مطالب مرتبط:
هشدار درباره نابودی منحصر به فردترین باغ ملی ایران | ساخت 22 برج 38 طبقه در جوار باغ فاجعه بار است
انشعاب غیرمجاز باغ ویلاها بلای جان آب آشامیدنی پاکدشت/ 30 پرونده تخلف به دادسرا ارجاع شد
ساخت دو هزار واحد مسکونی درسیستان وبلوچستان
قطع 4000 انشعاب آب باغ ویلا در مشهد/ بلعیدن غیرقانونی آب در باغ ویلا ها
مهمانی های قجری با تم سبز در منیریه | فشن شو در خانه باغ منیرالسلطنه
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 خرداد 1401 ساعت 20:272022-05-25اقتصادي

ساخت پروژه مسکونی در حریم باغ گیاه شناسی تخلف است/ موارد قانونی تهیه و به دادستانی داده شد


رییس موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور گفت: موارد قانونی مرتبط با تخلف صورت گرفته درباره ساخت پروژه مسکونی در حریم باغ گیاه شناسی ملی ایران تهیه شده و در اختیار دادستان کل و دستگاه های ذی ربط قرار گرفته است.

- باغ گیاه شناسی ملی ایران از معدود فضاهای بسیار زیبا و ارزشمندی است که با بیش از چهار هزار گونه گیاهی مختلف زنده و سرسبز در بیش از 22 قطعه مختلف در جوار شش دریاچه زیبا و یک هرباریوم حاوی گیاهان خشک شده و یک بانک غنی ژن دارای بذور بیش از چهارهزار و پانصد گونه مختلف و یک موزه دیدنی از حشرات است که امکان بازدید عمومی برای آن نیز فراهم شده است.

باتوجه به تغییر اخیر رییس موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور که این باغ ذیل آن نگهداری و مدیریت می شود، فرصتی فراهم شد تا از زبان او به معرفی باغ گیاه شناسی ملی ایران بپردازیم.

علی علیزاده علی آبادی که کار خود را با معاونت و سپس ریاست موسسه تحقیقات آفات و بیماری های جنگل ها و مراتع کشور در سال 1374 شروع کرده است، سابقه ریاست بخش حفاظت و حمایت این موسسه و نیز ریاست سازمان حفظ نباتات کشور را نیز در کارنامه خود دارد.

به منظور آشنایی مردم با باغ گیاه شناسی ملی ایران، تاریخچه مختصری از آن بفرمایید.

این باغ در سال 1347 تأسیس و اساسنامه آن ابلاغ شد.

هدف آن هم عمدتاً آشنا ساختن مردم، دانش آموزان و دانشجویان با گیاهان ایران و جهان بوده است.

البته حدود یک سال بعد قانون تشکیل مؤسسه تحقیقات منابع طبیعی به تصویب مجلس سنای وقت رسید و حدود یک سال پس از آن اساسنامه مؤسسه گیاه شناسی ایران با هدف تعیین خط مشی و تصویب طرح های مربوط به احداث یا تکمیل و تجهیز باغ گیاه شناسی، هرباریوم ملی و بانک ژن در ایران ابلاغ شد.

بنابراین در این سال ها دو نهاد مؤسسه تحقیقات منابع طبیعی کشور و مؤسسه گیاه شناسی ایران، که در حال حاضر تحت عناوین مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور و باغ گیاه شناسی ملی ایران هستند، تشکیل شده است.

چه دلایل و توجیهاتی برای انتخاب این محل برای احداث باغ گیاه شناسی ملی ایرانوجود دارد؟معمولاً باغ های ملی گیاه شناسی دنیا در محل هایی احداث شده اند که اکوسیستم طبیعی آنها جنگلی و پوشیده از درختان و گیاهان گوناگون طبیعی و یا بعضاً دست کاشت بوده اند.

