موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - بازنشستگان تامين اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - آموزش و پرورش - افزايش حقوق - وزير آموزش و پرورش - كميسيون اقتصادي مجلس - متناسب سازي - ثبت اموال - كنترل ادرار - Gears 5 - رييس پليس امنيت اقتصادي پايتخت - نشنال اينترست - دانشگاه شاهرود - امير سرتيپ نصيرزاده - محمدحسين خليلي اردكاني - ماكروسافت - آهن پاره ها - اسلامگرا - نيروهاي يمني - ظرفيت معدني

مطالب مرتبط:
آخرین آمار کرونا در ایران | تعداد فوت شدگان در 7 خرداد | 103 بیمار کرونایی جدید
لیگ ملتهای والیبال| برنامه کامل بازیهای تیم ملی والیبال ایران
آمار کرونا در ایران| فوت 4 نفر در شبانه روز گذشته
تارا گران شد | قیمت جدید خودروهای ایران خودرو در بازار
مسابقات آسیا – اقیانوسیه | بسکتبال با ویلچر ایران نایب قهرمان شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 8 خرداد 1401 ساعت 10:022022-05-29سياسي

بررسی ریشه پدیده گرد و غبار| سدسازی های مشابه با ترکیه در آسیای میانه و تهدید شرق ایران


رییس فراکسیون محیط زیست مجلس، با تحلیل و بازخوانی ریشه پدیده امروز گرد و غبار در منطقه و کشور از خطر تکرار سدسازی های مشابه با ترکیه در آسیای میانه و تهدید محیط زیست شرق ایران خبر داد.

- سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به تشدید پدیده گرد و غبار در اکثر نقاط کشور و مشکلات ناشی از آن، اظهار داشت: این پدیده چندین علت دارد که باید به طور همزمان به همه آنها توجه شود.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین علل این پدیده، این است که ایران در کمربند خشک زمین واقع شده و تغییرات اقلیمی و خشکسالی هایی که طی سالهای گذشته تاکنون تجربه کرده ایم، باعث تشدید این پدیده شده اند.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس افزود: از سوی دیگر، برخی برنامه ها نتوانسته است جلوی این آسیب ها را بگیرد و آثار تخریبی ناشی از تغییرات اقلیمی سرعت بیشتری از برنامه ها و تدابیر ما داشته است.

رفیعی در همین زمینه به ذکر یک مثال پرداخت و گفت: روز به روز تأمین حقابه تالاب های ایران کمتر شده و این باعث تبدیل شدن این مناطق به کانون های ریزگرد می شود؛ هر چند تاکنون اعداد و ارقام دقیقی از تعداد تالاب هایی که درگیر این مشکل هستند اعلام نشده، اما گفته می شود از 50 تا 70 درصد تالاب ها یا کم آب شده اند و یا خشک شده و تبدیل به کانون گرد و غبار شده اند.

وی خاطرنشان کرد: اینکه در فروردین و اردیبهشت ماه در تهران و نوار البرز مرکزی شاهد گرد و غبار هستیم، یعنی تعداد زیادی از مناطق اکولوژیک که ظرفیت بالقوه گرد و غبار داشته اند، الان بالفعل شده اند.

* 10 سال قبل باید پیگیر سدسازی های ترکیه در پروژه گاپ می شدیم، نه الان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح های توسعه ای دهه های گذشته تاکنون باید متناسب با ظرفیت های اقلیمی و زیست محیطی اجرا می شد، تصریح کرد: متأسفانه این تناسب وجود نداشته و از سدسازی ها گرفته تا برخی اکتشافات نفتی مانند آنچه در هورالعظیم اتفاق افتاد و حتی برخی جاده سازی ها، بدون توجه به واقعیت های زیست محیطی و ظرفیت های اقلیمی بوده است.

رفیعی در ادامه به برخی علل برون مرزی تشدید پدیده ریزگردها پرداخت و اظهار داشت: کشور ترکیه و برخی کشورهای غرب آسیا طی دو دهه گذشته برخی اقدامات را انجام داده اند که احداث 22 سد در پروژه گاپ یک قلم آنهاست و البته احداث این تعداد سد مربوط به 7 یا 8 سال اخیر نیست، بلکه خیلی قبل تر از آن برنامه ریزی این اقدامات صورت گرفته و این هم ناشی از پروژه نوعثمانی گری دولت ترکیه بوده است.

