مطالب مرتبط:
هتل آسمان شیراز «متروپل» دیگری است؟
افزایش دما در آسمان خوزستان
مدیرکل ارشاد هرمزگان: جشنواره آسمان هشتم در روستای کردر رضوی برگزار می شود
استخدام منشی با دریافتی تا 6 میلیون، بیمه و پاداش در شرکت ستاره آسمان سیراف
استخدام مهندس الکترونیک در شرکت فن آوران محراب آسمان در تهران
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 8 خرداد 1401 ساعت 10:022022-05-29اجتماعي

هتل آسمان شیراز «متروپل» دیگری است؟


تصاویر فرو ریختن دیوارها، پله ها، درها، آجرها و سنگ ها در «متروپل» آبادان نشان داد که از این برج یازده طبقه آنچه ماند تنها خاک و آهن بود؛ فاجعه انسانی که برخی از معماران و مهندسان ساختمان استان معتقدند در شهرهای دیگر کشور از جمله شیراز «متروپل» های زیادی .

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک به نقل از ایلنا، ساختمان تجاری اداری متروپل شهر آبادان در حالی مراحل پایانی ساخت و شروع بهره برداری خود را گذرانده بود که به طور ناگهانی در روز دوم خرداد فروریخت؛ از سوی دیگر انگشت اتهام به سوی شهرداری، سازمان نظام مهندسی ساختمان، مهندسان طراح و ناظران پروژه است که چنین فاجعه ای را رقم زده اند.

فارغ از تلفات انسانی که این تراژدی داشته این حادثه هشداری است برای دیگر کلانشهر ها از جمله شیراز که مسئولان مربوط نظارت بیشتری بر روی کار سازندگان سازه ها ی مختلف انجام دهند.

پاسخ به این سئوال نیاز به واکاوی و بررسی پروژه های عظیمی دارد که در بسیاری از شهر ها از جمله در شیراز در حال اجرا است؛ ناظران ساختمان در پروژه هایی با متراژ کمتر از 4000 مترمربع بایستی به صورت سیستمی و تصادفی از طرف سازمان نظام مهندسی به مالک معرفی شوند.

در پروژه های بزرگی که بیش از 4000 متر مربع مساحت دارند، شهرداری به مالکان مجوز داده تا ناظران ساختمانی را خودشان انتخاب کنند و این شروع بستری ناسالم برای تخلفات گسترده است.

ناظران ساختمان را تحت فشار قرار می دهند یکی از اعضای نظام مهندسی استان فارس معتقد است که به صورت طبیعی ناظر پروژه موظف است در صورتی که تخلفی طی مراحل ساخت ساختمان اتفاق بیفتد به شهرداری گزارش دهد و جلو پروژه را بگیرد.

وحیدی در گفتگو با ایلنا و با طرح این سئوال که آیا ناظری که راسا توسط مالک انتخاب شده و حقوق بگیر مالک پروژه است قدرت ایستادگی در برابر تخلفات احتمالی مالک را خواهد داشت؟ می گوید: به دلیل اینکه ناظر توسط خود مالک انتخاب شده و یک رابطه مالی مستقیم بین طرفین ایجاد شده این فرصت جهت مالک ایجاد می شود تا ناظران ساختمان را تحت فشار قرار دهد تا در برابر تخلفات احتمالی سکوت کرده و روند معیوب ساختمان را تأیید کند.

وی ادامه می دهد: این رویه مذموم می تواند منجر به شکل گیری ساختمان های عظیم، اما فاقد استاندارد شود و احتمال ایجاد یک تراژدی شیبه به متروپل در چنین ساختمان هایی وجود خواهد داشت.

این طراح و ناظر تاسیسات ساختمان با بیان اینکه جامعه مهندسان افراد تحصیلکرده و پاکدستی هستند و بار ها نسبت به این موارد هشدار داده و درخواست انتخاب ناظران در ساختمان های بزرگ به صورت سیستمی را داده اند، می گوید: متاسفانه افراد ذینفع مانع از اصلاح این رویه فساد انگیز شده اند؛ حادثه متروپل می تواند زنگ خطر بزرگی برای مسئولان شهرداری شیراز باشد که ساختار انتخاب ناظران در ساختمان های بزرگ را اصلاح کنندتا بتوان با نظارت بهتر بر روند ساختمان های بلند مرتبه از حوادث احتمالی در آینده جلوگیری شود.

