مطالب مرتبط:
امضای تفاهم نامه وزارت میراث فرهنگی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
امضای تفاهم نامه مشترک وزارت میراث فرهنگی با بنیاد مسکن
اختصاص 160 میلیارد تومان به احیای بافت فرهنگی روستاها | تفاهم نامه مشترک وزارت میراث و بنیاد مسکن
انعقاد تفاهم نامه همکاری بین منطقه آزاد قشم و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هرمزگان
امضا تفاهم نامه بین وزارت میراث و بنیاد مسکن باهدف حفظ الگو های ارزشمند معماری بومی در روستا ها
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 خرداد 1401 ساعت 02:222022-05-23سياسي

امضای تفاهم نامه وزارت میراث فرهنگی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی


تفاهم نامه همکاری مشترک فی مابین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به منظور حفظ الگوهای ارزشمند معماری بومی و احیای واحدهای مسکونی واجد ارزش معماری بویژه در روستاهای دارای بافت با ارزش به امضا رسید.

- " تفاهم نامه همکاری مشترک فی مابین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به منظور حفظ الگوهای ارزشمند معماری بومی و احیای واحدهای مسکونی واجد ارزش معماری بویژه در روستاهای دارای بافت با ارزش به امضا رسید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، آیین امضای تفاهم نامه همکاری فی مابین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با حضور سید عزت الله ضرغامی (وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی)، علی دارابی (قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی) و اکبر نیکزاد (رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی) در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد.

در آغاز این مراسم، سید هادی احمدی رویینی (مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی)، روستاها را زیستگاه مهم آثار ملموس و ناملموس ایران عنوان کرد و افزود: بسیاری از داشته های فرهنگی ما در طول قرن گذشته به خصوص در شهرها به دلیل بی توجهی از بین رفته و خوشبختانه در روستاها هنوز بسیاری از آن ها قابل ارزش گذاری و حفاظت هستند.

او با اشاره به هدف گذاری ها و سیاست گذاری حاکمیت در دو حوزه معماری و شهرسازی و میراث ناملوس بیان کرد: بسیاری از روستاها به معنای واقعی کلمه هم به لحاظ تاریخی و هم به لحاظ شفافیت و زلالی فرهنگی دست نخورده باقی مانده اند.

احمدی رویینی تنوع و ویژگی های منحصربفرد معماری روستاهای کشور را جزو ویژگی های اصلی ایرانی اسلامی عنوان کرد که تداوم دارند.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی، بنیاد مسکن را خط مقدم تمام اقدامات حاکمیت در روستا و از یادگارهای امام راحل دانست و ادامه داد: این بنیاد توانسته مدیریتی خوبی را در روستاها انجام دهد و بدون کمک بنیاد مسکن ما قادر به انجام وظایفمان نیستیم.

او همچنین به همکاری های مهم با بنیاد مسکن در برنامه ششم توسعه اشاره کرد و افزود: 300 روستای دارای بافت با ارزش و هدف گردشگری شناسایی شد که بنیاد مسکن تمامی نظرات و مشورت های ما را اعمال کرده است.

او ابراز امیدواری کرد که با آغاز برنامه هفتم و امضای این تفاهمنامه همکاری طلایی در تمام حوزه ها انجام شود و نتیجه پنج سال آینده رضایت بخش باشد.

امضای تفاهم نامه فرصت مغتنمی برای مرمت و احیای آثار تاریخی در روستاهاست اکبر نیکزاد (رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی) در ادامه این مراسم گفت: امیدواریم این تفاهم نامه برای مردم و به ویژه روستاییان خیر و برکت داشته باشد.

در تنظیم تفاهم نامه همکاران ما در بنیاد مسکن و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زحمات زیادی کشیدند.

او افزود: در بحث میراث فرهنگی مهندس ضرغامی و همکارانش صاحب نظر هستند، با سوابق وزیر میراث فرهنگی آشنا هستم، او در هر جا که بوده باعث خیر و برکت بوده است و برنامه ریزی که طی این مدت در وزارت میراث فرهنگی انجام داده، مبین حرکت خوب در حوزه میراث فرهنگی است.

نیکزاد تصریح کرد: روستاها قطب اقتصاد کشور هستند و توجه مسئولان بر رونق آن هاست.

خوشبختانه گردشگری و سفر در سبد خانوار جایگاه پیدا کرده و همه آن را ضروری می دانند.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه روستاها در بحث گردشگری جایگاه خود را دارد، تصریح کرد: روستاهای هدف گردشگری و تاریخی جایگاه ویژه تری دارند.

