مطالب مرتبط:
پخش خاطرات رزمندگان روحانی آزاده در قاب شبکه استانی قزوین
اسماعیل اربابی اجلاسیه 72 شهید روحانی استان خراسان جنوبی
سرلشکر سلامی: قبلاً دانش آموزان شاهنامه می خواندند، امروز هر شهید ما یک شاهنامه است/ فرماندهان، خاطرات شان را بنویسند تا جوانان ما در تاریخ تحقیر نشوند
فرمانده سپاه: قبلاً دانش آموزان شاهنامه می خواندند، امروز هر شهید ما یک شاهنامه است/ فرماندهان، خاطرات شان را بنویسند تا جوانان ما در تاریخ تحقیر نشوند
پخش زنده کنگره 4 هزار شهید روحانی از مصلای قدس قم
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 خرداد 1401 ساعت 11:072022-05-25سياسي

مروری بر خاطرات شهید روحانی ابوالفضل پیرزاده


همزمان با برگزاری کنگره ملی چهار هزار شهید روحانی کشور یاد و خاطره شهدای روحانی استان اردبیل گرامی داشته می شود که از جمله می توان به حجت الاسلام شهید ابوالفضل پیرزاده اشاره کرد.

- ازاردبیل، همزمان با برگزاری کنگره ملی چهار هزار شهید روحانی کشور یاد و خاطره شهدای روحانی استان اردبیل گرامی داشته می شود که از جمله می توان به حجت الاسلام شهید ابوالفضل پیرزاده اشاره کرد که در تاریخ 7 آذر 1360 به دست منافقین کور دل ترور و به شهادت رسید.

ابوالفضل پیرزاده در 12 آبان 1334 در محله نواب صفوی اردبیل به دنیا آمد که قبل از انقلاب یکی از حلقه های اصلی اتصال انقلاب اسلامی قم و اردبیل بود و پس از پیروزی انقلاب هم در تثبیت و محافظت از انقلاب شکوهمند اسلامی تلاش شبانه روزی داشت.

این شهید والامقام در سال 1354 با تشویق علمای اردبیل از جمله آیت الله مشگینی و موسوی اردبیلی وارد حوزه علمیه مدرسه حقانی قم شد و تا حد سطح در حوزه علمیه قم به تحصیل ادامه داد و مُلَبّس به لباس روحانیت شد.

وی در سال 1360 به عضویت سپاه پاسداران درآمد و در تاریخ هفتم آذر ماه 1360 به دست یکی از اعضای منافقین حین خروج از مدرسه ترور و با سیزده گلوله به شهادت رسید؛ وی مسئول آموزش عقیدتی سپاه ناحیه اردبیل بود.

شهادت حجت الاسلام ابوالفضل پیرزاده با شلیک نزدیک به یک خشاب گلوله حکایت از عناد و کینه ای بود که منافقان از وی بر دل داشتند.

از شهید پیرزاده فرزندی به نام ابوالفضل به یادگار مانده است که شش ماه پس از شهادت پدرش به دنیا آمده است.

آقای رضا شامی که در آن زمان مدیر مدرسه طالقانی بود.

مشاهدات خود را چنین بیان می کند:اخلاق و رفتار آقای پیرزاده طوری بود که باعث جذب همه شاگردانش می شد؛ به همین علت بعد از پایان کلاس هم حتی برخی از دانش آموزان به همراه ایشان از مدرسه خارج می شدند و تا مکانی خاص در مسیر منزلشان، ایشان را همراهی می کردند.

آن روز هم مثل روال روز های پیش، عده زیادی از دانش آموزان همراه او از مدرسه خارج شدند.

هنوز از کوچه مدرسه بیرون نیامده بودند که از داخل یک ماشین لادای زرد رنگ یک نفر با یک ساک دستی بیرون می آید و به طرف آقای پیرزاده حرکت می کند و در فاصله ی مشخصی از شهید اسلحه خود را از ساک بیرون می آورد.

