مطالب مرتبط:
تصاویر/ گفت وگوی حوزه نیوز با فرزندان مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی
مجلس عزای شهادت امام صادق (ع) در بیت آیت الله العظمی بروجردی برگزار می شود
واکنش آیت الله العظمی شبیری زنجانی به ریزش برج «متروپل» آبادان
آیت الله رییسی: روحانیت با وجود همه تهمت ها در دل مردم جای دارد/خون شهدا از مشکلات نظام گره زدایی می کند
آیت الله رییسی: روحانیت با وجود همه تهمت ها در دل مردم جای دارد/ خون شهدا از مشکلات نظام گره زدایی می کند
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 5 خرداد 1401 ساعت 10:052022-05-26سياسي

روایتی از حادثه مدرسه فیضیه سال 1342 قم از زبان دو فرزند آیت الله العظمی گلپایگانی


حوزه/ مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی در فیضیه بودند و چند مرتبه به حجره ی آقا حمله کردند و یکی از حجره هایی که از همه بیشتر پنجره و در و شیشه هایش شکسته بود همین حجره ای بود که آقا در آن حضور داشتند و در حمله هایی که داشتند، - * اگر اجازه دهید، خدمت حجت الاسلام والمسلمین سید جواد گلپایگانی باشیم تا کمی از اتفاقات آن روز، بازگو شود و از واکنش علما و بزرگان بیشتر بدانیم.

بسم الله الرحمن الرحیم.

همان طور که اشاره کردید، 25 شوال شهادت امام صادق(علیه السلام)، رییس مذهب است.

در گذشته، در سالروز شهادت امام صادق (علیه السلام) مرحوم آیت الله العظمی آقای حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، مؤسس حوزه در مدرسه ی فیضیه اقامه ی عزا می نمودند.

همچنین بعد از ایشان، مراجع دیگر هم این برنامه را داشتند؛ لذا مرحوم آقای گلپایگانی هم به لحاظ مسئولیت مرجعیتی که بر عهده ی ایشان قرار گرفته بود، اقامه ی عزا در روز 25 شوال را در مدرسه ی فیضیه هر سال ادامه دادند.

طبعاً جمعیت زیادی می آمدند و اقامه ی عزا می شد و گویندگانی بودند که در این عزا شرکت کرده و ادای وظیفه می کردند.

بعد از فوت مرحوم آیت الله العظمی آقای بروجردی و جریاناتی که در حوزه پیش آمد و مبارزاتی که با تشکیلات ستمشاهی شروع شد، بنابر این شد که این مجلس برقرار شود و مرتب هم بزرگان حوزه اعلامیه می دادند و در مقابل انجمن ایالتی و ولایتی و سایر جهات دیگر موضع گیری داشتند.

رژیم هم در مقام این بود که این برخوردها و این تشکیلات را سرکوب کند و نگذارد ریشه پیدا کند و لذا در مقام برآمد که اولاً حوزه ی علمیه، طلاب و مراجع مثل امام خمینی (ره)، آیت الله العظمی گلپایگانی و آقایانی که در این جریانات هستند، را به نحوی سرکوب کرده باشد.

مجلسی که در مدرسه ی فیضیه برگزار می شد، به نظرشان رسید که اینجا بیایند و به قول خودمان یک صحنه ای را نشان دهند و منکوب کنند و از این جهت روز شهادت امام صادق(علیه السلام) را برنامه ریزی کردند که جماعت زیادی از ساواکی ها، کماندوها و .

را از تهران به قم بفرستند و این اشخاص برای سرکوب حوزه وارد قم شدند.

مجلس عزاداری شهادت امام صادق (علیه السلام) در مدرسه علمیه فیضیه شروع شده بود؛ اما از تشنج هایی که در مجلس دیده می شد، پیدا بود که رژیم شاهنشاهی آماده ی یک حرکتی است و لذا به مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی اطلاع می دهند که به مدرسه فیضیه تشریف نیاورید و اوضاع و احوال، نامناسب و خطرناک است و ما برای شما می ترسیم؛ اما مرحوم آقا می فرمایند: ما دعوت کرده ایم که مردم به این مراسم بیایند و خودمان نیاییم؟ اشکالی ندارد؛ هر چه که بر سر مردم بیاید ما هم هستیم؛ لذا ایشان به مجلس عزا می آید.

مرحوم آقا پیاده به سمت مدرسه ی فیضیه می آیند و در عزا شرکت می کنند.

منبر و برنامه عزاداری شروع می شود تا اینکه نوبت به آقای انصاری می رسد.

* آقای انصاری یکی از سخنرانان مجلس بود؟ بله؛ خداوند آقای انصاری را رحمت کند، ایشان یکی از وعاظ معروف قم بودند و آن زمان ایشان منبر بودند.

آقای انصاری که در اثنای منبر بود، در بین جمعیت، سروصدایی بلند می شود که یکی صلوات می فرستد و یکی می گوید: ساکت باشید، و اجمالاً جوّ را به هم می زنند و ایشان هم قدری نصیحت و موعظه می کنند که؛ نکنید، خوب نیست، چرا این کار را می کنید.

