موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - بازنشستگان تامين اجتماعي - باشگاه پرسپوليس - يارانه نقدي - افزايش حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - سازمان تامين اجتماعي - آموزش و پرورش - فيلم ندارها - رييس پليس آگاهي استان كردستان - مركز پژوهش هاي علوم انساني - عباسعلي - صندلي فروشي در دانشگاه - فرهنگ و حماسه - هيأت نظارت انتخابات - اولاس سران - تخلف كالا و خدمات - مهدي رسول پناه - مطالعه موثر - برنامه سينمايي - خشكشويي پرده

مطالب مرتبط:
هزینه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی، یک چهارم آزاد کردن مدرک دانشجویان دولتی
حضور دانشگاه آزاد رودهن با 25 گروه در رویداد ملی عصر امید
قدردانی سید حسن نصرالله از نقش ایران در آزاد سازی جنوب لبنان
از مسمومیت های پی در پی دانشجویان خوابگاهی تا گام بزرگ مجلس در تصویب طرح ساماندهی نظارت بر دانشگاه آزاد
عایق ساختمانی با استفاده از فناوری نانو در دانشگاه آزاد اسلامی تولید شد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 5 خرداد 1401 ساعت 17:422022-05-26دانش

ادعای دولتی سازی دانشگاه آزاد فرافکنی است/ انتظام بخشی به ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد از اهداف طراحان است


وحید شورابی مسئول سابق مرکز هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، در خصوص طرح ساماندهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی که در کمیسیون آموزش مجلس در حال بررسی است، - " مسئول سابق مرکز هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی ادعای دولتی سازی دانشگاه آزاد اسلامی در قالب طرح ساماندهی نظارتی این دانشگاه را فرافکنی دانست.

وحید شورابی مسئول سابق مرکز هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، در خصوص طرح ساماندهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی که در کمیسیون آموزش مجلس در حال بررسی است، گفت: طرح ساماندهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی که در کمیته دانشگاه های غیر دولتی کمیسیون آموزش تصویب شده است 4 ماده دارد که به ارتقای نظارت دستگاه های حاکمیتی بر دانشگاه آزاد کمک می کند .

شورابی با بیان اینکه ماده 1 این طرح که در جلسه اخیر کمیسیون آموزش نیز مصوب شده است به دنبال نظم بخشی به ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی است گفت: طبق ماده 5 اساسنامه این دانشگاه، ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد غیر خصوصی غیردولتی تعیین گردیده است که این ماهیت منحصر به فرد است و توسط نظامات حقوقی و قوانین نظارتی شناسایی نشده است.

به هر حال طبق اساسنامه، این دانشگاه غیر خصوصی و در واقع حاکمیتی است و مدیران آن حق انتفاع مالی و اموال از دانشگاه را ندارند.

این اموال گسترده که ارزش آن به بیش از 2000 همت می رسد و گردش میلیاردی چند ده هزار میلیاردی را چه نهادی می خواهند نظارت کند؟ آیا نظارتی درونی دانشگاه آزاد هر چقدر هم که هوشمند و قوی باشد کفایت می کند؟این فعال سابق دانشجویی ادامه داد: مجلس به دنبال این است از اموال عمومی و منابع مالی این دانشگاه حفاظت کند و اصلا مساله تغییر ماهیت دانشگاه آزاد مطرح نیست.

در ماده یک پیشنهادی به ماهیت حقوقی دانشگاه احترام گذاشته شده و فقط از لحاظ نظام حقوقی ساماندهی شده و در حکم موسسه عمومی غیر دولتی تعیین شده است.

یعنی آثاری که بر یک موسسه عمومی غیر دولتی مترتب است، بر دانشگاه آزاد اسلامی نیز مترتب می شود و مجلس نمی خواهد تغییری در اساسنامه ایجاد کند و منافاتی با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ندارد.

