مطالب مرتبط:
دستکش طلایی در دستان گلر اسقلال؟
دشمن جرأت نگاه کردن چپ به ایران را ندارد
سناریوی توطئه دشمن با استفاده از منافقین جواب نداد
دشمن چشم اتحاد ملت ایران را ندارد
دشمن توهم دارد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 خرداد 1401 ساعت 05:472022-05-24سياسي

روایتی از دستان خالی تا دشمن تا بن دندان مسلح


یکی از فرماندهان دوران دفاع مقدس می گوید؛ لحظه ای که خرمشهر آزاد شد ما در خرمشهر نبودیم اما کنارش بودیم وقتی در بی سیم ها به تمام نیروها اعلام کردند« خرمشهر آزاد شد»  شادی غیرقابل وصفی در بین ما حاکم شد، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از مازندران، سوم خرداد خرمشهر یا خونین شهر.

با خلق حماسه های جاودانه و جانفشانی های فراموش ناشدنی رزمندگان غیور اسلام آزاد شد ؛ خرمشهری که پس از 575 روز اشغال و 35 روز مقاومت، چهارم آبان 1359 توسط رژیم تا دندان مسلح بعثی عراق اشغال و در ساعت 11 صبح روز سوم خرداد 1361 در عملیات بیت المقدس آزاد شد؛ این خبر باوجود گذشت سال ها برای کسانی که هرگز خرمشهر را به چشم ندیدند شیرین ترین خبر بوده و هست.

سوم خرداد یک حماسه ملی است؛ اگر حضور ملت در صحنه جبهه های دفاع نبود، نه حماسه آن پیروزی  تحقق می یافت و نه حماسه حضور مردم در جشن پس از پیروزی؛ می توان گفت پاسداشت فتح خرمشهر در گرو پاسداشت حضور مردمی در همه صحنه ها است.

* از خدمت فرار کردم سردار حمیدرضا رستمیان از یادگاران هشت سال دفاع  مقدس که در زمان فتح خرمشهر در تیپ 37 نور بود، در گفت وگو با فارس به روایت روزهای پیروزی انقلاب، دفاع مقدس و فتح خرمشهر می پردازد و می گوید؛ اوایل انقلاب 20 ساله و قبل از پیروزی انقلاب خدمت سربازی بودم، زمان پیروزی هم بنا به دستور امام راحل که اعلام کردند سربازان  از خدمت فرار کنند و مقابل مردم قرار نگیرند، همین کار را کردم، خدمت سربازی ام تا شهریور 57 بود ولی فروردین 57 فرار کردیم و پس از آن وارد سپاه شدیم.

بعد از تشکیل سپاه 15 خرمشهر 58 جز اولین ها بودم که عضو سپاه شدم و جنگ هم که شروع شد عراق حمله کرد که به کردستان برای انجام ماموریت اعزام شدم؛ آن زمان یادم هست وقتی بعد از پایان ماموریت به شهرستان می آمدیم در شهرستان بند نمی شدیم و دوباره به منطقه عملیاتی می رفتیم.

*سپاه با قدرت در میدان روزهای اول انقلاب و شرایط کشور مشکلاتی داشت و همین موضوع موجب سوءاستفاده دشمنان شد آن زمان سپاه نوپا بود تازه یک سال شکل و تازه گرفته بود با توجه به آن شرایط سپاه مسائل امنیتی داخل و مناطق غرب، شمال غرب و شمال شرق و تهدیدهایی که وجود داشت سپاه خودش را آماده کرد با وجود اینکه آمادگی چنین جنگ و مبارزه ای را واقعا نداشت، اما با همه مسائل وارد میدان شد.

 در شرایطی که دشمن هم با تمام توان وارد جنگ شده بود با این تصور این نظام نوپا را ساقط کرده و بتوانند انقلاب را در مسیر دیگر به شکست بکشانند.

تا قبل از آزادسازی عملیات متعددی داشتیم، از جمله عملیات فتح المبین سال 60 و عملیات بیت المقدس که در پی آن خرمشهر آزاد شد و دشمنی که بیش از 557 روز خرمشهر را اشغال کرده بود و در این مدت هم مطمئنا منطقه را از نظر مواضع دفاعی و حرکت های علیه نظام تجهیز کرد تا به راحتی از آن دفاع کند با همه این وجود رزمندگان اسلام و نیروهای ارتش و سپاه با طرح و مقاومتی که به نمایش گذاشتند، توانستند خرمشهر را آزاد کنند.

