مطالب مرتبط:
هزینه مسکن در ایران 2 برابر متوسط جهان
هزینه مسکن در ایران 2 برابر متوسط جهان
گزارش فائو از رتبه های 3 تا 19 ایران در تولید 20 محصول مهم کشاورزی جهان
فرصت ایران در بازار داغ فولاد جهان
گزارش فائو از رتبه های 3 تا 19 ایران در تولید 20 محصول مهم کشاورزی جهان
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 خرداد 1401 ساعت 20:022022-05-25اقتصادي

هزینه مسکن در ایران دو برابر متوسط جهان


براساس آمار های رسمی، تعداد اجاره نشینان در ایران از 12 درصد در سال 1365 به 23 درصد تا سال 85، به 27 درصد تا سال 90 و به 38 درصد تا سال 99 رسیده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک به نقل از روزنامه فرهیختگان، این به آن معنی است که 32 میلیون ایرانی درگیر مساله اجاره بهای مسکن هستند.

این عدد از این منظر حائزاهمیت است که طبق آمارها، در مناطق شهری کشور 43 درصد از هزینه های مستاجران مربوط به مسکن است؛ رقمی که معادل 2.

2 برابر میانگین هزینه های خانوار ها در جهان است.

بررسی ها نشان می دهد حتی در کشور هایی با اقتصاد بازار که خط قرمز دولت ها دخالت در بازار بوده، دولت ها مستقیم و غیرمستقیم در بازار اجاره بهای مسکن دخالت و قانونگذاری می کنند.

این مطلب در گزارش اخیر فرهیختگان با عنوان ضمانت قانون کنترل اجاره مسکن؛ تقریبا هیچ بررسی شد.

نتایج آن نشان می داد اغلب کشور های صنعتی جهان با استناد به اینکه صاحبان مسکن قدرت چانه زنی بالایی دارد و مهم تر از آن، مسکن کالای اساسی و ضروری خانوار است، حتی در شرایط عادی هم (غیر از شرایط کرونایی یا دوره هایی با تورم عمومی بالا) اجاره مسکن را به حال خود رها نکرده و در این بازار مداخله می کنند.

50 درصد هزینه مستاجران ایرانی مربوط به مسکن اقتصاددانان و جامعه شناسان در دنیا در کنار کمیت و موجودی مسکن، زمان زیادی را به مطالعه و گردآوری آمار های کیفیت زیستی خانوارها، فقر مسکن و مسکن مقرون به صرفه، سرانه مسکن و از این دست مسائل اختصاص می دهند.

یکی از مواردی که جزء مطالعات بیش رشته ای بوده، مساله مسکن مقرون به صرفه است.

مسکن مقرون به صرفه بدین معنی است که سهم مسکن از هزینه خانوار بیشتر از 30درصد نباشد، زیرا درصورتی که هزینه مسکن بیش از یک سوم هزینه های خانوار را به خود اختصاص دهد، سایر لذت های اساسی زندگی خانوار ها تهدید خواهد شد و براساس این حتی در آزادترین اقتصاد ها نیز دولت های مدافع بازار، دخالت در بازار مسکن ازجمله دخالت در کمیت و کیفیت و حتی قیمتگذاری در بازار اجاره بهای مسکن و روابط استیجاری را حق خود می دانند.

دو معیار برای اندازه گیری میزان مقرون به صرفه بودن مسکن درنظر گرفته می شود.

اولی سهم مسکن از هزینه خانوار شهری است.

درصورتی که سهم مسکن از هزینه خانوار بیش از 30درصد باشد، براساس تعریف هبیتات (برنامه اسکان بشر ملل متحد) مقرون به صرفه نبوده است.

این شاخص میزان هزینه مسکن را از کل هزینه خانوار نشان می دهد.

آن طور که داده های مرکز آمار ایران نشان می دهد، در مناطق شهری کشور حدود سهم مسکن از هزینه های خانوار از 28 تا 29 درصد طی سال های 1356 تا 1384 به 30 تا 33 درصد تا سال 1396 رسیده است.

