موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - رتبه بندي معلمان - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - نقل و انتقالات - يارانه نقدي - كتايون امير ابراهيمي - باشگاه استقلال - پا سفيد - استخرو - سيد نورالدين اميري - غذاي متفاوت - رييس سابق شوراي امنيت داخلي - اداره كل پزشكي قانوني استان قم - كريستوفر جيمز بث - واكسيناسيون گروه هدف - نارنه - از سر گيري پروازها - گربه سياه - رزمايش دريايي - مصوبه مجلس

مطالب مرتبط:
لزوم بازمعماری در ساختار امنیت سایبری زیرساختی، حیاتی است
لزوم بازمعماری در ساختار امنیت سایبری زیرساختی
تاکید رییس جمهور روسیه بر تقویت امنیت سایبری این کشور
خروج از افغانستان، امنیت امریکا را بهبود بخشید
پیام معنادار و تهدید کم سابقه از سوی رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی خطاب به عاملان ترور شهید صیاد خدایی
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 خرداد 1401 ساعت 15:272022-05-23سياسي

لزوم بازمعماری در ساختار امنیت سایبری زیرساختی، حیاتی است


رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه تمرکز بر آسیب پذیری های سایبری به یکی از ابزار های مهم جنگ های سایبری تبدیل شده، گفت: با توجه به تهدیدات سال های گذشته در حوزه تهدیدات سایبری، - " رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه تمرکز بر آسیب پذیری های سایبری به یکی از ابزار های مهم جنگ های سایبری تبدیل شده، گفت: با توجه به تهدیدات سال های گذشته در حوزه تهدیدات سایبری، لزوم بازمعماری در ساختار امنیت سایبری زیرساختی، حیاتی است به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، سردار سرتیپ غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در سومین کنفرانس ملی پدافند سایبری که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه برگزار شد، با بیان اینکه پدافند غیرعامل از جمله مباحثی است که مقام معظم رهبری همواره به مسئولان در مورد اهمیت توجه به آن تاکید داشته اند، اظهار داشت: برای درک درست از جنگ سایبری، باید ابتدا درک درستی از تهدیدات این حوزه داشته باشیم.

نخستین نکته ای که باید به آن توجه داشت، این است که فناوری سایبری تقریباً در تمام حوزه های مختلف، توسعه یافته است.

وی ادامه داد: در کنار تمام مزایا از جمله ایجاد یک فضای اشتراکی برای مسائل علمی، باید به این نکته توجه داشت که این فضا به بستری برای قرار گرفتن تهدیدات در ذات فناوری تبدیل شده است.

از جمله می توان به ابزار های کنترل و ایمپلنت ها در درون سخت افزارها، نرم افزار و میان افزار ها اشاره کرد که از قابلیت فعال سازی و کنترل از راه دور و ایجاد تهدیدات برخوردار است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه نمونه بارز این تهدیدات را در ترور شهید دکتر فخری زاده شاهد بودیم، گفت: این عملیات نماد ترور در فضای سایبری است که در آن از ظرفیت های سایبری، الکترونیکی، الکترومغناطیسی و ماهواره ای استفاده شد.

وی با بیان اینکه به تعبیری می توان جنگ در فضای سایبر را به جنگ در بعد پنجم جنگ دانست، افزود: در طول یکی دو سال گذشته، شاهد تحولات جدی در حوزه جنگ سایبری هستیم.

به تعبیری شاهد بلوغ فناوری های جنگی در حوزه سایبری هستیم که از یک سری ویژگی ها برخوردار است.

سردار جلالی توضیح داد: نخست آنکه این تهدیدات مردم محور هستند؛ هدف این تهدیدات، این است که قطع خدمت در یک زیرساخت به قطع خدمت به مردم منتهی شود و آن ها را هدف قرار دهد.

در درجه بعدی این تهدیدات مبتنی بر نفوذ درونی و جمع آوری پنهان اطلاعات است؛ همچنین این تهدیدات بیشتر بر زیرساخت های صنعتی که بیشتر خدمات را به مردم ارائه می دهند، متمرکز هستند.

ویژگی دیگر این تهدیدات که بسیار باید مورد توجه قرار گیرد، پیامد های ناشی از اثرگذاری آن هاست.

وی توضیح داد: معمولاً پس از وقوع یک تهدیدات، شاهد بروز و ظهور اثرات اولیه، ثانویه و پیامد های نهایی هستیم.

