مطالب مرتبط:
نماز جمعه اهل سنت ارومیه
ورزشکاران جهان در شبکه های اجتماعی؛ 26 می 2022
فتوکال فیلم برادران لیلا در جشنواره کن 2022
شوخی پیمان معادی با ترانه علی دوستی در هنگام عکاسی در جشنواره کن 2022+ویدئو
اعزام تیم ملی موی تای ایران به مسابقات جهانی 2022 ابوظبی
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 7 خرداد 1401 ساعت 01:072022-05-27سياسي

تحلیل نتیجه انتخابات 2022 لبنان؛ اهل سنت به جعجع و آمریکا، نه گفتند


کارشناس سیاسی سوری، در تحلیل انتخابات لبنان گفت، این اتفاق، عرصه تقابل دو محور آمریکا و مقاومت بود.

حزب الله توانست مانع جنگ داخلی شود و اهل سنت لبنان نیز به سمیر جعجع که نماینده طرف آمریکایی بود، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه بین الملل خبرگزاری فارس، غسان الاستانبولی تحلیلگر ارشد مسائل بین الملل و کارشناس شبکه المیادین، در گفت وگو با خبرنگار بین الملل فارس به سوالاتی درباره تحلیل روند و نتایج انتخابات پارلمانی لبنان پاسخ داد.

الاستانبولی انتخابات لبنان را عرصه رویایی دو محور یعنی آمریکا و مقاومت، و پروژه واشنگتن و متحدانش برای ایجاد ناامنی و جنگ داخلی در این کشور دانست و گفت، این، پروژه ای بود که با تدبیر رهبران حزب الله و تاکیدشان بر طرح صلح مدنی برای لبنانی ها، شکست خورد.

  فارس: فضای انتخابات پارلمانی لبنان را چگونه ارزیابی کردید؟ آیا فضا برای رقم خوردن این نتایج آماده بود؟ الاستانبولی پاسخ داد:  شکی نیست که همه طرف های حاضر در لبنان، اعم از آمریکایی ها و همراهانش یا محور مقاومت و متحدانش، انتخابات را نبردی مهم می دانستند.

آمریکایی ها شکست حزب الله در این مصاف انتخاباتی را اولین و ضروری ترین گام تلقی می کردند؛ گامی که گام های مهم تری را به دنبال خود خواهد داشت.

محور آمریکایی توقع داشت که گام های مهم تر خود را بعد از تشکیل اکثریت پارلمانی [بدون حضور نیروهای مقاومت] بردارد.

آن ها برای رسیدن به این هدف، تمام امکانات سیاسی، مالی و امنیتی خود را به کار گرفتند.

اولین و مهم ترین قصد آمریکایی از چنین برنامه ریزی سیاسی فشرده ای، خلع سلاح مقاومت و گرفتن قدرت حزب الله بود؛ برنامه ای که هدف مشترک و خواست مداخله گران بین المللی در لبنان [محور آمریکایی-اروپایی-اسراییلی] بود.

حزب الله و همراهانش از این برنامه ریزی آمریکایی، با جزییات اطلاع داشتند؛ بنابراین به بهترین شکل ممکن خود را برای مقابله با آن آماده کردند.

بر این اساس احزاب اصلی لبنان، با آمادگی وارد فضای انتخابات پارلمانی شدند.

طبق همین آمادگی بود که احزاب ملی و مقاومتی لبنان با محور آمریکایی مبارزه کردند و به خاطر آمادگی خوب حزب الله و متحدانش، نتایجی حاصل شد که دست برتر آن ها را در برابر محور واشنگتن رقم زد؛ این برتری علی رغم برخی ناکامی های حاشیه ای [برای جریان های ملی متحد حزب الله] بود که البته توازن قوای موجود را برهم نمی زد .

غسان الاستانبولی درباره تقابل این دو محور توضیح داد: بنابراین، پروژه ی مقاومت با محوریت حفاظت از لبنان از طریق مراقبت از صلح مدنی، در مقابل طرح آمریکاییِ هدایت لبنان به سوی یک جنگ داخلی که تنها با تقسیم کشور به پایان می رسید، پیروز شد.

