مطالب مرتبط:
کیفیت خودروی تولید داخل بسیار بد است
استخدام کارشناس تولید و کارشناس کنترل کیفیت در شهرک صنعتی اشترجان
تفاهم ایران خودرو و سایپا: نصب موتور و گیربکس اتوماتیک پژو 207 و تارا بر روی شاهین/ تولید خودروی برقی مشترک
هدف اصلی حمایت از تولید و ارائه تجهیزات پزشکی با کیفیت ساخت داخل است
هدف اصلی حمایت از تولید تجهیزات پزشکی با کیفیت است
-209 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 6 خرداد 1401 ساعت 19:352022-05-27سياسي

کیفیت خودروی تولید داخل بسیار بد است


رییس سازمان ملی استاندارد با اشاره به گلایه مندی مردم از صنعت خودروسازی کشور در مورد کیفیت تولید خودرو، گفت: یکی از اقدامات مهم سازمان اخذ تعهدنامه 15 گانه از خودروسازان برای ارتقا کیفیت خودرو است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، مهدی اسلام پناه رییس سازمان ملی استاندارد ایران با به تشریح اقدامات سازمان ملی استاندارد در صنعت خودرو پرداخت.

متن کامل این گفت وگو را در ادامه این مطلب می خوانید: فارس: اگرچه همواره موضوع کیفیت خودرو یکی از دغدغه های مردم بوده است، اما در ماه های اخیر به ویژه بعد از حادثه تصادف زنجیره ای بهبهان ارتقا کیفیت خودرو به مطالبه جدی مردم تبدیل شد.

با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب نیز در اواخر سال گذشته در جمع صنعتگران و تولیدکنندگان بیان فرمودند کیفیت خودرو تولید داخلی خوب نیست و حق با مردم است، سازمان ملی استاندارد چه اقدامی برای ارتقای کیفیت خودرو انجام داده است؟ اسلام پناه: قبل از اینکه وارد موضوع خودرو شوم، لازم است بگویم فعالیت سازمان ملی استاندارد فقط در حوزه استانداردهای خودرو نیست، بلکه تمام اجزا ء و انحاء زندگی مردم به نحوی با سازمان ملی استاندارد ایران عجین است.

نانی که می خوریم به اعتبار استاندارد آن است.

آبی که مصرف می کنیم و خاکی که در آن کشت می کنیم و هوایی که استنشاق می کنیم، باید بر اساس استانداردهای تعیین شده باشد.

البته دارا بودن استاندارد برای آب، خاک، هوا، نان فقط مربوط به ایران نیست، بلکه در تمام دنیا دارای استاندارد است.

سازمان ملی استاندارد ایران نیزیک سازمان حاکمیتی، نظارتی مستقل دولتی است که طبق قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد از جایگاه خاصی برخوردار است.

این سازمان برای اینکه دارای استقلال باشد، زیر نظر مستقیم رییس جمهور اداره می شود، زیرا اگر اصل بی طرفی را برای تایید صلاحیت شرکت های داخلی و خارجی نداشته باشیم، موجب فساد می شود و فساد نیز بستر ناکارآمدی و سوء مدیریت است.

تعارض منافع بستر فساد است و یکی از شعارهای اصلی دولت برای مردم در گفتمانی که در انتخابات طرح کرد، رفع و رجوع کردن گلوگاه هیا فساد و فسادهای پیشینی و پسینی و ایجاد زیرساخت های معمول برای کارآمدی در عرصه مدیریت بود.

سازمان ملی استاندارد یک سازمان جهانی است، زیرا این سازمان عضو دائمی 9 مجمع بین المللی است و عضو 398 کمیته متناظر جهانی است.

سازمان ملی استاندارد در بین کشورهای دنیا رتبه 25 و در جهان اسلام رتبه اول و در بین کشورهای جنوب غرب آسیا پنجم است.