امضای این تفاهم نامه فرصت مغتنمی برای مرمت و احیای آثار تاریخی در روستاها و روستاهای گردشگری است تا مردم علاوه بر گردش در این روستاها بتوانند بناهای تاریخی را ببینند.

او افزود: مرمت بناهای تاریخی در روستاها بر روی گردشگری تاثیر دارد، طی سال های گذشته کارهای زیادی در این زمینه انجام شده که در سنوات بعدی باعث رونق روستاها شده است.

نیکزاد ادامه داد: مطالعات خوبی توسط ادارات کل میراث فرهنگی استان ها و بنیاد مسکن در زمینه احیا و مرمت بناهای تاریخی در روستاها انجام شده است.

او اضافه کرد: بنیاد مسکن به عنوان یادگار حضرت امام (ره) امروز در تمام نقاط کشور شعب و بانک ماشین آلات دارد.

امضای این تفاهم نامه کار ارزشمندی است و موجب هم افزایی بیشتر میان وزارت میراث فرهنگی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی می َشود.

نیکزاد گفت: همکاران ما در وزارت میراث فرهنگی نظرات خوبی دارند.

برای حوزه میراث فرهنگی اعتبارات ویژه داریم به طوری که 160 میلیارد تومان برای احیا و مرمت بافت های ارزشمند تاریخی در روستاها اختصاص دادیم، مشاوران خوبی در وزارت میراث فرهنگی داریم و می توانیم از نظرات آن ها استفاده کنیم.

او ادامه داد: از وزارت میراث فرهنگی تقاضا دارم هر چند ماه یک بار نشستی با بنیاد انقلاب اسلامی برای اجرای هر چند ماه یک بار نشستی با بنیاد انقلاب اسلامی برای اجرای مفاد این تفاهم نامه برگزار کند تا مردم احیای بافت های تاریخی را شاهد باشند.

بنیاد مسکن می تواند حافظ میراث فرهنگی در روستاها باشد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر اهمیت آموزش و توانمندسازی روستاییان تاکید کرد و گفت: روستاییان، یگان حفاظت ما هستند.

بخش غیرتخصصی مرمت که مربوط به حفاظت و جلوگیری از فرسایش است، می تواند توسط روستاییان انجام شود.

با برخی اقدامات ساده می توان از فرسایش آثار تاریخی جلوگیری کرد سیدعزت الله ضرغامی نیز گفت: روستا در ارتباط با سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دارای جایگاه ویژه ای است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: ارزش های تمدنی ما در حوزه روستا شکل گرفته و مردم روستا صاحب بخش عظیمی از میراث فرهنگی ما هستند.

همچنین در رونق گردشگری و اکوتوریسم نقش مهمی دارند.

ضرغامی به نقش روستا در خاستگاه صنایع دستی اشاره کرد و گفت: قلب تولید و فعالیت های صنایع دستی در حوزه روستایی است که عمدتا به دست بانوان انجام می شود.

صنایع دستی جلوه بارزی از اقتصاد مقاومتی است که فارغ از تحریم و برخی محدودیت های سیاسی و اقتصادی به صورت خودکفا در روستاها انجام می شود.

او با اشاره به نقش محوری روستاها و تاکید بر توانمندسازی آن ها، ادامه داد: از شروع انقلاب کارهای زیادی در زمینه توسعه روستاها انجام شده است.

به خصوص در یکی دو سال ابتدای انقلاب به اندازه کل حکومت های قبل در زمینه جاده سازی، برق ، آب، گاز، آموزش روستا اقدامات مهمی انجام شده است.

اما توانمندسازی روستاییان جزو خلاهای مهمی است که موجب مهاجرت معکوس و بهم خوردن توازن جمعیتی شده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی روستاییان را متولی میراث فرهنگی دانست و افزود: روستاییان باید مراقبت و محافظت کنند.

یگان حفاظت ما در روستاها خود روستاییان هستند.

با برخی اقدامات ساده می توان از فرسایش آثار تاریخی جلوگیری کرد.

بخش های غیرتخصصی مرمت می تواند به روستاییان واگذار شود او مرمت را دارای سطوح مختلف عنوان کرد و گفت: بخشی از مرمت تخصصی است و به شخص حرفه ای نیاز دارد، اما بخشی از آن ساده تر و غیرتخصصی است.

اینها باید دسته بندی و ساده سازی شوند.

با ارائه آموزش های لازم مربوط به حفاظت و جلوگیری از فرسایش به روستاییان، زمینه مشارکت آحاد نیروهایی که می خواهند در این زمینه همکاری کنند فراهم می شود.

