مطالب مرتبط:
اهمیت تبیین زوایای عملیات فتح خرمشهر برای نسل امروز
خبرنگاری که نابغه فتح خرمشهر شد
از عملیات بیت المقدس تا فتح خرمشهر
فتح خرمشهر روز پیروزی تفکر مقاومت بر تفکر بنی صدری است / پیام سوم خرداد؛ ایثار و مقاومت با دستان خالی اما با ایمان
فتح خرمشهر برجسته ترین عملیات رزمی و فتح همه ارزش ها بود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 خرداد 1401 ساعت 16:272022-05-24سياسي

دستاوردهای فتح خرمشهر از فتح سرزمین آن بیشتر است


فتح خرمشهر هر چند فتح سرزمین بود، اما در برابر سایر دستاورد های آن کوچک بود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رییس ستاد کل نیرو های مسلح صبح امروز (سه شنبه) در آیین گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر که با عنوان خرمشهر ها در پیش است ، در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، با بیان اینکه امیدواریم ما جاماندگان شهدا خالق حماسه هایی مشابه فتح خرمشهر باشیم، اظهار داشت: حوادثی در طول تاریخ روی می دهد که در ذهن و سابقه تاریخی ملت ها باقی می ماند؛ از جمله جنگ ها که هرچند به اشکال مختلف روی می دهند، ولی در ذهن ها باقی می مانند.

وی ادامه داد: ما چنانچه 200 سال گذشته را مرور کنیم، جنگ روسیه با ملت ایران، در معاهده هرات و جنگ های اول و دوم جهانی از جمله جنگ هایی است مردم آن ها را تجربه کردند و، چون بخش هایی از کشورمان طی این جنگ ها جدا شد و ظلم هایی به مردمان وارد شد، این جنگ ها را از یاد نمی برند.

رییس ستاد کل نیرو های مسلح بیان داشت: در جنگ اول جهانی، کشورمان به دلیل قحطی 10 میلیون نفر از جمعیت خود را از دست داد و در جنگ دوم جهانی هم هرچند کشورمان پل پیروزی نام گرفت، اما دریغ از یک عذرخواهی که از سوی مدعیان حقوق بشر اروپایی از مردم کشورمان صورت گرفته باشد؛ چون اگر دولت های پیروز این جنگ تدارکات جبهه روسیه را با عبور از کشورمان تأمین نمی کردند، روسیه سقوط می کرد.

باقری با بیان اینکه در 31 شهریور 1359 نیز مجدداً کشورمان از سوی عراق و بیش از 30 کشور حامی دولت صدام مورد حمله نظامی قرار گرفت، عنوان کرد: جنگ زمانی به ما تحمیل شد که رییس جمهور کشورمان با رهبری عناد داشت، ناامنی و بی ثباتی در کشور بسیار بود و نیرو های مسلح هم مورد تحریم قرار داشتند.

وی افزود: مجموع این عوامل موجب شد تا دشمن، خرمشهر و 11 شهر دیگر را در حمله خود به خاک کشورمان تصرف کند؛ از سوی دیگر، دوگانگی سیاسی در کشور همچنان وجود داشت و چهار عملیات بزرگ کلاسیک هم در برابر دشمن با شکست مواجه شد به نحوی که تصور می شد، امکان شکست دشمن و ادامه جنگ وجود ندارد؛ در این شرایط به نظر می رسید که راهی جز تسلیم شدن برای کشورمان باقی نمانده است.

شرایط فتح خرمشهر ره یافت خوبی برای خروج از شرایط فعلی است رییس ستاد کل نیرو های مسلح تأکید کرد: ما باید تاریخ را برای درک واقعیات و درس گرفتن از شرایط برای پیش بردن شرایط موجود، مورد مطالعه قرار دهیم و اگر به خوبی شرایط آن روز و تبدیل آن شکست و ناامیدی را به فتح خرمشهر درک کنیم، ره یافت خوبی برای خروج از شرایط فعلی خواهیم یافت.