به عبارتی شاهد یک سری سلسله بندی در پیامد های ناشی از تهدیدات خواهیم بود.

در این مورد حتماً باید پیامدشناسی و کنترل پیامدها، خاستگاه آن و.

به دقت مورد توجه قرار گیرد.

سردار جلالی افزود: اتصال شبکه های اجتماعی به حوزه پیامد های ناشی از تهدیدات نیز از دیگر ویژگی های جنگ نوین سایبری است؛ به طوری که در ادبیات نوین جنگ در جهان، شبکه های اجتماعی به عنوان یکی از بستر های نبرد شناخته می شود.

برای مثال شبکه های اجتماعی خارج پایه می تواند مدیریت افکار عمومی را به سمت اهدافی که خود در نظر دارند، هدایت و از مردم یک کشور علیه منافع ملی خودشان استفاده کنند.

وی با بیان اینکه لایه ای دیگر از این جنگ، تلفیق تهدیدات سایبری و فیزیکی است، بیان کرد: زمانی که افکار عمومی و مردم تحت تأثیر شبکه های اجتماعی سازماندهی می شوند، در واقع شاهد اتصال بین حوزه امنیت فیریکی و امنیت سایبری هستیم.

نگاهی به تهدیدات سال های گذشته در حوزه تهدیدات سایبری، لزوم بازمعماری در ساختار امنیت سایبری زیرساختی را حیاتی می نماید؛ چرا که تمرکز بر آسیب پذیری های سایبری به یکی از ابزار های مهم جنگ های سایبری تبدیل شده است.

جنگ سایبری ترکیبی، جنگ سایبری زیرساختی، جنگ سایبری نظامی، جنگ سایبری شناختی مبتنی بر افکار عمومی، جنگ سایبری پولی، مالی و ارزی، جنگ سایبری مردم محور مبتنی بر شبکه های اجتماعی و جنگ سایبری-الکترونیک از جمله انواع جنگ های سایبری بود که رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور به آن اشاره کرد و توضیح داد: این ها مدل های نوین جنگ سایبری است که البته ممکن است برخی از این حوزه ها با یکدیگر ترکیب شوند یا با توجه به پیشرفت های فناوری تغییر کرده و علیه هدف مورد نظر به کار گرفته شود.

وی با بیان اینکه در حمله به سامانه مدیریت سوخت کشور، شاهد یک مدل ترکیبی از جنگ سایبری بودیم، توضیح داد: هدف حمله به زیرساخت ها تولید نارضایتی مردمی است.

سردار جلالی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح لایه های جنگ ترکیبی پرداخت و افزود: لایه تهدیدات از درون، لایه جنگ سایبری زیرساختی، لایه قطع خدمت، سرویس و کارکرد زیرساخت، لایه عملیات رسانه ای و افکار عمومی و لایه انتقال پیامد ها به مردم و تولید نارضایتی تحت عنوان مدلی از لایه های جنگ ترکیبی شناخته می شود.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه به تشریح ویژگی های جنگ سایبری مردم محور مبتنی بر شبکه های اجتماعی پرداخت و اظهار داشت: این نبرد در واقع مبتنی بر تهدیدات نرم یا تهدیدات و حملاتی است که افراد مرتبط با حوزه سایبر به ویژه کاربران را با تغییر و تاثیر بر اذهان، ادراک، باورها، ارزش ها، حافظه و سیستم تصمیم گیری تحت تأثیر قرار می دهد.

سردار جلالی همچنین با اشاره به مدل جنگ سایبر الکترونیک نیز توضیح داد: این جنگ در واقع فصل مشترک اقدامات نظامی سایبری کارکردی و عملیاتی با طیف الکترومغناطیس و جنگ الکترونیک است که آمریکایی ها از آن به عنوان ابعاد سایبر الکترونیک نام می برند.

استفاده از ربات های هوشمند برای اختلال یا انهدام تجهیزات و استفاده از امواج الکترومغناطیسی برای ارسال داده روی تجهیزات هدف که به صورت ایزوله و فاقد ارتباط با شبکه عمومی است، از جمله ویژگی های این نوع جنگ محسوب می شود.

جنگ سایبری شناختی نیز از جمله مواردی بود که رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور به تشریح آن پرداخت و اظهار داشت: در حال حاضر چهار مرکز در دنیا به این مدل جنگ علیه کشورمان می پردازند.