اما در سال 1397 با شوک تحریم ها، التهابات ارزی، افزایش تورم و هجوم تقاضا های سرمایه ای به بخش مسکن، این بخش نیز با جهش شدید قیمت ها روبه رو شد و نتیجه آن، عقب ماندن قدرت خرید خانوار ها از قیمت مسکن بود.

با جهش قیمت ها در بازار مسکن که طی چند سال اخیر رخ داده؛ آمار های مرکز آمار ایران نشان می دهد سهم مسکن از کل هزینه های خانوار (خوراکی و غیرخوراکی) به 35.

5 درصد در سال 1397، به 39.

8 درصد در سال 1398 و به 42.

8 درصد در سال 1399 رسیده است.

این مقدار علاوه بر اینکه حدود 19 واحد درصد از نرخ فقر مسکن بالاتر بوده (نرخ متعارف 30 درصد)، بالاترین رقم سهم مسکن از سبد هزینه ای خانوار های شهری ایرانی در چهار دهه اخیر نیز هست.

شاخص دوم که می تواند نشان دهد مسکن در ایران مقرون به صرفه است یا خیر؛ نسبت شاخص دسترسی به مسکن است.

این شاخص مدت زمان انتظار برای صاحبخانه شدن را براساس نسبت قیمت مسکن به 100 درصد درآمد سالانه خانوار محاسبه می کند.

براساس روال گذشته، این شاخص معمولا از سوی وزارت راه وشهرسازی ارائه می شد، اما طی چند سال اخیر داده های مربوط به شاخص دسترسی منتشر نشده است.

تنها داده ای که می توان با آن قدرت خرید خانوار های ایرانی را بررسی کرد، شاخص نسبت قیمت مسکن به درآمد است که از سوی پایگاه داده های آنلاین نامبیو (numbeo) برای 486 شهر بزرگ جهان منتشر می شود.

طبق آمار های پایگاه داده های آنلاین نامبیو، در سال 2021 بین 486 شهر، دمشق سوریه با شاخص 67.

8 رتبه اول کمترین قدرت خرید را برای شهروندانش رقم زده است.

پس از این شهر جنگ زده، شنزن چین با شاخص 46.

3 رتبه دوم را در بدترین قدرت خرید شهروندان دارد.

اما در رتبه سوم شهر تهران با شاخص 45.

9 سومین شهر جهان با کمترین قدرت خرید خانوار ها را دارد.

به عبارتی، اگر شهروندان ساکن در دمشق سوریه 67 سال کل درآمد خود را، در شنزن چین 46 سال و در تهران نیز 46 سال پس انداز کنند، می توانند صاحب یک واحد مسکونی 100 متری شوند.

این واحد 100 متری مسکن متعارف است که در دنیا برای خانوار 3 تا 4 نفره درنظر گرفته می شود.

هزینه مسکن ایرانی ها دو برابر میانگین جهانی به طور خلاصه آمار ها نشان می دهد هزینه های مسکن در ایران برای خانوار ها بسیار کمرشکن بوده و بخش قابل توجهی از قدرت خرید خانوار درنتیجه درگیر شدن با هزینه های مسکن، آب می رود.

همچنین می توان گفت اگر دولت ها در ایران برای مسکن فکری اساسی کنند (مثلا هزینه زمین مسکونی را به صفر برسانند یا اجاره داری حرفه ای را گسترش دهند یا جلوی غول تورم را بگیرند)، مطلوبیت به زندگی خانوار های ایرانی برخواهد گشت و کیفیت زندگی در ایران به طور قابل توجهی بهبود خواهد یافت.

اما برای اینکه بتوان درک بهتری از پیامد های بالا بودن هزینه های مسکن در سبد هزینه ای خانوار های شهری ایران به دست آورد، در اینجا یک مقایسه آماری بین هزینه های مسکن در سبد هزینه ای 52 کشور جهان در مناطق مختلف انجام داده ایم.

این مقایسه آماری نشان می دهد درحالی که مسکن و خدمات وابسته به آن در سبد هزینه ای خانوار های شهری ایرانی سهم نزدیک به 43 درصدی دارد، در کشور عضو OECD به طور میانگین حدود 23 درصد، در کشور های عضو اتحادیه اروپا 23.