باقری در مقایسه ای به وضعیت پشتیبانی از جنگ در دو سوی جبهه ایران و عراق پرداخت و گفت: پشتیبانی از جبهه ها تا پایان جنگ، تحول چندانی پیدا نکرد؛ زیرا عراق در آغاز جنگ 30 میلیارد دلار ذخایر ارزی داشت که حدود 30 میلیارد دلار هم در طول جنگ درآمد کسب کرد و حدود 100 میلیارد دلار هم در آخر جنگ بدهی داشت؛ یعنی عراق از کشور های دیگر کمک گرفت و علاوه بر این، حدود 170 میلیارد دلار هم در جنگ هرینه کرد، اما این هزینه در ایران به زحمت به 20 میلیارد دلار می رسید؛ این نشان می دهد که نسبت هزینه کرد در جنگ در دو طرفه جبهه ها چگونه بود.

وی افزود: در جلسه ای در دی 1359، فرماندهان در حضور حضرت آیت الله خامنه ای رییس جمهور وقت خواستار تحول در مدیریت جنگ شدند؛ لذا تجربه چند ماه اول جنگ مورد استفاده قرار گرفت و به جوانان اعتماد شد؛ جسارت و شور جوانی در کنار فکر و تعقل، معجونی برای تحول در جبهه ها شد.

رییس ستاد کل نیرو های مسلح با تأکید بر اینکه از سیاست زدگی و حزب گرایی پرهیز داشتیم و با وجود سلیقه های مختلف واقعیت ها دیده می شدند، بیان کرد: در چنین شرایطی عملیات های کوچک به تدریج آغاز شدند و حرکت جهادی در تداوم عملیات های کوچک به انجام عملیات بزرگ ثامن الائمه (ع) منتهی شد.

سردار باقری ادامه داد: از علت این تغییر روند باید بتوانیم برای حل مشکلات فعلی درس بگیریم؛ بنابر این فتح خرمشهر هر چند فتح سرزمین بود، اما در برابر سایر دستاورد های آن کوچک بود؛ البته شعارهایی، چون ما می توانیم و مشکلات قابل حل است ، اگر روح نداشته باشد و ابزار آن در عمل فراهم نشده باشد، به یک شعار تبدیل خواهد شد؛ به همین جهت باید مراقب باشیم تا دچار شعارزدگی نشویم.

تأمین امنیت کشور صد ها کیلومتر دورتر از مرز ها وی با بیان اینکه زمانی گلوله های خمپاره دشمن به اهواز می رسید، گفت: امروز در بخش دفاعی و امنیتی در شرایطی قرار داریم که شهید سلیمانی و همه شهدا قصد قطعی دشمنان که خدشه به امنیت و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران بود را در ورای مرز ها مورد هجوم قرار دادند و امنیت کشور را صد ها کیلومتر دورتر از مرز های کشورمان برقرار کردند.

رییس ستاد کل نیرو های مسلح عنوان کرد: به برکت خون شهیدان، امروز مدعی هستیم که در حوزه دفاعی امنیتی در وضعیت خوبی قرار داریم؛ این در حالی است که همچنان نیرو های مسلح کشورمان با محدودیت هایی مواجه هستند و چندان اتفاق متفاوتی در این رابطه صورت نگرفته است، ولی با وجود این سعی داریم که نیروی مسلح کم هزینه ای باشیم.

اعتبارات دفاعی ایران حدود شش میلیارد دلار است باقری اضافه کرد: این در شرایطی است که آمریکا 700 هزار میلیارد دلار، چین 250 هزار میلیارد دلار، روسیه بالای 100 میلیارد دلار، عربستان 60 هزار میلیارد دلار، اسراییل 20 هزار میلیارد دلار و ترکیه 17 هزار میلیارد دلار اعتبارات دفاعی دارند، اما در هیچ سالی اعتبارات دفاعی کشورمان اعم از حقوق و پوشاک و.

به هفت میلیارد دلار نرسیده است.

وی افزود: البته در منابع آشکار، اعتبارات دفاعی کشورمان را تا 14 میلیارد دلار می نویسند که این ناشی از بی اطلاعی یا غرض ورزی است؛ زیرا واقعیت اعتبارات ما حدود شش میلیارد دلار است، اما با وجود این، تلاش شده است تا بازدارندگی پایداری در برابر تهدیدات پیش روی این سرزمین و مردم آن به وجود بیاید که حتی دشمن از فکر تجاوز به کشورمان هم منصرف شده و این هم با تلاش شبانه روزی همه رزمندگان محقق شده است، اما برای خارج شدن از این وضعیت و رسیدن به وضعیت مطلوب، مسیری است که رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی آن را ترسیم کردند؛ پس این بیانیه، یک سند مهم است.

