مطالب مرتبط:
ادعای دولتی سازی دانشگاه آزاد فرافکنی است/ انتظام بخشی به ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد از اهداف طراحان است
هزینه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی، یک چهارم آزاد کردن مدرک دانشجویان دولتی
حضور دانشگاه آزاد رودهن با 25 گروه در رویداد ملی عصر امید
قدردانی سید حسن نصرالله از نقش ایران در آزاد سازی جنوب لبنان
از مسمومیت های پی در پی دانشجویان خوابگاهی تا گام بزرگ مجلس در تصویب طرح ساماندهی نظارت بر دانشگاه آزاد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 5 خرداد 1401 ساعت 18:022022-05-26دانش

ادعای دولتی سازی دانشگاه آزاد فرافکنی است/ انتظام بخشی به ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد از اهداف طراحان است


وحید شورابی مسئول سابق مرکز هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، در خصوص طرح ساماندهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی که در کمیسیون آموزش مجلس در حال بررسی است، - " مسئول سابق مرکز هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی ادعای دولتی سازی دانشگاه آزاد اسلامی در قالب طرح ساماندهی نظارتی این دانشگاه را فرافکنی دانست.

وحید شورابی مسئول سابق مرکز هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، در خصوص طرح ساماندهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی که در کمیسیون آموزش مجلس در حال بررسی است، گفت: طرح ساماندهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی که در کمیته دانشگاه های غیر دولتی کمیسیون آموزش تصویب شده است 4 ماده دارد که به ارتقای نظارت دستگاه های حاکمیتی بر دانشگاه آزاد کمک می کند .

شورابی با بیان اینکه ماده 1 این طرح که در جلسه اخیر کمیسیون آموزش نیز مصوب شده است به دنبال نظم بخشی به ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی است گفت: طبق ماده 5 اساسنامه این دانشگاه، ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد غیر خصوصی غیردولتی تعیین گردیده است که این ماهیت منحصر به فرد است و توسط نظامات حقوقی و قوانین نظارتی شناسایی نشده است.

به هر حال طبق اساسنامه، این دانشگاه غیر خصوصی و در واقع حاکمیتی است و مدیران آن حق انتفاع مالی و اموال از دانشگاه را ندارند.

این اموال گسترده که ارزش آن به بیش از 2000 همت می رسد و گردش میلیاردی چند ده هزار میلیاردی را چه نهادی می خواهند نظارت کند؟ آیا نظارتی درونی دانشگاه آزاد هر چقدر هم که هوشمند و قوی باشد کفایت می کند؟ این فعال سابق دانشجویی ادامه داد: مجلس به دنبال این است از اموال عمومی و منابع مالی این دانشگاه حفاظت کند و اصلا مساله تغییر ماهیت دانشگاه آزاد مطرح نیست.

در ماده یک پیشنهادی به ماهیت حقوقی دانشگاه احترام گذاشته شده و فقط از لحاظ نظام حقوقی ساماندهی شده و در حکم موسسه عمومی غیر دولتی تعیین شده است.

یعنی آثاری که بر یک موسسه عمومی غیر دولتی مترتب است، بر دانشگاه آزاد اسلامی نیز مترتب می شود و مجلس نمی خواهد تغییری در اساسنامه ایجاد کند و منافاتی با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ندارد.

شورابی با بیان اینکه حداقل حدود 10 قانون نظارتی در خصوص دانشگاه آزاد با تصویب ماده 1 قانون ساماندهی نظارتی فعال می شود افزود: می توان به قوانینی از جمله قانون منع به کارگیری بازنشستگان، قانون رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان کشور قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ماده ( 50 ) قانون احکام دائمی برنامه های کشور( لزوم برگزاری مناقصات و مزایده ها از طریق سامانه تدارکات الکترونیکی دولت)، قانون ارتقاء سلامت نظام اداری مقابله با فساد و مواد (598)، (603)، (605)، (606) قانون مجازات اسلامی اشاره کرد که مهمترین آن توسعه نظارت دستگاه قضا و مجلس بر دانشگاه آزاد خواهد بود.

