موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - باشگاه استقلال - رتبه بندي معلمان - نقل و انتقالات - نمايندگان مجلس - تامين اجتماعي - مجلس شوراي اسلامي - نيروهاي حافظ صلح - افزايش حقوق - كميسيون اجتماعي - احترام - كارنامه سلامت دانشجويان - سند ملي كار شايسته - پاسخگويي به شكايات وزارت علوم - جمشيد جهانزاده - سايت هاي خريد و فروش - صدور پروانه وكالت - شوراي حل اختلاف گلستان - توفان گرد و خاك - ابوالقاسم رئوفيان - هربرت هاينر - لوكا دانچيچ - مجتبي گلستاني

مطالب مرتبط:
لزوم بازمعماری در ساختار امنیت سایبری زیرساختی
تاکید رییس جمهور روسیه بر تقویت امنیت سایبری این کشور
تهدید کم سابقه و تند عاملان شهادت سرهنگ پاسدار صیادخدایی از سوی رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی
اتحادیه اروپا برای تضمین امنیت خود به نیروهای مسلح اروپایی نیاز دارد
تهدید کم سابقه عاملان شهادت سرهنگ پاسدار صیادخدایی از سوی رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 خرداد 1401 ساعت 15:122022-05-23سياسي

لزوم بازمعماری در ساختار امنیت سایبری زیرساختی، حیاتی است


رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه تمرکز بر آسیب پذیری های سایبری به یکی از ابزار های مهم جنگ های سایبری تبدیل شده، گفت: با توجه به تهدیدات سال های گذشته در حوزه تهدیدات سایبری، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازحوزه سیاسی خبرگزاری فارس، سردار سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در سومین کنفرانس ملی پدافند سایبری که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه برگزار شد، با بیان اینکه پدافند غیرعامل از جمله مباحثی است که مقام معظم رهبری همواره به مسئولان در مورد اهمیت توجه به آن تاکید داشته اند، اظهار داشت: برای درک درست از جنگ سایبری، باید ابتدا درک درستی از تهدیدات این حوزه داشته باشیم.

نخستین نکته ای که باید به آن توجه داشت، این است که فناوری سایبری تقریباً در تمام حوزه های مختلف، توسعه یافته است.

وی ادامه داد: در کنار تمام مزایا از جمله ایجاد یک فضای اشتراکی برای مسائل علمی، باید به این نکته توجه داشت که این فضا به بستری برای قرار گرفتن تهدیدات در ذات فناوری تبدیل شده است.

از جمله می توان به ابزار های کنترل و ایمپلنت ها در درون سخت افزارها، نرم افزار و میان افزار ها اشاره کرد که از قابلیت فعال سازی و کنترل از راه دور و ایجاد تهدیدات برخوردار است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه نمونه بارز این تهدیدات را در ترور شهید دکتر فخری زاده شاهد بودیم، گفت: این عملیات نماد ترور در فضای سایبری است که در آن از ظرفیت های سایبری، الکترونیکی، الکترومغناطیسی و ماهواره ای استفاده شد.

وی با بیان اینکه به تعبیری می توان جنگ در فضای سایبر را به جنگ در بعد پنجم جنگ دانست، افزود: در طول یکی دو سال گذشته، شاهد تحولات جدی در حوزه جنگ سایبری هستیم.

به تعبیری شاهد بلوغ فناوری های جنگی در حوزه سایبری هستیم که از یک سری ویژگی ها برخوردار است.

سردار جلالی توضیح داد: نخست آنکه این تهدیدات مردم محور هستند؛ هدف این تهدیدات، این است که قطع خدمت در یک زیرساخت به قطع خدمت به مردم منتهی شود و آن ها را هدف قرار دهد.

در درجه بعدی این تهدیدات مبتنی بر نفوذ درونی و جمع آوری پنهان اطلاعات است؛ همچنین این تهدیدات بیشتر بر زیرساخت های صنعتی که بیشتر خدمات را به مردم ارائه می دهند، متمرکز هستند.

ویژگی دیگر این تهدیدات که بسیار باید مورد توجه قرار گیرد، پیامد های ناشی از اثرگذاری آن هاست.

وی توضیح داد: معمولاً پس از وقوع یک تهدیدات، شاهد بروز و ظهور اثرات اولیه، ثانویه و پیامد های نهایی هستیم.

