مطالب مرتبط:
اعلام ضوابط تشکیل کلاس های مدارس در سال تحصیلی جدید | از تعداد دانش آموزان در هر کلاس تا وظایف و چگونگی تامین معلم | کلاس های 36 نفر به بالا ممنوع شد؟
سال دهمی ها بخوانند/ علت افت تحصیلی دانش آموزان در مقطع دهم
ثبت نام دانش آموزان در مدارس تا پایان مرداد
شروع نام نویسی دانش آموزان در مدارس تا پایان مرداد
 انتظار بازنشستگان تامین اجتماعی برای دریافت حقوق سال جدید در خرداد ماه | لطفاً خود را به جای بازنشستگان بگذارید!
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 8 خرداد 1401 ساعت 12:372022-05-29اجتماعي

ضوابط تشکیل کلاس های مدارس در سال تحصیلی جدید | از تعداد دانش آموزان تا وظایف و چگونگی تامین معلم | کلاس های 36 نفر به بالا ممنوع شد؟


معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش دستورالعمل سازماندهی عوامل نظام آموزشی رسمی و عمومی این وزارتخانه و نیز ضوابط تشکیل کلاس های درس را در سال تحصیلی 1402-1401 ابلاغ کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، سعید عسکری معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در بخشنامه ای ابلاغی اعلام کرد که در راستای تحقق سیاست های کمی و کیفی منابع انسانی وزارت آموزش وپرورش که با تکیه بر ساماندهی بهینه منابع انسانی، ارتقای کمیت و کیفیت فعالیت های آموزشی و تربیتی را مدنظر قرار داده و به منظور تمهید مقدمات برای شروع سال تحصیلی 1402-1401، بدین وسیله دستورالعمل توسعه سنواتی که با مساعی و همکاری حوزه های ذی ربط ستادی و استانی تدوین شده است به منظور اجرا ابلاغ می شود.

ضمن تأکید بر اجرای شایسته این دستور العمل انتظار می رود نکات ذیل مورد توجه قرار گیرد: اهداف و سیاست های برنامه ساماندهی عوامل نظام تعلیم و تربیت رسمی برنامه توسعه سنواتی و ساماندهی عوامل نظام تعلیم و تربیت رسمی و عمومی آموزش وپرورش در سال تحصیلی 1402-1401، با توجه به سیاست های کلی ایجاد تحول در آموزش و پرورش، ابلاغی مقام معظم رهبری، اهداف و راهکارهای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، خط مشی های جدید وزارت آموزش وپرورش و دیگر اسناد بالادستی با رویکرد تفویض اختیار و تسهیل برنامه ریزی منطقه ای تنظیم شده است.

مهم ترین اهداف مورد نظر در تدوین و اجرای این دستورالعمل عبارت اند از: 1- افزایش بهره وری منابع انسانی 2- اجرایی کردن سند تحول بنیادین آموزش وپرورش و مفاد مرتبط با زیرنظام های شش گانه 3- ارتقای کیفیت فعالیت ها در آموزش وپرورش 4- توسعه و تعمیق فعالیت های برنامه ریزی منابع انسانی 5- جذب حداکثری دانش آموزان لازم التعلیم و بازمانده از تحصیل 6- ساماندهی و به کارگیری بهینه و اثربخش منابع انسانی و توزیع عادلانه آن در سراسر کشور 7- تقویت شایستگی های حرفه ای و اعتقادی مدیران و معلمان و فراهم آوردن سازوکارهای اجرایی برای مشارکت فعال و موثر ایشان در برنامه های تربیتی و فعالیت های پرورشی مدارس 8- برنامه ریزی برای کارآموزی و کارورزی دانشجومعلمان در کنار تربیت معلم و بررسی نظریات جدید تعلیم و تربیت رویکردها و سیاست های اجرایی 1- ارتقای کیفیت مدارس، با تأکید بر مدارس شبانه روزی و توسعه طرح روستا مرکزی و توجه ویژه به کلاس های چندپایه 2- تأمین نیازها از طریق منابع انسانی رسمی، پیمانی و قرارداد کار معین موجود، به صورت موظف و عندالزوم غیرموظف تبصره: تأمین نیاز از محل نیروهای واجد شرایط مندرج در قوانین مربوط و خرید خدمات آموزشی، با رعایت محدودیت های ضوابط بودجه ای سال 1401 و براساس مجوزهای دریافتی از ستاد صورت خواهد پذیرفت.