زیرا اموال و منابع دانشگاه در حکم اموال عمومی تعیین خواهد شد و در صورت تضییع اموال و منابع مالی دانشگاه توسط مدیران یا هر فرد دیگری مدعی العموم رأسا می تواند علیه متخلف اقامه دعوا کند.

وی اظهار کرد: در وضعیت فعلی اگر سازمان بازرسی و هیات تحقیق و تفحص مجلس هزاران تخلف مالی در دانشگاه آزاد کشف کنند، تا خود دانشگاه علیه مختلف شکایت نکند تعقیب قضایی علیه متخلف شروع نخواهد شد.

در واقع متخلفین دانشگاه مخصوصا در حوزه مالی از حاشیه امنی برخوردار هستند.

برای همین است که سالهای گذشته و در مدیریت اسبق دانشگاه با وجود تخلفات مالی فراوان هیچگاه دستگاه قضایی به طور مستقل نتوانسته است به این تخلفات رسیدگی کند و تحقیق و تفحص های مجلس نیز بی نتیجه خواهند ماند.

مسئول سابق مرکز هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد با انتقاد از طرح ادعاهای بی پایه و اساس همچون اینکه مجلس به دنبال دولتی سازی دانشگاه است افزود: به هیچ عنوان مجلس چنین نیتی ندارد زیرا همانطور که گفته شد به ماهیت حقوقی دانشگاه احترام گذاشته شده و اصلا نامی از ماهیت دولتی نیامده است.

فقط آثار ماهیت عمومی قرار است بر دانشگاه آزاد جاری شود.

وی اظهار کرد: دانشگاه آزاد میخواهد از مواهب حضور در مناصب حاکمیتی برخوردار شود و قدرت چانه زنی در حاکمیت داشته باشد ولی به نهادهای نظارتی حاکمیت پاسخگو نباشد.

وقتی سالها دانشگاه آزاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای اسلامی شدن دانشگاه ها شده، 6 نفر از 9 عضو هیات امنا یا عضویت دولتی دارند یا توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند و رییس هیات موسس آن توسط ولی فقیه تعیین شده آیا می توان این دانشگاه را خصوصی نامید؟ آقایان اگر مدعی هستند دانشگاه آزاد خصوصی است بهتر است از عضویت هیات علمی در دانشگاه دولتی استعفا دهند و ماموریت خود را از دانشگاه های دولتی لغو کنند و به عضویت هیات علمی دانشگاه درآیند.

نمی شود از دولت حقوق بگیریم و یک موسسه خصوصی را اداره کنیم و عضو شوراها و نهادهای حاکمیتی باشیم.

عضو سابق شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اوضاع یله و رها دانشگاه آزاد نه به نفع مردم است و نه به نفع دانشگاهیان این دانشگاه، ضمانتی وجود ندارد که تیم جدید مدیریتی دانشگاه آزاد به آفات مدیریتی مدیران سابق این دانشگاه دچار نشوند؛ چرا که مدیران پیشین این دانشگاه نیز در موقع خود افراد انقلابی با سوابق مبارزاتی در ایام نهضت اسلامی بوده اند و زندان و شکنجه و بازداشت را تحمل کرده بودند.

اما متاسفانه در سایه ولنگاری نظارتی این دانشگاه دچار خطا های مختلف شدند که هیچ تضمینی وجود ندارد که این خطاها در دوره جدید نیز تکرار نشود که البته در دوره جدید نیز خطاهایی جدی مدیریتی وجود داشته که برخی اعضای هیات امنا به خوبی از این اتفاقات آگاه هستند و حتی سال گذشته زمزمه های جدی مبنی بر تغییرات مدیریتی در این دانشگاه مطرح بود.

این فعال سابق دانشجویی گفت: متاسفانه هیچ مرجع صالحی برای تظلم خواهی کارکنان این دانشگاه وجود ندارد و پرونده های شکایت علیه دانشگاه آزاد در دادگاه های عادی بررسی می شود که این دادگاه ها صلاحیت رسیدگی به تصمیمات اداری یک مجموعه بزرگ آموزش عالی را ندارند .

