مطالب مرتبط:
ردپای دولت دوازدهم در بی کیفیتی اینترنت
استفاده مدارس دولتی از اینترنت رایگان در بوشهر/ 25 روستا به شبکه 4G متصل شد
حکمرانی نوین| اهمیت احراز هویت در اینترنت/ کشورهای مختلف برای حفاظت از داده های کاربران چه قوانینی دارند؟
استخدام کارشناس فروش تلفنی با حقوق ثابت ماهیانه، پورسانت، پاداش و بیمه
استخدام کارشناس فروش تلفنی با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت در تهران
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 خرداد 1401 ساعت 14:122022-05-24فناوري

ردپای دولت دوازدهم در بی کیفیتی اینترنت/ حقی: باید به سمت اینترنت ثابت برویم


معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) از دلایل دقیق نبودن رتبه جهانی سرعت اینترنت ایران، کاهش کیفیت اینترنت بویژه حوزه ثابت و همچنین بالابودن میزان استفاده از اینترنت همراه نسبت به اینترنت ثابت می گوید.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس، این روزها سرعت اینترنت و کیفیت آن مورد گلایه بسیاری از کاربران است.

هرچند آمار اسپیدتست نشان از افزایش 7 پله ای سرعت اینترنت سیار نسبت به سال گذشته دارد ولی کاربران می گویند بهبود سرعت و کیفیت اینترنت همراه را احساس نمی کنند و کیفیت اینترنت ثابت هم قابل دفاع نیست، اما چرا کیفیت اینترنت بویژه در حوزه ثابت چندان چشمگیر نیست؟ مجید حقی، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) در گفت وگو با روزنامه ایران از دلایل دقیق نبودن رتبه جهانی سرعت اینترنت ایران، کاهش کیفیت اینترنت بویژه حوزه ثابت و همچنین بالابودن میزان استفاده از اینترنت همراه نسبت به اینترنت ثابت می گوید.

آمارهای جهانی نشان می دهد که وضعیت سرعت اینترنت همراه ایران نسبتاً مناسب است.

بنابراین باید در این زمینه توسعه صورت گرفته باشد اما چرا نمی توان این توسعه و سرعت را لمس کرد؟ در مقایسه سرعت اینترنت ایران بین کشورهای مختلف باید به مواردی توجه داشت که یکی از آنها، جامعه آماری و مبنای میانگین گیری در کشورهاست.

از آنجا که در کشور برای اینترنت روستایی سرمایه گذاری بیشتری شده، نمی توان گفت سرعت ذکر شده برای اینترنت ایران در جدول آماری کشورها کاملاً دقیق است.

وقتی می گوییم سرعت اینترنت یک کشور از ما بیشتر است آیا می توانیم بگوییم توسعه در آن کشور به چه سمت و سویی است؟ جامعه آماری و مبنای میانگین گیری چیست؟ ما اگر 10 شهر بزرگ مثل شیراز، تهران، اصفهان و.

را هدفگذاری کنیم و سرعت اینترنت این شهرها را افزایش دهیم، چون جمعیت و هدفگذاری جامعه اعداد بالایی هستند، عدد میانگین هم زیاد می شود ولی اگر این هزینه و سرمایه گذاری در جایی کم برخوردار انجام شده و بیشتر، روستاها را متصل کنیم، طبیعتاً میانگین سرعت پایین می آید این درحالی است که ما توسعه داده ایم ولی به چشم نمی آید.

اینجاست که کاربران استنباط می کنند سرعت پایین تر آمده پس توسعه ای هم در کار نبوده، درحالی که توسعه انجام شده است.

چرا بیشتر به سمت توسعه اینترنت سیار روستایی رفتیم؟ شیوع کرونا یکی از عوامل مؤثر در این امر است.

بحث سامانه های آموزشی در دوران شیوع کرونا سبب شد که ما بیش از پیش در روستاها سرمایه گذاری کنیم تا مردم در دوردست ترین نقاط کشور هم بتوانند به اینترنت و مسائل آموزشی دسترسی داشته باشند.

