مطالب مرتبط:
تحول بنیادین کشاورزی با دانش بنیان ها
دانش بنیان ها به کمک هوا می آیند
شناسایی فرصت های فناورانه صنعت خودرو با حضور شرکت های دانش بنیان
شناسایی فرصت های فناورانه صنعت خودرو با حضور شرکت های دانش بنیان
احداث خط تولید پلوس با نگاه تولید دانش بنیان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 خرداد 1401 ساعت 16:122022-05-25دانش

ستاری: اقتصاد دانش بنیان و خلاق را تحول فرهنگی رونق می بخشد


معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در آخرین بخش سفر به استان گیلان، با حضور در جمع مسئولان استانی از لازمه های رونق اقتصاد دانش بنیان و خلاق گفت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نشستی با حضور اسدالله عباسی استاندار گیلان، علی خیرالدین معاون فناوری وزیر علوم تحقیقات و فناوری، روسای دانشگاه ها، رییس پارک علم و فناوری و سایر مسئولان استان گیلان از ضرورت ها و اقدامات لازم برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری استان را تشریح کرد.

ستاری با بیان این که با توجه به تبیین شعار سال از سوی رهبر فرزانه انقلاب، توجه به ایجاد بسترهای توسعه اقتصاد دانش بنیان ضروری و جدی است، گفت: توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری چیزی جز فرهنگ نیست و باید با نگاهی دوباره، ظرفیت های موجود برای رونق این شکل نو از اقتصاد، شناخته و حمایت شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر شناخت پتانسیل های بومی گیلان برای هدایت و حمایت در مسیر خلق اشتغال و ارزش افزوده، عنوان کرد: استان گیلان با ظرفیت بالا در حوزه نیروی انسانی دانش آموخته، قطب کشاورزی کشاورزی صنایع خلاق و ظرفیت های سرزمینی باید بتواند در تامین امنیت راهبردی غذای کشور نقشی اثرگذار داشته باشد.

ضرورت تحول فرهنگی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با تأکید بر این که اصلاح روند کنونی نیازمند رویکرد سخت افزاری نبوده و مستلزم یک تحول فرهنگی است، ادامه داد: این استان دارای ظرفیت های زیست محیطی ارزشمندی است اما آن چه که برای توسعه اقتصاد دانش بنیان و حل مشکلات جامعه نیاز داریم، توجه به سرمایه های انسانی و حمایت از ایده های نوآورانه آنان است ستاری ادامه داد: توسعه سخت افزاری، بخش پایین دستی توسعه است و اگر تحول و توسعه فرهنگی صورت بگیرد، به طوری که یک دانشجو برای این که در استان خودش کسب و کاری دانش بنیان و خلاق راه اندازی کند مورد توجه قرار بگیرد و اصلی ترین سرمایه استان خودش تلقی و از او استقبال شود، در این صورت شاهد پیشرفت چه در ساحت نرم افزاری و سخت افزاری خواهیم بود.

رییس بنیاد ملی نخبگان، تحقق شعار سال را نیازمند عزم جدی همه مسئولان و تصمیم سازان استانی و کشوری دانست و گفت: خواهشم این است که اقتصاد دانش بنیان را که با توجه به عنایت رهبر فرزانه انقلاب، به عنوان شعار سال مورد توجه و تأکید قرار گرفته است، شعار امسال است، جدی بگیریم و زمینه را برای توسعه این اقتصاد فراهم کنیم.

وی قانون جهش تولید دانش بنیان را توسط رییس جمهوری ابلاغ شد ترسیم کننده آینده اقتصاد کشور و رونق دهنده زیست بوم فناوری و نوآوری دانست و گفت: استفاده از ظرفیت ها و فرصت هایی که با تصویب و ابلاغ قانون جهش تولید دانش بنیان ایجاد شده، به تسریع روند توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری کمک می کند.

بسیاری از چالش های کشور در حوزه مجوزها، معافیت ها و اعطای زیرساخت به این حوزه متحول شده است.

