مطالب مرتبط:
طرح جدید مجلس برای کنترل اجاره بها | ثبت قرارداد در دفاتر اسناد رسمی
قیمت رهن و اجاره خانه در منطقه پیروزی
رشد سه برابری اجاره بها | افزایش پیاپی قیمت خانه
متن کامل طرح مجلس برای ساماندهی اجاره بها / از 3 برابر شدن جریمه ها تا الزام به ارسال قرارداد
بازار مسکن تا زمانی که صاحب ندارد، روالش همین است / سقف افزایش 25 درصدی اجاره خانه ضمانت اجرایی دارد؟
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 8 خرداد 1401 ساعت 12:422022-05-29سياسي

لزوم بررسی ابهامات قرارداد اجاره خانه قوام الدوله به ایکوموس


یک روزنامه نگار و کنش گر فرهنگی توضیحاتی درباره قرارداد اجاره خانه قوام الدوله به ایکوموس و لزوم ورود بازرسی کل کشور به این موضوع ارائه داد.

- " یک روزنامه نگار و کنش گر فرهنگی توضیحاتی درباره قرارداد اجاره خانه قوام الدوله به ایکوموس و لزوم ورود بازرسی کل کشور به این موضوع ارائه داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، حمیدرضا حسینی (روزنامه نگار و کنش گر فرهنگی) با ارائه توضیحاتی درباره قرارداد اجاره خانه قوام الدوله به ایکوموس و لزوم ورود بازرسی کل کشور به این موضوع، مطلبی را در اختیار ایلنا قرار داد که متن آن را در زیر می خوانید: آقای مهدی حجت (مدیرعامل مؤسسه فرهنگی ایکوموس ایران) در گفت وگویی که به تاریخ 07/03/1401 در خبرگزاری ایلنا منتشر شده است، درباره انتشار تصاویری از عکاسی عروس و داماد در اثر ملی خانه قوام الدوله در تهران که از سال ها پیش در اختیار ایکوموس قرار دارد، گفته اند: در حدود یک تا دو سال پیش، شخصی عکسی را منتشر کرد که بی ربط و جعلی بود.

آن زمان مطرح شده بود که من به عنوان بنیان گذار سازمان میراث فرهنگی در خانه قوام عکس های عروسی گرفته ام و از این دست صحبت ها مطرح شده بود.

انتشار این مطالب در راستای مخالفت هایی بود که با جریان ایکوموس شکل گرفته بود.

عموما در جامعه ما، هر جریانی، یکسری جریانات مخالف نیز دارد البته معقتد هستم، این افراد به دنبال سود خود هستند و به طور مثال قصد دارند تور برگزار کنند و مشتری داشته باشند و از آنجا که ایکوموس در این راستا و در این جهت حرکت نمی کند، با آن مخالفت می کنند .

در این خصوص نکات مهمی شایسته یادآوری است تا خوانندگانِ دعاوی آقای حجت بتوانند تصویر دقیق تری را از موضوع به دست بیاورند و منصفانه به داوری بنشینند.

دست کم 11 قطعه عکس از 3 عروس خانم مختلف در دست است که در زوایای گوناگون خانه قوام الدوله گرفته شده و در بیشتر آن ها انعکاس نور شدید فلاش دوربین روی نقاشی های قاجاری و بسیارنفیس این تالار مشهود است.

حتی بینندگان عادی نیز به راحتی متوجه می شوند که جعل این تعداد عکس در زوایای مختلف کاری تقریبا غیرممکن است.

با این حال، می توان این عکس ها را در اختیار مقام های ذی صلاح قضایی یا بازرسی کل کشور قرار داد تا با استفاده از کارشناسان خبره ای که در اختیار دارند، درباره جعلی یا واقعی بودن آن ها نظر دهند.

چنان که در ادامه توضیح داده خواهد شد، موضوع اصلی انتقادها به ایکوموس، عکاسی عروس و داماد در خانه قوام الدوله نیست بلکه شبهات قانونی دیگری است که در این باره وجود دارد.

توضیح این که وقتی ایکوموس با انتقادهای گسترده ای درباره جلوگیری از بازدید دانشجویان، پژوهشگران و گردشگران از خانه قوام الدوله روبرو شد، اعلام کرد که این جلوگیری صرفا به جهت حساسیت های حفاظتی این خانه است.