این مراکز به صورت روزانه با استفاده از سامانه ها و دسترسی هایی که از سوی شبکه های اجتماعی خارج پایه در اختیار آن ها قرار گرفته است به تأثیرگذاری و هدایت افکار عمومی ملت ما مشغول هستند.

راهبرد های براندازی و اثرگذاری بر نظام محاسبات مردم، مسئولان و رهبران از جمله راهبرد های خاص این نوع جنگ است که می توان به آن اشاره کرد.

وی تصریح کرد: از این کنفرانس انتظار می رود ضمن بررسی، تجزیه و تحلیل دقیق انواع جنگ سایبری و الگوها، استخراج استراتژی و مدل عملیاتی آنها، بتواند الگو های عملیاتی علمی و مناسب پدافند سایبری را تدوین و ارائه کند.

به گفته سردار جلالی، امروز دیگر پدافند سایبری یک رشته یا گرایش واحد نیست، بلکه گرایش های بسیار متنوعی را شامل می شود که طبیعتاً نیازمند تولید الگوها، استراتژی ها، دستورالعمل ها، داده ها و محتواست.

با توجه به ظرفیت های دانشگاه مراغه در زمینه دفاع سایبری، سازمان پدافند غیرعامل کشور، آمادگی دارد تعاملات سازنده ای را با این دانشگاه در این زمینه داشته باشد؛ بنابراین گزارش، جنگ نرم، دفاع سایبری، امنیت سایبری، اصول پدافند سایبری، دیپلماسی پدافند سایبری، مقابله با حملات سایبری، پیشگیری و صیانت سایبری، نسل آینده تهدید های سایبری، شناسایی حمله های آینده سایبری، بومی سازی پدافند سایبری و پاسخ در قبال حمله های سایبری از محور های سومین کنفرانس ملی پدافند سایبری بود.

همچنین از دیگر محور های این رویداد علمی می توان به سرمایه اجتماعی ملی و پدافند سایبری ، سرمایه اجتماعی بین المللی و پدافند سایبری ، زیست بوم سایبری و نقش آن در پدافند سایبری ، نقش سازمان ها و نهاد های بین المللی در قلمرو پدافند سایبری ، نقد و بررسی قوانین و مقررات داخلی در حوزه پدافند سایبری ، نقد و بررسی قواعد و مقررات بین المللی در حوزه پدافند سایبری ، اولویت های برخورد در قبال تهدید های سایبری و سایر موضوعات مرتبط اشاره کرد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور - سازمان پدافند غیرعامل کشور - رییس سازمان پدافند غیرعامل - سازمان پدافند غیرعامل - سایبری - پدافند غیرعامل - رییس سازمان پدافند - سازمان پدافند - رییس سازمان - پدافند - تهدیدات - امنیت سایبری - آسیب پذیری - سازمان - دانشگاه آزاد اسلامی - مقام معظم رهبری - غلامرضا جلالی - پدافند سایبری - کشور - رییس - بیان - ساختار - دانشگاه آزاد - یکی از - کنفرانس ملی - تمرکز - ابزار - گذشته - حیاتی - امنیت

آخرین اخبار سرویس:
دادستان انتظامی قضات : عده ای به آزادی در جامعه حمله کرده اند

گزارش| «شهید رحیمی» پرچم دار نهضت انقلاب در لرستان / مبارزی که «فخر لرستان» شد + تصاویر

قوانین و مجازات های مقابله با متجاوزان منابع طبیعی تشدید و بازدارنده شود

برنامه جدید پلیس برای برخورد بدحجاب ها و کشف حجاب | توضیحات یک مقام ارشد پلیس

تذکر شفاهی نمایندگان درباره گرانی ها و افزایش اجاره بهای مسکن

پیگیری طرح قضا زدایی با محوریت سند تحول قضایی/ کاهش بیش از یک میلیون پرونده به دستگاه قضایی با ساماندهی بحث انحصار وراثت و تصادفات جرحی

رهبر انقلاب: امروز هم می توانیم همانند سال 60 دشمن را ناامید بکنیم/ ساختارهای فسادزا باید در هم شکسته بشود

اعلام آمادگی سازمان بازرسی در حمایت از ایمن سازی بازار تهران

تصمیم کمیسیون آیین نامه برای اصلاح روابط اداری استخدامی مجلس

مالیات ستانی از کارتخوان ها قانون مجلس است

تصاویر/ غبارروبی مزار شهدای هفتم تیر در حرم مطهر حضرت معصومه(س)

