مطالب مرتبط:
آیین قرق شکنی مراتع شهرستان سوادکوه
قرق شکنی مراتع سوادکوه
گزارش مرکز پژوهش های مجلس| آیین نامه ارتقاء اعضای هیات علمی نیازمند اصلاح و کارآمدسازی است
تمایل ایتالیا برای استفاده از ظرفیت های اقتصادی ایران
استفاده از ظرفیت فکری مذاهب برای مقابله با چالش های امت اسلامی
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 5 خرداد 1401 ساعت 09:072022-05-26سياسي

گزارش تسنیم از قرق شکنی آیین سنتی دامداران مازندران/ از ظرفیت مراتع برای معیشت دامداران استفاده می شود


قرق شکنی آیین سنتی دامداران مازندران امروزه به شکل جشنواره ای در مراتع این شهرستان برگزار می شود، جشنواره هایی که باید فرصتی برای شنیده شدن صدای دامداران باشد.

- از سوادکوه، آیین های سنتی همچون شناسنامه ریشه دار گذشتگان محسوب می شوند، فرهنگ غنی که آداب زندگی نسل های دیرین را روایت می کنند، روایتی از قانون حاکم بر زندگی های ساده و سنتی، زندگی هایی که اقتصادشان بر مبنای کشاورزی و دامداری بود و سپری می شد، مشاغل سنتی که هرکدام آیین های خاص خود را در زمان بهره مندی از مواهب داشتند و به شکرانه آن جشن هایی همچون "جشن خرمن" موقع برداشت محصول و "جشن قرق شکنی" موقع بازگشت دام به مراتع سرسبز در دورهمی به میزبانی طبیعت، برگزار می کردند.

آیین سنتی "قُرُق شکنی" که در قانون زندگی دامداران گذشته رواج داشت از 15 خرداد تا 15 مهر مراتع غنی از رویش، سفره پهن چرای دام در مازندران می شد، دام هایی که کوچ زیبایشان توجه را به خود جلب می کند و نویدبخش جریان حیات زندگی دامداری سنتی است، حیاتی که اگر چه امروز با سختی هایی همراه شده است.

یک دهه ای می شود که در سوادکوه این آیین به شیوه جشنواره ای همراه با حفظ اصالت در مراتع این شهرستان برگزار می شود و هر ساله یک مرتع میزبان این جشن است این بار نیز شاهد برگزاری دوازدهمین دوره جشنواره " قرق شکنی مرتع و کوچ عشایر" در حوزه عباس آباد وِرِسک شهرستان سوادکوه و در مرتع " تَنگوسَر" بودیم.

لازمه اجرای برنامه در مراتع تهیه سند طرح مرتع داری استاسماعیل مختارپور معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران در این مراسم با بیان اینکه مراتع اکوسیستمی است که کوچکترین دخالت نابه جا در آن منجر به خسارت در سایر بخش ها خواهد شد، اظهار داشت: برای حفظ خاک و آب کشور باید گام های خوبی برداریم، مرتع یک اکوسیستم پر اهمیت است که در حفظ خاک، تلطیف هوا نقش داشته و منابع لبنی و پروتیینی کشور را تامین می کند.

وی افزود: استان مازندران از مواهب خوبی نسبت به سایر نقاط کشور، برخوردار است از سطح مراتع استان 67 درصد مراتع مرغوب 30درصد درجه دوم و 3 درصد مراتع ضعیف هستند.

مختارپور درصد مراتع ییلاقی با قشلاقی را متناسب ندانسته و عنوان کرد: 77 درصد مراتع ییلاقی و 30 درصد مراتع قشلاقی هستند که این تناسب ندارد و مشکلاتی را ایجاد می کند در 10 سال آینده مراتع ما آسیب پذیر خواهند بود و باید تناسب را ایجاد کنیم.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان مازندران توجه به معیشت دامدار با استفاده از ظرفیت مراتع را مهم برشمرد و تصریح کرد: گیاهان دارویی و گونه های در مرتع، بدون دستکاری خاک می تواند به معیشت دامدار کمک کند تا تعداد دام خود را کاهش دهد و شرایط مراتع بهتر گردد.

مختارپور تهیه طرح مرتع داری را لازم برشمرد و افزود: تقریبا ممیزی و تهیه طرح مرتع داری به اتمام رسانده ایم، تهیه طرح بسیار اهمیت دارد چراکه تمام برنامه هایی که در مراتع اتفاق خواهد افتاد بر اساس سند تهیه طرح است و غیر آن نمی توان برنامه ای در مراتع انجام داد.