اما از آنجا که پایتخت کشور ما در محلی قرار دارد که زمین های اطراف آن حتی در بخش های شمالی آن (به ویژه اراضی محل باغ گیاه شناسی ملی ایران) از لحاظ جغرافیایی عمدتاً استپی و کوه پایه ای است.

به جز تعداد اندکی گیاهان مرتعی، هیچگونه درخت یا درختچه طبیعی در آن وجود نداشت.

از طرف دیگر، به دلیل ضرورت احداث این باغ گیاه شناسی ملی ایران در جوار پایتخت کشور، برای سهولت بازدید میهمانان خارجی و استفاده بیشتر شهروندان و دانشجویان مقیم تهران (که در آن زمان اکثراً در تهران و حومه آن مشغول تحصیل بودند)، از خدمات آموزشی این باغ، ناچاراً باغ در این محل احداث شد.

متأسفانه نوع خاک این منطقه از لحاظ فیزیکی و عناصر غذایی، سبک و فقیر است و محدودیت های آبی نیز باعث شده است نگهداری و توسعه این باغ چه در زمان شروع احداث و چه در حال حاضر، دشوار و پرهزینه باشد.

البته وسعت پهناور آن، دسترسی به بزرگراه های اصلی، مجاورت با کلانشهرهای تهران و کرج از نقاط قوت این منطقه است و می تواند احداث باغ در این منطقه را توجیه پذیر کند.

نحوه اداره این باغ از ابتدا تا کنون چگونه بوده است؟در ابتدای تشکیل، اداره باغ توسط هیأت امنا که دارای یک رییس و 5 نفر عضو اداره می گردید.

اولین دبیرکل مؤسسه گیاه شناسی ملی ایران، رییس وقت سازمان حفاظت محیط زیست کشور یعنی اسکندر فیروز از سال 1350 تا 1357 بود.

بعد از انقلاب، رییس مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور رأساً مدیریت این مؤسسه و باغ گیاه شناسی ملی ایران را تواماً و به موازات هم عهده دار است.

به عبارت دیگر، هم اکنون باغ های گیاه شناسی کشور اعم از باغ گیاه شناسی ملی ایران و باغ های اقماری آن در شهرهای مختلف مانند نوشهر، کاشان، یزد، لرستان و سایر نقاط کشور، کمابیش تحت مدیریت مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور اداره می شوند.

باغ گیاه شناسی ملی ایران دارای چه مشخصات و ویژگی هایی است؟این باغ با 145 هکتار وسعت، در اراضی جنوبی بلندی های البرز و در ارتفاعی برابر با 1320 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد.

در این باغ بیش از 22 منطقه یا رویشگاه و یا کلکسیون وجود دارد که برخی از آنها براساس رویشگاه های طبیعی ایران طراحی و ساخته شده اند.

رویشگاه های هیرکانی، زاگرس، البرز جنوبی، ایرانی-تورانی، گلخانه جنوب ایران، باغ پیازهای ایرانی و باغ میوه های ایرانی، و برخی دیگر براساس رویشگاه های سایر نقاط دنیا مانند رویشگاه های اروپا، قفقاز، هیمالیا، چین و ژاپن و چمن زارهای آمریکا طراحی شده اند.

برخی از مناطق و کلکسیون ها هم براساس موضوعات مختلف کاری و تخصصی شکل گرفته اند.

قطعات آموزشی و نمایشی، باغ سیستماتیک، باغ گیاهان دارویی و صنعتی، آربراتوم، جنگل و گردشگاه (شاکای)، باغ صخره ای و گیاهان زینتی، باغ رز و چهارباغ ایرانی و همین طور پهن برگان همیشه سبز از این جمله هستند.

در هریک از این قطعات تعداد زیاد و متنوعی از گونه های گیاهی مختلف اعم از درختان، درختچه ها و یا بوته ها به طرز چشم نواز و زیبایی کاشته شده اند که هم از جنبه حفاظت از این گونه های ارزشمند (که برخی از آنها در طبیعت در معرض انقراض قرار دارند) و هم از جنبه آموزشی برای دانش آموزان و دانشجویان علاقمند و هم از جنبه تحقیقاتی برای محققین دانشگاه ها و نیز مؤسسات و مراکز گوناگون تحقیقاتی و هم چنین از جنبه های تفریحی و تفرجی و اُنس با طبیعت، یک ذخیره گاه پرارزش و منحصربه فرد است.

