مطالب مرتبط:
مشکل حل ناشدنی در کشور نداریم
رییس ستاد کل نیروهای مسلح: مشکل حل ناشدنی در کشور نداریم/ در اصلاح وضعیت فعلی باید از گذشته درس بگیریم
ضرورت تأمین «امنیت شغلی» تیم اجرای طرح پزشک خانواده
وزیر کشور درباره توزیع عادلانه یارانه ها به کمیسیون امنیت ملی مجلس گزارش داد
ناپایداری تولید مهم ترین مشکل مزارع دیم در کشور است
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 خرداد 1401 ساعت 16:022022-05-24سياسي

تأمین امنیت کشور صدها کیلومتر دورتر از مرزها/ مشکل حل ناشدنی در کشور نداریم


امنیت کشور را صدها کیلومتر دورتر از مرزهای کشورمان برقرار می کنیم.

- "، سرلشکر محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح صبح امروز (سه شنبه) در آیین گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر که با عنوان خرمشهرها در پیش است ، در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، با بیان اینکه امیدواریم ما جاماندگان شهدا خالق حماسه هایی مشابه فتح خرمشهر باشیم، اظهار داشت: حوادثی در طول تاریخ روی می دهد که در ذهن و سابقه تاریخی ملت ها باقی می ماند؛ از جمله جنگ ها که هرچند به اشکال مختلف روی می دهند، ولی در ذهن ها باقی می مانند.

وی ادامه داد: ما چنانچه 200 سال گذشته را مرور کنیم، جنگ روسیه با ملت ایران، در معاهده هرات و جنگ های اول و دوم جهانی از جمله جنگ هایی است مردم آن ها را تجربه کردند و چون بخش هایی از کشورمان طی این جنگ ها جدا شد و ظلم هایی به مردمان وارد شد، این جنگ ها را از یاد نمی برند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: در جنگ اول جهانی، کشورمان به دلیل قحطی 10 میلیون نفر از جمعیت خود را از دست داد و در جنگ دوم جهانی هم هرچند کشورمان پل پیروزی نام گرفت، اما دریغ از یک عذرخواهی که از سوی مدعیان حقوق بشر اروپایی از مردم کشورمان صورت گرفته باشد؛ چون اگر دولت های پیروز این جنگ تدارکات جبهه روسیه را با عبور از کشورمان تأمین نمی کردند، روسیه سقوط می کرد.

سردار باقری با بیان اینکه در 31 شهریور 1359 نیز مجدداً کشورمان از سوی عراق و بیش از 30 کشور حامی دولت صدام مورد حمله نظامی قرار گرفت، عنوان کرد: جنگ زمانی به ما تحمیل شد که رییس جمهور کشورمان با رهبری عناد داشت، ناامنی و بی ثباتی در کشور بسیار بود و نیروهای مسلح هم مورد تحریم قرار داشتند.

وی افزود: مجموع این عوامل موجب شد تا دشمن، خرمشهر و 11 شهر دیگر را در حمله خود به خاک کشورمان تصرف کند؛ از سوی دیگر، دوگانگی سیاسی در کشور همچنان وجود داشت و چهار عملیات بزرگ کلاسیک هم در برابر دشمن با شکست مواجه شد به نحوی که تصور می شد، امکان شکست دشمن و ادامه جنگ وجود ندارد؛ در این شرایط به نظر می رسید که راهی جز تسلیم شدن برای کشورمان باقی نمانده است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: ما باید تاریخ را برای درک واقعیات و درس گرفتن از شرایط برای پیش بردن شرایط موجود، مورد مطالعه قرار دهیم و اگر به خوبی شرایط آن روز و تبدیل آن شکست و ناامیدی را به فتح خرمشهر درک کنیم، ره یافت خوبی برای خروج از شرایط فعلی خواهیم یافت.