واقعیت این است که فضای عمومی لبنان نیز آمادگی این را داشت که به عرصه درگیری بین دو طرف تبدیل شود؛ اما حزب الله این شرایط و الزامات آن را بخوبی درک کرد و برای کاستن از جوّ متشنج آن چه قبل از انتخابات چه در حین برگزاری آن تلاش می کرد.

اما طرف مقابل، عمداً سعی داشت تا فضا را ملتهب تر کند، بر سطح تیرگی افق پیش ِرو بیافزاید و در نهایت مردم را وحشت زده کند.

حوادثی که حزب القوات اللبنانیه به ریاست سمیر جعجع به راه انداخت، مانند حادثه منطقه طیونه که نمونه ای از طرح های شوم آمریکایی در لبنان بود؛ این روش های وحشیانه آن ها در تمام تقابل هاست.

همگان خوب می دانند که چنین اقدامات و جنایت هایی برای کشاندن حزب الله به یک درگیری مسلحانه داخلی طراحی می شوند.

حتی اگر این درگیری ها مدت زیادی طول نمی کشید، حزب القوات به عنوان تنها جریانی که توانایی مقابله با حزب الله را دارد، ظاهر می شد.

آن ها در پی آن بودند تا با استفاده از جنایت های قبل انتخاباتی، یک امتیاز انتخاباتی برای نیروهای آشوبگر دست وپا کنند؛ سمیر جعجع نیز با جعل واقعیت این حوادث توانست آمریکایی ها و سعودی ها را متقاعد کند که او تنها کسی است که می تواند با حزب الله مقابله کند.

این نتایج انتخاباتی پیروزمندانه و حساس، مدیون تدبیر حلقه رهبری در حزب الله است که با رخدادها، عاقلانه و محتاطانه عمل کرد و بر این چالش بزرگ پیروز شد .

 فارس: نقش نیروهای خارجی را در انتخابات پارلمانی لبنان چگونه تحلیل می کنید؟ این نیروها از کدام کشورها بودند و با چه ابزاری سعی کردند بر نتایج انتخابات تاثیر بگذارند؟ کارشناس شبکه المیادین گفت: از زمان استقلال لبنان در سال 1946 تاکنون، مداخلات خارجی در اکثر منابع و رویدادهای ملی آن وجود داشته است، البته به شکل محدود و پنهان.

اما آنچه در این انتخابات، توجهات را به خود جلب می کرد این بود که قدرت های خارجی بین المللی و منطقه ای حامی مخالفان مقاومت آشکارا و علنی کار می کردند.

این مسئله و تغییر روش مداخلات خارجی در لبنان، دو دلیل داشت: اولین مورد اظهارات دیوید شنکر، دستیار سابق وزیر امور خارجه آمریکا بود که به عنوان محرک اصلی و طراح پروژه سرمایه گذاری ایالات متحده روی گروه های موسوم به انقلابیون شناخته می شود؛ گروه هایی که که در اعتراضات 17اکتبر 2019 لبنان راه اندازی شدند.

شنکر طی سمیناری که یک روز قبل از انتخابات توسط موسسه مطالعاتی واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک برگزار شد، اعتراف می کند که با گروه های انقلابی [17 اکتبری ها] برای حمایت از چهره های نوظهور شیعی و غیرشیعیِ مخالف حزب الله برای شرکت در انتخابات، در این رویداد ملی مداخله کرده است.

بعد از این اظهارات، توجیهات شروع شد اما توجیه مداخله او به عنوان یک شخصیت حقیقی و نه کارمند دولت، چیزی نیست جز یک توجیه دیپلماتیک، که هیچ تأثیری هم نداشت .