آرام آرام این ها شروع به شعار دادن می کنند و شعار زنده باد شاه و این چیزها را می گویند و برخورد و زد و خوردی در مدرسه فیضیه شروع می شود.

در اثنای این زد و خوردها، مرحوم آقا را به حجره ای در کنار مدرَس مدرسه ی فیضیه می برند و خیلی از آقایان در مقام حفظ آقا برمی آیند که به ایشان صدمه ای نزنند.

مأموران رژیم به حجره ای که مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی را برده بودند، حمله می کنند؛ اما آیت الله العظمی مرحوم حاج آقا علی صافی – خدا ایشان را رحمت کند- اخوی بزرگ مرحوم آیت الله العظمی صافی بودند که همراه با آقایان دیگر همچون آقای شیخ علی الشتری و آقای علوی و .

در مقام حفظ مرحوم آقا بر می آیند و خیلی مضروب می شوند و ضربه های زیادی با باتوم خوردند؛ اما به مأموران اجازه نمی دهند که وارد حجره شوند.

بنده در آن زمان نجف بودم و اخبار این حادثه به نجف رسید.

آنجا آقایان هم مراسمی گرفتند و اعتراضاتی به این موضوع انجام دادند و تلگراف هایی به ایران و شاه زدند و استنکار کردند.

به هر حال آنجا خیلی جوّ عجیبی برای استنکار آن مسئله پیش آمد.

* پس علمای بزرگ نجف هم نسبت به این حادثه واکنش نشان دادند؟ بله؛ همه اطلاعیه دادند و در آن زمان به دولت تلگراف زدند و استنکار کردند.

همچنین مراسم مفصلی هم در نجف به عنوان شهدای فیضیه برگزار شد.

* از اینکه وقت خود را به ما دادید، خیلی متشکریم خواهش می کنم؛ از شما هم ممنون هستیم.

بنده به گوشه ای از اتفاقات را بیان کردم و اخوی مکرّم بنده ان شاءالله توضیحات بیشتری را خواهند داد.

* در خدمت حجت الإسلام والمسلمین سید محمدباقر گلپایگانی هستیم، از اینکه نسبت به خبرگزاری حوزه" محبّت داشتید و این فرصت را در اختیار ما قرار دادید، کمال تشکر را داریم.

جنابعالی از زاویه دید خود به حادثه فیضیه بپردازید.

بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از شما و تیم همراهتان که درصدد هستید تاریخ واقعی انقلاب را به نسل جوان منعکس کنید و نسل جوان ببینند که پای این انقلاب چقدر زحمت کشیده شده و اینطور نیست که به سادگی به دست آمده باشد.

هم مسئولان و هم مردم بدانند که چه زحمت هایی پای این انقلاب کشیده شده که این آقایان به اینجا رسیده اند.

ضمن تسلیت به مناسبت این مصیبت عظما و شهادت حضرت امام صادق(ع) و همچنین سالروز حادثه ی فیضیه.

قضیه ی مدرسه ی فیضیه به این شکل بود که دهم فروردین 1340 مرحوم آیت الله العظمی آقای بروجردی رحلت کردند.

شاه از ایشان یک هراسی داشت و با توجه به اینکه در سال 1339 نسبت به انجمن های ایالتی و ولایتی اقدام کرده بود، ولی جرأت ابراز آنگونه که باید و شاید نداشت، تا اینکه ایشان رحلت کردند.

در 14 بهمن 1341 در تعطیلی مجلس سنا و شورا، قانون انجمن های ایالتی و ولایتی به تصویب وزرا یعنی دولت، بدون نمایندگان رسید و در شانزدهم بهمن به وسیله ی روزنامه ی کیهان و اطلاعات اعلام شد.

همان شب علمایی همچون مرحوم آقا، مرحوم آیت الله العظمی خمینی، مرحوم آیت الله العظمی شریعتمداری، آقای نجفی و .

در منزل مرحوم آیت الله العظمی آقای حائری جلسه گذاشتند و در این جلسه مقرر شد همه برای شاه تلگراف بزنند.

در تاریخ 17 بهمن این آقایان تلگراف کردند، بعضی هفدهم و بعضی هجدهم تلگراف زدند که مرحوم آقا در تاریخ هفدهم تلگرافی به شاه زدند و نسبت به این قانون که دو مطلب در آن قابل توجه بود؛ یکی اینکه حق رأی دادن را به زن ها داده بود و دیگر اینکه قسم که در قانون اساسی به قرآن و کلام الله مجید منحصر بود را به عنوان کتاب آسمانی تبدیل کرده بودند.

لذا این ها به این دو مطلب اشکال داشتند و تلگراف کردند و بقیه ی آقایان هم همین طور به مرور تلگراف زدند.