سرلشکر باقری در مقایسه ای به وضعیت پشتیبانی از جنگ در دو سوی جبهه ایران و عراق پرداخت و گفت: پشتیبانی از جبهه ها تا پایان جنگ، تحول چندانی پیدا نکرد؛ زیرا عراق در آغاز جنگ 30 میلیارد دلار ذخایر ارزی داشت که حدود 30 میلیارد دلار هم در طول جنگ درآمد کسب کرد و حدود 100 میلیارد دلار هم در آخر جنگ بدهی داشت؛ یعنی عراق از کشورهای دیگر کمک گرفت و علاوه بر این، حدود 170 میلیارد دلار هم در جنگ هزینه کرد، اما این هزینه در ایران به زحمت به 20 میلیارد دلار می رسید؛ این نشان می دهد که نسبت هزینه کرد در جنگ در دو طرفه جبهه ها چگونه بود.

وی افزود: در جلسه ای در دی 1359، فرماندهان در حضور حضرت آیت الله خامنه ای رییس جمهور وقت خواستار تحول در مدیریت جنگ شدند؛ لذا تجربه چند ماه اول جنگ مورد استفاده قرار گرفت و به جوانان اعتماد شد؛ جسارت و شور جوانی در کنار فکر و تعقل، معجونی برای تحول در جبهه ها شد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با تأکید بر اینکه از سیاست زدگی و حزب گرایی پرهیز داشتیم و با وجود سلیقه های مختلف واقعیت ها دیده می شدند، بیان کرد: در چنین شرایطی عملیات های کوچک به تدریج آغاز شدند و حرکت جهادی در تداوم عملیات های کوچک به انجام عملیات بزرگ ثامن الائمه (ع) منتهی شد.

سردار باقری ادامه داد: از علت این تغییر روند باید بتوانیم برای حل مشکلات فعلی درس بگیریم؛ بنابر این فتح خرمشهر هر چند فتح سرزمین بود، اما در برابر سایر دستاوردهای آن کوچک بود؛ البته شعارهایی چون ما می توانیم و مشکلات قابل حل است ، اگر روح نداشته باشد و ابزار آن در عمل فراهم نشده باشد، به یک شعار تبدیل خواهد شد؛ به همین جهت باید مراقب باشیم تا دچار شعارزدگی نشویم.

تأمین امنیت کشور صدها کیلومتر دورتر از مرزها وی با بیان اینکه زمانی گلوله های خمپاره دشمن به اهواز می رسید، گفت: امروز در بخش دفاعی و امنیتی در شرایطی قرار داریم که شهید سلیمانی و همه شهدا قصد قطعی دشمنان که خدشه به امنیت و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران بود را در ورای مرزها مورد هجوم قرار دادند و امنیت کشور را صدها کیلومتر دورتر از مرزهای کشورمان برقرار کردند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح عنوان کرد: به برکت خون شهیدان، امروز مدعی هستیم که در حوزه دفاعی امنیتی در وضعیت خوبی قرار داریم؛ این در حالی است که همچنان نیروهای مسلح کشورمان با محدودیت هایی مواجه هستند و چندان اتفاق متفاوتی در این رابطه صورت نگرفته است، ولی با وجود این سعی داریم که نیروی مسلح کم هزینه ای باشیم.

سرلشکر باقری اضافه کرد: این در شرایطی است که آمریکا 700 هزار میلیارد دلار، چین 250 هزار میلیارد دلار، روسیه بالای 100 میلیارد دلار، عربستان 60 هزار میلیارد دلار، اسراییل 20 هزار میلیارد دلار و ترکیه 17 هزار میلیارد دلار اعتبارات دفاعی دارند، اما در هیچ سالی اعتبارات دفاعی کشورمان اعم از حقوق و پوشاک و… به هفت میلیارد دلار نرسیده است.