ماده 2 طرح پیشنهادی به تعیین مرجع صالح تظلم خواهی برای کارکنان این دانشگاه اشاره دارد که دیوان عدالت اداری به عنوان مرجعی صالح در این خصوص تعیین شده است.

شورابی در خصوص مساله شفافیت در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: شفافیت مالی و تصمیمات مدیریتی دانشگاه آزاد یکی از دغدغه های همیشگی جنبش دانشجویی بوده است.

متاسفانه سازمان مرکزی و بیش از 400 واحد دانشگاه آزاد هیچ شفافیتی در حوزه مالی ندارند .

به عنوان مثال هیچ سند یا گزارشی از عملکرد مالی این دانشگاه به مردم و حتی نهادهای نظارتی کشور ارائه نشده است.

یعنی معلوم نیست بودجه دانشگاه در کل و واحدها چقدر است، گزارش های حسابرسی های سالانه منتشر نمی شود و حقوق و دستمزد مدیران این دانشگاه معلوم نیست چقدر است.

در حالی که تقریبا همه دستگاه ها طبق ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه موظف به انتشار حقوق مدیران خود هستند که دولت اقداماتی را آغاز کرده اما دانشگاه آزاد طبق معمول تا در حکم موسسه عمومی غیر دولتی نشود ملزم به انتشار حقوق مدیرانش نیست.

وی افزود: حتی دانشجویان و اساتید به آیین نامه های دانشجویی، آموزشی، پژوهشی و مالی و استخدامی این دانشگاه دسترسی ندارد و جسته و گریخته فقط برخی از آیین نامه ها در سایت ها منتشر شده است که این اصلا برای یک مجموعه ای که بیش از یک میلیون دانشجو و ده ها هزار نفر کارمند و استاد دارد زیبنده نیست.

امروز دانشجو و استاد از ابتدایی ترین حقوق خود در دانشگاه اطلاع ندارند؛ زیرا سامانه جامعی برای بارگزاری اسناد دانشگاه وجود ندارد.

پس شفافیت در دانشگاه آزاد صرفا به پاسخگویی دانشگاه به نهادهای نظارتی محدود نمی شود و همه چیز در این دانشگاه باید برای مردم شفاف باشد؛ چون این دانشگاه با هزینه مستقیم مردم اداره می شود و دانشگاه باید به مردمی که خدمات می دهد پاسخگو باشد.

شورابی با بیان اینکه ماده 3 طرح مذکور به الزام دانشگاه آزاد برای ایجاد سامانه شفافیت اشاره دارد عنوان کرد که با تصویب این طرح مساله شفافیت در دانشگاه به نقطه مطلوبی خواهد رسید.

این فعال سابق دانشجویی مساله کیفیت علمی را یکی دیگر از مسائل مهم دانشگاه آزاد عنوان کرد و افزود: متاسفانه اساتید دو شغله در دانشگاه آزاد زیاد هستند و حتی گفته می شود تعداد آنها به چند صد نفر می رسد که البته مطمئن نیستم اما تعداد بسیار قابل توجه است.

بسیاری از این افراد کارمند دولت هستند و از افراد ذی نفوذ محسوب می شوند که در سال های دور با رانت و به منظور سرویس دادن متقابل برخی مسئولان دانشگاه عضو هیات علمی تمام وقت یا پاره وقت شده اند و عمدتا از کیفیت علمی لازم برخوردار نیستند.

زیرا دوشغله بودن آنها مانع ارتقای سطح علمی آنان می شود و البته هم طبق قوانین دستگاه های دولتی اشتغال همزمان آنها در دانشگاه آزاد تخلف است و طبق آیین نامه انضباطی دانشگاه آزاد نیز اشتغال هم زمان در دستگاه های دولتی و حاکمیتی منع شده است؛ اما متاسفانه دانشگاه آزاد اراده ای برای برخورد با این افراد ندارد.