در این راستا در یک سال گذشته تعداد زیادی روستا در نقاط کمتر برخوردار به اینترنت متصل شدند و با وجودی که توسعه اتفاق افتاده ولی همین هدفگذاری باعث شد که این میانگین گیری نتواند نمود و مفهوم کاملی باشد از هرآنچه که اتفاق افتاده است.

بنابراین برای افزایش سرعت و کیفیت اینترنت چه باید کرد؟ تکنولوژی ها به روز می شوند؟ مهم ترین عامل برای افزایش سرعت اینترنت ثابت یا سیار، استفاده از تکنولوژی های جدید است و در جایگاه بعدی هم باید به توسعه شبکه اشاره کرد.

در حوزه اینترنت ثابت اگر از ADSL به VDSL و از VDSL به FTHH (فیبر نوری) برویم، این تغییر تکنولوژی باعث می شود که میزان پهنای باند و سرعت دسترسی کاربران افزایش یابد.

در اینترنت سیار هم وقتی از 3G به 4G و از 4G به 5G می رویم، سرعت افزایش می یابد.

این موضوع نشان می دهد روند تکنولوژی به سمتی است که نیاز کاربران اقتضا می کند.

از آنجا که هر سرویس جدیدی که منتشر می شود پهنای باند بیشتر و سرعت بالاتری نیاز دارد، کاربران نیز پهنای باند بیشتری می خواهند و تکنولوژی هم به همین سمت حرکت می کند.

اگر خرید فناوری های جدید در شرایط فعلی سخت است نمی توان فناوری های قدیمی را در اینترنت ثابت توسعه داد؟ باید گفت که در مقطعی، دیگر تکنولوژی قدیمی پاسخگوی نیاز جدید اینترنت ثابت نیست.

درواقع هر قدر هم که آن را توسعه دهید ظرفیت این تکنولوژی دیگر اقتضای سرعت بیشتر را ندارد.

به عنوان مثال اینترنت ADSL سقف تکنولوژی مثلاً تا 16مگ دارد و اگر کل کشور را نیز توسعه دهید و همه چیز هم ایده آل باشد، باز هم نمی توانید پاسخگوی نیاز کاربران باشید چون سقف تکنولوژی برایتان گلوگاه سرعت (Bottleneck) می شود و مشکل ایجاد می کند.

ما باید راهبرد توسعه در کنار تغییر تکنولوژی را داشته باشیم و از ADSL و VDSL و سپس به فیبر نوری برویم تا سقفی که تکنولوژی به عنوان گلوگاه ایجاد کرده بود را حذف کنیم و امکان ارائه سرویس اینترنت با کیفیت و افزایش سرعت فراهم شود.

 به توسعه شبکه به عنوان یکی از نیازهای ضروری اشاره کردید.

برای این توسعه و رسیدن به اینترنت با سرعت بالاتر و کیفیت بهتر چه باید کرد؟ بله.

توسعه شبکه یکی از عوامل اصلی افزایش سرعت اینترنت است.

در اینترنت سیار وقتی تعداد سلول ها و بی تی اس ها در شبکه اضافه می شود، سرویس هایی با کیفیت بهتر و سرعت بیشتر به کاربر ارائه می شود ولی اگر ما یک نود 4G در نقطه ای بزنیم تنها اینترنت همان نقطه ارتقا می یابد درحالی که توسعه به این معناست که در سطح جغرافیایی کشور توسعه یابد.

در شبکه ثابت هم مثلاً اگر فناوری ما سیم مسی است باید علاوه بر توسعه، پشتیبانی از آن داشته باشیم یا اگر فناوری ما فیبر نوری است آن را در شهرها و مناطق بیشتری ارائه دهیم تا در روستاها، کسب و کارها و منازل مورد استفاده قرار بگیرد و در نهایت بتوان اینترنت باکیفیت را به کاربران بیشتری رساند.