رییس مجمع نمایندگان فارس با اشاره به اینکه امکان دارد سرنوشت بعضی از ساختمان های قدیمی در شیراز به ساختمان متروپل گره بخورد، می گوید: امکان دارد هتل آسمان در شیراز هم دچار اتفاقاتی مانند متروپل شود، زیرا به نظر هتل آسمان شیراز متروپل دیگری است و شباهت هایی بین این دو وجود دارد که اگر خدای نکرده این اتفاق در این هتل 17 طبقه رخ دهد بسیار بدتر از حادثه متروپل آبادان خواهد بود.

علیرضا پاک فطرت در گفتگو با ایلنا و با بیان اینکه در روز های نخست ضابطه هتل آسمان شیراز 6 طبقه بود، اما مالک این هتل رفته رفته با اضافه کردن دو طبقه آن را به حدود 17 طبقه رساند، تصریح می کند: در صورت بروز حادثه ای مانند آتش سوزی و یا زلزله در این هتل که در کوچه 12 متری واقع شده احتمال فاجعه ای بدتر از متروپل غیر ممکن نیست.

سکوت مسئولان فارس در رابطه با هتل آسمان جای ابهام دارد رییس مجمع نمایندگان فارس با اشاره به اینکه سکوت مسئولان فارس در رابطه با هتل آسمان جای ابهام دارد، خاطرنشان می کند: زمانی که بنده شهردار شیراز بودم دادگستری رأی به تخریب داد، اما زمانی که به عنوان شهردار اقدام به اجرای رای کردیم متوجه شدیم که این ساختمان بر سر مردم و مدرسه های اطراف ریزش می کند که اقدام به توقف رای کردیم؛ در نهایت مقرر شد که مالک اقدام به حذف ساخت و ساز ها بر پروانه و تخریب 650 متر از این هتل کند، اما این امر تا کنون اجرایی نشده است.

نماینده شیراز و زرقان با اشاره به اینکه پس از اجرا نشدن رای، مالک هتل آسمان دوباره اقدام به ساخت و ساز کرد، می گوید: اتمام و به بهره برداری رسیدن پروژه هایی مانند هتل آسمان به ظاهر مناسب سرمایه گذاری است، اما نباید فراموش کرد که این پروژه در آینده ای نه چندان دور با مشکل مواجه خواهد شد.

پروانه هتل آسمان هم به صورت رانتی صادر شد رییس مجمع نمایندگان فارس با بیان اینکه متاسفانه پروانه هتل آسمان شیراز هم به صورت رانتی صادر شد، بیان می کند: قطعا صدور پروانه هتل در مرکز شهر و با این تعداد طبقات به راحتی امکان پذیر نیست.

صدور این پروانه به مالک هتل آسمان بسی جای تعجب و ابهام دارد.

نماینده شیراز و زرقان با اشاره به اینکه شوربختانه در حال حاضر شهرداری، شورای شهر موضوع هتل آسمان را دنبال نمی کند، یادآور می شود: در صورتی که این اتفاق برای چنین ساختمان هایی رخ دهد مسئولان با هزینه کردن از پول بیت المال اقدام به رفع و رجوع کردن مشکل می کنند.

سازندگان متروپل با عنوان سرمایه گذار در حال انجام فساد بوده اند وی با بیان اینکه متاسفانه اتفاقی که در اثر ریزش ساختمان در آبادان رخ داد به هیچ وجه قابل تصور نیست، ادامه می دهد: ریزش ساختمانی که هنوز به طور کامل به بهره برداری نرسیده بیانگر آن است که سازندگان این ساختمان بدون پایبندی به هیچ ضابطه ای به صورت گستاخانه اقدام به احداث کرده اند.

