موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - مجلس شوراي اسلامي - فراكسيون كارگري مجلس - تعيين تكليف - فراكسيون كارگري - تمديد قرارداد هروويه ميليچ - مرتضي اميري - مديريت منابع آب ايران - رضي - نوبخت - علامه حلي - انگولا - سجاد پذيرفته - سردار سرتيپ رهام بخش حبيبي - پردان - ماهو - استخوان سالم - شركت آب و فاضلاب شرق استان تهران

مطالب مرتبط:
بروزرسانی و همسان سازی بانک اطلاعات کدپستی
1401 سال شکوفایی در حوزه فناوری اطلاعات
فروش نان با استفاده از کارتخوان هوشمند در گلستان| 3 نانوایی پایلوت شدند
استفاده صنایع کوچک از فناوری برتر به امنیت اشتغال کمک می کند
جایگاه اصلی مدیریت فناوری اطلاعات در سازمانهای ایرانی کجاست؟
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 8 خرداد 1401 ساعت 09:172022-05-29سياسي

لزوم استفاده از فناوری اطلاعات برای هوشمند سازی فعالیت های شورای نگهبان


سخنگوی شورای نگهبان با تأکید بر لزوم استفاده از فناوری اطلاعات برای هوشمند سازی فعالیت های شورای نگهبان گفت: ما بر اساس سیاست های کلی انتخابات خود را مکلف می دانیم، - اما باید بایسته ها و الزامات آن فراهم شود.

خبرگزاری میزان بنا به اعلام پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، کارگاه علمی طرح تحول فناوری اطلاعات شورای نگهبان در روز های سوم تا پنجم خردادماه 1401 با هدف برنامه ریزی راهبردی چهارساله (تا 1404) در حوزه فناوری اطلاعات و حرکت به سمت تحول دیجیتال برگزار شد.

در این کارگاه، چهار کارگروه با تخصص های نرم افزار، شبکه و سخت افزار و امنیت متشکل از اداره کل رایانه، اداره کل انتخابات و کارشناسان منتخب رایانه ای دفاتر نظارت استانی در قالب گروه های هشت نفره برای نیل به اهداف کارگاه به رقابت پرداخته و گروه های برتر معرفی شدند.

در بخش دوم، فرآیند تدوین سند برنامه ریزی راهبردی فناوری اطلاعات شورای نگهبان، کمیته تلفیق، متشکل از اعضای منتخب کارگروه ها، ادارات کل منتخب شورا و همچنین دکتر صادقی مقدم معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان، با هدف تلفیق، یکپارچه سازی و تصمیم گیری درخصوص راهبرد های نهایی در روز های آینده، تشکیل خواهد شد.

قدم نهایی این طرح، تحول تدوین اقدامات های عملی برای نیل به این اهداف راهبردی در یک دوره چهارساله است.

از ویژگی های این دوره می توان به مشارکت طیف متنوع کارشناسان، اعم از ادارات کل و استانی اشاره کرد.

اضافه می شود که کارشناسان رایانه ای استان ها نیز در بخش کارگاه های آموزشی، به صورت برخط، در این دوره علمی آموزشی مشارکت داشتند.

دکتر ره پیک: برخی، برداشت های نادرستی از نظارت استصوابی دارند/ نظارت شورای نگهبان نظارت موثر است ره پیک قائم مقام دبیر شورای نگهبان طی سخنانی در این اردوی علمی ضمن گرامی داشت سوم خرداد، گفت: سوم خرداد حقیقتاً جزو روزهای بزرگ در تاریخ ایران است؛ از این روز با تعابیری مثل ایثار، فداکاری، شهامت، دین داری و وطن دوستی یاد می شود و اینها در واقع از خصوصیات جوهره انقلاب اسلامی است و خدا را شاکریم که این جوهره علیرغم گذشت ایام و فراز و نشیب های مختلف حفظ شده است و آنچه که اهمیت دارد و باید خیلی مورد توجه قرار بگیرد، همین جوهره انقلاب اسلامی است.

وی افزود: نقاطی در این ساحت از انقلاب اسلامی وجود دارد که به راحتی قابل دست کاری و تغییر نیست لذا هر چه که ما برای تقویت و حفظ این جوهره تلاش کنیم، این تلاش ها به استمرار حرکت انقلاب اسلامی منجر شده و آثار مثبت دنیوی و اخروی برای ما خواهد داشت.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به کارویژه این اردوی علمی در طراحی راهبردهای علمی، تصریح کرد: از جمله مقدمات تدوین راهبرد، قابلیت پیش بینی پذیری محیط است و یکی از علت هایی که قابلیت اجرایی شدن برخی از اسناد بالادستی در روند اجرا را پایین می آورد، این است که قابلیت پیش بینی پذیری محیطی به دلایل مختلف داخلی و خارجی کم بوده است.

ره پیک با تاکید بر تهیه راهبردهای علمی برای حرکت در مسیر درست، ادامه داد: غیر از پیش بینی پذیری که باید به آن توجه شود، نوشتن راهبرد و استراتژی به مقدماتی مثل تعیین اهداف، چشم اندازها و رسالت ها نیاز دارد لذا در تهیه راهبرد کلی برای رسیدن به اهداف و چشم اندازهای بزرگ، باید این موارد را مدنظر قرار داد.

وی افزود: از نظر دیگر، راهبرد مفهومی است که از جهات مختلف به اولویت ها مقید می شود و بهترین مسیر رسیدن به هدف را به ما نشان می دهد، چیزی شبیه به نقشه های مسیریابی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، از این رو برای نوشتن یک راهبرد دقیق و درست، باید مراحل و مقدمات لازم طی شود.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه موضوع فناوری اطلاعات بحثی بسیار جدی و مهم است، به حاضران در این اردوی علمی توصیه کرد که چارچوب ها و اهداف در فرایند راهبرد نویسی را کاملا رعایت کنند.

ره پیک در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در شورای نگهبان یک هدف بسیار مهم وجود دارد و آن نظارت است، تاکید کرد: اقداماتی در سطح کشور انجام می شود که نظارت بر بخشی از آنها طبق قانون، به شورای نگهبان واگذار شده است، بر همین مبنا اگر قرار است برای شورای نگهبان با چنین جایگاه رفیعی راهبرد نوشته شود، باید راهبردها در حیطه اهداف و ماموریت های این نهاد باشد.

وی، نظارت شورای نگهبان را نظارت موثر دانست و اظهار داشت: برخی، برداشت های نادرستی از نظارت استصوابی می کنند، حال اینکه نظارت استصوابی در واقع همان نظارت موثر است و در تمام کشورهای دنیا هم نهاد یا نهادهای مشخصی وظیفه چنین نظارتی را برعهده دارند.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان تاکید کرد: غایت فعالیت شورای نگهبان انجام یک نظارت موثر است و در این فعالیت علمی تلاش شود پیشنهادهایی ارائه گردد که بتوانیم این نظارت موثر را بهتر و با دقت بیشتر انجام دهیم.

در واقع این چتر فناوری اطلاعات با همان نگاه اولویت ها باید گسترده شود و این کار لازم و مهم در معنای وسیع فناوری اطلاعات انجام شود.

ره پیک اضافه کرد: ناظر وقتی قرار است نظارت انجام دهد، باید این نظارت منجر به تولید اعتماد شود و در واقع، نظارت موثر وقتی می تواند جریان پیدا کند که ضمیمه و پیوست آن اعتمادسازی باشد.

مثلا در مورد انتخابات الکترونیک، شورای نگهبان هنوز هم با بعضی بخش های پیشنهادی مجریان موافقت نکرده است؛ علت عمده این امر آن است که آن بخش ها نه تنها تولید اعتماد نمی کنند بلکه ممکن است اعتماد موجود بین مردم را هم دچار خدشه کنند.

وی با بیان اینکه برخی فعالیت های شورای نگهبان در حوزه انتخابات قضا و جبران ندارد، گفت: به طور مثال در روز برگزاری انتخابات، اگر وظایف به درستی انجام نشود، نمی توان گفت که هفته بعد این وظیفه را انجام خواهیم داد بنابراین وجود دقت، سرعت، امنیت و صحت که از مقدمات ایجاد اعتماد در برگزاری انتخابات است باید مورد توجه قرار گیرد.

** تاکید طحان نظیف بر لزوم استفاده از فناوری اطلاعات برای هوشمند سازی فعالیت های شورای نگهبان هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان پنج شنبه (5 خرداد 1401) طی سخنانی در همایش علمی طرح تحول فناوری اطلاعات شورای نگهبان که به همت اداره کل رایانه این نهاد به مدت 3 روز در کرج برگزار شد با اشاره به اینکه حرکت شورای نگهبان در مسیر تحولی است، گفت: از راهبردنویسی تا اجرای آن فاصله وجود دارد، اما برخی اقدامات، طلیعه برداشتن گام های موثر و تحولی را نوید می دهد البته باید در انجام کار های اساسی تا حصول نتیجه ثابت قدم بود و این فاصله ها را کوتاه کرد.

وی با بیان اینکه جریان علمی به کاربست های خیره کننده در عرصه علوم رایانه و داده رسیده که متخصصان داخلی هم در این خصوص از بهره های بالایی دارند و علاوه بر شرکت های خصوصی دانش بنیان، نهاد های حاکمیتی و دولتی نیز علاقمند به استفاده از علوم نوین مانند هوش مصنوعی در حوزه های فعالیت خود هستند، ادامه داد: دغدغه هایی میان اعضای شورای نگهبان نیز وجود دارد که تا حد امکان از این ظرفیت، برای انجام وظایف این شورا استفاده شود.

طحان نظیف با اشاره به چهار وظیفه اصلی شورای نگهبان یعنی بررسی مصوبات از جهت انطباق با شرع مقدس و قانون اساسی، تفسیر قانون اساسی، پاسخ به شکایات شرعی مردم از مصوبات نهاد ها که در قالب استعلامات دیوان عدالت اداری به این شورا ارسال می گردد و همچنین نظارت بر اجرای انتخابات، اظهار داشت: باید در طرح تحول فناوری اطلاعات بررسی شود که چگونه می توان بیش از پیش، فناوری را در انجام این وظایف مهم به خدمت آورد.

وی در ادامه با ذکر مثال هایی در این باره، ضمن تأکید بر بهره مندی از این ظرفیت در بررسی مصوبات، اضافه کرد: رویه های شورای نگهبان، سرمایه های شورا هستند که در یک سیر تاریخی بیش از 40 ساله با آمد و شد فق ها و حقوقدانان مختلف در شورا شکل گرفته اند.

برای شورا وحدت رویه و در نظر داشتن سوابق قبلی اعم از مصوبات مشابه قبلی، اصول مورد استناد در اعلام مغایرت و متن نظرات قبلی اهمیت دارد.

تدوین الگوریتم های مبتنی بر بررسی های فقهی و حقوقی، داده کاوی نظرات و میراث فق ها و حقوقدانان، داده کاوی قوانین بودجه و کمک به اصلاح ساختار آن، رصد و تجمیع و تحلیل اطلاعات تخصصی درباره مصوبات و ارائه داشبورد های مبتنی بر داده های تصمیم گیری، جزو مواردی هستند که نیاز داریم در خصوص آن ها ساعت ها به بحث و بررسی بپردازیم.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه با تاکید بر لزوم استفاده از این فناوری در حوزه انتخابات، افزود: استفاده از فناوری به تسریع فرآیند های انتخابات کمک خواهد کرد و باید ابعاد مختلف آن را بررسی کنیم.

البته باید به نکته توجه نمود که شورای نگهبان در انتخابات ناظر است نه مجری، اما ناظر باید پابه پای مجری انتخابات و البته به صورت مستقل، آمادگی خود برای هر روش برگزاری انتخابات حفظ کند تا بتواند نظارت دقیق و موثری در انتخابات داشته باشد.

وی ضمن بیان تکلیف سیاست های کلی انتخابات در این باره، با تأکید بر اینکه فرآیند انتخابات باید اطمینان آور باشد، اظهار داشت: بر اساس بند 12 سیاست های کلی انتخابات، دستگاه های مربوط باید تمهیدات لازم بهره گیری از فناوری های نوین در جهت حداکثرسازی شفافیت، سرعت و سلامت در اخذ و شمارش آراء و اعلام نتایج را فراهم آورند که بار ها گفته شده است شورای نگهبان با انتخابات الکترونیک موافق است مشروط بر اینکه زیرساخت های فنی، امنیتی و بعضا حقوقی به صورت اطمینان بخش وجود داشته باشد و به عنوان نمونه برخی مشکلات مثل اشکالاتی که در دوره اخیر در احراز هویت وجود داشت، تکرار نشود.

برای شورای نگهبان حفاظت از آرا تک تک مردم مهم است.

طحان نظیف در پایان با اشاره به اینکه همه نهاد های مرتبط در برگزاری انتخابات در حدود وظایف خود باید مسئولیت پذیر باشند، ابراز امیدواری کرد: به نظر می رسد زمان کافی و منطقی برای همکاری دستگاه ها در این خصوص و اخذ تاییدیه ها و مجوز های فنی و .

وجود دارد.

ما با طرح های تحولی در حوزه فناوری کاملا همراه و موافقیم و حتی بر اساس سیاست های کلی انتخابات خود را مکلف می دانیم، اما باید بایسته ها و الزامات آن فراهم گردد.

امیدواریم با هوشمندسازی بیش از پیش فرآیند ها در این شورا، کمک کار و دستیار شورا در انجام وظایف خطیری که بر عهده دارد، باشید و شورای نگهبان از این طریق بتواند وظایف خود را با اتقان بیشتری انجام دهد.


کلید واژه ها: شورای نگهبان - فناوری اطلاعات - استفاده از فناوری - نگهبان - اطلاعات - اطلاع - شورای - فناوری - هوشمند سازی - کارگاه - سخنگوی شورای نگهبان - پایگاه اطلاع رسانی - انتخابات - اداره کل - استفاده - رایانه - گروه - برگزار - فعالیت - هوشمند - اطلاع رسانی - برنامه ریزی - حوزه فناوری - اداره - افزار - کارشناسان - تدوین سند - رایانه ای - سخت افزار - سازی

آخرین اخبار سرویس:
ایران جزو چند کشور موفق جهان در مقابله با کرونا است

استخدام شرکت پالیز دنیای سبز

تأکید مقامات تاجیکستان و چین بر توسعه روابط تجاری و کشاورزی

استخدام صنایع لوستر اورانوس

ایران جزو چند کشور موفق جهان در مقابله با کرونا است

دادستان مرکز استان آذربایجان غربی برترین دادستان کشور شد

استخدام نیروی آقا جهت انجام امور اداری و دفتری در شرکت آسانسور اورند

استخدام نماینده علمی و فروش (فارمارپ) با حقوق ثابت، پورسانت عالی و بیمه

استخدام مسئول کنترل پروژه در شرکت کاویان پویش سناباد در تهران

کاظمی قمی: حکومت سرپرست افغانستان عاملان جنایت مرزی را مجازات کند

اخبار استخدام جانبازان و ایثارگران

استخدام کارشناس بازرگانی در گروه پزشکی امید شمس هشتمین در تهران

استخدام شرکت آنی طب یزد

استخدام شرکت صیانت گستر

ایجاد محدودیت نظارت بازرسین املاک با وجود محدودیت های قانونی

عزم راسخ دولت برای خدمت رسانی به مردم

پردیسان قم نیازمند توسعه زیرساخت ها/طرح مسکن ملی 100 هزار نفر به جمعیت آن اضافه می کند

پاکسازی از کدام وزارت خانه آغاز می شود؟

«حفاظت اطلاعات» از مؤثرترین ارکان قدرتمند در جنگ اطلاعاتی است

دومین دوره عمومی تربیت ارزیاب دروس حوزوی برگزار می شود

محموله ای که ایران برای ونزوئلا فرستاد

قطب درمانی جنوب اصفهان نیازمند نیروی انسانی و پزشک متخصص است

اشنویه مقصد سیزدهمین سفر شهرستانی استاندار آذربایجان غربی

بازدید معاون راهداری کشور از محورهای مواصلاتی اسلامشهر

هشدار افتا درباره بدافزار چاپلین

ورود پیکرهای مطهر 35 شهید به کشور

خرید 50 دستگاه اتوبوس کارکرده بدون مجوز شورای شهر تهران

دکتر سید محمدرضا بهشتی: انس با قرآن ویژگی بارز شهید بهشتی بود

صفحه شما هشتم تیر سیمای مرکز اصفهان

عدم تمایل رییس سازمان الحشد الشعبی عراق به نخست وزیری

اگر این درگیری ها نباشد که اقتصاد نمی چرخد!

سفر انفرادی به عتبات عالیات از مرزهای زمینی یک مطالبه عمومی است

استخدام کارمند اداری در شرکت نیرو پرداز انرژی در البرز

استخدام مسئول دفتر و کارشناس تحلیل داده در شرکت آتیه نگر آریو رسانه

استخدام وایرینگ کار (سیمکش) تابلو برق در شرکت نیرو پرداز انرژی در البرز

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت نیرو پرداز انرژی در شهرک صنعتی هشتگرد

استخدام شرکت تامین آتیه میدکو

تندروها مراسم شهید صدوقی در مسجد حظیره یزد را به آشوب کشیدند! / ویدئو

استخدام شرکت فناور گستر پیمان

استخدام کارمند اداری در موسسه مهاجرتی حقوقی امیر مهاجر سلطان در تهران

استخدام بازرگانی حلیمی نژاد

فرمانده مرزبانی فراجا با رییس کل دادگستری استان تهران دیدار کرد

وزیر کشور از مناطق زلزله زده اندیکا بازدید کرد

درخواست عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تهران درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

نماینده اردبیل: صنعت استان اردبیل توسعه و رونق می گیرد

68 هزار جانباز شیمیایی تحت پوشش بنیاد شهید هستند

قشم مرکز توسعه استارتاپ های کشور

دلربایی طنز حافظ به خاطر بازیگوشی در زبان ومعناست

جانشین نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت وارد مکه شد

استخدام پشتیبان سایت با بیمه و پاداش در شرکت رامین گشت ابر سام در تهران

ثبت آنلاین دادخواست بدوی دیوان عدالت اداری

مراسم عزاداری شهادت جوادالائمه (ع) در مکه و مدینه برگزار شد

مراسم شهید صدوقی در یزد به آشوب کشیده شد

غریب آبادی: پیگیر وضعیت ایرانیان به گروگان گرفته توسط آمریکا هستیم

ببینید | جمع بندی رییسی از نشست سران کشورهای خزر در دو کلمه: بسیارخوب و موفقیت آمیز!

راه اندازی میز خدمت حقوقی در کمیته امداد

آیا «اقتصاد اسلامی»، علمی برای توجیه «اقتصاد رژیم های سیاسی اسلامی» است؟

حوادث جاده ای امروز نتیجه توسعه نامتوازن است

رهایی از فرهنگ غرب، ثمره تلاش امثال شهید بهشتی است

شعار «ارتش فدای ملت» به یک فرهنگ تبدیل شده است

وزیر کشور وارد خوزستان شد

مستند «بی قرار» بر اساس زندگی شهید مدافع حرم علی امرایی روی آنتن شبکه پنج سیما می رود

تأسیس کتابخانه عمومی از مطالبات مردم شهرک پردیسان قم است

نخستین گردهمایی دبیران استانی گروه های جهادی حوزوی و دانشجویی در مشهد

افتتاح پروژه های عمرانی شهرداری تربت جام به مناسبت هفته قوه قضاییه

شهادت یک مرزبان ایران/ طالبان 2 مرزبان دیگر را به اسارت گرفتند؟

قانون درباره اصلاح مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان چه می گوید؟