به عبارتی شاهد یک سری سلسله بندی در پیامد های ناشی از تهدیدات خواهیم بود.

در این مورد حتماً باید پیامدشناسی و کنترل پیامدها، خاستگاه آن و.

به دقت مورد توجه قرار گیرد.

سردار جلالی افزود: اتصال شبکه های اجتماعی به حوزه پیامد های ناشی از تهدیدات نیز از دیگر ویژگی های جنگ نوین سایبری است؛ به طوری که در ادبیات نوین جنگ در جهان، شبکه های اجتماعی به عنوان یکی از بستر های نبرد شناخته می شود.

برای مثال شبکه های اجتماعی خارج پایه می تواند مدیریت افکار عمومی را به سمت اهدافی که خود در نظر دارند، هدایت و از مردم یک کشور علیه منافع ملی خودشان استفاده کنند.

وی با بیان اینکه لایه ای دیگر از این جنگ، تلفیق تهدیدات سایبری و فیزیکی است، بیان کرد: زمانی که افکار عمومی و مردم تحت تأثیر شبکه های اجتماعی سازماندهی می شوند، در واقع شاهد اتصال بین حوزه امنیت فیریکی و امنیت سایبری هستیم.

نگاهی به تهدیدات سال های گذشته در حوزه تهدیدات سایبری، لزوم بازمعماری در ساختار امنیت سایبری زیرساختی را حیاتی می نماید؛ چرا که تمرکز بر آسیب پذیری های سایبری به یکی از ابزار های مهم جنگ های سایبری تبدیل شده است.

جنگ سایبری ترکیبی، جنگ سایبری زیرساختی، جنگ سایبری نظامی، جنگ سایبری شناختی مبتنی بر افکار عمومی، جنگ سایبری پولی، مالی و ارزی، جنگ سایبری مردم محور مبتنی بر شبکه های اجتماعی و جنگ سایبری-الکترونیک از جمله انواع جنگ های سایبری بود که رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور به آن اشاره کرد و توضیح داد: این ها مدل های نوین جنگ سایبری است که البته ممکن است برخی از این حوزه ها با یکدیگر ترکیب شوند یا با توجه به پیشرفت های فناوری تغییر کرده و علیه هدف مورد نظر به کار گرفته شود.

وی با بیان اینکه در حمله به سامانه مدیریت سوخت کشور، شاهد یک مدل ترکیبی از جنگ سایبری بودیم، توضیح داد: هدف حمله به زیرساخت ها تولید نارضایتی مردمی است.

سردار جلالی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح لایه های جنگ ترکیبی پرداخت و افزود: لایه تهدیدات از درون، لایه جنگ سایبری زیرساختی، لایه قطع خدمت، سرویس و کارکرد زیرساخت، لایه عملیات رسانه ای و افکار عمومی و لایه انتقال پیامد ها به مردم و تولید نارضایتی تحت عنوان مدلی از لایه های جنگ ترکیبی شناخته می شود.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه به تشریح ویژگی های جنگ سایبری مردم محور مبتنی بر شبکه های اجتماعی پرداخت و اظهار داشت: این نبرد در واقع مبتنی بر تهدیدات نرم یا تهدیدات و حملاتی است که افراد مرتبط با حوزه سایبر به ویژه کاربران را با تغییر و تاثیر بر اذهان، ادراک، باورها، ارزش ها، حافظه و سیستم تصمیم گیری تحت تأثیر قرار می دهد.

سردار جلالی همچنین با اشاره به مدل جنگ سایبر الکترونیک نیز توضیح داد: این جنگ در واقع فصل مشترک اقدامات نظامی سایبری کارکردی و عملیاتی با طیف الکترومغناطیس و جنگ الکترونیک است که آمریکایی ها از آن به عنوان ابعاد سایبر الکترونیک نام می برند.

استفاده از ربات های هوشمند برای اختلال یا انهدام تجهیزات و استفاده از امواج الکترومغناطیسی برای ارسال داده روی تجهیزات هدف که به صورت ایزوله و فاقد ارتباط با شبکه عمومی است، از جمله ویژگی های این نوع جنگ محسوب می شود.

جنگ سایبری شناختی نیز از جمله مواردی بود که رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور به تشریح آن پرداخت و اظهار داشت: در حال حاضر چهار مرکز در دنیا به این مدل جنگ علیه کشورمان می پردازند.