رییس ستاد کل نیرو های مسلح با اشاره به اینکه امسال همایش جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس از سوی پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس برگزار خواهد شد، بیان کرد: اگر امروز از موشک، پهپاد یا تجهیزات الکترونیک استفاده می کنیم به این معنی نیست که کسی این ها را به ما داده است.

جزو قدرت های پهپادی جهان هستیم باقری گفت: زمانی ما برای عکس برداری هوایی از عمق سرزمین دشمن، متکی به هواپیمای شناسایی اف 4 بودیم، اما بعد ها ما با هواپیما های اسباب بازی که بچه ها با آن ها بازی می کردند، آشنا شدیم؛ لذا در سال 1363 بر روی هواپیما های مدل، دوربین کانون اف-1 را با چسب چسباندیم و این عکس برداری آغاز شد تا جایی که اکنون به یکی از قدرت پهپادی تبدیل شدیم؛ این در شرایطی است که هنوز هم پهپادی از خارج دریافت نکرده ایم، اما جزء قدرت های پهپادی جهان هستیم.

رییس ستاد کل نیرو های مسلح خاطرنشان کرد: در اصلاح وضعیت فعلی باید از گذشته درس بگیریم؛ دوری از انفعال و مراقبت از سیاست زدگی، اعتماد به جوانان و مسئولیت پذیری آن ها، ایمان و اعتقاد به اینکه برای رفع مشکلات به بیگانگان چشم نداشته باشیم و دانشگاه های کشورمان به صورت مسئله محور وارد عمل شوند؛ ما در نیرو های مسلح دستمان برای استفاده از دانشگاه ها همچنان دراز است؛ از این رو معتقدم که آینده روشن است و مشکل حل ناشدنی در کشور نداریم.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: خرمشهر - فتح خرمشهر - سرلشکر پاسدار محمد باقری - سالروز آزادسازی خرمشهر - ستاد کل نیرو های مسلح - دانشگاه تربیت مدرس - هایی - آزادسازی خرمشهر - دستاورد - برگزار - سرزمین - تاریخ - محمد باقری - تربیت مدرس - گرامیداشت - صبح امروز - آزادسازی - مردم - خبرگزاری - باقی - دانشگاه - کشورمان - ستاد کل - سالروز - تاریخی - معاهده - پاسدار - ملت ها - جهانی - سردار

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری «مسلمیه» در کربلای ایران پس از دوسال تعطیلی/ نسیم محرم در قبله تهران وزیدن گرفت + فیلم

دخالت عوامل بیرونی در پروسه استیضاح شهردار رشت مانع پیشبرد امور شهری است/موافق با ادامه کار شهردار رشت هستم

جلسه استیضاح شهردار رشت به حد نصاب نرسید

نخستین جشنواره رسانه ای گمبرون شهر برگزار می شود

شهرداری چالوس منتقل می شود

گزارش تسنیم از برج حاشیه ساز قزوین/ برج خلیج فارس قرار است چند نفر را به کشتن بدهد؟

ادعای جدید بذرپاش درباره نظارت های مالی

دهیاران در دسترس ترین مدیران جامعه مدنی ما هستند

«این آخوندها!» | محمد فاضلی

لطفا در زمان انتخابات و راهپیمایی ها هم بد حجابان را هم نشان ندهید

استخدام گرافیست در یک مجتمع چاپ و تابلوسازی و تبلیغات معتبر در مشهد

دعوت به همکاری جهت اعطای کد کارشناسی در بیمه سامان نمایندگی 1166 در البرز

ورود بدحجاب ها به راهپیمایی را هم ممنوع کنید

والدین در تأمین سعادت ابدی فرزندان مسئول اند

برگزاری «مسلمیه» در کربلای ایران پس از دوسال تعطیلی/ نسیم محرم در قبله تهران وزیدن گرفت

