موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - تامين اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - باشگاه پرسپوليس - اميد نورافكن - عليرضا عصار - سازمان تامين اجتماعي - نقل و انتقالات - ناهار خوري - موتورسيكلت فرسوده - جونينيو پرنامبوكانو - فرازميني ها - تفريح مردم - ريو دو ژانيرو - شكرخدا گودرزي - اموال و دارايي مديران و مسئولان - تلويزيون هاي شهري - بيماري كودكان - تماشاخانه استاندارد - اصول كافي - طرح جامع پدافند غيرعامل

مطالب مرتبط:
همه ظرفیت های حوزه های علمیه برای کمک به دستگاه قانونگذاری به میدان بیاید
رفیعی آتانی: همه ظرفیت های حوزه های علمیه برای کمک به قوه مقننه به میدان بیاید
انتصاب مشاور فراکسیون مناطق آزاد در مجلس شورای اسلامی
بازدید رییس مجلس شورای اسلامی از غرفه فولاد مبارکه در نمایشگاه جانبی نخستین رویداد بین المللی خصوصی سازی اقتصاد ایران
حضور وزیر کشور در کمیسیون امنیت ملی مجلس
-65 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 خرداد 1401 ساعت 16:372022-05-23سياسي

باید همه ظرفیت های حوزه های علمیه برای کمک به دستگاه قانونگذاری به میدان بیاید/ تاکید بر حضور حداکثری در مجلس شورای اسلامی


عطاء الله رفیعی آتانی، حضور حداکثری نمایندگان مرکز در کمیسیون های تخصصی، تولید و تدوین خروجی های پژوهشی مفید و هدفمند، توجه جدی به بررسی طرح ها و لوایح، - تهیه پیش نویس های قانونی، انجام پژوهش های نظارتی و بنیادین را از راهبردهای اصلی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ذکر کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری موج، رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در جمع روسای شورای گروه های علمی مرکز بیان داشت: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برای پیشتیانبی فقهی و دینی از تصمیمات مجلس شورای اسلامی باید حضور حداکثری، مفید، کیفی و تاثیرگذار در مجلس شورای اسلامی داشته باشد.

وی انجام خروجی های پژوهش های کوتاه، کم حجم ولی مفید در راستای کار مجلس شورای اسلامی را از رسالت های مرکز تقحیقات اسلامی ذکر کرد و گفت: گروه های علمی باید هر اندازه که می توانند نسبت به تهیه توصیه های سیاستی روشن برای پیوست طرح ها و لوایح و کمک فکری به نمایندگان محترم مجلس اقدام نمایند.

دکتر رفیعی آتانی یادآورشد: باید حرف منطقی و علمی خود را به خوبی به جامعه هدف منتقل کنیم و این کار می تواند حتی جهت دهنده پژوهش های حوزوی نیز باشد.

وی، استفاده از ظرفیت پایان نامه و مقالات حوزوی در راستای کار مجلس شورای اسلامی را نیز خواستار شد و گفت: باید ظرفیت های حوزه های علمیه را برای کمک به دستگاه قانونگذاری کشور به صحنه بیاوریم، یکی از بهترین راهها این است که با حوزه گفت وگو کنیم تا تهیه توصیه های سیاستی جزء ملحقات ضروری پایان نامه های حوزوی قلمداد شود.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس همچنین وجه تمایز کار مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با سایر مراکز تحقیقاتی را چنین بیان کرد: تمایز کار ما با همه مراکز تحقیقاتی این است که در کنار مختصر نویسی، توصیه های سیاستی روشن و کاربردی برای مجلس داشته باشیم.

این تجربه می تواند نسل جدیدی از مراکز پژوهشی را به هدف انجام پژوهش های سیاستی، حکمرانی و کاربردی به وجود آورد.

دکتر رفیعی آتانی خاطرنشان کرد: موضوع اصلی کار ما باید طرح ها و لوایحی باشد که با آن درگیر هستیم، طرح ها و لوایح اصلی ترین جایی است که ما می توانیم حرف حوزه علمیه را در آنجا به کرسی بنشانیم.