شورابی با بیان اینکه حداقل حدود 10 قانون نظارتی در خصوص دانشگاه آزاد با تصویب ماده 1 قانون ساماندهی نظارتی فعال می شود افزود: می توان به قوانینی از جمله قانون منع به کارگیری بازنشستگان، قانون رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان کشور قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ماده ( 50 ) قانون احکام دائمی برنامه های کشور( لزوم برگزاری مناقصات و مزایده ها از طریق سامانه تدارکات الکترونیکی دولت)، قانون ارتقاء سلامت نظام اداری مقابله با فساد و مواد (598)، (603)، (605)، (606) قانون مجازات اسلامی اشاره کرد که مهمترین آن توسعه نظارت دستگاه قضا و مجلس بر دانشگاه آزاد خواهد بود.

زیرا اموال و منابع دانشگاه در حکم اموال عمومی تعیین خواهد شد و در صورت تضییع اموال و منابع مالی دانشگاه توسط مدیران یا هر فرد دیگری مدعی العموم رأسا می تواند علیه متخلف اقامه دعوا کند.

وی اظهار کرد: در وضعیت فعلی اگر سازمان بازرسی و هیات تحقیق و تفحص مجلس هزاران تخلف مالی در دانشگاه آزاد کشف کنند، تا خود دانشگاه علیه مختلف شکایت نکند تعقیب قضایی علیه متخلف شروع نخواهد شد.

در واقع متخلفین دانشگاه مخصوصا در حوزه مالی از حاشیه امنی برخوردار هستند.

برای همین است که سالهای گذشته و در مدیریت اسبق دانشگاه با وجود تخلفات مالی فراوان هیچگاه دستگاه قضایی به طور مستقل نتوانسته است به این تخلفات رسیدگی کند و تحقیق و تفحص های مجلس نیز بی نتیجه خواهند ماند.

مسئول سابق مرکز هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد با انتقاد از طرح ادعاهای بی پایه و اساس همچون اینکه مجلس به دنبال دولتی سازی دانشگاه است افزود: به هیچ عنوان مجلس چنین نیتی ندارد زیرا همانطور که گفته شد به ماهیت حقوقی دانشگاه احترام گذاشته شده و اصلا نامی از ماهیت دولتی نیامده است.

فقط آثار ماهیت عمومی قرار است بر دانشگاه آزاد جاری شود.

وی اظهار کرد: دانشگاه آزاد میخواهد از مواهب حضور در مناصب حاکمیتی برخوردار شود و قدرت چانه زنی در حاکمیت داشته باشد ولی به نهادهای نظارتی حاکمیت پاسخگو نباشد.

وقتی سالها دانشگاه آزاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای اسلامی شدن دانشگاه ها شده، 6 نفر از 9 عضو هیات امنا یا عضویت دولتی دارند یا توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند و رییس هیات موسس آن توسط ولی فقیه تعیین شده آیا می توان این دانشگاه را خصوصی نامید؟آقایان اگر مدعی هستند دانشگاه آزاد خصوصی است بهتر است از عضویت هیات علمی در دانشگاه دولتی استعفا دهند و ماموریت خود را از دانشگاه های دولتی لغو کنند و به عضویت هیات علمی دانشگاه درآیند.

نمی شود از دولت حقوق بگیریم و یک موسسه خصوصی را اداره کنیم و عضو شوراها و نهادهای حاکمیتی باشیم.

عضو سابق شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اوضاع یله و رها دانشگاه آزاد نه به نفع مردم است و نه به نفع دانشگاهیان این دانشگاه، ضمانتی وجود ندارد که تیم جدید مدیریتی دانشگاه آزاد به آفات مدیریتی مدیران سابق این دانشگاه دچار نشوند؛ چرا که مدیران پیشین این دانشگاه نیز در موقع خود افراد انقلابی با سوابق مبارزاتی در ایام نهضت اسلامی بوده اند و زندان و شکنجه و بازداشت را تحمل کرده بودند.

اما متاسفانه در سایه ولنگاری نظارتی این دانشگاه دچار خطا های مختلف شدند که هیچ تضمینی وجود ندارد که این خطاها در دوره جدید نیز تکرار نشود که البته در دوره جدید نیز خطاهایی جدی مدیریتی وجود داشته که برخی اعضای هیات امنا به خوبی از این اتفاقات آگاه هستند و حتی سال گذشته زمزمه های جدی مبنی بر تغییرات مدیریتی در این دانشگاه مطرح بود.

