مطالب مرتبط:
مجلس در رأس امور است وقتی...
معاون امور مجلس رییسی : دولت با همه توان در تلاش است که مردم تحت فشار نباشند
دیدار معاون امور مجلس رییس جمهور با خانواده شهید صیاد خدایی
نشست ستاد ساماندهی امور جوانان در لرستان
پیام تسلیت معاون امور هنری برای درگذشت مریم کاظم زاده
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 5 خرداد 1401 ساعت 10:172022-05-26سياسي

مجلس در رأس امور است وقتی...


از منظر «اجتماعی» مجلس شورای اسلامی با انتظارات بسیار بیشتری مواجه است.

انتظار شهروندان، عمل کردن مجلس در دو وجه «مردمی» و «انقلابی» است و این دو درحدی که در سنجه مردم، - از منظر اجتماعی مجلس شورای اسلامی با انتظارات بسیار بیشتری مواجه است.

انتظار شهروندان، عمل کردن مجلس در دو وجه مردمی و انقلابی است و این دو درحدی که در سنجه مردم، مقبول خوانده شود، باید مورد توجه نمایندگان محترم قرار بگیرد.

خبرگزاری فارس؛ یادداشت- سعدالله زارعی: مجلس شورای اسلامی ایران از یک بعد، یکی از سه رکن و از بعد دیگر رکن اول نظام جمهوری اسلامی ایران است.

تا آنجایی که این قلم بررسی کرده است، مجلس ایران یکی از دو یا سه مقتدرترین پارلمان دنیاست.

براساس قانون اساسی، رییس جمهور را مستقیماً مردم انتخاب می کنند اما او در تشکیل دولت ملزم به اخذ رأی اعتماد مجلس برای وزرای کابینه خود است.

کما اینکه بودجه تنظیم شده توسط دولت، لزوماً باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

  مجلس براساس اصول 66 و 163 قانون اساسی، چه از نظر تصویب قوانین و چه از نظر تنظیم بودجه و چه از نظر نظارت بر روند قضایی و امکان پیگیری پرونده های خاص، در امور قوه قضاییه هم دارای اختیارات است.

مجلس شورای اسلامی در تنظیم امور نظامی، دفاعی و امنیتی و در تصویب سازمان های نظامی کشور و تنظیم بودجه آنان نقش قابل توجهی دارد.

  این درست است که قوه مقننه در ایران، شامل مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان می باشد و نظر شورای نگهبان در مورد انطباق یا عدم انطباق مصوبات مجلس با شرع و قانون اساسی تعیین کننده است، اما مجلس به دلیل آنکه با برخوردار بودن از حق رأی در مورد حقوقدان ها که نیمی از 12 عضو این شورا را دربر می گیرد، در شکل گیری این نهاد، شریک است، تأثیرات نسبی بر روند فعالیت شورای نگهبان هم دارد.

  یک موضوع مهم و احیاناً استثنایی در مورد مجلس ایران، عدم امکان انحلال آن است.

شاید با توجه به این میزان اقتدار بودکه حضرت امام فرمودند:  مجلس در رأس امور است .

اما در عین حال واقعیت این است که استعداد و قوه ، تنها بخشی از شرط لازم تحقق شأن مجلس شورای اسلامی است.

در این میان سهم بیشتر متعلق به تلاش و فعل مجلس و نمایندگان آن است.

کما اینکه در طول یازده دوره مجلس، دوره های پارلمانی در ایران وزن و موقعیت های متفاوتی از یکدیگر داشته اند.

به همین جهت در پاره ای از اوقات که مجلس نقش قانونی خود را به درستی ایفا نکرده، این سؤال پیش آمده است که آیا واقعاً مجلس به اندازه کافی اقتدار حقوقی دارد و یا اینکه دستگاه های دیگر مانع ایفای نقش واقعی مجلس می باشند؟ درخصوص مجلس شورای اسلامی و بایسته های آن نکاتی وجود دارد.