وی تأکید کرد: زمانی باید به پیگیری این مسائل ورود می کردیم که مطمئن شدیم این پروژه ها در حال اجراست، نه امروز که درگیر مسئله شده ایم.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس تصریح کرد: 10 سال قبل به دنبال اطلاع از چنین پروژه هایی NGO های زیست محیطی کشورهای اروپایی واکنش های گسترده ای نسبت به این موضوع نشان دادند، اما در کشور ما نه تنها دستگاه های مسئول به صورت رسمی کاری نکردند، بلکه در بخش غیررسمی هم برخی ها به جای واکنش به این اتفاقات، درگیر کمپین هایی مانند کمپین من سگ هستم بودند!  رفیعی افزود: حتی در اجلاسیه های تغییرات اقلیمی که ایران در آن شرکت می کرد، یک واکنش رسمی از کشورهای شرکت کننده را سراغ نداشته ایم، در حالی که باید از ظرفیت های رسمی و غیررسمی برای مقابله با این پروژه های مخرب استفاده می شد، اما تقریبا هیچ استفاده ای نشده است.

وی با بیان اینکه هرگونه تغییر و اثرگذاری در اقلیم همه را تحت تأثیر قرار می دهد، عنوان کرد: در حال حاضر امکان غرق شدن سرزمینی در ترکیه به دلیل انباشت بیش از حد آب نیز دور از ذهن نیست و این هم ناشی از غیرقابل پیش بینی بودن میانگین بارش هاست.

* وزارت نیرو و محیط زیست کوتاهی کرده اند رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در ادامه به دو اقدام ضروری در چشم انداز پیش رو اشاره کرد و گفت: نخستین اقدام ضروری این است که طرح های عمرانی و توسعه ای را با تغییرات اقلیمی سازگار کنیم و دوم اینکه آثار ناشی از تغییرات اقلیمی را برای مردم به کمترین حد ممکن برسانیم.

رفیعی با انتقاد از عدم جدیت دستگاههای مسئول در داخل برای مطالعه و پیگیری تبعات ناشی از پروژه های عمرانی در کشورهای همسایه در حوزه محیط زیست، اظهار داشت: به عنوان مثال، سدسازی درحوزه رود ارس تأثیر مخربی بر کشاورزی دشت مغان خواهد داشت و یا اینکه چندین سال است در حوزه خزر با پس روی آب دریا مواجهیم که تبعات خاص خودش را دارد.

در این زمینه مشخصا دو دستگاه دولتی یعنی وزارت نیرو و محیط زیست برای مطالعه و هشدار در این زمینه کوتاهی کرده اند و به دلیل این کوتاهی ها، دست وزارت امور خارجه برای پیگیری های منطقه ای و بین المللی خالی بوده است.

وی افزود: وقتی در کمتر از 24 ساعت دو مقام دولتی دو اظهارنظر متفاوت درباره منشا ریزگردها می کنند، یعنی ناهماهنگی وجود دارد و محاسبات غلط است.

از سوی دیگر، ما عضو کنوانسیون بین المللی مقابله با بیابان زایی هستیم و حق عضویت آن را پرداخت می کنیم؛ سؤال این است که چرا نمایندگان ایران در اجلاس اخیر این کنوانسیون شرکت نکردند و ظرفیت هایی مانند این معاهده را برای حل این موضوع از دست داده اند؟! * قرائت گزارش نظارتی فراکسیون محیط زیست؛ به زودی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در ادامه، از تهیه گزارش کارشناسی این فراکسیون درباره علل پدیده ریزگردها مطابق ماده 107 آیین نامه داخلی مجلس خبر داد و گفت: در این گزارش، مجموع اقدامات دستگاه های مختلف و ترک فعل های صورت  گرفته و راهکارهای کاهش مشکلات ناشی از این پدیده ذکر شده است، به زودی در صحن مجلس قرائت خواهد شد.

رفیعی در ادامه با تأکید بر اینکه باید در راهکارهای حین بحران کاری کنیم که مردم کمترین آسیب را ببینند، اظهار داشت: اگر قرار است در حوزه دیپلماسی وارد شویم، مسائل زیست محیطی شرق کشور اهمیتی کمتر از غرب ندارد و باید آن را دریابیم.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مسائل آبی و زیست محیطی شرق کشور تنها محدود به حقابه هیرمند و خشک شدن هامون نیست، بلکه در مناطق بالادست و در آسیای مرکزی اقدامات مشابهی مانند سدسازی در غرب، در دست انجام است که تاکنون هیچ ورودی به آن نکرده ایم و اگر جلوی این اقدامات گرفته نشود، در آینده بسیار خطرناک تر از وضعیت فعلی خواهد بود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: فراکسیون محیط زیست مجلس - رییس فراکسیون محیط زیست - فراکسیون محیط زیست - محیط زیست - پدیده - گرد و غبار - فراکسیون - آسیای میانه - مجلس شورای اسلامی - زیست - محیط - خبرنگار پارلمانی - ایران - تغییرات اقلیمی - سدسازی - غبار - رییس - مجلس - شورای اسلامی - ترکیه - تشدید - تهدید - مشابه - میانه - سمیه رفیعی - برنامه ها - کشور - پارلمانی - خبرگزاری - بازخوانی

