مطالب مرتبط:
به بهانه ریزش متروپل
یادداشت/ به بهانه ریزش متروپل
به بهانه ریزش متروپل
بازی فولاد-سپاهان به بهانه همدردی با قربانیان متروپل بدون تماشاگر شد!
فرماندار آبادان: هر لحظه امکان ریزش ساختمان متروپل وجود دارد
-234 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 8 خرداد 1401 ساعت 09:502022-05-29سياسي

به بهانه ریزش متروپل


🖋محمدمنان رییسی، دانشیار معماری و رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران - 🖋محمدمنان رییسی، دانشیار معماری و رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران بار دیگر یک ساختمان بلند مرتبه در ایران فرو ریخت و بحث درباره قاصر و مقصر و مسائلی نظیر لزوم رعایت ایمنی و مقررات ملی ساختمان و.

، بحث داغ روز شده است.

نگارنده ضمن عرض تسلیت به ویژه به مردم شریف آبادان و بازماندگان این حادثه تلخ، ترجیح می دهد به جای آنکه به روش مرسوم، بحث را به مسائل دست دومی نظیر لزوم رعایت ایمنی و مسائل فنی در بلند مرتبه ها تقلیل دهد، موضوع را از یک پله عقبتر محل بحث قرار دهد.

آن طور که در برخی مجامع علمی و همچنین مدیریتی مطرح است، دلیل اصلی ترویج توسعه عمودی و بلند مرتبه سازی، محدودیت زمین و لزوم صرفه جویی در مصرف زمین با رویکردی اقتصادی و مقرون به صرفه است.

این نگاه، که نگاهی وارداتی و برگرفته از تمدن معاصر غرب است را می توان برای اولین بار در مقالات و یادداشت های منتشر شده در مجله آرشیتکت (اولین و تنها مجله تخصصی معماری و شهرسازی در اوایل دوره پهلوی دوم) مشاهده نمود.

حدود 80 سال پیش، اژدری در مقاله ای در این مجله، مدیران، سرمایه گذاران و حرفه ورزان را با این عبارات، توصیه به جایگزینی توسعه عمودی در مقابل توسعه افقی کرد: "راه حلی که آنها (کشورهای غربی) برای مسکن دادن اشخاص پیدا کرده ­اند از هر حیث، مقرون به صرفه ­تر است.

به این معنی که از ساختمان­های بزرگ دارای چندین طبقه و هر طبقه دارای چندین آپارتمان و یا اتاقهای متعدد استفاده می­شود.

اینجانب نظر سرمایه ­دارن کشور را به این موضوع جلب میکنم که با اجرای چنین برنامه ­ای علاوه بر آنکه خدمت بزرگی به مردم بی خانمان ایران خواهند کرد از سرمایه خود نیز استفاده مشروع و مطمئنی خواهند برد".

چند سال بعد، با تصویب قوانینی نظیر قانون تملک آپارتمان ها در سال 1343 برای تشویق احداث ساختمان های بلند، این رویکرد رسما صورت قانونی پیدا کرد و متاسفانه تا به امروز که بیش از چهل سال از انقلاب اسلامی سپری شده است نیز همچنان، رویکرد غالب شهرسازی در ایران اسلامی است.

به نظر می رسد آنچه که سبب توجیه اولیه این رویکرد شده بود و هنوز هم به همان توجیه استناد می شود، مقرون به صرفه بودن آن در مقایسه با رویکرد توسعه افقی باتوجه به محدودیت زمین است؛ گرایش به بلندمرتبه سازی و آپارتمان سازی از یک سو و گرایش به کوچک سازی و سلول سازی از سوی دیگر، البته از نظر اقتصاد سرمایه داری توجیه دارد.

زیرا وقتی ساختمان ها و خانه های سنتی و وسیع، جای خود را به آپارتمانهای کوچک امروزی می دهد، ما مجبور به هزینه های مختلفی در شهرهای امروزی می شویم که همه این هزینه ها در مجموع، به سود بنگاه ها و کارتل های اقتصادی است.