ذینفعان در مجلس و دولت مانع تصویب قانون مالیات بر سیگارهای خارجی شرکت های چند ملیتی شدند

شهادت حضرت علی اصغر(ع)، نشانه مظلومیت امام حسین(ع) است

مصوبه امروز هیأت دولت درباره تسهیلات ازدواج و اشتغال

استخدام کارشناس سئو با بیمه در یک شرکت بازرگانی در اصفهان

رییس سازمان مالیاتی: هدف اصلی در نظام مالیاتی رعایت عدالت و انصاف است

ایجاد اطلس قرآنی در آذربایجان غربی

امروز نیازمند یک راهبرد جامع برای مقابله با ساختارهای فسادزا هستیم

زائران اربعین از مرز دریایی آبادان و خرمشهر به کربلا اعزام می شوند

دستگیری «چند دیپلمات در محل رزمایش نیروی هوا فضا » / اطلاعات سپاه : جای رایزنی ، جاسوسی می کردند

نیکزاد: زمان تغییر ساختار اداری کشور رسیده است

مذاکرات باز هم نتیجه ای نخواهد داشت

چرا باید تا آخر عمر کار کنیم؟

صدور سند برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی

انتخاب رییس جدید شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

استخدام مدیر داخلی در یک مهد کودک در تهران

دستگیری «چند دیپلمات» / اطلاعات سپاه : جای رایزنی ، جاسوسی می کردند

فیلم| وداع مردم قم با پیکر شهید گمنام دفاع مقدس

بلاخره کارکنان اداری آموزش و پرورش مشمول رتبه بندی هستند یا خیر؟

فروش میلیاردی یک کارتون ایرانی در روسیه

دستگیری «چند دیپلمات جاسوس» / اطلاعات سپاه : جای رایزنی ، جاسوسی می کردند

نشست نقش و جایگاه زنان در تحقق سبک زندگی اسلامی در مکه

صدور سند برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی

کد اختصاصی برای اتباع خارجی ایجاد می شود

دستگیری «دیپلمات جاسوس» / اطلاعات سپاه : جای رایزنی ، جاسوسی می کردند

بازداشت دیپلمات های سفارت انگلیس در تهران

آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان 16 تیر 1401+ جزییات

حمله تند وزیر آموزش و پرورش به دولت قبل برای رتبه بندی معلمان

مجلس قانونی درباره عفاف و حجاب تصویب نکرده، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی هم قانون نیست

اگر مذاکرات برای ایران منافعی نداشته باشد ضرورتی برای ادامه آن نیست

فیلم | اجرای باشکوه سلام فرمانده امروز در ضاحیه بیروت

کمیته پارلمانی بلژیک لایحه تبادل زندانیان با ایران را تصویب کرد

مراسم سی و ششمین سالگرد شهادت سردار محمد رضا دستواره

سجاد طلوعی مراسم سی و ششمین سالگرد شهادت سردار محمد رضا دستواره

پروژه گیزمو، رقیب بمب اتم در جنگ جهانی دوم / حال و هوای مالزی از دهه 30 تا 80 میلادی / فورد جی تی 40 مدل 1966، یک افسانه / گوشه ای از اسنودونیا

ببینید | روایت زاکانی از کلاه عجیبی که سه بار سر شهرداری گذاشتند

با مرکز مشاوره و روانشناسی در غرب تهران آشنا بشوید

فیلم| وداع مردم قم با پیکر شهید گمنام دفاع مقدس

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 16 تیر 1401

پاسخ جالب شرکت کننده برنامه دورهمی به سوال مسابقه + ویدئو

دوره تکمیلی «زکات، مایه برکات»

سرنوشت نامعلوم لایحه تشدید مجازات پدران قاتل/ نوروزی: دولت لایحه ای به ما نداده است

ببینید | سپاه بازداشت کرد؛ دیپلمات هایی که در کویر مرکزی ایران از سایت موشکی جاسوسی می کردند

فیلم پهپادهای سپاه از دیپلمات‎های انگلیسی در حال نمونه‎برداری از خاک محوطه‎های موشکی

دیدار و گفت وگوی رییس جدید دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر با امیرعبداللهیان