*عملیاتی با عبور از رودخانه کارون در عملیات بیت المقدس عبور از رودخانه کارون و کرخه که منطقه وسیعی بود در دستور کار قرار گرفت وسعت منطقه عملیاتی بیت المقدس 530 هزار کیلومتر مربع بود و به همین دلیل 4 قرارگاه در این عملیات شکل گرفته بود که یک قرارگاه به عنوان پشتیبان منطقه عملیاتی بود.

  24 ساعت قبل دشمن متوجه عملیات شده بود و خودش را می خواست به منطقه کارون نزدیک کند ولی نیروهای ما کارها و مقدمات را فراهم و جنگ را شروع کردند، همه در خط حضور فعال داشتند و به شکلی کمک می کردند که نبرد را جلو ببرند.

عملا رزمندگان ما برای رخنه به مواضع دشمن در وضعیت دشواری قرار داشتند ولی با وجود این همه نیروهای اسلام با توکل به خداوند توانستند دشمنان را زمین گیر کنند؛ هیچ چیزی نداشتند و دست شان خالی بود ولی پیروز میدان شدند باید گفت، خرمشهر فقط میدان نظامی نبود و مقاومت مردمی در آن چشمگیر بود، مقاومت 33 روزه خرمشهر به دشمنان فهماند که تصورشان خام و باطل خواهد بود، کاری از پیش نخواهند برد.

* بهار تابستانی این رزمنده دفاع مقدس یادآور می شود: آن زمان جانشین فرمانده گردان بودم و فرمانده از بچه های گیلان بود قبل از عملیات نیروها تحت آموزش اولیه و راهپیمایی در روز و شب قرار گرفتند تا آمادگی لازم را داشته باشد درست فصل بهار بود اما بهار خوزستان گویی تابستان بود.

عملیات بیت المقدس در غرب رودخانه کارون و خرمشهر با هدف آزادسازی شهرهای خرمشهر، هویزه و خارج کردن شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد آغاز شد، درحالی که شب نخست عملیات، عراق تمام توانش را گذاشته و آماده دفاع بود ولی خط دژی که عراق به وجود آورده بود، شکسته شد.

رستمیان اظهار می کند: آتش دشمن آن قدر سنگین بود که نیروهای خودی مجبور به عقب نشینی شدند ولی نیروهایی از یگان های خودی از رودخانه کارون عبور کرده و جاده اهواز-خرمشهر را تصرف کردند و عراقی ها در محاصره قرار گرفتند.

نیروها با مقاومت توانستند در مقابل این تهاجم ایستادگی و عراقی ها را مجبور به عقب نشینی کنند؛ گرچه دشمن آمادگی لازم برای مقابله با این عملیات را در خود ایجاد کرده بود و هوشیاری لازم را نیز به دست آورده بود، ولی با این حال غافلگیر شد.

* خاطرات عجیب نوجوانان آن روزها وی بیان می کند: در آن دوران ما بچه های 14 یا 15 ساله زیادی داشتیم که در مقابل دشمنان تا دندان مسلح ایستادند برای من این موضوع خاطره و جز خاطرات عجیب بوده حتی تا پایان جنگ باز هم  بچه های14 ساله می دیدم که وارد میدان نبرد می شدند؛ در یک عملیاتی فکر کنم رزمنده کمتر از 15 سال بود وقتی به طرف منطقه عملیاتی رفتیم تا راه ورود به دشمن را ببندیم اسلحه گرفت به سمتم گرفت و گفت کجا می روی من گفتم من فلانی هست بگذار بروم گفت فکر کردی نمی شناسمت ولی اجازه نمی دهم قدرت و ابهت نوجوانان همواره در ذهنم مثال زدنی است.

در آن روزها خاطرات تلخ و شیرین زیادی برایم رقم خورد روزهای تلخی که خیلی از هم سنگران، بستگان و دوستان به شهادت می رسیدند و از جمع ما می رفتند و روزهای شیرینی که برای مان افتخار بود و در عملیات ها موفق بودیم.

* لحظات غیرقابل وصف آزادسازی خرمشهر  فرمانده سابق لشکر 25 کربلا می گوید: یکی از خوشحالی های ما  آزادسازی خرمشهر بود لحظه ای که خرمشهر آزاد شد ما در خرمشهر نبودیم اما کنارش بودیم وقتی در بیسیم ها به تمام نیروها اعلام کردند خوشحالی غیرقابل توصیف بود خیلی ها را می دیدم خاک را می بوسیدند.

  *کرونا؛ گلوله خاموش مرگ این روزها هم در جبهه کرونا گروه های جهادی به دل خطر رفتند، حتی برای تغسیل اموات اوایل کسی جلو نمی رفت همین نیروها و طلبه های جوانان وارد میدان شدند که درواقع گلوله مرگ خاموش بود ولی خطر کردند و مردم را تنها نگذاشتند.

*جوانان امروز همانند دیروز رستمیان خاطرنشان می کند: مقابل داعش در سوریه همین بچه های جوان بودند  شهدای خان طومان شاید 14 ساله نبود ولی جوان بودند، در مقابل داعش ایستادند و الان هم نسل 80 انقلاب ما پای کار هستند و در گروه های جهادی، کرونا، سیل، زلزله و آتش سوزی هم همین بچه ها حضور دارند.

کنار دست و پشت حاج قاسم سردار دل ها، همین نیروهای جوان بودند؛ جوانان امروز ما مانند دیروز هستند  شاید برخی جوانان را با حیوان ببینیم؛ اما جوانان مخلص و عاشق ولایت داریم الا ماشالله.

مسیر شهدا عاقبت بخیری است حرف آخر اینکه؛ مردم ما به ویژه جوانان همانگونه که پای آرمان های انقلاب ایستادند بدانند راه شهدا ادامه دارد و این مسیر عاقبت بخیری است؛ بدانیم شرایط امروز اقتصادی مختص کشور ما نیست و بدانیم دولت دارد خودش را  فدای ملت می کند،  مردم باید هوشیار باشند و آگاه به مسیر خود ادامه دهند.


کلید واژه ها: خرمشهر - آزاد شد - سوم خرداد - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - حماسه - آزاد - عملیات بیت المقدس - خرداد - دوران دفاع مقدس - خبرگزاری فارس - پیروزی - دندان - اشغال - حماسه حضور - بیت المقدس - فرماندهان - حماسه ملی - دفاع مقدس - حضور مردم - مقدس - رزمندگان - حضور - دفاع - مسلح - خبرگزاری - پاسداشت - نیروها - عملیات - فراموش - بی سیم

آخرین اخبار سرویس:
توییت مهم سخنگوی وزارت آموزش و پرورش درباره رتبه بندی معلمان

هشدار سردار فدوی نسبت به یارگیری دشمن در داخل کشور

استخدام لابی من و نگهبان در یک برج مسکونی در غرب تهران

نخستین زن سیاه پوست، قاضی دیوان عالی آمریکا شد

اجلاس خزر و فرصت های پیش روی دیپلماسی منطقه ای ایران

طالبان از «بیعت» تمامی علما با رهبر این گروه خبر می دهد

توجه نخبگان حوزه برای حل مشکلات حکومتی نیاز جامعه است

تاکید خطیب نماز جمعه بر راستگویی در مدیران ارشد

خطیب نماز جمعه تهران: عمران و آبادی کشور از اهداف کلیدی نظام اسلامی است

حقوق بشر آمریکا نشانگر مردودی کارنامه تمدن غرب است

انتقاد امام جمعه یاسوج از جشن ازدواج 2000 نفری/ با این کارها دنبال اثبات چه چیزی هستیم؟!