ستاری با بیان این که عوارض جدی اقتصاد از جمله خام فروشی، وارادت ماشین آلات و معافیت ها مورد توجه این قانون قرار گرفته است، ادامه داد: سرمایه گذاری مستقیم بانک ها در حوزه اقتصاد دانش بنیان یکی دیگر از مواردی است که در کنار ایجاد دادگاه های تخصصی، بیمه، بورس و تسهیلات و تامین مالی در این قانون مد نظر قرار گرفته شده و این قانون، آینده 2 دهه آینده زیست بوم دانش بنیان را ترسیم می کند.

وی با اشاره به در اولویت قرار داشتن توسعه فناوری های امنیت غذا گفت: ما باید از پسماندهای کشاورزی برای تامین غذای دام و طیور برای کاهش هزیته ها و تامین امنیت حوزه راهبردی غذا بهره ببریم و آمادگی کامل داریم که از هر ایده ای در تحقق این ضرورت ها حمایت کنیم.

آن چه محصول ایجاد می کند، توسعه شرکت ها است و هنر معاونت علمی و فناوری در ایجاد زمینه و فضا برای توسعه شرکت ها است.

ضرورت سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با تاکید بر این که تبدیل پژوهش به محصول در قالب یک شرکت دانش بنیان یا شرکت خلاق، صورت می گیر، افزود: محصول، ماحصل سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش است ادامه داد: این که فضاهای ناکارآمد پیشین مانند کارخانه های غیر فعال و اماکن متروکه به فضایی برای خلق و شکوفایی ایده های نوآورانه تبدیل شوند نشان دهنده عزم و انگیزه مسئولان استانی برای تحقق شعار سال و توسعه زیست بوم دانش بنیان است.

ستاری ادامه داد: تاکید مقام معظم رهبری بر موضوع دانش بنیان بسیار جدی و انتظارات ایشان از مسئولان برای تحقق این حوزه به ویژه در حوزه توسعه دانش بنیان در کشاورزی بسیار بالا است.

آمادگی داریم تا از رسوخ فناوری و نوآوری به تمامی بخش های حوزه کشاورزی بهره وری و کارایی را در این حوزه راهبردی بالا ببریم.

عزم دولت در تحول حوزه کشاورزی و یارانه ها قابل تقدیر است و ما نیز در این مسیر به طور کامل و جدی آمادگی داریم تا از ظرفیت های موجود برای توسعه فناورانه حوزه کشاورزی حمایت کنیم.

حمایت از ایده های سرمایه انسانی برای حفظ و ماندگاری نخبگان ستاری با اشارا به مزایای توسعه اقتصاد دانش بنیان برای استان و حفظ سرمایه های انسانی آن گفت: آن چه استان را توسعه می دهد در دل این استان نهفته است و با برداشتن موانع، تسهیل گری ها و حذف موانع می توانیم روند تبدیل ایده های جوانان خلاق به بنیان گذاران شرکت هایی که وضعیت کشور و اقتصادش را تحول می بخشند و نخبگان غیر مقیم را به ایران بازمی گردانند، سرعت ببخشیم.

کافی است مانع آنان نباشیم و حمایت های لازم را برای تبدیل ایده هایشان به محصول و خدمت فراهم کنیم.

عزم جدی برای تحقق اقتصاد دانش بنیان اسدالله عباسی استاندار گیلان در بخش دیگری از این نشست با بیان این که شرکت های دانش بنیان، مردم و مسئولین سه ضلع تحقق شعار سال هستند، ادامه داد: باید از تمامی ظرفیت ها برای بهره مندی از این ظرفیت استفاده کنیم.

در دهه گذشته رشد اقتصادی در کشورمان متوقف بوده و اکنون با نگاه جدید دولت، فرصت مناسب برای ارتقای بهره وری ایجاد شده است؛ برای تحقق این کار راهی جز حمایت و فعال کردن شرکت های دانش بنیان نداریم.

عباسی با اشاره به ظرفیت های استان گیلان گفت: این استان در بخش خدمات، صنعت، اقتصاد دریا و امنیت غذایی دارای ظرفیت بالایی است و با بیش از 100 هزار دانشجو و فارغ التحصیل دانشگاهی، می تواند در حوزه دانش بنیان حرفی برای گفتن داشته باشد.

