مطالب مرتبط:
کرسی علمی ترویجی «بررسی قاعده فقهی استحاله» برگزار می شود
چه کسی نخستین بار در تاریخ تهران را شهر چنارها نامید؟ | وقتی تهرانی ها به خارجی ها جا نمی دادند! | تصاویر چنارهای شگفت انگیز تهران را اینجا ببینید
بدترین فیلم های تاریخ سینما که بزرگ ترین فیلمسازان ساخته اند | از کریستوفر نولان تا استیون اسپیلبرگ
بیاد سوم خرداد سالروز حماسه همیشه تاریخ ایران
تاریخ برگزاری هفتمین دوره مسابقات چالش های فناوری اطلاعات در دانشگاه شریف
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 خرداد 1401 ساعت 15:302022-05-24سياسي

کرسی علمی ترویجی «نقش تاریخ در نقد احادیث موضوعه و ضعیف»


کرسی علمی ترویجی «نقش تاریخ در نقد احادیث موضوعه و ضعیف» به همت معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی و با همکاری گروه تاریخ اسلام برگزار شد.

- کرسی علمی ترویجی نقش تاریخ در نقد احادیث موضوعه و ضعیف به همت معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی و با همکاری گروه تاریخ اسلام برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری حوزه"، کرسی علمی ترویجی نقش تاریخ در نقد احادیث موضوعه و ضعیف به همت معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی و با همکاری گروه تاریخ اسلام برگزار شد.

بر اساس این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی محمدی به عنوان ارائه دهنده کرسی و مدیریت جلسه را نیز استاد ناصر باقری بیدهندی برعهده داشت.

ناقدان این کرسی علمی ترویجی نیز حجج اسلام و المسلمین سیدحسین موسوی بیرجندی و محمد دشتی بوده اند.

حجت االاسلام والمسلمین رفیعی در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: یکی از معیارهای تشخیص احادیث موضوع، عرضه حدیث بر تاریخ صحیح است.

دانشمندان حدیث، دو محور قرآن و حدیث را براساس تصریح روایات معیار نقد حدیث دانسته اند.

برخی مانند علامه شوشتری در کتاب الاخبار الدخیله از معیار گزارش های تاریخی در نقد احادیث استفاده کرده اند.

آیا تاریخ علیرغم ظن آور بودن می تواند معیار نقد حدیث و تشخیص صحیح از سقیم باشد؟ این مهم موضوع کرسی ترویجی پیش روست.

وی خاطرنشان کرد: سخنان و احادیث معصومان (علیهم السلام) پس از قرآن کریم دومین منبع دستیابی به احکام و معارف دینی است .

قرآن کریم در آیات متعددی بر حجیّت سیره پیامبر (صلی الله علیه و آله) تاکید نموده و پیروی از پیامبر را پیروی از خدا خوانده است.

سخنران نشست نقش احادیث در استنباط احکام ، فهم قرآن، بیان معارف اعتقادی و ذکر وقایع تاریخی را غیر قابل انکار خواند و یادآور شد: پاره ای از روایات نورانی اهل بیت از زمان صدور تا کنون به انگیزه های مختلفی دچار تحریف ، نقصان ، ازدیاد، جابه جایی و جعل شده است.

گرچه منابع شیعی کمتر در معرض این آسیب قرار گرفته و بیشترین کتاب های الموضوعات توسط دانشمندان اهل سنت به رشته تحریر درآمده، اما بدون تردید روایات شیعی نیز از این آسیب در امان نمانده بگونه ای که در موارد بسیاری منجر به تعارض احادیث شده است .

وی ادامه داد: روش حدیث پژوهان از آغاز در پالایش اخبار سره از ناسره بر دو محور نقد سند و نقد متن استوار بوده است، در نقد سند اعتبار و وثاقت راویان مورد ارزیابی قرار می گیرد اما در نقد متن به مضمون و محتوای حدیث پرداخته می شود ، معیارهای نقد احادیث متعددند .