البته این را هم باید بگویم که بعد از فوت آیت الله بروجردی، شاه به خاطر اینکه از حوزه ی علمیه راحت باشد، تلگراف تسلیت را به آیت الله آقای حکیم در عراق زد که مرجعیت را به آنجا منتقل کند؛ چون مرسوم بر این بود که شاه به هر کسی تسلیت می گفت، مرجعیت اعلی بر او متصور می شد، لذا برای اینکه مرجعیت را از حوزه ی قم بردارد، این کار را انجام داد، مثلاً در قضیه ی آیت الله آقا سید ابوالحسن، شاه به آیت الله بروجردی تلگراف زد؛ اما بعد از فوت آقای بروجردی، برای اینکه مرجعیت را از قم بردارد، تلگراف را به آقای حکیم زد.

خلاصه، شاه در جواب تلگراف مراجع قم اولاً عنوان حجت الاسلام استفاده کرد و به آن ها آیت الله نگفت و آنها را به قول خودش تحقیر کرد و بعد هم گفت: این اعتراض شما مربوط به دولت است و شما به دولت مراجعه کنید و جوابتان را از دولت بگیرید.

یک جسارت دیگری هم کرد و گفت: توفیق شما را در ارشاد عوام از خداوند متعال مسئلت دارم.

چنین چیزی گفت، به این معنا که شما عوام را نصیحت کنید و نیازی نیست که من را نصیحت کنید و خود من به این چیزها وارد هستم و از همه بهتر می دانم که اوضاع مملکت چطور است! این مطالب را گفت و تمام علما نسبت به این قضیه موضع گرفتند و تلگراف هایی را به نخست وزیر آن زمان، اسدالله علم زدند.

رفت و آمدها به همین مناسبت زیاد بود و تقریباً یک نهضت دو ماهه ای ایجاد شد که مجلس مجبور شد تقریباً کمی بیش از 50 روز بعد از این قضیه، قانون انجمن های ایالتی و ولایتی را ملغی کند و این یک پیروزی برای روحانیت بود.

شاه به خاطر اینکه یک خودی نشان دهد، در سوم بهمن سرکوب هایی را در بازار تهران علیه علما و جمعیت حاضر پشت سر بزرگان انجام داد و مرحوم آیت الله العظمی خوانساری که با جمعیتی برای منزل مرحوم آقای بهبهانی و مسجد آقا سید عزیزالله می رفتند، مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و در تاریخ سوم بهمن 1341 این ها را در آنجا مضروب کردند و حتی مرحوم آیت الله العظمی خوانساری هم در آنجا به زمین خورد و عمامه ی ایشان افتاد و مورد جسارت قرار گرفت و به منزل برگشت.

قضایای آن هم خیلی مفصل است.

آقای فلسفی در منزل آقای بهبهانی و آقای شیخ عباسعلی اسلامی در آنجا سخنرانی کرده بود که مفصل است.

در تاریخ چهارم بهمن، شاه به قم آمد.

بعد از حضور او در قم، علما اعلام کردند که آقایان بیرون نروند و وقتی شاه برای سخنرانی آمد، هیچکسی نرفت، فقط دولتی ها بودند و عده ای را هم از تهران آورده بودند.

وقتی این منظره را دید، حتی به حرم هم مشرّف نشد، چون در سابق وقتی شاه می آمد هم استقبال از او مهم بود و هم با مرحوم آقای بروجردی در حرم ملاقات می کرد، یعنی مرحوم آیت الله بروجردی به حرم می رفتند و توقع بر این بود که مراجع به حرم بروند و شاه با آن ها ملاقات کند و ایشان به خاطر همین اوضاعی که پیش آمده بود که مراجع بی اعتنایی کردند و نرفتند و مردم هم نرفتند، اینجا بود که جلوی مدرسه ی فیضیه سخنرانی کرد و در آنجا موضوع ارتجاع سیاه و ارتجاع سرخ را بیان کرد و این القاب را به روحانیت نسبت داد و گفت که حتی ارتجاع سیاه از کمونیسم هم بدتر است و حتی از کمونیست ها که ارتجاع سرخ هستند هم بدتر هستند، از توده ای ها هم بدتر هستند.

در ایام عید به خاطر این پیروزی که روحانیت به دست آورده بود، تمام روحانیونی که در سراسر ایران بودند به عنوان تبریک با اصحابشان به قم آمده بودند و به صورت جمعیتی از این خانه به آن خانه می رفتند، مثلاً از اینجا به منزل آقای خمینی و از آنجا به منزل آقای شریعتمدار می رفتند و خلاصه این پیروزی بود که نصیب روحانیت شده بود.

چون در این قضیه شاه مفتضح شده بود و شکست شاهانه خورده بود و می خواست کاری کند که در لباس رضاشاه ظاهر شود، لذا پسر پاکروان که خودش ضارب مسجد گوهرشاد مشهد بود را مأمور بر این قضیه کرد و نصیری یک طرحی را با شاه مطرح کرد که در فیضیه نیز همچون مسجد گوهرشاد عمل کنند و همینطور هم شد و تا مدت ها حوزه از بین رفت و قرارشان بر این شد که هرجا در قم بر خلاف مصلحت مملکت و .

صحبت کردند، شما بروید و بریزید و بکوبید.