حمایت از ترویج کارآفرینی در دانشگاه ها علی خیر الدین معاون فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز با اشاره به نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تحقق شعار سال و توسعه اقتصاد دانش بنیان گفت: خوشبختانه امروز علاوه بر افتتاح کارخانه نوآوری، چند خانه خلاق و نوآوری، فضاهای فناوری، مراکز نوآوری، زمینه برای ترویج گفتمان دانش بنیان در استان فراهم شد.

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، این استان در توسعه اقتصاد دانش بنیان و اشتغال آفرینی دارای ظرفیت های بالایی است؛ به طوری که 350 واحد فناور و 60 شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری گیلان استقرار دارند.

وی با بیان این که در راستای حمایت از حرکت دانشگاه ها به سوی فناوری و نوآوری طرح هایی از جمله دستیار و گرنت فناوری تعریف شده است، ادامه داد: با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در قالب این طرح به 30 هزار دانشجو 10 میلیون ریال اعتبار اعطا می شود تا در دوره های کارآفرینی شرکت کنند همچنین طرح توسعه ناحیه نوآوری استان گیلان از طرح هایی است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تحقق خواهد یافت.

افتتاح فاز دوم فضای کار اشتراکی پارک علم و فناوری گیلان و بازدید از خانه خلاق و نوآوری گیلان، از دیگر بخش های سفر یک روزه معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به گیلان بود.

در بخش دوم این سفر، فضای کار اشتراکی در پارک علم و فناوری گیلان افتتاح شد.

فاز دوم در 400 متر مربع است و بیش از دو برابر به ظرفیت های کاری این مجموعه افزوده می شود که ظرفیت استقرار بیش از 20 هسته فناور و خلاق را ایجاد خواهد کرد.

ساختمان فضای کار اشتراکی پارک علم و فناوری گیلان، این ظرفیت را دارد که در طبقات فوقانی، 500 متر مربع دیگر را در اختیار این تیم ها قرار دهد.

ستاری همچنین به مرکز نوآوری مکعب رفت و از دستاوردهای این مرکز نوآوری در حوزه فناوری های آموزشی و پرورشی بازدید کرد محصول کلاسه از دل مدارس پیشگامان زاده شده یکی از محصولات این مرکز نوآوری است این محصول سیستم مدیریت مدرسه و مراکز آموزشی است که به مرور زمان توسعه یافت و تجاری سازی شد.

در این مرکز نوآوری، محصولات دیگری شامل 12 محصول فناور حوزه آموزش، در مسیر تحقیق و توسعه هستند.

این مرکز نوآوری بر روی توسعه فناوری های آموزشی تمرکز دارد و تیم های مستقر، محصولاتی چون هم ترم، بی درنگ و کوله پشتی ماژیک، کلاسه را ارائه کرده اند.

مرکز نوآوری مکعب، خلاق تا کنون بیش از 60 میلیارد ریال فروش داشته است و روند رشد ده درصدی را تجربه می کند   انتهای پیام/
کلید واژه ها: معاون علمی و فناوری رییس جمهوری - فناوری - اقتصاد دانش بنیان - زیست بوم فناوری و نوآوری - دانش بنیان - استان - معاونت علمی و فناوری ریاست - استان گیلان - رییس جمهوری - معاون - جمهوری - اقتصاد - دانش - پارک علم و فناوری - توسعه - زیست بوم - ستاری - بنیان - گیلان - مسئولان - اسدالله عباسی - خبرگزاری فارس - رییس - نوآوری - رییس پارک علم - رونق - علمی - علوم تحقیقات - علم و فناوری - علم و پیشرفت

آخرین اخبار سرویس:
دانشگاه ام آی تی و معرفی ربات ارزشمند کرم شب تاب! (+فیلم و عکس)

هافبک فصل گذشته پرسپولیس راهی مازندران شد

مهم ترین اخبار واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در 5 تیر

دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال تبیین بینش ساز، کنش ساز و گرایش ‎ساز دانشجویان است

گردهمایی رابطین ارکان قرارگاه 21 تیر

ستاره ای که سنگ ها و اجسام یخی اطراف را می بلعد | وجود آب در دورترین نقاط راه شیری