  1- قانون اساسی جمهوری اسلامی در عین آنکه حوزه های مشترکی را میان یک قوه جمهوری اسلامی با یک قوه یا دو قوه دیگر تعریف نموده، براساس اصل 57 بر استقلال قوا هم تأکید دارد و اصولاً نظریه تفکیک قوا را در نظام حقوقی کشور به رسمیت شناخته است.

براساس این اصل، مجلس شورای اسلامی اگرچه از صلاحیت زیادی در امر ایجاد، روند و اصلاح دو قوه و مجموعه های خارج از سه قوه مثل نیروهای مسلح و صدا و سیما برخوردار است، اما تحقق صلاحیت ها و اختیارات پارلمان در عمل بیش از تأکید بر استقلال قوا، در گرو تعامل بین قوا است.

این تعامل طبعاً بدون به رسمیت شناختن شئون ویژه قوای دیگر حاصل نمی شود.

مثلاً مجلس شورای اسلامی براساس اصل 156 قانون اساسی، نمی تواند درخصوص نحوه صدور آراء محاکم و احکام قضایی ورود کند، این از شئون خاص دستگاه قضایی کشور است و یا مجلس شورای اسلامی نمی تواند در مورد انتصابات در وزارت خانه ها و سازمان ها ورود نماید چرا که قانون اساسی این انتصاب ها را در صلاحیت های اختصاصی هر قوه قرار داده است.

  در عین حال واقعیت این است که اگرچه مواردی از قبیل آنچه ذکر گردید، از شئون هر قوه می باشد، اما این موارد در موفقیت و عدم موفقیت مجلس شورای اسلامی تأثیر جدی دارد، به عنوان مثال اگر روند قضایی و نحوه صدور حکم در محاکم اشکال داشته باشد، بخشی از صلاحیت مجلس که بهبود شرایط اداره کشور و تحقق عدالت است، با مانع مواجه می گردد و یا اگر در روند انتصاب مدیران دستگاه های مختلف، شایسته سالاری و مصالح کلی کشور از قبیل ثبات مدیریتی در نظر گرفته نشود، مجلس شورای اسلامی نمی تواند صرفاً با تصویب قوانین و کنترل بودجه و یا سؤال و استیضاح به هدف خود برسد.

در این جا صحبت از تعامل و توافق به میان می آید و لازمه آن از یک سو به رسمیت شناختن حیطه اختصاصی قوای دیگر و از سوی دیگر پیدا کردن راه میانه ای است که دو قوه را در تحقق اهداف خود موفق نماید.

  در این میان نقش نمایندگانی که برای تعامل و توافق ایده داشته و مورد وثوق همکاران خود در مجلس می باشند، اهمیت ویژه ای دارد و این نمایندگان درست به همین دلیل، به طور خاص در معرض تخریب دشمنان خارجی و تندروهای داخلی قرار می گیرند.

هدف گذاری دشمنان از حذف حلقه های واسط بین مجلس و قوای دیگر این است که مجلس شورای اسلامی نتواند، در جایگاه قدرتمندترین پارلمان به اهداف خود برسد و به حلقه واقعی واسط میان مردم و نظام تبدیل گردد.

  2- از منظر اجتماعی مجلس شورای اسلامی با انتظارات بسیار بیشتری مواجه است.

انتظار شهروندان، عمل کردن مجلس در دو وجه مردمی و انقلابی است و این دو در حدی که در سنجه مردم، مقبول خوانده شود، باید مورد توجه نمایندگان محترم قرار بگیرد.

  از آنجا که نمایندگان در دوره های مختلف از میان توده های مردم و نه از میان طبقات خاص انتخاب شده اند، وجه مردمی مجلس نقصی ندارد.

از حیث حضور نمایندگان در حوزه های انتخابیه خود نیز اگرچه نواقصی دیده می شود، مشکل عمده ای وجود ندارد.

در این جا توقع مردم، گره برداشتن است.