3- سازماندهی بهینه و استفاده کامل از ساعات موظف تمامی نیروهای شاغل؛ همچنین به کارگیری حداکثری نیروهای دارای کسر ساعت موظف و به تبع آن، کاهش میزان ابلاغ غیرموظف 4- سازماندهی منابع انسانی و فضا در دوره های فنی وحرفه ای/ کاردانش، متوسطه اول و متوسطه دوم نظری، به صورت واحد و یکپارچه با رعایت عدالت در توزیع منابع 5- استفاده از سازوکار نقل و انتقالات درون و برون استانی مطابق با ضوابط و قوانین، به عنوان یکی از راه های تأمین و تعدیل نیروی انسانی مناطق 6- اهتمام به نگه داشت نیروهای واجد شرایط بازنشستگی (اختیاری) در مواقعی که منطقه با کمبود قابل ملاحظه نیرو مواجه است.

7- استفاده حداکثری از ظرفیت و توانمندی بازنشستگان در تأمین نیازهای آموزش وپرورش و توانمندسازی منابع انسانی در چارچوب قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مصوب 1395 با اصلاحات بعدی 8- ممانعت از مأموریت با دریافت حقوق از مبدأ به طور خاص و محدودیت در اعطای مأموریت به سایر دستگاه ها و یا تغییر وضعیت و انتصاب معلمان در مشاغل دیگر 9- مدیریت تعداد کلاس های دایر در بخش دولتی، در مناطق شهری و روستایی، بر پایه سیاست های راهبردی توجه ویژه به مناطق کمتر توسعه یافته و ساماندهی وضعیت کلاس های کم جمعیت ، ادغام کلاس های کم جمعیت هم پایه در یک مدرسه و همچنین تجمیع کلاس های تک پایه کم جمعیت و تشکیل کلاس های چندپایه 10- توزیع متوازن دانش آموزان دوره متوسطه دوم بخش دولتی و غیردولتی، در شاخه ها و رشته های مختلف، با رویکرد توسعه آموزش های فنی وحرفه ای و کاردانش (شهری و روستایی) 11- پیگیری برنامه توسعه آموزش وپرورش استثنایی، بر اساس دستورالعمل های ابلاغی وزارت متبوع 12- تربیت و آموزش معلمان در قالب دوره های ضمن خدمت مصوب مبتنی بر مهارت های چندگانه، جهت پوشش تحصیلی دانش آموزان استثنایی در کلاس های چندپایه و دانش آموزان تلفیقی - فراگیر 13- توسعه آموزش های پیش دبستانی، مخصوصا در مناطق دوزبانه، روستایی، عشایری و کمتر توسعه یافته، بر اساس دستورالعمل های ابلاغی وزارت متبوع 14- به روزرسانی سامانه ها، به منظور اعمال کنترل و نظارت دقیق بر اجرای قوانین و ضوابط ساماندهی کاهش تراکم کلاس های پرجمعیت 15- تفویض بیشتر اختیارات و افزایش مشارکت سطوح اجرایی در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری 16- اولویت به کارگیری نیروی انسانی در گروه معلم (کلاس درس) به منظور بهینه سازی منابع انسانی 17-مدیریت منابع انسانی مبتنی بر آمایش سرزمینی و تحصیلی و مقتضیات بومی و محلی 18- نیازسنجی، ساماندهی و تخصیص منابع انسانی، متناسب با محیط های متنوع آموزشی، مشاغل، رشته ها و نیاز واقعی آموزش وپرورش، با تأکید بر شاخص های ترکیبی به ویژه "تعداد کلاس های درس دایر و دانش آموز" 19- ساماندهی منابع انسانی، با رویکرد ثبات بخشی و تقلیل نسبت نیروهای اداری به کارکنان آموزشی، طراحی سازوکارهای افزایش بهره وری منابع انسانی با تأکید بر ساماندهی کلاس ها و مدارس کم جمعیت و پرجمعیت با رویکرد توسعه و تقویت مدارس شبانه روزی و طرح روستامرکزی، به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته، بر اساس شاخص های مصوب ضوابط سازماندهی دانش آموز، کلاس و مدرسه برمبنای سیاست کاهش تمرکز و تفویض اختیار به سطوح اجرایی و با عنایت به تفاوت های استان ها و مناطق از نظر پراکندگی جغرافیایی، شرایط اقلیمی، فرهنگی و اجتماعی، تراکم دانش آموزی، نسبت دانش آموز به گروه معلم، تعداد نیروهای موظف، تخصیص ساعت غیر موظف و .