وی افزود: البته در منابع آشکار، اعتبارات دفاعی کشورمان را تا 14 میلیارد دلار می نویسند که این ناشی از بی اطلاعی یا غرض ورزی است؛ زیرا واقعیت اعتبارات ما حدود شش میلیارد دلار است، اما با وجود این، تلاش شده است تا بازدارندگی پایداری در برابر تهدیدات پیش روی این سرزمین و مردم آن به وجود بیاید که حتی دشمن از فکر تجاوز به کشورمان هم منصرف شده و این هم با تلاش شبانه روزی همه رزمندگان محقق شده است، اما برای خارج شدن از این وضعیت و رسیدن به وضعیت مطلوب، مسیری است که رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی آن را ترسیم کردند؛ پس این بیانیه، یک سند مهم است.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اینکه امسال همایش جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس از سوی پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس برگزار خواهد شد، بیان کرد: اگر امروز از موشک، پهپاد یا تجهیزات الکترونیک استفاده می کنیم به این معنی نیست که کسی این ها را به ما داده است.

جزو قدرت های پهپادی جهان هستیم سردار باقری گفت: زمانی ما برای عکس برداری هوایی از عمق سرزمین دشمن، متکی به هواپیمای شناسایی اف 4 بودیم، اما بعدها ما با هواپیماهای اسباب بازی که بچه ها با آن ها بازی می کردند، آشنا شدیم؛ لذا در سال 1363 بر روی هواپیماهای مدل، دوربین کانون اف -1 را با چسب چسباندیم و این عکس برداری آغاز شد تا جایی که اکنون به یکی از قدرت پهپادی تبدیل شدیم؛ این در شرایطی است که هنوز هم پهپادی از خارج دریافت نکرده ایم، اما جزء قدرت های پهپادی جهان هستیم.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: در اصلاح وضعیت فعلی باید از گذشته درس بگیریم؛ دوری از انفعال و مراقبت از سیاست زدگی، اعتماد به جوانان و مسئولیت پذیری آن ها، ایمان و اعتقاد به اینکه برای رفع مشکلات به بیگانگان چشم نداشته باشیم و دانشگاه های کشورمان به صورت مسئله محور وارد عمل شوند؛ ما در نیروهای مسلح دستمان برای استفاده از دانشگاه ها همچنان دراز است؛ از این رو معتقدم که آینده روشن است و مشکل حل ناشدنی در کشور نداریم.


کلید واژه ها: رییس ستاد کل نیروهای مسلح - سالروز آزادسازی خرمشهر - کشور - ستاد کل نیروهای مسلح - خرمشهر - دانشگاه تربیت مدرس - سرلشکر محمد باقری - هایی - آزادسازی خرمشهر - کشورمان - کیلومتر - نیروهای مسلح - تاریخ - امنیت - فتح خرمشهر - محمد باقری - تربیت مدرس - گرامیداشت - صبح امروز - آزادسازی - مردم - باقی - دانشگاه - ستاد کل - برقرار - برگزار - سالروز - تاریخی - معاهده - ملت ها

آخرین اخبار سرویس:
علت تفاوت کشف حجاب رضاخانی با الزام به حجاب امروز چیست؟

بازدید فرمانده نیروی دریایی ارتش از مناطق زلزله زده هرمزگان

کیهان : رییسی تعطیلی را بر خود و دولتش حرام کرده و امید را به مردم برگردانده/ منتقدان دولت، آلوده به نفاق و رفتار قبیله ای هستند

بازدید رییس قوه قضاییه از گروه دارویی برکت

دعاهای مجرب سریع الاجابه برای ازدواج

رد قوای شوروی در ماجرای غیب شدن جنگل های هیرکانی!

رد قوای شوروی در ماجرای غیب شدن جنگل های هیرکانی!