وی افزود: برای حل این معضل در ماده 4 طرح مذکور پیشنهاد شده است که اشتغال همزمان کارکنان دولت در دانشگاه آزاد به عنوان عضو هیات علمی منع شود که در صورت تصویب به ارتقای کیفیت علمی این دانشگاه کمک خواهد کرد؛ زیرا این افراد که عمدتا فاقد کیفیت لازم آموزشی هستند مجبور هستند دانشگاه را ترک کنند و دانشگاه می تواند به جای آنها از افراد برجسته علمی استفاده کند .

شورابی تصریح کرد: بهتر است مسئولان دانشگاه آزاد به جای مخالفت متعصبانه با طرح مذکور راه عقلانیت را در پیش بگیرند و بگویند مشخصا کدام یک از موارد این طرح در انجام وظایف آموزشی، پژوهشی و اداری اقتصادی آنها اخلال و محدودیت ایجاد می کند تا کمیسیون به آن رسیدگی کند .

تا اینجای کار مسئولان دانشگاه آزاد فقط با یک دلیل آن هم تداخل در مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی با طرح مخالفت کرده اند و به طراحان طرح گاها اتهام انتقام گیری و تسویه حساب سیاسی زده اند.

در حالی که این طرح اصلا به مسئولان دانشگاه کاری ندارد و به دنبال اصلاح ساختاری مساله نظارت بر دانشگاه و ارتقای شفافیت است.

البته بسیاری از مسئولان این دانشگاه از عناصر پاکدست، خدوم و انقلابی هستند و اقدامات خوبی در چند سال اخیر در این دانشگاه انجام شده که باید این روند ادامه داشته باشد و همه نیز از آن حمایت کنند.

پیگیری این طرح به معنای نفی خدمات و مخالفت با فرد خاصی در دانشگاه آزاد نیست.

وی افزود: توصیه می کنم مسئولان دانشگاه آزاد کمتر از بزرگان نظام برای مخالفت با این طرح هزینه کنند و بیشتر به استدلال های منطقی بپردازند.

مدیر دولتی اگر می خواهد در دانشگاه آزاد غیر دولتی مدیریت کند باید به دولت به معنای حاکمیت و مردم پاسخگو نیز باشد.

بسیاری از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز دغدغه نظارت بر دانشگاه آزاد را دارند و حتی برخی از افراد شاخص شورا از این طرح استقبال کرده اند که حتی در این خصوص مصاحبه نیز کرده اند .


کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه آزاد - دانشگاه - اسلامی - آزاد - کمیسیون آموزش - بسیج دانشجویی - ساماندهی - نظارت - دانشجویی - نظارتی - کمیسیون - هماهنگی - دانشگاه های غیر دولتی - خبرگزاری - دولتی - آموزش - بسیج - شورابی - انتظام بخشی - گفتگو - بررسی - سازی - وحید - مجلس - دستگاه - ارتقای - طراحان - تصویب - حقوقی

آخرین اخبار سرویس:
معاون وزارت علوم: آمار داوطلبان علوم ریاضی و فنی به کمتر از 10 درصد رسیده؛ نگران کننده است

دستگیری گروه های فروشنده تجهیزات الکترونیکی با هدف اغفال داوطلبان

دکتر مهناز عسکریان: روشهای مقابله با اضطراب امتحان / انواع اضطراب امتحان و راه های پیشگیری از آن

20 هزار دانشجوی کشور؛ متقاضی شرکت در طرح دستیار فناوری

جوامع دانشگاهی نواقص سند تحول را احصاء کنند

تمدید مهلت ثبت نام پذیرش دوره های مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه ای ناپیوسته دانشگاه جامع علمی کاربردی

برگزاری جلسه تخصصی با موضوع همکاری در زمینه ساخت هواپیمای مسافربری

رصدخانه آموزش مهارتی در دانشگاه فنی و حرفه ای راه اندازی می شود

بررسی سازوکار اجرایی تفاهم نامه همکاری بسیج اساتید و سمت

تحکیم دوستی ایران و افغانستان با گسترش فعالیت های علمی

صدر نشینی پولدارها در کنکور! | چند درصد رتبه های زیر 3 هزار برای فرزندان پولدارهاست؟