مثلا در سبک زندگی آپارتمانی، اغلب برای مهمان دعوت کردن باید به رستوران مراجعه کنیم و برای پذیرایی از مهمانانمان در رستوران، هزینه پرداخت کنیم؛ و یا برای تربیت کودکانمان باید آنها را به مهد کودک ببریم و هزینه کنیم.

برای ورزش و تحرک باید به باشگاه برویم و هزینه کنیم.

حتی برای محصولات ساده و اولیه غذایی و خوراکی که قبلا بسیاری از آنها در خانه های سنتی تهیه می شد باید به مغازه ها مراجعه کنیم و هزینه پرداخت کنیم.

به این ترتیب چرخ های نظام سرمایه داری به ظاهر می چرخد؛ اما در همین راستا، نگارنده در خصوص مقایسه هزینه های توسعه افقی (که الگوی رایج در سبک زندگی اسلامی ایرانی بود) در مقایسه با توسعه عمودی که الگوی رایج در سبک زندگی معاصر است، سوالاتی را به شرح زیر تقدیم می دارد: - آیا برای مقایسه اقتصادی بودن توسعه افقی در مقایسه با توسعه عمودی، به جز محاسبه هزینه های مستقیم (نظیر هزینه زمین)، هزینه های غیر مستقیم نیز که بعضا تا چندین برابر هزینه های مستقیم برآورد می شوند مورد توجه دست اندر کاران قرار می گیرد یا خیر؟ - حسب برخی تحقیقات علمی، یکی از هزینه های پنهان توسعه عمودی، آلودگی هوا و تاثیر ساختمان های بلند مرتبه بر انباشت آلودگی به ویژه در کلانشهرها است.

اکنون به صورت سالیانه، چندین هزار نفر فقط در شهر تهران به علت آلودگی هوا جان می سپارند.

هزینه حاصل از تاثیر توسعه عمودی بر انباشت الودگی هوا و افزایش مرگ و میر شهروندان در محاسبات اقتصادی طرفداران بلند مرتبه سازی جایی داشته است یا خیر؟ - حسب تحقیقات متعدد علمی، آسیب های اجتماعی و جرم خیزی در مجموعه های بلند مرتبه و متراکم به مراتب بیشتر از بافت های افقی و کم تراکم است.

آیا تاکنون هزینه های حاصل از این نوع آسیب های اجتماعی (اعم از سرقت، ناامنی و.

) و تاثیر بلند مرتبه سازی بر تشدید این نوع آسیبها در محاسبات اقتصادی طرفداران بلند مرتبه سازی جایی داشته است؟ هزینه های هنگفت انتظامی و قضایی آسیب های اجتماعی (اعم از هزینه گرمخانه ها و روند قضایی و نگهداری برخی مجرمان در زندان و .

) در این محاسبات دیده شده است یا خیر؟ - الگوی معماری ساختمان های مسکونی، تاثیرات غیر قابل انکاری بر رفتار و تربیت کودکان ما دارد.

در سبک زندگی آپارتمان نشینی، کودکان ما در بسیاری از موارد با محدودیت های مختلف رفتاری مواجه هستند و برای مثال، کمترین جست و خیز آنها از سوی بزرگترها به دلیل رعایت حال همسایه ها (به ویژه طبقات پایینتر) با محدودیت و سرکوب مواجه می شود.

کودکی که در چنین فضاهای محدود و قفس مانندی رشد می کند از پاسخگویی به بسیاری از نیازهای فیزیکی، روحی و روانی متناسب با سن خود محروم می شود و نتیجه­ی این محرومیت ها در سال های بعد و در سنین جوانی، به صورت معضلات مختلف، در رفتارهای اجتماعی آنها بروز می یابد.