در کشور و به خصوص در زندگی طبقات پایین جامعه که در واقع ولی نعمت های انقلاب هم هستند، مشکلات عدیده ای وجود دارد که محصول چند عامل می باشند؛ بخش بزرگی از آن ناشی از عقب ماندگی تاریخی اقتصاد ایران، طی حدود 150 سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بوده و بخشی از آن هم مولود اقدامات دشمنان انقلاب است، اما بخش اعظم این عقب ماندگی و مشکلات اقتصادی ناشی از عدم شناسایی فرصت های کشور به خصوص فرصت های محلی و عدم گره زدن آنها با فرصت های کلان کشور است.

  با توجه به محدودیت بودجه کشور، تا زمانی که فرصت های اقتصادی محلی شناسایی نشوند و نیروهای مختلف به میدان نیایند، بودجه بسیار محدود اختصاص یافته دولت به استان ها و شهرستان ها، هرگز نمی تواند به کاهش مشکلات مردم در استان ها و شهرستان ها منجر شود.

  در بودجه سال 1401، حدود ده میلیارد دلار - یعنی حدود 17 درصد کل بودجه - به عمران و توسعه زیرساخت های کشور اختصاص یافته است خود این فاصله شدید میان هزینه های جاری با هزینه های عمرانی کشور فاجعه بار است.

اگر این وضعیت اصلاح نشود، تا ده ها سال آینده هم نمی توانیم چشم انداز روشنی در اقتصاد کشور داشته باشیم.

این در حالی است که براساس شاخص های اقتصادی و گواهی مراکز معتبر اقتصادی جهان، ایران از نظر تولید ناخالص داخلی (GDP)  - که نشان دهنده مقدار ریالی جریان کالا و خدمات است - در رتبه بالایی قرار دارد و در منطقه از کشورهایی نظیر ترکیه و عربستان جلوتر است.

  تناقض در وضع بودجه عمرانی کشور و حجم تولید ناخالص داخلی را چگونه می توان رفع کرد و سهم نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در رفع این مشکل چیست؟ واقعیت این است که این تولید ناخالص داخلی در کشور توزیع شده و هر شهروند و هر نقطه از شهرها و روستاهای کشور در این تولید سهمی دارد، اما این تولید ناخالص داخلی به درستی مورد شناسایی قرار نگرفته اند و به عاملی برای حل مشکلات تبدیل نگردیده است.

مثلاً ایران با داشتن دو دریا در شمال و جنوب خود، فرصت های زیادی در اقتصاد دریا دارد و می تواند سهم عمده ای در تأمین نیازهای پروتیینی، اشتغال و صادرات محصولات و مدیریت منابع انسانی کشور و تکنولوژی دریایی و کشاورزی و دامداری داشته باشد.

اما هم اینک سهم این دو دریا در بازار کسب وکار و معیشت و تغذیه ایران بسیار نازل است.

یک مثال دیگر سهم استان ها و شهرستان ها در تولید انواعی از محصولات دامی و کشاورزی و نیازهای این دو حوزه از قبیل علوفه و کنجاله است.

  کشور ما به دلیل برخوردار بودن همزمان از چهار فصل می تواند سهم عمده ای در تأمین نیازهای غذایی کشور و حتی بخشی از نیازهای غذایی منطقه داشته باشد.

اما الان وضع ما در این روستاها و شهرها چگونه است؟ اگر نمایندگان مجلس فقط به سهم استان و شهرستان خود از ده میلیارد دلار بودجه عمرانی کشور چشم داشته باشند، بسیار ناچیز خواهد بود و به طور متوسط در هر استان از 400 میلیون دلار فراتر نمی رود و سهم هر شهرستان بیشتر از 40 میلیون دلار و سهم هر روستا بیش از 400 هزار دلار نخواهد بود این رقم ها به احتمال زیاد فقط در حد حفظ و نگهداری شبکه آب آشامیدنی شهرها و روستاهای کشور می باشد.

در این میان دعوای نمایندگان بر سر بودجه رسمی و فشار آوردن به دولت و استفاده از اهرم های مجلس برای جذب سهم بیشتر به جایی نمی رسد.

فقط وقت کشور سپری شده و مشکلات افزون تر خواهند گردید.