سازمان ملی استاندارد رتبه اول در جهان اسلام را دارد و رتبه این سازمان در بین کشورهای جنوب غرب آسیا پنجم است، همچنین در بین کشورهای دنیا نیز در رتبه 25 قرار داریم و کسب این رتبه ها از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است اما درباره کیفیت خودرو، بنده هم با این موضوع که کیفیت خودرو و صنایع وابسته اش از کارآمدی و ارتقا بهره وری به طور کامل برخوردار نیست، به طور کامل موافقم، اما سوال این است که متولی کیفیت کیست؟ که در جواب این سوال باید بگویم که متولی کیفیت نهاد تولید کننده است.

ما هم به عنوان سازمان ملی استاندارد مدعی العموم کیفیت به عنوان یک دستگاه نظارتی هستیم.

* فارس: با توجه به همین وظیفه که می فرمایید مدعی العموم کیفیت هستید؟ تاکنون در حوزه خودرو چه اقداماتی را انجام داده اید؟ آیا می توان خوشبین به ارتقای کیفیت خودرو بود؟ اسلام پناه: شورای عالی استاندارد بعد از 22 سال در دولت سیزدهم در 28 بهمن ماه سال گذشته با حضور آقای رییسی به عنوان رییس شورای عالی استاندارد تشکیل جلسه داد و رییس جمهور بعد از اینکه گزارشات را دریافت کرد، دستور داد تا 9 استاندارد تعلیق شده از استانداردهای 85 گانه خودرو برگردد.

بنابراین خودروسازان دیگر نمی توانند استانداردهای اجباری خودرو را تعلیق کنند و تعلیق استانداردهای جباری تنها در شورای عالی استاندارد امکان پذیر است.

لذا در حال حاضر استانداردهای اجباری ایمنی و نظارتی عملکرد خودروهای تولید داخل 85 مورد است و به غیراز این خدمات پس از فروش هم به استانداردهای اجباری اضافه شده است.

تاکنون چیزی بعنوان خدمات پس از فروش به عنوان استاندارد وجود نداشت و اگر کاری هم به عنوان خدمات پس از فروش ارائه می شد، تعهدی برای اجرای آن نبود، اما امروز این موضوع به صورت یک استاندارد اجباری درآمده است.

همچنین اقدام دیگری که سازمان ملی استاندارد انجام داده است این است که پروانه کاربرد نشان استاندارد برای خودروسازان از دو سال به یک ماه کاهش یافت.

در گذشته سازمان هر دو سال یکبار به خودروساز تاییدیه می داد، اما به جهت لزوم بازدید کیفی، فیزیکی و کمی پروانه استاندارد به یک ماه کاهش یافته است، البته اگر باز خورد مثبتی از خودروسازان مشاهده شود، یک ماه را به سه ماه خواهیم رساند.

* فارس: شما به یک سری اقدامات در حوزه ارتقا استاندارد خودرو اشاره فرمودید، اما دقیقا اشاره نکردید که برای ارتقا کیفیت خودرو که مطالبه عمومی مردم است، چه برنامه ای دارید؟ اسلام پناه: کیفیت یک متغیر ترتیبی است به این معنا که اگر محصول یا خدمتی در نقطه صفر زنجیره قرار دارد وقتی می خواهد به نقطه صد برسد، باید فازهای مختلفی را طی کند.

بنابراین من به عنوان رییس سازمان ملی استاندارد و به عنوان مدعی العموم تولید و خدمات هستم، من ضابط دستگاه قضا هستم و حکم دادستانی را برای خودروسازان دارم.

بنابراین به عنوان مدعی العموم می گویم که کیفیت خودروهای تولیدی بسیار بد است، اما همان طور که اشاره کردم کیفیت یک متغیر ترتیبی است و برای ارتقا آن به کیفیت عالی باید از خیلی بد به بد، از بد به متوسط از متوسط به خوب و از خوب به خیلی خوب و در نهایت هم به عالی برسیم و لذا ما اکنون در این فرآیند قرار داریم.

سالها از خودروسازان حمایت شده، اما اکنون مردم گلایه دارند و از آنها ناراضی هستند، بنابراین ما هم به آنها اولتیماتوم داده ایم.

یعنی برای آنها خط مشی تعیین کرده ایم و از خودروسازان تعهدنامه 15 گانه اخذ شده است که هر کدام از بندهای این تعهدنامه در صنعت خودروسازی انقلاب ایجاد می کند.

