشتم رئوف کوثر - سال 1401

زمان صفر برای سو استفاده احتمالی در کنکور

مشمولان غایب در صورت قبولی آزمون سراسری حق ثبت نام ندارند

استخدام ساندویچ زن با بیمه در فروشگاههای زنجیره ای هفت در مازندران

آخرین مهلت ثبت نام بیمه تکمیلی فرهنگیان 1401+ لینک سامانه

زمان صفر برای سو استفاده احتمالی

برگزاری کارگاه آموزشی «مفاهیم بیمه و تامین اجتماعی» برای کارفرمایان

هشدار افزایش دما در خوزستان

استخدام مهندس کنترل کیفیت در شرکت برنا ابزار طوس در مشهد

بهره مندی یک هزار و 500 نفر از خدمات بهزیستی در حوزه مواد مخدر

اعزام بیش از دوهزار دانش آموز سراسر کشور به مناطق عملیاتی غرب کشور

تخریب ساختمان غیرمجاز در زمین های ملی شهرستان ماسال

بیش از 36 هزار متر از معابر شهر ورامین آسفالت شد

مشارکت بخش غیردولتی در نگهداری کودکان کار و خیابانی

سردشت هنوز بوی خردل می دهد

جزییات اعزام زائران به عتبات عالیات+ زمان اعزام زائران برای عرفه

آسمانی شدن پدر شهیدان والامقام خلیلی

برای کاهش آسیبهای اجتماعی باید باید با نگاه ولایی و عقلانی گام برداریم

سنجش سلامت 25 هزار نوآموز بدورود به دبستان

22 تیم امداد و نجات در جستجوی مادر و فرزندان مفقود شده در جنوب کرمان

جبران ضعف تحصیلی 25 هزار دانش آموز ابتدایی چهارمحال و بختیاری در تابستان

غیبت سربازی موجب منع پذیرش قبول شدگان آزمون سراسری

نظام وظیفه: مشمولان غایب در صورت قبولی در آزمون سراسری، حق ثبت نام ندارند

افزایش سرعت وزش باد در خراسان رضوی

یکی از پرحادثه ترین های تهران نمونه شد | تهران در کشور اول شد، منطقه 5 در تهران

اعمال قانون 115 هزار خودرو از ابتدای سال

آغاز سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان

بهره مندی از اتوبوس های باکیفیت در گرمای عربستان

رقابت داوطلبان کنکوری در حوزه های آموزش و پرورش خوزستان

عکس| خبر های خوش از پارک ملی توران؛ مشاهده 3 یوزپلنگ ایرانی

ادامه وزش باد و گرد و خاک در خراسان رضوی

افتتاح پیاده راه «نقش نور» در بوستان نهج البلاغه| زیباسازی اکوپارک معطل بودجه است

آغاز رقابت داوطلبان کنکور 1401 از فردا

استخدام ادمین شبکه های اجتماعی در هنر معماری مدرن در البرز

مفاد برنامه مدیریت جامع تالاب زریبار مریوان لازم الاجراست

افزایش دما به بیش از 49 درجه در جنوب غرب خوزستان

ساعت 12 امشب آخرین مهلت دریافت کارت کنکور سراسری 1401

مشمولان غایب در صورت قبولی آزمون سراسری حق ثبت نام ندارند

با پلیس راهور؛ از برخورد با پلاک مخدوش ها تا توقیف دودزاها

استقرار رویکرد زیست بومی حفاظت تالاب های ایران در طرحی بین المللی

آغاز اسکان فرهنگیان در مدارس استان چهارمحال و بختیاری

استخدام کارشناس منابع انسانی در شرکت تولید نخ پیوسته زاگرس در اصفهان

لزوم ارائه آموزش کمکهای اولیه به مربیان آموزش و پرورش کشور

موکب خادمان رضوی در کاظمین برپا می شود

مشمولان غایب در صورت قبولی آزمون سراسری حق ثبت نام ندارند

خبر های خوش از پارک ملی توران؛ مشاهده سه یوزپلنگ ایرانی/ عکس

کاهش 10 درصدی عوارض اتوبوس های اعزامی به مرز مهران

استخدام حسابدار در شرکت پارس شمالی البرز در تهران

آغاز احداث ایستگاه متروی ابن سینا

بیش از 30 هزار زائر ایرانی عازم حج شدند/ پرواز حجاج ایرانی تا بامداد سیزدهم تیرماه ادامه دارد

تصاویر| طبیعت رودخانه شور

صدور اخطار برای 17 واحد دانه بندی شن و ماسه همدان

آموزش طرز تهیه یک خوراکی هیجان انگیز و خوشمزه؛ ترافل شکلاتی

کنکوری ها فقط تا امشب مهلت دریافت کارت ورود به جلسه دارند

نحوه جلوگیری از دچار شدن پلنگ به سرنوشت یوز ایرانی

بیش از 63 درصد از مدارس غیردولتی گنبدکاووس استحکام بنا ندارند

ضوابط تشکیل کلاس های مدارس در سال تحصیلی جدید

ضوابط تشکیل کلاس های مدارس در سال تحصیلی جدید