دو معیار قرآن و سنت مورد پذیرش همه حدیث پژوهان و فقهاء ست اما معیارهای دیگری مانند تاریخ ، اجماع ، علم روز و عقل محل اختلاف است حجت الاسلام والمسلمین رفیعی یادآور شد: گرچه بخشی از تاریخ نیز در قالب آیات قرآن و حدیث به مارسیده است اما تاریخ دانشی مستقل و علمی فراگیر محسوب می شود که می تواند معیاری برای نقد و ارزیابی بخشی از روایات و احادیثی باشد که پیوند با موضوعات تاریخی دارد ، پژوهش پیش رو این پیوند را مورد بررسی قرار داده و میزان کارآیی تاریخ در نقد احادیث را تبیین می کند .

وی با تاکید بر پیوند تاریخ و حدیث اظهار داشت: تاریخ و تاریخ نگاری در اسلام پیوند عمیقی با حدیث دارد ، در آغاز وقایع تاریخی در قالب حدیث نقل می شد ، راویان حدیث با تکیه بر سیره نبوی و امامان به ذکر حوادث می پرداختند .

طبعا همان شیوه نقل و بررسی و نقد حدیث شامل تاریخ هم می شد ، بررسی سند ، وثاقت و عدم وثاقت راویان و جرح و تعدیل آنان و تحلیل محتوای حدیث در پذیرش یا عدم پذیرش گزاره های تاریخی نیز به کار می رفت.

سخنران نشست ادامه داد: از دیگر نشانه های ارتباط تاریخ و حدیث می توان به نامگذاری تاریخ به عنوان ((علم الاخبار)) اشاره نمود.

تاریخ به مرور از حدیث جدا شد و به عنوان علمی مستقل درآمد.

با توجه به گستردگی حدیث، امروز تاریخ به عنوان دانشی مستقل می تواند معیاری برای تشخیص و نقد احادیث محسوب شود .

وی با اشاره به ضرورت نقد حدیث گفت: نقد حدیث به دو شکل سندی و متنی ( برونی و درونی) صورت می گیرد.

نقد سندی ، بررسی طریقی است که حدیث از آن طریق به ما رسیده است ، نقد متن ، بررسی محتوا و مضمون حدیث و عرضه آن بر معیارهای معتبر است ، در نقد متن، شخصیت و جایگاه راوی مورد توجه قرار نمی گیرد .

نقد متن ، نقد تحلیلی و محتوایی است ، در نقد متن بدنبال کنار زدن روایات جعلی و موضوع هستیم .

در نقد متن تمام تلاش بر صیانت حدیث و پذیرش آن است .

رسول خدا (ص) و ائمه معصومین(علیهم السلام) همواره خطر ورود احادیث موضوع به دایره سخنانشان را توسط مغرضین متذکر شده اند تا آنجا که حدیث معروف رسول خدا که (هرکس بر من دروغ ببندد باید جایگاهی از آتش برگزیند ) متواتر خوانده شده است.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی درباره سنجش حدیث با تاریخ تصریح کرد: قبل از ورود به بحث نقد احادیث با تاریخ با این پرسش مواجه می شویم که آیا می توان بر گزارش های تاریخی اعتماد نمود ؟ آیا می توان از تاریخ انتظار دستیابی به حقیقت داشت ؟ یا فرض اینکه گزاره های تاریخی دچار تناقضات فراوانی در نقل است بعلاوه علم آور نیست ، همچنین افرادی آگاهانه یا از روی جهل به تحریف و دستکاری نقل های تاریخی پرداخته اند.

این استاد حوزه اذعان داشت: با اعتراف به یقین آور نبودن تاریخ نمی توان منکر نقش مهم آن در فهم گزاره های دینی بود همانطور که جعل و وضع در احادیث مانع استفاده از این میراث عظیم نشده ، آمیختگی تاریخ نیز به گزاره های نادرست مانع دستیابی به حقائق تاریخی نیست .

سخنران نشست ادامه داد: علم تاریخ با علوم تجربی قابل مقایسه نیست مطالب علوم تجربی آزمون پذیر و قابل تجربه است اما حوادث تاریخی هرگز تکرار نمی شوند .

رویدادهای تاریخی همواره به زمان و مکان وقوع خود مربوطند و تنها یک بار روی می دهند ، تاریخ متکی بر اسناد و مدارک است.

اعتبار مدارک و شهرت آن به گزاره های تاریخی اعتبار می بخشد علیرغم راهیابی مطالب نادرست و غیرواقعی به تاریخ ، قرائن زیادی می توان یافت که امکان تفکیک صحیح از سقیم را فراهم می کند و دستیابی به وقایع حقیقی تاریخ را فراهم می کند و نوعی اطمینان ایجاد می کند اینجاست که می توان از گزارش های تاریخی اطمینان آورد و به کمک آن به نقد احادیث معارض با آن پرداخت .