مزدوران رژیم قصد داشتند سرکوب ها را از منزل مراجع آغاز کنند که یکی منزل همین حضرت آیت الله العظمی خمینی بود، یکی مدرسه ی حجتیه بود که برای آقای شریعتمدار بود و یکی هم مدرسه ی فیضیه بود که برای آقا بود و مراسم شهادت امام صادق علیه السلام برگزار می شد.

همان طور که اخوی محترم بیان کردند، مجلس مدرسه ی فیضیه، مجلسی سابقه دار بود و از زمان حاج شیخ بود و بعد هم مرحوم آقای بروجردی به اینجا خیلی اهمیت می داد و مجلس می گرفت.

رژیم شاهنشاهی قریب به 400 نفر از عوامل خود را شب به قم آورد و در مدرسه ی حکیم الهی که الان مدرسه علمیه امام صادق(علیه السلام) است، اسکان داده بود و این ها در آنجا آماده باش بودند و قیافه های همه ی آن ها مشخص بود.

آنها با کت و شلوار مشکی بودند، دستکش داشتند، پنجه بوکس داشتند، یک چوب های کوچکی داشتند و چماق هایی برای خودشان آورده بودند و یکدیگر را می شناختند و یکدیگر را با رمز صدا می زدند و اگر می خواستند با هم درگیر شوند، با رمز یکدیگر را صدا می زدند که مثلاً ما از خودی هستیم و نزنید.

صبح قصد داشتند برای سرکوب به منزل امام خمینی (ره) بروند؛ اما به دلیل ضیق جا و تهدیدی که از سوی آقای خلخالی شده بودند، قید آنجا را زدند.

بعد به مدرسه ی حجتیه هم که رفته بودند، دیدند که جمعیت آنقدر زیاد نیست که بخواهند اقدام کنند و دیگر بر مدرسه ی فیضیه متمرکز شده بودند.

مجلس هم در فضای مدرسه ی فیضیه بود و با توجه به اینکه دوم عید بود، مدرسه مملو از جمعیت بود که با توجه به همین که آقایان از شهرستان ها آمده بودند و قمی ها و همه ی این ها در آنجا شرکت کرده بودند، یک مجلس خیلی عظیمی تشکیل شده بود.

در مراسم مدرسه فیضیه، ابتدا قرآن قرائت شد و بعد آقای آل طه منبر رفت.

در بین منبر آقای آل طه، این ها آمدند و شعار دادند.

آقای آل طه گفت: آقایان، اطراف کسانی که شعار می دهند را خالی کنید تا معلوم باشد چه کسی شعار می دهد؛ اختیار مجلس با من است.

* آقای آل طه جلسه را مدیریت کرد؟ بله.

جلسه کمی آرام شد.

حاج آقا سعید اشراقی منبری دوم بود که قرار بود منبر برود.

ایشان به آقای آل طه گفت: این افراد به خاطر شما این کارها را می کنند، تو پایین بیا تا من منبر بروم و این ها آرام می شوند.

آقای اشراقی دید که مجلس متشنج است و اینطور نیست که به منبر رفتن این و آن آرام شوند و این ها با هدف دارند این کارها را می کنند.

هنوز آقا تشریف نیاورده بودند و به صورت پیاده در حال رسیدن به مدرسه فیضیه بودند.

آقای اشراقی در ورودی گذرخان به آیت الله العظمی گلپایگانی رسید و به آقا گفت: به مجلس وارد نشوید، به خاطر اینکه متشنج است و احتمال زد و خورد وجود دارد و ممکن است به شما صدمه ای برسد.

آقا بیان کرده بودند: نمی شود، ما مردم را به چماق دعوت کرده باشیم و خودمان فرار کنیم.

هر چه بر سر مردم آمد، اشکالی ندارد بر سر من هم بیاید.

بعد آقا وارد شدند.

آقای آل طه منبر بود و به خاطر اینکه مجلس متشنج نشود تا آن ها دوباره صلوات نفرستند، تکیه به صوت می خواند و برای آمدن آقا هم اصلاً صلوات نفرستاد.

آقا آمدند و سمت راست منبر، کنار همان پله های کتابخانه مستقر شدند.

ایشان از منبر پایین آمد و حاج انصاری منبر رفت.

حاج انصاری که منبر رفت، به محض اینکه شروع کرد، دوباره این ها شروع به فرستادن صلوات و ایجاد سروصدا کردند.

آقای حاج انصاری که پایین آمد، کسی آن وسط بلند شد و گفت: به روح پرفتوح اعلی حضرت همایون رضاشاه کبیر صلوات بفرستید.

وقتی او گفت، یک طلبه ای هم آنجا بود و گفت: خفه شو.

خلاصه درگیری شد.

بنده پایین فیضیه بودم و بعد از این درگیری ها به خاطر اینکه در دست و پای زد و خورد نباشم، به طبقه بالای فیضیه، سمت راست، پشت آستانه رفتم.

زد و خورد شروع شد و آقا را به حجره ی کنار آنجا بردند.

آنجا حجره ای بود مربوطه به مرحوم آقای باستانی نجف آبادی که آقا را به آنجا منتقل کردند.