آخرین اخبار سرویس:
نقش مهم پزشکی قانونی در تحقق عدالت/ سخت بودن جذب نیرو در پزشکی قانونی

استخدام 5 عنوان شغلی در هوم لوکس در اصفهان

استخدام دستیار دندانپزشک در کلینیک دکتر گلاره تاجیک در تهران

استخدام برنامه نویس مسلط به زبان برنامه نویسی #C و ASP.NET در تهران

کمک فوری برای نجات این مادر جوان که فرزندانش یتیم نشوند

وزیر آموزش و پرورش: طرح رتبه بندی معلمان از 31 شهریور ماه اجرایی می شود

برگزاری باشکوه دهه ولایت و امامت در بیرجند

عملیات اجرایی احداث 4 هزار واحد مسکن ملی در بیرجند از 25 تیر آغاز می شود

پناهیان: تحمل سختی های جامعه با گفتگوی برادرانه امکانپذیر است

حسینی:حقوق بشر به ابزار سلطه گران برای سرکوب ملت ها تبدیل شده است

همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری شهر تهران

کدخدایی: شورای نگهبان از حق مردم دفاع می کند

تصاویر/ تجلیل از خدمات علمی و فرهنگی استاد احمد صبور اردوبادی

وزیر آموزش و پرورش زمان اجرای طرح رتبه بندی معلمان را مشخص کرد

طرح درآمد پایدار دهیاران در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید

تاکید رییس جمهور ترکمنستان بر توسعه روابط با تایلند

آیت الله ناصری: غرور آفت و نیت خالص عامل پیشبرنده امور زندگی است+عکس

محمدحسن ظریف منش نشست خبری میهمانی 10 کیلومتری عید غدیر

تجهیز یگان های نیروی زمینی ارتش به تسلیحات نقطه زن، هوشمند و دورزن

تصاویر| حاشیه جلسه هیات دولت

استخدام شرکت طاهر بار کهکشان

در شبکه العالم؛ بررسی رویدادهای بحرین در «ابناءالدیره»

دعای عرفه در حرم حضرت معصومه(س) قرائت می شود

واکنش فعال دانشجویی به اظهارات منادی در خصوص مقصر خواندن معلمان در افت نمرات امتحانی دانش آموزان

خواستگاری از مجری برنامه سمت خدا؛ می خواهم زن دومت شوم! / فیلم

نقشه های حرم چگونه ترسیم می شدند؟

توضیحات سخنگوی قوه قضاییه پیرامون دستگیری دو فرانسوی، سارقان بانک ملی، سند تحول و نخل خواری بهبهان

خطر وضعیت بحرانی دارو با روی زمین ماندن انتقال ارز به بیمه ها

تشکیل بانک اطلاعاتی بانوان خیر حرم ساز

تشکیل کار گروه ویژه در خصوص اجرای پروژه های بازآفرینی شهری در شهرستان اهر

استخدام مسئول اداری و دفتر در شرکت فراز تدبیر بنا در تهران

برنامه های مرکز سلاله اصفهان برای غدیر اعلام شد

کشف پیکر شهید مهدی باکری صحت دارد؟

استخدام شرکت فاتح صنعت کیمیا

استخدام شرکت بازرگانی آرویتاد

دیدار دکتر امیر عبداللهیان وزیر محترم امور خارجه با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر

استخدام حسابدار آقا یا خانم در شرکت دانش بنیان دورنمای بسته بندی

تدبیر دولت و مجلس برای پاسخ به مطالبات بازنشستگان؛ افزایش حقوقی که عدالت نیست

دشمنان از طریق جذب و نفوذ درصدد تغییر رفتار جامعه هستند

ثبت اعتراض و درخواست شهروندان در کمترین زمان در سامانه 137 پلاس

شمخانی فردا به ارمنستان می رود

توصیه آیت الله جنتی به جوانان برای تدقیق در دعای عرفه

برگزاری مراسم دعای عرفه در مسجد دانشگاه امام صادق + جزییات

برای رسیدن به نقطه مطلوب، حکمرانی مطلوبی هم باید باشد

بهترین سن مادر شدن را اینگونه حساب کنید

امروز سه قوه در بالاترین سطح هماهنگی قرار دارند

خطر وضعیت بحرانی دارو با روی زمین ماندن انتقال ارز به بیمه ها

نیت خالص پیش برنده امور زندگی است

تهران میزبان سفره جشن 10 کیلومتری عید غدیر/ اعلام آمادگی گروه های مردمی از کشورهای عراق و افغانستان