بازسازی، بهینه سازی، مرمت، راه دسترسی و محوطه سازی و کف سازی مناسب و سنگی، ساخت سرویس خدماتی و بهداشتی در روستاها از جمله مواردی بود که مهندس ضرغامی به آن ها اشاره کرد و بنیاد مسکن را دارای ظرفیت و توانایی بالا در انجام این ماموریت ها دانست که به دلیل حضور جدی در روستاها توانمندی بالایی دارد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه روستاها نقش مهمی در برجسته سازی میراث فرهنگی و جذب گردشگر دارند، تصریح کرد: با تغییر شکل و ظاهر روستاها، بخش عمده ای از گردشگری می تواند در روستاها شکل بگیرد.

تفاهم نامه همکاری مشترک فی مابین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به منظور حفظ الگوهای ارزشمند معماری بومی و احیای واحدهای مسکونی واجد ارزش معماری بویژه در روستاهای دارای بافت با ارزش، هدف گردشگری و شاخص با هدف توسعه پایدار روستایی در ارتباط با احیا و تداوم معماری ایرانی- اسلامی، توسعه گردشگری روستایی و استفاده از ظرفیت های دو دستگاه در اجرای طرح توسعه پایدار منظومه های روستایی به امضا رسید.

موضوع تفاهم نامه شامل همکاری در زمینه مرمت و احیای بناهای دارای ارزش تاریخی و معماری بومی، همکاری دو دستگاه برای توسعه گردشگری و صنایع دستی روستایی، ارتقای سطح هماهنگی های درون و برون سازمانی موثر بر توسعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حوزه های روستایی منتخب طرح منظومه ها در راستای هم افزایی فرابخشی، صیانت از معماری بومی در ساخت و سازهای روستایی، تهیه چهارچوب طرح های ویژه حفاظت و احیای بافت های تاریخی فرهنگی (از جمله تعیین حریم ها) با رویکرد صیانت از بافت های ارزشمند تاریخی فرهنگی و ارتقای کیفت زندگی ساکنان روستاها در چهارچوب قوانین و مقررات است.

صیانت از معماری بومی و تداوم بخشی به شیوه های ساخت و ساز روستایی، صیانت از معماری بومی و تداوم بخشی به شیوه ‎های ساخت و ساز متناسب با زیست بوم محلی و هویت معماری و بصری از طریق احیای دانش سنتی معماری در روستاها، فراهم کردن زمینه حمایت های فنی و مالی برای مرمت و احیای بناهای واجد ارزش معماری بومی، تنوع بخشی و شبکه سازی نظام فعالیت در منظومه های روستایی منتخب، مبتنی بر طرح های اثربخش و محرک توسعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، توانمندسازی و ظرفیت سازی جامعه محلی (روستاییان) برای نقش پذیری در فرآیند توسعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در منظومه های روستایی و روستاهای منتخب و ایجاد زمینه های انتقال تجارب ساخت مسکن با الگوهای معماری بومی و مصالح بوم آورد به نسل های آینده از اهداف تفاهم نامه همکاری مشترک فی مابین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی - بنیاد مسکن انقلاب - گردشگری و صنایع دستی - میراث فرهنگی - وزارت میراث فرهنگی - انقلاب اسلامی - تفاهم نامه همکاری - بنیاد مسکن - تفاهم نامه - صنایع دستی - فرهنگی - امضای تفاهم نامه - میراث - انقلاب - گردشگری - واحدهای مسکونی - بنیاد - معماری - اسلامی - ارزش - همکاری مشترک - امضای تفاهم نامه همکاری - معماری بومی - صنایع - تفاهم - مسکن - وزارت - همکاری - سید عزت الله ضرغامی - روستاهای

آخرین اخبار سرویس:
تخت روانچی: کشور ها برای کاهش سوانح رانندگی به هم کمک کنند

هشدار تند علی مطهری به مجلس

قانون جذاب چیست | تکنیک 5 در 55 چگونه است

اعلام آماده باش سراسری هلال احمر در هرمزگان

چالش های صلاحیت

یورش معترضان لیبیایی به مقر مجلس نمایندگان در طبرق+ فیلم

اولین تصاویر از زلزله هرمزگان

استخدام 9 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در بندر عباس

روایت سخت کوشی یک زوج طلبه | جهاد خدمت در مناطق محروم؛ سخت اما شیرین

امام جمعه کرج عاملان گرانی مسکن را معرفی کرد

بانویی از نسل آفتاب

نقاشی جدید حسن روح الامین رونمایی شد

پیام ویژه رییسی برای «مهاجر سرزمین آفتاب»

در انقلاب آموختیم!