و به منظور سازماندهی بهینه کلاس ها و نوآموزان پیش دبستانی و دانش آموزان و افزایش بهره وری منابع انسانی موجود، تا حد ممکن، سیاست گذاری اجرایی و اتخاذ تصمیم در برخی از امور این شیوه نامه، بر عهده کار گروه استان است.

ضوابط تشکیل کلاس و مدرسه در مدارس عادی ـ دولتی در صورت مواجهه مناطق آموزشی با کمبود نیرو (اختصاص ساعت غیر موظف)، کلاس های چندپایه در مدارس روستایی، عشایری و شهری مطابق ضوابط جدول ذیل سازماندهی می شوند: ضوابط کلاس بندی فوق در مدارس روستایی و عشایری و مدارس شهرهای کوچک(روستا- شهرهایی که طی سال های اخیر از روستا به شهر تبدیل شده اند) اعمال می شود.

در کلاس های سه پایه و بیشتر، ساعات آموزش افزایش می یابد و به تناسب آن، به مدیر آموزگار(معاون آموزگار) و معلمان این کلاس ها، حق التدریس پرداخت خواهد شد.

اعلام حداکثر تعداد دانش آموز در کلاس دوره های مختلف تحصیلی ضوابط تشکیل و استمرار مدارس عادی دولتی و حداکثر تعداد دانش آموز در کلاس دوره های مختلف تحصیلی، به شرح جدول ذیل بوده و لازم به ذکر است سقف تعداد کلاس دوره های تحصیلی بر اساس قرارداد توسعه سنواتی مناطق / نواحی به تفکیک واحدهای آموزشی مشخص خواهد شد.

به جز در مورد حدنصاب تشکیل مدارس شبانه روزی، در سایر موارد، کارگروه استان در شرایط خاص و متناسب با کمیت نیروی انسانی، وضعیت فضا و امکان دسترسی دانش آموزان به مدارس دیگر می تواند: - حدنصاب استمرار فعالیت مدرسه را تا 25 درصد کاهش دهد.

- حداقل تعداد دانش آموز در کلاس را تا 25 درصد کاهش دهد.

- حداکثر تعداد دانش آموز در کلاس را تا 10 درصد افزایش دهد.

در این صورت ضروری است موارد مصوب شده فوق، با توجه به سطح دسترسی داده شده به استان و منطقه، در سامانه های ذیربط مشخص و اعمال شود تا محاسبات لازم برای تخصیص نیرو صورت پذیرد.

بر اساس شیوه نامه مذکور، دایر کردن کلاس درس با تعداد دانش آموز بالاتر از 36 نفر ممنوع بوده و در شرایط خاص کارگروه توسعه مدیریت استان امکان پذیر خواهد بود.

استمرار فعالیت مدارس متوسطه، با تعداد دانش آموزان کمتر از حدنصاب اعلام شده در جدول شماره (3-2) مشروط به عدم دسترسی به مدرسه شبانه روزی امکان پذیر خواهد بود.

در این صورت، یکی از دبیران یا هنرآموزان مدرسه، ضمن کاهش 12 ساعت از تدریس موظف هفتگی، به صورت تمام وقت، به عنوان معاون دبیر یا معاون هنرآموز انجام وظیفه می کند.