این اثر طبیعی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال 1395 با شماره 365 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

چالش هایی که در حال حاضر پیش رویباغ گیاه شناسی ملی ایرانقرار دارد؟ با زحمات شبانه روزی همکاران در حال حاضر، باغ با هیچگونه مشکل و یا چالش جدی که "درونزا" باشد مواجه نیست ولی برخی تصمیم های مدیریتی و توسعه ای، که در خارج از مؤسسه گرفته شده باعث نگرانی جدی همکاران من شده است.

تصمیمی که ممکن است به زوال تدریجی و نابودی کامل این باغ منجر شود.

انتخاب و احداث باغ گیاه شناسی ملی ایران در این محل، زمانی صورت گرفته است که اطراف آن با شعاع چندین کیلومتر، مرتع و اراضی طبیعی و یا کشاورزی بوده است.

این موقعیت، مزیتی بود که این منطقه داشت و آنرا مناسب احداث این باغ کرده بود.

وجود پارک جنگلی چیتگر در جوار این باغ همواره قوت قلبی بود برای ما، ازاین منظر که وجود این پارک باعث حفظ سلامت اکولوژیک باغ و عدم نزدیکی واحدهای مسکونی به این باغ شده است.

با افزایش جمعیت و گسترش و توسعه شهر به حومه آن، مسئولین وقت شهرداری 22 با برنامه ریزی برای شهری مناسب، طرح تفصیلی این منطقه را طوری تهیه کرده بودند که بتواند به عنوان الگوی شهری پایدار به لحاظ اکولوژیک، سرمشقی برای سایر مناطق شهری قرار گیرد.

در همین راستا کاربری مسکونی از اراضی حومه این باغ را در شعاعی وسیع و کافی، ممنوع و حومه این باغ را به طور کامل آموزشی-تحقیقاتی و فضای سبز در نظر گرفته بودند تا آسیبی به این باغ ارزشمند وارد نشود.

محل دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، پژوهشگاه پلیمر، پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، پژوهشگاه هواشناسی و علوم جوی و سایر مؤسسات تحقیقاتی و اداری حاشیه بلوار پژوهش که در ضلع غربی این باغ قرار گرفته اند، نشان دهنده این سیاست معقول و درست است.

در سال 1378 طرح تفصیلی قبلی، از سوی مسئولین وقت شهرداری منطقه 22، مورد بازنگری قرار گرفت و در برخی از مناطق اطراف باغ اجازه ساخت بناهای 2 تا 3 طبقه داده شده است.

با نگاهی به ساخت و سازهای بخش شمالی نزدیک به باغ، در سالهای اخیر، به نظر میرسد، از طرح تفصیلی بازنگری شده در سال 1378 نیز عدول شده است.

مهمتر و قابل توجه تر از همه این اقدامات ضد محیط زیست و غیر کارشناسی، فاجعه ای است که چندماهه اخیر کلید خورده و در شرف تکوین است و هنوز هم متاسفانه ادامه دارد و آن صدور مجوز ساخت 22 برج 38 طبقه با ساخت بیش از 5600 واحد مسکونی در جوار ضلع شمالی این باغ است.

به نظر می رسد مسئولین ذیربط بدون در نظر گرفتن حقوق مکتسبه این باغ، با قدمت بیش از 54 سال در این منطقه، و نیز زیرپا گذاشتن تمامی طرحهای تفصیلی خودشان، متاسفانه باعث گشوده شدن مسیری شده اند که بسیار خطر ناک و فاجعه بار است.

به طوریکه اگر در اسرع وقت جلوی آن گرفته نشود، در آینده نه چندان دور نشانی از این میراث علمی، تخصصی، طبیعی و فرهنگی برجای نخواهد ماند.