راه کار این است که نمایندگان در حوزه های انتخابیه با کمک دستگاه های دیگر، فرصت های بزرگی که مراکز تخصصی به آن اشاره می کنند و در خود حوزه های انتخابیه وجود دارد، شناسایی کرده و به ظرفیت های حمایتی دولت گره بزنند و در یک فرآیند منطقی و زمان مشخص به رفع مشکلات موکلین خود دست پیدا نمایند.

  یک جنبه هم جنبه انقلابی نماینده است که به طور جدی مورد مطالبه مردم هم می باشد.

نماینده انقلابی نماینده ای نیست که بیشتر شعار می دهد و صدای رساتری دارد.

نماینده انقلابی، نماینده ای است که به دلیل پیگیری جدی مسائل، روندهای جهانی، منطقه ای و داخلی را به خوبی می شناسد و برای انطباق آنها با مصالح ملی و اسلامی کشور تلاش می کند؛ نماینده انقلابی نماینده ای است که برای معضلات و مشکلات مردم، راه حل واقعی دارد؛ نماینده انقلابی، نماینده ای است که روز و شب دغدغه مردم و کشور را دارد و جهادگرانه پا به کار بهبود کشور است؛ نماینده انقلابی، نماینده ای است که در هر زمان و در هر نقطه، اولویت های مردم را می شناسد و همت خود را مصروف آن می کند؛ نماینده انقلابی، نماینده ای است که به اصول و بنیان های انقلاب اسلامی، به عنوان مهم ترین امانت مردم و موکلان، توجه ویژه دارد و برای اعتلای این بنیان ها تلاش می کند و نماینده انقلابی، نماینده ای است که از خود و منافع شخصی و جناحی فاصله گرفته باشد و همه وقت خود را صرف منافع مردم و اقشار مختلف بکند.

 انتهای پیام/
کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - شورای اسلامی - مجلس - انتظار - اسلامی - مردم - جمهوری اسلامی ایران - نظام جمهوری اسلامی - انتظارات - ایران - شورای - عمل کردن - اجتماعی - انقلابی - جمهوری اسلامی - یکی از - جمهور - مردمی - رییس جمهور - تشکیل دولت - نمایندگان - منظر - دولت - خبرگزاری - پارلمان - انتخاب - اعتماد - کابینه - جمهوری - تنظیم

آخرین اخبار سرویس:
سومین روز کنکور 1401 ؛ آغاز رقابت داوطلبان گروه علوم تجربی در گلستان

استخدام مدیر و سرپرست فروش، نیروی فروش و بازاریابی در شرکت کانبثت

مذاکرات در اسفند ماه به توافق رسید ... | در دو موضوع با آمریکا به نتیجه نرسیدیم؛ لیست قرمز هم مانع شد

اتمام جدول گذاری خیابان شهید رییس کرمی تا پایان مرداد

گزارش شفقنا از آیین رونمایی تفسیر قرآن شهید بهشتی؛ علیرضا بهشتی: شهید بهشتی می خواست قرآن را از روی طاقچه به متن زندگی بیاورد/ مهدوی راد: تفسیر شهید بهشتی نشان می دهد که قرآن در زندگی ما جریان ندارد/ قاضی زاده: شهید بهشتی پاسخ سوالات زمانه خود را در قرآن جستجو می کرد

بررسی گزارش سانحه خروج از ریل قطار مسافری مشهد-یزد / شان راه آهن از نهاد تصدی گر به تنظیم گر تغییر کند

امروز چه چیزی در انتظار شماست؟ | طالع خود را با ما دنبال کنید

زاکانی شکایت از تخلفات دوره قالیباف را به جریان انداخت

شهید عباس تکللو: ابرقدرت خداست

وقتی یوزپلنگ به سرعت کامل می رسد!

8 نشانه والدین سمی که باید از آنها آگاه بود

فال ابجد امروز | 10 تیر ماه | فال ابجد امروز خود را بخوانید.