شهید پیرزاده با دیدن اسلحه آن فرد، متوجه هدف وی می شود و برای اینکه بچه هایی که اطرافش بوده اند آسیب نبینند، بچه ها را از اطراف خود دور می کند.

در این حال اسلحه ضارب منافق گیر می کند و آقای پیرزاده از این فرصت استفاده می کند و همه بچه ها را کاملاً از اطراف خود دور می کند و بعد خود را به طرف دیوار می کشد تا در پشت تیر چراغ برق پناه بگیرد و اسلحه ی کلت خود را بیرون بیاورد، که در همین لحظه ضارب منافق که از گیر کردن اسلحه دستپاچه شده بود، اسلحه ی خود را به حالت رگبار می گذارد و آقای پیرزاده را به رگبار می بندد که؛ از این رگبار 13 گلوله به نقاط مختلف بدن او اصابت می کند.

من وقتی به او رسیدم که آغشته به خون، کنار دیوار افتاده بود و دانش آموزان هم دور او جمع شده بودند.

پیکر خونین ایشان را با کمک اهل محل و دانش آموزان در داخل ماشین یکی از دبیران گذاشتیم و به طرف اورژانس بیمارستان فاطمی حرکت کردیم.

به محض رسیدن به اورژانس، برانکارد آوردند و آقای پیرزاده را روی آن قرار دادیم.

من در حالی که پیکر خونین او روی برانکارد بود، به چهره اش نگاه کردم؛ چهره اش آرام و رضایتمندی خاصی داشتند و در همان حال دستانش را از روی شکمش که چندین گلوله به آن اصابت کرده بود، برداشت و روی زانوانش قرار داد و قامت خود را راست کرد و سرش را رو به آسمان کرد و کلمه ی الله را به زبان آورد و قبل از ورود به اتاق عمل و در راهروی بیمارستان چشمانش بسته شد و به درجه رفیع شهادت رسید.

روح انگیز پیرزاده، خواهر شهید از این روز چنین می گوید: بعد از ظهر بود و من در خانه بودم که ناگهان صدای تیراندازی شنیدم.

نمی دانم چرا به محض شنیدن صدای تیراندازی، دلشوره ی عجیبی گرفتم و سریع بیرون آمدم.

در کوچه از آن هایی که در حال فرار به این طرف و آن طرف بودند، سراسیمه پرسیدم: چی شده؟ گفتند: آقای معلم را زدند.

بدون اینکه هنوز بدانم کسی که تیر خورده چه کسی است، دوان دوان خودم را به محل تیراندازی رساندم و با توجه به اینکه فاصله مدرسه ی طالقانی با خانه خیلی کم بود سریع به آنجا رسیدم که دیدم ابوالفضل گوشه ای افتاده.

همین که او را در آن وضع دیدم شروع به داد و فریاد کردم.

نمی دانم چی شد که در همان حال، چشمانش را باز کرد و با حالت تبسم به من نگاه کرد.

در حالی که ابوالفضل به من نگاه می کرد، او را بلند کردند و داخل ماشین گذاشتند.

هر چه من خواهش کردم مدیر مدرسه شان اجازه نداد من هم سوار شوم.

کمی دنبال ماشین دویدم و بعد به خانه برگشتم و به همراه مادرم به بیمارستان رفتیم که دیگر نتوانستیم ابوالفضل را یک بار دیگر ببینیم و او قبل از رسیدن ما به شهادت رسیده بود.

در مدرسه ی طالقانی، اذان می داد و نماز جماعت برگزار می کرد و با توجه به نزدیکی مدرسه به خانه ی ما، در حیاط خانه صدای اذان او را می شنیدم.

بعد از شهادت او دیگر این صدا را هیچ وقت نشنیدم.