آیا هزینه این نوع معضلات رفتاری که بعدها در رفتار کودکان امروز (جوانان فردا) بروز می یابد در محاسبات اقتصادی آپارتمان سازی و بلند مرتبه سازی دیده شده است؟ آیا بین الگوی معماری ساختمان و افزایش تنش های خانوادگی در خانواده های امروز ایرانی (در مقایسه با خانواده های سنتی) هیچ رابطه ای وجود ندارد؟ آیا بین افزایش نرخ نزاع در بین زوجین و افزایش مستمر نرخ طلاق با الگوهای رایج معماری و شهرسازی ما هیچ نسبتی وجود ندارد؟ آیا هزینه های احتمالی این نوع نسبت ها در محاسبات اقتصادی آپارتمان سازی و توسعه عمودی دیده می شود؟ - توسعه عمودی در بسیاری از موارد، انسان ها را از دریافت برخی مواهب طبیعی (نظیر دریافت نور طبیعی و.

) محروم می نماید.

برای مثال، سایه اندازی ساختمان های بلند بر ابنیه مجاور (که امروزه در بسیاری از خیابان ها و کوچه های تهران و دیگر کلانشهرهای ما به راحتی قابل مشاهده است) سبب می شود شهروندان در اغلب ساعات روز از امکان بهره مندی از نور طبیعی خورشید محروم باشند که این امر سبب می شود بدن آنها، نیاز طبیعی خود را به لحاظ مسائلی نظیر تامین کافی ویتامین دی و .

که با دریافت نور خورشید رابطه مستقیم دارد تامین نکند و در نتیجه، طی سالهای بعد، با انواع بیماری ها و مسائل مختلف پزشکی مواجه می شوند.

آیا چنین هزینه های پنهان و غیر مستقیمی در محاسبات اقتصادی ترویج دهندگان بلند مرتبه سازی جایی داشته است؟ در همین خصوص، ابهامات و سوالات متعدد دیگری نیز می توان مطرح نمود (نظیر تناقض توسعه عمودی با اصول سبک زندگی اسلامی ایرانی نظیر عدم رعایت حریم و اشراف بصری و.

).

اینکه با توجه به شکل گیری کلانشهرها و افزایش جمعیت و محدودیت منابع، راه حل چیست از حوصله این یادداشت کوتاه خارج است و به مجال دیگری واگذار می شود.

اما عجالتاً مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در نظر دارد این نوع هزینه های پنهان را با انجام پژوهشی با عنوان ارزیابی آثار و پیامدهای چندوجهی رویکرد چیره شهرسازی در شهر تهران که به تازگی فراخوان عمومی شده است برآورد نماید تا مشخص شود که ترویج بلند مرتبه سازی و آپارتمان سازی در نظام شهرسازی ما تا چه حد مقرون به صرفه است و نسبت هزینه - فایده آن برای شهر و مدیریت شهری به چه نحو است.

گرچه ضرورت داشت که این مهم چند دهه زودتر و در دوره های مدیریت شهری قبلی انجام می گرفت اما امید است با انجام این پژوهش، هزینه های پیدا و پنهان رویکرد چیره و جاری شهرسازی در نظام شهرسازی ما برآوردی دقیق و همه جانبه شود.


کلید واژه ها: برنامه ریزی - شهر تهران - ساختمان بلند مرتبه - مقررات ملی ساختمان - رییس - مسائل - مطالعات - ساختمان - معماری - برنامه - تهران - رعایت - ایمنی - صرفه جویی - صرفه - زمین - در ایران - محدودیت - وارداتی - اقتصادی - مقررات - آبادان - توسعه - تسلیت - موضوع - ایران - حادثه - بهانه - مقصر - قرار

آخرین اخبار سرویس:
سخنان منسوب به معاون اول رییسی چه بود ؟ / تکذیب اظهارات منتسب به مخبر درباره حقوق بازنشستگان

دستور رییس جمهور درباره موضوع حجاب

جهاد تبیین وظیفه ذاتی تبلیغات اسلامی است

عامل نشر اکاذیب علیه ملت ایران و عراق دستگیر شد

شناسایی بزرگترین باند فرار مالیاتی در تهران و البرز

استخدام کارشناس ناوگان در شرکت جانبو در تهران

استخدام گروه صنعتی آریاز تأمین پایدار

شهرداری قم دغدغه نهادینه کردن سیره شهدا را دارد

داستان افنجار وحشتناک در پردیس چه بود+ ویدئو

مجوز افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی و دندانپزشکی

مجوز افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی و دندانپزشکی

تعطیلی یا پلمپ شهرداری ویسیان صحت ندارد/ پیگیر رفع مشکلات کارکنان هستیم

دستور رییس جمهور درباره موضوع حجاب

تماشا کنید: کمر فولاد هم خم شد / تصمیمات بانک مرکزی و وزارت صمت چه بر سر صنعت فولاد ایران آورد؟