تواتر و شهرت اخبار تاریخی بر اتقان آن می افزاید .

پژوهشگر بعد از دستیابی به رویدادهای تاریخی اطمینان بخش می تواند به نقد و بررسی اخبار و روایات مرتبط با تاریخ بپردازد.

وی در ادامه با بیان نمونه هایی از مخالفت تاریخ با حدیث گفت: با کاوش و جستجو منابع حدیثی به روایاتی برخورد می کنیم که با نقل های تاریخی در تعارض است و نمی تواند با تحفظ بر گزارش های تاریخی ، از نظر محتوایی درست باشد این روایات در زمینه های مختلف است که می توان به نمونه هایی نظیر: حضور اسماء در ازدواج حضرت زهرا(سلام الله علیها)، نزول آیه در مورد حمزه و جعفر و علی (علیه السلام) ،نزول آیه انذار در سال سوم هجری ،روایت سدّ باب منزل عباس عموی پیامبر(صلی الله علیه و آله) و .

اشاره کرد.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی در جمع بندی و نتیجه گیری مباحث خود اظهار داشت: بدون تردید، حدیث نقش عمده و اساسی در فهم این مسئله دارد و بدون تمسک به احادیث نمی توان در حوزه معارف، احکام، تفسیر، تاریخ و.

به دیدگاه دین دست یافت.

روایات نقش تبیینی نسبت به آیات قرآن دارند و تلاش گسترده و خالصانه دانشمندان شیعه از مرحوم کلینی تاکنون منجر به جمع آوری ده ها هزار حدیث و تدوین دهها اثر گرانسنگ شده و فقهاء و دانشمندان امروز بر سر سفره این تلاش نشسته و از آن بهره می برند .

این استاد حوزه در پایان خاطرنشان کرد: مجموعه های ارزشمند حدیثی از دست جاعلان و دروغ پردازان مصون نمانده که بسیاری آگاهانه اقدام به جعل حدیث نموده اند، بعلاوه برخی با اختلاف مبنا و بعضا از سر دلسوزی هر چیزی را در آثار خود آورده اند ضمن اینکه در مواردی نقل ها دچار تصحیف ، جابه جایی، نقصان یا افزایش شده است این امر موجب پیدایش روایات متعارض شده است، برای تشخیص روایات معتبر از گذشته دانشمندان فریقین ، معیارهایی را ذکر نموده اند یکی از معیارها ، نقل های معتبر و اطمینان بخش تاریخی است، در این پژوهش ضمن بیان اهمیت این امر به ذکر ده مورد از کارآمدی تاریخ در نقد احادیث پرداختیم.


کلید واژه ها: تاریخ - اسلام - کرسی علمی - تمدن اسلامی - تاریخ اسلام - آموزش عالی - برگزار - کرسی - المسلمین - علمی - حجت الاسلام والمسلمین - معاونت - اسلامی - همکاری - آموزش - پژوهش - سیدحسین موسوی - گروه - تمدن - عالی - سیره - حجت الاسلام - رفیعی - گزارش - ناصر رفیعی - محمد دشتی - ناصر - محمد - خبرگزاری - سیدحسین

آخرین اخبار سرویس:
استخدام دستیار دندانپزشک برای شیفت عصر در محدوده سید خندان تهران