منتقدان نیز متقابلا عکس های استفاده آسیب زا از خانه قوام الدوله را منتشر کردند تا خلاف ادعای ایکوموس ثابت شود.

درباره چگونگی در اختیار گرفتن خانه قوام الدوله توسط ایکوموس موارد زیر قابل ملاحظه و بررسی است و امید می رود که از سوی نهاد بازرسی کل کشور و حراست وزارت میراث فرهنگی مورد پیگیری قرار گیرد: 1.

قرارداد اجاره این خانه به امضای رجبعلی خسروآبادی در سمت رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران و مهدی حجت، به نمایندگی از مؤسسه فرهنگی ایکوموسِ ایران رسیده و مدت قرارداد از اول فروردین 1392 تا 29 فروردین 1401 تعیین شده است.

این در حالی است که آقای خسروآبادی در اوایل آذرماه سال 92 یعنی 9 ماه پس از تاریخی که برای شروع قرارداد تعیین شده است، به سمت رییس سازمان میراث فرهنگی استان تهران منصوب شد.

البته خانه قوام الدوله از سال های دهه 1380 در اختیار مؤسسه ایکوموس بود، اما چنین می نماید که مهلت آن منقضی بوده یا ایکوموس درصدد بوده تا قراردادی را با شرایط سهل تر جایگزین آن کند.

2.

قرارداد در 12 بهمن 1392 روی سربرگ مؤسسه ایکوموس امضا شده است.

این تاریخ از آن رو حایز اهمیت است که محمدعلی نجفی (نخستین رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دوره ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی) در بدو ورود به این سازمان، مهدی حجت را به عنوان معاون میراث فرهنگی و قائم مقام رییس سازمان برگزید، اما در بهمن ماه همان سال استعفا داد و بلافاصله مهدی حجت نیز به حالت قهر از سازمان میراث فرهنگی رفت.

استعفای نجفی در روز چهارشنبه، 9 بهمن و کناره گیری مهدی حجت در روز پنج شنبه، 10 بهمن بوده و قرارداد میراث فرهنگی تهران با مؤسسه ایکوموس به نمایندگی آقای حجت در روز شنبه، 12 بهمن امضا شده است.

در این صورت، فرض قوی این است که مقدمات قرارداد در زمانی که آقای حجت معاون و قائم مقام سازمان بوده فراهم شده است.

به بیان دیگر، سازمانی که او معاونش بوده با مؤسسه ای که همو رییس اش بوده، قرارداد بسته و یکی از نفیس ترین خانه های تاریخی تهران را در اختیار مؤسسه ایکوموس قرار داده است.

از این گذشته، قهر ناگهانی مهدی حجت از سازمان میراث فرهنگی به منزله استعفای رسمی و پذیرش قطعی آن نبوده و او تا مدتی بعد که مراحل قانونی استعفا طی شده، همچنان قائم مقام و معاون سازمان به شمار می رفته است.

3.

در این قرارداد، مبلغ اجاره به صورت ثابت طی 10 سال، از قرار هر سال یک میلیون تومان (ماهانه 83 هزار و 300 تومان) تعیین شده است.

نکته جالب تر این که پیش بینی شده است مؤسسه ایکوموس همین مبلغ ناچیز را نیز به میراث فرهنگی تهران ندهد بلکه اجازه داشته باشد صرف انجام تعمیرات جزیی و مخارج جاری و روزمره مورد اجاره نماید .

با وجود این، در بند دیگری از قرارداد، انجام مرمت های جزیی و کلی مربوط به بنا برعهده موجر (میراث فرهنگی استان تهران) گذاشته شده است.

بنا بر اعلام مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران، ایکوموس حتی به مفاد همین قرارداد نیز عمل نکرده است.

در این مورد پرهام جانفشان (مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران) در اسفندماه سال 1398 در نامه ای به مدیرعامل مؤسسه فرهنگی ایکوموس اعلام کرده است: وفق قوانین و مقررات جاری کشور و تذکر نهادهای نظارتی و اینکه مبلغ هزینه کرد اجاره بها به اطلاع موجر نرسیده است و فسخ قرارداد اجاره خانه قوام الدوله را به اطلاع آقای حجت رسانده است؛ موضوعی که تا لحظه نگارش این یادداشت، ایکوموس از تمکین به آن خوددداری کرده است.