 به موازات افزایش تعداد کاربران و همچنین نیاز به پهنای باند بیشتر و سرعت بالاتر در سرویس های جدیدی که منتشر می شود، ما شاهد افزایش ترافیک نیز هستیم.

آیا این موضوع هم تأثیری در سرعت اینترنت دارد؟ یکی از عوامل تأثیرگذار در سرعت اینترنت، افزایش ترافیک است که به صورت معکوس عمل می کند و کاهنده سرعت اینترنت است.

اگر ما به نسبت افزایش ترافیک، به ارتقای تکنولوژی و توسعه نپردازیم قطعاً کیفیت کاهش پیدا می کند.

در چندسال اخیر به دلیل کرونا ترافیک بشدت افزایش یافت و رشد جهشی در بحث اینترنت ثابت و سیار داشت ولی توسعه و ارتقای تکنولوژی، به عنوان دو مؤلفه تأثیرگذار، متناسب با آن رشد نداشته است.

جمع جبری این سه عامل باعث شد که در مقاطعی، کاهش کیفیت داشته باشیم.

علاوه بر مؤلفه های قبلی، بحث های سنواتی یعنی اینکه سالانه افزایش ترافیک داریم و جمعیت بیشتری به بهره برداران می پیوندند نیز تأثیرگذار بوده است.

پیش از این به عدم تناسب نسبت ترافیک سیار به ثابت در ایران اشاره کرده بودید، این موضوع چه تأثیری بر کیفیت اینترنت سیار دارد؟ عدم تناسب ظرفیت یا نسبت ترافیک سیار به ثابت در ایران یکی دیگر از دلایل کاهش کیفیت اینترنت سیار است.

در ایران این نسبت به دلایل مختلف بالاتر است که یکی از آنها کیفیت پایین اینترنت ثابت و روی آوردن کاربران به سمت اینترنت همراه است.

این موضوع سبب شده است تا در حوزه سیار نیاز به سرمایه گذاری چندبرابری داشته باشیم چون در واقع سهم اینترنت ثابت هم روی سیار آمده و به حجم بیشتری سرمایه گذاری لازم داریم تا بتوانیم جوابگوی نیاز مردم باشیم.

این درحالی است که در بازه زمانی 3 تا 4 سال گذشته به دلایل شرایط اقتصادی کشور و این بخش، همچنین تحریم ها، افزایش نرخ ارز و.

سرمایه گذاری متناسب و لازم اتفاق نیفتاده است.

چه تلاش هایی برای بهبود کیفیت اینترنت همراه انجام شده است؟ از تلاش ها برای بهبود کیفیت اینترنت همراه می توان به واگذاری فرکانس 2300 به اپراتورها در سال گذشته اشاره کرد.

در واقع اپراتورها با استفاده از این ظرفیت و بستر فرکانسی می توانند تجهیزات جدید روی آن نصب کنند و علاوه بر افزایش سرعت و پوشش به ارتقای کیفیت اینترنت هم بپردازند.

واقعیت این است که اپراتورها اکنون در مرحله تهیه و تأمین تجهیزات قرار دارند و بخشی از تجهیزات هم در نقاطی با ترافیک بالاتر نصب شده اند و در جاهایی هم کیفیت اینترنت بهتر شده است اما کفایت نمی کند.

برای اینترنت سیار هم همان محدودیت های تکنولوژی اینترنت ثابت وجود دارد؟ بله.

باید به یک موضوع توجه داشت که حتی اگر در زمینه تجهیزات و تکنولوژی های لازم برای توسعه اینترنت همراه هزینه کنیم ولی بازهم فرکانس، یک سقف ظرفیتی دارد در حالی که در فیبر نوری، محدودیت پهنای باند نداریم.

یعنی اگر در اینترنت همراه سرمایه گذاری فراوانی هم بکنید باز هم بی تی اس ها از حدی بیشتر نمی توانند به هم نزدیک باشند چون تداخل ایجاد می شود و کیفیت پایین می آید.