10 مشاوری که هم به ایران خیانت می کنند هم به آمریکا

تصمیم جدید آیت الله جنتی برای ماندن یا نماندن در شورای نگهبان / جنتی بازنشسته شد؟

ادعای عجیب فرمانده ارتش درباره برد سلاح های هوانیروز

افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان با نرخ تورم متناسب نیست

حدیث روز | سه عمل برتر از نگاه امام محمد باقر (ع)

شوک خبری اول صبح / بازداشت جاسوسی دیگر در کشور

استخدام حسابدار حقوق و دستمزد و کارشناس مناقصات در یک شرکت معتبر

روایت دردناک رییس دفتر دولت اصلاحات از دیدار با خاتمی+عکس

استخدام گرافیست، کارشناس فروش (دوره های آموزشی) و تدوینگر در اصفهان

بشارت های قرآن به وجود اقدس امام زمان (عج)

فعالیت های علمی و فرهنگی امام باقر (ع) در عرصه جهاد تبیین

عناصر مهم تربیت کودک در دیدگاه امام باقر (ع)

فیلسوفی که هواخواه مشروطه مشروعه بود

برگزاری یادواره شهید علوی نسب در امامزادگان درود

مسیری با صرفه بالای اقتصادی

ثبت ملی گورستان دوره اشکانی کشف شده در اهواز

چرا بایدن تاکنون از بازگشت به توافق خودداری کرده است؟

مشاور رسانه ای احمدی نژاد: او ملک 500 میلیاردی ولنجک را تخلیه نمی کند!

فعال اصولگرا: چرا جزییات ارتباط با روسیه پنهان است؟

برشی از خاطرات هاشمی درباره قتل های زنجیره ای

وقت جراحی شرکت های دولتی

استخدام منشی در شرکت کان کالا در تهران

واکنش مجری پر سر و صدا به حرف هایش علیه صدا و سیما

ضد و نقیض مجمع تشخیص مصلحت و طرح صیانت

حسن عباسی بدنامی را به گمنامی ترجیح می دهد

محمود صادقی: این روزها جای ظریف واقعا خالی است

آقای قالیباف از 10 سالگی مدیر بوده اند؟

جواد ظریف و جان کری درست فهمیده بودند؟

نقص حقوق مردم با «امر به معروف»

سوپر انقلابی ها علیه برجام

آمار سازی های رسانه ای

خبر داغ از پرونده جاسوسان فرانسه در ایران

یک دست شدن قدرت، ایده ای غیرقابل دستیابی

چرا استادان دانشگاه سکوت کرده اند؟

روایت تجاوز های سریالی «کیوان.الف»» از زبان قربانیان

«طرح صیانت» در مجمع تشخیص مصلحت، رد شد؟

اعضای کمیسیون کشاورزی وضعیت خسارات پروانه سفید بلوط خوار را بررسی می کنند

برگزاری «مسلمیه» در کربلای ایران پس از دوسال تعطیلی/ نسیم محرم در قبله تهران وزیدن گرفت + فیلم

دخالت عوامل بیرونی در پروسه استیضاح شهردار رشت مانع پیشبرد امور شهری است/موافق با ادامه کار شهردار رشت هستم

جلسه استیضاح شهردار رشت به حد نصاب نرسید

نخستین جشنواره رسانه ای گمبرون شهر برگزار می شود

شهرداری چالوس منتقل می شود

گزارش تسنیم از برج حاشیه ساز قزوین/ برج خلیج فارس قرار است چند نفر را به کشتن بدهد؟

ادعای جدید بذرپاش درباره نظارت های مالی

دهیاران در دسترس ترین مدیران جامعه مدنی ما هستند

«این آخوندها!» | محمد فاضلی

لطفا در زمان انتخابات و راهپیمایی ها هم بد حجابان را هم نشان ندهید

استخدام گرافیست در یک مجتمع چاپ و تابلوسازی و تبلیغات معتبر در مشهد

دعوت به همکاری جهت اعطای کد کارشناسی در بیمه سامان نمایندگی 1166 در البرز

ورود بدحجاب ها به راهپیمایی را هم ممنوع کنید

والدین در تأمین سعادت ابدی فرزندان مسئول اند

برگزاری «مسلمیه» در کربلای ایران پس از دوسال تعطیلی/ نسیم محرم در قبله تهران وزیدن گرفت

ذینفعان در مجلس و دولت مانع تصویب قانون مالیات بر سیگارهای خارجی شرکت های چند ملیتی شدند