حقوق بشر آمریکایی در نگاه کاریکاتوریست ها

نمایش سکه های 2 هزار ساله چینی در موزه حرم مطهر رضوی

سردار ملی که یادش همیشه زنده است/ چه کردی تو با غیرت خون خود

استخدام ناظر مقیم عملیات اجرای تصفیه خانه فاضلاب در شهر خواف

مراودات یزد و تبریز در تقویت مدیریت شهری افزایش می یابد

استخدام مسئول دفتر در شرکت راه تجار در اصفهان

تأکید بر بازسازی نقاط بحرانی مسیر ریلی یزد به کرمان

استخدام حسابدار امور مالی در شرکت بازرگانی افلاک زاگرس سرما در تهران

نطق های میان دستور نمایندگان مجلس | اخذ تضمین برای برچیدن تحریم ها دفاع از حق ملت است

بررسی انتقادی پیش فرض های علوم اجتماعی از منظر رئالیسم انتقادی بر پایه مبانی علامه طباطبایی

رهبر انقلاب:دشمن نمی تواند بفهمد جمهوری اسلامی چطور از زیر بار فشارها نجات می یابد

نماینده شهرکرد در مجلس: موضوع اجاره به شرط تملیک باید در دستور کار دولت قرار گیرد

ماجرای شلوغ کاری عده ای صوفی در حرم امام رضا (ع) چه بود؟

مرتضوی: برنامه 7 ساله برای نجات تالاب انزلی پیش بینی شده است

سرلشکر سلامی: امنیت پاکستان را معادل امنیت جمهوری اسلامی ایران می دانیم

اولین دوره آموزشی توانمندسازی معلم مبلغان برگزار شد

کتاب نیمه اول اجتهاد مورد نقد و بررسی قرار گرفت

میرسلیم: پیگیر تخلفات شهرداری در زمان قالیباف هستم

مرکز بررسی های استراتژیک «اصلاح نظام بانکی» را بررسی کرد

دغدغه حجاب در اندیشه شهید بهشتی/ مهم ترین فلسفه حجاب چیست؟

استخدام حسابدار باسابقه برای یک کلینیک دندانپزشکی در تهران

دبیر جلسه حزب جمهوری اسلامی در 7 تیر 1360 که بود؟

استخدام فروشگاه سام

استخدام دستیار دندانپزشک برای یک کلینیک دندانپزشکی در تهران

انتقاد 202 نماینده مجلس از رویکرد وزارت بهداشت در قبال افزایش ظرفیت دانشجویان دندان پزشکی

استخدام حسابدار در شرکت رزیتان در تهران

استخدام شرکت صبا ماشین انزل

استخدام کارمند اداری با بیمه در یک مجموعه معتبر در خراسان رضوی

استخدام دستیار دندانپزشک و حسابدار در یک کلینیک دندانپزشکی

پیشنهاداتی برای حذف محتوای زائد کتاب های درسی

قوه قضاییه در مسئله حصر میدان داری کند /لزوم رهاسازی عرصه قضا از حیطه امر برخی نهادهای امنیتی

سخنگوی وزارت صمت:هیچ ابهامی در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو وجود ندارد

طرح بانکداری مجلس یعنی اغتشاش

پیام تسلیت رییس اتاق اصناف شهرستان بابل بمناسبت فرارسیدن سالروز شهادت امام محمد تقی(ع)

صدور 158 رای، هر ماه در دادگستری آبادان، با یک دوم قضات مورد نیاز

بررسی راه های تقویت همکاری های حوزه خواهران و بسیج جامعه زنان استان مرکزی

مسئولان دستگاه قضایی با رهبر انقلاب دیدار کردند

شهدا حجت را بر ما تمام کرده اند

گزارش کمیسیون عمران در رابطه با ‫عوامل اصلی حادثه قطار مشهد - یزد

همایش منادیان امت ویژه ائمه جمعه استان سیستان و بلوچستان برگزار شد

استخدام مرچندایزر (چیدمان) در تهران بوران در تهران

میرسلیم: پیگیر تخلفات شهرداری در زمان قالیباف هستم

سخنگوی ستاد امر به معروف: حجاب و عفاف در هشت سال گذشته رها شده بود

جوانمردی و اخلاص در سیره اهل بیت (ع) از لسان آیت الله مظاهری/ مراقب اعمال، گفتار و کردارمان باشیم

پاسداشت زبان فارسی پاسداشت فرهنگ و هویت ملت است

انتشار فراخوان پنجمین دوره «نقالان علوی»