برای خودروسازان خط مشی تعیین کرده ایم و از آنها تعهدنامه 15 گانه اخذ کرده ایم که هر کدام از بندهای این تعهدنامه در صنعت خودروسازی انقلاب ایجاد می کند.

در بند 4 این تعهدنامه که به امضا خودروسازان رسیده است آمده است که خودروسازان با علم و آگاهی از ماده 47 قانون تقویت و توسعه نظارت استاندارد، خود را متعهد به اجرای مستمر سیستم کیفیت و رعایت الزامات استاندارد در تمامی بازه زمانی تولید و نظارت بر بازار به منظور حصول اطمینان از حفظ و استمرار کیفیت محصول تولیدی در انطباق با الزامات استاندارد است و تمامی تعهدات ناشی از عدم تامین الزامات استاندارد و خسارات وارده به اشخاص حقیقی و حقوقی را متقبل می شوند.

ماده 47 قانون صراحت دارد که دارا بودن نشان استاندارد و یا هر گونه تاییدیه استاندارد کالا و خدمات از سازمان ملی استاندارد ایران موجب سلب مسئولیت مستمر تولید کننده یا ارائه کننده خدمت جهت حفظ و ارتقا سطح استاندارد کالا و خدمات آنها نمی شود.

بنابراین بر اساص نص صریح قانون مسئولیت کیفیت هر محصولی اعم از خودرو، لوازم خانگی، مصالح ساختمانی و .

با نهاد تولید کننده است.

بنابراین براساس قانون ذکر شده اگر خسارتی به مصرف کننده وارد شود، مصرف کننده می تواند علیه تولید کننده شکایت کند و دادگاه نیز به نفع او رای می دهد.

در بند 5 مصوبات 15 گانه سازمان ملی استاندارد نیز آمده است که خودروسازان موظف به کنترل فرآیند تولید، کیفیت مواد اولیه و حد واسط، محصول نهایی در پیش و پس از تولید محصول در انطباق با الزامات استاندارد هستند.

در صورت هر گونه مغایرت کیفی در محصول نهایی، مسئولیت کیفری و حقوقی و خسارت وارده به هر شخص حقیقی و حقوقی در حال و آینده متوجه واحد تولیدی کالا و یا ارائه دهنده خدمت است.

براساس تعهدنامه 15 گانه به خودروسازان اعلام کرده ایم که چنانچه فاصله زمانی تولید خودرو بیشتر از دو ماه شد به جهت سلامت قطعه حق ندارند آن خودرو را به مردم بفروشند و زمانی که تا این اندازه نسبت به این موضوع تاکید داریم، پس چطور می توانیم بگوییم که وقتی تولیدات پارامترهای اجباری را پاس نمی کند خودرو در بازار عرضه شود.

در مصوبه دوم از تعهدنامه تدوین شده از سوی سازمان ملی استاندارده در این زمینه آمده است که چنانچه فاصله زمانی تولید خودرو تا عرضه آن به نمایندگی های فروش طبق گزارش شرکت بازرسی بیش از دو ماه باشد، خودروسازان مکلفند از طریق شرکت بازرسی طرف قرارداد نسبت به بازرسی از همه خودروهای مزبور از لحاظ سلامت قطعات پلاستیکی، پلاستیکی و پلیمری، باطری، شن زدگی و فرورفتگی بدنه و سایر آسیب های ناشی از عوامل طبیعی اقدام کرده و گزارش حاصله را به سازمان ملی استاندارد ارائه کنند.

این اقدامات کارهای بی نظیری است است برای اولین بار در سازمان ملی استاندارد انجام شده است.

برای اولین بار مدیران عامل شرکت های خودروساز در سازمان ملی استاندارد صورتجلسه ای را امضا کردند که به واسطه آن متعهد به اجرای مصوباتی می شدند که باید در صورت عدم اجرای تک تک آنها پاسخ پس بدهند، البته هنوز برای رسیدن به اهدافمان بسیار فاصله داریم، اما مهم آن است که کار را آغاز کرده ایم.