شهادت حضرت علی اصغر(ع)، نشانه مظلومیت امام حسین(ع) است

مصوبه امروز هیأت دولت درباره تسهیلات ازدواج و اشتغال

استخدام کارشناس سئو با بیمه در یک شرکت بازرگانی در اصفهان

رییس سازمان مالیاتی: هدف اصلی در نظام مالیاتی رعایت عدالت و انصاف است

ایجاد اطلس قرآنی در آذربایجان غربی

امروز نیازمند یک راهبرد جامع برای مقابله با ساختارهای فسادزا هستیم

زائران اربعین از مرز دریایی آبادان و خرمشهر به کربلا اعزام می شوند

دستگیری «چند دیپلمات در محل رزمایش نیروی هوا فضا » / اطلاعات سپاه : جای رایزنی ، جاسوسی می کردند

نیکزاد: زمان تغییر ساختار اداری کشور رسیده است

مذاکرات باز هم نتیجه ای نخواهد داشت

چرا باید تا آخر عمر کار کنیم؟

صدور سند برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی

انتخاب رییس جدید شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

استخدام مدیر داخلی در یک مهد کودک در تهران

دستگیری «چند دیپلمات» / اطلاعات سپاه : جای رایزنی ، جاسوسی می کردند

فیلم| وداع مردم قم با پیکر شهید گمنام دفاع مقدس

بلاخره کارکنان اداری آموزش و پرورش مشمول رتبه بندی هستند یا خیر؟

فروش میلیاردی یک کارتون ایرانی در روسیه

دستگیری «چند دیپلمات جاسوس» / اطلاعات سپاه : جای رایزنی ، جاسوسی می کردند

نشست نقش و جایگاه زنان در تحقق سبک زندگی اسلامی در مکه

صدور سند برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی

کد اختصاصی برای اتباع خارجی ایجاد می شود

دستگیری «دیپلمات جاسوس» / اطلاعات سپاه : جای رایزنی ، جاسوسی می کردند

بازداشت دیپلمات های سفارت انگلیس در تهران

آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان 16 تیر 1401+ جزییات

حمله تند وزیر آموزش و پرورش به دولت قبل برای رتبه بندی معلمان

مجلس قانونی درباره عفاف و حجاب تصویب نکرده، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی هم قانون نیست

اگر مذاکرات برای ایران منافعی نداشته باشد ضرورتی برای ادامه آن نیست

فیلم | اجرای باشکوه سلام فرمانده امروز در ضاحیه بیروت

کمیته پارلمانی بلژیک لایحه تبادل زندانیان با ایران را تصویب کرد

مراسم سی و ششمین سالگرد شهادت سردار محمد رضا دستواره

سجاد طلوعی مراسم سی و ششمین سالگرد شهادت سردار محمد رضا دستواره

پروژه گیزمو، رقیب بمب اتم در جنگ جهانی دوم / حال و هوای مالزی از دهه 30 تا 80 میلادی / فورد جی تی 40 مدل 1966، یک افسانه / گوشه ای از اسنودونیا

ببینید | روایت زاکانی از کلاه عجیبی که سه بار سر شهرداری گذاشتند

با مرکز مشاوره و روانشناسی در غرب تهران آشنا بشوید

فیلم| وداع مردم قم با پیکر شهید گمنام دفاع مقدس

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 16 تیر 1401

پاسخ جالب شرکت کننده برنامه دورهمی به سوال مسابقه + ویدئو

دوره تکمیلی «زکات، مایه برکات»

سرنوشت نامعلوم لایحه تشدید مجازات پدران قاتل/ نوروزی: دولت لایحه ای به ما نداده است

تأمین امنیت کشور صدها کیلومتر دورتر از مرزها/ مشکل حل ناشدنی در کشور نداریم

تأمین امنیت کشور صدها کیلومتر دورتر از مرزها/ مشکل حل ناشدنی در کشور نداریم