9 درصد و در حوزه یورو 23.

6 درصد از هزینه های خانوار مربوط به مسکن است.

در بین 52 کشوری که وضعیت آن ها با ایران مقایسه شده، پس از خانوار های ایرانی، فنلاندی ها با 28.

9 درصد، اسلواکی ها با 28.

7 درصد، دانمارکی ها با 28.

1 درصد، کویتی ها با 28 درصد، جمهوری چک با 26.

3 درصد و فرانسه با 26.

2 درصد به ترتیب در رتبه های دوم تا هفتم با بالاترین هزینه در این بخش قرار دارند.

در روسیه سهم مسکن از سبد هزینه ای خانوار حدود 13.

8 درصد است.

این میزان در آلبانی، مونته نگرو، مالت به ترتیب 11.

7، 11.

9 و 12.

4 درصد است.

در مکزیک 14.

6 درصد، در لیتوانی 14.

9 درصد، در شیلی و ترکیه 15 درصد، در کره جنوبی 17 درصد، در قبرس 15.

6 درصد و در آمریکا 19 درصد است.

همچنین در قطر 21.

2 درصد، در عربستان سعودی 22.

4 درصد، در ایتالیا 22.

5 درصد، در پاکستان 23.

8 درصد، در چین 24.

4 درصد و در ژاپن 25 درصد است.

درمجموع مقایسه سهم مسکن از کل هزینه های خانوار در ایران با کشور های حوزه یورو و کشور های عضو OECD نشان می دهد سهم مسکن از هزینه های خانوار درحالی نزدیک به 43 درصد است که این میانگین در 52 کشور جهان حدود 21.

2 درصد است.

به عبارتی، سهم هزینه های مسکن در سبد هزینه ای خانوار های ایرانی 2.

2 برابر میانگین 52 کشور جهان در نقاط مختلف کره زمین است.

خانه در تهران 2 برابر گران تر از شهر های ترکیه! براساس یک عرف معمول، بسیاری از مسئولان کشور زمانی که بخواهند ابعاد و بزرگی مقیاس یک کارخانه، واحد تولیدی یا اختراع و ابداع و ساخت وساز و دورهمی و.

را نشان دهند؛ از کلمه اولین در خاورمیانه استفاده می کنند.

نکته قابل تامل اینکه، مقایسه قیمت مسکن در تهران با برخی شهر های کشور های همسایه نشان می دهد به رغم درآمد سرانه پایین ایرانی ها نسبت به کشور های منطقه، قیمت مسکن در تهران بسیار بالاتر از شهر ها و پایتخت های کشور های همسایه است.

برای مثال درحالی که قیمت مسکن در فروردین امسال در شهر تهران متری 34 میلیون و 273 هزار تومان بوده (معادل متری 1270 دلار) این میزان طی ماه فوریه 2022 میلادی در کل مناطق شهری کشور ترکیه 537 دلار، در استانبول 859 دلار، در آنکارا 387 دلار و در ازمیر نیز متری 625 دلار بوده است.

البته این ارقام درحالی است که طی فوریه امسال تورم نقطه به نقطه مسکن در ترکیه نسبت به فوریه سال گذشته میلادی در کل کشور 96 درصد، در استانبول 106 درصد، در آنکارا 97 و در ازمیر نیز 90 درصد افزایش داشته است.

به عبارتی، با وجود اینکه مسکن ترکیه طی یک سال اخیر تورم 90 تا 100 درصدی را تجربه کرده، اما باز هم قیمت مسکن در شهر تهران 1.

5 تا 2 برابر شهر های ترکیه است.

مورد قابل تامل رشد افسارگسیخته مسکن، قیمت زمین مسکونی در تهران و کل مناطق شهری کشور است.

براساس داده های مرکز آمار ایران قیمت زمین مسکونی در مناطق شهری کشور طی تابستان 1400 (آخرین آمار رسمی) قیمت هرمترمربع زمین مسکونی به 10 میلیون و 716 هزارتومان رسیده است.

مقایسه داده ها نشان می دهد در تابستان سال 1391 این قیمت برای هر مترمربع حدود 455 هزارتومان بوده است.