مثلاً اگر تعداد آنتن ها را از 20 به 200 برسانیم وضعیت بهتر نمی شود بلکه فرکانس ها برای هم تداخل ایجاد می کنند.

ازسوی دیگر تعداد مشترکینی که در لحظه می توانند به آن فرکانس متصل شوند هم سقف دارد و هر قدر تعداد کاربران بیشتر شود، سرعت پایین تر می آید ولی در فیبر این مشکل را نداریم و می توانید به صورت بسیار نامحدود ازآن استفاده کنید.

معتقدم اگر فیبر نوری توسعه یابد در فاصله زمانی چند 10 سال آینده، کاربران معنای اینترنت بدون محدودیت را کاملا می توانند لمس کنند.

پس کاربران براساس نیازشان باید از اینترنت ثابت یا سیار استفاده کنند.

درست است؟ بله.

پس از اینکه ما به سمت تکنولوژی های نوین رفتیم و توسعه نیز اتفاق افتاد، ترافیک اینترنت ثابت باید حتماً به سمت خودش برود و شاهد همان نسبت جهانی اینترنت سیار به ثابت باشیم.

وقتی ترافیک پرحجم و استفاده مستمر داریم باید به سمت اینترنت ثابت برویم.

کاربران باید همچون سراسر دنیا برای موارد پرحجم سراغ اینترنت ثابت بروند، چراکه اصولاً در اینترنت ثابت و به طور ویژه فیبر نوری، برای همین منظور سرمایه گذاری می شود تا بتوانیم یک ارتباط پایدار (Stable) با پهنای باند تقریباً نامحدود داشته باشیم؛ فیبر، بستری است که می توانید با پهنای باند بسیار زیاد ارتباط خود را تأمین کنید.

اقتضای فیبر نوری، استفاده های پرحجم و مستمر است.

به هرحال این توازن باید ایجاد شود و کیفیت اینترنت ثابت ارتقا یابد.

ازسوی دیگر باید سرمایه گذاری در اینترنت سیار هم به لحاظ توسعه و پوشش و هم به لحاظ ارتقای تکنولوژی 4G به 5G صورت بگیرد تا کاربران درمجموع بتوانند به اینترنت با سرعت مناسب و کیفیت بالا دسترسی پیدا کنند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اینترنت - سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات - سرعت اینترنت - سازمان تنظیم مقررات - اینترنت ثابت - کیفیت - اینترنت همراه - معاون سازمان - تنظیم مقررات - سرعت - رتبه جهانی - استفاده از اینترنت - ارتباطات - ایران - رادیویی - کاربران - روزنامه ایران - مقررات - سازمان - دولت دوازدهم - جهانی - تنظیم - همراه - معاون - رتبه - حوزه - خبرگزاری - روزنامه - استفاده - دوازدهم

آخرین اخبار سرویس:
گریه پدر چینی بر سر نمره ریاضی پایین پسرش در اینترنت فراگیر شد

اختلال دو هفته ای در اینترنت/ کارشناسان: فیلترینگ در حال گسترش است/ وزارت ارتباطات: جلوی VPNها را گرفته ایم

اختلال در اینترنت/ کارشناسان: فیلترینگ در حال گسترش است/ وزارت ارتباطات: جلوی VPNها را گرفته ایم

قطار آپدیت اندروید 12 به ایستگاه شیائومی ردمی نوت 11 رسید

افشای شنود تلفنی گسترده در ونزوئلا

اپل، سامسونگ را به سرقت تکنولوژی متهم کرد | گوشی های گالکسی کپی ضعیفی از آیفون بودند

دانلود پست ها و استوری از اینستاگرام با یک ترفند ساده

اتحادیه جهانی مخابرات: لزوم تبیین استانداردهای جدید مخابراتی برای دوران پسا کرونا