منافق ضارب شهید پیرزاده، که حقیقی نام داشت و پدرش هم از سرسپردگان ساواک بود بعد از تیراندازی به سوی شهید پیرزاده آن قدر دستپاچه می شود که نمی تواند خود را به ماشینی که منتظرش بوده، برساند و راننده ی ماشین هم وقتی که وضعیت را خطرناک می بیند خود فرار می کند؛ و ضارب همان روز با تعقیب شاگردان، کارکنان و اهالی محل، دستگیر شد.

ابوالفضل پیرزاده فرزند شهید ابوالفضل پیرزاده که هم نام پدر است، درباره ی شهادت پدر می گوید: نکته ی جالب درباره ی شهادت پدرم این است که همچنان که اسمش ابوالفضل بود به هنگام شهادت دو دستش با گلوله هایی که اصابت کرده بود، می شکند.

آقای اسماعیل علی اکبری درباره ی منافق ضارب می گوید: ابوالفضل درباره ی این شخص که در درگیری هایی که بین گروهک ها و سپاه پاسداران به وجود آمده بود، لطف و محبت زیادی کرده بود و حتی می گویند یک بار به این شخص این تعبیر را به کار برد که ما امروز به شما لطف می کنیم، ولی زمانی خواهد آمد که شما این لطف ما را با قهر پاسخ خواهید داد و با یک خشاب گلوله ای که این منافق به روی ایشان خالی کرد، این حرف ایشان به خوبی برای ما تفسیر شد که این اغفال شده ها چقدر نسبت به این بزرگوار و امثال او، حقد و کینه در دل داشته اند.

تشییع جنازه ی شهید ابوالفضل پیرزاده به یکی از با شکوه ترین راهپیمایی ها در اردبیل تبدیل شد و جمعیت زیاد و نهایت تأثر و ناراحتی مردم به خوبی نشان از محبوبیتی داشت که یک روحانی 26 ساله در دل آن ها باز کرده بود.

آقای مجید علی اکبری می گوید: وقتی که خبر شهادت ابوالفضل را به مرحوم آیت الله مروج (ره) دادند، ایشان آن قدر ناراحت شد که تا چند روز، هر وقت که ایشان را می دیدم به محض اینکه از ابوالفضل حرف به میان می آمد، شروع به گریه می کرد و چندین بار شنیدم که گفت ابوالفضل را از تنها پسرم، مجتبی بیشتر دوست داشتم، اگر پسرم می مرد این قدر ناراحت نمی شدم.

همه ی رهبران انقلاب اردبیل و بزرگان روحانیت مثل آیت الله موسوی اردبیلی، آیت الله میرزا علی مشکینی، شیخ سعید اصغری نیاری، آیت الله مسائلی و بقیه ی بزرگان، همه از شهادت ایشان ناراحت شده بودند و با اینکه نیرو های اصیل انقلاب خیلی زیاد بودند، ولی جای خالی ایشان، آن روز ها در هر جایی که فعالیت داشتند، به خوبی آَشکار بود.

آقای جواد صبور می گوید: همان طور که از قبل هم به ما سفارش کرده بود، وقتی که او را در قبر قرار دادیم، لباس سربازی و پاسداری سپاه را هم روی پیکر مطهرش گذاشتیم.

ابوالفضل پیرزاده در حالی که هنوز سه ماه از زندگی مشترکش نمی گذشت و هنوز بیست و هفتمین بهار زندگی اش را ندیده بود، از این دنیای خاکی پر کشید و رفت؛ بدون اینکه فرزندش را ببیند.

شش ماه بعد از شهادت وی، فرزند او که پسر بود، به دنیا آمد و خانواده اش به یاد پدر، نام او را هم ابوالفضل گذاشتند.

آقای بهمن رجب نژاد از دوستان شهید ابوالفضل پیرزاده می گوید بعد از شهادت ابوالفضل، در جبهه، ایشان را در خواب دیدم که با چهره ای بشاش بر روی دیوار منزل ما نشسته است و در پایین دیوار در مقابل من درختی وجود دارد که پر از میوه ی سیب است.

