موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - افزايش حقوق بازنشستگان - عليرضا بيرانوند - بازنشستگان تأمين اجتماعي - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - تأمين اجتماعي - باشگاه استقلال - علاء عباس - سفر به ويتنام - علي ادياني - برنامه ليگ يك - علي نجفي توانا - شركت آب منطقه اي گيلان - مهار - جواد نصيري - ساعت اداري - تيم ملي فوتبال دانمارك - فرمانده انتظامي شهرستان شهركرد - ليگ بيست و يكم - اميرمحمد بخشي

مطالب مرتبط:
نظارت شورای نگهبان نظارت موثر است
ره پیک: نظارت شورای نگهبان نظارت موثر است
لزوم استفاده از فناوری اطلاعات برای هوشمند سازی فعالیت های شورای نگهبان
هدفگذاری شورای فرهنگ عمومی برای ترویج زیست عفیفانه/ تهیه پیوست فرهنگی برای سواحل آزادشده ضروری است
چه کسی مجلس شورای ملی را مجلس شورای اسلامی کرد؟
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 8 خرداد 1401 ساعت 10:322022-05-29سياسي

نظارت شورای نگهبان «نظارت مؤثر» است


نظارت شورای نگهبان،«نظارت موثر» است، برخی، برداشت های نادرستی از نظارت استصوابی می کنند، حال اینکه نظارت استصوابی در واقع همان نظارت موثر تلقی می شود.

- قائم مقام دبیر شورای نگهبان گفت: نظارت شورای نگهبان، نظارت موثر است، برخی، برداشت های نادرستی از نظارت استصوابی می کنند، حال اینکه نظارت استصوابی در واقع همان نظارت موثر تلقی می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر"، کارگاه علمی طرح تحول فناوری اطلاعات شورای نگهبان در روزهای سوم تا پنجم خردادماه 1401 با هدف برنامه ریزی راهبردی چهارساله (تا 1404) در حوزه فناوری اطلاعات و حرکت به سمت تحول دیجیتال برگزار شد.

در این کارگاه، چهار کارگروه با تخصص های نرم افزار، شبکه و سخت افزار و امنیت متشکل از اداره کل رایانه، اداره کل انتخابات و کارشناسان منتخب رایانه ای دفاتر نظارت استانی در قالب گروه های هشت نفره برای نیل به اهداف کارگاه به رقابت پرداخته و گروه های برتر معرفی شدند.

در بخش دوم، فرآیند تدوین سند برنامه ریزی راهبردی فناوری اطلاعات شورای نگهبان، کمیته تلفیق، متشکل از اعضای منتخب کارگروه ها، ادارات کل منتخب شورا و همچنین صادقی مقدم معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان، با هدف تلفیق، یکپارچه سازی و تصمیم گیری در خصوص راهبردهای نهایی در روزهای آینده، تشکیل خواهد شد.

قدم نهایی این طرح، تحول تدوین اقدامات های عملی برای نیل به این اهداف راهبردی در یک دوره چهارساله است.

از ویژگی های این دوره می توان به مشارکت طیف متنوع کارشناسان، اعم از ادارات کل و استانی اشاره کرد.

کارشناسان رایانه ای استان ها نیز در بخش کارگاه های آموزشی، به صورت برخط، در این دوره علمی - آموزشی مشارکت داشتند.

نظارت شورای نگهبان نظارت مؤثر است سیامک ره پیک قائم مقام دبیر شورای نگهبان طی سخنانی در این اردوی علمی ضمن گرامی داشت سوم خرداد، گفت: سوم خرداد جز روزهای بزرگ در تاریخ ایران است؛ از این روز با تعابیری مثل ایثار، فداکاری، شهامت، دین داری و وطن دوستی یاد می شود و اینها در واقع از خصوصیات جوهره انقلاب اسلامی است و خدا را شاکریم که این جوهره علیرغم گذشت ایام و فراز و نشیب های مختلف حفظ شده است و آنچه که اهمیت دارد و باید خیلی مورد توجه قرار بگیرد، همین جوهره انقلاب اسلامی است.