بهره مندی از فرزندان عشایر برای کمک به معیشت این قشر حجت الله شعبانی رییس اداره امور عشایری جهاد استان مازندران نیز با بیان اینکه عشایر بیشترین خدمات را ارائه اما کمترین خدمات را دریافت می کنند، تصریح کرد: یک و نیم درصد جمعیت جامعه را عشایر تشکیل می دهند اما 25 درصد تولید دامی، 35درصد صنایع دستی و 40 درصد فرش صادراتی را برعهده دارند درصورتی که کمترین خدمات را به آنها دادیم.

وی افزود: اداره امور عشایر استان نوپا و امکانات و بودجه محدود دارد از این رو طبق مصوبات، سایر دستگاه ها را برای ارائه خدمات پای کار می آوریم در سوادکوه نیز براساس بودجه و تفاهم با عشایر 9 پروژه آبرسانی را اقدام کردیم .

شعبانی استفاده از فرزندان عشایر در جهت گردشگری عشایری به جهت کمک به معیشت این قشر را از برنامه ها برشمرد و اظهار داشت: در بحث گردشگری عشایری با استفاده از فرزندان این قشر می توان با کمک معیشت فشار اقتصادی آنان را کاهش داد.

وی افزود: در تلاش هستیم تا بتوانیم جشنواره عشایری در حوزه ورزش را در سوادکوه به عنوان اولین شهرستان اجرا کنیم.

شعبانی با بیان اینکه عشایر درون کوچ استان مورد تایید قرار نگرفتند، اظهار داشت: کمیته ای جهت این موضوع در شهرستان ها تشکیل شد تا پروانه چرای دام ارزیابی شود، بیش از 200 عشایر پروانه چرای دام نداشتند و بیش از 4هزار عشایر نیز در سامانه ثبت نام کردند.

نبود امنیت شغلی برای دامداران خناری نژاد دبیر صنف مرتع داران سوادکوه با اشاره به تاریخ تشکیل انجمن صنفی مرتع داران در سوادکوه، خاطر نشان کرد: در سوادکوه 7 منطقه داریم که در 6 نقطه آن می توان قرق شکنی را برگزار کرد از سال 1390 نیز با تشکیل انجمن صنفی، مراسم قرق شکنی برگزار می شود.

وی با بیان اینکه دامداران امنیت شغلی ندارند، افزود: گرانی علوفه شغل ما را تحت تاثیر قرار داده از لحاظ اقتصادی صرفه کمی دارد، مقدار علوفه ای که در بازار توزیع می شود کفایت دامدار را نمی کند.

دبیر صنف مرتع داران سوادکوه با اشاره به سایر مشکل مرتع داران ، ادامه داد: تجاوز به حریم مراتع با سندسازی از مشکلات سال های اخیر است، همین مرتع فعلی 706 هکتارش حکم صادر شده دارد و در تلاش برای تغییر رای و گرفتن مرتع هستیم.

وی افزود:ویلا سازی ها به چشمه های ما آسیب می زند چراکه آب چشمه ای که برای مرتع و دام است از طریق لوله کشی انتقال می یابد، دام های سرگردان نیز مشکل دیگه مراتع هستند که قبل ورود دامداران وارد مرتع می شوند.

مراتع خط مقدم مبارزه با فرسایش خاک هستند علی امینی رییس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری سوادکوه قرق شکنی را سنت آیینی سوادکوه برشمرد و گفت: قرق شکنی سنتی پسندیده و آیین سنتی سوادکوه است که از دیر باز قانونی بین دامداران وجود داشت که 15 خرداد قرق شکنی و ورود دام به مرتع را انجام می دادند.

امینی ارزش و اهمیت مراتع را بیشتر از جنگل دانسته و تصریح کرد: مراتع ما در بالادست در خط مقدم مبارزه با فرسایش خاک هستند، اگر مراتع بالادست خوب و سرسبز باشند در پایین دست سیل جاری نمی شود.

این مسئول افزود: در دهه اخیر فشار زیادی به مراتع ما وارد شده، روستاییان آب چشمه مراتع را منتقل می کنند، مرتعی که آب نداشته باشد، دامداری نمی توان داشت.