استخدام سرپرست کارگاه ساختمانی در مجموعه آوا کیان آرمان نوین

استخدام حسابدار با سابقه در شرکت ساختمانی و بازرگانی در تهران

استخدام مرکز مشاوره ایران تحصیل

دعوت به همکاری مشاور تحصیلی و روانشناسی با سابقه در مرکز مشاوره ایران تحصیل

استخدام بهیار و پرستار برای یک کلینیک پزشکی در تهران

دعوت به همکاری جراح دندانپزشک برای یک مطب در تهران

استخدام مسئول دفتر در شرکت پایون فام آراد در شهرک صنعتی شمس آباد

استخدام کارمند خانم و آقا مسلط به کامپیوتر در تهران

استخدام نیروی خدمات و تشریفات و حراست در شرکت پایون فام آراد

استخدام نیروی خدمات و تشریفات، مسئول دفتر و حراست در شهرک صنعتی شمس آباد

استخدام دستیار دندانپزشک خانم برای یک کلینیک در محدوده صادقیه تهران

آشنایی با قوانین کفسازی خانه و اهمیت استفاده از تراز

استخدام رزروشن بازنشسته آقا جهت امور دفتری در تهران

استخدام کارآموز (مشاور دپارتمان ترکیه) با پاداش در آوای حامی مهاجر در تهران

استخدام مشاور ثبتی حقوقی در موسسه حقوقی ثبت آرمانی در محدوده جردن

اسلامی: تولید 10 هزار مگاوات برق اتمی در دستور کار قرار گرفت/ ساخت یک نیروگاه 360 مگاواتی تمام ایرانی

آمریکا ممنوعیت صدور ویزا برای کسانی که در سپاه خدمت کرده اند را لغو کرد

69 پرونده قصاص در استان خراسان رضوی منجر به رضایت شد

بیش از 1500 هکتار اراضی ملی گیلان رفع تصرف می شود

تجمع نوجوانان شیرازی؛ چرا ماجرا امنیتی شده؟

تمدید یک هفته ای طرح سرشماری اتباع افغانستانی

تحکیم بستر واحد های 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر

ابلاغ مراتب ثبت ملی 10 میراث فرهنگی ناملموس و یک میراث در خطر به استاندار کرمانشاه

فاطمی امین دوشنبه برای آخرین دفاع به مجلس می رود ا چرا نمایندگان بر استیضاح وزیر صمت پافشاری می کنند؟

دبیر کل عصائب اهل الحق عراق خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی شد/ درخواست مجدد انجام اصلاحات قبل از انتخابات

شهید بهشتی آشنا به اوضاع و احوال زمان بود

شهید بهشتی معمار دستگاه قضایی در ایران اسلامی بود

وزیر خارجه ایران با نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد

ترجمه و شرح صحیفه سجادیه به چاپ سوم رسید

وجود 15 هزار موقوفه و 1361 امامزاده در مازندران

تقدیر از ایران خودرو خراسان

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه در یک شرکت خدماتی در اصفهان

استخدام کارمند اداری ثبتی با بیمه در موسسه حقوقی ثبتی ثبت آرمانی در جردن

استقبال امیرعبداللهیان از مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران +فیلم

6 ترفند برای برنامه ریزی انجام کارهای خود در طول هفته

استخدام حسابدار با بیمه و پاداش در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

توزیع 6هزار و 700 بسته معیشتی در آذربایجان غربی

نخستین گردهمایی فعالان نوآوری اجتماعی کشور برگزار می شود

گفتگوی رییس جمهور با مردم / موضوع سخنان رییسی چیست؟

گردباد دریایی در نزدیکی ساحل شهر سوچی روسیه (فیلم)

رییس جمهور امشب با مردم گفت وگو می کند

نگاهی به آخرین وضعیت پرونده شهادت سردار سلیمانی

عباس عبدی: حذف نخبگان فرهنگی، افراد درجه 3 و 4 را بالا می آورد که خودشان عامل ابتذال هستند/ حذف شجریان، تتلو را برجسته کرد

دلایل ایجاد شوره سنگ در ساختمان و روش های از بین بردن آن

ارزیابی سردار کوثری از تغییر رییس سازمان اطلاعات سپاه

رییس جمهور امشب با مردم سخن می گوید

وزیر امورخارجه با جوزف بورل دیدار کرد

پیگیری میدانی مطالبات مردمی از دستور تا اجرا

32 هزار ازدواج سال گذشته در فارس ثبت شد

رییس جمهور «امشب» با مردم سخن می گوید

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت راه و ساختمانی سیپورت از مازندران

سنگ نگاره های پیش از تاریخ غار علیصدر تقلبی هستند/ گوزن غارعلیصدر از گوزن هومیان کپی شده است

ایجاد 4 هزار شغل توسط کمیته امداد در استان همدان

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت راه و ساختمانی سیپورت از البرز

راهیابی پروژه باستان شناسی سفیدکوه مکران به نهمین کنگره جهانی باستان شناسی

استخدام مادریار جهت انجام امور منزل و مراقبت از کودک در تهران

تخریب 30 درصدی قلعه آل علی بر اثر زلزله

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت راه و ساختمانی سیپورت از تهران