عده ای به خاطر اینکه خودشان از کتک خوردن در پناه باشند و عده ای هم برای دفاع آقا به آن حجره رفتند و با ایشان همراه شدند.

یک گروهی هم جلوی حجره بودند، از جمله همین پسرعمه ی ما مرحوم حاج آقا محمد بطحایی در آن جا حضور داشت که پسرهم شیره ی آقا بود.

آیت الله حاج آقا علی صافی، آیت الله آقای علوی، آقای شیخ علی الشتری و گروه زیادی بودند که در آنجا جلوی حجره ایستاده بودند و کماندوها چند مرتبه به حجره ی آقا هجوم بردند.

وقتی این کار شروع شد، ما که از بالا نگاه می کردیم، دیدیم مردم پیروز شدند، چون عده ی این ها کم بود و در هر صورت مردم درخت ها را شکستند و با اینها گلاویز شدند و هنگامی که این ها که دیدند در حال کتک خوردن هستند، مدرسه را خالی کردند و ما از آن بالا دیدیم که به یک باره مدرسه خالیِ خالی شد.

مردم به حجره ها رفتند و این ها هم فرار کردند و بیرون رفتند.

عده ای از طلاب هم بالای پشت بام رفته بودند، چون از بالای پشت بام آجرهای لب پشت بام را جدا می کردند و بر سر این ها می زدند و آن ها هم مجروح می شدند.

یک بار مدرسه خالی شد و ساکت شد.

همین طور نگاه می کردیم.

تقریباً 10-15 دقیقه هیچ اتفاقی نیفتاد.

برخی از این افراد در بیرون مدرسه فیضیه مستقر بودند و همراه با کماندوهایی که با چوب و چماق و باتوم در بیرون مدرسه مستقر بودند به داخل آمدند و تیر هوایی زدند.

وقتی تیر هوایی زدند، مردم کمی ترسیدند و به داخل حجره ها رفتند و این ها آمدند و به سراغ تک تک حجره ها می رفتند و می گفتند در حجره ها را یا باز کنید و یا آتش می زنیم.

یک تونل کتک از درب حجره تا درب مدرسه ی فیضیه درست کرده بودند.

می گفتند: آقا را نزن، به او می دادند، می گفتند: آقا را نزن.

، این یعنی بزن.

بیشتر هم هر چه بود روحانیون را می زدند و خیلی با لباس شخصی ها کاری نداشتند.

یک سری بودند که این ها بعد مستقر شدند و خودشان رفتند و از این مسافرخانه هایی که اطراف فیضیه بود به بالای مدرسه ی فیضیه آمدند و به مدرسه ی فیضیه مسلّط شدند و طلبه هایی که آن بالا بودند، بعضی از آن ها از پشت به داخل رودخانه پریدند و فرار کردند و بعضی هم مورد کتک قرار گرفتند.

یک طلبه ای بود که وقتی دید این ها آمدند، او به لبه ی آجرهایی که آنجا بود به طرف فیضیه آویزان شده بود، از پایین صدا زدند و گفتند که او اینجاست؛ چون از بالا پیدا نبود.

آن طلبه تقریباً 18 ساله و اهل شمال کشور بود.

از پایین به آن ها خبر دادند.

آن بالایی ها هم آمدند و آنقدر با لگد به دست او زدند که از بالا به پایین پرت شد و دو دست و دو پایش شکست.

همان شب، آن طلبه را به منزل آقا آوردند.

خلاصه تک تک حجره ها را گشتند تا اینکه با دستور مافوق به بالای مدرسه فیضیه آمدند و ما هم در بالا بودیم و به داخل حجره آقای وحید گلپایگانی رفتیم.

بعضی از افراد خیلی ماهر بودند و از پنجره حجره بیرون آمده و درب حجره را قفل کرده بودند و خودشان مجدد به داخل حجره رفته و چراغ را خاموش کردند و این ها آمده بودند و گفته بودند: این درب از بیرون قفل است؛ پس کسی در آن نیست؛ ولی بعضی از حجره ها اینطور نبود.

کسی به نام سرهنگ رضایی بود که معاون شهربانی قم بود.

او آمد و گفت: یا در را باز کنید و یا ما الان بنزین می ریزیم و حجره را آتش می زنیم.

این ها توجه نکردند فریاد یا امام زمان(عج) ، یا حجت ابن الحسن(عج) سر می دادند و سرهنگ رضایی آمد و با مشت و لگد، درب حجره را شکست.

بالاخره همه ی حجره ها خالی شد و من و یک آقایی در آنجا مانده بودیم که پسر مرحوم آقا سید مصطفی خوانساری بود که ایشان دست من را گرفت.

آن ها گفتند: چرا بچه ات را آوردی؟ او گفت: بچه ی من نیست، بچه ی آقای گلپایگانی است و با آقایش آمده است.

آن ها گفتند: او را بیاورید.

دست من در دست او بود و پایین آمدیم.

وقتی به پایین رسیدیم، هوا تاریک شده بود و دیدیم کنار حوض تمام قرآن ها، عمامه ها، جامهری ها و .

را ریخته اند و آتش زده اند.