در صورت تحقق این تصمیم اشتباه و غیرکارشناسی و مغایر اهداف زیست محیطی منطقه، فجایع و رخدادهای شومی، دومینووار، اتفاق خواهد افتاد، که نهایتاً منجر به زوال تدریجی و کاهش تنوع زیستی این باغ ارزشمند خواهد شد.

ساخت این برج ها عوارض متعدد و زیانباری به دنبال خواهد داشت که ابتدایی ترین آنها به شرح زیر خواهد بود:اولاً: باعث کاهش شدید سفره های آب زیرزمینی منطقه و باغ خواهد شد.

لازم به ذکر است هم اکنون که این پروژه هنوز شروع نشده است، باغ با کمبود آب و کاهش سطح آب های زیرزمینی اش مواجه است و روزبه روز آب دهی چاه های آن در حال کاهش است، به طوری که آب دهی چاه های آن از 200 لیتر در ثانیه به 90 لیتر در ثانیه کاهش یافته است.

مطمئناً احداث این برج ها این بحران را چندین برابر خواهد کرد.

ثانیاً: به هم خوردن یک پارچگی آموزشی-تحقیقاتی و تفریحی منطقه و ایجاد سازه های ساختمانی غول پیکر با منظری نامتجانس و زشت در اطراف باغ، جاذبه این باغ را از بین خواهد برد و اشراف ساکنین این برج ها به منطقه و باغ، امنیت باغ را به شدت تحت تأثیر قرار خواهد داد.

ثالثاً: شلوغ شدن منطقه، تراکم جمعیت، ایجاد ترافیک و رفت وآمد خودروها، باعث بروز آلودگی هوا، آلودگی صوتی و آلودگی نور در شب خواهد شد این مزاحمت ها به همراه سایر مزاحمت های فیزیکی، باعث آسیب پذیری و شکنندگی هرچه بیشتر اکوسیستم پیچیده باغ (که از لحاظ گیاهی، جانوری و میکروارگانیسم های مفید در تعادلی نسبی به سر می برد) خواهد شد.

رابعاً: با اجرای این پروژه، حریم باغ که در فهرست آثار ملی است؛ رعایت نخواهد شد و خلاف آشکار دیگری صورت خواهد گرفت.

خامساً: به دلیل وجود بانک ژن منابع طبیعی ایران در این باغ و جایگاه مهم باغ در حفظ ذخایر ژنتیکی کشور این باغ در درجه بندی سازمان پدافند غیرعامل کشور، جزو مراکز حساس و مهم طبقه بندی شده است.

این امر ما را ملزم به مصون سازی و حفاظت بیش ازپیش این مجموعه در برابر هر نوع تهدید عمدی یا غیرعمدی می کند، انجام پروژه مذکور ما را در انجام وظایف ذاتی مان در این باره بیش ازپیش محدود و تضعیف خواهد نمود.

چه اقداماتی تا به امروزدر این مورد انجام شده است؟این مؤسسه از ابتدای امر تاکنون سعی کرده است حتی الامکان بدون جار و جنجال و جوسازی های غیرضرور، از راه های قانونی و با ملایمت و حفظ حریم تمامی مسئولین و تصمیم گیران مربوطه، با نامه نگاری به تمامی مراجع و مسئولینی که در قوای سه گانه کشور تأثیرگذارند و می توانند در توقف این امر خلاف قانون و خلاف اهداف کلان زیست محیطی کشور، مؤثر هستند، آنها را در جریان امر قرار داده و مخاطرات جدی و قریب الوقوع آنرا گوشزد کند و از آنها استدعا کند تا ما را در این موضوع یاری کنند.

برخی نهادهای مردمی و انجمن های علمی و اساتید دانشگاه ها نیز در این مسیر به کمک ما آمده اند و با انجام مکاتبات متعدد به نهادهای مؤثر، ما را یاری کرده اند.

از دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در وزارت جهاد کشاورزی، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی کشور، دادستان کل کشور، سازمان حفاظت از محیط زیست، معاون اول ریاست جمهوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر نهادها و همه افرادی که به حمایت از باغ گیاه شناسی از هیچ اقدامی فروگزاری ننموده اند، قدردانی نمایم.

آیا در روند توقف این پروژه ، پیشرفت هایی صورت گرفته است؟دادستانی کل کشور استدلال های کارشناسانه موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشو را موجه دانسته و از آن حمایت می کنند، شورای عالی امنیت ملی و معاونت اول ریاست جمهوری نیز اقداماتی را برای توقف این پروژه انجام داده اند که به جد و سرعت در حال پیگیری و تداوم است.

چرا با وجود اینکه دستگاه ها و مسئولان با ساخت این پروژه مخالف هستند اما هنوز نتیجه ای حاصل نشده است؟ دلیل آن است که برای توقف این پروژه ساختمانی باید مستمسک قانونی و محکمه پسند وجود داشته باشد؛ موارد قانونی مرتبط تهیه شده و در اختیار دستگاه های ذی ربط قرار گرفته و اکنون در حال بررسی است.

دادستان کل استدلال ما را پذیرفته و در حال نامه نگاری با دستگاه های مختلف و جمع آوری اطلاعات کامل در این خصوص است تا با با تصمیم خود را به ماده های قانونی موجود ارجاع دهد.

بندی های قانونی که در این ارتباط وجود دارد و شما به دادستانی اشاره شده است چیست؟ به عنوان مثال باید مشخص شود که این باغ ملی حریم دارد یا خیر تا به استناد آن جلوی ساخت و ساز در حریم باغ گیاه شناسی ملی ایران گرفته شود.

پیگیری های و نامه نگاری های نیز با شهردار تهران صورت گرفته شده است تا کم و کیف ساخت این پروژه از ابتدا اعلام شود.

آیا توقفی در عملیات اجرایی در این پروژه صورت گرفته است؟ این پروژه رسما متوقف نشده و با سرعت زیادی در حال فعالیت است؛ اما فعلا هنوز در مرحه گودبرداری است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: باغ گیاه شناسی - گیاه شناسی - گیاه - دستگاه های ذی ربط - مختلف - ایران - دادستان - تحقیقات - مسکونی - قانونی - علی علیزاده - پروژه - موسسه - مراتع - دادستان کل - گونه گیاهی - هزار - دادستانی - گونه - کشور - حریم - زیبا - تخلف - رییس - ساخت - علیزاده - نگهداری - دستگاه - بازدید - گیاهان

آخرین اخبار سرویس:
کاهش شیب افزایش قیمت گوشی موبایل/ جدول

وزیر راه: فروش دلاری بلیت پروازهای داخلی به اتباع خارجی، منتفی شد

اجرای طرح «کنترل تأخیر در حرکت از مبدأ و توقف در طول مسیر اتوبوس های برون شهری»

استخدام کارشناس فروش (سیستم های تهویه مطبوع) با بیمه، پاداش و پورسانت

استخدام تعمیرکار و جوشکار جهت کار در شرکت تولیدی در زنجان

استخدام حسابدار با بیمه، بیمه تکمیلی، پاداش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس نظارت فروش با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در اصفهان