وی ادامه داد: یکی از امتیازهای مرکز تحقیقات اسلامی مجلس این است که می تواند پیش نویس قانونی پیرامون خلاء های تقنینی داشته باشد یعنی در حقیقت می تواند از طریق پیش نویس های قانونی به مجلس برای تدوین قانون، پیشنهاد دهیم.

وی، نظارت علمی را یکی دیگر از کارکردهای مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برای کمک به قوه مقننه دانست و گفت: ما قانون خوب کم نداریم به خصوص از منظر مبانی دینی، نظارت معنادار تر می شود، نظارت، ابزار رسمی مجلس است و این حد یقف ندارد، ما می توانیم ورود جدی داشته باشیم، ولی این نیاز به دانش دارد و ما بازوی مشورت علمی مجلس هستیم.

وی انجام پژوهش های بنیادی را امری مهم برای سیاستگذاری و قانونگذاری ذکر کرد و گفت: گاهی پژوهش روی یک موضوع می تواند دهها مساله را حل کند، باید کاری کنیم که کیفیت این نوع مطالعات ارتقا پیدا کند، بنابراین هر اندازه این مرکز ارتقا پیدا کند به اداره کشور بیشتر کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: هدف اصلی ما باید حضور حداکثری دین در قانونگذاری باشد و تنها با مغایرت و عدم مغایرت قانع نشویم، درست است که فقه وزن بالایی دارد ولی مطالعات و تحقیقات خود از سایر دانش های اسلامی غافل نیستیم.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خطاب به مدیران گروه های علمی گفت: افق ما باید یک مرکز تحقیقات اسلامی قوی و تاثیرگذار در عرصه قانونگذاری باشد و تحقق این مهم به تلاش های همه ما بستگی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین سید حسن میزمعزی رییس شورای علمی گروه اقتصاد مرکز تحقیقات اسلامی مجلس نیز طی سخنانی گفت: باید اولویت های کاری مشخص باشد و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برای اینکه بتواند از ظرفیت حداکثری حوزه های علمیه استفاده کند باید بیشتر تقویت شود.

همچنین، تلاش در راستای مساعدت و کمک به مجلس شورای اسلامی در جهت قانون گذاری مبتنی و منطبق با مبانی اسلامی، ارتقاء سطح علمی مرکز تحقیقات اسلامی و توجه به تمامی حوزه های علوم انسانی اسلامی با اولویت فقه در امور علمی و پژوهشی از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود.

بررسی تخصصی و اسلامی طرح ها و لوایح و تهیه به موقع گزارشات، انجام پژوهش ها و تهیه گزارشات نظارتی نسبت به اجرای قوانین موجود، انجام پژوهش های بنیادین منتهی به قانون، فارغ از اعلام نیازها و یا طرح ها و لوایح جاری مجلس شورای اسلامی، تهیه پیش نویس طرح در عرصه های مختلف متناسب با نیازهای کشور از طریق هماهنگی و تعامل با نمایندگان و کمیسیون های مجلس شورای اسلامی؛ تهیه گزارشات راهبردی با مبادی علمی مرتبط و متقن، خروجی های کم حجم و مؤثر همراه با توصیه های سیاستی روشن با استفاده از پژوهش های موجود مراکز، مؤسسات و نهادهای علمی با اولویت پایان نامه ها و رساله های علمی سطح 3 و 4 حوزوی از دیگر مباحثی بود که در این نشست مورد توجه قرار گرفت.