در شاخه فنی وحرفه ای و کاردانش تشکیل کلاس با ماهیت کارگاهی با تعداد 15 نفر هنرجو در یک کلاس کارگاهی امکان پذیر است.

در صورتی که تعداد هنرجویان به 23+1 نفر برسد، تفکیک کلاس مذکور به دو گروه عملی میسر خواهد بود.

هر دانش آموز مشمول طرح تلفیقی در مدارس عادی، از حیث شمارش در کلاس ها، برای رعایت حدنصاب، حداکثر و.

، معادل سه دانش آموز به شمار می آید.

( افزایش کلاس های مذکور به شرط رعایت سر جمع کلاس توافق شده در قرارداد توسعه سنواتی امکان پذیر است.

) در صورت کاهش آمار دانش آموزان مدرسه، از حدنصاب های مذکور، هیچ دانش آموزی نباید بر اثر اعمال این سیاست، از تحصیل باز بماند و سازماندهی دانش آموزان در مدارس تحت پوشش روستامرکزی یا شبانه روزی ضروری است.

به منظور اجرای توسعه متوازن آموزش متوسطه، در شاخه ها و رشته های پایه دهم متوسطه دوره دوم، سهم هر منطقه و استان در هر شاخه و رشته، از سوی معاونت متوسطه وزارت ( با رعایت شاخص های مندرج در قوانین و مقررات مربوط) تعیین و کمیت های مورد نظر، در قرارداد توسعه سنواتی لحاظ می شود.

با عنایت به لزوم مدیریت بهینه منابع انسانی و به منظور استمرار فعالیت های کلاس های میان پایه زیر حدنصاب دوره تحصیلی متوسطه دوم (نظری، فنی وحرفه ای و کاردانش)، ضروری است به گونه ای برنامه ریزی شود که بعد از دریافت مجوزهای لازم از سوی ستاد در سامانه های مرتبط، دروس عمومی به صورت تجمیعی برگزار شود.

در مناطقی که کمبود نیرو (اختصاص غیرموظف) موضوعیت دارد، تشکیل کلاس های کم جمعیت هم پایه و قابل ادغام در یک مدرسه، ممنوع است.

چنانچه مجموع کلاس های درس دایر شده در یک فضای دو نوبته، از یک دوره تحصیلی و یک جنس، در دو نوبت، مساوی یا کمتر از تعداد کلاس کالبدی فضا باشد، دایر کردن آموزشگاه نوبت دوم در آن فضا مجاز نیست.

در این خصوص، کارگروه استان، بر روند دو نوبته شدن مدارس مناطق تابعه، نظارت خواهد کرد.

تبصره: در صورت اجرای آموزش های ترکیبی نحوه تخصیص کلاس و تعیین حد نصاب دانش آموز در دستورالعمل مربوط تعیین و ابلاغ خواهد شد.

متن کامل بخشنامه را
کلید واژه ها: وزارت آموزش و پرورش - معاون برنامه ریزی - وزارت آموزش - سال تحصیلی - آموزش - آموزش و پرورش - منابع انسانی - برنامه ریزی - منابع - وزارت - دستورالعمل - وزارت آموزش وپرورش - توسعه - ابلاغ - پرورش - سال تحصیلی جدید - آموزشی - برنامه - کلاس - آموزش وپرورش - کلاس های درس - دانش آموزان - نظام آموزشی - تشکیل - ضوابط - معاون - وزارتخانه - سازماندهی - ساماندهی - اجرا

آخرین اخبار سرویس:
استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت سهند جام تبریز در آذربایجان شرقی

تصویربرداری سریال «شهباز» به نیمه رسید

هشدار درباره وزش باد و بارش های رگباری

بهره گیری از آینده نگری در آموزش های مهارتی

هدیه «اکبر عبدی» لو رفت + فیلم

استخدام اپراتور موتور برق(DG man) در شرکت نیروی غرب در کرمانشاه

هرمزگان آخر هفته بارانی است

اجرای تونل بهشت در سمنان/ اولویت شهرداری توسعه فضای سبز و ارتقا کیفیت زیست شهروندان است