دانلود پست ها و استوری از اینستاگرام با یک ترفند ساده

معرفی برند سخت افزاری جدید سونی موسوم به Inzone

استخدام حسابدار، کارشناس فروش و کارشناس پشتیبانی و استقرار نرم افزار

طرح صیانت چراغ خاموش اجرا می شود؟

روایت کودکانی که از والدین شان سرقت های میلیونی کردند

استخدام کارشناس فروش و کارشناس پشتیبانی و استقرار نرم افزار در خراسان رضوی

وزارت ارتباطات: جلوی فروش غیرقانونی VPNها را گرفته ایم

پاسخ وزارت ارتباطات به مشکلات قطعی و کندی اینترنت

تکمیل و راه اندازی سامانه مودیان در مراحل پایانی

اینستاگرام و واتس اپ فیلتر می شوند؟

اپلیکیشن «تهران من» در دسترس قرار گرفت

استخدام راننده، جوشکار CO2، پرسکار و اپراتور تولید در البرز

استخدام حسابدار با بیمه و سرویس در یک شرکت معتبر در فارس

استخدام مسئول شبکه (IT و HelpDesk) با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در تهران

وزیر ارتباطات: فیلترینگ زودهنگام اینستاگرام و واتس اپ صحت ندارد

شکست اپل در طراحی مودم 5G

بهره برداری از 4 دکل تجمیعی مخابراتی در کیش

نکات مهم در مورد هک اکانت واتساپ

استخدام پشتیبان نرم افزار با بیمه و پاداش در شرکت تعاونی پرنیان پردازش پارس

پایان عمر «گوگل Hangouts» نزدیک است

استخدام حسابدار با بیمه، پاداش و سرویس در شرکت نیاک پسند در تهران

استخدام کارشناس فروش با بیمه و پاداش در شرکت نرم افزاری امن پرداز در تهران

تصویب رشته مهندسی فناوری کسب و کار دیجیتالی در دانشگاه جامع علمی کاربردی

پیگیری وضعیت فرستنده های دیجیتال در بیارجمند

روسیه اپل را جریمه می کند

آموزش ذخیره صفحات یک وب سایت با فرمت عکس در گوشی اندروید، iOS و ویندوز

واکنش وزیر ارتباطات به خبر فیلترینگ زودهنگام اینستاگرام و واتس اپ

فیلترینگ زودهنگام اینستاگرام و واتس اپ صحت ندارد

وزارت ارتباطات: اختلالی در اینترنت نیست، جلوی فروش VPNها را گرفته ایم

وزارت ارتباطات: اختلالی در اینترنت نیست، جلوی فروش VPNها را گرفته ایم

استخدام بازاریاب حضوری با بیمه در شرکت پاشاپخش آرشام تهران (هلدینگ بیژن)

خبرهای جدید وزارت ارتباطات درباره سرعت اینترنت و فروش VPN

استخدام سرپرست استقرار نرم افزار با بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در تهران

معرفی و بررسی محصولات جدید اپل

استخدام تکنسین تعمیرات تلفن همراه در آموزشگاه تهران پایتخت در تهران

واکنش وزیر ارتباطات به خبر فیلترینگ زودهنگام اینستاگرام و واتس اپ

وزیر ارتباطات ایران: فیلترینگ زودهنگام اینستاگرام و واتس اپ صحت ندارد

وزیر ارتباطات: فیلترینگ زودهنگام اینستاگرام و واتس اپ صحت ندارد

پس از دفع حملات سایبری؛ اپلیکیشن تهران من دوباره فعال شد

مستند عدالت برخط | روایتی از ورود خدمات الکترونیک به داخل زندان های کشور

اپلیکیشن «تهران من» امروز در دسترس شهروندان قرار می گیرد/ تکذیب شایعه پاک شدن اطلاعات و سوابق شهروندان

لزوم اخذ کد نقش فروشندگان تلفن همراه

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: فیلتر اینستاگرام و واتس اپ، تنها یک شایعه است

جشن پایان کرونا موبایل را ارزان می کند؟

طرح صیانت به طور خاموش و با کندکردن اینترنت در حال اجراست؟

استخدام تکنسین تعمیرات الکترونیک با بیمه و بیمه تکمیلی در بابل

وزیر ارتباطات: فیلترینگ زودهنگام اینستاگرام و واتس اپ صحت ندارد

سامانه سفته الکترونیکی در بانک مسکن عملیاتی شد

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت، پورسانت در شرکت پارس نیکان دیجیتال/تهران