آقای جانفشان در نامه خود، تلویحا تخلف از قوانین مقررات مربوط به واگذاری بناهای تاریخی در قرارداد مذکور را نیز یادآور شده است.

گفتنی است اذعان مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران به مشکلات قانونی قرارداد ایکوموس و متقابلا عدم پیگیری موضوع توسط ایشان از طریق طرح شکایت در مراجع قضایی (تا حدود اطلاع نگارنده) خود موضوع قابل پیگیری است.

در این خصوص که آقای حجت درباره منتقدان گفته اند: این افراد به دنبال سود خود هستند و به طور مثال قصد دارند تور برگزار کنند و مشتری داشته باشند و از آنجا که ایکوموس در این راستا و در این جهت حرکت نمی کند، با آن مخالفت می کنند ، این سخن را می توان ناشی از آگاهی اندک ایشان از کم و کیف تورهای گردشگری دانست.

توضیح آن که خانه قوام الدوله نمی تواند به تنهایی محتوای یک برنامه گردشگری یا تور تهران گردی را تشکیل دهد بلکه اگر فرصت دیدن آن نیز فراهم باشد، در قالب تور بازدید از محله عودلاجان جا می گیرد که شامل بازدید از حدود 10 بنای دیگر مانند سرای کاظمی، حمام نواب، خانه موزه شهید مدرس، بقعه امامزاده یحیی و… است.

بنابراین اگرچه بازدید از خانه قوام الدوله به سبب زیبایی و نفاست بسیار، خواسته جامعه راهنمایان گردشگری است اما بسته بودن آن تأثیر خاصی در برگزاری تورها و سودآوری آن ها ندارد.

در عین حال اجابت چنین خواسته ای، وظیفه و تعهد قانونی ایکوموس است، زیرا در بند 11 قرارداد اجاره خانه قوام آمده است: با انجام هماهنگی های لازم بین طرفین، امکان بازدید گروهی و فردی بازدیدکنندگان داخلی و خارجی از بنای مورد اجاره با حضور سرایدار سازمان فراهم آید .

در نهایت با توجه به اینکه ایکوموس ایران و در رأس آن آقای مهدی حجت، حاضر به پذیرش انتقادها نیست و در واکنش ارایه اسناد و عکس های منتشر شده، منتقدان را به جعل متهم می کند، گویا چاره ای جز این نیست که حکمیت در این باره به مراجع ذی صلاح قانونی شامل بازرسی کل کشور و قوه قضاییه سپرده شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: قرارداد اجاره - ایکوموس - اجاره خانه - روزنامه نگار - قرارداد - فرهنگی - روزنامه - قرار - اجاره - قوام - خانه - بازرسی - نگار - ایلنا - موضوع - ارائه - خبرگزاری ایلنا - کشور - ورود - عروس و داماد - خبرگزاری - قرار داد - خبرنگار - ابهامات - حمیدرضا - اثر ملی - انتشار - تهران - منتشر - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
خداحافظی خطیب زاده از سخنگویی وزارت امور خارجه

مصادیقی از برخورد با شبکه های نفوذ و جاسوسی به فرماندهی حجت الاسلام حسین طائب

یک عضو کمیسیون عمران مجلس: نباید بدون رضایت مالک قراردادهای اجاره تمدید شود

فاطمی امین برای پاسخگویی سوالات استیضاح کنندگان در کمیسیون صنایع حاضر شد

بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی کشور مبتنی بر عقلانیت و حکمت

چه اصلاحاتی باید در قانون بازار اوراق بهادار لحاظ شود؟

انهدام شبکه قاچاق سازمان یافته کالاهای ممنوعه توسط اطلاعات سپاه کربلا +عکس و فیلم

حمله سایبری به شرکت فولاد خوزستان ناکام ماند

استخدام خیاط ماهر، بر دست و نیروی نظافتچی در مشهد

استخدام کارشناس IT با بیمه و بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در جردن