هر طلبه ای هم که از آنجا رد می شد، عمامه ی او را برمی داشتند و در آتش می انداختند که بسوزد.

ما آمدیم و کنار حوض نمی دانم همین سرهنگ رضایی بود و یا کسی دیگر که آمد و یقه ی پسر مرحوم آقا سید مصطفی خوانساری را گرفت و گفت: پدرسوخته! بچه را بهانه کردی که کتک نخوری؟ او گفت: نه والله.

خلاصه یک فصل کتک به او زدند.

* خود آیت الله العظمی گلپایگانی (ره) چه زمانی از مدرسه بیرون رفتند؟ آقا در فیضیه بودند و چند مرتبه به حجره ی آقا حمله کردند و یکی از حجره هایی که از همه بیشتر پنجره و در و شیشه هایش شکسته بود همین حجره ای بود که آقا در آن حضور داشتند و در حمله هایی که داشتند، پهلوی مرحوم آقای علوی را شکسته بودند، مرحوم حاج آقا علی صافی جلوی در ایستاده بود و اجازه نمی داد این ها بروند.

آدم خیلی قوی بود و محکم ایستاده بود و این ها بازوی او را گاز گرفته و با چوب زده بودند و بازوی ایشان تا مدت ها سیاه بود.

مرحوم حاج آقا محمد، همشیره زاده که آن جلو بود و از آقا دفاع می کرد، سر و صورتش را شکسته بودند.

این ها تا توانستند مجروحین را با ماشین به ساواک منتقل کرده و از آنان بازجویی می کردند و یکسری از آنان را هم به بیمارستان سهامیه و فاطمیه برده بودند که شبانه این ها را از بیمارستان مرخص کردند.

به تمام دکترها گفته بودند: حق پاسخگویی به کسی ندارید.

هیچ دکتری جوابگو نبود.

همان طلبه شمالی که از پشت بام به پایین پرتش کرده بودند نیز با دست و پای شکسته تا اواخر شب در بیمارستان بود و به کار او رسیدگی نمی کردند و تقریباً اواخر شب بود که مرحوم حاج آقای مهدی آقای اخوی با مرحوم حاج آقا علی صافی به بیمارستان نکویی رفتند.

آن زمان 60 تومان، مبلغ زیادی بود و این مبلغ را به یکی از کارکنان بیمارستان نکویی دادند و آن شخص نردبانی آورد و طلبه شمالی را کول گرفت و از بیمارستان بیرون آورد و به منزل آقا آوردند.

منزل آقا یک بیمارستان شده بود.

همان شب مرحوم حاج آقا مهدی و آقای حاج آقا علی، چند خانه اجاره کردند، حدود 200-300 طلبه بودند که از آنجا آواره شده و جایی نداشتند.

داستان بیمارستان گلپایگانی نیز از همین قضیه کلید خورد و وقتی دیده بودند که در بیمارستان ها به کار زخمی ها رسیدگی نمی شود و حتی برای خود آقا هم دکتر نمی فرستادند، از همانجا تصمیم گرفته شد که بیمارستانی برای روحانیت ساخته شود.

* پس استارت بیمارستان آیت الله گلپایگانی از حادثه فیضیه کلید خورد؟ بله.

این بیمارستان بعد از حادثه فیضیه تأسیس شد و چه خدمات بزرگی به همین بچه های انقلاب کرد که در اتفاقات انقلاب زخمی شده بودند.

ساواک در بیمارستان های دیگر نفوذ داشت و حتی پول تیر را هم از مجروحین می گرفت؛ اما در بیمارستان آیت الله گلپایگانی اجازه ورود نداشتند و انقلابی ها در این بیمارستان مداوا می شدند و از درب هایی که ساواکی در آنجا نباشد، مرخص می شدند تا دستگیر نشوند.

مدرسه ی فیضیه قضایای بسیار مفصلی دارد و از ابعاد گوناگون می توان به این موضوع پرداخت.

تصاویر/ مصاحبه با آقازاده های آیت الله العظمی گلپایگانی تصاویر/ مصاحبه با آقازاده های آیت الله العظمی گلپایگانی تصاویر/ مصاحبه با آقازاده های آیت الله العظمی گلپایگانی تصاویر/ مصاحبه با آقازاده های آیت الله العظمی گلپایگانی تصاویر/ مصاحبه با آقازاده های آیت الله العظمی گلپایگانی تصاویر/ مصاحبه با آقازاده های آیت الله العظمی گلپایگانی تصاویر/ مصاحبه با آقازاده های آیت الله العظمی گلپایگانی تصاویر/ مصاحبه با آقازاده های آیت الله العظمی گلپایگانی تصاویر/ مصاحبه با آقازاده های آیت الله العظمی گلپایگانی تصاویر/ مصاحبه با آقازاده های آیت الله العظمی گلپایگانی تصاویر/ مصاحبه با آقازاده های آیت الله العظمی گلپایگانی تصاویر/ مصاحبه با آقازاده های آیت الله العظمی گلپایگانی
کلید واژه ها: گلپایگانی - شهادت امام صادق - آیت الله - حجت الاسلام والمسلمین - امام صادق - الله - جواد گلپایگانی - سالروز شهادت - حجت الاسلام - شهادت - مدرسه - عبدالکریم - حمله - صادق - حوزه - هایی - امام - برنامه - بزرگان - سالروز - یکی از - مراجع - اقامه - پنجره - فرزند - واکنش - حادثه - اشاره - شیشه - مذهب