پاک فطرت با اشاره به اینکه متاسفانه سازندگان ساختمان متروپل از زمان احداث این ساختمان با استفاده از واژه سرمایه گذار در حال انجام فساد بوده اند، تصریح می کند: این اقدامات بیانگر عمق فساد در کشور است که بعضی از افراد با عنوان سرمایه گذاری از بسیاری از ارگان ها سو استفاده می کنند و بعضا از قانونی عمل کردن مدیران ناراضی اند.

پاک فطرت با اشاره به اینکه خلاء قانونی زیاد در بخش ساختمان وجود ندارد، بیان می کند: بی شک قانون نظام مهندسی کشور یکی از قوانین مترقی این حوزه است که البته در حال بازنگری است و اجرا یا عدم اجرا ی قانون از نکات مهم آن است.

حدود 100 ساختمان در بخش فنی و تاسیسات شیراز آسیب پذیر است رجبی رییس سابق نظام مهندسی و ساختمان کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر در جریان اتفاق دقیق حادثه متروپل نیستم می گوید:، اما ذکر این نکته ضروری است که زمانی که حادثه پلاسکو رخ داد سازمان نظام مهندسی گزارشی را به سازمان نظام مهندسی کشور اعلام کرد که در آن گزارش اعلام شد که تعداد زیاد و حدود 100 ساختمان در بخش فنی تاسیسات و.

شیراز آسیب پذیر است.

فرج الله رجبی در گفتگو با ایلنا و با اشاره به اینکه اصول نگهداری ساختمان به عنوان یکی از مقررات ملی در ساختمان باید رعایت شود، می افزاید: نگهداری ساختمان ها در شهر ها باید تحت نظارت یک تیم تخصصی انجام شود و این مرکز تخصصی باید به صورت جدی تمام مسایل را پایش و بررسی کند.

وی بر لزوم دقیق نظارت توسط شهرداری و نظام مهندسی بر ساختمان ها تاکید می کند و می گوید: چک شدن طرح ها توسط این دو سازمان و نظارت دقیق باید به صورت جدی اتفاق بیفتد.

رجبی اعتقاد دارد که مکانیزم دقیق و وجود ناظر مقیم باید برای احداث ساختمان هایی مانند متروپل مشخص شود و این در حالی است که نظارت های شهرداری و نظام مهندسی برای ساخت ساختمان هایی مانند متروپل کفایت نمی کند.

رییس سابق نظام مهندسی کشور با اشاره به اینکه برای ساخت ساختمان های بزرگ مقیاس، باید مستند های دقیق وجود داشته باشد، می گوید: قطعا ناظر مقیم باعث می شود تا ساخت و ساز های اضافی و مازاد بر پروانه انجام نشود.

عضو سابق کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه اطلاع دقیقی از جزییات هتل آسمان در اختیار ندارم می گوید: شنیده ام که در سال های گذشته گروهی موضوع مقاوم سازی هتل آسمان را انجام دادند که برای روشن شدن موضوع و جلوگیری از ابهامات گزارش این اتفاق باید برای مردم و مسئولان تشریح و تبیین شود.


کلید واژه ها: ساختمان - سازمان نظام مهندسی - دیگر - ساخت - شیراز - مهندسان - آبادان - تلفات انسانی - نظام مهندسی - بهره برداری - سازمان نظام - پروژه - فاجعه - شهر آبادان - دوم خرداد - فرو ریختن - معماران - مسئولان - ناگهانی - کلانشهر - تراژدی - مهندسی - سازمان - ناظران - تصاویر - تابناک - اداری - گزارش - تلفات - نظارت