حضور حداکثری در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی و تعامل سازنده و مؤثر با نمایندگان مجلس جهت پیشبرد امور علمی مرکز، ارتباط و تعامل حداکثری با نهادهای علمی و پژوهشی حوزوی با اولویت فعال سازی و هدایت ظرفیت های علمی و انسانی حوزه های علمیه در راستای تأمین نیازهای پژوهشی مرکز تحقیقات اسلامی، تلاش در جهت ارتقاء سطح سازمانی مرکز تحقیقات اسلامی، حرکت به سمت مرکزی ساختارمند، مستقل، قوی، رسمیت یافته، دارای توان تأثیرگذاری در فرایند قانون گذاری به عنوان چشم انداز مرکز تحقیقات اسلامی در بلند مدت نیز از مباحثی بود که در این نشست اساتید بر آن توافق کردند.

ججج اسلام آقایان؛ استاد حمید پارسانیا رییس شورای علمی و سرپرست گروه فرهنگی و اجتماعی، دکتر نجف لک زایی رییس شورای علمی و سرپرست گروه مطالعات بنیادین حکمرانی، استاد سید حسین میرمعزی رییس شورای علمی و سرپرست گروه اقتصاد، دکتر سید سجاد ایزدهی رییس شورای علمی و سرپرست مطالعات سیاسی، دکتر ولی الله نقی پورفر رییس شورای علمی و سرپرست گروه مطالعات مدیریتی و دکتر بهروز مینایی رییس شورای علمی و سرپرست گروه مطالعات تولیدی و زیربنایی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در جلسه حضور داشتند.


کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - مرکز تحقیقات اسلامی - اسلامی - شورای اسلامی - مرکز تحقیقات - حضور حداکثری - مجلس - شورای - حداکثری - تحقیقات - پژوهش - حوزه های علمیه - مفید - حضور - علمی - قانونگذاری - نمایندگان - تاثیرگذار - گروه - خبرگزاری - تصمیمات - کمیسیون - دستگاه - پژوهشی - نظارتی - طرح ها - رفیعی - تولید - گزارش - میدان

آخرین اخبار سرویس:
شمخانی در دیدار با بورل: به دنبال توافقی قوی، قابل اتکاء و پایدار هستیم

بدنبال توافقی قوی، قابل اتکاء و پایدار هستیم

13 سال مقابله با مخوف ترین سازمان های جاسوسی دنیا

کاخ سفید: همچنان به بازگشت به برجام معتقدیم

درخواست کانون بازنشستگان | مصوبه «افزایش حقوق بازنشستگان» قبل از پایان تیر اصلاح شود

فرمانده کل سپاه: مجاهدت بی انتها، نیاز یک نظام اطلاعاتی حرفه ای و مقتدر است

تبریک آملی لاریجانی برای هفته قوه قضاییه

ترویج و توسعه نماز نیازمند شبکه سازی فعالان فرهنگی است

شورای شهر اصفهان رتبه نخست شفافیت آرا در کشور

دشمن با همه توان به جنگ اقتصادی با ایران آمده است

کاهش تند و تیز برق مورد نیاز ماینرها

دادستان کل: واردات کالاهای مشابه داخلی خیانت است

رییس کل دادگستری استان تهران از یک دفتر خدمات الکترونیک قضایی بازدید کرد/ القاصی: مردم نباید در فرایند دادرسی دچار پیچ و خم شوند/ نقش دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در کنترل ورودی ها و قضازدایی از دعاوی و اختلافات

دبیرکل عصائب اهل الحق عراق خواستار برگزاری انتخابات جدید پارلمانی شد

مجاهدت بی انتها نیاز یک نظام و ساختار اطلاعاتی حرفه ای، مسلط و مقتدر است

زمان نشست مشترک مجلس و قوه قضاییه اعلام شد

قاضی به جای حکم زندان، از مجازات های جایگزین استفاده کند

وزیر اطلاعات: تروریست های آلبانی نشین از آتش انتقام در امان نخواهند بود

سردار مشروعی فر فرمانده سپاه ولی امر (عج) شد + سوابق

بر اساس شادی و غیظ دشمن مسائل خود را دنبال نمی کنیم

حقایقی درباره مجله خواندنی اسنپ اکسپرس

انتصاب فرماندار جدید شهرستان هرند

یادمان شهدای هور +عکس

قدردانی مهدی المشاط از حمایت های سیاسی ایران از ملت مظلوم یمن

قبل از پایان تیر مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان را اصلاح کنید!