این فعال سابق دانشجویی گفت: متاسفانه هیچ مرجع صالحی برای تظلم خواهی کارکنان این دانشگاه وجود ندارد و پرونده های شکایت علیه دانشگاه آزاد در دادگاه های عادی بررسی می شود که این دادگاه ها صلاحیت رسیدگی به تصمیمات اداری یک مجموعه بزرگ آموزش عالی را ندارند .

ماده 2 طرح پیشنهادی به تعیین مرجع صالح تظلم خواهی برای کارکنان این دانشگاه اشاره دارد که دیوان عدالت اداری به عنوان مرجعی صالح در این خصوص تعیین شده است.

شورابی در خصوص مساله شفافیت در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: شفافیت مالی و تصمیمات مدیریتی دانشگاه آزاد یکی از دغدغه های همیشگی جنبش دانشجویی بوده است.

متاسفانه سازمان مرکزی و بیش از 400 واحد دانشگاه آزاد هیچ شفافیتی در حوزه مالی ندارند .

به عنوان مثال هیچ سند یا گزارشی از عملکرد مالی این دانشگاه به مردم و حتی نهادهای نظارتی کشور ارائه نشده است.

یعنی معلوم نیست بودجه دانشگاه در کل و واحدها چقدر است، گزارش های حسابرسی های سالانه منتشر نمی شود و حقوق و دستمزد مدیران این دانشگاه معلوم نیست چقدر است.

در حالی که تقریبا همه دستگاه ها طبق ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه موظف به انتشار حقوق مدیران خود هستند که دولت اقداماتی را آغاز کرده اما دانشگاه آزاد طبق معمول تا در حکم موسسه عمومی غیر دولتی نشود ملزم به انتشار حقوق مدیرانش نیست.

وی افزود: حتی دانشجویان و اساتید به آیین نامه های دانشجویی، آموزشی، پژوهشی و مالی و استخدامی این دانشگاه دسترسی ندارد و جسته و گریخته فقط برخی از آیین نامه ها در سایت ها منتشر شده است که این اصلا برای یک مجموعه ای که بیش از یک میلیون دانشجو و ده ها هزار نفر کارمند و استاد دارد زیبنده نیست.

امروز دانشجو و استاد از ابتدایی ترین حقوق خود در دانشگاه اطلاع ندارند؛ زیرا سامانه جامعی برای بارگزاری اسناد دانشگاه وجود ندارد.

پس شفافیت در دانشگاه آزاد صرفا به پاسخگویی دانشگاه به نهادهای نظارتی محدود نمی شود و همه چیز در این دانشگاه باید برای مردم شفاف باشد؛ چون این دانشگاه با هزینه مستقیم مردم اداره می شود و دانشگاه باید به مردمی که خدمات می دهد پاسخگو باشد.

شورابی با بیان اینکه ماده 3 طرح مذکور به الزام دانشگاه آزاد برای ایجاد سامانه شفافیت اشاره دارد عنوان کرد که با تصویب این طرح مساله شفافیت در دانشگاه به نقطه مطلوبی خواهد رسید.

این فعال سابق دانشجویی مساله کیفیت علمی را یکی دیگر از مسائل مهم دانشگاه آزاد عنوان کرد و افزود: متاسفانه اساتید دو شغله در دانشگاه آزاد زیاد هستند و حتی گفته می شود تعداد آنها به چند صد نفر می رسد که البته مطمئن نیستم اما تعداد بسیار قابل توجه است.

بسیاری از این افراد کارمند دولت هستند و از افراد ذی نفوذ محسوب می شوند که در سال های دور با رانت و به منظور سرویس دادن متقابل برخی مسئولان دانشگاه عضو هیات علمی تمام وقت یا پاره وقت شده اند و عمدتا از کیفیت علمی لازم برخوردار نیستند.

زیرا دوشغله بودن آنها مانع ارتقای سطح علمی آنان می شود و البته هم طبق قوانین دستگاه های دولتی اشتغال همزمان آنها در دانشگاه آزاد تخلف است و طبق آیین نامه انضباطی دانشگاه آزاد نیز اشتغال هم زمان در دستگاه های دولتی و حاکمیتی منع شده است؛ اما متاسفانه دانشگاه آزاد اراده ای برای برخورد با این افراد ندارد.