آخرین اخبار سرویس:
قاضی زاده هاشمی: تلاش دشمن برای ناامیدی مردم در داخل و مذاکره با استکبار برای نجات از تحریم است

امنیت را به دریانوردان هدیه کردیم

مافیای جدید در ایران را بشناسید | یک نماینده مجلس دست مافیا را رو کرد

تعداد سقط جنین ناشی از روابط خارج از عرف در ایران | فرصت 5 ساله برای افزایش جمعیت؛ الگوی چهار فرزندی رایج شود

تشکیل پرونده برای متخلفان حوزه نهاده های دامی در گلستان

علی باقری فردا به دوحه می رود

وزیر صمت تکذیب کرد؛ خبرگزاری فارس پاسخگو باشد

خضریان: جای تاسف دارد که سازمان های بین المللی ابزار دست آمریکا و صهیونیست ها شده اند

آیا رتبه بندی معلمان کنسل می شود ؟! /صدای مجلس هم درآمد !

آشنایی با تاریخچه موسیقی مازندران

ساخت مدرسه در مناطق محروم، مسئولیت اجتماعی اسنپ فود در حوزه عدالت آموزشی

اسلامی درباره بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی و آژانس بین المللی به مجلس گزارش می دهد

رایزنی های نمایندگان مجلس و نخست وزیر مکلف لبنان

نوبت به فیلتر اینستاگرام و واتساپ رسید؟

امیرعبداللهیان عازم ترکیه شد

حمله دلخراش حیوان گرگ نما به یک زن و کودک !

هلال احمر چهره بشردوستانه ایران را به جهانیان نشان داد

استخدام مشاور املاک در مشاورین ویرا در تهران

شهرآفتاب میزبان نمایشگاه های مجازی می شود | ورود به حوزه متاورس تا 1402

شهردار تهران به اسپانیا می رود | برگزاری اجلاس بین المللی شهرداران جهان با حضور زاکانی

قدردانی از خدمات «طائب» در خنثی سازی فتنه ها

گزارش دبیرخانه شورای عالی شهرسازی در خصوص پدیده فرونشست

خبر خوش برای بازنشستگان / دولت کوتاه آمد/ معاون اول رییسی اصلاح حقوق بازنشستگان را اعلام می کند

ناوگان ایرانی در تمام دنیا تردد دارد

تکلیف رتبه بندی معلمان چه زمانی روشن خواهد شد؟

گزارش دبیرخانه شورای عالی شهرسازی در خصوص پدیده فرونشست

افزایش حقوق بازنشستگان از کدام ماه سال اعمال و پرداخت می شود؟

محورهای اصلی سفر امیرعبدالهیان به ترکیه

عکس دیده نشده ای از شهید بهشتی رونمایی می شود

آبرسانی جهادی به روستا های استان یزد

حسینی کیا: استیضاح فاطمی امین از نصاب افتاد

جزییات مهم از طرح متناسب سازی حقوق بازنشستگان | 25 درصد باقی مانده متناسب سازی حقوق بازنشستگان اجرایی شود

برگزاری دوره پژوهشگری معارف انقلاب اسلامی توسط دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای

تلاش می کنیم قاچاقچیان مواد مخدر را در گلوگاه ها زمین گیر کنیم

مافیای جدید در ایران را بشناسید! | رییس کمیسیون بهداشت دست مافیا را رو کرد

پوتین با رییسی دیدار می کند | زمان و مکان گفتگو به روایت کرملین

حزب تمدن اسلامی در چهل و یکمین سالگرد فاجعه ی خونین هفتم تیر بیانیه ای صادر کرد

گروه های ملی و مذهبی فلسطینی خواهان حمایت از مقاومت ملت فلسطین شدند

کتاب «دفاع مقدس» منتشر شد

توضیحات سخنگوی اصل نود مجلس در خصوص جلسه امروز

امیرعبداللهیان: امشب با اردوغان دیدار خواهم کرد

استاد مهدوی دامغانی در حرم رضوی آرام گرفت / از آمریکا تا حرم امام رضا(ع) + فیلم

در آستانه هفتم تیر؛ حزبِ جمهوری اسلامی حزبی نوپا با دستاوردهایِ بزرگ

تقویت زمینه های گردشگری بین فارس و تاجیکستان/ پرواز مستقیم به شیراز تسهیل شود

خضریان: مجلس بر اجرای قانون و تکمیل سند جامع صنعت هسته ای تاکید دارد/ جای تاسف دارد که سازمان های بین المللی ابزار دست آمریکا و صهیونیست ها شده اند