رییس کل دادگستری استان زنجان: برگزاری دوره های آموزشی برای یگان های نظامی و انتظامی ضرورت دارد

پیش بینی یک اصولگرا: 95 درصد نمایندگان این مجلس در انتخابات آینده رأی نمی آورند

وریا غفوری در آستانه جدایی از استقلال

نامه رییس مجلس برای حقوق مستمری بگیران/ بازنشستگان از بلاتکلیفی نجات پیدا می کنند!

پرونده متروپل در مرحله تحقیقات مقدماتی است

دادستان کل کشور: جنگ اقتصادی و فرهنگی دشمنان با برنامه است

سردار شهید مهدی نریمی ، نخبه مخابرات دفاع مقدس

نماینده مجلس: سخنرانی وزیر صمت در نماز جمعه هیچ تاثیری در تصمیم برای استیضاح او ندارد

توضیح سفارت اوکراین درباره تغییر سفیر این کشور در ایران

ایمنی و استحکام خانه های شهرکرد بررسی می شود

آمادگی ایران برای ارسال واکسن به یمن

آیت الله جنتی: بنده هم نگران گرانی ها هستم/نظارت نامحسوس ستاد امر به معروف بر وضعیت حجاب بانک ها و بیمه ها/واکنش زنگنه به شایعه دستگیری دخترش به اتهام جاسوسی/منوچهر منطقی: ادبیات خودروسازی ایران برای 25 سال پیش است

سرلشکر سلامی: مجاهدت بی انتها نیاز یک نظام اطلاعاتی حرفه ای است

به فضل الهی سازمان اطلاعات سپاه همچنان خارج چشم دشمنان انقلاب باقی خواهد ماند

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه: از ظرفیت 13 شرکت دانش بنیان در زمینه دادرسی الکترونیک، احراز هویت برخط و سامانه گفتار به متن بهره مند هستیم

روایت تصویری از دیدار امروز بورل و شمخانی

دادستان کشور به کارگران: امروز در سنگر جنگ اقتصادی نشسته اید و با سختی ها کنار بیایید

اجرای خط پدافندی آب برای زمان پیک مصرف یزد

حجت الاسلام قاضی عسکر: امکانات رفاهی برای زائران و گردشگران در حرم شاه عبدالعظیم(ع) فراهم شود

تداوم فرامین فرماندهی معظم کل قوا پرشتاب تر، قدرتمند تر و افتخارآمیز تر

دادستان کل کشور: واردات کالاهای مشابه داخلی خیانت است

رشد 2.7 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری تکذیب شد

دشمن با همه توان به جنگ اقتصادی با ایران آمده است

5 شهرستان اصفهان در وضعیت زرد کرونایی/9 بیمار در بخش مراقبتهای ویژه بستری هستند

تشکیل هیئتهای صلح در مساجدارومیه

پیام جدید آمریکا برای سپاه؛ به این افراد ویزا می دهیم

نیاز به یک گفتمان ملی در کشور احساس می شود

رییسی: ایران از آتش بس منجر به صلح کامل در یمن حمایت می کند

قاضی به جای حکم زندان، از مجازات های جایگزین استفاده کند

ضرورت برخورد قضایی با محلان نظم عمومی در لرستان

هیچ سرباز سپاهی رفع ممنوعیت برای صدور ویزا نشده است

ممنوعیت صدور ویزای آمریکا برای کسانی که کارت پایان خدمت سپاه دارند، حذف شد

ایران از آتش بس منجر به صلح کامل در یمن حمایت می کند

تکذیب رفع ممنوعیت صدور ویزا برای کسانی که در سپاه سرباز بوده اند

رییس جدید سازمان اطلاعات سپاه معارفه شد

بانک سپه در زیست بوم جدید آماده انجام مأموریت های خطیر برای خدمت به مردم و انقلاب است