وی افزود: برای حل این معضل در ماده 4 طرح مذکور پیشنهاد شده است که اشتغال همزمان کارکنان دولت در دانشگاه آزاد به عنوان عضو هیات علمی منع شود که در صورت تصویب به ارتقای کیفیت علمی این دانشگاه کمک خواهد کرد؛ زیرا این افراد که عمدتا فاقد کیفیت لازم آموزشی هستند مجبور هستند دانشگاه را ترک کنند و دانشگاه می تواند به جای آنها از افراد برجسته علمی استفاده کند .

شورابی تصریح کرد: بهتر است مسئولان دانشگاه آزاد به جای مخالفت متعصبانه با طرح مذکور راه عقلانیت را در پیش بگیرند و بگویند مشخصا کدام یک از موارد این طرح در انجام وظایف آموزشی، پژوهشی و اداری اقتصادی آنها اخلال و محدودیت ایجاد می کند تا کمیسیون به آن رسیدگی کند .

تا اینجای کار مسئولان دانشگاه آزاد فقط با یک دلیل آن هم تداخل در مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی با طرح مخالفت کرده اند و به طراحان طرح گاها اتهام انتقام گیری و تسویه حساب سیاسی زده اند.

در حالی که این طرح اصلا به مسئولان دانشگاه کاری ندارد و به دنبال اصلاح ساختاری مساله نظارت بر دانشگاه و ارتقای شفافیت است.

البته بسیاری از مسئولان این دانشگاه از عناصر پاکدست، خدوم و انقلابی هستند و اقدامات خوبی در چند سال اخیر در این دانشگاه انجام شده که باید این روند ادامه داشته باشد و همه نیز از آن حمایت کنند.

پیگیری این طرح به معنای نفی خدمات و مخالفت با فرد خاصی در دانشگاه آزاد نیست.

وی افزود: توصیه می کنم مسئولان دانشگاه آزاد کمتر از بزرگان نظام برای مخالفت با این طرح هزینه کنند و بیشتر به استدلال های منطقی بپردازند.

مدیر دولتی اگر می خواهد در دانشگاه آزاد غیر دولتی مدیریت کند باید به دولت به معنای حاکمیت و مردم پاسخگو نیز باشد.

بسیاری از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز دغدغه نظارت بر دانشگاه آزاد را دارند و حتی برخی از افراد شاخص شورا از این طرح استقبال کرده اند که حتی در این خصوص مصاحبه نیز کرده اند .


کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه آزاد - دانشگاه - اسلامی - آزاد - کمیسیون آموزش - بسیج دانشجویی - ساماندهی - نظارت - دانشجویی - نظارتی - کمیسیون - هماهنگی - دانشگاه های غیر دولتی - خبرگزاری - دولتی - آموزش - بسیج - شورابی - انتظام بخشی - گفتگو - بررسی - سازی - وحید - مجلس - دستگاه - ارتقای - طراحان - تصویب - حقوقی

آخرین اخبار سرویس:
سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد فارسان معرفی شد

اعلام زمان چهارمین آزمون پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاری

فرهنگ، نرم افزار رسیدن به تمدن اسلامی است

مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست سید محمد خاتمی درباره حجاب

استخدام مدرس خیاطی و الگوسازی و دوخت در موسسه طراحی لباس پارس در تهران

استخدام منشی با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

طهرانچی: حراست بازوی مدیران دانشگاه در تزکیه است

هشدار رییس دانشگاه تربیت مدرس به رییس جمهور/ناکارآمدی نحوه تخصیص بودجه به دانشگاه ها را دریابید

توسعه و تعمیق فعالیت های بنیاد ملی بازی های رایانه ای

ترم تابستانی دانشگاه کاشان از 25 تیر آغاز می شود

تولید نیمه صنعتی دو محصول راهبردی

2 استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان استاد نمونه کشوری انتخاب شدند