کرملین: پوتین چهارشنبه با رییس ‎جمهور ایران دیدار می کند

استاد احمد مهدوی دامغانی در حرم رضوی آرام گرفت / از آمریکا تا حرم امام رضا(ع) + فیلم

آخرین خبر از رتبه بندی معلمان به روایت نماینده مجلس

دولت کوتاه آمد، حقوق بازنشستگان افزایش پیدا می کند

افزایش حقوق بازنشستگان از چه زمانی اعمال می شود؟

در تولید تجهیزات آتش نشانی به خودباوری رسیده ایم

توسعه ناتو، مشکل اصلی بحران اوکراین

رییس جمهور : افزایش مبادلات تجاری میان اعضای گروه «دی 8» است

آیت الله رییسی در ترکمنستان با پوتین دیدار می کند

رسیدگی به مشکلات و درخواست های زندانیان در قروه

زمان دیدار امیرعبداللهیان با اردوغان

استاد احمد مهدوی دامغانی در حرم مطهر رضوی آرام گرفت / از آمریکا تا حرم امام رضا(ع)

جزییات طرح متناسب سازی حقوق بازنشستگان

خبر خوش درباره حقوق بازنشستگان

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت دانش بنیان پرتو داده پردازی آریا نوین در تهران

برنامه ریزی شورای ائتلاف برای اجرای برنامه های فرهنگی و اجتماعی/ از ظرفیت شهرستان ها استفاده می شود

 امضاهای استیضاح وزیر صنعت از نصاب قانونی افتاد

هیچ نظارتی بر فروش اینترنتی گیاهان دارویی وجود ندارد/ تلاش ترکیه برای ثبت عطاری به نام خود

توانمندی مهندسی نیروی زمینی ارتش درپروژه 312 واحدی مهر ولایت 3

امیرعبداللهیان: تمرکز گفتگوی ما در آنکارا «سند جامع همکاری های بلندمدت» بین ایران و ترکیه است

«کوویران برکت» به نیکاراگوئه رسید

امیرعبداللهیان: امیدواریم گفت وگوهای نتیجه بخشی با اردوغان داشته باشیم

افسانه پالت های دلار!

پیکر مرحوم احمد مهدوی دامغانی در جوار حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد

امیرعبداللهیان: امشب با اردوغان دیدار خواهم کرد

پیکر مرحوم مهدوی دامغانی در حرم مطهر رضوی تشییع شد + تصویر

در آستانه هفتم تیر؛ حزبِ جمهوری اسلامی حزبی نوپا با دستاوردهایِ بزرگ

مزار مسن ترین شهید خط مقدم جبهه کجاست؟

انتقال پیکر مرحوم مهدوی دامغانی برای تدفین در حرم رضوی+فیلم و عکس

پیشنهاد علی مطهری: پرونده محیط زیستی ها را دوباره بخوانید

شاهنامه کار می کند

معاون رییس جمهور: دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران باید منجر به حل مشکلات آنان شود

ورود امیرعبدالهیان به ترکیه

تأکید معاون وزیر راه و شهرسازی بر تقویت نقش شهرداران در فعال شدن ستاد های بازآفرینی شهری

پایان اعزام حجاج از 11 فرودگاه کشور

نهادهای تبلیغی جریان ساز باشند

برنامه های دهه امامت و ولایت مردم محور برگزار شود

اعلام گزارش دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص پدیده فرونشست

اظهارت جنجالی یک نماینده علیه دو تابعیتی ها

پروژه علاج بخشی سد بیدواز اسفراین خراسان شمالی امسال تکمیل می شود

وزیر صمت در آستانه خروج از کابینه!؟

استخدام کارمند پذیرشگر با بیمه در شرکت نیرو موتور سهند در تهران

جزییات راهکار عجیب مجلس برای افزایش جمعیت | بازه های زمانی مهم یک، سه، پنج، هفت و 10 ساله

گزارش تصویری: مراسم تشییع و تدفین پیکر استاد مهدوی دامغانی

طرح های قرآنی برای گذران اوقات فراغت در چوئبده

ساماندهی شناور های فاقد هویت و سواحل در خوزستان

درخواست شورای علمای شیعه افغانستان برای تصویب مطالبات شیعیان

امضاهای استیضاح وزیر صنعت از نصاب قانونی افتاد

اعلام آخرین وضعیت کارخانه های سیمان خرم آباد، فولاد صدر و سیمان زاگرس/ 56 واحد تحت تملک بانک ها در لرستان تعیین تکلیف می شوند

ببینید| جناب خان با لباس عروس

جزییات راهکار عجیب مجلس برای افزایش جمعیت | بازه های زمانی یک، سه، پنج، هفت، ... ساله

روحانی مجاهد ، حجت الاسلام سید محمد کاظم دانش

مدنی: 600 واحد اقتصادی احیا شد

مافیای داروخانه های زنجیره ای

شهردار گناباد استعفا داد

روایتی از حادثه مدرسه فیضیه سال 1342 قم از زبان دو فرزند آیت الله العظمی گلپایگانی

روایتی از حادثه مدرسه فیضیه سال 1342 قم از زبان دو فرزند آیت الله العظمی گلپایگانی