خودروساز خود را مسئول کیفیت خودرو نمی داند و پاسخگو هم نیست.

بنابراین سازمان ملی استاندارد به صورت جدی اقدام به اجرای کدهای کیو آر کرده است به این شکل که مسیر ردیابی و نظارت مردمی را برای خودروسازها الزام کرده است تا اگر گزارشی به ما رسید که مغایرتی در مولفه های تولیدی دیده شد خودروساز پاسخگو باشد.

بنابراین با استفاده از تکنولوژی کیو آر کد رفع مغایرت ها را انجام می دهیم.

این نکته نیز لازم به ذکراست که در بند 8 مصوبات 15 گانه آمده است که خودروسازان متعهد به استفاده از سیستم فناورانه با قابلیت ردیابی محصول کیوآر کد به منوظر ردیابی و نظارت های مردمی بوده و در صورت تایید گزارشات واصله توسط سازمان ملی استاندارد، مکلف به فراخوان جهت رفع مغایرتها هستند.

* فارس: درباره به کارگیری قطعات استاندارد در خودروسازی نیز از سوی این سازمان اقدامات انجام شده است، لطفا در این مورد نیز توضیحاتی را بفرمایید؟ اسلام پناه: این موضوع باز به تعهدات 15 گانه باز می گردد در یکی از بندهای این مصوبه خودروسازان مکلفند حسب مصوبه نشست 47 شورای سیاستگذاری خودرو مورخ 1395.

10.

30، قطعات وسیستم های مورد نیاز خود را برای آن دسته از کالاهایی که دارای استاندارد ملی ایران هستند، صرفا از دارندگان پروانه استاندارد تامین کنندو فهرست اولیه قطعات دارای استاندارد ملی مشتمل بر حدود 160 استاندارد جهت بررسی و برنامه ریزی لازم به خودروساز اعلام می شود.


کلید واژه ها: سازمان ملی استاندارد - کیفیت خودرو - خودرو - رییس سازمان ملی استاندارد - استاندارد - کیفیت - سازمان - رییس سازمان ملی استاندارد ایران - سازمان ملی استاندارد ایران - رییس سازمان - تولید - تولید داخل - صنعت خودرو - مردم - ارتقا - رهبر معظم انقلاب - تصادف زنجیره ای - اقدامات - صنعت خودروسازی - تولیدکنندگان - صنعت - یکی از - تولید داخلی - حادثه تصادف - کیفیت تولید - اسلام - خودروسازان - گلایه مندی - خودروسازی - صنعتگران

آخرین اخبار سرویس:
تضعیف باورها و اعتقادات دینی مردم، مهم ترین بیماری فرهنگی جامعه ماست