این مراکز به صورت روزانه با استفاده از سامانه ها و دسترسی هایی که از سوی شبکه های اجتماعی خارج پایه در اختیار آن ها قرار گرفته است به تأثیرگذاری و هدایت افکار عمومی ملت ما مشغول هستند.

راهبرد های براندازی و اثرگذاری بر نظام محاسبات مردم، مسئولان و رهبران از جمله راهبرد های خاص این نوع جنگ است که می توان به آن اشاره کرد.

وی تصریح کرد: از این کنفرانس انتظار می رود ضمن بررسی، تجزیه و تحلیل دقیق انواع جنگ سایبری و الگوها، استخراج استراتژی و مدل عملیاتی آنها، بتواند الگو های عملیاتی علمی و مناسب پدافند سایبری را تدوین و ارائه کند.

به گفته سردار جلالی، امروز دیگر پدافند سایبری یک رشته یا گرایش واحد نیست، بلکه گرایش های بسیار متنوعی را شامل می شود که طبیعتاً نیازمند تولید الگوها، استراتژی ها، دستورالعمل ها، داده ها و محتواست.

با توجه به ظرفیت های دانشگاه مراغه در زمینه دفاع سایبری، سازمان پدافند غیرعامل کشور، آمادگی دارد تعاملات سازنده ای را با این دانشگاه در این زمینه داشته باشد؛ بنابراین گزارش، جنگ نرم، دفاع سایبری، امنیت سایبری، اصول پدافند سایبری، دیپلماسی پدافند سایبری، مقابله با حملات سایبری، پیشگیری و صیانت سایبری، نسل آینده تهدید های سایبری، شناسایی حمله های آینده سایبری، بومی سازی پدافند سایبری و پاسخ در قبال حمله های سایبری از محور های سومین کنفرانس ملی پدافند سایبری بود.

همچنین از دیگر محور های این رویداد علمی می توان به سرمایه اجتماعی ملی و پدافند سایبری ، سرمایه اجتماعی بین المللی و پدافند سایبری ، زیست بوم سایبری و نقش آن در پدافند سایبری ، نقش سازمان ها و نهاد های بین المللی در قلمرو پدافند سایبری ، نقد و بررسی قوانین و مقررات داخلی در حوزه پدافند سایبری ، نقد و بررسی قواعد و مقررات بین المللی در حوزه پدافند سایبری ، اولویت های برخورد در قبال تهدید های سایبری و سایر موضوعات مرتبط اشاره کرد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور - سازمان پدافند غیرعامل کشور - رییس سازمان پدافند غیرعامل - سایبری - پدافند غیرعامل - سازمان پدافند غیرعامل - رییس سازمان پدافند - سازمان پدافند - پدافند - رییس سازمان - تهدیدات - دانشگاه آزاد اسلامی - حوزه - مقام معظم رهبری - غلامرضا جلالی - پدافند سایبری - برگزار - سازمان - امنیت سایبری - دانشگاه آزاد - کنفرانس ملی - آسیب پذیری - مقام معظم - کشور - رییس - بیان - درست - خبرگزاری - دانشگاه - غلامرضا

آخرین اخبار سرویس:
نشست کمیسیون اصل 90 با رییس جمهور

معاون بنیاد شهید استان به بویین میاندشت رفت

جزییات آخرین نشست بررسی آیین نامه رتبه بندی معلمان با حضور وزیر و اعضای هیات دولت

اجرای طرح غنی سازی اوقات فراغت در 819 کانون فرهنگی و هنری مساجد گلستان

مسئول دفتر سیاسی حوزه علمیه کشور: برای مبارزه با دشمن در فضای مجازی باید قدرتمندانه وارد میدان شد

قطع اینترنت مناطق برگزاری کنکور سراسری 1401

آرامش قبل از طوفان!