تقدیر رییس جمهور از دانشجوی دانشگاه یاسوج

فاز یک سامانه مکاتبات فرآیندی دانشگاه آزاد اسلامی رونمایی شد

جزییات انتخاب رشته کاردانی دانشگاه فنی و حرفه ای و مؤسسات غیرانتفاعی اعلام شد

توسعه و تعمیق فعالیت های بنیاد ملی بازی های رایانه ای

پذیرش دوره های کاردانی ناپیوسته در دانشگاه علمی کاربردی خوزستان

دختران و پسران شیرازی، طرح درس مدرسه حکمرانی

معرفی سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی فارسان

حضور بیش از 5000 دانشجو در المپیاد فرهنگی ورزشی تبریز

آغاز ثبت نام وام بیمه تامین اجتماعی دانشگاه تربیت مدرس آغاز شد / مهلت ثبت درخواست تا 25 تیرماه

تقدیر نخست وزیر یونان از دانش آموز برتر ایرانی

تولید علم نافع پاسخی به گلایه های صنعت از دانشگاه/ پذیرش دانشجوی رشته تجارت و مالیه در دانشگاه تهران

ایجاد کلینیک مشاوره و خدمات روانشناختی/ مرکز مشاوره امین در همه دانشکده ها دفتر می زند

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش دوره های آموزشی با حقوق ثابت درخراسان رضوی

از ارائه وام شهریه به تمام دانشجویان متقاضی تا پوشش 50 درصدی خوابگاه های دانشجویی

تصاویری از تغییر رنگ باورنکردنی یک اختاپوس را ببینید | دنیای مرموز زیر آب

آیا بیگانه ای در سیاره زهره وجود دارد؟ | پاسخ جالب دانشمندان دانشگاه کمبریج

اعتبار مدارک دانشگاه های ترکیه در ایران چقدر است؟

خودکفایی در تولید گیاهان زینتی با تکنیک «کشت بافت»/ بی نیازی از واردات و خرید بذر گیاهی

پنجمین گردهمایی واحد خواهران اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در تهران برگزاری می شود

افزایش 10 درصدی ظرفیت دندانپزشکی در دفترچه انتخاب رشته امسال

انتصاب مسئولان بسیج دانشگاه تربیت مدرس و تهران مرکز دانشگاه آزاد

آمادگی دانشجومعلمان خراسان شمالی برای تدریس

تصاویر/ نشست خبری اولین رویداد ملی هجرت اشتغال آفرینی در دانشگاه قم

مسئول جدید بسیج واحد تهران مرکز دانشگاه آزاد مشخص شد

مسئول بسیج دانشگاه آزاد تهران مرکز منصوب شد

فقر با ساخت مسکن قیچی می شود

ظرفیت دندان پزشکی افزایش یافت

شوهر چهارم و آلمانی نفیسه روشن | عاشقونه های نفیسه و شوهر جدیدش

افتتاح مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه آزاد گرگان

رویداد ملی کاروان ترویجی تخصصی برنج در گیلان

ظرفیت دندان پزشکی افزایش یافت

فقر را با ساخت مسکن قیچی خواهیم کرد

تصویب افزایش ظرفیت دندانپزشکی در شواری عالی انقلاب فرهنگی

مشاهده یک ماهی شفاف نادر و عنکبوت دریایی بزرگ در اعماق دریا

آخرین وضعیت جسمانی آیت ‎الله ناصری + فیلم

قرارگیری دانشگاه علوم پزشکی اهواز در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت امور عالی عراق

نشست فرهنگی ازدواج موفق در یزد

تعجب کاربران از چهره دختر “شبنم قلی خانی”/ عکس

حمایت از 30 هزار دانشجو در طرح ملی ترویج کارآفرینی و تور فناوری

راه اندازی پردیس های سلامت در استان های کشور

آزادی بیش از 700 زندانی استان گیلان در یک سال گذشته با پابند الکترونیکی

اعلام نتایج سطح بندی مراکز رشد دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی بزرگ ترین سازمان آموزش عالی شرق کشور

شناسایی ستاره ای که با چرخش یک سی وهفتم سرعت نور به دور سیاه چاله مرکز کهکشان

اصلاح نظام حکمرانی آموزشی کلید تحول در حوزه آموزش است/ اتکای دانشگاه ها به بودجه دولتی باید قطع شود