رهایی 7 محکوم مالی غیرعمد به مناسبت هفته قوه قضاییه در یزد

استخدام انباردار با بیمه و پاداش در صنایع ماکان پیچ یزد در یزد

فردا؛ اولین اعزام حجاج یزدی به سرزمین وحی

وزیر دفاع یمن: ذخیره سلاح های راهبردی کشور برای جنگی 10 ساله کافی است

قدردانی معاونت ریاست جمهوری از رسانه ملی

دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با شمخانی

سفیر اوکراین در ایران برکنار شد

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش 38 درصدی داشته باشد

قوانینی که هزینه تخلف از آن ها کم است باید اصلاح شوند

رهایی 7 محکوم مالی غیرعمد به مناسبت هفته قوه قضاییه در یزد

رییس کل دادگستری استان تهران: حکم قطع انگشتان دست در تهران اجرا نشده/ ابربدهکاران نسبت به تسویه تسهیلات اقدام کنند

دیدار جوزپ بوررل با دبیر شورای عالی امنیت ملی

با کم حرفی شوهرم چه کنم؟

صدور 2 میلیون و 500 هزار شناسه ملی برای اشخاص حقوقی

سردار مشروعی فر فرمانده سپاه ولی امر(عج) شد

باز هم تأخیر در حکم پرونده ی ویلموتس

قاضی عسکر: عملیات عمرانی حرم حضرت عبدالعظیم با مشارکت بنیاد مسکن انجام می شود

قاضی عسکر: عملیات عمرانی حرم حضرت عبدالعظیم با مشارکت بنیاد مسکن انجام می شود

قوانینی که هزینه تخلف از آن ها کم است باید اصلاح شوند

درخواست کانون بازنشستگان | مصوبه «افزایش حقوق بازنشستگان» قبل از پایان تیر اصلاح شود

آمادگی ایران برای ارسال واکسن به یمن

امام جمعه قزوین: تزریق امید به جامعه در صدر برنامه های ائمه جمعه باشد

ایران از آتش بسی که منجر به رفع محاصره بر ضد ملت یمن شود، حمایت می کند

دادستان کل کشور: قاچاق خنجری در کمر اقتصاد کشور است

حمایت ایران از آتش بسی که منجر به رفع محاصره بر ضد ملت یمن شود

بی توجهی یا تضعیف برنامه های اصلاح وضعیت پوشش، بازی در زمین مهاجمان به حریم اخلاق عمومی است

تلاش حداکثری سربازان گمنام امام زمان (عج) در حفظ امنیت و احقاق حقوق امّت شهید پرور

یادداشت صادق زیباکلام در پی تغییر مقام طائب

رییس ستاد کل نیروهای مسلح هفته قوه قضاییه را گرامی داشت

یادی از یار سردار هور

صدور اسناد به صورت الکترونیکی در راستای کاهش جعل سند

طرح کنترل سلاح در آمریکا تصویب شد | این طرح پس از30 سال اجرا شد

آقای اوجی کلاهت را قاضی کن | محمد مهاجری

مجمع جلسه فوق العاده تشکیل داد

امیدواریم با تلاش کارکنان و قضات دستگاه قضایی، رضایت مردم بیشتر شود

منتظری: قاچاق خنجری در کمر اقتصاد کشور است/ همکاری سیستماتیک دستگاه ها مانع قاچاق خواهد شد

ایران از آتش بسی که منجر به رفع محاصره بر ضد ملت یمن شود، حمایت می کند

امیدواریم رضایتمندی مردم از دستگاه قضایی بیشتر شود

رییسی: ایران از آتش بس منجر به صلح کامل در یمن حمایت می کند

باید همه ظرفیت های حوزه های علمیه برای کمک به دستگاه قانونگذاری به میدان بیاید/ تاکید بر حضور حداکثری در مجلس شورای اسلامی

باید همه ظرفیت های حوزه های علمیه برای کمک به دستگاه قانونگذاری به میدان بیاید/ تاکید بر حضور حداکثری در مجلس شورای اسلامی