به عبارتی طی 9 سال در مناطق شهری کشور قیمت مسکن 23.

5 برابر شده است.

در شهر تهران نیز طی تابستان 1400 (آخرین آمار رسمی) قیمت هر مترمربع زمین مسکونی به 47 میلیون و 692 هزارتومان رسیده است.

اما نکته قابل تامل اینکه، درحالی هر مترمربع زمین مسکونی در تهران طی تابستان سال گذشته حدود 1834 دلار بوده که این میزان طی سه ماهه چهارم سال 2021 در شهر ریاض عربستان 638 دلار، در جده متری 505 دلار، در مکه مکرمه 377 دلار و در مدینه منوره 295 دلار بوده است.

در اینجا نیز مشخص شد قیمت زمین مسکونی در تهران نزدیک به 3 برابر قیمت زمین در شهر های عربستان سعودی است.

بنابراین، تورم های بالا در ایران و انتخاب زمین و مسکن به عنوان ضربه گیر تورمی تقاضا های سفته بازانه و سرمایه ای، موجب شده قیمت زمین و مسکن در تهران و در مرتبه بعدی در مناطق شهری کشور به شکل بی رویه ای رشد کرده و از دسترس عموم مردم خارج شود.

توجه داشته باشیم بین 45 تا 60 درصد از قیمت تمام شده مسکن در تهران و شهر های بزرگ مربوط به قیمت زمین است.

چهار تشدیدکننده فقر مسکن در ایران آن طور که آمار ها نشان می دهد، مستاجران ایرانی در یکی از بدترین وضعیت ها قرار دارند؛ به طوری که با اختصاص 50 درصد و حتی رقم بیشتری از هزینه های سبد خانوار به مسکن، مستاجران ایرانی باید قید بسیاری از هزینه های رفاهی خود را زده تا بتوانند از پس هزینه های اجاره بربیایند.

این وضعیت حتی برخی خانوار ها را با فقر غذایی روبه رو ساخته و همچنین به واسطه حذف هزینه های تفریح؛ پوشاک و کفش و درمان و هزینه های شخصی، موجب شده فشار مضاعفی به خانوار های مستاجر ایرانی وارد شود.

نکته قابل تامل اینکه به دلیل فقدان آمار های موجودی و مالکیت مسکن، حتی یارانه های رفاهی و حمایتی نیز از مستاجران حمایت خاصی ندارد.

درخصوص اینکه چرا مسکن در ایران به این شرایط بحرانی رسید، دلایل زیادی قابل طرح است، اما همین این موارد را می توان در چهار دسته عوامل اصلی شامل سیاست های مالی، پولی، عوامل جمعیتی و عوامل سمت عرضه و تقاضا بررسی کرد.

آثار سیاست های مالی بر قیمت مسکن عمدتا از طریق اثرگذاری آن بر درآمد حقیقی قابل تحلیل است.

در ایران عمده ترین مسیر اثرگذاری سیاست مالی از طریق نوسان های درآمد های نفتی روی می دهد.

به عبارت روشن تر، با ایجاد شوک نفتی و ورود این درآمد ها در بودجه عمومی، تقاضای کل و درآمد حقیقی افزایش می یابد.

به این ترتیب، شوک نفتی مثبت از طریق اثر درآمدی و در کنار آن فشار در جهت افزایش قیمت کالا های غیرمبادله ای می تواند باعث افزایش قیمت مسکن شود.

سیاست پولی و اعتباری می تواند از دو مسیر باعث تغییر قیمت مسکن شود.

از یک‏سو، سیاست های انبساطی پولی به ‏طور معمول با افزایش قدرت وام دهی بانک ها همراه است و این موضوع به مفهوم کاهش محدودیت های اعتباری است.

بخشی از این کاهش محدودیت ها متوجه بازار مسکن می شود و زمینه افزایش قیمت را فراهم می سازد.

از سوی دیگر، چنانچه سیاست پولی انبساطی با کاهش نرخ سود سپرده ها و تسهیلات بانکی همراه باشد به‏ دلیل اینکه نرخ سپرده های بانکی بخشی از هزینه مالکیت مسکن را تشکیل می دهد، بنابراین این سیاست می تواند با کاهش هزینه مالکیت در جهت افزایش قیمت مسکن عمل کند.

عوامل جمعیتی علی رغم آثاری که می توانند بر قیمت مسکن داشته باشند، اما انتظار این است تغییرات جمعیتی و آثار آن در بلندمدت ظاهر شود.

در ارتباط با عوامل سمت عرضه نیز می توان به نقش هزینه ساخت و قیمت زمین اشاره کرد که تاثیر عمد ه ای روی قیمت نهایی مسکن می گذارند.

برای مثال طی سال های اخیر آن طور که فعالان بازار مسکن می گویند، در تهران و شهر های بزرگ 40 تا 60 درصد از هزینه نهایی ساخت وساز مربوط به زمین بوده است.

همچنین در بازه 9 ساله 1391 تا تابستان 1400 قیمت زمین در مناطق شهری کشور 23.

5 برابر شده است.

همچنین در سمت عرضه بررسی ها نشان می دهد در دولت روحانی ساخت وساز بین 30 تا 50 درصد در شهر های مختلف کشور کاهش داشته و تعداد واحد های درج شده در پروانه های ساختمانی از 700 هزار واحد به 350 تا 400 هزار واحد کاهش یافته است.

این درحالی است که سالانه فقط 500 هزار ازدواج در کشور صورت می گیرد.

علاوه بر آن، افزایش خانوار های تک نفره در کشور، ورود اتباع خارجی به ایران و مسائل دیگر نیز تقاضا های مصرفی است که بازار مسکن را تحت تاثیر قرار می دهد.

اما در سوی دیگر، در بخش تقاضا نیز مطالعات مختلف در ایران نشان می دهد به‏دلیل نبود اهرم ها و ابزار های کنترلی همچون مالیات بر ملاکی (مالیات سالانه املاک)، با افزایش تقاضا های سرمایه ای و سفته‏بازانه، بخش قابل‏توجهی از افزایش قیمت مسکن از این ناحیه اتفاق می افتد.

درحال حاضر نتایج مطالعات نشان می دهد در ایران سهم تقاضای سرمایه ای از کل تقاضا های مسکن از حدود 20 درصد در سال 1355 به حدود 70 درصد و سهم تقاضای مصرفی نیز طی این مدت از 80 درصد در سال 1355 به 30 درصد در سال های اخیر رسیده است.

البته دولت درتلاش است مالیات های فرعی همچون مالیات بر عایدی مسکن، مالیات بر خانه های خالی، مالیات بر زمین و مالیات بر واحد های مسکونی لوکس را در کشور اجرا کند، اما به نظر می رسد با توجه به بازدهی بالای مسکن و زمین در بلندمدت (23.

5 برابر شدن قیمت زمین در 9 سال 1391 تا تابستان 1400) منطقی است سفته بازان و تقاضا های سرمایه ای را با ابزار مالیات بر ملاکی یا همان مالیات سالانه همه املاک از این بازار مصرفی خارج کرد.

در کنار آن می توان برای مدیریت بازار در کوتاه مدت، از سایر پایه های مالیاتی همچون مالیات بر عایدی مسکن و خانه های خالی نیز کمک گرفت.

براساس این، دستاورد های تجربی فوق نشان می دهد سیاست های کنترل نوسانات بازار مسکن باید دربرگیرنده تقویت روند عرضه واحد مسکونی، کنترل سفته‏بازی و خارج کردن سفته بازان از بازار مسکن و زمین و کاهش هزینه های ساخت باشد.

طرح مجلس برای حمایت از مستاجران در ایران طی چند دهه اخیر مسکن به حال خود رها شده و میزان دخالت سیاستگذار در این بازار در حد ایجاد زمین های لازم برای افزایش ساخت وساز بوده است.

این درحالی است که دولت ها در دنیا همه ابعاد عرضه و تقاضای مسکن را زیرنظر داشته و به سیاستگذاری می پردازند.

در ایران دخالت دولت در روابط استیجاری به دهه اول 1300 و پهلوی اول برمی گردد.

سختگیرانه ترین قوانین دخالت دولت در روابط استیجاری مربوط قانونی تحت عنوان قانون راجع به تعدیل مال الاجاره است که در یک دی ماه 1317 تصویب شده است.

پس از چند دهه رها کردن روابط استیجاری در بازار مسکن به حال خود، اخیرا دو اتفاق مهم در بازار مسکن کشور درحال رخ دادن است.

اولی تعیین نرخ رشد سالانه اجاره بهای مسکن توسط دولت است.

این مورد گرچه از زمان ورود کرونا به ایران توسط دولت مطرح شد، اما تاکنون تا این حد جدی نبوده است.

مورد دوم، تصویب دوفوریت طرح کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی از سوی مجلس است.

براساس ‫ماده یک این طرح، موجران مکلفند هنگام تنظیم قرارداد اجاره آن را در دفاتر اسناد رسمی یا در سامانه الکترونیک ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور که دلالان معاملات املاک (اعم از مشاوران املاک و بنگاه های معاملات ملکی) به آن متصل هستند به صورت رایگان مطابق ماده 18 قانون جهش تولید مسکن درج کنند.

مجلس برای عدم درج معاملات مسکن و اجاره نامه ها در سامانه های اعلامی، جرایم سنگینی درنظر گرفته است.

همچنین ‫براساس تبصره یک ماده یک این طرح؛ تعرفه کمیسیون دلالان معاملات املاک (اعم از مشاوران املاک و بنگاه های معاملات ملکی) به وسیله وزارت راه و شهر سازی و براساس معیار های مختلف تعیین خواهد شد و صرفا ارزش ملک معیار قرار نخواهد گرفت.

این موارد درصورتی که اجرا شود؛ در کنار عرضه مسکن در قالب طرح نهضت ملی و همچنین اعمال پایه های مالیاتی اثرگذار همچون مالیات سالانه بر املاک می تواند بخشی از تلاطم در بازار مسکن و اجاره را مهار کند و دولت برای مهار بخش دیگری از بحران مسکن، باید به کنترل تورم عمومی اقدام کند.


کلید واژه ها: اجاره بهای مسکن - مسکن - اجاره - درصد - فرهیختگان - هزینه - بازار - در ایران - ایران - دولت ها - کشور - مستقیم - جهان - بازار اجاره - دخالت - گزارش - برابر - قانونگذاری - بررسی - قانون - مناطق شهری - تقریبا هیچ - غیرمستقیم - نشان - دولت - آمار - مستاجران - چانه زنی - میانگین - روزنامه

آخرین اخبار سرویس:
هشدار حناچی شهردار سابق تهران در باره طرح مسکن ملی: دارند 10برابر بیش از مسکن مهر، به محدوده شهرها اضافه می کنند

تداوم اعتراض ها به افزایش بی سابقه بهای سوخت در انگلیس

نخستین گرمابه مدرن با سرنوشت تلخ یک بانو گره خورد | چرا حمام کشوریه- سلیمانیه ثبت ملی شد؟

اطلاعات نوشت: دولت و مجلس بی محابا وعده ندهند

روزنامه دولت خطاب به مردم: خودرو نخرید، قطعا ارزان می شود/ محال است امسال قیمت ها بالا برود

استخدام کارشناس تضمین کیفیت برای شرکت تولیدی در البرز

استخدام روانشناس برای یک مرکز توانبخشی در خراسان رضوی

استخدام ویزیتور پوشاک خانم با حقوق ثابت و پورسانت در خراسان رضوی

ورود روزانه بیش از 5 هزار تن پسماند به آراد کوه

آموزش پرایس اکشن در فارکس

استخدام نیروی فنی نیمه ماهر آقا برای یک شرکت تولیدی صنعتی در تهران

استخدام چهار ردیف شغلی برای شرکت تولیدی تجهیزات پزشکی در البرز

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پورسانت در شرکت مهر آیین وندا

روزنامه شرق: کل اقتصاد کشورهای منطقه 6درصد اقتصاد دنیاست/ ما افتخار می کنیم با این کشورها می خواهیم اقتصاد کشور را نجات دهیم

استخدام چند ردیف شغلی برای یک شرکت تولیدی صنعتی در شهرک صنعتی مشهد

ببینید | اظهار نظر جالب یک وکیل دادگستری به نامه دادستانی مشهد درباره مسافران بدحجاب!