استخدام کارشناس تبلیغات در پاسارگاد ماشین پرشیا جنوب در تهران

کنکور و آزمون| سومین روز کنکور 1401 با رقابت تجربی ها آغاز شد

عوامل موثر بر ظهور «امام زمان (عج)»

فال حافظ امروز | فال حافظ روزانه 10 تیر

اصلاح طلبان به جای نامه نگاری، عملکرد خود را آسیب شناسی کنند

تکرار ادعاهای ضدایرانی تروییکای اروپا درباره نشست دوحه

تخت روانچی: در مذاکرات دوحه که جدی و مثبت بود با جدیت عمل کردیم| توپ در زمین آمریکا است

مهمترین علل تأخیر در ازدواج جوانان چیست؟

جزییات تعطیلی شنبه 18 تیر 1401

پیغامی که پوتین برای رهبر انقلاب به رییسی داد، چه بود؟

فقر نباید مانع ازدواج شود | متاسفانه برخی متدینین هم ازدواج را ناممکن می دانند در حالیکه غلط است | برخی دولت ها با مقوله ازدواج سیاسی برخورد کردند

شعر جنجالی معاون رییس جمهور که اصفهانی ها را خشمگین کرد | رییسی با معاونش برخورد کند

افزایش حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

3 اشتباه هنگام جوش آوردن ماشین در تابستان

چرا مردها فکر می کنند رانندگی زنان بد است؟

شرط جدید رییسی در مذاکرات برجام در قطر

نخستین نشست شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان برگزار شد

تقویم و اوقات شرعی جمعه دهم تیر ماه

چرا مردها فکر می کنند رانندگی زنان بد است؟

چه چیزهایی از گذشته را باید پیش از ازدواج به همسرتان بگویید؟

استخدام کارشناس فروش حضوری با حقوق ثابت ماهیانه عالی و پاداش در 5 استان

استخدام کارشناس HSE در یک شرکت معتبر در تهران

کاروان نور در کعبه

پیام پوتین برای رهبر انقلاب!

استخدام سرآشپز در رستوران مالت کافه با بیمه و حقوق بالا از مازندران

استخدام آشپز و قناد در فروشگاه های زنجیره ای هایپر استار در تهران

اهدای 467 فقره کمک هزینه ازدواج به مددجویان تهرانی

لغو تحریم ها در یک قدمی امضاء!

استخدام کارگر ساده و نیروی خدمات در شرکت پدیده دیار پاک در قزوین

رییسی به امیر قطر: توافق پایدار مستلزم لغو تحریم ها و کنارگذاشتن بی قید و شرط ادعاهای بی اساس و پایه است

تخت روانچی: در مذاکرات دوحه با جدیت عمل کردیم/ به تدابیر جبرانی خود ادامه می دهیم

استخدام کارپرداز در آژانس مسافرتی کبوتران حرم در کرمان

استخدام کارشناس دفتر فنی در شرکت سپند سازه سروش در تهران

رییسی: اتهام زنی غرب علیه ایران همزمان با مذاکرات بیانگر عدم پایبندی آن ها به اقتضائات مذاکره جدی و واقعی است

حدیث روز | دختردارها بخوانند

یک خبر جدید از مذاکرات برجام در دوحه

استخدام حسابدار در شرکت دال مت در اصفهان

استخدام پیک موتوری با بیمه در یک شرکت معتبر در قم

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه در بیمه سامان در خراسان رضوی