استخدام کارشناسی طراحی فرایند آب و فاضلاب در شرکت اوژن اطلس سپهر در تهران

استخدام همکار آقا با سابقه جهت تدریس در یک دبیرستان و هنرستان

«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه شد

چگونه دچار مسمومیت های غذای خانگی نشویم؟ (اینفوگرافیک)

استخدام حسابدار و نیروی بازاریابی در شرکت فردین برش زنگان

استخدام شرکت فردین برش زنگان

ببینید | خداحافظی خطیب زاده از وزارت امور خارجه؛ سخنگوی جدید کیست؟

ببینید | احساساتی شدن ابوالفضل پورعرب در خندوانه بعد از این حرف های جناب خان

ببینید | عکس یادگاری در آخرین نشست خبری با خطیب ‎زاده | ناصر کنعانی جایگزین شد

گفتگو با ایروانی| طرح بانکداری مجلس یعنی اغتشاش/ بانک ها مدعی شدند و زیربار نظارت بانک مرکزی نمی روند

رییس جمهور: بسیار به آینده اقتصادی کشور امیدوار هستم

امضا تفاهم نامه همکاری برای رفع مشکلات مددجویان کمیته امداد خراسان جنوبی

مناسب سازی 21 هزار متر مربع از محدوده منطقه 13 تا انتهای مهر ماه سال جاری

تولید تفکر دانش بنیان در هلدینگ ارنیکا

آغاز نام نویسی زائران اربعین در روزهای آینده

فیلم/ رییسی: مسئولان گذشته گرفتار حاشیه شدند/ حق درجا زدن و عقبگرد نداریم

از عوامل تهیه برنامه چراغ شبکه پنج تقدیر شد

آیا کنکور سراسری 1401 فردا برگزار می شود؟

لیست لوکس ترین هتل های مشهد | عکس بهترین هتل های مشهد

استخدام همکار مسلط به کامپیوتر برای یک شرکت مسافربری در زنجان

اطلاعیه استان قزوین در رابطه با استخدام آموزش و پرورش

استخدام کارشناس اکتشاف در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سالن دار، کارگر ساده و نیمه ماهر آقا برای یک فست فود در تهران

استخدام نیروی پذیرش برای یک مسافرخانه در زنجان

مشمولان طرح ساماندهی استخدام چه کسانی هستند؟

استخدام مدیر اجرایی آموزشی در آموزشگاه زبان بادبادک در تهران

استخدام کباب پز و سالن کار برای کبابی کیان در زنجان

دعوت به همکاری سالن کار برای یک سفره خانه در تهران

سخنگوی وزارت خارجه تغییر کرد

استخدام زیگزاگ دوز و بر دست جهت بسته بندی پوشاک در خراسان رضوی

یک صفحه قرآن بخوانید تا به نیابت شما در مسجد النبی زیارت کنند

ببینید| مکزیک؛ صحنه کامل یک سرقت و آخر و عاقبت سارق !

هیچ پیامک تهدیدآمیز آمیزی دریافت نکرده ام/ طراحان استیضاح فشاری به من وارد نکرده اند

استخدام چهار ردیف شغلی برای شرکت اینترنت همای جهان نما در قم

ضرورت تدوین برنامه چهارم توسعه شهری در حوزه فرهنگی

نماینده مجلس: منتظر فیلتر شدن واتساپ و اینستاگرام باشید

رییسی : با امور قضایی از نزدیک آشنایی دارم / از رییس قوه قضاییه تشکر می کنم

عکس | ناصر کنعانی سیزدهمین سخنگوی وزارت خارجه شد | حکم جدید برای خطیب زاده

اعلام آخرین برنامه ها و تمهیدات دولت برای پیاده روی اربعین/ وحیدی: آمادگی لازم را داریم

معاون رییس جمهور: ایجاد مراکز جامع رفاهی و توانبخشی ایثارگران در همه استان های کشور

قالیباف: ما نیازمند یک مشروعیت استمراری هستیم که منوط به کارنامه و عمل ماست

80 درصد پرونده های اختلافی در امور صنفی استان خراسان شمالی سال گذشته با سازش ختم شد