جنگ ما با آمریکا تا ابد ادامه دارد

شاید ادامه مذاکرات در سطح وزیر خارجه انجام شود

فیلم|حماسه دهه نودی های کهگیلویه ای در اجرای سرود سلام فرمانده

چرا دولت با افزایش حقوق همه بازنشستگان مخالف است؟

یک فعال سیاسی به سخنان علم الهدی درباره نماز شب خواندن علی باقری واکنش نشان داد

کنایه سنگین عضو دولت خاتمی به رییسی؛ اداعای ضدفساد دارید

استخدام حسابدار ارشد در شرکت پویش گستر عدالت سامان در تهران

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 11 تیر 1401

دعوت دبیر کل سازمان جهانی گردشگری از شهردار تهران برای حضور در اجلاس بین المللی شهرداران در اسپانیا

استخدام منشی با بیمه در الست گروپ در تهران

استخدام مشاور امور مهاجرتی در شرکت افق بین الملل یاسمین در تهران

امیرعبداللهیان: باقری در هماهنگی کامل با من به مذاکرات ادامه می دهد / اخذ تضمین پایدار نتیجه مذاکرات را ثمربخش می کند

از اول گفتم در بحث برجام، مسئله قطر تله آمریکایی است/ در راس تیم مقتدر ایرانی، یک جوان متدین نماز شب خوان است

رایزنی های هیات قضایی ایران در «سن پترزبورگ»

قانون پایانه های فروشگاهی در راستای ایجاد شفافیت است

صحبت های ظریف وایرال شد

رتبه بندی معلمان و وعده جدید وزارت آموزش و پرورش

استخدام منشی با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت رایا پارس مرآت در تهران

رییس جمهور درگذشت مادر تنها شهید ژاپنی دفاع مقدس را تسلیت گفت

میهن 9845

قدس خراسان 9845

مسجد تراز اسلامی| امام جماعتی که پشت موتورگازی سوار می شد، اما ساواک را کلافه کرد

بازدید میدانی از منطقه عشایری کمهر سپیدان استان فارس‎‎

پنجمین گردهمایی مجمع جلسات قرآنی استان تهران

دشمن در حال ترویج مفاهیم روشنفکری همچون دوست اجتماعی است

سلبریتی یک شخص نیست یک رسانه است/ سلبریتی ها چگونه مدیریت می شوند؟

کلمات قادر به ستودن صبر جمیل بانوان مومن نیست

ترتیل صفحه 470 قرآن/ مرد فرعونی که پیرو موسی بود+فیلم، متن و مفاهیم

کتاب شهید علی عرب منتشر می شود

طرح «صیانت» تا دو هفته دیگر در دستور کار مجلس

اظهارات عجیب علم الهدی درباره تیم مذاکره کننده ایران: نماز شب می خوانند، تسلیم آمریکا نمی شوند

استخدام حسابدار انبار با بیمه در شرکت تولیدات کاغذی پاکان در تهران

سرمایه گذاری در بخش زیر ساختی از نیازهای اساسی شهر تهران است

امیرعبداللهیان: باقری در هماهنگی کامل با اینجانب به مذاکرات ادامه می دهد / اخذ تضمین پایدار نتیجه مذاکرات را ثمر بخش می کند

علم الهدی: از اول گفتم در بحث برجام، مسئله قطر یک تله آمریکایی ست / یک حکومت وابسته آمریکایی به عنوان دلال مجانی آمد وسط / محل مذاکرات را از وین به قطر منتقل کردند تا ما از مذاکرات عقب نشینی کنیم / در راس تیم قهرمان مقتدر ایرانی، یک جوان متدین نمازشب خوان است

اعلمی: بانک های خصوصی از بی عرضگی بانک مرکزی سوءاستفاده می کنند

برنامه درسی رشته «معارف اسلامی و روابط بین الملل» به تصویب رسید / حدادعادل: از تجربیات دانشگاه امام صادق به عنوان الگو می توان استفاده کرد

استخدام شرکت سپهر خوشرنگ

«پیگیریم ، قالیباف قول دو هفته آینده داد / صدای پای بازگشت «صیانت» به صحن

امیدآفرینی مهمترین مصداق جهاد تبیین است/ خواص در بیان پیشرفت ها لکنت زبان نداشته باشند

به اسم دورزدن تحریم ها هزینه سنگینی به مردم تحمیل شد

هشدار مشاور فرمانده کل سپاه درباره «نفوذی های» جدید

رییس جمهور درگذشت مادر تنها شهید ژاپنی دفاع مقدس را تسلیت گفت

ترامپ از بایدن جلو زد؛ آمریکا پشیمان است؟!