برگزاری دوره غدیرشناسی به همت کانون طلاب و دانش آموختگان جامعه الزهرا

استخدام کارشناس HSE با بیمه در شرکت مهندسین مشاور فربر از تهران

طرح رتبه بندی خبرنگاران اجرا شود

فیلم| پشت پرده کارتون تام و جری از نظر رائفی پور

استخدام گروه صنعتی بعثت

دعوت به همکاری جهت اعطای کد کارشناسی در بیمه سامان نمایندگی 1166 /مازندران

دعوت به همکاری جهت اعطای کد کارشناسی در بیمه سامان نمایندگی 1166 در گیلان

استخدام شرکت کیف پول

استخدام بازرگانی بشارتی

خبر خداییان از عزم سازمان بازرسی برای خشکاندن ریشه فساد

کدخدایی: دانشگاه ارتباطش را با جامعه قطع کرده است

حضرت آیت الله جوادی آملی: امام باقر(ع) آغازگر دعا و نیایش در شب قدر است

بسیاری از کارکرد های مسجد منفعل شده است

انتشار سریع اومیکرون با جهش جدید B.A.5 / افراد بالای 12 سال واکسن یادآور بزنند

کشف پیکر مطهر شهید مهدی باکری تکذیب شد

وزیر امور خارجه قطر وارد تهران شد

شهرک هایی با جمعیت 50هزار نفری در فاصله 15 کیلومتری سواحل تأسیس می شود

وزیر آموزش و پرورش زمان اجرای رتبه بندی معلمان را مشخص کرد

سخنگوی قوه قضاییه: حکم حسن رعیت قطعی است

توجیح عجیب “گرشا رضایی” از حواشی اخیر در کنسرتش

معنا؛ گمشده عصر جدید/ چرا «سلام فرمانده» در ابعاد ملی و فراملی مورد توجه قرار گرفت؟

نخبگان در برنامه ریزی اوقات فراغت با فعالان مساجد مشارکت کنند

ناگفته های تازه ظریف : مردم تنبیه شدند | گفتند بیا در انتخابات اما نیامدم چون مردم را اذیت می کردند | دلم برای این شرایط می سوزد

4 روش تبلیغاتی آفلاین که هنوز هم موثرند؛ از آنها غافل نشوید!

استخدام حسابدار با بیمه تکمیلی و وام در شرکت چکاد در تهران

استخدام مهندس ناظر در گروه صنعتی فیت در تهران

ظریف: بدم نمی آمد لاریجانی رییس جمهور شود / اگر شهیدسلیمانی نبود، هرگز بعد از آن استعفا به دولت بازنمی گشتم

آیت الله فلاحتی: وحدت عامل عزت و اتحاد جهان اسلام است.

مستند جدید درباره شهید سلیمانی روی آنتن پرس تی وی

گرانی های کاذب مسکن به طبس رسید/ دادگستری با متخلفان برخورد قانونی می کند

توجیح عجیب «گرشا رضایی» از حواشی اخیر در کنسرتش

از زرنام، مهمان بورسی بیشتر بدانید

پیشنهاد نام گذاری 13 دی ماه به نام روز ملی بلوط

افشاگری جدید ظریف از انتخابات ریاست جمهوری

استخدام حسابدار در شرکت وگ بی همتا در البرز

استخدام شرکت لبنیات بل روزانه

زمان دقیق اجرای رتبه بندی معلمان اعلام شد

استخدام مترجم و منشی مسلط به زبان انگلیسی در دفتر ترجمه اسناد رسمی ماهر

اهداء مدرک مهارت آموزی به کارکنان وظیفه

دستور رییس جمهور درباره اجرای ماده 65 قانون احکام دائمی کشور

ثبت خانه خردمند ارومیه در فهرست آثار ملی

اعضای هیأت دولت در جمع خبرنگاران _ 15 تیر 1401

دستور مهم رییس جمهور درباره اعتراضات یارانه ای | قطع پرداخت یارانه این افراد ناحق است

برای پیشبرد اهداف سوادآموزی به عمل جهادی نیاز داریم

رزمنده و جانباز مدافع حرم، مصطفی مهدوی نژاد به شهادت رسید

بهادری جهرمی: تاخیر در اعطای وام زوجین توسط بانک ها تخلف است / حداکثر زمان پرداخت 10 روز است

تهران میزبان سفره جشن 10 کیلومتری عید غدیر/ اعلام آمادگی گروه های مردمی از کشورهای عراق و افغانستان

تشریح ویژه برنامه مهمانی 10 کیلومتری عید غدیر / 300 مجموعه مردم نهاد اعلام آمادگی کردند

دستورالعمل های کرونایی امارات برای عید قربان

​خبر چیست و چرا اهمیت دارد؟

برگزاری دعای عرفه در یادمان های دفاع مقدس

بررسی ریشه پدیده گرد و غبار| سدسازی های مشابه با ترکیه در آسیای میانه و تهدید شرق ایران

بررسی ریشه پدیده گرد و غبار| سدسازی های مشابه با ترکیه در آسیای میانه و تهدید شرق ایران