درخواست عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تهران درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

استخدام کارشناس مالی و حسابدار با بیمه، پاداش و سرویس در گروه صنعتی کندیل

استخدام تحصیلدار با بیمه، عیدی، سنوات در شرکت پتروپارسیان استیل در تهران

استخدام سرپرست فروش در شرکت صداقت فروزان ایرانیان در تهران

فارس من| سد مارون 2 نتیجه ای جز نابودی زیستگاه زاگرس ندارد

استخدام کارشناس تبلیغات در پاسارگاد ماشین پرشیا جنوب در تهران و البرز

آخرین وضعیت پرونده کلینیک سینا اطهر/ دادستان تهران: قرار مجرمیت صادر شده است

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس: قانون امنیت غذایی به توسعه همه جانبه کشاورزی کمک می کند

جلسه هماهنگی گردشگری اردبیل 2013

برگزاری پیش همایش ملی بزرگداشت آیت الله محمد کوهستانی

روایت شنیدنی از فرمانده گردان 505 محرم در آزادسازی مهران/ حماسه آفرینی رزمندگان در عملیات کربلای یک

پخش ادامه سریال «برف بی صدا می بارد» از جمعه

دسته عزای خادمان حرم حضرت معصومه (س) در سالروز شهادت امام جواد (ع)

کارکنان شرکتی منتظر تبدیل وضعیت باشند؟

پرونده کلینیک سینا اطهر روی میز دادگاه

احمد خاتمی: به رییسی گفتم گرانی تا کی ادامه دارد؛ گفت تمام می شود

نشست کمیسیون اصل 90 با رییس جمهور/ از تاکید بر رسیدگی به کرسنت تا پیگیری حقوق های نجومی دولت قبل

اشنویه در مسیر توسعه

رزمایش مؤمنانه در کرمان

سیستم متمرکز نمی تواند امروز برای اداره کشور کارآمد باشد

پُر بازدید های نهم تیر خبرگزاری صدا و سیمای فارس

حال و هوای حرم مطهر رضوی در روز شهادت امام جواد (ع)

نماینده ولی فقیه در استان البرز: تخلفات حوزه آب و برق استان البرز رسیدگی شود

بحث اصلاح ساختار بودجه و نظام بانکی در حال نهایی شدن است

مجلس حتی در قضیه حادثه قطار مشهد - یزد به نفع دولت کوتاه آمد

انتقاد مجلس به اجرا نشدن طرح رتبه بندی معلمان

فهرست هشت صفحه ای برای کتاب شهید بهشتی را فرستاده اند که ممیزی شود؛ گویا ممیز عصبانی شده است!

جزییات جدید از قانون رتبه بندی معلمان | زمان تصویب آیین نامه اجرایی رتبه بندی در هیات دولت

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت مکفی، بیمه، پاداش، پورسانت در تهران

نشست کمیسیون اصل 90 با رییس جمهور/ به حقوق های نجومی دولت قبل رسیدگی می شود

استخدام مهندس برق و الکترونیک در یک شرکت مهندسین مشاور در شیراز

علی مطهری: مجلس اجازه تفویض اختیار قانون گذاری را ندارد

درخواست نخست وزیر طالبان برای حمایت از نظام حاکم بر افغانستان

تشکیل «ناتوی عربی»، مولود شوم و نافرجام آمریکا

سردار سلیمانی: تامین جهیزیه توسط خیران باید به یک نهضت عمومی تبدیل شود

مراسم اولین سالگرد شهادت نزار بنات فعال رسانه ای

عضو مجلس خبرگان: دشمن به دنبال سوءاستفاده از نارضایتی مردم است

امروز جای پای انقلاب اسلامی پشت دیوارهای رژیم صهیونیستی است

عکس نوشت | فرهنگ سازی در راستای اصلاح الگوی مصرف رسالتی دینی است

ببینید| برهم زدن سخنرانی مسیح مهاجری در یزد

آخرین نشست بررسی آیین نامه رتبه بندی معلمان برگزار شد

دستگاه ها کم کاری و بی حوصلگی خود را به گردن نظارت ها و بازرسی ها نیندازند

علما و روحانیون مفاخر ظلم ستیزی هستند/دنیا تشنه اسلام و تشنه قرآن است

نیلوفر رجایی فر با چهره دست نخوردش جذابیتشو به رُخ کشید؛ خانوم چه بیو خارجکی داره!