رهبر انقلاب: خدای سال 60 همان خدای امسال است؛ امروز هم می توانیم دشمن را ناامید بکنیم

راه اندازی پردیس های تخصصی احیای واحدهای اقتصادی در وزارت علوم

طرح رتبه بندی معلمان باید تا 31 شهریورماه اجرایی شود

رییس مجلس از توقف استیضاح وزیر صمت خبر داد

مادورو: آمریکا برای ترمیم روابط با ونزوئلا تلاش می کند

طرح آب رسانی به روستاهای خواف به بهره برداری رسید

حمله سایبری خسارتی به فولاد مبارکه وارد نکرد

از فرصت یک ماهه به کافه باغ ها برای صدور مجوز تا منفک شدن زن و مرد در تالارها

هویت انقلاب اسلامی مرگ بر آمریکا است/ آنچنان که بر شاه پیروز شدیم، بر این طاغوت ها هم پیروز می شویم

استخدام کارشناس هوشبری با بیمه در بیمارستان مفرح در تهران

نطق های میان دستور نمایندگان مجلس | یکی از مصادیق دفاع از حقوق ملت، اخذ تضمین برای برچیدن تحریم هاست

سیاست های کلی مبارزه با مواد مخدر در کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه مجمع در حال بررسی است

روایت رهبر انقلاب از وقایع تلخ سال 1360| دشمن نمی تواند علت پیشرفت جمهوری اسلامی را بفهمد

چه شد که مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان به بن بست خورد؟

استخدام شرکت جهرم بهین آسا

رییس سازمان زندان ها: بالاتر از حد میانگین جهانی زندانی در زندان های کشور داریم/ تراکم جمعیت کیفری در حد مطلوبی نیست/ 60 درصد زندانیان متأهل هستند/ بهره مندی از پابند الکترونیک دو برابر شده است

آخرین اخبار از رتبه بندی معلمان7 تیر؛ چرا دولت این همه تاخیر می کند؟

استخدام گروه پارسا سازه

افتتاح اولین نمایشگاه دستاوردها و محصولات دانش بنیان در حوزه پدافند شیمیایی

زمان اجرای رتبه بندی معلمان دقیقا چه زمانی است؟

میرسلیم : پیگیر تخلفات شهرداری در زمان قالیباف هستم/ «اف ای تی اف» ، بحث انحرافی و فعلا دست و پا گیر است

رهبر انقلاب: دشمن در این 4 دهه مکرر ناامید شده است

تذکر، تعهد و ارشاد در انتظار بدحجاب ها | یک مقام پلیس: هدف ما اصلاح افراد است

صحن علنی مجلس شورای اسلامی

تدوین آیین نامه گرنت پژوهشی در ایستگاه پایانی/ متخلفان آثار علمی منتظر جریمه و محرومیت باشند

روز پرحاشیه بهارستان

توسعه زیست بوم هوش مصنوعی و هوشمندسازی در ایران

در صد و دهمین نشست شورای گفت وگو چه گذشت؟

عدالت در نظام پرداختی حقوق و دستمزد در دستور کار دولت باشد

استیضاح وزیر صمت متوقف شد

توضیحات نقدعلی درباره اعتراض به تحقیق و تفحص از انتقال آب بین حوضه ای

قول رییس جمهور برای معرفی 2 وزیر جدید برای وزارت صنعت و بازرگانی

دشمن به ضعف ها و کمبودها امید بسته اما مکرر ناامید شده است

شهید دیالمه از سرداران جنگ نرم بود

استخدام آکادمی هرماس

استخدام بازاریاب با حقوق ثابت و پورسانت در شرکت لبنیات صباح

آزادسازی 400 هکتار از اراضی تغییر کاربری یافته چهارباغ

استخدام شرکت برنامه پردازان آتی تک

واگذاری زمین مسکن ملی به 54 متقاضی در فریدن

استخدام نیروی تحویل دهنده و موزع در شرکت لبنیات صباح

رییس جمهور با حضور در مجلس درباره گرانی اقلام مصرفی مردم توضیح دهد

استخدام ویراستار علمی با بیمه در انتشارات بین المللی گاج در تهران

استخدام شرکت فن آوران پرتو الوند

لزوم بازمعماری در ساختار امنیت سایبری زیرساختی، حیاتی است

لزوم بازمعماری در ساختار امنیت سایبری زیرساختی، حیاتی است