وی افزود: نقاطی در این ساحت از انقلاب اسلامی وجود دارد که به راحتی قابل دست کاری و تغییر نیست لذا هر چه که ما برای تقویت و حفظ این جوهره تلاش کنیم، این تلاش ها به استمرار حرکت انقلاب اسلامی منجر شده و آثار مثبت دنیوی و اخروی برای ما خواهد داشت.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به کارویژه این اردوی علمی در طراحی راهبردهای علمی، تصریح کرد: از جمله مقدمات تدوین راهبرد، قابلیت پیش بینی پذیری محیط است و یکی از علت هایی که قابلیت اجرایی شدن برخی از اسناد بالادستی در روند اجرا را پایین می آورد، این است که قابلیت پیش بینی پذیری محیطی به دلایل مختلف داخلی و خارجی کم بوده است.

ره پیک با تاکید بر تهیه راهبردهای علمی برای حرکت در مسیر درست، ادامه داد: غیر از پیش بینی پذیری که باید به آن توجه شود، نوشتن راهبرد و استراتژی به مقدماتی مثل تعیین اهداف، چشم اندازها و رسالت ها نیاز دارد لذا در تهیه راهبرد کلی برای رسیدن به اهداف و چشم اندازهای بزرگ، باید این موارد را مدنظر قرار داد.

وی افزود: از نظر دیگر، راهبرد مفهومی است که از جهات مختلف به اولویت ها مقید می شود و بهترین مسیر رسیدن به هدف را به ما نشان می دهد، چیزی شبیه به نقشه های مسیریابی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، از این رو برای نوشتن یک راهبرد دقیق و درست، باید مراحل و مقدمات لازم طی شود.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه موضوع فناوری اطلاعات بحثی بسیار جدی و مهم است، به حاضران در این اردوی علمی توصیه کرد که چارچوب ها و اهداف در فرایند راهبرد نویسی را کاملاً رعایت کنند.

ره پیک در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در شورای نگهبان یک هدف بسیار مهم وجود دارد و آن نظارت است، تاکید کرد: اقداماتی در سطح کشور انجام می شود که نظارت بر بخشی از آنها طبق قانون، به شورای نگهبان واگذار شده است، بر همین مبنا اگر قرار است برای شورای نگهبان با چنین جایگاه رفیعی راهبرد نوشته شود، باید راهبردها در حیطه اهداف و مأموریت های این نهاد باشد.

وی، نظارت شورای نگهبان را نظارت مؤثر دانست و اظهار داشت: برخی، برداشت های نادرستی از نظارت استصوابی می کنند، حال اینکه نظارت استصوابی در واقع همان نظارت مؤثر است و در تمام کشورهای دنیا هم نهاد یا نهادهای مشخصی وظیفه چنین نظارتی را برعهده دارند.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان تاکید کرد: غایت فعالیت شورای نگهبان انجام یک نظارت مؤثر است و در این فعالیت علمی تلاش شود پیشنهادهایی ارائه گردد که بتوانیم این نظارت مؤثر را بهتر و با دقت بیشتر انجام دهیم.

در واقع این چتر فناوری اطلاعات با همان نگاه اولویت ها باید گسترده شود و این کار لازم و مهم در معنای وسیع فناوری اطلاعات انجام شود.

ره پیک اضافه کرد: ناظر وقتی قرار است نظارت انجام دهد، باید این نظارت منجر به "تولید اعتماد" شود و در واقع، نظارت مؤثر وقتی می تواند جریان پیدا کند که ضمیمه و پیوست آن اعتمادسازی باشد.

مثلاً در مورد انتخابات الکترونیک، شورای نگهبان هنوز هم با بعضی بخش های پیشنهادی مجریان موافقت نکرده است؛ علت عمده این امر آن است که آن بخش ها نه تنها تولید اعتماد نمی کنند بلکه ممکن است اعتماد موجود بین مردم را هم دچار خدشه کنند.