حمایت از دامداران برای حفظ امنیت غذایی الزامی استحجت الاسلام سیدمهدی جعفری امام جمعه پل سفید نیز در این مراسم با بیان اینکه این مراسم ها نباید حالت نمایشی داشته باشد، تصریح کرد: نباید فقط به شکل سالی یک بار دورهم نشینی در طبیعت خلاصه شود بلکه مسئولین باید مشکلات را بنویسند و در سال آینده بگویند چند مشکل را حل کرده اند.

وی افزود: دوازدهمین دوره این جشنواره برگزار شد اگر در هر دوره دو مشکل حل می شد کلی از مشکلات الان نبود، اگرچه مسئولین در این مسیر هستند با این حال حل مشکل از وظایف آنان است.

جعفری با تاکید بر اینکه استفاده از طبیعت نباید منجر به نابودی آن شود، تصریح کرد: عده ای که از نقاط مختلف کشور برای بهره مندی از طبیعت وارد مراتع می شوند نباید به آب چشمه ها و خاک آسیب وارد کنند چراکه ضمن آسیب به مراتع، دامداران دچار زحمت خواهند شد.

امام جمعه پل سفید مدیریت برای امنیت شغلی دامداران را از الزامات دانسته و افزود: اگر نتوانیم از کشاورز و دامدار حمایت کنیم، امنیت غذایی به مشکل برمی خورد، مسئولین به جد پیگیر حل مشکل مرتع داران باشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتسنیم حیات زندگی دامداری سنتی در نوسان ناملایمات به سختی حفظ شده و تلاش می کند که نفس هایش قطع نشود و نبض کوچ دام به مراتع ادامه یابد، مراتعی ارزشمند و غنی از رویش های ناب خداوندی که هدیه طبیعت به ثروت های دامی برای خودکفایی در تولیدات لبنی و پروتیینی است.

تعرض به مراتع و نبود امنیت شغلی، مصائب این روزهای دامداران سنتی شده، دامدارانی که در چالش های تورم، گرانی و کمبود علوفه دست و پنجه نرم می کنند، برگزاری جشنواره قرق شکنی باید فرصتی برای شنیده شدن صدای دامداران باشد تا ضمن حفظ این آیین سنتی گام های موثری برای حفظ بقای حیات دامداری سنتی برداشته شود.

انتهای پیام/ح
کلید واژه ها: دامداران - آیین سنتی - سنتی - زندگی - آیین - مازندران - مراتع - جشنواره - آیین های سنتی - برگزار - هایی - برداشت محصول - روایت - قانون - مشاغل سنتی - آداب زندگی - شناسنامه - میزبانی - شهرستان - دامداری - کشاورزی - استفاده - 15 خرداد - بازگشت - دورهمی - شکرانه - برداشت - فرهنگ - محصول - ظرفیت

آخرین اخبار سرویس:
سلسله گزارش های کوتاه از سفرنامه حج آیت الله العظمی صافی (شماره 8)

شهید بهشتی ضرورت جهاد تبیین را به خوبی شناخته بود

استخدام حسابدار در شرکت آبادیس بنای اسپادانا در اصفهان

استخدام بازاریاب و ویزیتور تجهیزات دندان پزشکی با حقوق پایه، پورسانت و بیمه

استخدام کارمند اداری در شرکت بنیان سازان آریو برزن در اصفهان

استخدام منشی با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت پدید آوران کاوه البرز در تهران

او هم مانند خاوری به خارج از کشور گریخت / «پدر کلاهبرداری بانکی» کیست ؟

محسن آرمین: بر این باورم، این وضعیت چندان قابل تداوم نیست

اسلامی: طبق برجام موضوع PMD بسته شده است

فرمانده سپاه: حفاظت اطلاعات ما درگیر رویارویی مستقیم با همه سرویس های اطلاعاتی و امنیتی استکبار است/فرزند شهید بهشتی: فهرست 8 صفحه ای برای کتاب شهید بهشتی را فرستاده اند که ممیزی شود

آیا چت بات هوش مصنوعی حساس شده است؟ | نقض سیاست محرمانه توسط مهندس گوگل

آیت الله العظمی وحید خراسانی خواستار خدمات بیشتر و تسهیل امور زائرین در مناسبت های پیش رو شدند

استخدام کارشناس پشتیبانی امور مشتریان در شرکت تک پخش دی (وان دی آف)

استخدام معمار 3D کار در دفتر فنی مهندسی کسری طوس در خراسان رضوی

محمود کریمی و جواد مقدم برای جشن ازدواج امیرمومنان و حضرت زهرا می خوانند

نوشیدن مشروبات الکی حادثه آفرین شد/ راننده مست، شهردار بود/ او خودش اعتراف کرد

مجلس به دنبال تصویب طرح راهپیمایی معترضان است/ می خواهیم محل تجمع را هم خود معترضان پیشنهاد کنند

افتتاحیه رقابت علمی مسأله محور با موضوع سند تحول قضایی

یک ادعای تکراری در نیویورک تایمز: سردار علی نصیری بازداشت شد !