وی درباره دیگر دلیل مهم این دخالت آشکار افزود: دلیل دوم، بازگشت سفیر عربستان برای پیگیری کار خود در لبنان، پس از مدت ها وقفه بود؛ ولید البخاری بلافاصله پس از بازگشت، مأموریت خود را با رفت وآمدها و دیدارها و ملاقات ها از سر گرفت.

مشخص بود که او برای مدیریت و هماهنگ کردن فعالیت مخالفان مقاومت به لبنان بازگشته است و می خواهد منابع عظیم مالی عربستان سعودی را به صورت مستقیم و علنی به این گروه ها تزریق کند.

این تزریق مالی برای برای خرید آراء مردم در حمایت از محور آمریکا با سوءاستفاده از وضعیت گرسنگی ای بود که مردم لبنان را به سمت آن کشانده بودند.

این کار با همکاری و هماهنگی آمریکایی ها و برخی نیروهای داخلی برای سرمایه گذاری روی آن ها در این انتخابات انجام شد.

در این جا نباید نقش رقابت رسانه ای شبکه های آمریکایی و سعودی و برخی از رسانه های لبنانی حامی محور واشنگتن را فراموش کرد و اینکه چگونه این رسانه ها تلاش کردند وجهه حزب الله و متحدانش را تخریب و طرف مقابل را تطهیر کنند .

فارس: احزاب سنتی و قوی لبنان در این دوره چگونه ظاهر شدند؟ آیا عدم حضور حزب سعد الحریری، نتایج را تغییر داد؟ کارشناس ارشد مسائل بین الملل درباره وضعیت کنونی احزاب لبنانی خاطرنشان کرد: اینجا باید بین احزاب شیعه و بقیه احزاب تفاوت قائل شد؛ وضعیت دو حزب شیعه حزب الله و جنبش امل که به هم متعهدند از یک سو و بقیه احزاب هم پیمان نیز از سوی دیگر قابل بررسی است.

بدین ترتیب این دو حزب توانستند تمامی کرسی های شیعیان را به دست آورند و همچنین توانستند به بقیه احزاب متحد خود در کسب آراء بهتر کمک کنند.

در اینجا باید به اشتباهات جنبش امل اشاره کرد؛ چه اشتباهاتی که در انتخاب برخی نامزدها رخ داد و چه عدم هماهنگی کامل با بقیه احزاب، خصوصاً التیار الوطنی الحر (جریان ملی آزاد) که جبران باسیل آن را رهبری می کند.

این باعث شد تا جنبش امل برخی کرسی های پارلمانی خود را، به ویژه در منطقه جزین از دست بدهد.

اما در مورد بقیه احزاب و جنبش ملی آزاد، علی رغم کارزار وحشیانه ای که آمریکایی ها علیه آن به وسیله ی سمیر جعجع راه انداختند، این جنبش توانست با کمترین تلفات از میدان رقابت خارج شود و به عنوان بزرگ ترین بلوک مسیحی، همچنان در رأس آن باقی بماند.

در مورد حزب القوات اللبنانیه که تعداد کمی کرسی به دست آورد، دومین حزب سیاسی مسیحی پس از التیار الوطنی الحر باقی ماند و این با توجه به پول و حمایت های ارائه شده به آن، نوعی شکست و عقب نشینی محسوب می شود.

در مورد حزب الحزب التقدمی الاشتراکی به رهبری ولید جنبلاط نیز باید گفت که این حزب همواره برای برای جلب رضایت آمریکا و کسب پول عربستان با جعجع رقابت می کند .

غسان الاستانبولی درخصوص آراء اهل سنت لبنان و فضای انتخاباتی حاکم بر آن ها گفت: تردیدی نیست که غیبت یا عدم حضور سعد حریری، نخست وزیر سابق و سیاستمدار لبنانی نقشی موثر در نتایج انتخابات داشته است.

آن هم از طریق تحریم انتخابات توسط اکثریت رای دهندگان اهل سنت، و از راه چندپاره شدن کانون آرای اهل سنت که در انتخابات شرکت کردند؛ بنابراین آراء اهل سنت لبنان در جاهای متعدد و حتی متناقض خرج شد .