علی ارسلانی اعزام حجاج آذربایجان غربی از فرودگاه ارومیه

استخدام منشی و مسئول دفتر در مجموعه دقیق ارتباط هوشمند

رییسی شکایت خود را پس گرفت

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه در بیمه سامان در قزوین

استخدام گرافیست در شرکت مهندسین مشاور اشل امیر پارسا در محدوده تهران

عذرخواهی جوکر از معلولان و جامعه کم توان جسمی

استخدام مهندس طراح معماری در یک شرکت مهندسین مشاور معتبر در شرق تهران

استخدام کارمند اداری در املاک ایرانا در گلستان

خبر خوش آمریکا برای ایران؟/ همه گروگان های ایران آزاد می شوند؟

استخدام کارگر ساده با حقوق و مزایای عالی، بیمه و پاداش در شهر صنعتی البرز

فال حافظ / ای صبا نکهتی از کوی فلانی به من آر

استخدام نانوا در فروشگاه های زنجیره ای هایپر استار در تهران

استخدام منشی و مسئول دفتر در شرکت فن آوران مهندسی پزشکی آمیتیس در تهران

استخدام باریستا در گروه هتل های بین المللی اسپیناس در تهران

استخدام خدمات با بیمه و بیمه تکمیلی در گروه دارویی پوراطب در تهران

استخدام Wordpress Developer در یک موسسه معتبر آموزشی در البرز

استخدام مشاور تحصیلی با بیمه در یک مجموعه معتبر در تهران

استخدام انباردار در یک شرکت معتبر در قزوین

استخدام کارشناس الکتریکال فنی و مهندسی در شرکت نیرو پرداز انرژی در البرز

استخدام نیروی خدماتی جهت امور منزل و آشپزی در تهران

اظهارات بی سابقه ایران درباره سوریه

استخدام کمک حسابدار در شرکت دانا محاسب فکور در محدوده صادقیه

استخدام دستیار دندانپزشک با بیمه و پاداش در کلینیک دندانپزشکی مدرن در تهران

تصاویر/ دوره آموزشی مهدویت در استان آذربایجان شرقی

تصاویر/ حضور خدام حرم مطهر رضوی در آسایشگاه جوادالائمه(ع)

تصاویر/ دومین همایش تکریم جانبازان شیمیایی سراسر کشور

تصاویر/ عزاداری هیئات مذهبی مشهد در روز شهادت جوادالائمه (ع)

تصاویر/ دیدار معاون وزیر نیرو با آیت الله اعرافی

تصاویر/ مراسم عزاداری هیئت عالم آل محمد(ع) در روز شهادت جوادالائمه(ع)

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق و مزایا در شرکت آسان رو سفیر هگمتانه

سلسله گزارش های کوتاه از سفرنامه حج آیت الله العظمی صافی (شماره 8)

شهید بهشتی ضرورت جهاد تبیین را به خوبی شناخته بود

استخدام حسابدار در شرکت آبادیس بنای اسپادانا در اصفهان

استخدام بازاریاب و ویزیتور تجهیزات دندان پزشکی با حقوق پایه، پورسانت و بیمه

استخدام کارمند اداری در شرکت بنیان سازان آریو برزن در اصفهان

استخدام منشی با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت پدید آوران کاوه البرز در تهران

او هم مانند خاوری به خارج از کشور گریخت / «پدر کلاهبرداری بانکی» کیست ؟

محسن آرمین: بر این باورم، این وضعیت چندان قابل تداوم نیست

اسلامی: طبق برجام موضوع PMD بسته شده است

فرمانده سپاه: حفاظت اطلاعات ما درگیر رویارویی مستقیم با همه سرویس های اطلاعاتی و امنیتی استکبار است/فرزند شهید بهشتی: فهرست 8 صفحه ای برای کتاب شهید بهشتی را فرستاده اند که ممیزی شود

آیا چت بات هوش مصنوعی حساس شده است؟ | نقض سیاست محرمانه توسط مهندس گوگل

آیت الله العظمی وحید خراسانی خواستار خدمات بیشتر و تسهیل امور زائرین در مناسبت های پیش رو شدند

استخدام کارشناس پشتیبانی امور مشتریان در شرکت تک پخش دی (وان دی آف)

استخدام معمار 3D کار در دفتر فنی مهندسی کسری طوس در خراسان رضوی

محمود کریمی و جواد مقدم برای جشن ازدواج امیرمومنان و حضرت زهرا می خوانند

نوشیدن مشروبات الکی حادثه آفرین شد/ راننده مست، شهردار بود/ او خودش اعتراف کرد

مجلس به دنبال تصویب طرح راهپیمایی معترضان است/ می خواهیم محل تجمع را هم خود معترضان پیشنهاد کنند

افتتاحیه رقابت علمی مسأله محور با موضوع سند تحول قضایی

یک ادعای تکراری در نیویورک تایمز: سردار علی نصیری بازداشت شد !

مجلس در رأس امور است وقتی...

مجلس در رأس امور است وقتی...