گذر دانش بنیان؛ از پارک لاله تا میدان انقلاب

ایجاد رشته علوم قضایی در مقطع کارشناسی ارشد

20 هزار دانشجوی کشور؛ متقاضی شرکت در طرح دستیار فناوری

آغاز فراخوان جذب هیأت علمی وزارت علوم از 20 تیرماه/دلیل تاخیر؛ اخذ ردیف های استخدامی

تصویربرداری ارواح! | روشی با ترکیب چشم انسان و هوش مصنوعی

ارسال 70 مقاله به همایش ملی پدافند شیمیایی

استخدام کارشناس فروش در شرکت فرآزما تحقیق در تهران

افزایش 70 درصدی سهم بانوان مخترع و پژوهشگر از پتنت ها

امروز، آخرین مهلت ثبت درخواست خوابگاه دانشگاه علم و صنعت

نداشتن مجوز ثبت نام در دانشگاه برای مشمولان غایب 1401

حاشیه جلسه هیات دولت - 8 تیر

پیام تسلیت دانشگاه تهران در پی درگذشت نور دهر رکنی

ساخت فیلتر های تصفیه آب با استفاده از ضایعات گیاهی!

برگزاری جلسه تخصصی با موضوع همکاری در زمینه ساخت هواپیمای مسافربری

فردا؛ آخرین مهلت انتخاب رشته در آزمون دستیاری پزشکی

ششمین همایش ملی پدافند شیمیایی

حمایت از شرکت های دانش بنیان فعال حوزه شبیه ساز های آموزش پزشکی

تحکیم دوستی بین ایران و افغانستان با گسترش فعالیت های علمی

افزایش تبادلات فناورانه میان ایران و ازبکستان

روز بدون فوتی و ابتلای کرونا در ایلام

امکان تغییر محل آزمون ترم تابستان در دانشگاه پیام نور فراهم شد

کشف عناصر اساسی حیات در سنگ های مریخ

عضویت استادیار دانشگاه تهران در تحریریه یک مجله معتبر بین المللی

کاهش نگران کننده آمار داوطلبان ریاضی در کنکور 1401

کاهش داوطلبان ریاضی در کنکور نگران کننده است

امروز؛ آخرین مهلت ثبت درخواست خوابگاه دانشگاه علم و صنعت

رقابت 27 هزار داوطلب آزمون سراسری در هرمزگان

رقابت 27 هزار دواطلب آزمون سراسری در هرمزگان

فارغ التحصیلی چهارمین گروه دانشجویان زبان چینی از دانشگاه تهران/ واکنش سفیر چین در ایران

اعتراض داوطلبان کنکور 1401 به گرم بودن فضای حوزه امتحانی

پنجاه و دومین «ماراتُن کنکور» در گیلان

معاون وزیر علوم: تعداد داوطلبان ریاضی و فنی کنکور به کمتر از 10 درصد رسید

بیستمین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست دکتر طهرانچی برگزار شد

رقابت 27 هزار و 773 داوطلب کنکور در هرمزگان آغاز شد

معاون وزیر علوم: تعداد داوطلبان ریاضی و فنی کنکور به کمتر از 10 درصد رسید

تور ملی فناوری و دستیار فناوری برگزار می شود

فاطمه عموزاد کنکور سراسری هنر 1401

حامد جعفرنژاد تصاویر/ رادار باروری ابرها

امکان تغییر محل آزمون ترم تابستان در دانشگاه پیام نور فراهم شد

حامد جعفرنژاد رادار باروری ابرها

کنکور سراسری 1401 رشته هنر در تهران

استخدام تدوینگر با بیمه در مجموعه زبان آفاق در تهران

کنکور و آزمون| نتایج اولیه آزمون سراسری اواسط مردادماه اعلام می شود/ واکنش وزیر علوم به تغییرات کنکور از سال 1402

پول؛ راه رتبه دار شدن در کنکور!