ایشان به بنده گفتند: رجی زوّلا! یعنی رجب پرتاب کن، من هم سیب ها را یکی پس از دیگری به سمت ایشان پرتاب می کردم و او هم آن ها را می گرفت؛ در حدود 40 سیب به او دادم.

من این خواب را وقتی بیدار شدم به آقای جواد صبور گفتم: برداشت ایشان این بود که حتماً عملیات مهمی در پیش داریم و چنین هم شد و در این عملیات حدود 40 نفر از بچه های رزمنده اردبیلی به شهادت رسیدند.

حسن نوعی اقدم درباره ی علت انتخاب منافقین و به شهادت رساندن ایشان، می گوید: ابوالفضل پیرزاده یک تئوریسین نظام جمهوری اسلامی در اردبیل بود و از ایدئولوژی انقلاب اسلامی به بهترین و زیباترین وجهی دفاع می کردند.

سخنرانی ها و حرکت های بی باکانه و توأم با اعتقاد ایشان، مخالفین نظام و به خصوص منافقین را به شدت به حالت انفعال و ضعف درآورده بود.

ایشان محبوبیت خاصی در میان جوانان داشت و هر جا می رفت و ده دقیقه سخنرانی می کرد.

مخاطبین را تحت تأثیر قرار می داد.

او مرد عمل بود و در همه ی سنگر ها، ضمن اینکه تئوریسین بود و حرف می زد، قبل از همه وارد عمل می شد.

تشکیلات منافقین با دیدن چنین نیروی تأثیر گذار و محبوب در میان مردم، به شدت ناراحت می شدند و زجر می کشیدند.

در شهر پارس آباد هم، چنین بود و آنجا هم منافقین به شدت از او و شخصیت محبوبی که داشت، در عذاب بودند؛ به خصوص اینکه در میان جوانان خیلی تأثیر گذار بود و جلسات و برنامه های زیادی برای آن ها اجرا می کرد.

نوعی اقدم ادامه می دهد: من معتقدم که مجموعه برنامه ریزی های ترور ایشان هم از طرف بازمانده های ساواک و هم منافقین صورت گرفت و در شبکه ای که برنامه ی ترور او در آن برنامه ریزی شده بود، هم نیرو های بازمانده ی ساواک وجود داشته و هم منافقین؛ و این گونه بود که این نیروی صدیق و راستین انقلاب و معلم دلسوز را به رگبار گلوله های کینه ی خود بستند و او را به شهادت رساندند که اگر او زنده می ماند، بی شک اکنون جزو مفاخر انقلاب و نظام ما بود.

چند سال بعد از شهادت ایشان، آن جوانانی که در مکتب و کلاس او کسب فیض کرده بودند، در جبهه های حق علیه باطل در هشت سال جنگ تحمیلی حضور یافتند و حماسه های زیبایی آفریدند و با الهام از معلم خود همچنان که در زمان حیات او مریدش بودند و تحمل دوری از او برایشان سخت بود، با شهادت، به استادشان وصالی دیگر یافتند.

اعلامیه ای برای شهدا: می گویند شهید ابوالفضل پیرزاده زمانی که در سپاه مسئول آموزش و عقیدتی بود، یک روز برای دوستان و همکارانش با دست خود اعلامیه ای نوشت و از آن ها خواست این طور برای شهدا اعلامیه ی شهادت بنویسند و از قضا این اعلامیه که با دست خط خود شهید پیرزاده نوشته شده بود و در آن اسامی و تاریخ قید نشده بود، بعد از چند روز متن اعلامیه ی شهادت خودش گردید و چاپ و در سطح شهر چسبانده شد.