هشدار بارش شدید باران و سیل در برخی استان ها

استخدام ایندیزاین کار در موسسه بنیان هدایت استعداد ایکاد در تهران

مهلت ثبت نام بیمه تکمیلی درمان فرهنگیان تا 21 تیر تمدید شد

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان، 16 تیر 1401

افق شرعی گرگان؛ 16 تیر 1401

تقویم و اوقات شرعی پنج شنبه 15 تیر 1401

اوقات شرعی شانزدهم تیر ماه در سمنان

راه اندازی سامانه «زائریاب» برای حجاج 1401

شهر گنبدهای آبی +عکس

زیباترین غار نمکی جهان در ایران +عکس

مهلت ثبت نام بیمه تکمیلی درمان فرهنگیان تا 21 تیر تمدید شد

زیباترین غار نمکی جهان در قشم

قبر حضرت آدم کجاست؟ چرا این قبر 30 متر است؟

مهلت ثبت نام بیمه تکمیلی درمان فرهنگیان تا 21 تیر تمدید شد

به کودکان کار کمک کنیم نه ترحم!/ چند روش ساده و کم خرج برای مهربانی

روش نگهداری لباس عروس از قبل تا بعد از عروسی

دعوت به همکاری جهت اعطای کد کارشناسی در البرز، قزوین، گیلان و مازندران

صدور دو هشدار سطح نارنجی درباره وزش باد و پدیده گرد و خاک

آغاز روند افزایش دمای هوا در سمنان

عکس یادگاری متفاوت دو خانم بازیگر +عکس

امکان اصلاح سفارش کتب درسی فراهم شد

پیش بینی 3 تا 5 میلیون زایر ایرانی در پیاده روی اربعین 1401

مهمان این هفته «مهمونی» +عکس

اجرایی شدن طرح شهر هوشمند در شهرداری ها

جو نسبتاً پایدار مهمان 3 روز آینده استان

کشف گورستان اشکانی در اهواز

نصب روزانه 120 کانکس در مناطق زلزله زده هرمزگان

نام نویسی الکترونیکی دانش آموزان از حرف تا عمل

مرحله دوم قرعه کشی خودرو 25 تیر برگزار می شود

امکان اصلاح سفارش کتب درسی فراهم شد

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت سهند جام تبریز در آذربایجان شرقی

استخدام اپراتور موتور برق(DG man) در شرکت نیروی غرب در قزوین

وعده وزیر آموزش و پرورش درباره واریز حق التدریس فرهنگیان + واریز حق التدریس بهمن و اسفند 1400 به حساب استان ها

ترافیک در آزادراه کرج-تهران نیمه سنگین است

واکنش وزارت آموزش و پرورش به فیلم کودک آزاری در فضای مجازی

هشدار هواشناسی | رگبار، رعد و برق و وزش باد در برخی مناطق شرق کشور

ویدئوی کودک آزاری مربوط به کشور دیگری است

استخدام مسئول پایه متوسطه دوره اول پسرانه در مدرسه سرای دانش در سعادت آباد

ادامه یافتن تردد وسایل نقلیه در بازار بزرگ اصفهان

برپایی 12 پایگاه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی در چهارمحال و بختیاری

پوشش جالب “بهاره افشاری” در جشن تولش/ عکس

کشف یک گورستان اشکانی در اهواز

تصاویر | زندگی در شرایط خاص کلانشهر هنگ کنگ | همجواری دستشویی و آشپزخانه در آپارتمان های چند متری

اجرای طرح کنترل اضافه بار کامیون ها در استان قزوین

در سوگ آفتاب فروزان دانش گستری

تفاهم نامه همکاری پارک علم و فناوری و اداره کل فنی و حرفه ای خوزستان منعقد شد

استخدام بازرس استاندارد در شرکت معیار گستر نقش جهان در اصفهان

تمدید مهلت ثبت نام بیمه تکمیلی درمان فرهنگیان تا 21 تیر

تمدید مهلت ثبت نام بیمه تکمیلی فرهنگیان

آموزش و پرورش: فیلم کودک آزاری در مدرسه مربوط به کشور دیگری است

استخدام مسئول سالن تولید، سرپرست تولید و سرپرست پرسنل (سرکارگر)