تعبیر خواب مار | تعابیر مختلف مار در خواب

استخدام حسابدار با بیمه، بیمه تکمیلی در های مارت در تهران

رینگ شبکه آبرسانی در البرز ایجاد می شود

ده روز گذشت و مصوبه ی «افزایش مستمری بازنشستگان» اصلاح نشد

رییسی خطاب به علی اف: حضور رژیم صهیونیستی در منطقه به نفع امنیت کشورها نیست

خبر جدید رییسی به مردم استان ها؛ باز هم می آیم

سورپریز دولت برای زوج های جوان | بلیت رایگان قطار به زوج ها اعطا می شود

اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر آغاز شد

معاونت حقوقی رییس جمهور هیچ شکایتی علیه اصحاب رسانه نداشته است

برخی رسانه ها برای ضربه زدن به نظام قسم خورده اند/افشای فساد باید در چارچوب باشد

شهریار فرمانداری ویژه شد

آیت الله رییسی: حضور رژیم صهیونیستی در هر محیطی تضعیف کننده امنیت آنجاست

«فکرشم نکن» و «پناهم باش» در آستانه چاپ جدید قرار گرفتند

بانک ها به نحو شایسته از صنایع و تولید حمایت نمی کنند

شهید مدافع حرم ، سید مهدی موسوی

صحن و سرای رضوی در سوگ امام جواد(ع) سیاه پوش شد

پیشگیری وزارت اطلاعات از تخلف در واردات نهاده های دامی

«شخصیت و منش آقای دکتر همتی را می شناسم »/ مرعشی تکذیب کرد

قالیباف: نمایندگان مجلس در عزل و نصب ها دخالت نکنند

دیدار رییس سازمان زندان ها با اعضای کمیسیون اصل نود مجلس

رهبر انصارالله: تولید موشک های پیشرفته ادامه دارد

از دهم تا 15 تیرماه؛ اتاق عقد حرم حضرت معصومه(س) آماده میزبانی از زوج های جوان

رییسی: همکاری کشور های ساحلی خزر با توجه به تحولات بین المللی اهمیت فزاینده ای یافته است

اجرای طرح دختران حاج قاسم در گلستان

سخنگوی وزارت امور خارجه: مذاکرات همچنان ادامه دارد

آخرین خبرها از زبان سخنگوی دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان؛ 8 تیر 1401

جولان ترس در شهر!

2 کاندیدای به مرحله بعدی انتخاب شهردار فردیس راه یافتند

اعلام وصول نکردن استیضاح وزیر صمت ، غیرقانونی بود؟ / مطهری پاسخ داد

زمان سفر رییس جمهور به کردستان اعلام شد

«حقوق بشر» برای غرب اهرم جنایت است

تخریب 22 ویلای غیرمجاز در گرگان

مشاور رییس جمهور: نظام هیچ تبعیضی میان اقوام و مذاهب کشور قائل نیست

نقش آفرینی «صندوق توسعه ملی» در پیشرفت اقتصادی عدالت محور

اجرای طرح دختران حاج قاسم

جشنواره خاتم دوره جدید در گلستان و کردستان برگزار می شود

توانمندی های مهندسی ایران در گسترش همکاری کشورهای ساحلی خزر است

علی دهقان اعزام نخستین گروه زائران حج تمتع استان گلستان

انتصاب رییس ستاد برگزاری مراسم اربعین شهرداری تهران

آزادی زندانی به مناسبت هفته قوه قضاییه در قم

35 سال همنشینی با تاول و خردل

استفاده از ظرفیت های دیوان عدالت برای رفع مشکلات حقوقی جانبازان

اعلام بدهی ها و مطالبات دولت و شرکت های دولتی در سه ماهه چهارم 1400

رییسی در دیدار با الهام علی اف: حضور اسراییل به نفع امنیت منطقه نیست

ضرورت بسترسازی تعالی اجتماعی بانوان

صحن و سرای رضوی در سوگ امام جواد(ع) سیاه پوش شد

قالیباف: نمایندگان مجلس در عزل و نصب ها دخالت نکنند

قالیباف: از تأکیدات به نمایندگان این است که درعزل و نصب ها دخالت نکنند

ببینید | سخنگوی دولت: تشکیل وزارت بازرگانی لایحه دولت نیست

خبرنگاران استان چهارمحال و بختیاری آموزشی حقوقی می بینند

استخدام مونتاژکار، زیرکارچی رنگ، کمک نجار، کارگر ساده در احمدآباد مستوفی

تجهیزات امنیتی و حفاظتی دستگاه های دولتی به روزرسانی شود/ خط و نشان دادستانبرای مدیران سهل انگار

استخدام کارشناس تبلیغات با بیمه و پاداش در شرکت الماس نوین آوا در اصفهان

93 روستای پایین دست سد حمیدیه به خط انتقال آب غدیر متصل شدند

نماینده کردستان در مجلس خبرگان: آیت الله رییسی شب و روز دنبال حل مشکلات مردم است

مدیران در سفر رییس جمهور مشکلات کردستان را مطالبه گری کنند

استفاده از ظرفیت نسل دهه 60 در برنامه هفتم/ اهمیت شرکت های دانش بنیان برای کشور راهبردی است

میرکاظمی: آیین نامه اجرایی قانون رتبه بندی معلمان به زودی تکمیل می شود

آخرین خبرها از افزایش حقوق بازنشستگان8 تیر؛ مصوبه افزایش 10 درصدی ابطال شده؟

خبر مهم درباره واریز علی الحساب بازنشستگان

اول ببین فرق بالکن و تراس چیه بعد یه دکور بچین مثل ماااه ؛ هم خوشگل هم کاربردی

شهریار تهران صاحب فرمانداری ویژه شد

ریحانه پارسا با رنگ تِرند سال یه تیپ زد بترکون و آدم حسابی؛ خانوم مودی ترین مودیه!