در مراسم تشییع جنازه ی شهید پیرزاده، سیلی از مردم کوچک و بزرگ، پیر و جوان، زن و مرد، محصل و دانشجو، بازاری و اداری و طلاب در خیابان بودند، برخی از شعار های مردم در این روز اینگونه بود: عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، معلم شهیدم پیش خداست امرو، بسیجی معلم شهادت مبارک ، پیرزاده، پیرزاده ای شهید جان بر کف، معلم قرآنی راه تو باقیست، پیرزاده، پیرزاده راه تو را می رویم، در راهت جان می دهیم، راه تو باقیست، محصل بپا خیز، معلمت کشته شد، تو تولموش منافق، اعدام اولسون گرک.

ابوالفضل پیرزاده که می دانست شهادتش نزدیک است، مدتی قبل از شهادت به دوستانش توصیه کرده بود این بیت شعر را بر روی قبر او بنویسند و هم اکنون این بیت شعر بر روی قبر او دیده می شود: سر در ره الله جدا شد، چه بجا شد وز گردنم این دین ادا شد، چه بجا شد.

انتهای پیام/140/ش
کلید واژه ها: اردبیل - شهید روحانی - روحانی - پیرزاده - شهید - انقلاب - شهدای روحانی - استان اردبیل - حجت الاسلام - انقلاب شکوهمند اسلامی - کنگره ملی - برگزاری - تلاش شبانه روزی - موسوی اردبیلی - انقلاب اسلامی - قبل از انقلاب - اسلامی - پس از پیروزی - مدرسه حقانی - گرامی - کنگره - استان - خاطره - شهدای - اشاره - حوزه علمیه - شبانه روزی - محله نواب - نواب صفوی - هزار

آخرین اخبار سرویس:
چک صیادی مراجعات به قوه قضاییه را کاهش داد| تاثیر مثبت قانون جدید بر مراودات تجاری

تخت روانچی: کشور ها برای کاهش سوانح رانندگی به هم کمک کنند

هشدار تند علی مطهری به مجلس

قانون جذاب چیست | تکنیک 5 در 55 چگونه است

اعلام آماده باش سراسری هلال احمر در هرمزگان

چالش های صلاحیت

یورش معترضان لیبیایی به مقر مجلس نمایندگان در طبرق+ فیلم

اولین تصاویر از زلزله هرمزگان

استخدام 9 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در بندر عباس

روایت سخت کوشی یک زوج طلبه | جهاد خدمت در مناطق محروم؛ سخت اما شیرین

امام جمعه کرج عاملان گرانی مسکن را معرفی کرد

بانویی از نسل آفتاب

نقاشی جدید حسن روح الامین رونمایی شد

پیام ویژه رییسی برای «مهاجر سرزمین آفتاب»

در انقلاب آموختیم!

جنگ ما با آمریکا تا ابد ادامه دارد

شاید ادامه مذاکرات در سطح وزیر خارجه انجام شود

فیلم|حماسه دهه نودی های کهگیلویه ای در اجرای سرود سلام فرمانده

چرا دولت با افزایش حقوق همه بازنشستگان مخالف است؟

یک فعال سیاسی به سخنان علم الهدی درباره نماز شب خواندن علی باقری واکنش نشان داد

کنایه سنگین عضو دولت خاتمی به رییسی؛ اداعای ضدفساد دارید

استخدام حسابدار ارشد در شرکت پویش گستر عدالت سامان در تهران

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 11 تیر 1401

دعوت دبیر کل سازمان جهانی گردشگری از شهردار تهران برای حضور در اجلاس بین المللی شهرداران در اسپانیا

استخدام منشی با بیمه در الست گروپ در تهران

استخدام مشاور امور مهاجرتی در شرکت افق بین الملل یاسمین در تهران

امیرعبداللهیان: باقری در هماهنگی کامل با من به مذاکرات ادامه می دهد / اخذ تضمین پایدار نتیجه مذاکرات را ثمربخش می کند