مراسم روز ازدواج در معراج شهدا

طعنه سخنگوی دولت اصلاحات به دولت رییسی

میزهای محاکمه ای به زودی برای سران دشمنان ایران ترتیب خواهیم داد

از 16 جنگ دنیا عکس و مستند دارم / خاطرات عکاس نامدار ایرانی که با «بن لادن» زندگی کرد

تصاویر | ازدواج 50 زوج جوان کرمانی در جوار مرقد شهید سلیمانی

رییس جمهور درگذشت مادر تنها شهید ژاپنی دفاع مقدس را تسلیت گفت

بی احترامی مجری آذربایجانی به خواننده پاپ ایرانی + ویدئو

فرماندار اصفهان: هرگونه ساخت وساز باید بر اساس قانون و اخذ مجوزات لازم باشد

سروده میلاد عرفانپور در وصف مادر شهید ژاپنی/ در جستجوی آفتاب بی غروب ما

غوغای مردم یاسوج در استقبال از یک سرود +فیلم

فیلم| استقبال باشکوه یاسوجی ها از سرود «سلام فرمانده»

حمله تند پولاد کیمیایی به گوگوش: تو هسته خانواده ما را پاشاندی!

حسن خمینی: هیچ موضوعی به اهمیت حل مسائل اقتصادی نیست

ببینید| اعتراف شهردار تهران: مردم برای خرید خانه باید حقوق 66 سال را کنار بگذارند

امضای 7 پادشاه قاجار را ببینید / ناصرالدین شاه ، متفاوت مثل همیشه + عکس

حمله تند پولاد کیمیایی به گوگوش: تو هسته خانواده ما را پاشاندی!

فال تاروت کبیر | فال تاروت 11 تیر

بازداشت گسترده کارمندان یک اداره در رباط کریم

فرماندار اصفهان: هرگونه ساخت و ساز باید براساس قانون و اخذ مجوزات لازم باشد

زینب حمزه لویی گردهمایی زوج های معراج شهدا

دبیرکل جنبش جهاد اسلامی: ملت فلسطین هرگز از حقوق خود در برابر وعده های توخالی چشم پوشی نخواهد کرد

دولت به خدمتگزاری در مکتب امام خمینی (ره) افتخار می کند/ نهضت امام بدون لکنت با جریان غرب زدگی و تحجر مرزبندی دارد

استخدام شرکت آمل کربوراندم

پیش فروش شیائومی 12 لایت شروع شد

پیام تسلیت نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری به خانواده دهقان فداکار لرستانی

پورمحمدی: شاید در انتخابات بعدی ظلم و جفای دیگری شود

قالیباف: مادر فداکار شهید بابایی تجلی عشق و دلدادگی به خدا بود

جزییات مراسم وداع و تشییع پیکر مادر شهید ژاپنی دفاع مقدس اعلام شد

نماینده مجلس: 3 میلیون کودک در ایام کرونا از تحصیل بازماندند/ طرح صیانت در دستور کار مجلس قرار می گیرد

اجرای سلام فرمانده در دهدشت با حضور ابوذر روحی

تشییع پیکر سردارحاج محمد مهدی گرگیج بزرگ طایفه گرگیج در زاهدان

قیمت مرغ افزایش می یابد

ازدواج آناشید حسینی و دندانپزشکش علنی شد | همسر ثروتمند آناشید حسینی کیست؟

استخدام شرکت شیرین پلو ایرانیان

خبر مهم و نگران کننده یک نماینده مجلس درباره طرح صیانت از فضای مجازی

ببینید | اجرای 10 هزار نفری « سلام فرمانده » به زبان لری بویراحمدی

انتقال یک دستگاه ترانس 200 کیلو ولت برای رفاه کوهنوردان در تفتان

برگزاری آزمون سراسری سال 1401 در در 15 کشور خارجی

ببینید: قیچی باقری کنی در مذاکرات به سنگ خورد!

مدارا و نرمش با همسر فقط تا این حد کافی است + عکس

امیدآفرینی مهمترین مصداق جهاد تبیین است/ رسانه ها نیمه پُر لیوان را ببینند

امام جمعه اصفهان: دو دختر و دو پسر؛ یعنی چهار فرزند بهترین شکل از فرزندآوری است؛ هم خاله دارند، هم عمو، هم عمه و هم دایی

امضای تفاهم نامه وزارت میراث فرهنگی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

امضای تفاهم نامه وزارت میراث فرهنگی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی