مطالب مرتبط:
نگاهی به دستاوردهای جمهوری آذربایجان در مذاکرات بروکسل
توافق جمهوری آذربایجان با ارمنستان بر سر زنگزور؛ قفقاز جنوبی تقویت می شود
تحکیم روابط ایران و آذربایجان، ضامن صلح در منطقه
تحکیم مناسبات ایران و آذربایجان ضامن صلح و ثبات در منطقه است
اعزام دوومیدانی کاران ایران به مسابقات آذربایجان و هند
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 خرداد 1401 ساعت 19:522022-05-25سياسي

وزرای فرهنگ عراق و جمهوری آذربایجان به ایران می آیند


در گفتگو با وزیر فرهنگ قطر برای اجرای برنامه های مهمی تصمیم گیری و قرار شد برای برگزاری جام جهانی ستادی تشکیل شود.

- خبرگزاری تسنیم"، نخستین نشست شورای توسعه صادرات محصولات و خدمات فرهنگی کشور به ریاست محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیری حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی پور، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور در سخنرانی خود اظهار داشت: موضوع توسعه صادرات محصولات و خدمات فرهنگی از آن موضوعات پر بسامد در دوره های مختلف با اشکال متفاوت است.

در این راستا، دستگاه های مختلفی تلاش های قابل قبولی داشتند اما با آن چیزی که باید باشد، قاعدتا فاصله دارد.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: گرچه در بحث توسعه صادرات فرهنگی، موضوع اقتصاد مهم است اما همواره به دنبال توسعه فعالیت های فرهنگی هستیم و به نظر می رسد فرهنگ به حوزه اقتصاد اتصال یابد محصولات و خدمات با اطمینان بیشتری در بازار توسعه می یابد و شاهد رشد آن خواهیم بود.

افزایش سهم جمهوری اسلامی ایران در صادرات محصولات و خدمات فرهنگیوی تصریح کرد: در این خصوص، ضعف های بسیاری در حوزه سیاستگذاری، قانون گذاری، سرمایه گذاری، توانمندسازی و بازاریابی و کیفیت محصولات وجود دارد، چراکه اغلب محصولاتی که تولید می شود، پاسخگوی نیاز مخاطب نیست.

حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور ادامه داد: در سندی که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان سند تحول خود در دوره جدید نگارش کرده است، بحث افزایش سهم جمهوری اسلامی ایران در صادرات محصولات و خدمات فرهنگی یکی از رویکردهای تحولی است.

وی گفت: در افزایش سهم جمهوری اسلامی ایران در صادرات محصولات و خدمات فرهنگی دو اقدام بازاریابی و تسهیل گری را پیش بینی کرده ایم و در صدد هستیم رایزنان فرهنگی ایران در خارج از کشور به مسئله بازاریابی کمک کنند و بازارهای موجود را شناسایی و موانع موجود را برطرف کنند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به نقش تسهیل گری رایزنان فرهنگی ایران در خارج از کشور در توسعه صادرات محصولات و خدمات فرهنگی اشاره کرد و گفت: عمدتاً تسهیل گری از دادن دیتا و اطلاعات شروع می شود که در پی آن، تولیدکنندگان صنایع فرهنگی ایران از بازار کشور مقصد و نوع محصولی که باید ارایه کنند، آشنا خواهند شد.

تنوع بخشی و حضور حرفه ای در نمایشگاه های فرهنگی و هنریوی همچنین، گفت: برای توسعه و سهم جمهوری اسلامی ایران در بازار صنایع فرهنگی و خدمات فرهنگی در خارج از کشور نیازمند تنوع بخشی به محصولات و حضور حرفه ای این آثار هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور با اشاره به برگزاری نخستین نشست شورای توسعه صادرات محصولات و خدمات فرهنگی کشور گفت: نشست امروز، برخاسته از سندی است که در شورای سیاستگذاری دفتر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تصویب شده است.

مسئولیت دبیرخانه با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مسئول برگزاری نشست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وی همچنین، از تهیه و تنظیم پیش نویس این سند توسط محمدرضا بهمنی، معاون همکاری های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خبر داد و گفت: این سند در شورای سیاستگذاری دفتر مقام معظم رهبری ارایه و اصلاحات لازمه نسبت به سرفصل های آن صورت گرفته است.

صادرات محصولات فرهنگی؛ از راه های تثبیت ارزش های انقلاب و ایران اسلامیمهدی مصطفوی، قائم مقام معاونت ارتباطات و امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری نیز در سخنانی از اهتمام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای عملیاتی شدن سند توسعه صادرات محصولات و خدمات فرهنگی کشور تقدیر و تشکر کرد.

وی اظهار داشت: از ابتدای شروع و تدوین توسعه صادرات محصولات و خدمات فرهنگی کشور، آقای بهمنی، دبیر اجرایی آن را عهده دار شدند و پیش نویس آن را تهیه کردند.

مصطفوی ادامه داد: سند توسعه صادرات محصولات و خدمات فرهنگی کشور یکی از مهمترین اسنادی است که از سوی شورای سیاستگذاری فرهنگی بین المللی دفتر مقام معظم رهبری تنظیم و تصویب شد.

قائم مقام معاونت ارتباطات و امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری گفت: این سند آمادگی اجرا و عملیاتی شدن را دارد، چراکه هم به سیاست های توسعه صادرات محصولات فرهنگی توجه دارد و هم راهکارها.

وی تصریح کرد: سیاست های سند توسعه صادرات محصولات و خدمات فرهنگی کشور منطبق با شرایط روز است و با توجه به جهاد تبیین که مقام معظم رهبری همواره بدان تأکید دارند، باید بتوانیم نسبت به معرفی ارزش های انقلاب اسلامی، فرهنگ ایران اسلامی و معرفی مختصات ایران امروز تلاش کنیم.

مصطفوی صادرات محصولات فرهنگی را یکی از راه های تثبیت این ارزش ها دانست و گفت: سعی ما بر این است تا این محصولات به جوامع دیگر صادر شوند زیرا این سند توجه ویژه ای به مسئله افزایش و حمایت از تولید داخلی دارد.

قائم مقام معاونت ارتباطات و امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی سال 1401 را سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین نام گذاری کردند، افزود: این سند تولید محصولات فرهنگی را دانش بنیان می کند و در این مسیر، نقش دستگاه هایی که حامی تولید محصولات فرهنگی هستند، بسیار مهم است که بتوانند جهت دهی دقیق داشته باشند تا از ظرفیت دانش و تولید استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: ما موظف هستیم تمام اهتمام خود را برای اقتصاد مقاومتی داشته باشیم.

یکی از راههای تقویت اقتصاد مقاومتی، حمایت از محصولات و خدمات فرهنگی در بعد صادرات است.

مصطفوی در ادامه سخنانش، بیان کرد: این سند علاوه بر بحث تولیدات محصولات فرهنگی به خدمات هم اشاره دارد.

برای این مهم دستگاه های قابل توجهی در کشور داریم.

وی تأکید کرد: امیدواریم این سند، شکل عملیاتی به خود بگیرد و هر دستگاهی که می تواند کمک به صادرات کند، با این شورا هماهنگ باشد.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حلقه نهایی توسعه صادرات محصولات و خدمات فرهنگی در خارج از کشور استمحمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سخنرانی پایانی این نشست، با تبریک و گرامیداشت فرارسیدن سوم خرداد روز آزاد سازی و فتح خرمشهر، با تشریح اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه صنایع فرهنگی با تشکیل ستادی در این وزارتخانه، تشکیل شورای توسعه صادرات محصولات فرهنگی کشور را نوید بخش یک کار مهم و اثرگذار دانست که با جدیت دنبال خواهد شد.

عضو کابینه دولت مردمی با اشاره به اینکه موضوع صنایع فرهنگی یکی از 37 سرفصل مهم برنامه تحولی دولت محسوب می شود، اظهار داشت: این مهم به عنوان یکی از برنامه ها و مقرری های دولت مردمی در حال پیگیری و انجام است.

وی با بیان اینکه در همه بخش ها، معاونت ها و زیر مجموعه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع توجه و اهتمام ویژه به صنایع فرهنگی مورد تأکید قرار گرفته است، از این مهم به عنوان فرصتی مغتنمی و کم نظیر یاد کرد.

اسماعیلی افزود: حلقه نهایی کار های ما و نقطه اتصال آن به خارج از کشور در دست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنان فرهنگی ایران است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: این اتفاق باید به صورتی رخ دهد که رایزن های فرهنگی ما در کنار گسترش زبان فارسی به گسترش صنایع فرهنگی و صادرات محصولات توجه ویژه ای داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دوره جدید که ریاست آن را آقای ایمانی پور به عهده دارند، رویکردی فعالانه دارد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه به عنوان نمونه، چین دارای 70 هزار سالن سینماست و ما در جمهوری اسلامی ایران 600 سالن سینما داریم، گفت: اگر بتوانیم محصولات سینمایی مان را در کشوری مثل چین به نمایش درآوریم رخداد های بزرگی در فرهنگ کشور رخ خواهد داد.

وی تصریح کرد: ما به اقتصاد فرهنگ به شدت نیازمندیم.

در گفتگو با وزیر فرهنگ قطر برای اجرای برنامه های مهمی تصمیم گیری شد.

در این راستا برای برگزاری جام جهانی ستادی تشکیل شده و کشور قطر اعلام آمادگی کرده است، همه امکانات فرهنگی این کشور در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار خواهد گرفت ضمن اینکه دو هفته آینده، میزبان وزیر فرهنگ عراق و جمهوری آذربایجان نیز خواهیم بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنانش، با اشاره به رویکرد دولت مردمی در حوزه سیاست خارجی گفت: مهمترین و اصلی ترین اولویت سیاست خارجی دولت سیزدهم، ارتقاء روابط با کشورهای همسایه است لذا باید با صادرات محصولات و خدمات فرهنگی ارتباط خود را ملت های منطقه بیشتر کنیم تا در راستای آن، بستر فرهنگی گسترش یابد.

در ادامه این نشست، پوستر اولین رویداد شناسایی و حمایت از ایده ها، محصولات و شرکت های نوآفرین فرهنگی عرصه بین الملل رونمایی شد و برخی از مدیران و مسئولان دستگاه ها به ارایه نقطه نظرات خود پیرامون توسعه صادرات محصولات و خدمات فرهنگی کشور پرداختند.


کلید واژه ها: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی - فرهنگ - سازمان فرهنگ و ارتباطات - حجت الاسلام والمسلمین - توسعه صادرات - فرهنگی - خدمات فرهنگی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - حجت الاسلام - رییس سازمان - توسعه - وزیر فرهنگ - فرهنگ و ارشاد اسلامی - برگزار - اسلامی - صادرات - وزیر فرهنگ و ارشاد - ارتباطات - فعالیت های فرهنگی - محمدمهدی - جمهوری آذربایجان - موضوع - برگزاری - محصولات - فرهنگ و ارشاد - سازمان - ارشاد اسلامی - مختلف - خدمات - تصمیم گیری

آخرین اخبار سرویس:
سعید نفیسی؛ پاکیزه نویسی زیر کرسی

حقوق این دسته از کارکنان افزایش یافت / جزییات

راه حل جنجالی صدر برای عراق؛ پارلمان منحل شود

توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره آخرین مراحل ابلاغ آیین نامه اجرایی رتبه بندی معلمان امروز یک شنبه 12 تیر 1401

روایت شگفت انگیز تألیف «الغدیر»

استخدام کارشناس برنامه ریزی با بیمه در بهین پیشبرد داتار در اصفهان

علامه به روایت شاگردش

استدلال هایی که کرامت علامه امینی بود

علامه امینی مدافع مذهب در تفاهم با مذاهب

بالاترین سردار سپاه بازداشت شد؟

افزایش حقوق بازنشستگان دچار مشکل حاد شده است!

12 تیر، ایرباس و جنگ به سبک آمریکایی

اولین میزتخصصی گردشگری خوراک ملل

در پاسداشت شعر با لهجه محلی

تنبیه مسببان «گرد و غبار» مستلزم ورود عدلیه

تولد یک ستاره؛ در ستایش شرافت موسیقی نواحی

حاشیه سازی علیه متن

ایران به اتهام زنی غرب عادت کرده است؟

آخرین مراحل ابلاغ آیین نامه اجرایی رتبه بندی معلمان | آزمون رتبه بندی معلمان حذف شد

استخدام حسابدار با بیمه و بیمه تکمیلی در میلاد شیرین بهار در تهران

همایش تثبیت و ارتقای اعتبار سند رسمی و قضا زدایی برگزار شد

نشریه آمریکایی: ترامپ در ماه های آینده نامزدی برای ریاست جمهوری را اعلام می کند

درپی حواشی تخلفات در کنکور سراسری؛ پای وزیر علوم و سازمان سنجش به مجلس باز می شود؟

مدارک لازم و مراحل ثبت نام در آزمون آیین نامه موتور سیکلت

روبوسی رییسی با بریکس

امروز جمهوری اسلامی نیاز به یک ملی گرایی جدی و شجاعت و تصمیم قاطع دارد

تیپ زننده صبا راد در تهران/ عکس

انتظارات بازنشستگان از دولت/ کافی است! مصوبه «حقوق بازنشستگان» را اصلاح کنید

تأیید نهایی 676 متقاضی نهضت ملی مسکن سوادکوه

جانشین نمایندگی ولی فقیه در سپاه : اجازه ورود ویروس به سپاه را نمی دهیم / سپاهیان باید بدون ترس دست روی ماشه باشند تا از انقلاب دفاع کنند

پای درس آقا| موضوع حقوق بشر مصداق هوچیگری آمریکاست

برنامه طبیب به آنتن برمی گردد؟

خبر جدید از افزایش حقوق کارمندان؛ حقوق ها افزایش پیدا کرد؟

بلاتکلیفی سه و نیم ماهه در افزایش حقوق بازنشستگان

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | یکشنبه 12 تیر 1401

دیدار وزیر دفاع با رییس سازمان قضایی نیرو های مسلح

مجلس با افزایش حقوق کارکنان دولت مشمول قانون کار موافقت کرد

ناطق نوری با ائتلاف اصولگرایان و اصلاح طلبان میانه رو باز می گردد؟

توقع رسانه ها از رییس دولت سیزدهم

پرونده های فساد

کارشکنی جدید در حقوق بازنشستگان

نظر رهبر انقلاب برای فرماندهی سپاه بعد از استعفای محسن رضایی

بهم خوردن خنده دار عروسی بخاطر چشمان ضعیف داماد بیچاره!

سو قصد ناموفق به یک امام جمعه در اصفهان

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی + لازم اجرا شدن افزایش حقوق کارکنان دستگاه های اجرایی مشمول قانون کار

استخدام انباردار با پاداش در شرکت آرتا نقش تاک در قزوین

جزییات دیدار بشار اسد و امیر عبداللهیان | موازنه در منطقه به نفع ما در حال تغییر است

یک پیام تسلیت به مادر سهراب اعرابی در پی درگذشت فرزند دیگر او

داستان جدید صدا و سیما | تبلیغات ضد کاشت ناخن برروی دست یک مرد!

دلیل افزایش نیافتن حقوق بازنشستگان مشحص شد؟+جزییات دقیق

گزارش جروزالم پست از نوسازی مخفیانه نیروی دریایی سپاه

تأیید نهایی 676 متقاضی نهضت ملی مسکن سوادکو

مسئول اداره منطقه آزاد اروند مشخص شد

پاسخ به ابهامی درباره دریافت ورودی در سواحل

ترنس تلقینی بحرانی که از درون خانواده شکل می گیرد

واگذاری مشکل دار کارخانه روغن نباتی شیراز به بخش خصوصی

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | یکشنبه 12 تیر 1401

تمدید ارسال آثارهمایش بین المللی علوم انسانی اسلامی

استفتاء از امام خامنه ای درباره «انجام حج برای چند نفر»

میهن 9846

قدس خراسان 9846

با قرارگاه مهارت آموزی ستادکل؛ از تعیین محل خدمت تا کسب فن و مهارت/ از وام اشتغال سربازان چه خبر؟

رسانه مهم ترین فانتزی ساز در حوزه ازدواج است/ تفاوت «خوشبختی» با «موفقیت»

ترتیل صفحه 471 قرآن/ هدایت گر واقعی و دروغین+فیلم، متن و مفاهیم

با بگیر و ببند و افزایش گشت ارشاد چیزی حل نمی شود/ حجاب امر فکری و اعتقادی است

فال تاروت کبیر روزانه | فال تاروت کبیر امروز یکشنبه 12 تیر 1401

اعتراض تند کانون بازنشستگان به سخنان سخنگوی دولت امروز در اولین ساعات 12تیر 1401

اجرای طرح کرامت و توانمندسازی محلات کم برخوردار در اسفراین

استخدام حسابدار و منشی در میلاد شیرین بهار در تهران

اوقات شرعی دوازدهم تیر ماه در سمنان

12 شبکه بزرگ متخلف کنکور و بیش از 480 داوطلب متخلف دستگیر شدند

تصاویر/ آیین افتتاحیه دوره کشوری حفظ قرآن حوزه های علمیه در مدرسه علمیه امام علی(ع) سلماس

فیلم | معیارهای دانش بنیان در علوم انسانی

حضوری متفاوت از یک داوطلب کنکوری در جلسه امتحان

تست شخصیت شناسی/ دیگران تا چه حد برای مشاوره از شما کمک می گیرند؟

حضور تمام قد قرارگاه مدینه سپاه در منطقه زلزله زده هرمزگان

استخدام منشی با بیمه در مطب زیبایی دکتر پونه دورودی در اصفهان

جانشین نمایندگی ولی فقیه در سپاه: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عده ای گرفتار ظواهر شدند؛ اینها در جنایات آمریکا شریک هستند

دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با نمایندگان گرو ه های فلسطینی

برگزاری هزار ساعت آموزشی برای خدام حرم بانوی کرامت در سال 1401

اولین شماره فصل نامه تربیت متعالی منتشر شد

اجرای پویش «نذر قربانی» به مناسبت عید سعید قربان

مراسم حرم حضرت معصومه سلام الله علیها در هفته جاری اعلام شد

فیلم | راننده لندکروزی که در سنندج به ماشین ها و آدم ها حمله کرد!

تصاویر / تقدیر امام جمعه و مدیر مدرسه علمیه نهاوند از روحانیون و مبلغین این شهرستان

فال حافظ روزانه | فال حافظ امروز یکشنبه 12 تیر 1401 به همراه تفسیر دقیق

جانشین نمایندگی ولی فقیه در سپاه: اجازه ورود ویروس به مجموعه سپاه را نخواهیم داد/واکنش سردار نصیری به شایعه بازداشتش

پیام تسلیت رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی درگذشت مادر گرامی شهید معزز «محمد بابایی»

تصاویر/ گردهمایی روحانیون و طلاب استان ایلام با حضور آیت الله اعرافی

ناگفته های مشاور تیم مذاکره ایران / چه پیامی برای آمریکا از سخنان رهبری بالاتر ؟ / همین فردا رفتار آمریکا تغییر کند، رفتار ما هم تغییر می کند

سند برنامه عملیاتی شهرداری منطقه6 با شعار اکنون قلب پایتختت منظم می تپد رونمایی شد

آخرین جزییات درباره ابلاغ لایحه رتبه بندی فرهنگیان در آخرین ساعات امروز شنبه 11تیر 1401

دستور قالیباف درباره زلزله زدگان هرمزگان

امام جمعه اردبیل: جای گله است که برخی نیروهای سرباز ابتدایی ترین آداب نماز را نمی دانند

افزایش 57 درصدی حقوق لازم الاجرا شد

اقدامات گسترده سپاه گچساران در 2 سال اخیر/محقق زاده: سیاست زدگی در سپاه جایگاهی ندارد

تبلیغ میدانی حجاب در خرم آباد لرستان (+عکس)

غلبه مسائل فرهنگی بر موضوعات اقتصادی، زمینه رشد ازدواج در 2 سال اخیر را فراهم کرد

دائماً به این فکر کنید، اگر این جمعه همان جمعه باشد در ارتش امام زمان (ع) پذیرفته می شویم؟

حضور تمام قد قرارگاه مدینه سپاه در منطقه زلزله زده هرمزگان

وزرای فرهنگ عراق و جمهوری آذربایجان به ایران می آیند

وزرای فرهنگ عراق و جمهوری آذربایجان به ایران می آیند