امکان فرار مالیاتی اصناف با کارت به کارت وجه وجود ندارد/ تمام تراکنش ها را رصد می کنیم

افق عجیب پیش روی بازار مسکن/ محقق نشدن وعده دولت برای ساخت4 میلیون واحدمسکونی، خطرناک است

جمهوری اسلامی نوشت: درباره تخلف 730 میلیون دلاری

تعطیلی روزهای پنجشنبه در ادارات فارس تا پایان مرداد

استخدام مدیر فروش و بازاریابی با حقوق و مزایای عالی از البرز

استخدام مدیر فروش و بازاریابی با حقوق و مزایای عالی از تهران

استخدام مدیر فروش و بازاریابی در حوزه صنایع غذایی از تهران و البرز

روزنامه استخدامی استان همدان | چهارشنبه 15 تیر 1401

استخدام حسابدار خانم آشنا به آفیس با حقوق اداره کار در اصفهان

درخواست برای بازبینی در طرح طبقه بندی مشاغل و پرداخت کامل مطالبات سنواتی در کشت و صنعت میان آب

قیمت لبنیات بعد از واریز یارانه جدید چقدر شد؟

80درصد واکسن های تزریقی در کشور، سینوفارم چینی است/ جایگاه واکسن برکت کجاست؟

تعطیلی اداره های فارس در روز پنجشنبه

دستاوردی در تجاری سازی افزودنی های گرافنی

مجلس چگونه می تواند به «بهبود معاش بازنشستگان» کمک کند؟

قیمت آهن ,میلگرد 1401/04/15

برخی کارگاه ها هر پنج سال یکبار بازرسی می شوند/ کارگران بیکاری را به درآمد ناکافی و شرایط سخت ترجیح می دهند

سقوط آزاد طلا در بازار

نمایشگاه دستاوردهای مدیریت شهری تهران 1401

استخدام حسابدار در یک شرکت بازرگانی در قم

استخدام کارمند خدمات پس از فروش موتور سیکلت در قم

استخدام فروشنده موتور سیکلت و دوچرخه با بیمه، حقوق ثابت و پورسانت در قم

استخدام فروشنده موتور سیکلت و دوچرخه، حسابدار، کارمند خدمات پس از فروش/ قم

محصولات کشاورزی کوار در مسیر صادرات

این خانه متری 10 میلیون تومان قیمت دارد/ پیدا کردن خانه ارزان در حاشیه شهرها هم سخت شد

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 15 تیر 1401

ببینید | اینجا ونیز نیست، گراش است!

تعداد و قیمت بلیت جام جهانی اعلام شد

نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان در قزاقستان برپا می شود

روزنامه استخدامی فارس و شهر شیراز | چهارشنبه 15 تیر 1401

قیمت سهام عدالت امروز 15 تیر 1401

وعده های رییس جمهور، اینگونه هوا می شود/ بدهی های دولت به بانک مرکزی روز به روز بالاتر می رود

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز چهارشنبه 15 تیر1401

جدول قیمت گوشی سامسونگ امروز چهارشنبه 15 تیر 1401

قیمت خودرو های ایران خودرو و سایپا امروز 15 تیر 1401+ جدول

قیمت دلار و یورو و نرخ ارز امروز 15 تیر 1401+ جدول

قیمت طلا و سکه امروز چهارشنبه 15 تیر1401+ جدول

«صدف کوهی» گلستان چشم انتظار صادرات| کمبود نقدینگی سد راه توسعه است

15 درصد «ذغال سنگ» کشور در گلستان استخراج می شود

35 میلیون خانوار ایرانی درگیر دیابت

تفاهم نامه جدید در دولت رییسی / تصویب شد

باور مسئولین، سد راه دانش بنیان شدن صنایع/ به جای صنعت، کارخانه داریم!