فال تاروت کبیر | فال تاروت 16 تیر

میهن 9850

قدس خراسان 9850

شورای عالی یمن بازگشایی یک مسیر در تعز را اعلام کرد

جهان از این اقدام ایران شگفت زده شد

انبوه سازان در مقابل انبوهی از مشکلات | برنامه ها منسجم نیست

ترتیل صفحه 475 قرآن/ چند روز عمر را غنیمت شمارید+فیلم، متن و مفاهیم

ببینید | «سلام یا مهدی» جایگزین سلام فرمانده در لبنان

کانکس ها تا جمعه در مناطق زلزله زده نصب می شود

جانشین فرمانده کل سپاه : خانم ها ، خط مقدم این جبهه هستند ؛ مردان نمی توانند وارد این جبهه شوند.

تصاویر/ نشست هم اندیشی مدیران و معاونین آموزش مدارس علمیه آذربایجان غربی با معاون آموزش حوزه های علمیه

مرزهای بین ایران و افغانستان به مرزهای اقتصادی تبدیل شود

دیدار قائم مقام سازمان دانش آموزی کشور با خانواده شهید خلبان «بای»/ شهید «بای» الگوی بسیار خوب برای دانش آموزان است

استخدام شرکت کیف و کفش رنو

خطرناک ترین زن داعشی/ عکس

3 ویژگیِ برترسازِ اهالیِ قلم

لوح | آبروی جمهوری اسلامی از فداکاری جوانان شهید شماست

راه اندازی سامانه «زائریاب» برای حجاج 1401

تاکید امیرعبداللهیان بر اهمیت توسعه همکاری های منطقه ای برای ایجاد ثبات و امنیت

کمیته پارلمانی بلژیک لایحه تبادل زندانیان با ایران را تصویب کرد

عکس | بلایی که پروانه برگخوار سر زاگرس آورد

استخدام شرکت سلامت یار حکیم

بدهی حقوق دولتی معادن بزرگ 24 هزار میلیارد تومان

دوره جانسون دروغگو و متکبر به پایان رسیده است

در دیدار وزیران خارجه ایران و قطر چه گذشت؟

سردار تنگسیری: کانکس ها تا جمعه در مناطق زلزله زده نصب می شود/ توزیع روزانه 5هزار غذا و 2هزار آبمعدنی توسط سپاه

امروز نیازمند یک راهبرد جامع برای مقابله با ساختارهای فسادزا هستیم

حجت الاسلام نظری منفرد: بزرگترین فعالیت امام باقر (ع) جهاد تبیین بود

قرارگاه «رفع موانع تولید» در دستگاه قضایی قزوین فعال می شود

قانونگذار انگلیسی: دوره جانسون دروغگو و متکبر به پایان رسیده است

سردار تنگسیری: کانکس ها تا جمعه در مناطق زلزله زده نصب می شود/ توزیع روزانه 5هزار غذا و 2هزار آبمعدنی توسط سپاه

رد مصوبه مجلس درباره طرح صیانت در مجمع تشخیص صحت ندارد

دستگیری چند «دیپلمات جاسوس» توسط سازمان اطلاعات سپاه

ببینید | لحظه ترسیدن مجری شبکه خراسان از گربه وسط برنامه زنده

آخرین تحولات مربوط به تشکیل دولت عراق از زبان عضو چارچوب هماهنگی شیعیان

خرازی: تاریخ این روز ها را داوری می کند

احراز هویت قطعات لامبورگینی با NFT

معاون سفیر انگلیس در کویر مرکزی ایران به دنبال چه بود؟ + فیلم

سردار تنگسیری: تا جمعه کانکس ها در مناطق زلزله زده نصب می شود/ توزیع روزانه 5هزار غذا و 2هزار آبمعدنی توسط سپاه

سپاه: دستگیری چند دیپلمات که به جای رایزنی جاسوسی می کردند

شمخانی: برای دستیابی به توافق قوی، پایدار و قابل اتکا وارد مذاکرات شدیم

دستاوردهای فتح خرمشهر از فتح سرزمین آن بیشتر است

دستاوردهای فتح خرمشهر از فتح سرزمین آن بیشتر است