استخدام حسابدار با بیمه، بیمه تکمیلی در شرکت سورن بناساز نصف جهان در اصفهان

استخدام شرکت پیچ اشپیل ایران

استخدام شرکت مبتکر سلامت رازی

برگزاری همایش امام خمینی (ره) احیاگر وحدت اسلامی در قروه

کارشناس شبکه من و تو، از دیکتاتوری پهلوی می گوید

صاحب خانه ها با مستأجران در اخذ اجاره و رهن مراعات کنند

پادشاه اردن برادرش را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

نقوی حسینی: «طرح انتخابات لیستی از پایه مردمی نظام می کاهد»

امیر گل ها، نگاهی نو به زندگی امام علی (ع) منتشر شد

سازمان های حقوق بشری نسبت به تعدی استکبار جهانی در دنیا حساس باشند

امام جواد (ع) در مناجات کشف ظلم: ستم بر بندگان تو همه جا را گرفته به طوری که حق را محو کرده و فساد را رشد داده

تصاویر/ آیین گرامیداشت هفته ازدواج با حضور رییس جمهور

اعتراض عضو شورای شهر تهران به آسیبی که به مجسمه فردوسی زدند+عکس

جانشین فرمانده کل سپاه:ناتوانی دشمن در رزم او را به سمت تحریم کشانده است

دست و پا زدن غرب برای مذاکرات بدلیل ترس از گسترش دیپلماسی ایران با شرق است

نایب رییس مجلس شورای اسلامی به خراسان جنوبی سفر می کند

آمریکا سرخط تروریسم در جهان است/سوءاستفاده ابزاری و سیاسی آمریکا از «حقوق بشر»

فارس من| درخواست رسیدگی به پرونده مالباختگان یک شرکت خودرویی

غربی ها با جنگ نرم، هدف تخریب فرهنگ جامعه اسلامی را دنبال می کنند.

امام جمعه کاشان: سنت های غلط مانع از ازدواج شده است/ نباید به دنبال تعیین مهریه های سنگین بود

بسیج دانشجویی فردوس اردوی جهادی برگزار می کند

دشمن در تلاش است تا مردم را از آینده درخشان انقلاب اسلامی ناامید کند

تصاویر/ جلسه شورای نهادهای حوزوی و ستاد حوزوی آموزش و پرورش ایلام با حضور آیت الله اعرافی

پیام تبریک دکتر «علی رستمی» مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران به مناسبت روز «صنعت و معدن»

علت چه بود ؟ / حضور خاتمی، سیدحسن خمینی ، حسین کروبی و ... در منزل ابطحی

ابوترابی فرد: عدالت ورزی یک تکلیف الهی است و همه موظف به آن هستیم/ قوه قضاییه سند تحول دستگاه قضا را جدی بگیرد

با تغییر محل مذاکره با دشمن هم پیمان نمیشویم

دستورات ویژه رییس جمهور برای تسریع و تسهیل پرداخت وام ازدواج

توضیحات مخبر پیرامون تقویت گردشگری، آزادسازی سواحل و وعده ساخت یک میلیونی مسکن

پایان داوری آثار دومین جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) / 23 تیرماه، برگزاری اختتامیه جشنواره

431 طرح اقتصادی و صنعتی در قرچک در حال اجرا است

از پیگیری مصوبات سفر رییس جمهور تا لزوم نظارت بر امور مربوط به اجاره بها

431 طرح اقتصادی و صنعتی در قرچک در حال اجرا است

صباغیان: قوانین ناکارآمد مهمترین چالش کشور است

نخستین زن سیاه پوست، قاضی دیوان عالی آمریکا شد

زاکانی: تهران را با 75 هزار میلیارد تومان بدهی تحویل گرفتیم / دو بزرگراه در پایتخت احداث خواهد شد

«انقلاب» مقابل «عقلانیت» نیست

از پیگیری مصوبات سفر رییس جمهور تا لزوم نظارت بر امور مربوط به اجاره بها

«سلطان کلاهبرداری بانکی» ایران کیست؟

راستگویی مدیران ارشد در نظام اسلامی مهم ترین اصل ساخت یک نظام سیاسی است

امکانات تفریحی دولت در اختیار زوج های جوان قرار گیرد

یک زن سیاهپوست قاضی دیوان عالی آمریکا شد

ابوترابی فرد: مسئولان احترام لازم را برای مردم قائل نیستند / مدیران باید با ادب برخورد کنند

خبر بی سابقه دادستان تهران از زندان رجایی شهر

امکان درخواست تجدید نظر در رای دیوان عدالت به صورت آنلاین

دولت به عنوان کارگزار نظام اسلامی خود را موظف به حمایت از امر ازدواج می داند

حمایت از 3 هزار خانواده زندانی تا صلح و سازش در 65 پرونده قصاص

تصاویر/ سفر آیت الله اعرافی به استان ایلام

تصویری از حضور علی ضیا در تولد لاکچری خواهر زاده اش

ضرورت برخورد مدعی العموم با برهم زنندگان امنیت روانی در فضای مجازی

تا 6 ماه آینده ریشه معتادان متجاهر از سطح شهر کنده می شود!

