مطالب مرتبط:
شیخ نعیم قاسم: از نامزدی نبیه بری برای ریاست پارلمان حمایت می کنیم
شیخ نعیم قاسم: نامزدی نبیه بری برای ریاست مجلس لبنان را تأیید می کنیم
حزب الله لبنان: از نامزدی نبیه بری حمایت می کنیم
حزب الله لبنان: از نامزدی نبیه بری حمایت می کنیم
لیست 12 نفره فراکسیون انقلاب برای انتخابات هیئت رییسه| قالیباف و نادران برای ریاست اعلام کاندیداتوری کردند
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 خرداد 1401 ساعت 16:172022-05-23سياسي

لبنان| از شانس بالای نبیه بری برای ریاست پارلمان تا اما و اگرهای انتخاب جانشین عون


لبنانی ها بعد از برگزاری و اعلام نتیجه انتخابات وارد مسیر مهم تری می شوند که بعد از انتخاب رییس جمهور جدید و تشکیل دولت، سرنوشت سیاسی لبنان را رقم می زند.

- ، انتخابات پارلمانی 2022 لبنان بعد از کش و قوس های فراوانی در تاریخی که مقرر شده بود یعنی 15 مه برگزار شد.

در شرایطی که دشمنان مقاومت یعنی محور سعودی-آمریکایی-صهیونیستی و مهره های آنها از سال 2018 برای شکست حزب الله در این انتخابات برنامه ریزی کرده بودند اما هدف مورد نظرشان محقق نشد.

کرسی های پارلمان جدید لبنان چگونه تقسیم شد؟نتیجه نهایی انتخابات لبنان عصر روز سه شنبه 17 مه اعلام شد که بر اساس آن ائتلاف حزب الله و جنبش امل 31 کرسی، جریان آزاد ملی 18 کرسی، حزب نیروهای لبنانی 20 کرسی، متحدان حزب الله 3 کرسی، شخصیت های مستقل 11 کرسی، جامعه مدنی 15 کرسی، حزب کتائب 5 کرسی، حزب سوسیاللیست ترقی خواه 9 کرسی، اعضای سابق جریان المستقبل 6 کرسی و جریان المرده 2 کرسی به دست آوردند.

نگاهی به این نتایج نشان می دهد که متحدان حزب الله و در راس آن جریان آزاد ملی نسبت به دوره قبل تعدادی از کرسی های خود را از دست داده اند.

پارلمان لبنان 128 کرسی دارد و برای اینکه یک فراکسیون اکثریت را به دست بگیرد باید بیش از 64 کرسی داشته باشد.

بر اساس آمار فوق، نه حزب الله و متحدانش و نه طرف مقابل یعنی حزب نیروهای لبنانی و متحدان نتوانسته اند اکثریت پارلمان را کسب کنند.

درحالی که در دوره قبل ائتلاف حزب الله با کسب 67 کرسی اکثریت را به دست آورده بود.

به این ترتیب هرچند که تعداد کرسی های ائتلاف حزب الله مانند دوره قبل به اکثریت نرسید اما بررسی نتایج نشان می دهد که خود حزب الله و جنبش امل حتی نسبت به دوره قبل کرسی های بیشتری به دست آوردند و این متحد مسیحی مقاومت بود که کرسی ها خود را به حد نصاب نرساند که البته آن هم تنها چند کرسی نسبت به دوره قبل از دست داده است.

حزب الله همچنین درصد بالایی از آرای سرلیست ها را به خود اختصاص داد.

به هر حال تا امروز حزب الله و همپیمانانش به یک تعبیر 62 کرسی را به دست آورده اند، که نزدیک به نیمی از پارلمان است.

حفظ جایگاه مقاومت در عرصه سیاسی لبنانبر این اساس می توان گفت که وزنه سیاسی لبنان نسبت به دوره قبلی تفاوت چندانی نکرده و هرچند که ائتلاف مقاومت تعدادی از کرسی های خود را از دست داد اما حزب الله همچنان یکی از بزرگترین مولفه های سیاسی لبنان محسوب می شود.

اما پیشینه ساختار سیاسی لبنان همانطور که اشاره شد نشان می دهد که فارغ از نتیجه انتخابات، مداخلات خارجی برای تاثیرگذاری بر تصمیمات این کشور هرگز متوقف نمی شود؛ چرا که در سایه ساختار فرقه ای و وابسته لبنان همواره احزاب و طرف هایی در این کشور حضور دارند که بدون در نظر گرفتن منافع ملی، پروژه بازیگران خارجی همچون آمریکا و عربستان را دنبال می کنند؛ کشورهایی که توطئه هایشان در لبنان تمامی ندارد.