استخدام کارشناس فروش با بیمه و بیمه تکمیلی در آذین بسپار باز آزما در البرز

استخدام کارشناس مهندسی محصول و آبدارچی مدیرعامل در البرز

استخدام کارشناس مهندسی محصول، کارشناس فروش و آبدارچی مدیرعامل در البرز

استخدام ویزیتور آرایشی و بهداشتی با حقوق ثابت،پورسانت در شکوفا منش در سمنان

فروش بلیت هواپیما بر اساس نرخ دلار به اتباع خارجی ممنوع شد

استخدام برنامه نویس Front End در پلتفرم آموزش آنلاین لینگووی در تهران

استخدام کارمند فروش مواد اولیه شیمیایی با حقوق و بیمه در تهران

استخدام کارشناس مهندسی پروژه در یک شرکت معتبر از خراسان رضوی

گرانی خودرو ترمز ندارد؟

پرداخت 250 میلیون تومان وام بدون بهره به زلزله زدگان هرمزگان

قیمت روز خودرو های داخلی 1401/04/13

افزایش 10 درصدی تولید جوجه یکروزه در جویبار

جریمه های سنگین در انتظار متخلفان سیمان

آخرین قیمت بیسکویت های پرطرفدار | بیسکویت مادر 280 گرمی 36 هزار تومان

تولید سنگینترین چغندر کشور در سر پل ذهاب

غول تورم در آمریکا و اروپا بیدار شده است

قیمت سکه و طلا دوشنبه 13 تیر 1401/ جدول

جاذبه داخلی و دافعه جهانی مس

قیمت آهن ,میلگرد 1401/04/13

مصوبه ضوابط بهره مندی از برق تجدیدپذیر نیروگاه ها توسط صنایع ابلاغ شد

معامله قیر و الکیل بنزن خطی در رینگ صادراتی بورس کالا

کاهش بدهی دولت به بانک مرکزی در فروردین امسال

شرخر ها دردسر جدید برای مستاجر ها

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز دوشنبه 13 تیر 1401 + جدول

بهبود فرآیند خدمت رسانی به گردشگران با هم افزایی قشم و خمیر

فوری؛ واگذاری سهام عدالت فقط به این افراد!/ تکلیف جاماندگان مشخص شد

خبر مهم از نرخ جدید سود بین بانکی

استخدام مدیر تضمین کیفیت در شرکت بازرسی اوج سنجش سپاهان

استخدام کارشناس شیمی نساجی برای کارخانه معتبر تولیدی در مشهد

استخدام مدیر اجرایی در مرکز نوآوری هوش مصنوعی و صنایع مکران از بوشهر

مشکل صدور کارت ملی به صورت کامل در کشور برطرف شده است

چرا تبدیل وضعیتِ «ایثارگران شرکتی» در مخابرات اجرایی نشد/ طومار مادران شهدا در استان های مختلف

استخدام کارشناس ماشین آلات رانش کشتی با حداقل حقوق 11 میلیون در گیلان

استخدام فروشنده آشنا به کار با ترازو در مغازه لبنیاتی

قیمت گوشت و مرغ از خط قرمز عبور کرد

استخدام Laravel Developer در شرکت توسعه فراگیر نیک رای در تهران

مزاحمان تلفنی، همچنان با اورژانس 115 تماس می گیرند

استخدام صنایع تولیدی هایپر استیل

تا 5 سال آینده به واردات گاز نیاز داریم

لحظه به لحظه با بورس/ صف خرید و فروش سهام در 13 تیر

بازار خودرو دلاری شد/ خودرو ارزان نمی شود

ردیابی نشت گاز متان با ماهواره

مردی که سیگاری نیست اما 12 هزار کبریت دارد | خورشیدخانم؛ این زیباترین کبریت من است | تصاویر متفاوت ترین کبریت ها را ببینید

وام مسکن روستایی مشروط شد+ جزییات و مبلغ

تولید مستربچ شفاف کننده در واحد پلی پروپیلن پتروشیمی شازند

مدیران گلستانی با تولیدکنندگان همراهی ندارند

قیمت سکه پارسیان امروز دوشنبه 13 تیر 1401 + جدول

قیمت سکه و قیمت طلا امروز دوشنبه 13 تیر 1401 + جدول

استخدام کارشناس انبار با بیمه، بیمه تکمیلی، پاداش در شرکت پخش سراسری باراکا

استخدام مهندس صنایع در شرکت نمکهای باریم و استرانسیم آسیا

استخدام سالن کار کافی شاپ با حقوق تا 6 میلیون و بیمه در تهران

واگذاری 321 هکتار از عرصه های گنبدکاووس برای اجرای طرح ملی مسکن

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری (CRM) در شرکت پردازش موازی سامان در تهران