استخدام مهندس طراح سازه (ساختمان) در یک شرکت مهندسین مشاور معتبر در تهران

خطیب جمعه تهران: منطقه از مدار اداره آمریکا خارج شده است

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق پایه، بیمه و پورسانت در خراسان رضوی

دستورات ویژه رییس جمهور برای تسهیل ازدواج/ دولت خود را موظف به حمایت از امر ازدواج می داند

موج جدید تورم در حوزه کالا های اساسی در راه است/ واردات نهاده های دامی به شرکتی سپرده شده که منابع مالی ندارد

امیر پوردستان: وضعیت آمریکا و اروپا بدتر از ایران است

حل بخشی از مشکلات اهالی هنر با پیگیری شخص رییس جمهور

7 چالش مهم ازدواج در بیانات رهبر انقلاب / وظیفه مهم صداوسیما در ترویج ازدواج آسان

ابوترابی فرد: مسئولان احترام لازم را برای مردم قائل نیستند / مدیران باید با ادب با مردم برخورد کنند

مدیرعامل سیمیدکو روز صنعت و معدن را تبریک گفت

پیام تبریک دکتر «علی رستمی» مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران به مناسبت روز «صنعت و معدن»

خطیب نماز جمعه تهران: عمران و آبادی کشور از اهداف کلیدی نظام اسلامی است

فیلم | برشی از آیین تکریم و معارفه سرپرست موسسه جهانی ولایت

معلمان حتما بخوانند | خبر خوش در خصوص رتبه بندی معلمان

«کنکور 1401» در جیرفت

ساده زیستی حضرت زهرا(ع) بهترین الگو برای بانوان است

فاطمه اسکندری «کنکور 1401» در جیرفت

بازگرداندن 23 هزار میلیارد تومان از امکانات شهرداری تهران طی 10 ماه اخیر/ بستن گلوگاه های فساد

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشخص شد

بسیج دانشگاه جامع امام حسین(ع): با توهین کنندگان به ساحت رزمندگان اسلام برخورد قاطعانه شود

سید حسن خمینی : «انقلاب» مقابل «عقلانیت» نیست

فرمانده نیروی دریایی ارتش از مرکز آموزش درجه داری رشت و منجیل بازدید کرد.

منطقه خاورمیانه در مدار اراده ملت های مسلمان قرار گرفته است

آیین نامه رتبه بندی معلمان در مسیر ابلاغ

تصمیم دولت در مورد افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

زیارت رییس سازمان سینمایی از مزار سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی

آیت الله وحید خراسانی: امور زائرین عتبات تسهیل شود

ضرورت توسعه زیرساخت های گردشگری اردبیل برای رویداد بین المللی 2023

گرامیداشت شهید امید چای پز در املش

آیت الله وحید خراسانی: امور زائرین عتبات تسهیل شود

بازگشایی سفارتخانه های ایران و عربستان می تواند مسیر مذاکرات را همواره تر کند

تقدیر زائران از برنامه های فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در حج 1401

مشاور فرمانده ارتش: وضعیت آمریکا و اروپا بدتر از ایران است

کاهش هزینه ها با اجرای قانون جامع انتخابات

امضا های طلایی؛ یکی از دلایل بروز فساد مالی و اداری

برقراری رابطه عاطفی با روبات!

خاورمیانه از مدار اراده آمریکا خارج شده است

زاکانی: 12 هزار هکتار از مساحت تهران ناایمن است / دو بزرگراه در پایتخت احداث خواهد شد

روایتی از دستان خالی تا دشمن تا بن دندان مسلح

روایتی از دستان خالی تا دشمن تا بن دندان مسلح