روسیه اپل را تهدید کرد

طرح صیانت را دارند با کندکردن اینترنت اجرا می کنند؟

رونمایی سونی از مانیتورها و هدست های سری InZone برای گیمرها

رونمایی از جدیدترین گوشی نوکیا

استخدام شرکت توسعه خدمات الکترونیکی آدونیس

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه در شرکت رزیتان در تهران

با این روش متوجه شوید چند سیم کارت به نامتان است

5 تا بهترین شرکت طراحی سایت و سئو ایران

طرح سازمان ثبت برای بکارگیری هوش مصنوعی

دسترسی دوباره به اپلیکیشن تهران من فراهم شد| همه اطلاعات شهروندی موجود است

طرح صیانت چراغ خاموش دارد اجرا می شود!

اپلیکیشن «تهران من» امروز در دسترس شهروندان قرار می گیرد

استخدام منشی در ارتباطات سگال نگار ایرانیان در تهران

استخدام تحلیلگر نرم افزار در شرکت نرم افزاری امن پرداز در تهران

قابلیت ریپلای پیام در دایرکت اینستاگرام

روسیه اپل را جریمه می کند

استخدام کارشناس شبکه (بوتیا) با بیمه تکمیلی و پاداش در کرمان

استخدام کارشناس نرم افزار در یک مجموعه معتبر در تهران

اینترنت را قطع نمی کنیم فقط می خواهیم از مردم محافظت کنیم!

اپلیکیشن تهران من از امروز در دسترس شهروندان قرار می گیرد

فعال شدن نرم افزار موبایلی «تهران من»

چگونه لایو اینستاگرام را در کامپیوتر ببینیم؟

چهار روش جالب برای بازکردن قفل بسته (ویدیو)

با اینترنت جدید فقط به سایت های تاییدشده دسترسی خواهید داشت

استخدام جوشکار با بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در فردیس

استخدام کارشناس واحد اداری و پرسنلی در کارا صنعت تدبیر پایا در خراسان رضوی

استخدام کارشناس برنامه ریز انبار، تکنسین فنی در مشهد

استخدام 7 عنوان شغلی در شرکت خاور پرس در البرز

استخدام 8 عنوان شغلی در شرکت خاور پرس در البرز

استخدام مهندس مکانیک در شرکت خاور پرس در البرز

استخدام اپراتور الکترونیک با بیمه تکمیلی، پاداش در ماتریس در تهران

استخدام ادمین پیج در هلویار نمایندگی نرم افزار حسابداری هلو در تهران

استخدام کارگر ساده، آشپز، کارمند پذیرشگر و باریستا در هتل بزرگ تهران

استخدام مهماندار، کارگر ساده، آشپز، کارمند پذیرشگر و باریستا در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت مهندسی پویش افزار هوشمند در تهران

استخدام کارگر انبار با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در شرکت نامی نیک نهاد

استخدام مدیر دفتر مسلط به آفیس در همدان

وی پی ان قانونی، عملیاتی می شود؟ | تعیین سطح دسترسی به اینترنت برای طبقه های مختلف جامعه

فعال شدن نرم افزار موبایلی «تهران من»

لباس پاره خواننده مشهور مورد تمسخر قرار گرفت

آیا طرح صیانت چراغ خاموش در حال اجراست؟

استخدام کارشناس سیستمهای حفاظت الکترونیک و دوربینهای مداربسته در تهران

استخدام منشی خانم در دفتر پیک موتوری در زنجان

ردپای دولت دوازدهم در بی کیفیتی اینترنت/ حقی: باید به سمت اینترنت ثابت برویم

ردپای دولت دوازدهم در بی کیفیتی اینترنت/ حقی: باید به سمت اینترنت ثابت برویم