عجیب ترین شیوه اثاث کشی که تا حالا ندیده اید (فیلم)

استخدام بازاریاب با حقوق ثابت و پورسانت در یک مجموعه معتبر در ستارخان

41 هزار پرونده در دادگستری استان در حال بررسی است

واکنش رییس اسکودا به مصوبه تحدید صلاحیت دیوان عدالت اداری

ارسال 206 اثر برای داوری به جشنواره فارابی/ آثار برتر در گروه های پانزده گانه تعیین شدند

ماهیرود دروازه رونق اقتصادی استان خراسان جنوبی/ مجوز عبور بار ترانزیت صادر شد

سازمان جهانی بهداشت موضع خود را در مورد تصمیم لغو حق سقط جنین در ایالات متحده اعلام می کند

مشکلات مردم و کسبه اردستان در پی طولانی شدن مهر و موم کشتارگاه مشترک دام

اظهار بی خبری عضو هیئت رییسه فراکسیون زنان مجلس از مسائل روز زنان/ سوالات حوزه زنان و خانواده بی جواب ماند

معرفی برترین های مسابقات سراسری قرآن و عترت دانشگاه آزاد چهارمحال و بختیاری

تولید 3 میلیون خودرو و ساخت 4 میلیون مسکن محقق نمی شود

خبر رییس سازمان انرژی اتمی درباره نیروگاه بوشهر

استخدام شابلون زن خانم برای یک کارگاه چاپ سیلک پوشاک در تهران

دعوت به همکاری ادمین پیج اینستاگرام بصورت دورکار در کلینیک زیبایی سلین

استخدام اپراتور دستگاه لیزر موهای زائد برای کلینیک زیبایی سلین در تهران

استخدام اپراتور دستگاه لیزر مو و ادمین پیج اینستاگرام در کلینیک زیبایی سلین

استخدام کارشناس پشتیبان نرم افزار و وب سایت در مجموعه سهند رایانه کویر یزد

بخشش 11 محکوم به قصاص سال گذشته در ایلام

استخدام بازاریاب حضوری برای کلینیک دندانپزشکی در شیراز

استخدام مونتاژکار آشنا به SMD و کارمند اداری خانم در تهران

استخدام سرپرست کارگاه در شرکت دوام سازان شریف در مازندران

استخدام کارگر انبار با بیمه، سرویس در شرکت جانبو در تهران

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت راه و ساختمانی سیپورت /تهران، البرز، مازندران

دستور رییس جمهور به وزیر اطلاعات و معاون اول / ماموریت جدید رییسی به وزرا

مجله گفتمان پیشرفت سراغ ابراهیمی دینانی رفت/ نوکر هیچ فیلسوفی نیستم!

استخدام طراح سرامیک مسلط به نرم افزار photoshop در مهریز

ببینید| ترساندن بهنوش بختیاری توسط یوسف تیموری وسط مصاحبه

استخدام منشی خانم جهت آموزشگاه فنی در خراسان رضوی

اما و اگرهای تخلفات انتخاباتی تشکل های دانشجویی/ نتایج در چه صورتی باطل می شود؟

آخرین وضعیت طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در مجلس

یادواره شهدا در روستای چمران

نماینده مجلس: بیمه کارگران ساختمانی تا پایان سال تعیین تکلیف می شود

جنایت ها و خیانت های منافقین در سال های ابتدایی انقلاب در طول تاریخ بی سابقه است

معرفی جاعلان پزشکی قانونی به دستگاه قضایی

تحلیل وضعیت بورس در خرداد ماه

لزوم استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در هوشمندسازی فرایندهای ثبتی

استخدام شرکت آبیاران پویان آذر

استخدام نیروی کار ساده در شرکت پروفیل فولاد آپادانا

روایت نقاشی که 3 بار شهید شد!

استخدام حسابدار خانم دارای سابقه کار در محدوده غرب تهران

دیدار نماینده ویژه ایران با مقامات تاجیکستان؛ افغانستان و امنیت منطقه محور رایزنی

کرسی علمی ترویجی «نقش تاریخ در نقد احادیث موضوعه و ضعیف»

کرسی علمی ترویجی «نقش تاریخ در نقد احادیث موضوعه و ضعیف»