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری واحد تبریز منصوب شد

کافه گردی خانم بازیگر +عکس

در حوزه های مختلف شهری از تجربه و علم گروه ها و افراد صاحب نظر استفاده شود

آزاد سازی60 هکتار از اراضی بستر دریاچه سد زاینده رود

لغو امتحانات حضوری و مجازی دانشگاه آزاد کیش

شباهت جالب مدیران عامل کوکاکولا و گوگل

کلید اولیه آزمون دکتری پزشکی 1401 منتشر شد

تصاویر/ اعزام طلاب مدرسه امیرالمومنین(ع) رشت به اردوی علمی _ پژوهشی قم

ضرغامی: به دنبال تحول جدی در نظام آموزشی دانشگاه آزاد هستیم

کلید اولیه آزمون دکتری پزشکی 1401 منتشر شد

کلید اولیه آزمون دکتری پزشکی 1401 منتشر شد

خونریزی مغزی نوزادان، به مشکلات بینایی بلندمدت منجر می شود

انتشار کلید اولیه آزمون دکتری پزشکی 1401

مراسم رونمایی از طرح انتقال توان بی سیم به خودروهای برقی

ابلاغ حکم فرماندار برخوار

38 هزار داوطلب کنکور سراسری 1401 در گیلان رقابت می کنند

رقابت 2713 داوطلب آزمون سراسری سال 1401 در دانشگاه مازندران

درخشش دانشجویان دانشگاه شیراز در جشنواره قرآن و عترت

آشنایی با سفیر و دوره های آنلاین و حضوری زبان در ایران

درخشش دانشجویان دانشگاه شیراز در جشنواره قرآن و عترت دانشجویان

حضور مرکز نوآوری دانشگاه شیراز در نمایشگاه تولید ایرانی، دانش بنیان

زمان آخرین مرحله رزم آزمون باز دروس عمومی اعلام شد

شرکت 19 هزار و 700 داوطلب بوشهری در آزمون سراسری

فرصت ثبت نام و انتخاب رشته مقطع کاردانی به کارشناسی تمدید شد

افزایش مهارت دانشجویان چگونه ممکن می شود؟

توسعه علوم انسانی با ایده های نوآورانه

هوش مصنوعی در خدمت پیشرفت پزشکی و رفاه بیماران

انتظارات جدید دانشجویان از دانشگاه ها

کلید اولیه آزمون دکتری تخصصی پزشکی سال 1401 منتشر شد

افزایش مهارت های دانشجویان چگونه ممکن می شود؟

استخدام حسابدار ارشد در شرکت تولیدی و بازرگانی سنا دام پارس در تهران

لباسی ایمن برای کنترل تب در نوزادان با خاصیت آنتی باکتریال

افزایش کد رشته محل های جدید در دانشگاه علمی کاربردی خوزستان

منابع مطالعاتی رشته عربی در آزمون های استخدامی

کاهش هزینه های خودروسازی با استفاده از شارژر بیسیم خودروی برقی

سقوط آزاد بورس در دومین روز هفته

استخدام کمک حسابدار با بیمه تکمیلی در شرکت تعاونی یارنیکان صالح در تهران

پیام مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی مازندران به مناسبت تصویب 14 آبان به عنوان روزمازندران درشورای عالی انقلاب فرهنگی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به سوالات دانشجویان درباره افزایش ظرفیت دندانپزشکی پاسخ دهد

رقابت بیش از 38 هزار گیلانی در کنکور سراسری امسال

عرضه نانوکود اوره هند به بازار مالزی انجام می شود

ترغیب دانشجویان به فعالیت های ورزشی با برگزاری المپیاد های ورزشی

تیپ مخصوص «نفیسه روشن» در کلینیک زیبایی اش/ عکس

استفاده از ضایعات کارخانه تولید ماءالشعیر در تولید نقاط کوانتومی

جزییات برگزاری دوره تابستانی واحد های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اعلام شد

فیلم منسوب به مصرف موادمخدر در دانشگاه آزاد شیراز تکذیب شد

کلید سؤالات آزمون دکتری وزارت بهداشت امروز منتشر می شود/ اعلام نتایج نهایی در نیمه دوم شهریور

ماجرای کلیپ جنجالی مصرف مواد مخدر دانشجویان شیرازی چه بود؟

انتظارات جدید دانشجویان از دانشگاه ها

با تزریق نانوذرات، موش ها می توانند در شب ببینند

آموزش مربی گری مهد کودک در کارگاه «شوق کاوش»