وی با بیان اینکه برخی فعالیت های شورای نگهبان در حوزه انتخابات قضا و جبران ندارد، گفت: به طور مثال در روز برگزاری انتخابات، اگر وظایف به درستی انجام نشود، نمی توان گفت که هفته بعد این وظیفه را انجام خواهیم داد بنابراین وجود دقت، سرعت، امنیت و صحت که از مقدمات ایجاد اعتماد در برگزاری انتخابات است باید مورد توجه قرار گیرد.

اهمیت استفاده از فناوری اطلاعات برای هوشمندسازی فعالیت های شورای نگهبان هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان پنج شنبه (5 خرداد 1401) طی سخنانی در همایش علمی طرح تحول فناوری اطلاعات شورای نگهبان که به همت اداره کل رایانه این نهاد به مدت 3 روز در کرج برگزار شد با اشاره به اینکه حرکت شورای نگهبان در مسیر تحولی است، گفت: از راهبردنویسی تا اجرای آن فاصله وجود دارد، اما برخی اقدامات، طلیعه برداشتن گام های مؤثر و تحولی را نوید می دهد البته باید در انجام کارهای اساسی تا حصول نتیجه ثابت قدم بود و این فاصله ها را کوتاه کرد.

وی با بیان اینکه جریان علمی به کاربست های خیره کننده در عرصه علوم رایانه و داده رسیده که متخصصان داخلی هم در این خصوص از بهره های بالایی دارند و علاوه بر شرکت های خصوصی دانش بنیان، نهادهای حاکمیتی و دولتی نیز علاقمند به استفاده از علوم نوین مانند هوش مصنوعی در حوزه های فعالیت خود هستند، ادامه داد: دغدغه هایی میان اعضای شورای نگهبان نیز وجود دارد که تا حد امکان از این ظرفیت، برای انجام وظایف این شورا استفاده شود.

طحان نظیف با اشاره به چهار وظیفه اصلی شورای نگهبان یعنی بررسی مصوبات از جهت انطباق با شرع مقدس و قانون اساسی، تفسیر قانون اساسی، پاسخ به شکایات شرعی مردم از مصوبات نهادها که در قالب استعلامات دیوان عدالت اداری به این شورا ارسال می گردد و همچنین نظارت بر اجرای انتخابات، اظهار داشت: باید در طرح تحول فناوری اطلاعات بررسی شود که چگونه می توان بیش از پیش، فناوری را در انجام این وظایف مهم به خدمت آورد.

وی در ادامه با ذکر مثال هایی در این باره، ضمن تأکید بر بهره مندی از این ظرفیت در بررسی مصوبات، اضافه کرد: رویه های شورای نگهبان، سرمایه های شورا هستند که در یک سیر تاریخی بیش از 40 ساله با آمد و شد فق ها و حقوقدانان مختلف در شورا شکل گرفته اند.

برای شورا وحدت رویه و در نظر داشتن سوابق قبلی اعم از مصوبات مشابه قبلی، اصول مورد استناد در اعلام مغایرت و متن نظرات قبلی اهمیت دارد.

تدوین الگوریتم های مبتنی بر بررسی های فقهی و حقوقی، داده کاوی نظرات و میراث فق ها و حقوقدانان، داده کاوی قوانین بودجه و کمک به اصلاح ساختار آن، رصد و تجمیع و تحلیل اطلاعات تخصصی درباره مصوبات و ارائه داشبوردهای مبتنی بر داده های تصمیم گیری، جز مواردی هستند که نیاز داریم در خصوص آن ها ساعت ها به بحث و بررسی بپردازیم.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه با تاکید بر لزوم استفاده از این فناوری در حوزه انتخابات، افزود: استفاده از فناوری به تسریع فرآیندهای انتخابات کمک خواهد کرد و باید ابعاد مختلف آن را بررسی کنیم.

البته باید به نکته توجه نمود که شورای نگهبان در انتخابات ناظر است نه مجری، اما ناظر باید پابه پای مجری انتخابات و البته به صورت مستقل، آمادگی خود برای هر روش برگزاری انتخابات حفظ کند تا بتواند نظارت دقیق و مؤثری در انتخابات داشته باشد.