رقابت رهبران سنی که خود را جایگزین الحریری معرفی می کردند نیز نقش فعالی در این نتایج داشتند؛ اما هیچ کدام آن ها در این جایگاه موفقیتی به دست نیاوردند.

در اینجا لازم است ذکر کنیم که انتخابات نشان داد شخص سعد الحریری [صرف نظر از اینکه ما با او موافقیم یا مخالف] همچنان اولین رهبر سنی در لبنان است و او تنها کسی است که می تواند این قشر مهم لبنانی را دوباره متحد کند.

بنابراین اگر او را در مقطعی زمانی، به عنوان نامزد ریاست جمهوری لبنان دیدیم، نباید تعجب کنیم .

فارس: رقابت احزاب نیروهای لبنانی و گردان های لبنان در مقابل حزب الله و جنبش امل چگونه بود؟ تحلیلگر شبکه المیادین اظهار کرد: همانطور که قبلاً هم اشاره کردم، حزب القوات اللبنانیه ابزاری بود که آمریکایی ها از طریق نفوذ و سعودی ها نیز با پول خود به کار گرفتند تا اکثریت پارلمان از دست حزب الله و متحدانش خارج کنند.

باید بگوییم که این طرح با حفظ اکثریت در دست آن ها و حتی با وجود از دست رفتن برخی کرسی ها توسط متحدان حزب الله شکست خورد.

شاید اشتباه آمریکایی-سعودی بود که منجر به این شکست شد؛ آن هم در فرصت دادن به یک رهبر مسیحی که معروف به جنایات و روابطش با اسراییل بود و حتی با کشتار در داخل یگان های ارتش اسراییل مرتبط بود.

سمیر جعجع حتی در کشتار صبرا و شتیلا نیز دست داشت؛ او در سال 1982 علیه فلسطینی ها با صهیونیست ها همکاری مستقیمی داشت.

پس اشتباه بود که چنین شخصی برای رهبری فرقه اهل سنت در این انتخابات مأمور شود؛ این انتخاب نابجایی بود که سُنی های شریف لبنان، با وزن و نفوذ و میهن پرستی معروف خود، به آن نه گفتند.

البته به جز تعدادی از آن ها که در ازای نیاز به پول رأی خود را فروختند.

در مورد حزب الکتائب اللبنانیه به رهبری سامی الجمیّل ، باید گفت که این حزب به دلیل محکومیت هر دو کشور به نفوذ محدود، و علی رغم دشمنی با مقاومت، از حمایت آمریکا و عربستان سعودی برخوردار نشد و به همین دلیل با تعداد نمایندگان کمی دور قبل انتخابات داشت، در پارلمان این دوره باقی ماند .

  فارس: وضعیت کنونی حزب الله را با این نتایج اعلام شده، چگونه ارزیابی می کنید؟ تحلیل شما از وضعیت فعلی جریانات طرفدار مقاومت و متحدان آن ها چیست؟ غسان الاستانبولی درباره دستاوردها و تجربیات انتخاباتی مقاومت در لبنان گفت: حزب الله توانست از طریق درصد نمایندگان پیروز و آراء لیست های خود در انتخابات و از طریق تعداد کرسی هایی که  در پارلمان به دست آورده بود به همه اطمینان دهد که  قدرت شماره یک لبنان است.

حزب الله  از نظر اخلاقی با اعطای بسیاری از حقوق خود به متحدانش نشان داد که بیشتر از هر طیف و جناح دیگری نگران آینده لبنان است و نمی خواهد این کشور به طرح های فتنه انگیز کشیده شود.

اگرچه این حزب توانایی آن را دارد که هر فتنه ای را در مدت کوتاهی حل کند.

بنابراین، حزب الله در این انتخابات نیرویی بود که نه نمی توانستند آن را شکست دهند و نه از سد آن بگذرند؛ این ها واقعیت هایی است که مخالفان، قبل از دوستانِ حزب الله به آن اعتراف کردند.