استخدام کارشناس IT در موسسه اعزام دانشجو صباپلن در تهران

فعالیت 9 دانشکده مهارتی در دانشگاه آزاد خوزستان

نظارت بر جذب و اجرای طرح رتبه بندی ائمه جماعات دانشگاه ها

غایت بیانیه گام دوم، ذکر نقش دانشگاه ها در حال و آینده است

استقرار 30 هسته فناور و شرکت دانش بنیان در مرکز رشد دانشگاه آزاد یزد

ایجاد 3 رشته جدید در دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان

اندیشه های شگرف امام(ره) باید در جوامع مختلف گسترش یابد

گشایش 24 دفتر تقریب مذاهب در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی

الگوی دانشگاه محور باید به الگوی جامعه محور تغییر یابد

آغاز ثبت نام پذیرش دوره های کاردانی دانشگاه جامع علمی کاربردی از 14 تیرماه

معاون وزیر علوم: برای جبران عقب ماندگی ها نیاز به جهاد علمی داریم

اعلام زمان برگزاری امتحانات لغو شده دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

آمادگی کامل دانشگاه تبریز برای برگزاری المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان

اصلاح نظام حکمرانی آموزشی کلید تحول در حوزه آموزش است

آتش نشانی تهران: از سال 93 نتوانستیم رشته مهندسی حریق را وارد دفترچه کنکور کنیم

ششمین رویداد نونمایی در حوزه حمل و نقل هوشمند برگزار شد

تفاهم نامه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و شرکت پتروشیمی زاگرس امضا شد

ضعف علوم پایه پایه های علم و آینده کشور را به لرزه در می آورد/ اشتغال ِدانش بنیان سدی برابر مهاجرت نخبگان

مدیریت اشتغال با همکاری پارک علم و فناوری خوزستان

کشف حفره ای جدید در لایه ازون این بار بر فراز استوا

استخدام حسابدار در شرکت ماد کارنو کاسپین منطقه آزاد انزلی در گیلان

نانوذرات به عنوان افزودنی در جوهر های چاپ سه بعدی استفاده شدند

وزیرعلوم کشورمالی: از توانمندی ها و دستاوردهای ایران شگفت زده شدم

افزایش حقوق اعضای هیئت علمی از محل درآمد غیرشهریه

برنامه ریزی دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه روستاها/ با وزارت کشور همکاری می کنیم

تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور 1402

نتایج سطح بندی مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1401 اعلام شد

تأثیر قطعی «معدل» در کنکور 1402 مشخص شد

تفاهم نامه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و شرکت پتروشیمی زاگرس امضا شد

انتشار 3 کتاب به زبان انگلیسی در حوزه بیوتکنولوژی و اصلاح نباتات

اصول رسیدن به ازدواج آگاهانه چیست؟/ 4 تفاوت عمده زنان و مردان

پذیرش دانشجو دانشگاه علمی کاربردی برای مهرماه

متناسب نبودن آموزش های دانشگاهی با نیاز های بازار کار چالش نظام آموزش عالی است

حدادعادل: برای اصلاح علوم انسانی چوب لای چرخ می گذاشتند/ 16 رشته در اولویت تحول قرار گرفت

دیدار وزرای خارجه ایران و قطر

تأثیر قطعی معدل در کنکور 1402 چقدر است؟

درگذشت تلخ دانشجوی فیزیک | جزییات حادثه دلخراش

جلوگیری از تفرقه افکنی با بسترهای تقریب/ آذربایجان؛ مهد وحدت شیعه و سنی

کرج میزبان همایش ملی «حکمت معماری و شهرسازی اسلامی»

هوش مصنوعی و آینده جهان

رتبه بندی موضوعی سال 2021 پایگاه رتبه بندی ISC منتشر شد

16 رشته علوم انسانی در اولویت تحول قرار داده شد

لزوم تشکیل اتاق فکر دانشجویان و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی

ادعای دولتی سازی دانشگاه آزاد فرافکنی است/ انتظام بخشی به ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد از اهداف طراحان است

ادعای دولتی سازی دانشگاه آزاد فرافکنی است/ انتظام بخشی به ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد از اهداف طراحان است