وی ضمن بیان تکلیف سیاست های کلی انتخابات در این باره، با تأکید بر اینکه فرآیند انتخابات باید اطمینان آور باشد، اظهار کرد: بر اساس بند 12 سیاست های کلی انتخابات، دستگاه های مربوط باید تمهیدات لازم بهره گیری از فناوری های نوین در جهت حداکثرسازی شفافیت، سرعت و سلامت در اخذ و شمارش آرا و اعلام نتایج را فراهم آورند که بارها گفته شده است شورای نگهبان با انتخابات الکترونیک موافق است مشروط بر اینکه زیرساخت های فنی، امنیتی و بعضاً حقوقی به صورت اطمینان بخش وجود داشته باشد و به عنوان نمونه برخی مشکلات مثل اشکالاتی که در دوره اخیر در احراز هویت وجود داشت، تکرار نشود.

برای شورای نگهبان حفاظت از آرا تک تک مردم مهم است.

طحان نظیف در پایان با اشاره به اینکه همه نهادهای مرتبط در برگزاری انتخابات در حدود وظایف خود باید مسئولیت پذیر باشند، ابراز امیدواری کرد و گفت: به نظر می رسد زمان کافی و منطقی برای همکاری دستگاه ها در این خصوص و اخذ تاییدیه ها و مجوزهای فنی و … وجود دارد.

ما با طرح های تحولی در حوزه فناوری کاملاً همراه و موافقیم و حتی بر اساس سیاست های کلی انتخابات خود را مکلف می دانیم، اما باید بایسته ها و الزامات آن فراهم گردد.

امیدواریم با هوشمندسازی بیش از پیش فرآیندها در این شورا، کمک کار و دستیار شورا در انجام وظایف خطیری که بر عهده دارد، باشید و شورای نگهبان از این طریق بتواند وظایف خود را با اتقان بیشتری انجام دهد.


کلید واژه ها: نظارت - شورای نگهبان - نظارت استصوابی - نگهبان - فناوری اطلاعات - قائم مقام دبیر شورای نگهبان - شورای - کارگاه - دبیر شورای نگهبان - اداره کل - اطلاعات - رایانه - برگزار - برداشت - فناوری - برنامه ریزی - حوزه فناوری - اداره - افزار - کارشناسان - رایانه ای - سخت افزار - قائم مقام - گروه - همان - انتخابات - خردادماه - خبرگزاری - تحول - دیجیتال

آخرین اخبار سرویس:
شرط جذب نیرو در شیفت چهارم پالایشگاه نفت ستاره مشخص شد

واسه یه میکاپ خفن آرایش چشما خیلی مهمه هااا؛ بیا خط چشم مناسب هر چشمی بهت بگم

چرا اولین درمانگاه از پذیرش ایشان امتناع کرد؟ / روایتی از جزییات ترور آیت الله خامنه ای + عکس ها

راه اندازی 28 مرکز رفاهی و توانبخشی در 28 استان

دوتابعیتی ها اخراج می شوند؟

کمیته مشترک موسسه بیان و مجتمع آموزش عالی فقه راه اندازی می شود

برگزاری مراسم گرامیداشت شهدای هفتم تیر در نهاوند

گام برداشتن برای رفع آسیب های اجتماعی جهاد است

ایران برای اولین بار توانست «عضو هیئت مدیره اتحادیه بین المللی تعاون» شود

ناامن شدن کویر برای قاچاقچیان/ نیازمند ورود جدی دستگاه دیپلماسی به عرصه مبارزه با مواد مخدر هستیم

برنامه های «هفته حقوق بشر آمریکایی» در قم اعلام شد

استخدام منشی آشنا به حسابداری با بیمه و پاداش در مجتمع چاپ احمدی

تصاویر | در پناه خنکای آب

دیگر به تلسکوپی به اندازه زمین احتیاج نیست | سیاه چاله هیولا زیر ذره بین

چهارمین دوره پویش «سفیر حسین (ع)» برگزار می شود

در تولید تجهیزات آتش نشانی به خودباوری رسیده ایم

نشست دفاعی - امنیتی ایران و پاکستان

آیت الله سعیدی از تلاش های کادر بهداشت و درمان تقدیر کرد

توزیع 2 هزار بسته کمک مومنانه در ساری

مسجد تراز اسلامی| جزییات جدید از ایده مدیریت مساجد/ سند ملی احتمالاً فردا راهی شورای عالی انقلاب فرهنگی می شود

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت آرمان آسایش هستی در زعفرانیه

545 نفر در آموزش و پرورش بوشهر استخدام می شوند

برنامه های هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی در بوشهر اعلام شد

الکترونیکی شدن دادرسی در محاکم قضایی نیروهای مسلح آذربایجانغربی

رییس جمهور چهارشنبه به ترکمنستان می رود

برگزاری یادواره شهدای اصناف در یزد

پاسخِ پرسش های پُر تکرار و چاره چالش های جدّیِ این روز های داوطلبان کنکور

اقامه نماز جماعت مغرب و عشا در 26 پارک همدان

بازسازی مجتمع فرهنگی یادمان شهدای شیمیایی سردشت در اقدامی جهادی پایان یافت

اعزام مبلغ دهه اول محرم در دفتر تبلیغات اسلامی

امضای تفاهم نامه همکاری نهضت احیای واحد های اقتصادی/ مدنی: 600 واحد اقتصادی احیا شد

ببینید | روایت محسنی اژه ای از برگزاری یک جلسه بی سابقه در تاریخ انقلاب

کار ساخت موزه دفاع مقدس استان مرکزی 77 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است

52 موکب خراسان جنوبی برای ارائه خدمات به زائران اربعین مستقر می شوند

چرا اولین درمانگاه از پذیرش ایشان امتناع کرد؟ / روایتی از ترور آیت الله خامنه ای + تصاویر

خروج ذلیلانه آمریکا از کشورهای اسلامی خون بهای سردار سلیمانی است/ نقض حقوق بشر توسط آمریکا از کشور خودش آغاز می شود

نماینده ولی فقیه در استان ایلام: دشمن با توزیع مواد مخدر سعی در آلوده کردن جوانان دارد

حل مسئله پادگان 07 ارتش از توان مدیریت شهری خرم آباد خارج است / این مسئله باید در سطح ملی پیگیری شود

رییس جمهور چهارشنبه به ترکمنستان سفر می کند

جذب پژوهشگر در حوزه مطالعات اسلامی زنان، خانواده و فضای مجازی

تقدیر از فعالیت های دبیر سابق شورای تبلیغ همدان

روند بلند مدت صعودی برای ذوب

جلوی مصرف بی رویه برق در کهگیلویه و بویراحمد گرفته شود/کم مصرف ها تشویق شوند

ایران عضو هیات مدیره اتحادیه بین المللی تعاون شد

گروههای واکنش سریع مقابله باگرانفروشی در کرمان

جلسه توجیهی و هماهنگی با عوامل اجرایی کنکور سراسری1401

آیین بزرگداشت شهدای هفتم تیر در اهواز برگزاز می شود

جهاد تبیین مسیری برای هویت بخشی به قشر بانوان است | بانوان طلبه ظرفیت تشکیل شبکه تبلیغ مردمی را دارند

پیام تسلیت امام جمعه و استاندار کرمانشاه به مناسبت در گذشت مادر شهیدان آرمین

شورای قیمت گذاری با حضور کشاورزان؛ برای اولین بار

علت تعلل وزارت بهداشت در اجرای قانون تعرفه خدمات پرستاری/قدرت پزشکان چگونه بر منافع پرستاران چربید؟

تعطیلی دو هفته ای جلسات مجلس از هفته آینده

دیدار رییس رسانه ملی با وزیر اطلاع رسانی سوریه/ جبلی ثبت جلوه های مقاومت در سوریه را خواستار شد

عضویت ایران در هیئت مدیره اتحادیه بین المللی تعاون

امیرعبداللهیان عازم ترکیه شد

پیشگیری از تخریب و تصرف ژئوپارک و حریم 60 متری دریا از اقدامات تاریخی دستگاه قضا در قشم است