استخدام 6 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش فروشگاه ها با پورسانت در شرکت ماتریس در تهران

استخدام کارشناس جذب و استخدام با بیمه تکمیلی در فروشگاههای زنجیره ای هفت

استخدام کارشناس فروش ثبتی و حقوقی با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در ونک

شبکه آبیاری مدرن سد نهب بهره وری کشاورزی در قزوین را افزایش می دهد

3 اقدام وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار اجاره بها و کمک به مستاجران

قیمت ارز، دلار، یورو، سکه و طلا 1401/04/13

افزایش شدید قیمت ها و برداشت نادرست از تورم خرداد ماه

مردی که سیگاری نیست اما 12 هزار کبریت دارد | خورشید خانم؛ این زیباترین کبریت من است | تصاویر متفاوت ترین کبریت ها را ببینید

780 میلیارد تومان اعتبار رهاورد سفر رییس جمهور برای شهرستان کیار

پیش بینی نفت 380 دلاری از سوی تحلیلگران بانک آمریکایی

ممنوعیت ورود و شنا در سد ها وتاسیسات آبی گلستان

افزایش 15 درصدی مصرف انواع فرآورده های نفتی در تربت حیدریه

تصمیم جدید روسیه؛ دریافت ارز صادرات غلات فقط با «روبل»/فروش صرفاً با کشورهای دوست

تولید انرژی در نیروگاه نکا از مرز 888 میلیون کیلووات ساعت گذشت

در ابتدای بازار رقم خورد/ رشد 659 واحدی شاخص کل بورس

خبری حساس و مهم درباره طرح نهضت ملی مسکن

بازار اجاره بها کنترل شد/قراردادهای زیر زمینی مدیریت می شود

قطع دسترسی به سامانه های بانکی ایران از خارج کشور برای دفع حملات سایبری

نرخ رسمی 18 ارز ثابت ماند

یک سر است و هزار سودا

قیمت بیت کوین و ارز های دیجیتال امروز دوشنبه 13 تیر 1401 + جدول

دوشنبه 13 تیر/جدیدترین آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در جهان

«شرخرها» دردسر جدید برای مستأجرها!

استخدام حسابدار در یک مجموعه معتبر در تهران

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت و درصد در یک شرکت معتبر در خوزستان

استخدام کارمند اداری با بیمه و پاداش در شرکت تورال ساخت داتام در جردن

4 دلیل در رد تشکیل وزارت بازرگانی/ پیش بینی تضعیف تولید و تقویت واردات پس از انتزاع

استخدام کارگر انبار محصول با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت صنعتی زرماکارون

استخدام کارشناس خرید و تدارکات با بیمه در صنایع شیرینی طلوع سلامتی در تهران

استخدام کارشناس فروش آقا با تجربه در شرکت مروارید طب پارسیان

آبیاری نوین نیاز ضروری دشتستان است

ببینید| منهدم کردن خودرو های لوکسِ قاچاق

مبارزه تلفیقی بهترین شیوه مقابله با پروانه دم قهوه ای در طارم

افزایش بیش از 3 هزار واحدی شاخص کل در 30 دقیقه ابتدایی بازار

الزام بازگشت قیمت انواع کالا ها به نرخ 31 اردیبهشت

ارسال الگوی پیشنهادی وزارت نفت برای مصرف گاز ادارات به دولت

میدان انقلاب تا چهارراه طالقانی سنندج پیاده راه می شود

قیمت دلار، یورو و پوند دوشنبه 13 تیر 1401/ جدول

بسته جدید ساماندهی بازار اجاره مستاجران را نجات می دهد

ساخت پروژه مسکونی در حریم باغ گیاه شناسی تخلف است/ موارد قانونی تهیه و به دادستانی داده شد

ساخت پروژه مسکونی در حریم باغ گیاه شناسی تخلف است/ موارد قانونی تهیه و به دادستانی داده شد