ثبت نام در دوره های کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی تا 14 تیرماه ادامه دارد

12 هیئت علمی تمام وقت آماده خدمات مشاوره به دانشجویان آزادشهری

چطور بعد از فارغ التحصیلی مسیر شغلی خود را بچینیم؟

بهبود عملکرد واشر های آب بند لوله و اتصالات با کمک فناوری نانو

تعیین تکلیف متولی اداره مساجد در سند ملی مسجد

رقابت بیش از 5 هزار داوطلب کنکور در مهاباد آغاز شد

میدان انقلاب تا پارک لاله گذر دانش بنیان ها می شود

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: تدوین سند مهندسی فرهنگی/ برای شکل دهی به شخصیت 8 میلیون کودک زیر 6 سال برنامه ریزی دقیق شود/ در خانواده های ایرانی باید احساس جنگ فرهنگی در مقابل دشمن شکل گیرد

طراحی شهری و گردشگری ادبی در فضا های تاریخی شهر ها

چاپ پژوهش های اعضای هیات علمی دانشگاه شهرکرد در معتبرترین مجلات دنیا

نانوخوشه ها به ساخت قطعات الکترونیکی تجزیه پذیر کمک می کنند

رقابت بیش از 5 هزار داوطلب کنکور در مهاباد آغاز شد

رقابت بیش از 22 هزار داوطلب قمی در کنکور امسال

تبدیل کک نفتی به گرافن

جلوه عینک عشق بر چشمان شهید چمران/ عاشق زیبایی ها را می بیند

نتایج اولیه کنکور 1401 اواسط مردادماه اعلام می شود

نانوذرات، ویراستار ژن را به تومور سرطانی رساندند

تغییر وضعیت 92 هزار داوطلب کنکوری/ امکان دریافت کارت ورود به جلسه برای داوطلبانی که کدرهگیری دارند

تبدیل کک نفتی به گرافن انجام شد

طرح دستیار فناوری در دانشگاه های خوزستان اجرا می شود

وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان مکلف به تهیه آمار خروج نخبگان شدند

87 هزار و 611 داوطلب کنکور سراسری 1401 در استان اصفهان رقابت می کنند

دانشگاه صنعتی امیرکبیر با «شرکت تدبیر توسعه سلامت» تفاهم نامه همکاری امضا کرد

نهایی سازی سند ملی زیست فناوری در شورای عالی انقلاب فرهنگی

ارز دانشجویی از طریق بازار متشکل ارزی قابل پرداخت است

رقابت داوطلبان لرستانی گروه هنر برای ورود به دانشگاه

راه اندازی موزه تاریخ طبیعی در دانشگاه شهرکرد

«سند ملی مسجد» با اصلاحاتی تصویب شد

تبدیل کک نفتی به گرافن

امضاء تفاهم نامه توانمندسازی و توسعه فعالیتهای پژوهشی و صنعتی

حضور 3 هزار و 710 داوطلب قرچک در کنکور سراسری 1401

زمان اعلام نتایج اولیه کنکور 1401 اعلام شد

بازنگری رشته های تحصیلی دانشگاه های استان

رقابت 3819 داوطلب کنکور سراسری در شهرستان خواف

افرادی که بخواهند از صدای ایران مطلع شوند به پرس تی وی رجوع می کنند

سهم دهک های بالا در کسب رتبه های برتر کنکور/ تمام دانش آموزان به عدالت آموزشی دسترسی ندارند

علی کریمی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ممسنی شد

انتشار کلید اولیه آزمون دکتری پزشکی 1401

مشمولان غایب در صورت قبولی در آزمون سراسری، حق ثبت نام ندارند

تشکیل تیم های ورزشی جانبازان و معلولین در باشگاه فرهنگی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی

کشف حجاب “مجری معروف” بعد مهاجرت با همسر دومش به اروپا/ عکس

انتشار هشتاد و دومین شماره ی فصل نامه علمی ـ پژوهشی «لیزر در پزشکی»

بورسیه تحصیلی رتبه های زیر هزار تربت حیدریه

کشف حجاب «مجری معروف» بعد مهاجرت با همسر دومش به اروپا/ عکس

تشریح شرایط ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی بعد از بازگشت به کشور

ادعای دولتی سازی دانشگاه آزاد فرافکنی است/ انتظام بخشی به ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد از اهداف طراحان است

ادعای دولتی سازی دانشگاه آزاد فرافکنی است/ انتظام بخشی به ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد از اهداف طراحان است