ترک فعل صورت گرفته در صدور کارت هوشمند ملی مربوط به دولت روحانی است

بشنوید | لابی اعضای دولت با نمایندگان برای حمایت از وزیر صمت

10 توصیه رییس مرکز پژوهش های مجلس برای تدوین برنامه هفتم توسعه

جلسه هم اندیشی دهه امامت و ولایت در لرستان

استفتاء از آیت الله سیستانی درباره «زخمی شدن سر حاجی» و «نحوه ایستادن در رمی جمرات»

سرقت نسخه ای از قرآن منسوب به دستخط امام حسن مجتبی (ع) از آرشیف ملی افغانستان

طائب کدام افراد و گروه ها را ناکام گذاشت؟

رییس کل دادگستری زنجان: استفاده از دیدگاه های تخصصی نخبگان برای حل چالش ها امری ضرورت است

رییس کل دادگستری زنجان: فعال کردن تعاونی مسکن کارکنان در دستور کار قرار دارد

سفر رییس جمهور به ترکمنستان

نقش رسانه ها در معرفی حوزه های علمیه به جوانان / مشکل قدیمی بودن ساختمان های مدارس علمیه قزوین

رشته های مرتبط با مشاوره و روانشناسی را به قرآن و احادیث عرضه کنید

450مین هفته نامه اطلاعات بورس منتشر شد

انتصاب رییس حفاظت اطلاعات سپاه

اگر قصد اجرای رتبه بندی معلمان را ندارید اعلام کنید تا مجلس چاره جویی کند!

126 هزار پرونده در شورای حل اختلاف در استان گلستان مختومه شد

ورود جشنواره فارابی به حوزه بررسی تمدن اسلامی-ایرانی/ فرآیند داوری آثار، استاندارد است

رییسی چهارشنبه به ترکمنستان می رود

تشییع پیکر مرحوم مهدوی دامغانی در حرم مطهر رضوی

درخواست آیت الله حسینی از بخش اقتصادی/ سوء مدیریت را کنار بگذاریم تحریم ها بی اثر می شود

پای درس آقا| هرکسی حق دارد از حقوق بشر بگوید الا آمریکا!

رییس جمهور چهارشنبه به ترکمنستان می رود

تشییع پیکر استاد مهدوی دامغانی در حرم مطهر رضوی + عکس

سقط غیرقانونی سالانه 370 هزار جنین در ایران | فرصت 5 ساله برای افزایش جمعیت

حجت الاسلام غلامی: سو تفاهمات درباره علوم انسانی اسلامی به دلیل فقدان مطالعه، زیاد است

اهدای 6 هزار و 700 بسته معیشتی در سلماس

رییس جمهور چهارشنبه به ترکمنستان سفر می کند

شرایط طلاق بخاطر مشکلات زناشویی

ارسال پنج محموله کمک هوایی و زمینی از سوی ایران به زلزله زدگان افغانستان

سیاهکلی : وزیر صمت در کمیسیون توضیح داد ، قانع نشدیم

جلسه کمیسیون اصل 90 مجلس با حضور رییس سازمان انرژی اتمی

نخستین گردهمایی فعالان نوآوری اجتماعی کشور برگزار می شود

دیدار با جانبازان 70درصد در کرمان

همکاری های پارلمانی ایران و روسیه

11 مددجوی زندان گرگان با استفاده از ارفاقات قانونی آزاد شدند

آمادگی داریم دستاوردهای دانش بنیان خود را با کشور های «دی 8» به اشتراک بگذاریم

تصاویر / شورای تبلیغ استان همدان

450 کیلومتر از محورهای مواصلاتی استان خط کشی شد

رییسی به ترکمنستان می رود

همه باید با دستگاه قضا همراه و همکار باشند

رییس جمهوری به ترکمنستان سفر می کند

آیت الله رییسی چهارشنبه به ترکمنستان می رود

تقویت زیرساخت ها، برای ارائه خدمات مطلوب به زائران اربعین

بهترین آموزشگاه موسیقی در ایستگاه آموزش

نظارت شورای نگهبان «نظارت مؤثر» است

نظارت شورای نگهبان «نظارت مؤثر» است