بلوک بندی های جدید پارلمانیبه این ترتیب به نظر می رسد که احزاب لبنانی برای بلوک بندی و تعیین اتحادهای خود در پارلمان مسیر دشوار و پرچالشی داشته باشند.

در سطح مولفه مسیحیان احتمالا تنش ها میان جریان آزاد ملی و حزب نیروهای لبنانی افزایش یابد.

هرچند که شمار کرسی های حزب سمیر جعجع در این دوره نسبت به سال 2018 بیشتر شده اما به طور کلی وزنه لازم برای تاثیرگذاری بر روند سیاسی را ندارد.

جریان آزاد ملی نیز که شماری از کرسی های خود را نسبت به دوره قبلی از دست داده اما به لطف اتحاد خود با مقاومت تا حدی می تواند وزنه سیاسی خود را حفظ کند.

بزرگترین عرصه رقابتی و تقابل جریان آزاد ملی و حزب نیروهای لبنانی در پارلمان آینده، بر سر انتخاب رییس جمهور جدید خواهد بود.

درباره وضعیت مولفه اهل تسنن لبنان بعد از انتخابات باید گفت که این مولفه در غیبت اعضای اصلی خود و شخص سعد حریری، هنوز هیچ مرجع واحد و روشنی در معادلات سیاسی ندارند.

همچنین نمایندگان مستقل اهل سنت که موفق به راهیابی به پارلمان شده اند نیز در موقعیتی نیستند که قادر به پیوستن به یک جبهه واحد باشند.

به طور کلی یک فراکسیون یا مرجعی که نماینده رسمی اهل سنت باشد در پارلمان آینده لبنان دیده نمی شود و همین موضوع نفوذ طرف های خارجی به ویژه عربستان سعودی در لبنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

در زمینه موقعیت حزب الله، در سایه ائتلاف آن با جنبش امل و کرسی هایی که به دست آورده اند، جایگاه مقاومت در سرنوشت سیاسی لبنان تغییری نخواهد کرد.

روند سیاسی لبنان بعد از انتخاباتاما بعد از اعلام نتیجه انتخابات، اولین گام برای تعیین سرنوشت سیاسی لبنان در 4 سال آینده، انتخاب رییس و هیئت رییسه پارلمان است تا به تبع آن سازو کار انتخاب رییس جمهور و نیز تشکیل دولت نیز آغاز گردد.

ساختار نظام انتخاباتی لبنان و انتخاب روسای قوای سه گانه آن با توجه به تنوع بافت جمعیتی و طایفه ای و قانون اساسی این کشور از پیچیدگی های خاصی برخوردار است و با سایر نظام های دمکراتیک جهان تفاوت هایی دارد.

کشور لبنان جمهوری است و سران قوای سه گانه براساس ساختار طائفه ای این کشور برگزیده می شوند؛ به گونه ای که رییس جمهور باید مسیحی مارونی، نخست وزیر باید مسلمان سنی و رییس پارلمان باید مسلمان شیعه باشد.

بنابراین همانطور که گفته شد نخست وزیر و رییس جمهور از دل پارلمان بیرون می آیند و گام نخست انتخاب رییس پارلمان است.

در همین راستا و از آنجایی که رییس پارلمان لبنان باید شیعه باشد، فراکسیون توسعه و آزادی وابسته به جنبش امل مجددا نبیه بری رییس پارلمان قبلی را برای نامزدی ریاست پارلمان جدید معرفی کرد.

حزب الله نیز اعلام کرده که از نامزدی نبیه بری به این منظور حمایت می کند.

در خصوص شانس انتخاب دوباره بری برای ریاست پارلمان لبنان، فادی ابودیه تحلیلگر عرب گفت، دوگانه شیعی یعنی حزب الله و امل کرسی های شیعی در پارلمان جدید لبنان را از آنِ خود کرده اند و طبیعتا کسی در مقابل بری نامزد این پست نمی شود و احتمالا تغییری رخ نخواهد داد.

نبیه بری برای اولین بار در سال 1992 ریاست پارلمان لبنان را بر عهده گرفت و از آن زمان تا کنون شش دور متوالی عهده دار این مسؤولیت بوده است.