آخرین اخبار سرویس:
زنده زنده سوختن عروس در آتش جلوی چشم مهمانان

استخدام مشاور جذب و ثبت نام دانش آموزان در آموزشگاه معتبر در صادقیه

شهرستان دررود بهترین گردشگاه ییلاقی برای فصل تابستان

استخدام نقشه کشی برق و الکترونیک با حقوق و مزایای عالی در ماداکتو در البرز

رکوردزنی گرما در خراسان جنوبی/طبس دمای 48 درجه را تجربه کرد

رکورد زنی گرما در خراسان جنوبی/طبس دمای 48 درجه را تجربه کرد

افق شرعی گرگان؛ دهم تیر 1401

استخدام مدرس مجسمه سازی در موسسه آموزشی تصویرگران پویا اندیش در تهران

آمادگی کامل تاکسیرانی قم در برگزاری آزمون سراسری

دانلود نمونه سوالات استخدامی مربی امور تربیتی

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان، 10 تیر 1401

برگزاری دوره آموزشی رایگان برای نوآموزان در استان

هواشناسی فردا/افزایش سرعت وزش باد

هواشناسی ایران / هشدار درباره وزش باد و تنش گرمایی

پیش بینی پایان هفته گرم در سمنان

آغاز پیش ثبت نام پیاده روی اربعین از فردا + آدرس سامانه و شرایط

نمایشگاه توانمندیهای دانش آموزان در آزادشهر

معاون راهداری: جاده بادامک در اسلامشهر، بهسازی و ایمن سازی می شود

معاون راهداری: جاده بادامک در اسلامشهر، بهسازی و ایمن سازی می شود

داستان های مثنوی سرپیچی از پدر | حکایت های مثنوی

ذهن خود را به چالش بکشید /6 حیوان پنهان شده در تصویر را پیدا کنید

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه در 6 استان کشور

مادر شهید عبدالرضا عبدالهی به فرزند شهیدش پیوست

گذر از بیکاری با مهارت آموزی

بهسازی هزار کیلومتر از معابر محله های حاشیه ای و بافت های فرسوده

تهران تا چند روز دیگر گرم است؟

هیچ زائر ایرانی در مراکز درمانی سعودی در مدینه بستری نیست

آغاز پیش ثبت نام پیاده روی اربعین از فردا

آغاز عملیات زیبا سازی و مرمت هشت روستای آبدانان

پرداخت تسهیلات به واحد های آلاینده استان

بازدید بیش از 300 هزار نفر امسال از مناطق عملیاتی آذربایجانغربی

استخدام کارگر ساده با بیمه در شرکت پدیده دیار پاک در قزوین

90 درصد زائران ایرانی به مکه رسیدند

سامانه سلام حاجی آماده دریافت نظرات حاجیان

استخدام 7 عنوان شغلی در عسل افشان در آذربایجان شرقی

استخدام 10 عنوان شغلی در شرکت عسل افشان در تبریز

ارائه خدمات پزشکی به بیش از 31 هزار زائر

کمبود آب در بزرگترین کشتارگاه صنعتی جنوب شرق کشور

رکوردشکنی گرما در یک استان/ 15 شهر به دمای بالای 40 درجه رسیدند

آبرسانی به حیات وحش به همت محیط بانان در کهگیلویه و بویراحمد

استفاده از دستگاه آشکارساز در کنکور/ محرومیت برخی داوطلبان به خاطر موبایل

مهرماه، زمان برگزاری رویداد ملی «مدارس آینده»

تدارک برنامه های فراغتی تفریحی ویژه دانش آموزان و کانون نوجوانان منطقه 19

سفر رییس سازمان حفاظت محیط زیست به زنجان

واژگونی خودروی حامل دانش آموزان کنکوری در خواف

رقابت زبردستان در مسابقات روبیک مکعب

صدور بیش از یک میلیون و 100 هزارکارت ورود به جلسه کنکور 1401

ثبت نام 1500 نفر در رشته های آوایی مسابقات قرآن در فارس

هوای مازندران هفته آینده بارانی و خُنک

پایتخت تا چند روز دیگر گرم است؟

آغاز اعزام اردوهای راهیان نور غرب کشور از اصفهان

استخدام کارمند اداری با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت اسنپ فود در تهران