از اول گفتم در بحث برجام، مسئله قطر تله آمریکایی است/ در راس تیم مقتدر ایرانی، یک جوان متدین نماز شب خوان است

رایزنی های هیات قضایی ایران در «سن پترزبورگ»

قانون پایانه های فروشگاهی در راستای ایجاد شفافیت است

صحبت های ظریف وایرال شد

رتبه بندی معلمان و وعده جدید وزارت آموزش و پرورش

استخدام منشی با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت رایا پارس مرآت در تهران

رییس جمهور درگذشت مادر تنها شهید ژاپنی دفاع مقدس را تسلیت گفت

میهن 9845

قدس خراسان 9845

مسجد تراز اسلامی| امام جماعتی که پشت موتورگازی سوار می شد، اما ساواک را کلافه کرد

بازدید میدانی از منطقه عشایری کمهر سپیدان استان فارس‎‎

پنجمین گردهمایی مجمع جلسات قرآنی استان تهران

دشمن در حال ترویج مفاهیم روشنفکری همچون دوست اجتماعی است

سلبریتی یک شخص نیست یک رسانه است/ سلبریتی ها چگونه مدیریت می شوند؟

کلمات قادر به ستودن صبر جمیل بانوان مومن نیست

ترتیل صفحه 470 قرآن/ مرد فرعونی که پیرو موسی بود+فیلم، متن و مفاهیم

کتاب شهید علی عرب منتشر می شود

طرح «صیانت» تا دو هفته دیگر در دستور کار مجلس

اظهارات عجیب علم الهدی درباره تیم مذاکره کننده ایران: نماز شب می خوانند، تسلیم آمریکا نمی شوند

استخدام حسابدار انبار با بیمه در شرکت تولیدات کاغذی پاکان در تهران

سرمایه گذاری در بخش زیر ساختی از نیازهای اساسی شهر تهران است

امیرعبداللهیان: باقری در هماهنگی کامل با اینجانب به مذاکرات ادامه می دهد / اخذ تضمین پایدار نتیجه مذاکرات را ثمر بخش می کند

علم الهدی: از اول گفتم در بحث برجام، مسئله قطر یک تله آمریکایی ست / یک حکومت وابسته آمریکایی به عنوان دلال مجانی آمد وسط / محل مذاکرات را از وین به قطر منتقل کردند تا ما از مذاکرات عقب نشینی کنیم / در راس تیم قهرمان مقتدر ایرانی، یک جوان متدین نمازشب خوان است

اعلمی: بانک های خصوصی از بی عرضگی بانک مرکزی سوءاستفاده می کنند

برنامه درسی رشته «معارف اسلامی و روابط بین الملل» به تصویب رسید / حدادعادل: از تجربیات دانشگاه امام صادق به عنوان الگو می توان استفاده کرد

استخدام شرکت سپهر خوشرنگ

«پیگیریم ، قالیباف قول دو هفته آینده داد / صدای پای بازگشت «صیانت» به صحن

امیدآفرینی مهمترین مصداق جهاد تبیین است/ خواص در بیان پیشرفت ها لکنت زبان نداشته باشند

به اسم دورزدن تحریم ها هزینه سنگینی به مردم تحمیل شد

هشدار مشاور فرمانده کل سپاه درباره «نفوذی های» جدید

رییس جمهور درگذشت مادر تنها شهید ژاپنی دفاع مقدس را تسلیت گفت

ترامپ از بایدن جلو زد؛ آمریکا پشیمان است؟!