در مورد وضعیت جریان های متحد مقاومت نیز باید بگویم که آن ها علی رغم برخی ضررها، همچنان از محبوبیت خوبی برخوردارند؛ اما باید از اشتباهاتی که داشتند درس گرفته و در آمادگی برای مراحل بعدی از آن ها پرهیز کنند .

فارس: پیش بینی شما از آینده روندهای سیاسی در بیروت چیست و پارلمان جدید چگونه قرار است دولت را انتخاب کند؟ کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: پس از این نتایج انتخابات، رقابت بر سر ریاست مجلس نمایندگان آغاز می شود و مشخص است که نبیه بری [رییس سابق پارلمان] نامزد اول است؛ البته چانه زنی ها بر سر معاون پارلمان نیز جالب توجه خواهد بود.

با این وجود و طبق قانون اساسی لبنان، بری رییس اولین جلسه پارلمان جدید خواهد بود؛ زیرا وی مُسن ترین نماینده در میان منتخبان است.

من فکر می کنم که او نتواند آراء کافی، یعنی آرای دو سوم اعضا را به دست آورد.

بنابراین، کار به برگزاری دومین جلسه می کِشد که شرط موفقیت آن این است که نامزد آرای نصف نمایندگان به اضافه یک را به دست آورد.

در اینجا احتمال موفقیت بری قوی تر خواهد بود، اما او به دلیل نداشتن آرای کافی، ضعیف خواهد بود و این ضرورتی است که مخالفان مقاومت در هر تریبونی که به دست می گیرند آن را تکرار خواهند کرد؛ این همان هدفی است که نیروهای اپوزیسیون، از هم اکنون روی آن کار می کنند.

البته همه موارد به شرط به حد نصاب رسیدن جلسات، محقق خواهند شد.

در مورد انتخاب پارلمان جدید برای دولت، این امر به اجماع بین المللی و منطقه ای واگذار شده است که تا حدودی زیادی بر وضعیت و مواضع نیروهای داخلی تأثیر خواهد گذاشت .

انتهای پیام/ص
کلید واژه ها: انتخابات - لبنان - انتخابات پارلمانی - انتخابات لبنان - بین الملل - آمریکا - تحلیل - جنگ داخلی - پارلمانی - حزب الله - مسائل بین الملل - کارشناس - اهل سنت - کارشناس سیاسی - مقاومت - فارس - داخلی - پروژه - سمیر جعجع - محور - خبرگزاری - آمریکایی - الله - واشنگتن - خبرنگار - تحلیلگر - ارزیابی - نماینده - گفت وگو - رهبران

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارمند اداری با پاداش و سرویس در شهرک صنعتی سجزی

استخدام کارمند حسابداری با بیمه در یک شرکت معتبر در اردبیل

آیین نکوداشت اوحدی مراغه ای در شب اوحدی

فناوری های نوین تحولات پایدار را رقم زده است/ دادرسی الکترونیک شکل نوینی از دادرسی در جهان است/77درصد دادرسی زندانیان در خرداد ماه به صورت الکترونیک برگزار شد

پرداخت های جبرانی به عنوان متناسب سازی حقوق بازنشستگان

استخدام فلز کار صنعتی آقا بصورت تمام وقت در تهران

ورود بویینگ قطری به مشهد جای افتخار دارد؟

تصمیم گیری درباره معدن سنگ آهن کامو پشت در های بسته / آیا حفاظت محیط زیست اصفهان اجازه مصاحبه درباره جلسه شورای معادن را ندارد؟

فاطمه رمضانی مسئول خواهران بسیج دانشگاه مطهری شد

روزنامه دولت، ناتوانی دیپلماتیک دولت سیزدهم را به گردن حامیان دولت قبل انداخت

موافقت با تشکیل وزارت بازرگانی شائبه برخورد سیاسی با این طرح در دولت قبل را در پی دارد / با اجرای طرح تحمیلی به دولت مخالفیم