سوغات معنوی حجاج ایرانی برای جاماندگان

فسیل ها بسیار قدیمی تر از آن چیزی هستند که فکر می کردیم

افزایش 2 تا 3 درجه ای دما به دنبال گرمای زودرس تابستانی

ثبت بیش از 49 میلیون تردد جاده ای در محورهای آذربایجانغربی

کارشناسان دادگستری بازوی دستگاه قضا در سند تحول قضایی

برگزاری دومین جلسه تعیین تکلیف اماکن ناایمن منطقه 7

استخدام 5 عنوان شغلی در صاف فیلم نوین آذربایجان در آذربایجان شرقی

ترافیک نیمه سنگین در 9 جاده بین شهری

پیش ثبت نام پیاده روی اربعین از 10 تیر آغاز می شود

استخدام تکنسین تعمیر و نگهداری ماهر در خراسان رضوی

پیش بینی شرایط آرام جوی برای لرستان

تاکید بر رفعِ مشکلاتِ والدینِ شهدا

آغاز پیش ثبت نام زائران ایرانی اربعین حسینی از جمعه + لینک ثبت نام

استخدام نگهبان با سرویس در شرکت آریو پدیده البرز در قزوین

معرفی لرستان به عنوان استان پایلوت در حوزه معاونت طبیعی و جنگل

رقابت 26 هزار نفر در روز دوم کنکور در آذربایجان شرقی

تعاملات عتبه حسینی و حرم بانوی کرامت افزایش می یابد

عاقبت فراموش کردن ترمز دستی

حاکمیت جوی پایدار تا اوایل هفته آینده در اردبیل

وزش باد شدید ؛ روز شنبه در گلستان

برنامه های بزرگداشت شیخ صفی الدین اردبیلی مردم محور خواهد بود

تهران تا چند روز دیگر گرم است؟

افزایش دما و برخاستن گرد و خاک محلی در خوزستان

تیم های برتر المپیاد ورزشی فرهنگیان البرز معرفی شدند

پایان اعزام زائران سرزمین وحی در مازندران

رقابت بیش از 50 هزار داوطلب مازندرانی در آزمون سراسری

بکارگیری روزانه 900 پلیس در قرارگاه فرهنگی و اجتماعی طرح دریا

کاستی های آموزش درفضای مجازی و افت تحصیلی دانش آموزان جبران می شود

عطر و رنگ حنا در گذر مازاری های یزد

بکارگیری روزانه 900 پلیس در قرارگاه فرهنگی و اجتماعی طرح سالم سازی دریا

اعزام بیش از 2 هزار نفر از مددجویان به اردو های شوق زیارت

راه اندازی سامانه سلام حاجی برای ارتباط با حجاج 1401

واژگونی خودروی کنکوری ها در خواف

خرید 50 اتوبوس کارکرده بدون مجوز شورای شهر تهران

پیکرهای 35 شهید وارد کشور شد

اجرای طرح ویژه نظارت بر خدمات رفاهی مجتمع های بین راهی در قزوین

قرارگاه جهادی عدالت تربیتی و نصیب آموزشی برابر در استان بوشهر آغاز به کار کرد

نحوه درست کردن اجاق با قوطی حلبی

تخصیص یک ردیف اعتباری مخصوص ایمنی خطوط مترو

توفان گرد و غبار در نیمه غربی و جنوبی استان تهران

توفان گرد و غبار در نیمه غربی و جنوبی استان تهران

هشدار وقوع خطر آتش سوزی در مراتع و جنگل های استان سمنان

تداوم «گرما» طی امروز و فردا

مددجویان بهزیستی هرمزگان برای بهره مندی از معافیت هزینه آب، برق و گاز چه کنند؟

توفان گرد و غبار در نیمه غربی و جنوبی استان تهران

ماشین کنکوری ها واژگون شد | واژگونی خودروی کنکوری ها از شادی پس از آزمون

ببینید | از انگلیس تا مکه مکرمه با پای پیاده | این زائر 11 ماه در راه بود

جمع آوری انشعابات غیرمجاز آب در دشت ورامین

هتل آسمان شیراز «متروپل» دیگری است؟

هتل آسمان شیراز «متروپل» دیگری است؟