مراسم روز ازدواج در معراج شهدا

طعنه سخنگوی دولت اصلاحات به دولت رییسی

میزهای محاکمه ای به زودی برای سران دشمنان ایران ترتیب خواهیم داد

از 16 جنگ دنیا عکس و مستند دارم / خاطرات عکاس نامدار ایرانی که با «بن لادن» زندگی کرد

تصاویر | ازدواج 50 زوج جوان کرمانی در جوار مرقد شهید سلیمانی

رییس جمهور درگذشت مادر تنها شهید ژاپنی دفاع مقدس را تسلیت گفت

بی احترامی مجری آذربایجانی به خواننده پاپ ایرانی + ویدئو

فرماندار اصفهان: هرگونه ساخت وساز باید بر اساس قانون و اخذ مجوزات لازم باشد

سروده میلاد عرفانپور در وصف مادر شهید ژاپنی/ در جستجوی آفتاب بی غروب ما

غوغای مردم یاسوج در استقبال از یک سرود +فیلم

فیلم| استقبال باشکوه یاسوجی ها از سرود «سلام فرمانده»

حمله تند پولاد کیمیایی به گوگوش: تو هسته خانواده ما را پاشاندی!

حسن خمینی: هیچ موضوعی به اهمیت حل مسائل اقتصادی نیست

ببینید| اعتراف شهردار تهران: مردم برای خرید خانه باید حقوق 66 سال را کنار بگذارند

امضای 7 پادشاه قاجار را ببینید / ناصرالدین شاه ، متفاوت مثل همیشه + عکس

حمله تند پولاد کیمیایی به گوگوش: تو هسته خانواده ما را پاشاندی!

فال تاروت کبیر | فال تاروت 11 تیر

بازداشت گسترده کارمندان یک اداره در رباط کریم

فرماندار اصفهان: هرگونه ساخت و ساز باید براساس قانون و اخذ مجوزات لازم باشد

زینب حمزه لویی گردهمایی زوج های معراج شهدا

دبیرکل جنبش جهاد اسلامی: ملت فلسطین هرگز از حقوق خود در برابر وعده های توخالی چشم پوشی نخواهد کرد

دولت به خدمتگزاری در مکتب امام خمینی (ره) افتخار می کند/ نهضت امام بدون لکنت با جریان غرب زدگی و تحجر مرزبندی دارد

استخدام شرکت آمل کربوراندم

پیش فروش شیائومی 12 لایت شروع شد

پیام تسلیت نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری به خانواده دهقان فداکار لرستانی

پورمحمدی: شاید در انتخابات بعدی ظلم و جفای دیگری شود

قالیباف: مادر فداکار شهید بابایی تجلی عشق و دلدادگی به خدا بود

جزییات مراسم وداع و تشییع پیکر مادر شهید ژاپنی دفاع مقدس اعلام شد

نماینده مجلس: 3 میلیون کودک در ایام کرونا از تحصیل بازماندند/ طرح صیانت در دستور کار مجلس قرار می گیرد

اجرای سلام فرمانده در دهدشت با حضور ابوذر روحی

تشییع پیکر سردارحاج محمد مهدی گرگیج بزرگ طایفه گرگیج در زاهدان

قیمت مرغ افزایش می یابد

ازدواج آناشید حسینی و دندانپزشکش علنی شد | همسر ثروتمند آناشید حسینی کیست؟

استخدام شرکت شیرین پلو ایرانیان

خبر مهم و نگران کننده یک نماینده مجلس درباره طرح صیانت از فضای مجازی

ببینید | اجرای 10 هزار نفری « سلام فرمانده » به زبان لری بویراحمدی

انتقال یک دستگاه ترانس 200 کیلو ولت برای رفاه کوهنوردان در تفتان

برگزاری آزمون سراسری سال 1401 در در 15 کشور خارجی

ببینید: قیچی باقری کنی در مذاکرات به سنگ خورد!

مدارا و نرمش با همسر فقط تا این حد کافی است + عکس

امیدآفرینی مهمترین مصداق جهاد تبیین است/ رسانه ها نیمه پُر لیوان را ببینند

مروری بر خاطرات شهید روحانی ابوالفضل پیرزاده

مروری بر خاطرات شهید روحانی ابوالفضل پیرزاده