سازوکار انتخاب رییس جمهور و تشکیل دولت جدید لبناندوره ریاست جمهوری میشل عون نیز در تاریخ 31 اکتبر سال جاری به پایان می رسد و سازوکار انتخاب رییس جمهور جدید از مولفه مسیحی باید آغاز گردد.

در نظام سیاسی لبنان، پارلمان، رییس جمهور را برای یک دوره شش ساله برمی گزیند و انتخاب دوباره یک رییس جمهور برای یک دوره متوالی دیگر ممنوع می باشد.

30 تا 60 روز قبل از اینکه یک دوره ریاست جمهوری در لبنان به پایان برسد، رییس پارلمان خواهان برگزاری جلسه ویژه برای انتخاب رییس جمهور جدید می شود که رای گیری برای انتخاب او محرمانه برگزار می شود و کسی که بتواند اکثریت دو سوم آرای پارلمان را کسب کند، رییس جمهور خواهد شد.

اما اگر هیچ یک از نامزدها نتواند دو سوم آرا را کسب کنند، دور دوم رای گیری برگزار می شود که این دور هریک از آنها که بتواند اکثریت آرا را به دست آورد، پست ریاست جمهوری را از آن خود خواهد کرد.

همانطور که اشاره شده احتمالا رقابت و شاید تنش هایی میان جریان آزاد ملی و حزب نیروهای لبنانی نیز برای انتخاب رییس جمهور جدید وجود داشته باشد.

اما مهمتر از همه روند تشکیل دولت در لبنان است که بیشترین تاثیر را بر سرنوشت سیاسی این کشور دارد.

علت تکاپو و هزینه های فراوان سفارتخانه های خارجی همچون عربستان و آمریکا نیز همین بود تا بتوانند نمایندگانی را وارد پارلمان لبنان کنند که قادر به تشکیل دولتی در راستای منافع محور سعودی-آمریکایی باشند؛ یعنی دولتی که حضور حزب الله در آن به صفر برسد یا بسیار کمرنگ شود.

اما در سایه تثبیت جایگاه مردمی و سیاسی حزب الله در لبنان، نه در چند دوره اخیر و نه دوره فعلی دولتی با این ویژگی ها روی کار نیامده است.

نمونه بارز آن دولت سعد حریری نخست وزیر پیشین لبنان بود که از 6 سال گذشته به دلیل ناتوانی در اجرای خواسته های عربستان مقابل حزب الله مجبور شد از زندگی سیاسی خود دست بکشد.

در هر صورت پرواضح است که روند سیاسی و به ویژه تشکیل دولت لبنان در مرحله آینده همانند ادوار گذشته از مداخلات خارجی ها به سرکردگی آمریکا در امان نخواهد بود.

اما لبنانی ها شرایط وخیم خود را بهتر درک می کنند و به ویژه مسئولان این کشور اگر نمی خواهند کابوس بن بست سیاسی که آفریننده بحران های متعدد اجتماعی و اقتصادی است تکرار شود، باید به دور از هرگونه جناح بندی یا منافع شخصی، همانطور که حزب الله تاکید کرده به دنبال تشکیل دولت وحدت ملی باشند تا روند اجرای اصلاحات و بهبود اوضاع مالی و اقتصادی در فضایی آزاد آغاز گردد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: انتخاب - لبنان - انتخابات - حزب الله - پارلمان - انتخابات پارلمانی - انتخاب رییس جمهور - انتخابات لبنان - برگزار - الله - انتخاب رییس - برنامه ریزی - اعلام - رییس جمهور - جامعه مدنی - پارلمانی - جدید - جنبش امل - نبیه بری - فراوانی - برگزاری - سه شنبه - مقاومت - برنامه - تاریخی - سرنوشت - دشمنان - جانشین - ائتلاف - سال 2018

آخرین اخبار سرویس:
استخدام پشتیبان حرفه ای سایت با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در تهران

حیات وحش از نگاهی دیگر

اصلاح طلبان در پی کمک به دولت؛ دلواپسان در پی فضاسازی

کدام گروه از معلمان مشمول رتبه بندی نمی شوند؟

عنوان های بسته «صفحه شما» در 12 تیر 1401

تعطیلی واحد های قضایی تهران و البرز امروز 13 تیر 1401

آزادی 19 زندانی زن توسط خیر همدانی

گزارش| پایان تنش آبی در الیگودرز با مصوبه دولت/ آبرسانی به 99 روستای متضرر از طرح «قم رود»

اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور رییس جمهور برگزار می شود 

فال شمع 13 تیر 1401

دیپلماسی اقتصادی تحریم ها را خنثی کرد

انتصاب های جدید در وزارت امور خارجه ایران

دریگیر حماس با فرانسه؟/ ادعای عجیب رهبر حماس درباره راه حل آزادی الجزایر

مکان جدید مذاکرات مشخص شد؟/ خبر جدید عضو ارشد مذاکره کننده ایرانی از روند مذاکرات

از تشکیل قرارگاه ایمنی تا رونمایی از برنامه طوفان تهران

تفاوت خانم های مدیر با آقایان مدیر/ سهم آذربایجان شرقی ازمحرومیت زدایی دولت روحانی!

بازدید فرمانده نیروی دریایی ارتش از مناطق زلزله زده هرمزگان+فیلم

برکناری مدیران متخلف بر سر راه اجرای قانون کاداستر

به موضوع توانمند سازی «خانواده های نیازمند» توجه ویژه شود

تفاوت خانم های مدیر با آقایان مدیر/ سهم آذربایجان شرقی ازمحرومیت زدایی دولت روحانی!

استخدام کارمند اداری در شرکت تعاونی عمران گستر رهروان همت در تهران

چگونه مرگ را برای کودک مان تعریف کنیم؟

استخدام شرکت آرتین

طرح 313، نخستین تجربه ارائه خدمات حاکمیت در بستر مساجد

استخدام شرکت دینا ماشین پارس

افزایش مصادیق در یک وضعیت سوررئال!

راه اندازی هیئت خدام الرضا

برگزاری مراسم معرفی سخنگوی جدید وزارت خارجه و تقدیر از خطیب زاده

دلایل بی رغبتی به فرزندآوری در جامعه در «سلام زندگی»

حضور رییس مجلس در کنگره معلمان انقلاب اسلامی

افتتاح صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی صنعت دفاعی

خبر داغ معاون وزیر امور خارجه از مذاکره با آمریکا

برگزاری اردوی جهادی در روستاهای همدان

آزادی 19 زندانی زن توسط یک خیر در همدان/ بدهکارترین زندانی آزاد شد

بازدید از خانه خلاق موسیتو/ کرمی: از توسعه شرکت های خلاق هوش مصنوعی و مکاترونیک حمایت می کنیم

تفاوت خانم های مدیر با آقایان مدیر!/ محرومیت آذربایجان شرقی از سهم محرومیت زدایی از دولت روحانی!

استخدام انتشارات پیک فدک

ببینید | ماجرای بدزبانی یک حاجی در صحرای عرفات چه بود؟

استخدام حسابدار، طراح و ادمین پیج اینستاگرام در انتشارات پیک فدک

استخدام شرکت فناوران صنایع سپهر امیرکبیر

مردم به جای دل بستن به برجامی که سر و ته ندارد به دولت خودشان دل ببندند | برای سیاستی که در آن عزت باشد باید صبور باشید

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان عازم ایران شد

رییس پلیس پیشگیری فراجا: بازگشت زائران از 23 تیرماه آغاز می شود

ارزیابی یگان های رزمی و عملیاتی تیپ 328 نیروی زمینی ارتش

رییس کل دادگستری اردبیل دستور تشکیل شعب ویژه رسیدگی به تخلفات حوزه پدافند غیر عامل را صادر کرد

قالیباف: هیچ جامعه ای فراتر از اندیشه معلمان رشد نمی کند/در نهاد آموزش و پرورش نباید هیچگاه نگاه حکمرانی داشته باشیم

حمایت از توسعه شرکت های خلاق هوش مصنوعی و مکاترونیک

افتتاح «صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنعت دفاعی» / سردار فرحی: تعداد زیادی از شرکت های دانش بنیان با این صندوق همکاری دارند

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان عازم ایران شد

حریم مسجد جامع تاریخی فرومد میامی مرمت می شود

چه چیزی مذاکرات وین را متوقف کرد؟

آیین نامه رتبه بندی معلمان منتشر شد

استخدام اپتومتریست با حقوق عالی در تهران

استخدام طراح چاپ در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت بوژان تجارت کیش در مشهد

استخدام آشپز با بیمه، بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در تهران