پدری که استاد بود

پشت پرده تکذیبی جدید در دولت سیزدهم

ساختار بیمه ای کشور باید به نفع شرکت های دانش بنیان اصلاح شود

زمان اجرا و نحوه پرداخت معوقات رتبه بندی معلمان

پژوهشگر حوزه زنان : کسانی که با حجاب مخالفند، با نظام سیاسی کشور عناد دارند

سازمان تامین اجتماعی باید ملزم به درمان رایگان بازنشستگان شود/ انعقاد قرارداد با یک بیمه گزار خاص محل تردید است

ویدئو/ خانم های ایرانی از دید مدیر ژاپنی: شما که خوشگلید چرا این همه آرایش می کنید!

ویدئو/ خانم های ایرانی از دید مدیر ژاپنی: شما که خوشگلید چرا این همه آرایش می کنید!

حداد عادل: با ما شوخی کنید ولی زبان فارسی را جدی بگیرید

سالن های نمایش، امروز تعطیل است

برنامه واکسیناسیون کرونا در شیراز،؛ چهارشنبه 15 تیر

چرا انقلاب کردیم؟

فال ابجد ؛ امروز چهارشنبه 15 تیر 1401 | دست از خصومت بردار تا به غم مبتلا نشوی

ممنوعیت خدمات مترو به افراد فاقد حجاب شرعی خلاف صحبت های رهبر انقلاب است

تصویرسازی اصلاح طلبان از دولت سیزدهم با کدام هدف؟

رییس مجموعه برج آزادی منصوب شد

سازمان تامین اجتماعی باید ملزم به درمان رایگان بازنشستگان شود/ انعقاد قرارداد با یک بیمه گزار خاص محل تردید است

چه ضرورت هایی برای اصلاح قانون انتخابات مجلس وجود دارد؟

چرا مجریان تلویزیون وقتی از صداوسیما می روند پوشش شان تغییر می کند؟/ نجمه جودکی: از تلویزیون رفتم و راحت شدم

رییسی رو دست رییسی زد؛ بیشتر منتظر مذاکرات است

سلامت کنکور 1401 در تمامی رشته ها و گروه ها مورد تأیید قطعی است

دروغ هایی که درباره تورم به شما می گویند

علیزاده طباطبایی: امیدوارم رییسی زودتر از ظریف استفاده کند و باسوادان را به کار بگیرد

صفحه اول روزنامه های 4شنبه 15تیر1401

استخدام طراح لباس و الگوساز در آفاق اندیشان بیست در تهران

ویدئو/ حرف های پسربچه دهه نودی درباره خواهر برادر داشتن!

ویدئو/ حرف های پسربچه دهه نودی درباره خواهر برادر داشتن!

برجام از سر گرفته می شود؟ / برنامه جدید جوزپ بورل برای برجام

استخدام منشی با بیمه در یک سالن زیبایی بانوان در پاسداران

ایجاد نخستین شهر دانشگاهی واقعیت مجازی در کشور

اسماعیلی: رتبه بندی معلمان موجب ارتقای معیشت آن ها می شود به شرطی که...

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت پویا رول ماندگار در محدوده هفت تیر

جزییات ازدواج مهدی طارمی فاش شد

ورود وزیر نیرو به باکو 

استخدام بازاریاب و ویزیتور املاک و مستغلات با حقوق ثابت و پورسانت در اصفهان

زمان احتمالی افزایش حقوق بازنشستگان اعلام شد

کارشکنی مدیران روحانی در دولت

استخدام کارشناس مرکز تماس و پشتیبانی در شرکت بهسازان ملت در کرمان

حدیث روز | توصیه ای قابل تأمل از حضرت امیر (ع) به مسئولان

سرنوشت برجام در دولت سیزدهم

اعضای دومین شورای اسلامی کار در شرکت نوسازی عباس آباد انتخاب شدند

چگونه بد دلی شوهر را از بین ببریم؟

اصول گرایان هم مخالف گشت ارشاد شدند!