استخدام مدیر شتاب دهی (استارتاپ) و کارشناس شتاب دهی در البرز

استخدام مدیر شتاب دهی (استارتاپ) و کارشناس شتاب دهی در تهران

استخدام مدیر شتاب دهی (استارتاپ) و کارشناس شتاب دهی در تهران و البرز

بخش شنیداری به آزمون زبان عمومی دانشگاه تهران (UTEPT) اضافه شد

بازدید دبیرکل گروه D-8 از پارک فناوری پردیس

پذیرش دانشجو در 27 رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بجنورد

حمایت صندوق نوآوری از حضور شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه ایرانی در ارمنستان

فراخوان استقرار شرکت های فناور در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

پذیرش شرکت های نوآور و فناور در حوزه هوش مصنوعی

تبدیل وضعیت دو پژوهشکده پژوهشگاه فضایی ایران از اصولی به قطعی

تولید مدل های دقیق از بافت های انسانی با فناوری چاپ زیستی

ماجرای آدامس مشکوک و دختران دانشجویی که زامبی شدند چیست+ فیلم

استایلی کاملا متفاوت و خفن از محمدرضا گلزار | لباس عجیب گلزار سوژه شد

ثبت نام پذیرش دوره های کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی تا 7 تیر

نشست خبری بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی

سند بالادستی در حوزه اسباب بازی و نوشت افزارِ ایرانی تدوین می شود

واکنش دانشگاه آزاد اسلامی شیراز به یک خبر کذب

تبعیض بین رشته ها؛ عامل مهاجرت دانشجویان هنر/ نقاشی تفریح نیست!

گشایش دریچه ای به دنیای ذهنی بیماران مبتلا به آسیب های مغزی

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان در رشته های مهندسی و پزشکی

افزایش 4 درصدی شرکت کنندگان در آزمون ورودی دانشگاه های گیلان در کنکور 1401

پیکر استاد احمد مهدوی دامغانی به ایران رسید

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش دوره های آموزشی با حقوق ثابت درخراسان رضوی

جشنواره فارابی توانایی پاسخ به نیاز های عینی جامعه را دارد

طراحی و ساخت موتور آلتراسونیک کروی در دانشگاه تربیت مدرس

فراخوان استقرار شرکت های فناور در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

هیأت لبنانی از بیمارستان فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی بازدید کرد

پذیرش شرکت های نوآور و فناور در حوزه هوش مصنوعی

جشن دانش آموختگی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود

تقویت انجمن های علمی با حمایت مستمر از دانشجویان پژوهشگر

شرایط اسکان تابستانه خوابگاه های علم و صنعت اعلام شد / مهلت ثبت‎نام تا 8 تیر ماه

حضور بیش از 38 هزار داوطلب کنکور سراسری در استان گیلان

استخدام منشی با بیمه در نیکجو ابزار طب در تهران

کنکوری ها در ترازوی نابرابری

بسیج دانشجویی و بنیاد نخبگان تفاهم نامه همکاری امضا کردند

تدوین کارگردانی دوم در فیلم است / دانشکده رسانه تدوینگران خلاق تربیت می کند

رویکرد آموزش و اشتغال در دستور کار قرارگاه های جهادی قرار گیرد

پذیرش یک نوجوان در بیش از 15 دانشگاه معتبر

اردوی جهادی گروه شهید مصطفوی همزمان با عید غدیر در روستای رایکان برگزار می شود

جزییات تغییر زمان امتحانات دانشجویان پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران اعلام شد

جزییات برگزاری دوره تابستانی واحدهای مجری علوم پزشکی اعلام شد

مروری بر فعالیت و اهداف مرکز تحقیقات برتر جشنواره فرهیختگان

رشد بی قاعده انجمن ها؛ زنگ خطری برای جامعه علمی کشور/ تعداد انجمن های علمی آمریکا یک چهارم ایران است

ستاری: اقتصاد دانش بنیان و خلاق را تحول فرهنگی رونق می بخشد

ستاری: اقتصاد دانش بنیان و خلاق را تحول فرهنگی رونق می بخشد