افتتاح دو کتابخانه اهدایی خیرین در روستاهای مهاباد

وزارت آموزش و پرورش: ویدئوی تنبیه دانش آموز توسط معلم مربوط به ایران نیست

مهلت ثبت نام بیمه تکمیلی درمان فرهنگیان تا 21 تیر تمدید شد

حال خوش توله یوز ایران

انتشار نماهنگ رویای حرم

آموزش و پرورش: تنبیه دانش آموز توسط معلم مربوط به ایران نیست

بسته های مختلف و متنوع زیارتی برای عاشقان آقااباعبدالله الحسین (ع)

عکس لو رفته از بهاره رهنما در پارتی !! / بهاره خانم بعد حاجی 20 سال جوون شد

یک کوچه خصوصی در شمال تهران آزاد شد!

تمدید فرصت ثبت نام بیمه تکمیلی فرهنگیان

ثبت حدود 29 هزار ازدواج طی یک سال گذشته در آذربایجانغربی

توضیحات روابط عمومی آموزش و پرورش درباره ضرب و شتم یک دانش آموز توسط معلم

ویدیوی تنبیه دانش آموز توسط معلم مربوط به ایران نیست

بازدید مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست از مبین انرژی خلیج فارس

بازدید مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست از مبین انرژی خلیج فارس

جزییات جذب معلمان در مدارس غیردولتی

وضعیت هوای اراک در شرایط خطرناک قرار گرفت

اجرای قانون رتبه بندی معلمان از 31 شهریور

کانون استان کرمانشاه مسابقه عکاسی من حجاب را دوست دارم را برگزار می کند

مخالفت سازمان محیط زیست با هر گونه ساخت و ساز جدید در جزیره آشوراده

ترافیک در آزادراه کرج-تهران نیمه سنگین است

تمدید ثبت نام بیمه تکمیلی درمان فرهنگیان تا 21 تیر

فاز دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی اردبیل احداث می شود

شهریه مدارس غیردولتی یزد مناسب است

هشدار هواشناسی ؛ خیزش گرد و خاک در 20 استان | رگبار و رعد و برق در راه

راه اندازی کاروان ترویجی کشاورزی برنج در استان های شمالی

پایش آلاینده های هوادر 24 واحد بزرگ صنعتی در آذربایجان غربی

پایش آلاینده های هوا 24 واحد بزرگ صنعتی در آذربایجان غربی

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت فولاد سهند الماس تاوریژ در تبریز

سند دار شدن 75 درصد املاک آموزش و پرورش در کردستان

خطرناک ترین مناطق تهران در زمینه آلودگی صوتی را بشناسید/تنها 5 ایستگاه در محدوده سالم قرار دارند

اجرای طرح تشدید نظارت بر ناوگان مسافربری جاده ای یزد

در هنگام وقوع زلزله این موارد را رعایت کنید

قابی تماشایی از لحظه حمام کردن یک پرنده!

پاکستان/ فوت 29 نفر در بارندگی های سیل آسا

دوره آموزشی شعبه بندرانزلی برای نمایندگان منتخب غرب استان گیلان بیمه دانا

تشکیل کارگروه شناسایی سازه های ناایمن در تهران

در شهر هوشمند ، خدمات شهرداری ها به صورت الکترونیکی به مردم ارائه می شود

وضعیت هوای اراک در شرایط خطرناک است

استخدام کارشناس کنترل کیفیت (QC) در صنایع ارتوپدی آراد طب توس / خراسان رضوی

برپایی پایگاه عفاف و حجاب «ایستگاه عاشقی» در متروی تهران

ضوابط تشکیل کلاس های مدارس در سال تحصیلی جدید | از تعداد دانش آموزان تا وظایف و چگونگی تامین معلم | کلاس های 36 نفر به بالا ممنوع شد؟

ضوابط تشکیل کلاس های مدارس در سال تحصیلی جدید | از تعداد دانش آموزان تا وظایف و چگونگی تامین معلم | کلاس های 36 نفر به بالا ممنوع شد؟