مجلس چگونه می تواند به «بهبود معاش بازنشستگان» کمک کند؟

ویدئو/ مار نگونبخت به شکل عجیبی توسط ماهی غول پیکر بلعیده شد!

ویدئو/ مار نگونبخت به شکل عجیبی توسط ماهی غول پیکر بلعیده شد!

تعلل در سرمایه گذاری مسیرهای ترانزیتی ریلی «ایران» را از گردونه رقابت حذف می کند

حراج فسیل دایناسور 76 میلیون ساله در نیویورک

رونالدو پاره تن خود را می فروشد!

بدهی های سنگین دولت و استقراض خارجی

بهره مندی ساکنان 8 روستای ملارد از آب آشامیدنی سالم

تنها راه کنترل قیمت نجومی بازیکنان در فوتبال ایران/ ارزش گذاری بازیکن بر مبنای چیست؟!

استخدام کارشناس بازاریابی با حقوق 8/5 تا 9/5 میلیون و بیمه در کرمان

ضرورت شناسایی حریم شهرهای زنجان| وجود 1200 هکتار بافت فرسوده در کنار 40گسل زلزله!

آمادگی سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت های جبرانی به عنوان متناسب سازی حقوق بازنشستگان

ببینید | هنرنمایی باورنکردنی راننده پراید در پارک کردن نمایشی ماشین؛ یک دریفت دقیق!

دستاورد جدید محققان در حوزه نانو/ افزودنی های گرافنی تجاری سازی شد

شرط دریافت خدمات بانکی برای اتباع خارجی | سقف کارت به کارت چقدر شد؟

عرضه مواد سوپرپارامغناطیس مبتنی بر گرافن

جنجال سلبریتی مشهور با ساعت 3 میلیون پوندی+عکس

جنجال سلبریتی مشهور با ساعت 3 میلیون پوندی+عکس

استخدام 6 عنوان شغلی در مجموعه ملک آسا فیدار پارتاک در اصفهان

استخدام کارشناس فروش و کارشناس رهن و اجاره املاک و مستغلات در اصفهان

ثبت نام جدید نهضت ملی مسکن از امروز شروع می شود

در این پنج مکان کرونا می گیرید

استخدام کارشناس برنامه نویسی در سیلیکون ناب بسپار در قزوین

استخدام راننده توزیع پایه دو با بیمه در سارینا تجارت بحرانی در اصفهان

استخدام کارشناس طراحی مهندسی، بازرس کنترل کیفیت و تکنسین فنی در تهران

استخدام کارشناس فروش (اتصالات استیل) با حقوق ثابت و بیمه در تهران

تاکید زاهدی وفا بر ضرورت توسعه ناوگان و فعال شدن ناوگان زمین گیر هواپیمایی آسمان

بیمه باران ساختمان پیش خرید کرد

مجمع عمومی عادی بیمه البرز برگزار شد

صدور سپهرکارت های بانک صادرات ایران تسهیل شد

واردات خودرو به کما رفت؟

حق کارگران را از جیب خودشان بدهید | افزایش حقوق بازنشستگان به سرانجام رسید؟

تازه ترین آمار پرداخت تسهیلات طرح اشتغال روستایی

استخدام کارشناس فنی و فروش با حقوق ثابت و پورسانت فروش بالا در تهران

استخدام کمک آشپز با بیمه، عیدی و سنوات در یک رستوران معتبر در تهران

جزییات تازه از رمزریال؛ مردم چگونه می توانند از این پول استفاده کنند؟

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت تامین تجهیز نیرو پترو کیمیا در تهران

استخدام آبدارچی با بیمه و بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در تهران

طرح اصلاح ساختار نظام بانکی هفته آینده به مجلس می آید| الزام بانکها به پرداخت آنی وام و تسهیلات  

رشد 46 درصدی جابه جایی بار در راه آهن شمالغرب

افق عجیب پیش روی بازار مسکن/افشای زیرپوستی های ایران/سرمقاله رسالت درباره مسئله حجاب

استخدام منشی اداری با بیمه در توسعه تجارت طلای سیاه در تهران

هزینه مسکن در ایران دو برابر متوسط جهان

هزینه مسکن در ایران دو برابر متوسط جهان