سوءمدیریت وزارت نیرو دلیل پرداخت نشدن حق آبه هاست

برگزاری رویدادملی آمریکای بدون نقاب درپایگاه های بسیج

توانمندی های مهندسی ایران در گسترش همکاری کشورهای ساحلی خزر است

شیطان پرستان در جنگل های نکا دستگیر شدند

رییسی: رژیم صهیونیستی در هر محیطی تضعیف کننده امنیت است

با تصویب قانون جدید شرکت های دانش بنیان می توانند به سراغ ابرچالش های کشور بروند

دلیلی بلاتکلیف ماندن قانون رتبه بندی معلمان

قالیباف: نمایندگان مجلس در عزل ونصب ها دخالت نکنند

استخدام کارمند اداری با بیمه در پترو رهان پمپ در تهران

ایران از کشورهای زیاده خواه مانند آمریکا انتظار تغییر رفتار ندارد

استخدام مدیر داخلی با پاداش در گروه سرمایه گذاری ساختمانی شهر تمدن در البرز

اعلام وصول نکردن استیضاح وزیر صمت ، غیرقانونی بود؟ / مطهری پاسخ داد

آخرین گروه از زائران ایرانی مدینه قبل امروز وارد مدینه می شوند

توانمندی های مهندسی ایران زمینه گسترش همکاری کشورهای ساحلی خزر است

نظر رهبری درباره افزایش اجاره بهای مسکن

تکذیب شایعه فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ

توصیه حسن روحانی به ماموران وزارت اطلاعات چه بود؟

توصیه های کارآمد امام نهم به جوانان/ جوادالائمه(ع) علوم رضوی را تبیین کردند

دانستنی های حقوقی | آیا فرزند نامشروع ارث می برد؟

برای مجلس قابل قبول نیست که تخصیص های بودجه بی حساب و کتاب باشد

تصویب طرح توسعه نیروگاه گلستان با سرمایه گذاری 420 میلیون یورو در شورای اقتصاد/ قول وزیر اقتصاد عملی شد

استخدام مدیر فروش در زمینه املاک در املاک تیراژه پیمان در تهران

هشدار مجدد سازمان سنجش به برخی داوطلبان کنکور

استخدام کارمند اداری، کارمند مالی و کارمند اداری در خراسان رضوی

با دستگاه های مقصر در مشکلات «برج خلیج فارس» قاطعانه برخورد می شود

زیرساخت های حیاتی شیمیایی بخشی جدایی ناپذیر از اقتصاد کشور است

الان وقت استعفا یا برکناری مدیرعامل راه آهن نیست

معرفی نوآوری های دانش آموزی در حوزه دانش مغز

بررسی ابعاد حقوقی و مهندسی حادثه متروپل/سازنده متروپل فاقد صلاحیت واقعی بود

حقوق ها متناسب با تورم افزایش یابد| تورم 52 درصدی برای مردم غیر قابل تحمل است

قالیباف: نمایندگان مجلس در عزل ونصب ها دخالت نکنند

برخود جدی با عوامل تخلف و ترک فعل در برج خلیج فارس قزوین

تصاویر | روایتی عجیب از فساد و زد و بند در ساختمان سازی دوران قاجار! | وقتی ناظر ساختمان و پیمانکار قجری دست شان در یک کاسه بود!

راه اندازی خانه های خلاق و نوآوری «نوین ارزش» و «آمپر»

رییسی: حضور رژیم صهیونیستی در هر محیطی تضعیف کننده امنیت آنجاست/ جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده که دوست روزهای سخت همسایگان خود است

دادستان مرکز استان آذربایجان غربی برترین دادستان کشور شد

کیفیت خودروی تولید داخل بسیار بد است

کیفیت خودروی تولید داخل بسیار بد است