استخدام اپراتور لیزر در مطب پوست و مو دکتر طرزی در تهران

رونمایی از پوستر هشتمین دوره جشنواره رسانه ای ابوذر

تایید قطعی سلامت کنکور 1401

کمیته حقیقت یاب بین ایران و لبنان برای تعیین سرنوشت 4 دیپلمات ایرانی تشکیل شود

سلامت کنکور 1401 تایید شد

رییس کل دادگستری فارس: آموزش بالینی علم حقوق ضروری است

واکنش سازمان ملل به ادعای رابرت مالی درباره برجام

صالحی: اگر در احیای برجام تعلل کنیم، وارد کلاف سردرگمی می شویم که باز کردنش با خداست

«شَرخر»ها و بیماری‭ ‬شدید‭ ‬اقتصاد‭ ‬ایران

سفر وزیر نیرو به جمهوری آذربایجان

درخواست جمعی از اهالی بهبهان به دادستان کل کشور برای جلوگیری از تاسیس سد مارون 2

دانشگاه ها به تدریس درس آشنایی با دفاع مقدس توجه ویژه داشته باشند

غار محل سکونت «عزیز غارنشین» ثبت ملی می شود

امروز در مقابل آمریکا دست برتر داریم

پای دُبی به متاورس باز شد

رییسی سالروز استقلال الجزایر و ونزوئلا را تبریک گفت

استخدام مشاور املاک در املاک هیرو در تهران

رونمایی از یادمان شهید مولوی و سند هویتی شهید بابا احمدی در شهرداری قم

پیگیری 20 و رفع تصرف زمین های ملی در ساحل حاجی بکنده شهرستان رشت

نظارت برای ناوگان حمل و نقل در پایانه های مسافربری سیستان وبلوچستان

حمایت ایران از تداوم روند رو به پیشرفت فرآیند سیاسی در لبنان

دیدار فرزند حمید نوری با امیرعبداللهیان

ندای فطرت با تکیه بر حیا و عفت در «صدایی که از اعماق وجودم می آمد»

گفت وگوی نماینده ویژه نروژ در امور سوریه با خاجی

حقوق معلمان با رتبه بندی چقدر می شود؟

ساحل صورتی ایران در چابهار

در طرح رتبه بندی معلمان چگونه می توانند اعتراض کنند؟

مصوبه تشکیلات و آیین نامه دادرسی دیوان عدالت اداری مغایر با سیاست های کلی شناخته شد

ممنوعیت جدید پاشنه بلند و جوراب نازک برای زنان

بیماری شناسی سیاسی در ایران امروز

استخدام منشی در یک شرکت معتبر در تهران

افزایش حقوق بازنشستگان همچنان در بلاتکلیفی محض!

دوستی اعراب و اسراییل چه بر سر خاورمیانه می آورد؟

برگزاری بزرگترین رویداد قرآنی شهرستان های جنوب غرب استان تهران در اسلامشهر

برگزاری بزرگترین رویداد قرآنی شهرستان های جنوب غرب استان تهران در اسلامشهر

امید می رفت که ایران اراده ای برای توافق نشان دهد

دریافتی سفر نظارتی رییس مجلس به کهگیلویه و بویراحمد

رییسی: ترویج فساد در ایران اقدامی سازمان یافته است

واکنش سازمان ملل به ادعای رابرت مالی درباره برجام

دیدار فرزند حمید نوری با امیر عبداللهیان

تأکید نماینده سازمان بر تداوم همکاری های ایران برای استقرار صلح در یمن

اعلان قرمز برای استرداد سارقان بانک ملی به صدا در آمد!

تیپای خاص واسه موقعیت های مختلف؛ انقدر نگو کدوم مانتو رو کجا بپوشم بپر تو تا روشنت کنم

دیدار فرزند حمید نوری با امیر عبدالهیان

تأکید مشاور وزیر خارجه بر نقش ایران در دستیابی به صلح در یمن

توصیه جدید رییسی به آذربایجان

دریافتی سفر نظارتی رییس مجلس شورای اسلامی به کهکیلویه و بویراحمد

استخدام وکیل در شرکت بیمه ملت در کرمان

ببینید| جدیدترین تصاویر پیروز توله ایران یوز ایرانی

وزرای دارایی و بهداشت بریتانیا استعفا دادند

واکنش شهردار مشهد به نامه معاون دادستان مشهد

هشدار جدی درباره سهم عدالت

مجمع درباره مصوبه مجلس تشکیل جلسه داد

حجت الاسلام پناهیان: شهدا نماد قدرت جامعه ایران هستند

حجت الاسلام پناهیان: شهدا نماد قدرت جامعه ایران هستند

فرماندار بوشهر: اتاق خانم ها و آقایان در ادارات جدا باشد

دستور دادستان مشهد به شهرداری در مقابله با بدحجابان

حجاب مخصوص زنان نیست، شامل آقایان هم می شود

افتتاح بیمارستان هزار تخت خوابی مهدی کلینیک با سرمایه گذاری گروه اقتصادی گلستان

شرایط دریافت وام کارآفرینی برای زنان سرپرست خانوار + جزییات

ثبت تصویر «پلنگ ایرانی» برای اولین بار در منطقه سعدی کرمان

استخدام مدیر پروژه، سرپرست کارگاه، کارشناس دفتر فنی و کارشناس اجرا از تهران

مصوبه تشکیلات و آیین نامه دادرسی دیوان عدالت اداری مغایر با سیاست های کلی نظام شناخته شد

سلام «ّبیمه تعاون» به مخاطبین غیر فارسی زبان

استقرار حسابرسی برخط یک ضرورت مهم است

روز قلم و فرهنگ مطالعه در کیش

ویدئوکادوی فاخر و زیبای عمو پورنگ برای مادرش

1000 شغل صنعتی زیر آوار واحدهای راکد

مصوبه تشکیلات و آیین نامه دادرسی دیوان عدالت اداری مغایر با سیاست های کلی شناخته شد

دستور دادستان مشهد به شهرداری برای مقابله با بدحجابان

اتاق کار کارمندان خانم و آقا باید جدا شود | تهدید جدی فرماندار بوشهر

فعالین حوزوی و هیئتی مراقب نفوذ جریان سکولار باشند

داستان های مثنوی عدو شود سبب خیر | حکایت های مثنوی

وارد شدن شوک جدید به معلمان!/ این افراد مشمول رتبه بندی نخواهند شد

پور عباس : سال آینده به سمت آزمونهای هوشمند می رویم

زمان اجرا و نحوه پرداخت معوقات رتبه بندی معلمان

استخدام منشی اداری با بیمه در فرامید تجارت در تهران

مجمع مصوبه مجلس را در خصوص «عدم صلاحیت دیوان عدالت در رسیدگی به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی تایید نکرد

حجاب فقط مخصوص زنان نیست، شامل آقایان هم می شود

پرداخت 36 میلیارد تومان زکات

مرکز پژوهشی تل آویو: پهپادهای حزب الله توازن راهبردی هوایی را با اسراییل ایجاد می کند

سلام «ّبیمه تعاون» به مخاطبین غیر فارسی زبان

خیانت تازه داماد بی حیا به همسرش/ او با خواهر خانمش رابطه داشت!

تأمین زمین بیش از 10 هزار متقاضی مسکن ملی در استان سمنان

انتقاد عضو شورای شهر از به کارگیری نیروی خارج از ضابطه در شهرداری کاشمر

بررسی مصوبه مجلس برای اصلاح قانون تشکیلات دادرسی دیوان عدالت اداری در مجمع

به بهانه ریزش متروپل

به بهانه ریزش متروپل