تکیه به آموزه های انقلاب راهکار حل مشکلات است

استخدام حسابدار با بیمه، عیدی و سنوات در یک شرکت معتبر در قم

استخدام کارشناس عمران در شرکت حفیظ سازه آریا در تهران

هاشمی رفسنجانی روز انفجار مرگبار هفتم تیر چرا به جلسه حزب نرفت؟

برگزاری کارگاه مهارت های ارتباط موثر بین زوجین ویژه طلاب خواهر ساوه

برگزاری همایش مربیان طرح دختران فاطمی در قم 

برپایی نمایشگاه خوشنویسی از حدیث امام جواد علیه السلام در فضای مجازی

رییس جدید دادگستری نهبندان معرفی شد

تعاملات عتبه حسینی و حرم بانوی کرامت افزایش می یابد

23 کتابی که به مناسبت ازدواج امیرالمومنین و حضرت زهرا باید خواند

سخنان امام جواد(ع) مسیری راهگشا برای تمام جوانان است

هویت بخشی و توجه به محرومان با تولید صنایع دستی/ وقتی دانشگاه زنان بی سرپرست را توانمند و ماهر می کند

واکنش ها به سخنان رییس سازمان برنامه درباره حقوق بازنشستگان

استخدام کمک حسابدار با بیمه و پاداش در شرکت طاهاگشت در تهران

ببینید | پوتین در دیدار با رییسی، چه پیامی به ایران فرستاد؟

ستاد امر به معروف: با رییس بانکی که به کارمندان امر به معروف نکند برخورد می شود | موافق طرح صیانت هستیم

دریافت تسهیلات، مهم ترین مطالبه چالوسی ها از استاندار مازندران

ترتیل صفحه 469 قرآن/ نابودی دنیا و آخرت با گناه+فیلم، متن و مفاهیم

تقویم و اوقات شرعی جمعه 10 تیر 1401

8 کلینیک زیبایی غیرمجاز در شهر اهواز پلمب شدند

اظهارات بی سابقه وزیر امور خارجه درباره جانبازان

عکس/ واکنش جالب همسر شاهرخ استخری به خبر تولد فرزند سوم اش

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: بایدن نباید مرتکب اشتباه راهبردی و تاریخی شود

استخدام کارآموز معماری در شرکت آرشیتکت تهران در تهران

اوقات شرعی دهم تیر ماه در سمنان

هیچ دورانی به اندازه عمر دولت یازدهم و دوازدهم زمینه نفوذ دشمن فراهم نبود / سرمایه گذاری دشمن در بحث هسته ای بازی سیاسی است

جوانان دزفول برگ زرین دیگری در دفتر ایثار و شجاعت انقلاب اسلامی ثبت کردند

بیانیه تروییکای اروپایی: ایران در مذاکرات قطر، باز هم مطالبات فرعی و غیرواقع بینانه را مطرح کرد / توافق احیای کامل برجام در ماه مارس در وین حاصل شد، اما ایران از این فرصت استفاده نکرد / اقدامات ایران، پنجره رسیدن به یک راهکار فوری دیپلماتیک را می بندد

بورل: پس از بیش از یک سال مذاکره، خطر عبور نکردن از خط پایان را داریم

اظهارات نمایندگان حاضر در جلسه شورای امنیت درباره ایران

اظهارات نمایندگان حاضر در جلسه شورای امنیت درباره ایران

سفیر ایران در سازمان ملل: از آمریکا ضمانت خواسته ایم که تحریم ها را تحت عناوین دیگر اعمال نکند؛ از سازوکارهای برجام هم سوءاستفاده نکند

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: مذاکرات تقریباً به سرانجام رسیده بود اما آمریکا زیر قولش زد