نمایشگاه توانمندی های مدیریت شهری در جهت بهره مندی از نخبگان است

نماینده مردم دشتستان در مجلس: اجرا و تکمیل پروژه های آبرسانی در منطقه تسریع شود

در اکثر وزارتخانه ها یک نفر یا به صورت رفاقتی یا سفارشی می آورند/ رییسی باید حواسش به تمام وزارتخانه ها باشد

توضیحات رییس سازمان تعزیرات درباره عدم اجرای برخی احکام/ با مصوبه سران قوا مشکل حل شد

انتصاب های جدید در وزارت امور خارجه

نگرانی های مردم کاشان در مورد کارخانه سرب به حق است / مصوبه ای برای احداث کارخانه صادر نشده است

همدلی و همراهی مسئولان در کمک به زلزله زدگان ستودنی است

خبر خوش برای معلمان؛ قانون رتبه بندی اجرایی شد

سخنگوی کمیسیون اصل 90: سوابق تحصیلی در کنکور 1402 اعمال نمی شود

شورای عالی فرهنگی متولی فرهنگ سازمانی است

مردم شایسته و لایق بهترین خدمت هستند

خبر خوش وزیر آموزش و پرورش برای معلمان؛ قانون رتبه بندی در این تاریخ اجرایی می شود

استخدام نیروی ساده خانم برای یک کارگاه بدلیجات در اصفهان

پیش ثبت نام اربعین تا 30 تیرماه ادامه دارد

استخدام شرکت فولاد جهان مهر

استخدام همکار خانم جهت امور منشی گری در یک واحد تولیدی

نشست معاونان پارلمانی وزارتخانه ها با معاون امور مجلس دولت

استخدام سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس - سال 1401

مرکز پژوهش های مجلس: مهریه مناسب از دیدگاه مردم 94 سکه است

«بازاندیشی عدالت اجتماعی» در بازار کتاب

افتتاح «صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنعت دفاعی» و امضای تفاهم نامه همکاری

زاهدی وفا با مفاهیم اقتصادی آشنا و گزینه مناسب وزارت کار است

عزل مدیر کمیته امداد شهرستان گچساران/ بازی با کرامت مددجو کار دست آقای مدیر داد

فعالیت مراکز معاینه فنی شهر تهران طی امروز

ورود سازمان بازرسی برای بررسی وضعیت ساختمان سر تپوله سنندج

12 هکتار از اراضی ملی شهرستان بیجار رفع تصرف شد

نوک پیکان حملات اصلاح طلبان علیه تیم مذاکره کننده

اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور رییس جمهور برگزار می شود

معاون شهردار تهران از غرفه سازمان فاوا بازدید کرد

افشاگری قالیباف از نقشه شوم برخی علیه وزیر رییسی

3 بنگاه مشاور املاک به دلیل عدم رعایت قوانین و مقررات در کرمان با دستور قضایی پلمب شدند

قالیباف: هویت آموزش و پرورش به معلمان است

طرح «سامان خانواده» در حوزه علمیه یزد تبیین شد

فرمان های رییسی درباره اجرای آیین نامه رتبه بندی معلمان

امکان تردد زائران ایرانی از مرزهای زمینی به عراق فراهم شد

جزییات افزایش حقوق پرستاران اعلام شد

در دفاع از سخن حجت الاسلام رفیعی

ادعای عجیب قالیباف درباره وزارت آموزش و پرورش؛ این وزیر هم رفتنی شد؟

سوابق تحصیلی در کنکور 1402 اعمال نمی شود

استخدام کارشناس دفتر فنی (شاپیست) در شرکت ابرگان سازه اردیبهشت در تهران

دستور رییس جمهور برای پرداخت تسهیلات ویژه ازدواج به دهه شصتی ها

(ویدیو) سرانجام زمان و نحوه اجرای رتبه بندی معلمان مشخص شد

استخدام مسئول کنترل کیفی باسابقه مسلط به کنترل تولید در قائم شهر

چه چیزی مذاکرات وین را متوقف کرد؟ | دلیل طولانی شدن مذاکرات هسته ای | مردم به جای دل بستن به برجامی که سر و ته ندارد به دولت خودشان دل ببندند

لبنان| از شانس بالای نبیه بری برای ریاست پارلمان تا اما و اگرهای انتخاب جانشین عون

لبنان| از شانس بالای نبیه بری برای ریاست پارلمان تا اما و اگرهای انتخاب جانشین عون