استخدام شرکت نوین سازه

استخدام شرکت حمل و نقل مهر ترابر تهران

استخدام شرکت ساپاژو

شاید در انتخابات بعدی ظلم دیگری شود

تهی کردن مزیت قوانین با برخورد غیرکارشناسی در ساختارهای مدیریت نظام اقتصادی

لزوم تعامل موثر فرماندهی انتظامی و دستگاه قضایی

اقدامات ماندگاری با نام جهاد آبرسانی در هرمزگان به یادگار می ماند

شهر قم در سالروز شهادت امام محمد تقی(ع) غرق در عزا و ماتم شد

تحویل 330 پنل خورشیدی به عشایر چهارمحال و بختیاری

رییس دیوان عالی کشور : برخی وکلا برای پیروزی به هر قیمتی پرونده را طولانی می کنند/ نسبت به حقوق مردم بی تفاوت نیستیم

افتتاح 200 طرح خودکفایی و اشتغال مددجویان در پارسیان

پیکرهای مطهر 35 شهید تازه تفحص شده از مرز شلمچه به کشور بازگشت

وزیر امور اقتصاد و دارایی وارد خوزستان شد

بازدید تیم 115 نفره دادستانی تهران از زندان رجایی شهر/ دادستان تهران: اقدامات قابل توجهی در بحث بهداشت زندان رجایی شهر صورت گرفته است

افشاگری پولاد کیمیایی علیه پدرش| گوگوش من را از خانه بیرون کرد

جابه جایی ها در سپاه پاسداران عادی است/ مدعیان انقلابی گری، آمریکایی ها و صهیونیست ها فضاسازی کردند

دیدار عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با رییس آژانس ادیان گرجستان

100 هزار جانباز شیمیایی در کشور داریم/ ماهانه سه جانباز شیمیایی در کشور به خیل شهدا می پیوندند

رییس جدید سازمان حفاظت اطلاعات سپاه معارفه شد

استخدام خدمات کشاورزی راتون

از بدحجاب ها باید جریمه نقدی بگیریم/ احتمالا از خارج پول می گیرند تا بدون حجاب سوار موتور شوند/ دولت روحانی مخالف گشت ارشاد بود/ لباس زیر باید با لباس رو باشد

سفر قریب الوقوع مسئولان منابع طبیعی کشور به کهگیلویه و بویراحمد/ زاگرس نشینان از نابودی جنگل ها نگران هستند

حمله کیهان به مسیح مهاجری به خاطر شهید بهشتی

تأکید رییس کل دادگستری هرمزگان بر لزوم تقویت فرهنگ استفاده از وکیل

ابوالقاسمی در گفت وگو با شفقنا: ورود سیاسی بازی ها به اندیشه اسلامی، کارها را سخت تر کرده است/ از دین و امامان زیاد هزینه کردیم اما باورها هم مقداری دچار تردید شده است

رونمایی از تابلو شهید ترور سید عبدالکریم مخبر

رییس دادگستری استان مرکزی: تشکیل شعب تخصصی صنعتی در استان از ارجاع دعاوی به محاکم و دادسراها جلوگیری می کند

استخدام فروشنده موبایل با حداقل مدرک دیپلم در مجموعه ایماهمراه (مایکروتل)

اقدامات ماندگار «جهاد آبرسانی»/ سپاه عطش هرمزگان را فرو می نشاند

استخدام مجموعه پود ایران

معلمان بخوانند / رتبه بندی فرهنگیان متوقف شده است؟

استخدام نیروی خدمات با بیمه در شرکت پدیده دیار پاک در قزوین

استخدام کارشناس فنی در شرکت گرایش تازه پارس در تهران

لزوم استفاده از فناوری اطلاعات برای هوشمند سازی فعالیت های شورای نگهبان

لزوم استفاده از فناوری اطلاعات برای هوشمند سازی فعالیت های شورای نگهبان