پیش ثبت نام متقاضیان اربعین فردا آغاز می شود

کنکور پدیده ای به نفع پولدارها

استخدام دستیار دندانپزشک، پذیرشگر و مسئول csr در تهران

رییس جمهور: سیاست قطعی دولت پشتیبانی از فعالیت های دانش بنیان است

از سیارک ها چه می دانیم؟

سر و کله نوید و فرشته پس از حواشی کن پیدا شد +عکس

حکایت جالب و آموزنده

پیش ثبت نام متقاضیان اربعین فردا آغاز می شود

سوال از یک نماینده: چرا آمریکا باید نیازمند برجام باشد؟

سوال از نماینده مجلس: چرا آمریکا باید نیازمند برجام باشد؟

پیگیری مسائل و مشکلات مناطق آزاد در دولت و مجلس

تخت روانچی: آمریکا واقع بینانه عمل کند، توافق دور از دسترس نیست

وجود 17 مدل استخدام در دستگاه های دولتی منصفانه نیست

فال تاروت کبیر | فال تاروت 10 تیر

گفت وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با رییس سازمان حج و زیارت

توییت علی مطهری درباره سخنان اخیر رهبر انقلاب

تصاویر/ آزمون سطح چهار رجال حدیث مرکز تخصصی معارف اهل بیت(ع)

استخدام حسابدار با بیمه در یک شرکت معتبر در کرمانشاه

اولین جلسه شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان برگزار شد

رسالت نوشت: هیچ مانعی بر سر راه رتبه بندی معلمان به جز وزارت آموزش وپرورش وجود ندارد

رسانه ها مروج حس همدلی اجتماعی در کشور باشند

رییسی به امیر قطر: توافق پایدار مستلزم لغو تحریم ها و کنارگذاشتن بی قید و شرط ادعاهای بی اساس و پایه است

وحید جلیلی روی «آنتن زنده» دروغ گفت؟

آمادگی ایران برای پیگیری راه حل دیپلماتیک به منظور توقف بحران در اوکراین

رونمایی شیائومی 12S اولترا با دوربین 1 اینچی سونی

تاکید ضرغامی بر همکاری تهران و باکو درخصوص پل خداآفرین

خبر خوش دولت درباره استخدامی ها

آمادگی ایران برای پیگیری راه حل دیپلماتیک به منظور توقف بحران در اوکراین

آخرین وضعیت حجاج ایرانی پیگیری شد

دبیر ستاد حقوق بشر: پیگیر وضعیت ایرانیان به گروگان گرفته توسط آمریکا هستیم

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه در بیمه سامان در اصفهان

استخدام کمک انباردار با بیمه و پاداش در شرکت تایگر در تهران

10 شهر خنک ایران برای سفر در تابستان

تاکید ضرغامی بر همکاری ایران و جمهوری آذربایجان درخصوص خداآفرین

تخت روانچی: در مذاکرات دوحه با جدیت عمل کردیم/ به تدابیر جبرانی خود ادامه می دهیم

آغاز پیش ثبت نام پیاده روی اربعین 1401 از فردا + آدرس سامانه و شرایط

30 درصد دستگاه های اجرایی به پاکنا متصل نشده اند

حضرت آیت الله وحید خراسانی: حرم سیدالشهداء علیه السلام عرش الله است/ زائر حرمش زائر خداست

آیت الله رییسی: توافق پایدار مستلزم لغو تحریم ها است

اجتماع عظیم عزاداران امام جواد(ع) در میدان شهداء مشهد مقدس

چهاردهمین جشنواره هلهله فرشته ها در قم برگزار می شود/آغاز زندگی مشترک 110 زوج

امیرعبداللهیان از آخرین وضعیت حجاج ایرانی با خبر شد

پیگیری آخرین وضعیت حجاج ایرانی بیت الله الحرام توسط امیرعبدالهیان

دادستان کل کشور: اجرای منویات رهبر انقلاب در دستور کار قرار داده شده است

هاشمی در روز هفتم تیر مرگبار چرا به جلسه حزب نرفت؟

میراث «شوم» روحانی و وعده گرانی | هاشمی طبا

رییس جدید هیات قایقرانی گیلان مشخص شد

تخت روانچی در نشست شورای امنیت سازمان ملل: ایران متعهد به دیپلماسی است که لغو تحریم ها را در پی دارد

گزارش تسنیم از قرق شکنی آیین سنتی دامداران مازندران/ از ظرفیت مراتع برای معیشت دامداران استفاده می شود

گزارش تسنیم از قرق شکنی آیین سنتی دامداران مازندران/ از ظرفیت مراتع برای معیشت دامداران استفاده می شود