فرمانده سپاه: حفاظت اطلاعات ما درگیر رویارویی مستقیم با همه سرویس های اطلاعاتی و امنیتی استکبار است

اعضای حقیقی شورای عالی جهاد سازندگی انتخاب شدند

زنجیره انسانی نه به اعتیاد در کرمان

دستگاه قضا در یزد حامی مدیران شجاع و انقلابی است

تخریب خانه شماعی زاده

تکلیف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی روشن می شود؟

جزییات نشست اعضای کمیسیون اصل 90 با رییس جمهور

خطیب نماز جمعه مشخص شد

وحیدی: جابه جایی ساکنان مناطق نفتی مسجد سلیمان به فضای دیگر تا دو سال آینده به پایان می‎رسد

ورود دستگاه قضا به رفع نواقص ایمنی برج خلیج فارس در قزوین

150 هزار مترمکعب مخزن ذخیره آب در استان یزد ساخته می شود

تقدیر از شهرداری تهران/شریان های حیاتی پایتخت مقاوم سازی لرزه ای شوند

پیک نیمروزی پنجشنبه 1401/04/09

ارتش طرح های فرهنگی مصباح را با همکاری حوزه علمیه در قزوین اجرا می کند

برخی مواقع مراکز درمانی خیرساز پس از احداث با چالش روبرو می شوند

احتمال تغییر شرایط استخدامی در دولت

همایش تکریم جانبازان شیمیایی در حرم مطهر رضوی

مفسدان به «امید مردم» آسیب می زنند/ ضرورت مردمی شدن «عدالت خواهی»

شهردار پایتخت، فردا در پیش از خطبه های نمازجمعه تهران سخنرانی می کند

جذب «مُبلغ طرح هجرت» در مناطق روستایی و شهری

جشن عمومی غدیر در رشت برگزار می شود

رسیدگی به پرونده های کثیرالشاکی تا آخر امسال

پویش رهایی و همدلی احسان در کرمان؛ آزادی 5 زندانی و اهدای 6 هزار بسته معیشتی

برگزاری آخرین نشست بررسی آیین نامه رتبه بندی معلمان/ آیین نامه در مسیر ابلاغ

درخواست نماینده رییسی در امور افغانستان از طالبان

سید احمد خاتمی: کسانی که بی حجابی را روشنفکری می دانند عقب مانده هستند/ به رییسی گفتم گرانی تا کی ادامه دارد؛ گفت تمام می شود/ با اقتصاد مقاومتی در قله خواهیم نشست

تخصیص یک ردیف اعتباری مخصوص ایمنی خطوط مترو | ایستگاه های ناایمن اجازه بهره برداری نخواهند داشت

امیرعبداللهیان: ارزیابی ما از مذاکرات دوحه مثبت است

شهردا پایتخت، فردا در پیش از خطبه های نمازجمعه تهران سخنرانی می کند

انتقاد استاندار گیلان از وضعیت مرکز تحقیقات کشاورزی/مرکز تحقیقات فندق در گیلان تعطیل است

تشکیل دولت جدید در عراق نزدیک است

خانه های تخله شده حسن آباد دیگر قابل سکونت نیست

استانداری قزوین با تمام توان آماده تعامل با دستگاه قضا است

برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره سراسری فجر تا فجر در سمنان

گزارش شفقنا از نشست علمای طالبان؛ تاکید بر اطاعت از نظام و سرکوب مخالفان

مارگون و بهمیی پایلوت پیشرفت منطقه ای می شوند

برگزاری اجلاس عشق آباد با دستور کار امنیتی و حقوقی

دستگاه های اجرایی ایرادات قوانین را به مجلس انعکاس دهند

حدیث روز | ثمره مهم دانش اندوزی

بررسی نقش رسانه در بحران متروپل/ بحران رسانه یا رسانه در زمان بحران؟

قالیباف: اقتصاد دولتی ما را زمین گیر کرده است

آخرین نشست بررسی آیین نامه رتبه بندی معلمان برگزار شد

فرصت 20 روزه ثبت نام در سامانه سماح برای زائران اربعین حسینی

یک ذی الحجه آغاز زندگی مشترک 500 زوج اصفهانی

دفع پسماند های صنعتی، معضل شهرک صنعتی عباس آباد

لباس های BTS چه ویژگی هایی دارد که از آن تقلید می کنند؟

در نظام حکمرانی، به دو سطح ملی و محلی نیاز داریم

لباس های BTS چه ویژگی هایی دارد که از آن تقلید می کنند؟

اگر شهردار تهران به بحث کرونا ورود نمی کرد این بحران مهار نمی شد

لزوم بازمعماری در ساختار امنیت سایبری زیرساختی، حیاتی است

لزوم بازمعماری در ساختار امنیت سایبری زیرساختی، حیاتی است