استخدام کارشناس مرکز تماس و پشتیبانی در شرکت بهسازان ملت در زنجان

استخدام حسابدار در یک شرکت بازرگانی معتبر در محدوده سعادت آباد

تکذیب اظهارات منتسب به مخبر در فضای مجازی درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

گفت وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و سرپرست وزارت خارجه ازبکستان

اشتباهات گذشته را در تفکیک وزارت صمت تکرار نکنیم

احمدی نژاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام چه کاری می کند؟

فیلمی دیگر از فحاشی گرشا رضایی در کنسرت: خاک تو سرتون!/ ویدئو

حج؛ بزرگ ترین کنگره بین المللی اسلامی

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی و کارشناس حسابداری در خراسان رضوی

آرایش دائمی با رنگ تقلبی!

کارآفرینی هسته ای!

راهبرد جدید در مبارزه با آل خلیفه

استخدام کارشناس آزمایشگاه با بیمه در شرکت فر ایرانیان عصر پاسارگاد در کرج

پیام رسان ها از تنوع تا محدودیت

سینماها تعطیل شدند

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم: به نام دین مردم را نترسانید

همه چیزدرباره سامانه مؤدیان مالیاتی

اعطای نشان درجه یک هنری به عزت الله فولادوند

آمریکایی ها قصدی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات ندارند

رسانه ملی در عرصه «محتواسازی» ضعیف عمل می کند

استخدام کارشناس منابع انسانی با بیمه در یک شرکت معتبر در شهرک صنعتی رازی

آمریکا سرانجام ناگزیر به لغو تحریم های ایران می شود

حسن روحانی در 96: من این ها را می شناسم!

اژه ای: دستگیری افراد باید به خانواده آنها اطلاع داده شود | بازداشت بی دلیل ممنوع

شورای ریاست جمهوری لیبی طرحی را برای حل بن بست سیاسی اعلام کرد

روزنامه های چهارشنبه 15 تیر 1401

مجلس رییسی را تهدید کرد؛ تصویب لایحه دولت روحانی

گزارش ابطحی از دیدار و «درد دل» با خاتمی / حیفم آمد عکس امروز رییس را نگذارم + عکس

استعفای صادق خرازی از حزب خود

تلاش های احمدی نژاد برای آزاد کردن دوستان

کرباسچی: اصلاحات از بین نخواهد رفت | هاشمی رفسنجانی پاک شدنی نیست

استخدام وکیل در شرکت بیمه ملت در ایلام

استخدام کارشناس مرکز تماس و پشتیبانی در شرکت بهسازان ملت در گلستان

مدیران سازمان سنجش استعفا بدهند

تاکید ایران و ازبکستان بر گسترش مناسبات دو جانبه

آرمان های انقلاب اسلامی فرازمانی و فرامکانی است

بزرگترهای فامیل را مخصوصا در حرم امام رضا گم می کنند!

تداوم حرکت تکاملی انقلاب به یک نظام تربیتی وابسته است

اقدامات اخیر ستاد امر به معروف و سخنان استانداران و فرمانداران در مورد حجاب و تفکیک جنسیتی

وزیر خارجه قطر امروز در تهران

افزایش حقوق بازنشستگان به تصویب رسیده | پرداخت های جبرانی برای متناسب سازی انجام می شود

تشکر استاد حوزه علمیه قم از دادستان مشهد

درخواست بازنشستگان از دولت :نامه نگاری را تمام کنید تکلیف حقوق بازنشستگان را روشن کنید

استخدام خدمات- تشریفات در یک شرکت معتبر در قم

دیدار صمیمانه وزیر خارجه کشورمان با فرزند حمید نوری

فال ابجد امروز 15 تیر 1401

تحلیل نتیجه انتخابات 2022 لبنان؛ اهل سنت به جعجع و آمریکا، نه گفتند

تحلیل نتیجه انتخابات 2022 لبنان؛ اهل سنت به جعجع و آمریکا، نه گفتند