تشریح ابزارهای قانونی مجلس برای احقاق حقوق داوطلبان آزمون وکلا

افزایش بیش از 30 درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

خطیب زاده خداحافظی کرد/ عکس یادگاری با خبرنگاران

طلاب باید در مواجه با آسیب های اجتماعی کشور دلسوز باشند

مساجد محور برنامه های فرهنگی باشند

220 مدیر بورسی جریمه و سلب صلاحیت شدند

آیفون 14 پرو دارای نمایشگر همیشه روشن خواهد بود

مادرانی که به فرزندان شهید خود پیوستند

احتمال فیلتر اینستاگرام و واتس اپ وجود دارد

بازگشت 400 هکتار از محدوده باسمنج به تبریز/ بدهی 99 هکتاری شهرداری از شهرک خاوران به مردم

جزییات ارسال 130 گزارش تخلف کارکنان و مدیران دولتی در گلستان/ کشف 10 فقره اختلاس

لزوم ورود شرکت های دانش بنیان به حوزه مواد مخدر

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه تکمیلی در سفرمارکت در تهران

فارس من| «انتقال دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد واحد ارومیه» شایعه است

پرداخت 229 فقره تسهیلات اشتغالزا در لرستان

نماینده ولی فقیه در کردستان: با مدیران غایب در جلسات شورای فرهنگ عمومی برخورد می شود

ادای احترام معاون رییس جمهور به شهدای گیلان

قسمت دوم برنامه راه روشن

افق نظارت نوشته علیرضا دارا و کریم عباسی منتشر شد

سوالات آیین نامه 1401 تمرینی + هزینه گواهینامه رانندگی در تیر ماه !

یادداشت| آموزش عالی چگونه به توسعه کارآفرینی کمک می کند؟

رییسی: در تصمیم گیری ها باید پیوست عدالت داشته باشیم

روحیه ایثار و خدمت به مردم ویژگی شاخص اعضای جمعیت هلال احمر است

سومین دفاعیه هسته علمی حل مسئله برگزار شد

فیلم/ خداحافظی سعید خطیب زاده از سمت سخنگویی وزارت امور خارجه

جامعه با رویکرد هنری می تواند به بالندگی برسد

استخدام کارمند اداری خانم با بیمه در تهران

استخدام تدوینگر در شرکت جهان باتاب آیریس در فارس

استخدام فروشنده خانم برای فروشگاه بلوچ توحید در اصفهان

دروغ گویی ایرانیان؛ سعدی یاد داده؟!

استخدام نیروی خانم برای واحد تحقیق و توسعه با بیمه در خراسان رضوی

برنامه ریزی برای کاهش 20 درصدی جمعیت کیفری در قزوین

محتوای ترجمه ای چیست و چگونه می توان با آن محتوایی جذاب تولید کرد؟

رییسی: جای پای نفاق در هر فتنه ای دیده می شود

تعیین تکلیف وضعیت برج های دوقلوی شهرکرد

عضو شورای شهر: فاجعه آفرین بودن سرقت تجهیزات ترافیکی

نامه 40 نماینده به قالیباف : پشت پرده استیضاح وزیر صمت را روشن کند

جلالی: خدمات «طائب» در خنثی سازی فتنه ها تا سال ها ماندگار است

طرح ساماندهی امید و انگیزه را به نیروی کار برمی گرداند

رییس دادگستری، دادستان و قضات اهر با ساکنان حاشیه شهر جهت رفع مسائل و مشکلات دیدار کردند

کوچه شهید جهاد سازندگی

خطیب زاده مشاور وزیر خارجه شد/ معرفی سخنگوی جدید

روایت بادیگارد «آقا» از ترور 6 تیر 60/ آیت الله خامنه ای، جانباز جهاد تبیین

«مینسک» میزبان نشست شورای هماهنگی دادستان های کل همسود

گلایه رییس کل از تنگ نظری هایی که مانع توسعه گیلان شده است

فارس من| خبر انتقال دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد واحد ارومیه شایعه است

بهترین مرکز مشاوره تحصیلی در تهران

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه شد

لزوم بررسی ابهامات قرارداد اجاره خانه قوام الدوله به ایکوموس

لزوم بررسی ابهامات قرارداد اجاره خانه قوام الدوله به ایکوموس